Povežite se s nama

Moja županija

‘Ništa ne ide preko noći, uspješni smo jer već dva desetljeća idemo u pravom smjeru’

Stjepan Kožić, dugovječni župan Zagrebačke županije, u velikom intervjuu analizira godinu iza nas i otkriva želje i planove za 2022. godinu

Objavljeno

na

Na čelu ste županije koja bilježi konstantan gospodarski rast, FINA je prema ukupnim prihodima poduzetnika u 2020. godini županiju svrstala na drugo mjesto u državi, a i u periodu pandemije uspjela je održati rast zaposlenosti i neto plaća. Što je ključno za ovakve dobre rezultate?

Dobri rezultati ne dolaze preko noći već su rezultat strategije i sinergije s investitorima poduzetnicima. S obzirom da županiju vodim više od 20 godina, dobro se sjećam razdoblja kada je Zagrebačke županija bila predgrađe Zagreba, a mnogi na strategiju razvoja poduzetničkih zona nisu gledali s odobravanjem. Danas, 20-tak godina poslije, pokazalo se da je to bio pravi put. Na vrijeme smo spoznali svoje komparativne prednosti kao što je blizina metropole, činjenica da je zračna luka na našem području, cestovna infrastruktura. Trebale su godine i godine ulaganja županije, gradova i općina i države. Danas je ta brojka premašila iznos od 50 milijuna kuna samo županijskog novca, ali svaka se kuna isplatila i multiplicirala. U Zagrebačkoj županiji investicije su kontinuitet, a s tim dolaze gospodarski rezultati, rast zaposlenosti i liderska pozicija naše županije na mnogim rang listama. Uistinu smo ponosni jer nas tvrtke prepoznaju, dolaze na naše područje, a mi se trudimo biti zajedno s gradovima i općinama učinkovita i proaktivna uprava.

Breme pandemije palo je na naš zdravstveni sustav. Na koji je način Županija pomogla zdravstvenim ustanovama?

Iskoristit ću i ovu priliku i zahvaliti se svim djelatnicima u zdravstvu koji svaki dan nose teret pandemije na svojim leđima i brinu o svojim sugrađanima. Najmanje što smo mogli napraviti jest pokriti dugove koji su nastali u našim zdravstvenim ustanovama radi koronavirusa. Za tu je namjenu Županija osigurala rebalansom proračuna 12 milijuna kuna. Zaštitne opreme troši se više nego ikad, organizirali smo više puta masovna cijepljenja, covid ambulante, punktove za cijepljenje. Sve to iziskuje sredstva. Mi uvijek možemo računati na zdravstvene djelatnike, a i oni mogu na svog osnivača, Zagrebačku županiju.

Župan Stjepan Kožić čest je gost u Velikoj Gorici, najvećem gradu Županije kojoj je na čelu… Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Činjenica je da Zagrebačka županija jedina u Hrvatskoj nema Opću bolnicu, da li taj nedostatak utječe na kvalitetu i dostupnost zdravstvene zaštite?

Mnogo je toga po čemu smo specifični, pa tako i da smo jedina županija bez opće bolnice, ali i da jedini nemamo središte u svojoj županiji već u Zagrebu. Tome je razlog specifični položaj prstena oko Zagreba. Kada govorimo o zdravstvenoj zaštiti, s jedne strane je dobro da imamo na raspolaganju i u blizini bolnice Zagreba koje nude najbolju uslugu u RH. S druge strane, problem je što nam je teško zadržati liječnike, posebice specijaliste, na našem području. Kako bi tome doskočili sufinanciramo specijalizacije i pokušavamo atraktivnim paketima koje uključuju korištenje automobila, sufinanciranje kamate na stambeni krediti i sl. privući specijaliste u svim našim gradovima. Znatna sredstva ulažemo u obnovu i opremanje naših domova zdravlja, sufinanciramo mrežu hitne medicine, rad ambulanta u ruralnim područjima, a krećemo s izradom projektne dokumentacije za izgradnju poliklinika u Samoboru i Velikoj Gorici. Želimo bolju i dostupniju zdravstvenu uslugu, trenutno izdvajamo veći dio proračuna upravo za tu namjenu, ali da bi ona bila onakva kako naši stanovnici zaslužuju, treba će još novca i vremena. Ja sam optimist i siguran sam da ćemo gradnjom ove dvije poliklinike i završetkom školovanja 25 specijalizanata osjetiti znatniju promjenu.

Osim udara na zdravstvo, period iza nas posljedično je imao utjecaj i na gospodarstvo. Što ste učinili kako bi poduzetnicima olakšali funkcioniranje i opstanak? Jesu li poduzetničke zone ostvarile planirane rezultate?

Vlada RH kroz potpore za očuvanje radnih mjesta odigrala je ključnu ulogu, a mi smo kao regionalna samouprava također dali svoj doprinos rekordnim iznosom bespovratnih potpora poduzetnicima u dvije pandemijske godine u iznosu od 24 milijuna kuna. Ono što me posebice veseli što u našim poslovnim zonama trenutno se odvija pravi investicijski boom. Svakako najzvučniji brend je Rimac Automobili koji najbrži električni automobil proizvodi upravo u Zagrebačkoj županiji, a trenutno grade 200 milijuna eura vrijedan kampus. U Klinča Selima Spar gradi 750 milijuna kuna vrijedan logistički centar, Lidlov u Križu se procjenjuje na 600 milijuna kuna, a onaj u Jaski na 230 milijuna kuna, Lagermax u Zaprešiću realizira 160 milijuna kuna vrijednu investiciju itd. Naravno, svi s nestrpljenjem čekamo kada će se u Jakovlju početi proizvoditi dijelovi za Airbus, Boeing, Bombardier i Rolls-Royce za što će trebati oko 450 novozaposlenih.

Kožić je župan već duže od dva desetljeća, pobijedio je na šest izbora uzastopno… Foto: Emica ElvedjiPIXSELL

Izazovno vrijeme dodatno su otežali potresi. Tijekom dva potresa stradale su i obiteljske kuće ali i javna dobra. U kojoj je fazi obnova?

Šteta od potresa na našem području procjenjuje se na više od milijardu kuna. S obzirom da je za područje županije proglašena katastrofa, obnovu će u cijelosti financirati država. Mi smo kao županija promptno reagirali kako bismo osposobili škole za rad. Oformili smo odsjek koji će se baviti isključivo sanacijom od potresa i na dnevnoj bazi surađujemo s resornim ministarstvom i Fondom. Donijeli smo i 40 milijuna kuna vrijedan program mjera za obnovu oštećenih objekata javne namjene i početkom iduće godine naši gradovi i općine mogu očekivati raspisivanje natječaja.

Nedavno je donesen županijski Proračun za iduću godinu. Na što će se utrošiti njegov najveći dio i što će se od ove godine financirati po prvi puta?

Izvorni proračun Zagrebačke županije za 2022. godinu iznosi nešto više od pola milijarde kuna i veći je za 4,26 posto u odnosu na Rebalans. Kao i prethodnih godina, najveći iznos Izvornog proračuna, gotovo 148 milijuna kn, namijenjen je Upravnom odjelu za odgoj i obrazovanje u kojem je za kapitalnu izgradnju u školstvu osigurano 53,6 milijuna kn. Dovršavaju se radovi na izgradnji osnovne škole u Luki, sportskih dvorana u Bedenici, Klinča Selima i Graberju Ivanićkom, školi i dvorani u Pušći, u tijeku su radovi na dogradnji radionica i praktikuma SŠ Dragutina Stražimira u Svetom Ivanu Zelini, a s 15 milijuna kuna sufinancirat će se izgradnja nove škole u Strmcu.

Čekaju nas nove energetske obnove, poduzetnici i poljoprivrednici i dalje mogu računati na izdašne bespovratne potpore, djeca na stipendije, roditelji na potpore za bebe. Ono što predstavlja veliku novost jest sufinanciranje javnog linijskog prijevoza na autobusnim linijama unutar Zagrebačke županije. Početkom prosinca potpisao sam sa šest prijevoznika gotovo 90 milijuna kuna vrijedne dvogodišnje ugovore. Na 60 definiranih linija u 6 zona naši će prijevoznici godišnje prelaziti gotovo 3,4 milijuna kilometara.

Građani mogu računati na veći broj linija i polazaka, bolju povezanost ruralnih područja, bolju usklađenost s ostalim oblicima prijevoza, prvenstveno s međužupanijskim linijama i vlakom te ujednačeniju cijena kartu u svakoj od šest definiranih zona. Ono što me veseli je da se upravo radi ovakve organizacije prijevoza nakon pet godina autobusom se može i na Žumberak. Koristim priliku da se zahvalim Vladi RH koja će osigurati 75 posto sredstava za ovu namjenu.

Jedan od dvojice Kožićevih zamjenika je Velikogoričanin Ervin Kolarec… Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Strukovna zanimanja uskoro očekuju veliku promjenu nakon gradnje Centra kompetentnosti u tri županijska grada. Što će on omogućiti i u kojoj je fazi?

Proračun za 2022. godinu u sebi sadrži i planiranih 21,2 milijuna kn za Centar za kompetentnost. Radi se o 110 milijuna kuna vrijednom europskom projektu Regionalni centar kompetentnosti s 3 lokacije, a upravo je Srednja strukovna školi Velika Gorica nositeljica cjelokupnog projekta. Tu su još i škole u Dugom Selu i Samoboru. Iz dva europska fonda osigurat će se 80 milijuna kuna, dok će se za preostalih 30 milijuna kuna pobrinuti Zagrebačka županija. Uspostavom regionalnog centra kompetentnosti učenici će po završetku srednje škole biti sposobni odgovoriti suvremenim zahtjevima na tržištu rada. ‘Učiti radeći’ najbolje su riječi koje opisuju što to centri kompetencija donose, a kad se tome doda da će učenici raditi odnosno učiti na najsuvremenijim strojevima, uvjeren sam da će se uvelike i promijeniti stav prema strukovnim zanimanjima kao poželjnima i vrijednima. Pitali ste me za investicije, a ovaj centar je kvalitetan odgovor na radnu snagu u mnogim o tih investicija.

Energetskom obnovom uz pomoć EU sredstava i naše škole i zdravstvene ustanove dobile su i estetsku i energetsku dodanu vrijednost. Što je po tom pitanju u planu za iduću godinu?

Tako je, a jedna od većih investicija upravo je i zgrada srednjih škola u Velikoj Gorici vrijedna 31 milijuna kuna. U protekle četiri godine Zagrebačka županija je provela sedam projekata energetske obnove javnih zgrada ukupne vrijednosni oko 71 milijun kuna za što je gotovo 50% sredstava povučeno iz fondova EU. Obnovili smo 3 zgrade domova zdravlja u Jastrebarskom, Vrbovcu i Zaprešiću te srednje škole u Velikoj Gorici i Vrbovcu, Područnu školu Rakov potok i Osnovna škola Stjepana Basaričeka. Naravno, tu nećemo stati. Već je spremna projektna dokumentacija za provedbu devet novih projekata i to tri doma zdravlja (Ivanić-Grad, Velika Gorica i Samobor) i šest škola (Osnovna škola Đure Deželića, Srednja škola Dragutin Stražimir, Osnovna škola Dragutin Domjanić, Osnovna škola Jakovlje, Osnovna škola Posavski bregi i Područna škola Petrovina).

Župan Kožić u neformalnom druženju… Foto: Filip Kos/PIXSELL

Suradnja s gradovima i općinama omogućila je napredak u ruralnim dijelovima županije. Ako bi danas usporedili standard u našim selima i gradovima, da li je razlika osjetno manja nego li recimo prije pet ili deset godina. Koje bi zajedničke projekte istaknuli?

Kada sam 2001. godine preuzeo funkciju župana odlučio sam glavni fokus staviti na tri stvari. Zadržavanje stanovnika u Županiji, gradnju poduzetničkih zona radi gospodarskog razvoja i pitka voda za sve stanovnike. Za sva tri cilja bila je potrebna suradnja svih razina od općine do države. Gospodarske zone sam već pojasnio, a što se tiče zadržavanje stanovnika stava smo bili da je za to ključ gradnja škola. Volim spomenuti Gradec, malu općinu koja ima 30 milijuna kuna vrijednu školu i dvoranu. Danas mogu reći s velikim ponosom da sam stavio potpis na gradnju, rekonstrukciju više od 50-tak objekata u školstvu. Možda se neki čude cilju pitka voda svima jer je teško za povjerovati da u 21. stoljeću, svega 45 minuta vožnje od hrvatske metropole postoje mjesta, točnije 10 općina i 4 grada čija brojna kućanstva nemaju priključak na javnu vodoopskrbnu mrežu, a među njima je i općina koja nema ni metra javnog vodovoda. Ovoj nepravdi bliži se kraj te se intenzivno provode radovi na 800 milijuna kuna vrijednom europskom projektu.

Mehanizam oporavka i otpornosti Europske unije omogućit će nam realizaciju mnogih projekata. Zašto je važno iskoristiti ovaj trenutak i aplicirati?

Sredstava iz Europske unije što kroz nacionalni plan oporavka, što kroz financijsku omotnicu jedinstvena su prilika za Hrvatsku, a na svakome od nas je da damo maksimalne napore u pripremi i realizaciji projekata. Ono na što smo posebno ponosni jest činjenica da je milijardu i pol kuna iz nacionalnog plana oporavka odobreno upravo za investiciju u Zagrebačkoj županiji i to Mati Rimcu za istraživanje, razvoj i proizvodnju vozila nove mobilnosti i prateće infrastrukture. Mi kao županija itekako smo spremni i pripremili smo čitav niz projekata. Vodeća smo županija po mnogočemu, vjerujem da ćemo biti i po povlačenju sredstava koje nam stoje na raspolaganju.

Moja županija

Čestitamo 12. svibnja – Međunarodni dan sestrinstva! Zagrebačka županija tim povodom održala ZdravFest

Medicinske sestre i tehničari prvi su kontakt građana sa zdravstvenim sustavom, njegova kralježnica, ali i srce puno topline.

Objavljeno

na

U Samoboru je u subotu održan ZdravFest Zagrebačke županije,  javnozdravstvena akcija uoči današnjeg Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara.

Bila je to idealna prilika za građane osvrnuti se na svoje zdravstveno stanje i napraviti čitav niz preventivnih besplatnih pregleda. Radi se o prvom izdanju festivala koje će se svake godine organizirati u drugom gradu Zagrebačke županije.

Foto: Zagrebačka županija

Stotine ljudi odazvalo se na besplatne preventivne preglede, a imali su priliku izmjeriti razinu šećera u krvi, kolesterola, krvnog tlaka, PSA, težinu (indeks tjelesne mase i sastav tijela), napraviti spirometriju, pregledati madeže, proći edukaciju o korištenju vanjskog defibrilatora te saznati više o grupama za potporu dojenju i o trudničkim tečajevima u Zagrebačkoj županiji.

Medicinske sestre i medicinski tehničari najbrojnija su radna skupina u zdravstvu – na globalnoj razini zaposleno ih je oko 28 milijuna, dok je u Hrvatskoj njih oko 29 tisuća. No, kako je riječ o našem zdravlju, ovo je jedno od najpouzdanijih profesija. Upravo je to povod za javnozdravstvenu akciju ZdravFest pod motom „Naše sestre, naša budućnost“.

Foto: Zagrebačka županija

Ispred organizatora, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Leo Šunjić zahvalio im se na neumornom radu i profesionalizmu, istaknuvši da su jedan od ključnih faktora za funkcioniranje ove institucije – ujedno i prve linije zdravlja naših sugrađana.

U ovom trenutku provodimo više od 10 programa i projekata fokusiranih na rano otkrivanje i prevenciju bolesti te promicanje zdravog načina života. Bilo da je riječ o cijepljenju, probirima, ranom otkrivanju zaraznih ili onkoloških bolesti, zajedno s partnerima i službama iz cijele Županije fokusirani smo na podršku i edukaciju naših građana. Medicinske sestre i tehničari i ovdje igraju neizmjerno važnu ulogu poručio je ravnatelj Zavoda.

Foto: Zagrebačka županija

Prevencija bolesti ne temelji se samo na pravovremenom testiranju, već i na funkcionalnom zdravstvenom sustavu koji to omogućuje. U Zagrebačkoj županiji radi gotovo 600 medicinskih sestara i tehničara, a kako bi mogli aktivno sudjelovati u očuvanju zdravstvene skrbi za sve građane, važno je kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i status u društvu.

Pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Zagrebačke županije, Ksenija Čuljak podsjetila je kako je u posljednjih pet godina u njihovo doškolovanje i stručno usavršavanje uloženo gotovo 120 tisuća eura.

Foto: Zagrebačka županija

Nastavit ćemo se zalagati za priznavanje stručne spreme medicinskih sestara i tehničara te kontinuirano ulagati u njihovo obrazovanje i profesionalni razvoj. Zahvaljujemo im na svakom danu, svakom osmijehu i svakoj pruženoj ruci pomoći jer bez njih naš zdravstveni sustav jednostavno ne bi bio ono što jest– dodala je pročelnica.

Ravnatelj županijskog Doma zdravlja Većeslav Bergman podsjetio je kako je bilo koji zdravstveni sustav nezamisliv bez medicinskih sestara.

Foto: Zagrebačka županija

–To je jedinstvena simbioza koja čini zdravstveni sustav funkcionalnim. U našem Domu zdravlja zaposleno je 285 medicinskih sestara koje prolaze godišnje edukacije plaćene iz proračuna Doma zdravlja. To je jako važno kako bi one bile u toku sa svim zdravstvenim saznanjima jer znamo da su one prvi kontakt građana sa zdravstvenim sustavom rekao je Bergman.

Uz organizatora akcije, Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, u akciji sudjeluju Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan.

Nastavite čitati

HOTNEWS

STRATEŠKI PROJEKT RH Započela gradnja objekata Imunološkog zavoda za proizvodnju antitoksina u Rugvici

Dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe.

Objavljeno

na

Još jedna investicija od nacionalnog značaja realizira se na području Zagrebačke županije. Riječ je o najavljivanoj revitalizaciji Imunološkog zavoda, koji će nove pogone smjestiti u Općini Rugvica. 

Radi se o prvom od ukupno šest planiranih objekata, gdje će se, među ostalim, proizvoditi i antitoksini protiv ugriza zmija otrovnica.  

Foto: Zagrebačka županija

Kamen temeljac za izgradnju, zajedno s ministricom zdravstva Irenom Hrstić te  županom Stjepanom Kožićem, položio je premijer Andrej Plenković prilikom čega je istaknuo kako je revitalizacija Imunološkog zavoda, uz pokretanje novih suvremenih proizvodnih pogona, strateški projekt Vlade Republike Hrvatske, što čini veliko ulaganje u Zagrebačku županiju i Rugvicu koje su dugogodišnja referentna točka za brojna ulaganja i sjedište niza velikih kompanija. 

Foto: Zagrebačka županija

–Stvorili smo preduvjete kako bi ova investicija učinila ozbiljan korak u obnovi biološke proizvodnje, čime posljedično jačamo i nacionalnu sigurnost u području zdravstva te pozicioniranju Hrvatske kao zemlje koja cijeni vlastito znanje, neovisnost i strateške kapacitete. Zadali smo okvir kojim hrvatsko zdravstvo kreće u zamah koristeći nikada veći proračun Ministarstva zdravstva u visini 7,5 milijardi eura – rekao je Plenković. 

Pogonom biotehonologije hrvatsko zdravstvo stvara dobru bazu samodostatnosti, navela je ministrica zdravstva Irena Hrstić. 

Foto: Zagrebačka županija

–Ne samo za nas, već i za regiju, ali i Europu. Uvođenjem biotehnoloških procesa proizvodnje moraju se ozbiljno pratiti europske direktive i normative, a to je dokaz da Hrvatska može stajati ne samo na zaleđu Europe, nego biti i predvodnica Europe. Iako se misli da je zmijski antitoksin proizvod koji se ne koristi često, on je izuzetno bitan jer je riječ o imunoserumu namijenjenom za ljudsku i veterinarsku uporabu – dodala je Hrstić. 

Župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić izrazio je zadovoljstvo što se ovakva investicija realizira na području županije. 

Foto: Zagrebačka županija

– Ovime se otvaraju nova visokotehnološka radna mjesta u našoj županiji čime se jača njen položaj u smislu gospodarski najrazvijenije županije. Ovaj projekt će nas pogurati još jače, još više, tako da me zaista raduju procesi koji jamče napredak i tehnološki razvitak – istaknuo je Kožić. 

U protekle dvije godine Općina Rugvica puno je radila kako bi danas mogla započeti izgradnja.  

Foto: Zagrebačka županija

– Kroz čak desetak sjednica općinskog vijeća donosili smo odluke vezane uz projekt i u konačnici je Općina darovala 80 tisuća kvadrata zemljišta Imunološkom zavodu, jer smo svjesni da ovakvi projekti, projekti nacionalnog interesa, pružaju nove mogućnosti za općinu – rekao je načelnik Mato Čičak. 

Proces revitalizacije Imunološkog zavoda ključan je za jačanje zdravstvene neovisnosti, biotehnološke snage i pozicioniranje naše države kao vrijednog biofarmaceutskog proizvođača – naglasio je ravnatelj Zavoda Vedran Čardžić. 

Foto: Zagrebačka županija

– Na ovom zemljištu u prvoj fazi koja će trajati dvije do tri godine, gradit će se biološki laboratorij i pogon za proizvodnju lijekova iz krvne plazme, nakon čega slijedi proizvodnja virusnih cjepiva – najavio je  ravnatelj.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija nagradila parataekwondoaša Kristijana Burušića

Rugvičanin je hrvatski reprezentativac a osvojio je broncu na Europskom parataekwondo prvenstvu u Talinu.

Objavljeno

na

Zamjenik župana Zagrebačke županije Damir Tomljenović prigodno je nagradio parasportaša – hrvatskog reprezentativca i člana Parataekwondo kluba Rugvica – Kristijana Burušića, povodom osvajanja brončane medalje na Europskom parataekwondo prvenstvu u formama – poomsae kategoriji, koje se održalo sredinom travnja u estonskom glavnom gradu Talinu.

Čestitavši Kristijanu i njegovom treneru Antonu Marasu na predanom radu i sjajnim rezultatima, Tomljenović je podsjetio da Zagrebačka županija kontinuirano povećava sredstva općenito za sport, a posebno i za parasport.

Foto: Zagrebačka županija

– Vesele nas ovakvi rezultati naših sportaša i veselimo se njihovim budućim uspjesima. Čestitam i predsjedniku Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darku Matiću koji je za svoje zalaganje za parasportaše dobio i priznanje Hrvatskog paraolimpijskog odbora – naglasio je Tomljenović.

O samom nastupu na Europskom prvenstvu te zajedničkim treninzima i pripremama govorio je Kristijanov trener i predsjednik Parataekwondo kluba Rugvica Anton Maras.

Foto: Zagrebačka županija

–Na cijelom Prvenstvu Hrvatska je po broju osvojenih medalja osvojila drugo mjesto, a u Kristijanovoj kategoriji P22 su u konkurenciji 11 natjecatelja prva tri mjesta osvojili Hrvati, što ne znam da li se ikada dogodilo u bilo kojem sportu. Za ovo smo natjecanje s pripremama počeli već u siječnju s deset treninga tjedno, inače redovno treniramo pet puta tjedno a trenutačno skupljamo bodove za Paraolimpijske igre koje će se 2028. godineu Los Angelesu  – ispričao je Maras.

Nakon velikih uspjeha u stolnom tenisu i atletici, sada osvajamo nagrade i u parataekwondou, na što smo izuzetno ponosni, rekao je predsjednik Parasportskog saveza Zagrebačke županije Darko Matić.

Foto: Zagrebačka županija

–Parasportski savez okuplja ljude i klubove koji svakodnevno dižu razinu i kvalitezi sportaša. Iz godine u godinu nam proračun apsolutno raste i da nema takvog proračuna ne bi bilo ni ovakvih rezultata, zato zahvaljujem zagrebačkoj županiji na podršci. Vjerujem da će naša županija za tri godine u Los Angelesu imati tri sportaša u tri različita sporta – najavio je Matić.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Velik dan za Pokupsko – svečano otvoren obnovljeni Vatrogasni dom

Škrinjarić najavio i projekt izgradnje Doma za starije i nemoćne.

Objavljeno

na

Stanovnici i vatrogasci Općine Pokupsko od danas imaju kompletno uređeno mjesto za sve vatrogasne aktivnosti, kao i kulturna zbivanja u ovome kraju. Obnovljena zgrada vatrogasnog doma službeno je otvorila svoja vrata, a svečanosti otvorenja odazvali su se brojni mještani i vatrogasci, kao i uvaženi gosti. 

Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura, od kojih je nešto manje od milijun iz Programa ruralnog razvoja, gotovo 96 tisuća eura izdvojila je Zagrebačka županija, putem Ministarstva regionalnog razvoja dobiveno je gotovo 155 tisuća, a sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

–Naši vatrogasci danas dobivaju ono što su i zaslužili. Oni su snaga koja je našim stanovnicima oduvijek na raspolaganju; od ratnih vremena, poplava, požara, nakon potresa, u vrijeme nestašice pitke vode, ali kao podrška hitnoj pomoći i policiji. Ovaj dom je mjesto gdje će sada oni moći organizirati svoju opremu i vozila, kako bi bili spremni za svaku intervenciju, no u zgradi je polovica kvadrature namijenjena za naše udruge i događanja, od najmanjih do najstarijih stanovnika. Time kao Općina ispunjavamo zadatak da osiguramo najbolje moguće uvjete, ne samo u Pokupskom već i u drugim naseljima naše općine – rekao je načelnik Općine Pokupsko Božidar Škrinjarić. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodao je kako je u tijeku izrada idejnog rješenja za još jedan dom u Lukinić Brdu i vatrogasno spremište u Hotnji.  

–Zadali smo si nove obaveze u budućnosti. U planu je u ovoj jezgri općine, na potezu između dječjeg vrtića i zgrade Općine, izgradnja Doma za starije i nemoćne, čime bismo u središtu naše općine objedinili brigu i skrb, i za naše mališane i za naše starije – najavio je načelnik. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dobrovoljno vatrogasno društvo Pokupsko danas broji 89 vatrogasaca, od čega je 35 operativnih, naveo je u svojem obraćanju zapovjednik društva Josip Mareković. 

–Svakog dana se usavršavamo i školujemo, ulažemo svoje slobodno vrijeme u edukacije, kako bi mogli kvalitetno odgovoriti na sve intervencije. Dali smo veliki obol nakon potresa, kada je toliko zahtjevnom periodu svaki naš vatrogasac radio preko svojih mogućnosti. Mi smo na raspolaganju u bilo koje vrijeme, u bilo kojem izazovu i kriznoj situaciji, ostavljajući svoje obitelji kako bismo spasili ljude i imovinu, što je za zajednicu neprocjenjivo – poručio je Mareković. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

U ime Vlade Republike Hrvatske svečanosti je nazočio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, koji je u svojem govoru pohvalio realizaciju projekta i dosege načelnika Škrinjarića. 

–Načelnik ove Općine zaista je pionir u projektima javne infrastrukture na ruralnom području. Naime, projekt toplane u Pokupskom svojevremeno je bio prvi projekt realiziran iz IPARD predpristupnog fonda. Cilj Vlade je i dalje osigurati standard u općinama ali i koordinacija među ministarstvima kako bi se realizirali projekti poput ovog kojeg danas otvaramo, jer su također okosnica života stanovnika na ruralnom području. Oni su svjedočanstvo da hrvatski čovjek marljivo radi i živi u seoskim domaćinstvima – naglasio je Majdak. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Što manje “posla” vatrogascima je poželio ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački. 

–Drago mi je da sada imate ovakvo lijepo zdanje, jer i sam sam odrastao na ruralnom području i znam koliko je to važno za seosku zajednicu. Možete i sami vidjeti diljem općine natpise koji svjedoče o povučenim EU sredstvima uz pomoć kojih su realizirani mnogi projekti, tako da Općina Pokupsko zaista može biti ponosna svojim rezultatima, jer je svojim stanovnicima osigurala bolje uvjete života – zaključio je Dolački. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodajmo kako u povodu svečanog otvorenja Vatrogasnog doma, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky, organizira i cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u s prigodnim domjenkom i glazbenim programom. U 17 sati nastupaju tamburaši Cosa Nostra,a od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja. 

Foto galerija:

Nastavite čitati

Moja županija

Svečano otvorenje obnovljenog Vatrogasnog doma uz feštu na pokupskoj plaži

Pokupsko priprema veliku feštu za mještane uz domjenak i tamburaše.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će Pokupsko dočekati svečano otvorenje obnovljenog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva uz veliku feštu. Naime, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky organizira cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u.

Program započinje u 14 sati s prigodnim domjenkom, dok će u17 sati započeti glazbeni program u kojem nastupaju tamburaši Cosa Nostra, te od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.

Podsjetimo, radovi na obnovi doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Pokupskom vrijedni su milijun i gotovo 307 tisuća eura, a osim vatrogascima, bit će i od velikog značaja i za društveni život Pokupskog.

Polovica objekta namijenjena je vatrogascima za njihove aktivnosti, dok će drugu polovicu koristiti stanovnici općine za održavanje raznih kulturnih sadržaja.

Vatrogasni dom tijekom obnove/Foto: Općina Pokupsko

Inače, ovaj projekt Općina realizira iz više izvora. Ostvarila je potporu iz Programa ruralnog razvoja u visini nešto manjoj od milijun eura, Zagrebačka županija dala je potporu vrijednu gotovo 96 tisuća eura, preko Ministarstva regionalnog razvoja dobivena je potpora od 154.700 eura dok je sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno