Povežite se s nama

Vijesti

Od sutra napokon bez buke petardi, na snagu stupa izmjena Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja

Zakonom se zabranjuje prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba za osobne potrebe petardi i redenika kategorije F2.

Objavljeno

na

Posljednjih dana Hrvatska se ponovno ujedinila, svi dišemo kao jedno, pomažemo koliko možemo i srcem smo uz Banovinu. Uz Sisak, Petrinju i Glinu. Uz naše goričko područje i okolne općine koje su teško stradale u potresu. Mnogi gradovi odlučili su u 2021. godinu ući bez novogodišnjeg vatrometa, a sredstva su usmjerili za pomoć pogođenim područjima. Bila je to ujedno i poruka da svi tu noć, ne ispalimo niti jednu petardu. Da budemo solidarni. Jer ionako tanki živci, sada reagiraju na apsolutno sve, a prasak petardi i ostale pirotehnike osim što ovih dana uznemiravaju ljude koji su proživjeli i preživjeli najgore, uznemiravaju i kućne ljubimce koji se tresu, zavlače gdje stignu, ali čini se da to pojedine sugrađane uopće ne smeta.

Iz policije su takđer uputili apel koji do pojedinaca nije došao.

-Zbog učestalih podrhtavanja tla, ljudskih stradavanja i materijalnih šteta svi smo suočeni sa strahom i neizvjesnošću. Prasak i buka pirotehnike dodatno negativno utječu na psihičko stanje svih. Suzdržite se od korištenja pirotehnike! Pomozite i na ovaj način!-poručili su iz policije.

Nažalost, novogodišnja noć pokazala je da mnogi nemaju nimalo empatije prema žrtvama, prema stradalima, prema nikome i ničemu. Ali ne samo novogodišnja noć. I u trenutcima dok pišemo ovaj tekst zvuci pirotehnike odjekuju kroz noć.

No, dobra je vijest da od sutra slijede i kazne. Naime, nedavno je donešena Izmjena Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, kojim se zabranjuje prodaja, nabava, posjedovanje i uporaba za osobne potrebe petardi i redenika kategorije F2.

Novčanom kaznom u iznosu od 5000 do 15.000 kuna kaznit će se fizička osoba ako proda ili preda pirotehnička sredstva koja je unijela u zemlju za osobne potrebe. Istim iznosom bit će kažnjena i osoba mlađa od 18 godina koja baca petarde. Vlasnik trgovine u kojoj bi se “ispod pulta” prodavale petarde bit će kažnjen novčanom kaznom od 10.000 do 30.000 kuna.

Iako je mlađima od 18 godina zabranjena upotreba petardi upravo su oni, prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova, najčešće ozlijeđene osobe. U periodu od 15. prosinca 2017. do 8. siječnja 2020. u eksplozijama petardi ozlijeđeno 26 maloljetnika. Osim djece, ozlijeđen je i velik broj životinja.

 

 

Vijesti

Centar za odgoj i obrazovanje ide u veliku obnovu! Potpisan ugovor

Projekt vrijedan skoro 6,6 milijuna eura.

Objavljeno

na

Foto: Ministarstvo rada mirovinskog sustava obitelji i socijalne politike

Obnova zgrade Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica službeno kreće nakon što je u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike potpisan ugovor o izvođenju radova. Projekt je vrijedan 6.580.136 eura, a financirat će se iz državnog proračuna.

Dok traje obnova, Centar će svoje aktivnosti obavljati  u prostoru Međunarodne zračne luke Zagreb, a povratak u obnovljenu zgradu planiran je u rujnu 2027. godine.

Radovi bi Centru trebali donijeti modernije i tehnološki opremljenije prostore, čime se planira značajno unaprijediti dostupnost i učinkovitost usluga koje Centar pruža. Ustanovu koristi ukupno 183 djece, korisnika sustava obrazovanja i usluga iz sustava socijalne skrbi.

Nastavite čitati

Udruge

Društvo žena Buševec i ove godine pomaže najpotrebitijima – podijeljeno 25 uskrsnih paketa

Tradicija koja se nastavlja iz godine u godinu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Društvo žena Buševec/FB

Društvo žena Buševec i ove je godine uoči Uskrsa organiziralo humanitarnu akciju u kojoj su kupljeni prehrambeni paketi za one kojima je pomoć najpotrebnija. Ukupno je podijeljeno 25 paketa, 20 za socijalno ugrožene obitelji te pet za djecu s posebnim potrebama.

Paketi su dostavljeni korisnicima u Buševecu, Ogulincu, Vrbovu, Ruči, Sopu Bukevskom i Lekeniku.

“Već 12 godina organiziramo akciju za socijalno ugrožene, samce, djecu s posebnim potrebama i to ne samo u Buševcu, nego imamo i krug ljudi van Buševca kojima dajemo pakete. To su socijalno ugroženi ljudi, a najviše se radi o starijim osobama”, pojasnila je Lidija Rožić, predsjednica Društva.

Nastavite čitati

Vijesti

Jak vjetar i dalje u gradu! Stožer civilne zaštite – nema ozlijeđenih, ali oprez i dalje nužan

Građanima se savjetuje izbjegavanje putovanja i boravka na otvorenom.

Objavljeno

na

Stožer civilne zaštite Grada Velike Gorice i dalje prati situaciju na terenu nakon olujnog nevremena te poručuje kako zasad nema većih materijalnih šteta na objektima, a najvažnije, nema ozlijeđenih. Vatrogasci i ostale hitne službe neprekidno su na terenu i rade na uklanjanju posljedica jakog vjetra. Građani se i dalje pozivaju na oprez, posebno u prometu, a za sve dojave i potrebe Stožer je otvorio dežurne telefone 099 423 1989 i 092 635 7000.

Povećan je broj vatrogasnih intervencija zbog porušenih stabala i odlomljenih grana, no prema trenutačno dostupnim informacijama nema dojava o većoj šteti na objektima.

U dječjim vrtićima zabilježen je manji broj djece nego inače, dok su djelatnici pojačano angažirani kako bi boravak djece protekao sigurno.

Prema prognozama, tijekom sutrašnjeg dana očekuje se postupno smirivanje vremena, no u prvom dijelu dana i dalje se očekuje jak, mjestimice i olujni sjeverni vjetar zbog čega će se upozorenje spustiti na žuti alarm. Iz Stožera ponovno apeliraju na građane da izbjegavaju nepotrebna putovanja, boravak na otvorenom te parkiranje vozila ispod stabala, dok hitne službe nastavljaju s radom na terenu.

Nastavite čitati

Vijesti

VIDEO Crijep počeo padati sa zgrade u Zagrebačkoj ulici, vatrogasci odmah intervenirali

Olujni vjetar i dalje radi probleme…

Objavljeno

na

Objavio/la

Crijep je danas počeo padati sa zgrade u Zagrebačkoj ulici, zbog čega je situacija brzo postala opasna za prolaznike. Na teren su izašli vatrogasci, a odmah je krenula i sanacija željebnjaka.

 

Sve se događa dok olujni vjetar još uvijek puše i stvara probleme po gradu, a na snazi je još uvijek crveno upozorenje.

Nastavite čitati

Vijesti

Dijete ozlijeđeno u Šestak Brdu! Automobil naletio na srušeno stablo

Identitet djeteta za sada nije poznat…

Objavljeno

na

Foto: Vatrogasci Pokupsko/FB

Sinoć oko 21 sat, u Šestak Brdu, jedno dijete je ozlijeđeno kada je automobil naletio na stablo koje je oluja srušila na cestu. Hitna pomoć odmah je intervenirala, no kako doznajemo, identitet djeteta za sada nije poznat.

Incident je dio šireg vala problema koje je uzrokovao olujni vjetar u Zagrebačkoj županiji, gdje je na snazi crveno upozorenje. U posljednja 24 sata zabilježeno je više od 260 intervencija, a vatrogasci su angažirani više od 720 puta, najviše u Jastrebarskom zbog oštećenih krovova i srušenih stabala.

Građanima se savjetuje oprez jer olujni uvjeti i dalje ugrožavaju sigurnost na cestama.

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno