Povežite se s nama

Vijesti

Neki lijekovi i sunce nisu dobar spoj, kod nekih ljudi mogu izazvati alergijske reakcije

Fototoksične i fotoalergijske nuspojave lijekova najčešće se očituju kožnom reakcijom, no može se javiti i oštećenje noktiju i osjetljivost očiju.

Objavljeno

na

O dobrobitima sunca, kao i važnosti racionalnog boravka na suncu puno se zna. Manje je poznato da UV zračenje stupa u interakciju s nekim lijekovima što može dovesti do povećane osjetljivosti tzv. reakcija fotoosjetljivosti ili fotosenzibilnosti te posljedičnog crvenila, plikova čak i mjehura na koži.

Do fotoosjetljivosti može doći pri izlaganju sunčevim UVB zrakama, ali većina je uzrokovana izlaganjem UVA zrakama koje prodiru dublje u kožu. Dok su UVA zrake gotovo jednake tijekom cijele godine, intenzitet UVB zraka se mijenja te su najjače u ljetnim mjesecima i oko podneva.

Fotosenzitivnost se neće pojaviti kod svih osoba nego samo kod nekih, no ipak je neznatno češća kod osoba svijetle puti. Takva reakcija može po svom uzroku biti fototoksična ili fotoalergijska.

Mehanizam fototoksičnih reakcija vrlo je složen. Pod utjecajem UV zračenja molekula lijeka se mijenja pri čemu mogu nastati slobodni radikali koji dovode do staničnih oštećenja. Fototoksična reakcija javlja se nekoliko minuta do nekoliko sati nakon izlaganja suncu. Simptomi dosežu svoj vrhunac 24 do 48 sati od izloženosti, a povlačenje počinje 48 do 96 sati od pojave prvih simptoma. Jačina upalne reakcije i nastale promjene proporcionalne su količini fotosenzibilizirajuće tvari i intenzitetu djelovanja UV zraka na izloženu kožu.

Fotoalergijske reakcije manje su česte u odnosu na fototoksične reakcije, ali je za njihovu pojavu potrebna znatno manja doza kritičnog lijeka i UV zračenja. Budući da su rezultat odgovora imunološkog sustava, za njihov nastup potrebno je određeno vrijeme, tzv. senzibilizacijsko razdoblje, 24 do 72 sata. Dok su fototoksične reakcije ograničene samo na dijelove kože koji su izloženi suncu, fotoalergijska reakcija se može širiti na kožu koja nije izložena suncu. Simptomi su crvenilo, svrbež te ponekad mjehurići. Promjene su prolazne i nestaju ubrzo nakon prestanka uzimanja lijeka ili nekog drugog sredstva koje sadrži fotoalergen. Međutim, ako se bolest ne prepozna i lijek nastavi uzimati, promjene će se ponovno javiti pri svakoj sljedećoj primjeni te može doći do razvoja kronične hiperpigmentacije i zadebljanja kože.

Fototoksične i fotoalergijske nuspojave lijekova najčešće se očituju kožnom reakcijom, no može se javiti i oštećenje noktiju i osjetljivost očiju.
Za brojne lijekove postoje podaci o riziku od fotosenzitivnosti ako se uzmu oralno ili primijene lokalno. Izdvojit ćemo samo samo neke:

Antimikrobni lijekovi (ciprofloksacin, levofloksacin, doksiciklin, kombinacija sulfometoksazola i trimetoprima)
Lijekovi za liječenje zloćudnih bolesti (5-fluorouracil)
Lijekovi za bolesti srca (amiodaron, nifedipin, diltiazem, enalapril, ramipril)
Lijekovi s protuupalnim i antireumatskim djelovanjem (naproksen, piroksikam, celekoksib)
Antidepresivi (amitriptilin)
Neki kontraceptivi
Lijekovi za lječenje akni (izotretinoin)…

I neki dodaci prehrani kao i biljni lijekovi također mogu djelovati fotosenzitivno. Npr. eterična ulja citrusa bogata kumarinima (bergamot, limun, naranča, mandarina, limeta) mogu izazvati fototoksične reakcije i ostaviti hiperpigmentacijske mrlje pa ih je preporučljivo izbjegavati barem 12 sati prije izlaganja suncu. Pripravci gospine trave, bilo da se radi o oralnom preparatu ili o uljnom maceratu (kantarionovo ulje) također su fototoksični, te se ne preporučuju upotrebljavati prije sunčanja.

Trave sadrže furanokumarine koji također mogu uzrokovati reakcije fotoosjetljivosti, što se često očituje crvenilom i plikovima kod djece koja se igraju na travi ili osoba koje kose travnjake. U većini slučajeva zaostaju smeđe mrlje na koži.

Čak i određena hrana bogata psoralenima (celer, mrkva, limeta, smokva, peršin) u dodiru s kožom može izazvati pojačanu fotoosjetljivost.

Prestanak uzimanja ovih lijekova može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih posljedica pa u slučaju pojave fotosenzitivnosti, nije preporučljivo prekinuti terapiju bez prethodnog razgovora s liječnikom.

Važno je napomenuti da mnogi lijekovi koji ne uzrokuju fotosenzitivne reakcije mogu imati neželjeni učinak ako je bolesnik dulje izložen jakom suncu. Naime, jako sunce iscrpljuje organizam, pregrijava ga i dehidrira, što može dovesti do promijenjenog metabolizma lijeka i njegova jačeg ili slabijeg učinka. Stoga, ako ste bolesni te uzimate bilo koji lijek, izbjegavajte dulje izlaganje suncu.

U pravilu, ako se uzima lijek koji uzrokuje fotosenzitivnu reakciju, trebalo bi izbjegavati izlaganje suncu pogotovo između 10 i 16 sati, nositi laganu odjeću dugih rukava i nogavica, štititi glavu šeširima širokog oboda te koristiti sredstva za sunčanje s visokim zaštitnim faktorima. S obzirom na to da i zaštitne kreme za sunce mogu imati neke štetne sastojke, treba birati one medicinske, s oznakom hipoalergenosti te ih redovito nanositi na izložene dijelove tijela. Za savjet oko odabira pravog proizvoda za Vas pitajte svog ljekarnika ili potražite na webshopu Ljekarni Zagrebačke županije.

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=avene&really_curr_tax=26-product_cat

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=eucerin&really_curr_tax=26-product_cat

https://shop.ljekarne-zz.hr/kategorija-proizvoda/kozmetika/zastita-od-sunca/?swoof=1&product_cat=uv-zastita&pa_brend=vichy&really_curr_tax=26-product_cat

 

HOTNEWS

FOTO Neodoljiva ponuda u gradu! The Flying Dish poziva na gastronomski užitak

Prvi dan festivala privukao je velik broj znatiželjnika, ali i onih koji vole dobro pojest i popit uz dobro duštvo i odličnu glazbenu kulisu.

Objavljeno

na

The Flying Dish festival koji se ovog vikenda po prvi puta odvija u Velikoj Gorici u Parku Plemenite općine turopoljske, jučer je privukao velik broj znatiželjnika i gurmana koji su svoja nepca željeli počastiti nećim novim i drugačijim od onoga što su do sada imali priliku kušati u svom gradu.

Na jednom mjestu, u šest postavljenih kućica nude se raznovrsne delicije poput tacosa, bao bunsa, sushija…ali ima tu i nešto drugačije ponude raznovrsnih pića od kojih se istiću zanimljivi kokteli. Za sladokusce tu su stroopwafli i dontule.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Kada su u pitanju cijene, one variraju ovisno o jelu ili piću koje želite kušati. Recimo da su to standardne festivalske cijene, a koje se u prosjeku kreću od 7 do 10 eura. Svakako nećete požaliti odvažite li se kušati ne samo jedno već nekoliko vrsta jela.

Festival je to koji spaja dobru hranu i glazbu, a u našem gradu će potrajati sve do nedjelje. Cilj organizatora je da se on nastavi i nadograđuje u budućnosti te postane jedna od prepoznatljivih goričkih manifestacija koja će privući, ne samo lokalno stanovništvo, već zapravo svakog modernog potrošaća.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

The Flying Dish možete posjetiti danas i sutra od 11 do 24 sata.

Večeras u glazbenom programu od 20 sati nastupa Ivano Ljubičić sa svojim bendom dok će vas sutra zabavljati Duo As.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pijani vozač skrivio nesreću u Velikoj Gorici pa dobio 10 dana zatvora

Muškarac se prvo zabio u automobil ispred sebe i potom je naletio na prometni znak. Imao je 1,76 promila alkohola u krvi.

Objavljeno

na

Prije dva dana, u srijedu 25. rujna oko 18:40 sati u Velikoj Gorici dogodila se prometna nesreća koju je skrivio 42-godišnjak, izvijestila je Policijska uprava zagrebačka.

Naime, muškarac je vozio teretni automobil Ulicom Ljudevita Posavskog te dolaskom do raskrižja s Ulicom Stanka Lučića nije prilagodio brzinu kretanja vozila pa je naletio na stražnji dio automobila kojim je upravljala 28-godišnjakinja i potom naletio na prometni znak.

Ispostavilo se da je vozač imao 1,76 promila alkohola u krvi. Policija ga je uhitila i odvela ga na triježnjenje. Idući dan doveden je na nadležni općinski prekršajni sud gdje je proglašen krivim i dobio 10 dana zatvora. Predan je u zatvor u gradu Zagrebu.

 

Nastavite čitati

Vijesti

FOTO/VIDEO Zvuci Havaja u Gradskoj upravi, a zasvirali i Škoru

Uoči 22. Međunarodnog festivala tradicijskih glazbala u Buševcu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Uoči 22. izdanja Međunarodnog festivala tradicijskih glazbala u Buševcu, ovogodišnji gosti, grupa iz dalekih Havaja, jutros je zasvirala u Gradskoj upravi gdje su stigli na prijem. U ime gradonačelnika Krešimira Ačkara, dočekala ih je savjetnica za kulturu Vesna Župetić.

– Hvala vam što ste stigli iz tako daleke zemlje u naš grad i Buševec kako bi upoznali našu kulturu i običaje. Drago mi je što ćemo mi upoznati i vas i vašu kulturu. Ogranak je već dva desetljeća uspješan domaćin brojnim gostima iz različitih zemalja i svijeta. Znam da će učiniti sve da se ugodno osjećata u našoj sredini. Glazba i hrana su najbolji temelj za dobro druženje i kulturnu razmjenu – poručila je Župetić.

Osim što su odsvirali neke od najpoznatijih havajskih pjesama, iznenadili su obradom na ukuleleu i pjesmu Miroslava Škore ‘Ne dirajte mi ravnicu’.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Inače, ansambl The Ahuna Ohan čine članovi obitelji, braća, sinovi i unuci, a i samo ime ansambla u prijevodu znači ‘obitelj’.

Ukulele je glavni glazbeni instrument ove male obiteljske grupe te ga diljem svijeta predstavljaju od 1998. godine uz plesnu pratnju prekrasne havajske hule i druge polinezijske plesove.

Večeras će se kratko predstaviti i na Festivalu Flying Dish, a sutra će u Buševcu napraviti pravi mali spektakl za sve posjetitelje. Osim dobre glazbe, pripremit će i svoje tradicionalno havajsko jelo, a zaplesat će i navajo ples te vas počastiti vatrenim showom s noževima.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Festival sutra počinje u 19 sati.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Sport

Gorički pečat u Maksimiru: Leo opet uz Bjelicu! A bio je i uz Čačića, Bilića…

Leonard Sovina, Buševčanin s mraclinskom adresom, novi je član stručnog stožera GNK Dinama. Vrhunski stručnjak za kondicijsku pripremu s Nenadom Bjelicom je surađivao i u turskom Trabzonsporu, bio je i u Gorici, Lokomotivi, Egiptu, Engleskoj…

Objavljeno

na

Objavio/la

Dan nakon što je novog trenera dobila ženska ekipa Dinama, našeg čovjeka, popunjeno je mjesto i na klupi seniorske momčadi kluba iz Maksimira. Nenad Bjelica vratio se u ulogu u kojoj je već bio, u klub iz kojeg je otišao u proljeće 2020., nakon gotovo dvije vrlo uspješne sezone, naslijedivši tako Sergeja Jakirovića, trenera Gorice iz prvoligaških dana.

S Jakirom je iz Maksimira očekivano i otišao i njegov vjerni suradnik, maestro kondicijske pripreme Marin Ivančić. Zajedno su on i Sergej još od dana u Sesvetama, zajedno su bili i u Gorici, i u Mariboru, i u Zrinjskom, i u Rijeci, pa na kraju i u Dinamu. Zajedno će raditi i dalje, čim se ukaže neka nova prilika, a za očekivati je da bi se to moglo dogoditi prilično brzo…

U Dinamu su tako novom treneru prepustili odabir suradnika za kondicijsku pripremu, a Bjelica po tom pitanju nije imao dvojbi. Okrenuo je broj Leonarda Sovine, svog suradnika iz razdoblja u turskom Trabzonsporu i u nekoliko rečenica dogovorena je nova suradnja. A Dinamov stručni stožer ponovno je dobio malo goričkog pečata.

Leo je, naime, iz dečko Buševca, s adresom u Mraclinu, koji je u svom Poletu i završio kratku igračku karijeru. Nakon nekoliko vezanih ozljeda odlučio se posvetiti fakultetu i početi graditi neku sasvim drugu priču. Budući da je prošao omladinsku školu NK Zagreba, došao i na prag seniorske momčadi, bilo je logično da je na istome mjestu počeo raditi i kao trenera. A onda se vratio malo bliže svom Buševcu.

– Kad je krenuo projekt HNK Gorice na čelu s Nenadom Črnkom, došao sam u Goricu. Tad su mi bile 24 godine i radio sam godinu i pol dana sa seniorima, sve dok nisam preselio u Lokomotivu i počeo raditi s prvom momčadi – pričao nam je Leo svojedobno, u razgovoru s posebnim povodom.

Naime, godinama je radio u Lokomotivi, najduže surađivao s Tomom Ivkovićem, a zatim i s Antom Čačićem, kojeg je očito impresionirao. Nakon što je odradio prvi mandat u Dinamu, Čačić je postao izbornik reprezentacije, a sa suradnika je odabrao upravo našeg Lea.

– Gospodin Čačić je izvrstan stručnjak, jako iskusan, odličan psiholog, čovjek koji ima sjajne odnose i s igračima i sa suradnicima. S njim je užitak raditi – govorio je Sovina, pa nikoga nije začudilo što je suradnja nastavljena i u kasnijim godinama.

Leonard Sovina fizički je pripremao naše reprezentativce i za nastup na Euru 2016. u Francuskoj… Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Sa Čačićem je Sovina tako bio i u Egiptu, zajedno su radili u tamošnjem velikanu Pyramidsu, što mu je bila i posljednja suradnja s ovim bivšim izbornikom. U priču se, međutim, ubacio još jedan bivši izbornik. Kad je postao trener engleskog Watforda, Leonarda je u svoj stožer uključio Slaven Bilić! Bilo je to vrijedno iskustvo, iako kratkotrajno, prvo i posljednje uz Bilića.

Ne zato što nešto tu nije funkcioniralo, nego zato što stigao poziv od Nenada Bjelice. Otišao je Leo za njim u Tursku, u Trabzonspor, a nakon što je ta epizoda završila, slijedilo je razdoblje odmora, unapređivanja, educiranja… I čekanja nove prilike. Ona se nije otvorila kroz Union Berlin, prethodni Bjeličin posao, ali jest u Dinamu. Koji će, nemojte sumnjati, u razdoblju pred nama biti fizički vrhunski spremna momčad…

Nastavite čitati

Kultura

Dva desetljeća goričke Udruge likovnih umjetnika obilježi će izložba dugogodišnjih i počasnih članova

Otvorenje je večeras u 18 sati, a izložba ostaje otvorena do 11. listopada.

Objavljeno

na

Prošlo je dva desetljeća otkako i službeno postoji Udruga likovnih umjetnika Velike Gorice, a tim povodom članovi Udruge pripremili su izložbu svojih radova u Galeriji Trumbetaš.
Svoje umjetničke radove izložit će 14 autora, a kroz nekolicinu radova odat će počast na one koji više nisu s njima.

– Ova izložba posvećena je većem dijelu aktivnih članova koji su prošli velik dio, a neki i svih 20 godina aktivnog sudjelovanja u radu Udruge, kao i onima koji su bili prepoznatljivi članovi u bliskoj prošlosti – ističu iz Udruge.

Na izložbi će kroz radove i kratku biografiju biti predstavljeni umjetnici Ante Živković Fošar, Stjepan Kos, Zvonimir Noth, Ivan Vlašić, Milan Hercigonja, Vladimir Zopf, Nevenka Vlašić, Katica Trumbetaš, Jelena Pavković, Željko Đerek, Vlatka Bauer, Verica Jadanec, Violeta Antunović, Željka Kaurić i vratiti će sjećanja na Božidara Škofača i Josipa Benjaka.

Otvorenje je večeras u 18 sati, a izložba ostaje otvorena do 11. listopada.

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno