Povežite se s nama

Sport

Niželigaški vikend: Lomnici bod u derbiju, Vlado Horvat napustio Turopolje

Turopoljski klubovi ovog su vikenda sudjelovali u 15 niželigaških utakmica – Lomnica je i dalje vodeća u JŽNL, tri naša kluba najbliža su pratnja vodećem u 1. ŽNL, Mraclin je izgubio derbi…

Objavljeno

na

Tijekom vikenda prvoligaš Gorica, zahvaljujući magli, nije nastupio, prebačeno je to na prvi dan ovog tjedna, ali to ne znači da turopoljski nogomet nije imao dovoljno toga za ponuditi. Konkretno, odigrano je 15 utakmica u kojima su sudjelovali naši niželigaši, raspoređeni u četiri ranga, od četvrtog do sedmog, od 3. NL do 1. ŽNL…

Iza turopoljskog trećeligaškog dvojca dobar je i uspješan vikend, što se posebno odnosi na Kurilovec. Na Udarniku je gostovao jaki Maksimir, treća momčad prvenstva, a Kurilovčani su nulu držali sve do posljednje minute. Tad se dogodio trenutak odluke, Ivan Pušić u 90. minuti zabio je jedini gol na utakmici i dobio Kurilovcu vrijedne bodove i skok na tablici.

I sad društvo s Udarnika dijeli sedmo mjesto sa Samoborom, koji je ovog vikenda gostovao u Lukavcu. Došli su ambiciozni gosti po sva tri boda, no Lukavčani su bili odlučni u namjeri da zaustave neugodan niz, u kojem su bila tri poraza. Završilo je na kraju podjelom bodova (1-1), uz gol Filipa Turkalja za momčad trenera Slavena Batovanje.

Derbi se igrao u petom rangu, u 4. NL Središte, jer Zelina je gostovala kod Mraclina. I nije završilo dobro za turopoljskog predstavnika, gosti su bili puno bolji, slavili s visokih 3-0 i zadržali prvo mjesto na tablici. Preostala dva naša kluba, Jelačić i Gradići, uzeli su ovog vikenda pun plijen, prvi u gostima kod Libertasa (2-0), golovima Memića i Krasnića, a drugi s visokih 4-0 protiv TŠK-a, uz po dva gola Borovca i Sudara.

U rangu niže, JŽNL-u, jedini lokalni derbi bio je sudar Kupe i Meštrice, a pobjeda domaćina u Pokupskom možda je i najveće iznenađenje ovoga kola. Nije se baš očekivao ni poraz Poleta od tri razlike kod Rakova Potoka, a dobre vijesti su nova pobjeda Mladosti iz Obrezine, kao i slavlje Turopoljca u Kuču, konta Klokočevca.

Veliki derbi kola igrao se u Donjoj Lomnici, gdje je vodeća Lomnica odigrala 1-1 s drugoplasiranom Jaska-Vinogradarom. Grdenić je bio asistent, a Kljaić strijelac za vodstvo Lomničana, a gosti su izjednačili u završnici prvog poluvremena. Odmah potom dobili su gosti i penal, koji nije realiziran, a stigla su tu i dva crvena kartona… Do kraja je Lomnica branila i obranila taj bod, ali i prvo mjesto na tablici.

U sedmom rangu, 1. ŽNL, lokalni derbi pripao je Dinamo Hidrelu, kojem je u goste stigla Buna, a preostala tri naša kluba odradila su sva tri znaka. Posavec je visoko slavio, Vatrogasac remizirao, Turopolje pomalo iznenađujuće izgubilo, a nakon toga se i rastalo od trenera Vlade Horvata. Što je, s obzirom na sve okolnosti, puno veće iznenađenje od samog poraza…

3. NL Centar, 12. kolo
Lukavec – Samobor 1-1 (Turkalj)
Kurilovec – Maksimir 1-0 (Pušić)
TABLICA: 1. Karlovac 29…, 8. Kurilovec 16…, 17. Lukavec 9

4. NL Središte Zagreb Podskupina B, 12. kolo
Libertas – Ban Jelačić 0-2 (Memić, Krasnić)
Gradići – TŠK 4-0 (Sudar 2x, Borovac 2x)
Mraclin – Zelina 0-3
TABLICA: 1. Zelina 28, 2. Tigar 27, 3. Mraclin 24…, 6. Gradići 21…, 10. Jelačić 16

JŽNL, 12. kolo
Zrinski – Klas 4-3
Mladost O. – Dinamo J. 3-1
Kupa – Meštrica 3-1
Turopoljac – Klokočevac 3-1
Rakov Potok – Polet 4-1
Lomnica – Jaska-Vinogradar 1-1
TABLICA: 1. Lomnica 29, 2. Jaska-Vinogradar 28, 3. Polet 23, 4. Mladost O. 22, 5. Meštrica 19…, 10. Turopoljac… 14. Kupa 11…, 16. Klas 4

1. ŽNL, 10. kolo
Turopolje – Rakovec 0-1
Dinamo Hidrel – Buna 1-0
Posavec – Brcko 5-0
Vatrogasac – Kloštar 0-0
TABLICA: 1. Kloštar 21, 2. Turopolje 18, 3. Vatrogasac 18, 4. Buna…, 9. Dinamo Hidrel 13…, 11. Posavec 11

CityLIGHTS

FOTO Plamen Sportskih igara mladih stigao u Veliku Goricu

Suradnja Grada Velike Gorice i Sportskih igara mladih traje već godinama, a upravo se s državnih završnica gorički predstavnici redovito vraćaju s medaljama i vrijednim sportskim iskustvima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Morena Martinović/Cityportal

Park dr. Franje Tuđmana danas je bio ispunjen dječjim smijehom, sportskim navijanjem i natjecateljskim duhom jer je Velika Gorica ponovno ugostila Telemach Dan sporta u sklopu Plazma Sportskih igara mladih, najveće amaterske sportske manifestacije u Europi koja ove godine obilježava 30. rođendan.

Mlade sportašice i sportaši natjecali su se u graničaru i atletici u dvije dobne kategorije – 2015. godište i mlađi te 2017. godište i mlađi – a najbolje ekipe i pojedinci izborili su plasman na Državnu završnicu Plazma Sportskih igara mladih koja će se krajem srpnja održati u Rijeci.

Posebno oduševljenje među djecom izazvao je dolazak Luke Lovre Klarice, hrvatskog rukometnog reprezentativca, dugogodišnjeg igrača RK Zagreb i bivšeg igrača HRK Gorica, koji je zajedno s djecom zapalio plamen Sportskih igara mladih. Na događanju je bio i Viktor Strašan Frajer, maskota Sportskih igara mladih, koji je dodatno podigao atmosferu među okupljenim sudionicima.

Suradnja Grada Velike Gorice i Sportskih igara mladih traje već godinama, a upravo se s državnih završnica gorički predstavnici redovito vraćaju s medaljama i vrijednim sportskim iskustvima.

– Hvala vam što ovo prijateljstvo Sportskih igara mladih i Velike Gorice traje već dugi niz godina. Danas igramo graničara, trčimo atletiku, igramo nogomet Coca-Cola Cup i igramo košarku Sprite, rekao je David Burburan, nekadašnji vaterpolist i današnji direktor razvoja Sportskih igara mladih.

Natjecatelji su tijekom dana pokazali sportski duh, zajedništvo i fair play, vrijednosti koje Sportske igre mladih kontinuirano promiču već tri desetljeća kroz besplatna sportska natjecanja za djecu osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Sudionicima se obratila i pročelnica za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti Lana Krunić Lukinić.

– Dajte sve od sebe. Budite uporni, a najbolji će pobijediti! Samo tako budite u natjecanju i ja otvaram ove sportske igre. Sretno svima!, poručila je okupljenim natjecateljima.

Osim natjecanja u graničaru i atletici, Sportske igre mladih tijekom godine okupljaju djecu i mlade u brojnim disciplinama poput Coca-Cola Cupa u malom nogometu, HEP turnira u rukometu, 3×3 Sprite Cupa u košarci, odbojke, šaha, stolnog tenisa i tenisa.

Sudjelovanje na svim natjecanjima potpuno je besplatno, a Igre su otvorene za pojedince i slobodno formirane ekipe bez obzira na prethodno sportsko iskustvo. Organizatori očekuju kako će tijekom jubilarne 30. sezone u Hrvatskoj sudjelovati više od 140 tisuća djece i mladih.

Fotogalerija: Morena Martinović/Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

OŠ Šćitarjevo opet prvak Hrvatske! Finale odlučeno tek u trećem setu – “malo smo pribrali glave i pobijedili”

Do naslova su stigli nakon tri seta neizvjesnog finala protiv OŠ Marina Držića.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Matija Ribić/FB

Ekipa OŠ Šćitarjevo osvojila je naslov državnih prvaka na Državnom natjecanju u odbojci održanom od 26. do 28. svibnja u Vinkovcima. U konkurenciji osam ekipa do zlata su stigli nakon zahtjevnog finala protiv OŠ Marina Držića, koje je odlučeno tek u trećem setu. Ovo je drugi naslov državnih prvaka za OŠ Šćitarjevo u posljednje tri godine, a prvi put su ga osvojili 2023. godine.

Put prema naslovu otvorili su u polufinalu pobjedom protiv Osnovne škole Josipa Bečića rezultatom 2:0 u setovima, a završnica turnira ponudila je puno više neizvjesnosti. U finalu su igrali protiv ekipe OŠ Marina Držića, sastavljene od više igrača koji igraju za OK Dinamo, no učenici iz Šćitarjeva uspjeli su zadržati mirnoću kada je bilo najpotrebnije.

Prvi set pripao je Šćitarjevu rezultatom 26:24, drugi su istim rezultatom uzeli protivnici, dok je odlučujući treći set završio uvjerljivih 15:8 za novu titulu državnih prvaka.

“U trećem setu smo malo pribrali glave i uspjeli pobijediti”, rekao je profesor tjelesne i zdravstvene kulture OŠ Ščitarjevo, Matija Ribić.

Za OŠ Šćitarjevo nastupili su Ivano Ćosić, Teo Grbač, Alexandar Nesvanulica, Bruno Serdar, Jurica Trupčević, David Uroić, Patrik Urošević, Luka Vukadin, Jakov Martinović, Stjepan Malec, Adriano Svekrić i Benjamin Šibalić.

Nastavite čitati

Sport

FOTO Velika Mlaka s jednim golom do 13. pobjede

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Mlaka je u odgođenoj utakmici 28. kola pobijedila Kupu minimalnim rezultatom 1:0, pogodak je postigao Ivan Čolić u 88. minuti.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Visoka temperatura zraka ”usporila” je ritam utakmice u prvom poluvremenu u kojem su domaći očekivano imali nešto veću prevlast na terenu. Gosti su pokušavali protunapadima doći do povoljne šanse i završnog udarca, ali obrana domaćih je to pravovremeno zaustavljala.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Susret je u drugom poluvremenu bio nešto dinamičniji, jer je kiša uvjete na terenu učinila povoljnijih za brže akcije. Ipak, u završnici su i jedni i drugi bili neprecizni, odnosno vratari su pravovremeno reagirali i sačuvali svoju mrežu.

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Završnica je za goste iz Pokupskog bila kritična zbog pojačanog pritiska domaćih, koji su zasluženo stigli do vodstva. Ivan Čolić je u 88. minuti iskosa s desne strane visokom parabolom pogodio suprotne rašlje za – 1:0! Super pogodak!

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka, 27.05.2026. Jedinstvena 1.ŽŽNL-28.kolo: NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa 1:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Mlaka (28 13 3 12 56:54 42) je s 42 boda na 6. mjestu prvenstvene ljestvice, a Kupa (28 10 5 13 38:56 35) je s 35 bodova na 11. mjestu.

Galerija fotografija

Jedinstvena 1.ŽNL NSZŽ, 28. kolo

NK Velika Mlaka 1947 – NK Kupa (Pokupsko) 1:0 (0:0)

Velika Mlaka. Stadion: ŠRC Jure Mihalj – Đuro. Gledatelja: 60. Srijeda, 27.05.2026., 19 sati. Sudac: David Vrljić (Velika Gorica). Pomoćni suci: Marko Kovač (Velika Gorica) i Ema Kozarić (Gradići). Delegat: Ante Šapina (Zagreb). Strijelac: 1:0 – Čolić (88).

VELIKA MLAKA: Senica, Đenđinović (od 57, Cundeković), Plepelić (od 46. Mujkić), Zagorac (od 71. Lončarević), Božić (od 82. Jakovljević), Rendulić (od 71. Vlašić), Milanović (cap.), Vidović (od 46. Maloku), Čolić, Merlić, Marđetko (od 71. Radoš). Trener: Stjepan Đuračić.

KUPA: Tomislav Sečenj, M.Petković, Jankeš, Vranešić, I.Petković, Cavrić, Dojkovski, Rovišan, Tihomir Sečenj (cap.), Ilijević (od 85. L.Bašić), Pirša (od 64. R.Bašić). Trener: Josip Kraljević.

Nastavite čitati

Moja županija

Mraclin preko Poleta do novog finala s Kurilovcem

Objavljeno

na

Objavio/la

Mraclin je sigurnom predstavom izborio finale Kupa NSVG-e svladavši susjedni Polet iz Buševca rezultatom 3:1 na Novoj Grabi. Nekada veliki turopoljski derbi, koji je znao okupiti i nekoliko stotina gledatelja, ovoga je puta pratilo tek sedamdesetak ljubitelja nogometa. Domaćin je pitanje pobjednika praktički riješio već u uvodnim minutama susreta. Mraclin je poveo u 5. minuti kada je nakon asistencije Frana Krilića i pogreške Nike Šestaka, siguran realizator bio Igor Hajduk.

Samo dvije minute kasnije nova pogreška gostujuće obrane skupo je stajala Polet. Vratar Matija Halilić loše je reagirao prilikom istrčavanja i loptu praktički predao Kriliću, koji je s dvadesetak metara precizno pogodio za 2:0. Domaćini su nastavili kontrolirati utakmicu, a potvrda pobjede stigla je u 60. minuti. Toni Borovac ubacio je pred vrata gostiju, a Ivan Kos atraktivno petom pogodio za visokih 3:0 i izmamio pljesak okupljenih gledatelja. Polet je do kraja uspio tek ublažiti poraz. U 86. minuti počasni pogodak za goste postigao je Pavao Galović.

Finale velikogoričkog Kupa tako će, kao i prošle godine, igrati Mraclin i Kurilovec. Susret će se najvjerojatnije igrati u srijedu, 3. lipnja, na mraclinskoj Grabi, no konačnu potvrdu još treba dati vodstvo velikogoričkog Nogometnog saveza.

KUP NSVG – POLUFINALE

MRACLIN – POLET (B) 3:1

Stadion Nova graba. Gledatelja 70.
Sudac: Ivan Mirenić. Pomoćnici: Marko Matić i Danijel Zgurić.

STRIJELCI: 1:0 – Hajduk (5), 2:0 – Krilić (7), 3:0 – I. Kos (60), 3:1 – Galović (86).

MRACLIN: Zagorac (od 84. Matejčić), Marjanović (od 79. Hodalin), Smolković (od 46. Đurašić), J. Domitrović, Rajić, Brdek, Matić, Borovac (od 68. Tokić), I. Kos, Krilić, Hajduk (od 89. Kaurin). Trener: Marko Pancirov.

POLET (B): Halilić, Matković, Karaula (od 56. Dolački), B. Šestak (od 50. Dejanović), Kaurin, Jušić, N. Šestak, Raković (od 46. Galović), Stuparić (od 46. Debijađi, od 62. Kirin), Golubić, Ivkić (od 62. Roginić). Trener: Josip Rožić.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom.

Nastavite čitati

Sport

Ivan Grahovac – priča o talentu, radu i naslovu prvaka Hrvatske

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad se iz Kozjače, iz naših Vukomeričkih gorica, krene prema velikim sportskim snovima, put nikada nije lagan. No, za Ivana Grahovca nogomet je ljubav i način života.

Rođen 24. lipnja 2009. godine, Ivan će za mjesec dana proslaviti svoj 17. rođendan, a iza njega su već godine rada, odricanja i uspjeha kakve mnogi sportaši sanjaju cijelu karijeru. Njegova priča počinje na terenima NK Kurilovec, gdje je kao devetogodišnji dječak prvi put stao među vratnice. Već tada bilo je jasno da posjeduje nešto posebno što označava prave golmane.

Talent nije dugo ostao skriven. Godine 2022. stiže poziv iz HNK Gorice, jednog od najorganiziranijih hrvatskih prvoligaških klubova kada je riječ o radu s mladim igračima. Ivan tamo nastavlja svoj razvoj i vrlo brzo postaje jedan od ključnih igrača generacije 2009. Iste godine dolazi i prvi veliki trenutak. Na kultnom malonogometnom turniru tkz. „Mala Kutija šibica”, pioniri HNK Gorice osvajaju naslov pobjednika, a Ivan Grahovac proglašen je najboljim vratarom turnira. Bio je to trenutak kada je šira sportska javnost prvi put ozbiljno čula za tihog i skromnog dečka iz Vukomeričkih gorica. Pod vodstvom trenera Borisa Trivunova uslijedio je novi iskorak. Generacija HNK Gorice osvaja Prvenstvo Hrvatske u kategoriji starijih pionira, a Ivan svojim obranama potvrđuje status jednog od najperspektivnijih mladih golmana.


No, pravi sportaši ne boje se izazova. Upravo zato Ivan prihvaća poziv trenera Dine Kovača i odlučuje otvoriti novo poglavlje svoje karijere prelaskom u MNK Uspinjača Gimka. Odluka da veliki nogomet zamijeni futsalom pokazala se kao pun pogodak. Brži ritam igre i manji prostor  samo su dodatno naglasili njegove kvalitete. Ivan je iz utakmice u utakmicu rastao, a 2026. godina donijela je krunu svega uloženog truda — naslov prvaka Hrvatske u futsalu u kadetskoj konkurenciji.

Državna završnica u Gradskoj sportskoj dvorani Velika Gorica ostat će zauvijek upisana u povijest kluba. Uspinjača Gimka je osvojila naslove državnih prvaka u kadetskoj (U-17) i juniorskoj (U-19) konkurenciji, u obje finalne utakmice svladali su gradskog rivala Futsal Dinamo.

U spektakularnom finalu kadeta protiv MNK Futsal Dinamo, momčad Uspinjača Gimko slavila je rezultatom 3:2, a Ivan Grahovac još jednom bio je jedan od junaka susreta.

Dok je sigurnim obranama zaključavao svoja vrata, publika je posebno ostala bez daha u trenutku kada je „Grah”, kako ga suigrači od milja zovu, postigao nevjerojatan pogodak s gotovo 30 metara udaljenosti. Bio je to trenutak koji se ne zaboravlja — gol koji je podigao dvoranu na noge i simbolično pokazao koliko daleko može dosegnuti dječak iz Kozjače kada vjeruje u sebe.


Na kraju prvenstva stiglo je i novo veliko priznanje — nagrada za najboljeg vratara Hrvatske u svojoj igračkoj kategoriji. No, ono što Ivana razlikuje od mnogih nije samo talent, nego i skromnost. Dok je ponosno držao trofej u rukama, njegove riječi pokazale su koliko čvrsto stoji na zemlji:

“Prije svega želim zahvaliti svojoj obitelji, suigračima i trenerima koji su mi bili najveća podrška i velika pomoć u mom napretku. Ova nagrada mi iznimno puno znači jer osjećam da je odraz mog truda, rada i odricanja tijekom cijele sezone. Ali ovo ne doživljavam samo kao individualan uspjeh, nego kao uspjeh cijelog kluba Uspinjača Gimka. Ponosan sam što predstavljam ovaj klub i što sam dio ove ekipe. Vjerujem da je ovo tek početak još većih uspjeha i dodatna motivacija da nastavim još jače raditi i napredovati”.

Dok gradi ozbiljnu sportsku karijeru i polako ulazi u svijet ozbiljnijeg sporta, Ivan nikada nije zaboravio svoj kraj i svoje ljude. Proteklih godina branio je i za svoju Kozjaču na kultnoj Breškoj ligi. Ipak, kako obveze i profesionalni zahtjevi postaju sve veći, ove godine Ivan neće stati među vratnice svoje momčadi. U Kozjači nitko ne sumnja da će njihov „Grah” uvijek ostati jedan od njih, bez obzira na to kamo ga nogometni put odvede.

Na njegovu sportskom putu posebno mjesto pripada i osobnom treneru Tihomiru Perekoviću, koji je uz Ivana od njegovih prvih igračkih dana. Kroz godine rada, treninga i odricanja bio mu je velika podrška u razvoju, a upravo su predanost, disciplina i kontinuiran rad dodatno oblikovali Ivana u jednog od najperspektivnijih mladih vratara svoje generacije.

Fotografije: obiteljska arhiva

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno