Povežite se s nama

HOTNEWS

Održana promocija filma “Iščemo turopolsko blogo” kojemu je cilj približiti turopoljski dijalekt mladima

Scenarij za film je pisan po abecedi, a uključuje tridesetak drugih turopoljskih riječi i izraza poput, ambrela, blešči, coprnica, buflin, zameriti…

Objavljeno

na

U okviru manifestacije Dani europske baštine kojoj je ove godine tema „Baština za sve“, u kino dvorani POU VG održana je promocija filma Iščemo turopolsko blogo, redateljice Romane Rožić. Podsjetimo kako je film nastao u sklopu dvogodišnjeg projekta „Učimo turopoljski dijalekt“ i doprinos je njegovanju zavičajnih govora turopoljskog dijalekta koji je zaštićeno nematerijalno kulturno dobro RH od 2017.godine.

– Film je zapravo jedna uvodna lekcija u cijeli projekt. Planiramo snimati i dalje, jer je zamišljeno da snimimo niz kratkih lekcija, na isti način zabavnih, gdje ćemo promovirati osim dijalekta našu kulturnu baštinu, spomenike, krajolike… Planirano je sljedeće godine da se radi na jednom scenariju, a za njega će biti raspisan i natječaj. U zadnjih dvije godine, na provedbi projekta sudjelovalo je više od 200 suradnika – istaknula je autorica Projekta Vesna Župetić, ujedno i savjetnica za kulturu Grada Velika Gorica.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Film je prava mala duhovita krimi priča na turopoljskom dijalektu. U filmu ima vještica, lopova, moguta, nadnaravnih bića, krinolina i lokalnih nošnji, glazbe, prve ljubavi. Scenarij je pisan po abecedi, a uključuje tridesetak drugih turopoljskih riječi i izraza poput, ambrela, blešči, coprnica, buflin, zameriti…

– Sve je počelo tako da smo htjeli popularizirati turopoljski dijalekt koji je dugo vremena na neki način bio sramota, govorilo se kako je on za seljački jezik. No, nedavno je proglašen kulturnim dobrom. I tako smo krenuli u zaštitu malo aktivnijeg očuvanja. Shvatili smo da bi zapravo za popularizaciju bio dobar neki film, a on je uijek dobro sredstvo za širu javnost. Pogotovo za mlade kojima je turopoljski dijalekt postao dalek i stran – objašnjava nam redateljica Rožić te dodaje kako je cijela ova priča i samo snimanje filma bilo jedno predivno iskustvo.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Vladala je jedna pozitivna atmosfera što je uopće neobjašnjivo. Glumci amateri su bili izvrsni, općenito je bila dobra suradnja sa svim institucijama koje su se uključile. Ja sam oduševljena i nešto je u svemu tome bilo pozitivno, da li zato što je naš dijalekt omiljen ili zato što vlada pandemija koronavirusa pa su ljudi željni druženja i da u nečemu sudjeluju, a možda zato što je to komedija koje svi vole – ispričala nam je svoje dojmove redateljica Rožić.

Romana Rožić

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Scene filma snimane su na atraktivnim, turističko i povijesno zanimljivim i prepoznatljivim lokacijama u Velikoj Gorici, Donjoj Lomnici, Lukavcu i Buševcu, a sudjelovali su brojni glumci volonteri. No, film je imao i jednog profesionalca, glumca Denisa Bosaka.

– Nisam imao problema s dijalektom, iako se dosta razlikuje od mog prirodnog zagorskog kajkavskog. Bilo je odlično glumiti, ekipa je bila super i dobro smo se zabavljali. Stvorili smo nešto što se nadam da će se svima svidjeti. Cijeli ovaj film je jedan prekrasan moment, jer imam neki osjećaj da kajkavski jezik doživljava svoju renesansu i bilo mi je lijepo biti dio te renesanse – kazao je Bosak.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Rijetko se u našim filmovima čuje neki naš izvorni dijalekt, mislim tu na cijelu Zagrebačku županiju. Veseli nas što je film napokon gotov, a svi koji su sudjelovali odradili su odličan posao. Nadam se da će se u budućnosti takvi filmovi i dalje razvijati kako bi se osnažio i taj dio naše baštine – zaključila je producentica Mirta Puhlovski.

Uz ovaj dvadesetominutni igrani film, prikazan je i film o nositeljima kulturnog dobra koji su predstavili sebe i svoj rad na turopoljskom dijalektu.

07.10.2021. – Velika Gorica – Promocija filma “U potrazi za turopoljskim blagom” – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

CityLIGHTS

FOTO Dan branitelja grada Velike Gorice: ‘Oni su ti koji su omogućili slobodu našega grada’

Veliko hvala za sve što ste učinili, za našu Veliku Goricu, za Turopolje, za Republiku Hrvatsku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Velika Gorica danas je obilježila Dan branitelja grada Velike Gorice. Datum posvećen svim sudionicima obrane Hrvatske i stvaranju temelja suvremene države i grada.

Program obilježavanja započeo je jutarnjom svetom misom u crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije, nakon koje su kod spomen-obilježja „Golubica“ položeni vijenci i zapaljeni lampioni u znak sjećanja na poginule i preminule branitelje. Uz predstavnike braniteljskih udruga, obilježavanju su nazočili predstavnici Grada Velike Gorice i Gradskog vijeća. Tom prilikom istaknuta je važnost zajedništva koje branitelji njeguju od početka Domovinskog rata pa sve do danas.

Neven Karas, zamjenik gradonačelnika Velike Gorice, poručio je: „Danas, ono što je najbitnije, svi naši branitelji pokazuju zajedništvo i jedinstvo. Kao što smo bili jedinstveni 1991. tako smo i danas i to je ono što me najviše čini ponosnim.“ Predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić naglasio je kako Dan hrvatskih branitelja nadilazi političke podjele te predstavlja datum oko kojeg postoji zajednički stav svih političkih opcija u gradu: „Čestitka svim braniteljima u ime Gradskog vijeća, svih naših političkih stranaka od lijevog spektra pa do desnog spektra, vladajuće koalicije do oporbene koalicije. Svi zapravo stojimo iza ovog datuma naših branitelja grada Velike Gorice. Upravo kao što je zamjenik rekao, svi smo ponosni na ono što su oni napravili u domovinskom ratu. Omogućili su nam ovu prekrasnu slobodu i zapravo slobodu našeg grada, koji se razvija u europskom stilu kako su oni to i zamislili 1991.“ rekao je Bekić.

Emotivno se prisjetio ratnih dana i dragovoljac Domovinskog rata Dražen Uzelac.

– Evo današnji dan, 10. svibnja je dan Hrvatskih branitelja grada Velike Gorice i to meni kao branitelju jako puno znači. To je jedan dan sjećanja koji podsjeća na to da smo mi krenuli u obranu Hrvatske kada se to veliko zlo diglo na nas. Nismo dvojili ni trenutka, nego smo krenuli u obranu naše domovine i hvala Bogu, uspjeli smo je obraniti. Današnji dan nas sjeća na te dane slave i ponosa.

Nakon službenog dijela programa i odavanja počasti  braniteljima, druženje je nastavljeno uz prigodnu okrepu u Društvenom domu Pleso, a tom prilikom, gradonačelnik Krešimir Ačkar, zahvalio je braniteljima na doprinosu slobodi i razvoju Hrvatske.

– Veliko hvala za sve što ste učinili, za našu Veliku Goricu, za Turopolje, za Republiku Hrvatsku. Teške godine koje ste prošli, mladost koju ste ostavili, sloboda koju ste izvojevali, je nešto čemu se možemo samo diviti i reći jedno veliko hvala.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Održan 5.”Svibanj u Andautoniji” u Šćitarjevu u organizaciji Plesnog kluba Barbara

Objavljeno

na

Objavio/la

Manifestacija ”Svibanj u Andautoniji”, 5. izdanje, Plesna revija ”Barbarice & Gosti” i obilazak Arheološkog parka, u organizaciji Plesnog kluba Barbara uz podršku Arheološkog parka Andautonija i Osnovne škole Šćitarjevo (ravnatelj Mario Ivić) održana je jučer (subota, 09.05.2026.) na školskom igralištu OŠ Šćitarjevo.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sudionici programa od 16 točaka bili su: Plesni klub Barbara (Velika Mlaka – Velika Gorica, predsjednica Štefica Krilčić), Plesni studio Tena (Zagreb), DFA Srčeka FA Zagreb-Markovac i KUD Šćitarjevo.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

 

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ravnatelju Iviću uručen je dar, kao zahvalnica za super domaćinstvo. Voditeljica programa bila je Ema Ružić, a organizacijski Lucija Palac. Majstor tehnike Mario Ivić.

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Šćitarjevo, 09.05.2026. Plesna revija 5.”Svibanj u Andautoniji”. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon jednosatne revije ugodno druženje nastavljeno je u prostoru škole, uz prigodni domjenak.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Započinje nova utrka za najbolji hrvatski OPG: prijave otvorene

Prijave su otvorene do 15. lipnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Aleksander Dumała/Pexels

Do 15. lipnja traju prijave za 13. izdanje izbora najboljeg obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva „Zlata vrijedan”, projekta koji već više od desetljeća ističe najuspješnije domaće poljoprivrednike.

Natječaj zajednički provode Večernji list, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Hrvatska radiotelevizija s naglaskom na promociju poljoprivredne proizvodnje i prepoznavanje gospodarstava koja donose inovacije i razvoj ruralnih područja.

Sustav izbora temelji se na županijskoj zastupljenosti. U finale ulazi 21 OPG, po jedan iz svake županije i Grada Zagreba. Iz tog kruga stručni žiri potom bira tri najbolja gospodarstva, koja osvajaju i novčane nagrade. Uz glavnu konkurenciju, projekt uključuje i posebnu kategoriju za mlade poljoprivrednike. Ondje se iz troje kandidata bira najbolja mlada nada u poljoprivredi, koja također dobiva financijsku nagradu.

Dodatni element izbora čini glasovanje publike. Čitatelji Večernji list svojim glasovima odlučuju o jednom od dobitnika posebne nagrade.

Organizatori pozivaju sve nositelje OPG-ova koji žele javno predstaviti svoje gospodarstvo i rad na selu da se prijave u natječaj i ispune obrazac. Prijave su otvorene do 15. lipnja.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Kotlovina u prvom planu: Ščitarjevo ponovno okuplja gurmane

Kroz ovakve susrete prenose se znanja o pripremi tradicionalnih jela i održava kontinuitet lokalnih običaja. 

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Turistička zajednica Velike Gorice

U Ščitarjevu se krajem svibnja ponovno organizira gastronomsko okupljanje koje u fokus stavlja lokalne okuse i zajedničko druženje. Četvrto izdanje manifestacije Mini gastro održat će se u subotu, 30. svibnja, u prostoru DVD-a Ščitarjevo u Obrezini.

Događaj je osmišljen kao otvoreno poslijepodne u kojem se isprepliću kuhanje, natjecanje i neformalno druženje. Glavni sadržaj i ove godine je priprema kotlovine, jela koje u lokalnom kontekstu ima ulogu simbola okupljanja i razmjene kulinarskih iskustava. Natjecatelji će pokazivati svoje vještine u pripremi, dok će posjetitelji imati priliku pratiti proces i kušati pripremljena jela.

Organizatori ističu kako Mini gastro nije ograničen samo na natjecateljski segment, već funkcionira i kao platforma za jačanje lokalne zajednice te očuvanje gastronomskih navika. Kroz ovakve susrete prenose se znanja o pripremi tradicionalnih jela i održava kontinuitet lokalnih običaja. Uz kulinarski dio, predviđen je i glazbeni program koji će doprinijeti opuštenijoj atmosferi tijekom dana. Za zabavni dio zadužena je grupa San Virovitica, koja će glazbeno pratiti događanje i upotpuniti cjelokupni ugođaj.

Mini gastro u Ščitarjevu tako se profilira kao jednodnevni događaj koji spaja hranu, boravak na otvorenom i društveni aspekt, nudeći posjetiteljima sadržaj izvan uobičajene svakodnevice.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

PONEDJELJAK Promocija knjige ‘Ožiljci bez rana’

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Dvorani Gorica u ponedjeljak, 11. svibnjau 19 sati bit će predstavljena knjiga „Ožiljci bez rana“, novo izdanje autorice Ljiljane Haidar Diab, objavljeno u okviru goričke Biblioteke Albatros.

Riječ je o naslovu koji donosi osobnu ispovijest žene čije je profesionalno i životno iskustvo vezano uz brojna svjetska ratišta, no bez fizičkih posljedica koje bi se mogle vidjeti na tijelu. Fokus knjige premješta se na unutarnje posljedice ratnih iskustava. Emocionalne i psihološke tragove, šutnju nakon sukoba te proces suočavanja koji započinje tek kada izravna opasnost prestane.

U takvom okviru autorica gradi priču koja ima obilježja intimnog dnevnika i refleksije, kroz koju se prati postupno ponovno uspostavljanje osobnog identiteta i pokušaj izgradnje stabilnog životnog okvira nakon traumatskih iskustava. Promocija će okupiti više govornika koji će knjigu predstaviti iz različitih perspektiva. Uz autoricu Ljiljanu Haidar Diab, o djelu će govoriti gradonačelnik Krešimir Ačkar, glavni urednik Večernjeg lista Dražen Klarić, general HV-a Stjepan Adanić, novinar i filmski redatelj Robert Bubalo te Stipo Bilić, urednik knjige.

Haidar Diab je ranije objavila knjigu „Ljubav u sjeni ratova“, a u javnosti je poznata i kao supruga ratnog izvjestitelja i novinara Večernjeg lista Hassana Haidara Diaba.

Autorica je dobitnica nagrade Grada Velike Gorice „Zlatna turopoljska podgutnica“, a ove godine dodijeljena joj je i nagrada „Turopoljska poculica“ za kratku priču „Koraci u snijegu“.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno