Povežite se s nama

HOTNEWS

Neodlučan žiri Gradske smotre folklora

Objavljeno

na

Sinoć u dvorani Gorica, gorički folkloraši predstavili su svoje vokalno, plesno i glazbeno znanje na Gradskoj smotri folklora. 13 folklornih društava izvelo je 15 koreografija. Ocjenjivao se koreografirani i izvorni folklor.

„Ja bi pohvalio sva društva jer su uložila veliki trud i rad. Imamo sve više koreografija što znači da su se „bacili“ na istraživanje i očuvanje naše kulturne baštine“, rekao je Vladimir Štarkelj, predsjednik Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Velika Gorica, koja je ujedno i organizator smotre.

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Svake godine folkloraše ocjenjuje stručni žiri sastavljen od tri člana. Ivi Niemčić iz Instituta za etnologiju i folkloristiku ovo nije prva smotra koju je pratila u Velikoj Gorici. Prateći koreografije Turopolja, Posavine, Baranje, Zagorja i iz drugih krajeva Lijepe naše, Niemčić je istaknula kako su svi bili pripremljeni, neki bolje, neki lošije, ali su na kraju svi zadovoljili kriterije smotre.

 

Ove godine za glazbu je bio zadužen Ivica Potočnik.

 

„Velika Gorica je grad folklora. Interes za njime ne jenjava, već se u njega uključuje sve više mladih. Bavljenje folklorom jedan je od najplemenitijih načina prezentacije kulturnih vrijednosti“, rekao je Potočnik i dodao kako je ovoga puta što se glazbenog dijela tiče bilo i boljih i lošijih momenata.

 

„Neka društva su bitno napredovala, neka su stagnirala, neka su možda malo u problemima, ali to je normalno jer generacije se mijenjaju. No, očito je da se kvalitetno radi uz stručne kadrove“, ocijenio je Potočnik.

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Jesu li folkloraši, uz prikazane plesove, obukli i pripadajuće nošnje potvrdila je i Margareta Biškupić, članica žirija zadužena za kostimografiju, koja goričku smotru prati već 15 godina: „Smotra je uvijek na visokom nivou kvalitete što se odijevanja tiče. Velika Gorica ima sreću što ima posudionicu nošnji Tomislava Miličevića koji njima opskrbljuje sva društva s našeg područja, ali isto tako pojedina društva također su vlasnici brojnih nošnji.“

 

Biškupić ističe kako sva društva vode brigu, vole učiti i poslušat savjete i to primjenjuju, ne samo na smotrama već i na svojim drugim nastupima.

 

„Ponosna sam i sa zadovoljstvom mogu reći da je Gradska smotra na višem nivou od Županijske“, dodala je Biškupić.

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Foto: Turistička zajednica Velika Gorica (Josip Škof)

Nakon dva i pol sata programa, žiri i predstavnici društava sastali su se na okruglom stolu kako bi odlučili tko će predstavljati Veliku Goricu na Županijskoj smotri. Pred žirijem nije bio nimalo lak posao, ali bili su i dosta neodlučni. Kako doznajemo u kategoriji koreografiranog folklora, prema žiriju, najbolje je bilo Kulturno umjetničko društvo „Nova Zora“ Donja Lomnica koje se predstavilo s izvornom koreografijom. Tu je nastala dvojba. Da li će Nova Zora biti predstavnik Županijske smotre u koreografiranom ili izvornom folkloru doznat će se nakon sutrašnjeg sastanka Upravnog odbora ZKUU. Prema neslužbenim podacima među prvih tri plasirao se KUD Velika Mlaka, OSS Buševec i Mičevec u koreografiranom, dok u izvornom Gradići, Veleševec i Bukevje. Konačni rezultat i poredak znat će se sutra.

HOTNEWS

FOTO MNK Kurilovec pobjednik Winter Cupa U-13  nakon izvođenja udaraca sa 7m

Objavljeno

na

Objavio/la

Dvodnevni malonogometni turnir ‘2.VG Winter Cup U-13’ odigran je u zadnja dva dana u okviru 33. Kupa HVIDR-a 2025./2026. Na turniru se natjecalo 8 ekipa u dvije skupine, u kojima se igralo svaka sa svakom (u svakoj skupini 4 utakmice), vrijeme trajanja utakmice 2×10 minuta.

Velika Gorica, 11.01.2026. 2. VG Winter Cup U13 2026. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 11.01.2026. 2. VG Winter Cup U13 2026. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Polufinalni susreti Buna – Polet i Kurilovec – Mladost Buzin završeni su neodlučeno, bez pogodaka. Boljim izvođenjem udaraca sa 7m u finale su se plasirali Kurilovec i Buna.

Velika Gorica, 11.01.2026. 2.VG Winter Cup U-13. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 11.01.2026. 2.VG Winter Cup U-13. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Polet i Mladost Buzin su utakmicu za 3.mjesto odigrali bez pogodaka, ekipa iz Buševca je boljim izvođenje udaraca sa 7m osvojila 3.mjesto. U finalu su Kurilovec i Buna odigrali 1:1, boljim izvođenjem udaraca sa 7m Kurilovec je osvojio prvo mjesto.

Velika Gorica, 11.01.2026. 2.VG Winter Cup U-13. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 11.01.2026. 2.VG Winter Cup U-13. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 11.01.2026. 2.VG Winter Cup U-13. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Posve ispunjena tribina navijanjem je bodrila svoje ekipe, posebno su se istakli dva bubnjara, koji su neumorno bodrili svoje malonogometaše.

Galerija fotografija

2.VG Winter Cup U-13

REZULTATI (nedjelja, 11.01.2026.) Polufinale  NK Buna – NK Polet (Buševec) 0:0, MNK Kurilovec – NK Mladost Buzin 0:0. Za 3. mjesto: NK Polet (Buševec) – NK Mladost Buzin 0:0. Finale  MNK Kurilovec – NK Buna 1:1.

Rezultati (subota, 10.01.2026.): NK Polet (B) – Odra 3:3, NK Buna – NK Sava Jakuševec 1:0, MNK Kurilovec – NK Zelengaj 2:0, NK Mraclin – NK Mladost Buzin 0:6, NK Polet (B) – MNK Kurilovec 0:8, NK Buna – NK Mraclin 2:1, NK Odra – NK Zelengaj 0:0, NK Sava Jakuševec – NK Mladost Buzin 0:2, NK Zelengaj – NK Polet (B) 0:2, NK Mladost Buzin – NK Buna 1:3, NK Odra – MNK Kurilovec 0:3, NK Sava Jakuševec – NK Mraclin 0:2.

Nastavite čitati

HOTNEWS

JUBILARKA U Velikoj Gorici otvorene 30. Plazma sportske igre mladih

Gradonačelniku Ačkaru dodijeljen poseban rad iz OŠ Eugena Kumičića “Moj zeleni Grad”.

Objavljeno

na

Jutros je u sportskoj dvorani srednjih škola u Velikoj Gorici počela 30. sezona najveće sportsko-amaterske manifestacije u Europi – Plazma Sportskih igara mladih.

Više od 1.200 djece ispunilo je dvoranu u želji za pobjedom u sportskim disciplinama a podršku im je došao dati gradonačelnik Krešimir Ačkar, državni tajnik u Ministarstvu sporta i turizma Josip Pavić, predsjednik Plazma Sportskih igara mladih Zdravko Marić, kao i brojni sportaši, prijatelji i ambasadori Igra poput Gorana Ivaniševića, Vlade Šole, Leon Ljevar i Jakova Gojuna koji je imao čast upaliti plamen Plazma Sportskih igara mladih.

Foto: Marija Vrbanus

– Zahvaljujem svim učiteljicama i učiteljima, nastavnicima i kompletnim stručnim timovima u našim osnovnim školama na čelu s ravnateljicama i ravnateljima bez kojih ova prekrasna manifestacija u Velikoj Gorici ne bi bila moguća – rekao je gradonačelnik i službeno otvorio natjecanja.

Foto: Marija Vrbanus

Inače, jubilarna sezona uključila je i nagrađivani projekt „Zero Waste – Budi dio igre – Čuvajmo naš planet“, koji spaja sport, igru i edukaciju o održivom razvoju, pa su djeca ujedno na kreativan način i motoričke vještine kroz igru razvrstavanja otpada, učila kako svojim ponašanjem mogu pridonijeti očuvanju okoliša, a tom je prilikom gradonačelniku Ačkaru dodijeljen poseban rad iz OŠ Eugena Kumičića “Moj zeleni Grad”.

Foto: Marija Vrbanus

– U ovih 30 godina kroz igre je prošlo gotovo 3.5 milijuna djece i stvoreno je mnogo prijateljstava, a i nekih ljubavi. Pokazali smo kako se ponašaju pravi sportaši jer smo promicali one prave vrijednosti kao što su prijateljstvo, tolerancija i fer play. Također se zahvaljujem domaćinu, gradonačelniku Krešimiru Ačkaru što nas uvijek tako velikodušno primi. Želim da vam sezona bude posebna, da stvorite nova prijateljstva, da nešto novo naučite i da se dobro provedete – poručio je Slaven Marić u ime organizatora Igara.

Coca cola je najdugovječniji partner već 12 godina, podsjetila je direktorica javnih poslova komunikacije održivog poslovanja Coca-Cola Adria Ana Ciglenečki, uz čiju pomoć realiziraju najveći malonogometni susret u Europi Coca Cola Cup i projekt Zero waste već 5 godina.

Foto: Marija Vrbanus

– Osmislili smo edukativnu platformu, jedno sportsko-edukativno događanje za edukacije o zaštiti okoliša, ali kroz male kvalitetne navike poput recikliranja, smanjenja otpada, odvajanje otpada i sve aktivnosti koje bi trebale stvoriti buduće generacije koje su osviještene za očuvanje okoliša. Danas smo ovdje na važnoj prigodi, 30 je zaista velika, jubilarna brojka. Želim vam puno zabave, odlične sportske rezultate i nezaboravne uspomene – rekla je Ciglenečki.

Foto: Marija Vrbanus

U realizaciji manifestacije važnu ulogu ima Ministarstvo turizma i sporta.

-Svima hvala što ste dio ovog projekta, hvala organizatorima što rade ovo već sjajnih 30 godina, a vjerujem da ćemo se i za novih 30 ponovno naći na otvaranju. Čestitam i sretno svima – poželio je izaslanik Ministarstva i državni tajnik u Ministarstvu Josip Pavić.

Program su vodili energični voditelji Irina Čulinović i Frano Ridjan, uz Velikogoričke mažoretkinje koje su „držale“ dobru atmosferu.

 

Foto: Marija Vrbanus

U sklopu programa održan je i kratki panel „Velika Gorica – Mladi, naša zelena budućnost“, na kojem su Jurica Jurjević, predsjednik Uprave VG Čistoće, te učenici Osnovne škole Eugena Kumičića podsjetili na koji način Grad Velika Gorica brine o okolišu i na koji način razvrstava otpad.

Foto: Marija Vrbanus

Podsjetimo kako su Plazma Sportske igre mladih prilika svoj djeci da besplatno sudjeluju u natjecanjima u 10 sportskih disciplina: Coca-Cola Cupu, Tommy turniru u malom nogometu, Telemach Danu sporta, Kinder Joy turniru u stolnom tenisu, Sprite turniru u uličnoj košarci, FIDE turniru u šahu, odbojci, odbojci na pijesku, tenisu i rukometu. Coca-Cola Cup, najveći malonogometni turnir u Europi za godišta 2011. i mlađe, koji kreću u borbu za plasman na Državnu završnicu Igara koja će održati u Splitu.

FOTO galerija:

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Sastanak predstavnika Civilne zaštite, goričke Zimske službe i Grada – dogovorene dodatne aktivnosti

Civilna zaštita izdala je službeno upozorenje na mogućnost pojave poledice.

Objavljeno

na

Jutros e održan koordinacijski sastanak predstavnika Civilne zaštite, Zimske službe VG Komunalca i predstavnika Grada, na kojem su razmotrene najavljene zimske vremenske prilike te usklađene aktivnosti nadležnih službi.

Na sastanku je analiziran dosadašnji rad Zimske službe te su, u skladu s prognoziranim nepovoljnim vremenskim prilikama, izrazito niskim temperaturama i mogućom pojavom poledice, dogovorene dodatne aktivnosti – javljaju iz Gradske uprave.

Foto: Renato Glogovčan facebook

Civilna zaštita izdala je službeno upozorenje na mogućnost pojave poledice, osobito u noćnim i ranim jutarnjim satima, te na potencijalne rizike za sigurnost sudionika u prometu i pješaka.

Vozače se poziva na prilagodbu brzine i načina vožnje zimskim uvjetima, a pješake na povećan oprez zbog mogućeg klizanja.

Zimska služba VG Komunalca potvrdila je punu operativnu spremnost za pravovremeno djelovanje u slučaju snježnih oborina i poledice. Utvrđeni su prioriteti čišćenja i posipanja prometnica, nogostupa, pješačkih prijelaza te prilaza javnim ustanovama, u skladu s važećim operativnim planom.

Foto: Renato Glogovčan facebook

Nadležne službe nastavit će pratiti vremenske uvjete i postupati sukladno svojim ovlastima, dok će građani o važnim informacijama biti obaviješteni putem službenih kanala.

Građanima se preporučuje povećan oprez, osobito u prometu i pri kretanju pješaka, zbog mogućnosti poledice i smrzavanja oborina, a građani mogu i sami pomoći u sigurnijem funkcioniranju u prometu, tako da eventualne hitne probleme mogu prijaviti na dežurni broj zimske službe: 099 609 0060.

Također, u zimskim uvjetima je nerealno očekivati da će sve ulice i pločnici, dječja igrališta i parkinzi biti očišćeni od snijega u jednom danu. Zima nosi svoje specifične uvjete, kojima su se prilagođavali mnogi u prošlosti, pa ćemo i mi morati “izdržati” sezonske promjene vremena. No, barem znamo tko se snijegu ipak veseli…naši najmlađi 🙂

Foto: Renato Glogovčan facebook

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ostavili ih da se uguše i smrznu – sedam štenaca umrlo u vrećici, kamera snimila počinitelje

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Screenshot/FB

U popodnevnim satima 1. siječnja, u Lukavcu kraj Velike Gorice, dvije ženske osobe ostavile su na parkiralištu ispred DVD-a Lukavec vrećicu sa sedam štenaca, koji su nedugo potom uginuli od gušenja i smrzavanja, a policija je izašla na teren i provodi istragu radi utvrđivanja elemenata kaznenog djela napuštanja životinja.

Prema dostupnim informacijama, žene su do lokacije dovezene putem Bolt platforme. Nakon dolaska ispred DVD-a Lukavec, na parkiralištu su ostavile vrećicu u kojoj su se nalazili štenci te se udaljile. Životinje su ubrzo uginule. Cijeli događaj zabilježen je nadzornom kamerom DVD-a, a na snimci su vidljiva lica obje osobe. Snimka je dostupna policiji, koja provodi kriminalističko istraživanje kako bi se utvrdile sve okolnosti slučaja i eventualna kaznena odgovornost.

Za sada nije poznato jesu li iz Bolt platforme policiji dostavljeni podaci o korisnicama prijevoza koji bi mogli pomoći u identifikaciji osoba s videosnimke koja je dostupna ovdje.

Ovaj slučaj, zabilježen kamerom i završen smrću sedam nemoćnih životinja, još je jedan bolan podsjetnik da neodgovorno ponašanje prema životinjama nije samo moralni, nego i kazneni problem koji društvo više ne bi smjelo tolerirati.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO RK Zagorica organizira 5. rukometni božićni turnir u Velikoj Gorici za ženske ekipe

Objavljeno

na

Objavio/la

Rukometni klub Zagorica organizira 5.rukometni turnir za ženske ekipe (U-12, U-14, U-16) u Velikoj Gorici od 02. do 04. siječnja 2026. godine.

Velika Gorica, 01.01.2026. Najava 5.rukometnog turnira za žženske ekipe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trodnevni turnir igrat će se u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole u Velikoj Gorici, a natjecanje je sva tri dana programirano u vremenu od 09 do 20 sati.

Velika Gorica, 01.01.2026. Najava 5.rukometnog turnira za žženske ekipe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.01.2026. Najava 5.rukometnog turnira za žženske ekipe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Završni dan turnira predviđen je za polufinalne susrete, utakmicu za 3. mjesto i finale te dodjelu pojedinačnih i ekipnih nagrada

Velika Gorica, 01.01.2026. Najava 5.rukometnog turnira za žženske ekipe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trodnevni turnir za muške ekipe (U-13, U-15, U-17) odigran je od 27. do 29. prosinca 2025. u Gradskoj sportskoj dvorani u Velikoj Gorici.

Velika Gorica, 01.01.2026. Najava 5.rukometnog turnira za žženske ekipe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Za sve dodatne informacije:

E-mail: [email protected]

Telefon: Domagoj Sučić – 099 750 8759

www.rk-zagorica.hr

Galerija fotografija

 

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno