Povežite se s nama

Vijesti

Ne morate biti s matematikom na “vi”, doznajte kako ju savladati bez puno muke

Soroban se sastoji od drvenog, metalnog ili plastičnog pravokutnog oblika koji jedna letvica (razdjelnik) dijeli na gornje i donje polje. Kroz razdjelnik je paralelno nanizano nekoliko vertikalnih stupaca i na svakom od njih nalaze se zrnca (kuglice), po jedna u gornjem i po četiri u donjem polju.

Objavljeno

na

Jedan tečaj usavršavanja učitelja od strane udruge Abacus Hrvatska za učenje računanja na japanskom abacusu nakon kojeg su mogli polagati ispit za licence da postanu soroban treneri jednom od njih učinio je i Davorku Ilečić, učiteljicu u produženom boravku u Osnovnoj školi Eugena Kumičića.

Nakon što smo položili te ispite pokrenuli smo Soroban akademiju, predsjednica udruge Tatjana Tomec Enc (inače osnivač akademije) sve nas je organizirala, a ja sam se odlučila da bi nešto takvo dobro došlo i Velikoj Gorici. Uvjerila sam se da je to puno lakši način računanja i drugačiji je sklop razmišljanja. Pomaže u pažnji, koncentraciji, sad vidim rezultate nakon par godina, limači bez problema računaju. – kaže Ilečić.

Abaku (abacus) ili okvir za računanje. Pitate se o čemu je riječ? To je prastaro računalo koje se koristilo najprije u Aziji za provođenje aritmetičkih operacija. Najjednostavnija operacija je zbrajanje. Abakusom možemo provoditi i operacije oduzimanja, množenja, dijeljenja, kvadriranja, korijenovanja…

Koristili su ga i stari Sumerani, Egipćani, Grci, Perzijanci, Rimljani, Indijci, pa i Europljani sve do 16. stoljeća. I dan danas ga neki koriste, posebno trgovci u Aziji i Africi pa najspretniji mogu pomoću njega računati čak i brže od modernih elektroničkih računala. Već i najjednostavniji oblik abakusa može u potpunosti zamijeniti primjenu bojica, kockica ili raznobojnih štapića prilikom učenja zbrajanja i oduzimanja u nižim razredima osnovne škole. Zvuči odlično, a to su shvatili i polaznici goričke soroban akademije koji jednostavno čine čuda u svjetskim okvirima. Postoji više verzija abacusa, od običnog školskog (sa šarenim kuglicama da unesu živost u računanje), do rimskog, ruskog, japanskog i kineskog.

U Velikoj Gorici su se opredijelili za japanski abakus – SOROBAN.

Soroban se sastoji od drvenog, metalnog ili plastičnog pravokutnog oblika koji jedna letvica (razdjelnik) dijeli na gornje i donje polje. Kroz razdjelnik je paralelno nanizano nekoliko vertikalnih stupaca i na svakom od njih nalaze se zrnca (kuglice), po jedna u gornjem i po četiri u donjem polju.

U Gorici ova priča traje već četiri godine, te najstarije zovem svojim veteranima. Prošle godine po prvi put smo sudjelovali na međunarodnoj Olimpijadi koja je organizirana u Hrvatskoj. Tamo smo mogli vidjeti kako pariramo drugima, na kojoj smo razini, došao je Shungo Koa, učitelj i supervizor iz Japana, to nije bilo samo natjecanje nego i cjelodnevno druženje, bilo je radionica gdje su učili japanski, igrali bingo, učili o japanskoj kulturi, imala sam likovnu radionicu o japanskim zmajevima, pa su se pričale legende o njima. Cijeli dan je prošao kroz zabavu i igru. – prisjeća se Ilečić.

Ali zanimljivostima toga dana nije bio kraj. Shungo je u Guinnessovoj knjizi rekorda po brzini računanja, on je pokazivao svoje znanje, djeca su igrala anzana s njim, pa je to bilo mjerenje snaga i znanja, njima je to bilo zabavno, neki su po prvi put vidjeli Japanca uživo i čuli japanski jezik. A rezultati natjecanja – vrhunski!

Gita Ćosić sa svojih osam godina na toj Olimpijadi bila je viceprvak, a Jakov Sičić sa sedam godina bio je prvi u svojoj kategoriji. Osvojili su odlična mjesta, Patrik Banjedvorac osvojio je medalju.

Gita je sjajna priča, rekla je svojoj učiteljici da ne zna računati na njen način, ona u pet sekundi zbroji šest dvoznamenkastih brojeva bez problema.

Na državnoj smotri u Varaždinu sa svojom učiteljicom prezentirala je što je to abacus, tamo su sudjelovali osnovnoškolci, a ona je osvojila prvo mjesto. Treba reći da je i na olimpijadi djeci držala predavanje o abacusu. To je dokaz koliko su djeca postala samopouzdanija, nemaju strah od pristupa što se tiče medija, komunikacije, jako vole pričati o abacusu, koncentrirani su, i nije im problem eksponirati se gdje god se pojave.

Pet, šest godina idealno je razdoblje da se krene na akademiju, prije nego krenu u osnovnu školu i prije nego se upoznaju sa sustavom računanja, jer će samim tim u glavi imati način račnanja, a ne onaj školski jer im je teže prebaciti se školskog na ovaj način. Ovo su nekakvi mali prijatelji, veliki prijatelji, prebacuju se kuglice. I ono najvažnije djeca u školi nemaju problema s učiteljima jer je ovaj program odobren od Ministarstva obrazovanja, i prihvaćen je taj način računanja.

Inače, jedan stupanj traje četiri mjeseca, a ukupno ih je osam. Oni koji završe svih osam stupnjeva, moći će polagati licence za trenera.

Gita ima deset godina i ona je završila osmi stupanj, i svakako misli ići za trenera. Nakon svakog stupnja djeca dobivaju diplomu da su ga završili.

Ako želite da i vaši klinci budu pravi mali matematičari ono što trebate znati je da je prvi, probni sat besplatan, a obzirom na epidemiološku situaciju nastava se održava online. Za sve informacije pišite na [email protected] ili nazovite 091 738 6606.

Kultura

Kuče u bojama – Pučka škola kao motiv, klinci u ulozi umjetnika

Kroz dva sata likovne umjetnosti vodila ih je akademska slikarica i učiteljica likovne kulture Marina Lapadatović.

Objavljeno

na

Objavio/la

Članice Udruge žena Kuče danas su oživjele prostor stare pučke škole. 

Kistovi i šarene tempere bile su alat za umjetnička djela mališana koji su se pridružili prvoj likovnoj radionici za djecu u organizaciji Udruge, a kroz dva sata likovne umjetnosti vodila ih je akademska slikarica i učiteljica likovne kulture Marina Lapadatović. 

Foto: Gianna Kotroman

–Inspiraciju za slikanje crpe upravo iz Pučke škole u čijem smo dvorištu. Klincima je bitno da se kreativno izraze, ja sam tu da im pomognem, jer su neki mali i nemaju još iskustva. U Biti nije niti važno kako slika na kraju “ispadne”, važno je da oni uživaju i baš su se uživjeli u projekt. Organizirat ćemo i izložbu na jesen kako bi javnosti pokazali radove – najavila je slikarica. 

U “posadi organizacije” bile su Nataša Đuračić i Ana Krstić koje su bile zadužene da djeca imaju osmjeh na licu. 

Foto: Gianna Kotroman

– Jako smo zadovoljne kako sve teče jer je plan bio da maksimalno imamo 20-ero djece, no interes je bio velik i došli smo do broja 40, ni jedno dijete nismo odbili i lijepo je vidjeti da svatko od njih drugačije vidi i slika školu – ispričala je Nataša, dok se Ana nadovezala kako je ova likovna radionica dio projekta “Mladi i vrijeme”, koji je financirao Grad Velika Gorica, i dodala: 

Tu naše aktivnosti ne staju. U sklopu projekta “Želim, mogu i hoću” 16. srpnja u Društvenom domu u Kučama organiziramo preglede madeža a na jesen i manifestaciju Jesen u Kučama. Pratite nas na društvenim mrežama i uključite se! 

Foto: Gianna Kotroman

Alfa i omega Udruge žena, Zora Ištvanek, podsjetila je kako je nekada postojalo Društvo žena Kuče, osnovano 1981. godine a danas se okupljene u Udrugu. Tu su jedna za drugu ali i za cijelu zajednicu. 

–Udružile smo se kako bi pomagale starijim i nemoćnim mještanima, išle im u posjet, kao i rodiljama. Ali i radi druženja. Ovakvim druženjima s klincima, želimo pokazati i dočarati u kakvu su školu nekada išli ljudi koji su tu živjeli. Ima nas ukupno 80 žena, od kojih je aktivno u udruzi 30. Često organiziramo i izlete i druženja, život je tako puno ljepši – rekla je predsjednica Zora. 

Foto: Gianna Kotroman

 I zaista jest ljepši, kada mladi kroz kreativu uče o povijesti, zabavljaju se i zajedno druže.  

No, tu zabavi nije bio kraj. Uz pomoć platna i projektora mali umjetnici nagrađeni su za trud. Umrljani bojama, večer su proveli sjedeći na balama slame i uživali u gledanju crtića. Jer, nije mala stvar gledati Kung fu pandu i Super ježa Sonica pod vedrim nebom… 

FOTO galerija:

Foto: Gianna Kotroman

Nastavite čitati

Moja županija

DAN ŽUPANIJE Dobrodošlica s pričom! Po izlasku iz aviona putnici će dobiti majice s printom tradicijskih nošnji

Tako se dočekuju gosti – znak pažnje gostoljubive regije

Objavljeno

na

Objavio/la

Turistička zajednica Zagrebačke županije u suradnji sa Zračnom lukom Franjo Tuđman, povodom obilježavanja Dana Zagrebačke županije, 17. srpnja, putnicima izabrane dolazne linije iskazat će toplu, autentičnu i simboličnu dobrodošlicu.

Naime, u prostoru za preuzimanje prtljage, uz prisustvo predstavnika TZ Zagrebačke županije, Zračne luke i medija, putnicima će uručiti 100 promotivnih majica s modernim prikazom tradicijskih nošnji Zagrebačke županije i Turopolja, kao izraz kulturne baštine i suvremene interpretacije našeg kraja.

–Na taj dan simbolično ćemo predstavili bogatstvo lokalne baštine, zajedništva i identiteta kroz mali, ali značajan znak pažnje putnicima koji pristižu u našu regiju. Želimo istaknuti važnost prvog dojma o destinaciji i snažno pozicionirati kontinentalnu Hrvatsku kao regiju gostoljubivosti, kulture i autentičnih vrijednosti – poručila je direktorica TZ Zagrebačke županije Ivana Alilović.

Prvi dojam je najvažniji, a inicijativa za svaku pohvalu!

Nastavite čitati

Vijesti

Iz Arizone u Turopolje: Slavni BBQ majstor izroštiljao piletinu i rebarca „po američki“

Na BBQ Masterclassu u Velikoj Gorici okupio više od 100 sudionika iz cijele regije.

Objavljeno

na

U hladovini stoljetnih stabala parka Plemenite općine turopoljske, jučer je održan prvi veliki BBQ Masterclass u Velikoj Gorici, jedinstveni kulinarski događaj koji je privukao više od stotinu sudionika iz cijele regije. Radionica je organizirana u suradnji Hrvatskog BBQ Društva, Turističke zajednice Velike Gorice i Grada Velike, čime je, uoči Gastro Turopolja, otvorena nova kulinarska stranica u promociji turopoljske gastronomije.

Poseban gost bio je Sterling Smith, član BBQ Kuće slavnih, svjetski prvak iz 2022. godine i osnivač slavnog Loot N’ Booty BBQ tima. U Veliku Goricu stigao je iz Arizone, gdje inače roštilja pod pustinjskim suncem, a boravak u zelenilu Turopolja, kako je istaknuo, iznimno ga je ugodno iznenadio. Posebno ga se dojmila klima, bujna vegetacija i gostoprimstvo domaćina. Smith je naglasio kako Hrvatska već ima bogatu tradiciju roštiljanja, ali ovom je prilikom želio prenijeti američki BBQ duh i tehnike koje ga čine jednim od najboljih na svijetu.

Jučer, prije samog početka BBQ Masterclassa, održan je Great Welcoming za goste iz Sjedinjenih Američkih Država – Sterlinga Smitha, BBQ chefa i člana Kuće slavnih te Mariju i Waynea Lohmana, predstavnike Kansas City Barbeque Societyja. U ime Grada Velike Gorice i Turističke zajednice, goste je dočekala direktorica Turističke zajednice Maja Toth, ujedno i izaslanica gradonačelnika Krešimira Ačkara. Tom prigodom, kao znak dobrodošlice i simbol lokalne tradicije, Smithu je uručila turopoljsku podgutnicu – službeni suvenir i simbol identiteta Velike Gorice, koji se tradicionalno poklanja zaslužnim i dragim gostima našeg kraja.


Ovdje sam kako bih pokazao kako mi Amerikanci roštiljamo. Hrvatska ima snažnu roštilj-kulturu, ali želim podijeliti drugačiji pristup – od pripreme mesa, začina i temperature, do same izvedbe. Uživam ovdje – klima je divna, ljudi su nevjerojatni i zahvalan sam na ovako toplom dočeku – izjavio je Sterling.

Inače, Masterclass je bio podijeljen u četiri glavna slijeda: piletina, rebarca, brisket i pulled pork. Svako jelo pripremano je detaljno – od mariniranja i injektiranja mesa do začinjavanja i glaziranja. Uz edukaciju, sudionici su imali priliku degustirati svaki pripremljeni specijalitet i naučiti kako reproducirati profesionalne BBQ okuse u vlastitom dvorištu.

Organizatori iz hrvatskog tima BBQ Hot Yard, koji je trenutačno u top 10 u svim kategorijama europskih BBQ natjecanja, izrazili su veliko zadovoljstvo odazivom, atmosferom i kvalitetom radionice. Istaknuli su kako je ovo tek početak – u planu su nove radionice i natjecanja koja će dodatno pozicionirati Veliku Goricu na europskoj BBQ mapi.

 

BBQ Masterclass još je jedna potvrda da Velika Gorica ima što za ponuditi u segmentu gastronomskog turizma – kombinaciju tradicije, inovacije i vrhunske atmosfere, a ovaj događaj uvertira je u jesensku gradsku manifestaciju Gastro Turopolja.

Nastavite čitati

Vijesti

“Zovem se… još ne znam!” Pomozite rodama da dobiju ime

Građani mogu sudjelovati tako da u komentar ispod objave napišu broj seta koji im je najdraži…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: JU Zeleni prsten

U tijeku je glasanje za odabir imena mladim rodama koje su se ove godine izlegle u Donjoj Zdenčini, a vi imate priliku do 15. srpnja u 10 sati odlučiti kako će se zvati tri pernate ljepotice koje su ovih dana napravile svoje prve letove. Izbor se suzio na tri kreativna seta imena.

JU Zeleni prsten, na temelju brojnih prijedloga građana, odabrao je tri završna seta imena, svaki s jedinstvenom pričom i značenjem.

Set broj 1 – Zefira, Kaja i Darla donosi dašak poezije i nježnosti. Zefira, što znači blagi zapadni vjetar, predstavlja slobodu i lakoću, Kaja unosi dječju zaigranost i radost, dok Darla budi osjećaj nježnosti i privrženosti.

Set broj 2 – Bela, Roko i Vida nudi smireniji, mudriji ton. Bela simbolizira tišinu i spokoj, Roko snagu i pouzdanost, a Vida mudrost i znanje.

Set broj 3 – Ori, Milka i Đuro posveta je lokalnoj zajednici i kulturnim ikonama. Ori nosi ime po Obiteljskom radiju Ivanić, Milka slavi opernu divu Milku Trninu, a Đuro odaje počast Đuri Deželiću, ocu hrvatskog vatrogastva.

Građani mogu sudjelovati tako da u komentar ispod objave napišu broj seta koji im je najdraži (1, 2 ili 3), a po želji i kratko obrazloženje. Glasanje traje do 15. srpnja ujutro, stoga se pozivaju svi koji žele sudjelovati da ne čekaju posljednji trenutak.

Nastavite čitati

Vijesti

KREĆU RADOVI Zatvara se dio Matice hrvatske, nova regulacija prometa već od ponedjeljka!

Donosimo sve detalje o zatvaranju ulice, obilaznim pravcima i promjenama u javnom prijevozu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

Zbog radova na rekonstrukciji Ulice Matice hrvatske, na potezu od Ulice Slavka Kolara do Kurilovečke ulice, promet se zatvara za sva vozila osim stanara i gradilišne mehanizacije. Kako smo najavili ranije, radovi će trajati 120 dana, a za to vrijeme građani i vozači morat će se prilagoditi novoj prometnoj regulaciji i izmijenjenim trasama javnog prijevoza.

Tijekom trajanja radova, promet će biti preusmjeren na obilazne pravce, Ulicu Slavka Kolara, A. K. Miošića i Kurilovečku. Ova privremena regulacija obuhvaća i promjene na semaforima na križanju Kolarove i A. K. Miošića te Matice hrvatske i Kurilovečke, koji će biti preprogramirana kako bi omogućila bolji protok vozila.

ZET-ove linije 268, 290, 330, 310, 313 i 315 prometovat će redovnom trasom do kružnog toka Matice hrvatske – S. Kolara, nakon čega skreću desno na Slavka Kolara, zatim lijevo na A. K. Miošića, pa ponovno lijevo na Kurilovečku i desno natrag na Maticu hrvatsku prema terminalu.

Privremeno autobusno stajalište u Ulici A. K. Miošića neće se koristiti za ZET-ove autobuse.

ARRIVA mijenja trase za više linija. Linije 2, 8, 12, 13 i 15 nakon kružnog toka nastavljaju preko Ulice Slavka Kolara, A. K. Miošića i S. F. Jape prema terminalu. Linija 14 ide ravno od Slavka Kolara do A. K. Miošića, potom skreće lijevo na S. F. Jape.

Linije iz smjera juga dolaskom do križanja Ulice Slavka Kolara i A. K. Miošića skreću desno na Ulicu A. K. Miošića, na križanju s Ulicom S. F. Jape skreću lijevo i nastavljaju do autobusnog terminala.

Za linije 4, 5 i 6 uspostavlja se privremeno autobusno stajalište u Ulici A. K. Miošića između kućnih brojeva 17 i 19, koje zamjenjuje stajalište kod broja 77 u Ulici Slavka Kolara.

Građani Velike Gorice sljedeća četiri mjeseca morat će se prilagoditi složenijoj prometnoj situaciji, no sve je u službi obnove i unapređenja infrastrukture. Prometne izmjene bit će jasno označene, a vozačima se preporučuje strpljenje i praćenje signalizacije na terenu. Planirajte svoje rute na vrijeme, pogotovo ako se oslanjate na javni prijevoz, kako biste izbjegli gužve i kašnjenja.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno