Povežite se s nama

Vijesti

Ne kaže se uzalud da je pas čovjekov najbolji prijatelj

Psi nisu samo najbolji čovjekovi prijatelji, oni su i terapeuti osobama oboljelima od raznih bolesti

Objavljeno

na

Psi nisu samo najbolji čovjekovi prijatelji, oni su i terapeuti osobama oboljelima od raznih bolesti, vodiči kroz život slijepima i slabovidnima, olakšavaju i obogaćuju život osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju, ali su i uspješni pomagači u detekciji ozbiljnih bolesti.

Posebno obučeni psi imaju nevjerojatnu sposobnost njuha za prepoznavanje ozbiljnih bolesti kod ljudi, pa su tako u stanju otkriti bolesti poput raka mnogo ranije nego što je trenutno moguće drugim metodama. Njihovo osjetilo njuha toliko je sofisticirano da reagiraju na vrlo sitne koncentracije mirisa koje upućuju na bolest, piše Dnevni avaz.

“MOni zahvaljujući svome njuhu mogu pridonijeti ubrzanju postavljanja dijagnoze i tako pozitivno uticati na tisuće života. Sposobnost pasa za otkrivanje uroloških malignih bolesti, njihovu sposobnost za otkrivanje raka dojke, a postoji velik potencijal i za otkrivanje drugih vrsta raka, poput raka pluća i raka debelog crijeva.

Rano otkrivanje svih bolesti, a posebno karcinoma, ključno je za pozitivan ishod bolesti, a anomalije je važno otkriti prije nego što oboljeli osjeti prve simptome, što često nije moguće dostupnim i uobičajenim metodama.

Neke bolesti kao što je karcinom prostate, gušterače ili jajnika nemaju gotovo nikakve vidljive simptome unutar petogodišnjeg razdoblja, odnosno sve do trenutka kada situacija postaje zdravstveno ozbiljna, a šanse za izlječenje tada su dosta male i stopa preživljavanja opasno niska.

Vijesti

Završena revizija! Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica ponovno otvara vrata

Objavljeno

na

Objavio/la

Dječji odjel Gradske knjižnice Velika Gorica ponovno se otvara za korisnike od ponedjeljka, 4. svibnja, nakon što je završena revizija knjižnog fonda.

Rad se nastavlja prema uobičajenom radnom vremenu, radnim danom od 8 do 19:30 sati, dok je subotom otvoreno od 8 do 13 sati.

Tako se svi najmlađi čitatelji mogu vratiti posudbi knjiga i korištenju svih knjižničnih usluga.

Nastavite čitati

Najave

KUD Stari grad Lukavec poziva na veliki godišnji koncert

Objavljeno

na

Objavio/la

KUD Stari grad Lukavec održat će svoj tradicionalni godišnji koncert u subotu, 10. svibnja 2026. godine, s početkom u 19 sati, u Društvenom domu u Lukavcu.

Uz domaćine iz Lukavca, na pozornici će nastupiti i gosti iz Ogranka Seljačke sloge Buševec, koji će dodatno obogatiti program.

Koncert počinje u 19 sati, a ulaz je otvoren za sve koji žele provesti večer uz folklorni program.

Nastavite čitati

Sport

Dinamo opet u Turopolju: ‘Znamo tko je s druge strane, ali možemo iznenaditi’

Nogometaši Gorice u subotu od 16 sati dočekuju Dinamo, novog prvaka države koji će pokušati doći do treće uzastopne pobjede u Velikoj Gorici. Međutim, i Gorica ima svoje želje, planove i ambicije…

Objavljeno

na

Objavio/la

Tjedan dana nakon što je Gorica i matematički osigurala ostanak u ligi, a Dinamo i matematički osigurao novi naslov prvaka države, na našem stadion sudarit će se upravo Gorica i Dinamo. U ovih nepunih osam sezona, otkad je Gorica u najvišem rangu, igrali su naši nogometaši protiv Dinama utakmice raznih vrsta, pa čak i manje rezultatski važne od ove. Naime, iako je prvi cilj ostvaren, u goričkom taboru sve do samoga kraja neće odustati i od viših ciljeva poput, recimo, borbe za Europu. Četvrta Rijeka, naime, bježi pet bodova, a do kraja ih je još 12 u igri…

– Svi dobro znamo tko je i što je Dinamo, ali ja vjerujem u svoju momčad. Dinamo će sigurno doći maksimalno ozbiljan i siguran sam da “modri” žele pobjedu, a mi moramo biti spremni da će oni dominirati i svjesni smo da ćemo biti manje u posjedu nego inače – rekao je trener Mario Carević u najavi ovoga ogleda.

Svjestan je, naravno, da će se njegova momčad morati prilagođavati protivniku, jer nema druge u situacijama kad je sa suprotne strane najbolja momčad u državi. Međutim, recept postoji, još ga “samo” treba provesti u djelo.

– Morat ćemo se dobro braniti i trčati tranziciju. Budemo li u svom najboljem izdanju, nadam se da možemo iznenaditi – kazao je Carević, koji ni ovoga puta vjerojatno neće moći računati na sve igrače u svom rosteru.

– Kao i uvijek, ima ozljeda. Erceg vjerojatno neće moći konkurirati, ali vidjet ćemo još što će se događati do utakmice. Nadam se da će svi ostali biti spremni i jedva čekamo utakmicu – zaključio je Carević.

Njegov kolega i imenjak Kovačević dobro pamti posljednji posjet Turopolju, koji se dogodio ne tako davno.

– Zadnja utakmica u Kupu koju smo igrali, bila je jako zanimljiva. Svaku našu slabost Gorica je iskoristila i to ovoga puta moramo spriječiti. Vjerujem da ćemo to i napraviti i da ćemo biti pravi. Po meni čak oni imaju malo bodova koliko kvalitetno igraju. I tako je nekako cijele ove sezone. Što tiče gostovanja tamo, u zadnje dvije utakmice smo ih pobijedili, tako da se nadamo da će tako biti i ovog puta. Imaju iskusnu momčad, posebno tu veznu liniju, kolega Carević je to posložio dobro. Tu su Pozo, Pršir, Pavičić… Sigurno nam neće biti lako, ali mi gledamo samo sebe – kazao je Kovačević.

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Najave

Besplatno predavanje u Gradskoj knjižnici – izazovi roditelja prijevremeno rođene djece

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom Međunarodnog dana roditelja prijevremeno rođene djece, Gradska knjižnica Velika Gorica organizira interaktivno predavanje posvećeno izazovima roditeljstva prijevremeno rođene djece, u srijedu, 6. svibnja u 18 sati, u Središnjem odjelu za odrasle.

Predavanje vodi Martina Stojanović, magistra socijalne pedagogije i edukantica logoterapije i egzistencijalne analize, koja će govoriti o traumama trudnoće i prijevremenog poroda, neskladu između očekivanja i stvarnosti te svakodnevnim izazovima s kojima se roditelji suočavaju.

Ulaz je slobodan i nije potrebna prethodna najava.

Nastavite čitati

Kultura

Brass festival se nastavlja ! Četiri vrhunska trubača stižu u Veliku Goricu

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: POU Velika Gorica/FB

U utorak, 5. svibnja, ugostiti koncert četvorice istaknutih hrvatskih trubača i orguljaša Alena Kopunovića Legetina, u sklopu drugog dana 20. Velikogoričkog brass festivala. Koncert će se održati u crkvi Navještenja Blažene Djevice Marije s početkom u 20 sati.

Na programu festivala nastupaju Luka Buljan, prvi trubač Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Mario Lončar, solo trubač Zagrebačke filharmonije, Petar Obradović, solo trubač Simfonijskog orkestra HRT-a te Dario Teskera, profesor trube na Muzičkoj akademiji u Zagrebu i Akademiji za glasbo u Ljubljani.

Uz njih će nastupiti Alen Kopunović Legetin, orguljaš, zborovođa i skladatelj.

Ulaz je besplatan za sve zainteresirane.

Foto: POU Velika Gorica/FB

 

Nastavite čitati

Reporter 458 - 31.03.2026.

Facebook

Izdvojeno