Povežite se s nama

Vijesti

Obukle crveno i savjetovale sugrađanke na brigu o svom zdravlju

Članice goričkog Foruma SDP-a izašle na gradske ulice i upozorile da od moždanog udara umire veći broj žena nego muškaraca i da svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke.

Objavljeno

na

I ove su godine članice goričkog Foruma SDP-a podržale Dan crvenih haljina – nacionalni dan borbe protiv moždanog udara u žena, kada su obukle crvenu odjeću, jer, kako su članice foruma istaknule, upravo crvena boja simbolizira zdravlje, život, ali i upozorenje.

U šetnji gradom, u društvu pročelnice Zavoda za intenzivno liječenje Klinike za neurologiju Zdravkom Poljaković, porazgovarale su sa sugrađankama o činjenici da je moždani udar vodeći uzrok invaliditeta, te ih pozvale na preventivne neurološke preglede, brigu o svome zdravlju i usvajanju zdravih životnih navika.

Foto: FORUM ŽENA Gradske organizacije SDP-a Velika Gorica

–Ključno je i da nauče prepoznati simptome upozorenja i odmah zatraže pomoć, jer je svaka minuta ključna za ishod – naglasila je predsjednica Foruma žena Ivana Mlinar,  dodavši da se moždani udar može spriječiti i to brigom o svom zdravlju i okolnostima koje na to utječu, a pravilna prehrana i redovito kretanje osnovna su pravila za zdraviji život – istaknula je, upozorivši na:

  • 10 ključnih rizičnih čimbenika za moždani udar na koje se može utjecati: povišeni krvni tlak, povećane masnoće, šećerna bolest, poremećaji srčanog ritma, pušenje, prekomjerna konzumacija alkoholnih pića, povećana tjelesna masa, fizička neaktivnost i prehrambene navike.

Na koje sve načine žene mogu prevenirati i smanjiti rizik nastanka moždanog udara nabrojala je neurologinja Poljaković.

– Društvenom aktivnošću i redovitim vježbanjem, uvođenjem pravilne i redovite prehrane bogate voćem i povrćem, kao i smanjivanjem onih štetnijih sastojaka poput soli, šećera i masnoća, uvelike smanjujemo rizik od moždanog udara, čiji su simptomi iznenadna glavobolja i nesvjestica, mučnina uz povraćanje i štucanje, zbunjenost i dezorijentacija, nesvjestica, epileptički napad ili iznenadno lupanje srca – upozorila je neurologinja.

Foto: FORUM ŽENA Gradske organizacije SDP-a Velika Gorica

Forum žena SDP-a, iznio je i poražavajuću činjenicu da od moždanog udara umire veći broj žena nego muškaraca i da svake godine ubije dvostruko više žena nego karcinom dojke.

–Moždani udar vodeći je uzrok i invaliditeta, zato pozivamo naše velikogoričanke da idu na preventivne neurološke preglede, brinu o svome zdravlju, usvoje zdrave životne navike i da nauče prepoznati simptome upozorenja i odmah zatraže pomoć, jer je svaka minuta ključna za ishod – apeliraju članice goričkog Foruma SDP-a.

Sport

Sport u fokusu – Velika Gorica domaćin stručnog skupa o ulozi sporta u zajednici

Tijekom skupa održat će se tri predavanja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica će biti domaćin stručnog skupa posvećenog ulozi sporta u razvoju lokalne zajednice. U organizaciji Zajednice sportskih udruga Grada Velike Gorice i Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU Velika Gorica, u srijedu 25. veljače s početkom u 18 sati u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja raspravljat će se o širem društvenom značaju sporta, od povijesnog konteksta do današnjih izazova i postignuća.

Program donosi tri tematska izlaganja. Prof. dr. sc. Nino Žganec s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu govorit će o utjecaju i važnosti sporta u razvoju zajednice. Zatim će doc. dr. sc. Stipica Grgić iz Hrvatskog instituta za povijest predstaviti kako je sport od kraja 19. do sredine 20. stoljeća postao dio svakodnevice u Hrvatskoj. Za kraj, Darko Blažinčić, magistar kineziologije iz Zajednice sportskih udruga Velike Gorice pričat će na temu “Zašto je Velika Gorica Europski grad sporta”.

Više detalja dostupno je ovdje.

Nastavite čitati

Vijesti

Okuje otvara ožujak uz “Paint & Wine”, a nekoliko dana kasnije stiže i predavanje o ženskom zdravlju

Objavljeno

na

Objavio/la

Udruga žena Okuje, u nedjelju 1. ožujka u 18 sati organizira “Paint & Wine” večer koju vodi Marina Bogdanić, o kojoj smo pisali ovdje. Sudionike očekuje slikanje na platnu uz osigurane materijale, vino i grickalice. Cijena je 25 eura po osobi, a mogu sudjelovati 22 osobe.

U četvrtak 5. ožujka, povodom nadolazećeg Dana žena, na rasporedu je i besplatno predavanje nutricionista Nenada Bratkovića o važnosti zdrave i balansirane prehrane kod žena. Govorit će o praktičnim smjernicama prehrane, utjecaju na energiju i hormonsku ravnotežu te zdravim navikama koje se mogu odmah primijeniti.

Za oba događanja potrebna je prethodna prijava na [email protected].

Nastavite čitati

Vijesti

Svečano otvorenje Žabac Food Outleta u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Objavio/la

Žabac Food Outlet otvorio je svoju prvu trgovinu izvan Zagreba, i to na adresi Trg grada Vukovara 8 u Velikoj Gorici.

Ovaj lanac outlet trgovina specijaliziran je za prodaju štok proizvoda (višak različite robe prehrambenih proizvođača visoke kvalitete sa skladišta), lom proizvoda (proizvodi oštećeni u proizvodnji ili s oštećenom ambalažom) te rok proizvoda (artikli kojima uskoro ističe rok trajanja).

Devetu po redu trgovinu svečano je otvorio Domagoj Ilečić, pročelnik za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU.

– Kupovinom i otkupom oštećenih proizvoda koji bi inače završili kao otpad, jedni smo od vodećih primjera očuvanja okoliša i smanjenja otpada. Naši proizvodi imaju jednaku kvalitetu, a dostupni su po najpovoljnijim cijenama zahvaljujući našem konceptu – izjavio je Mario Žamboki, vlasnik diskonta Žabac.

Foto: Žabac Food Outlet

Nastavite čitati

Vijesti

Na prvi dan korizme obilježava se i Hrvatski dan nepušenja

Objavljeno

na

Objavio/la

Hrvatski dan nepušenja – Dan bez duhanskog dima obilježava se na prvi dan korizme, a ove godine to je danas, 18. veljače.

Cilj je podići svijest o štetnosti pušenja i duhanskog dima za pojedinca i društvo.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo tom inicijativom nastoji potaknuti pušače da ne zapale cigaretu 24 sata i uvide da je moguće prestati pušiti.

Istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj trenutno puši oko 38 % odraslih, a najviše među mladima od 25 do 34 godine – njih 42,5 %.

Tim će se povodom održati okrugli stol za medije u 11 sati u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo. Pod pokroviteljstvom Ministarstvo zdravstva govorit će stručnjaci iz Ministarstva, Zavoda, Klinika za plućne bolesti Jordanovac i Koordinacije hrvatske obiteljske medicine.

Nastavite čitati

Vijesti

Zakazana 5. sjednica Gradskog vijeća – evo o čemu će se sve raspravljati

Određeno je 10 ključnih tema.

Objavljeno

na

Za 24. veljače zakazana je 5. sjednica Gradskog vijeća Gradsko vijeće Grada Velike Gorice, koja će se održati s početkom u 9 sati u vijećnici Pučkog otvorenog učilišta. Na dnevnom redu sjednice nalazi se 10 točaka:

  1. Prijedlog Odluke o socijalnoj skrbi Grada Velike Gorice
  2. Prijedlog Odluke o pokretanju postupka davanja koncesije za distribuciju toplinske energije Grada Velike Gorice
  3. Prijedlog Odluke o izgledu službene odore te izgledu i sadržaju službene iskaznice komunalnog redara
  4. Prijedlog Odluke o prijenosu na upravljanje i korištenje nadstrešnice nad tržnicom na gradsko trgovačko društvo VG Komunalac d.o.o.
  5. Prijedlog Odluke o izmjeni Odluke o koeficijentima za obračun plaće službenika i namještenika upravnih tijela Grada Velike Gorice
  6. Prijedlog Provedbenog plana unapređenja zaštite od požara na području Grada Velike Gorice za 2026. godinu
  7. Prijedlog Zaključka o potpisivanju Ugovora o davanju na upravljanje i korištenje nekretnine između Grada Velike Gorice i Dječjeg vrtića Lojtrica
  8. Prijedlog Zaključka o pokretanju postupka za izbor članova Savjeta mladih Grada Velike Gorice
  9. Prijedlog Zaključka o razrješenju i izboru članice Odbora za zaštitu okoliša i prostorno uređivanje
  10. Informacija o projekatu Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Velika Gorica

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno