Povežite se s nama

Obrazovanje

Naših prvih 50! Krenuli s glazbenim tečajem i tri nastavnika, danas su među vodećim hrvatskim ustanovama

‘Jedan se krug zatvorio. Novi se otvaraju iz godine u godinu’, poručuju iz Umjetničke škole Franje Lučića, a povodom te značajne obljetnice popričali smo s ravnateljem tog, nedvojbeno velikogoričkog, ako ne i hrvatskog,  Juilliarda!

Objavljeno

na

Ove godine u našem gradu obilježavamo i prvih pola stoljeća jedinstvene umjetničke škole u HrvatskojUmjetničke škole Franje Lučića. Povodom 50 godina škole održana je i velika slavljenička priredba, uoči rođendana najvećeg kompozitora s ovih prostora čije ime i nosi. Publici je predstavljena sva raskoš talenata učenika ove škole. Nastupili su solisti, glazbeni orkestri i plesači, a u njihovom zajedničkom nastupu čuli smo skladbe čiji su autori sami učenici, inspirirani Lučićevim djelima. No pred publikom je još niz koncerata za završetak školske godine, među njima i već tradicionalni koncert nastavnika, a očekuje se i nastup nekih bivših učenika ove jedinstvene umjetničke škole u Hrvatskoj.

Foto: Zajednički nastup učenika UŠ F.Lučića povodom 50 rođendana škole/David Jolić/26.3.2024, Dvorana Gorica

Škola nosi ime najvećeg kompozitora s ovih područja, velikog orguljaša, te istaknutog teoretičara glazbe, koji je bio i dekan Muzičke akademije u Zagrebu, a bio je i turopoljski župan. Upravo su Lučićeva i simfonija Dore Pejačević zabilježene kao prve u opusima hrvatskih skladatelja. Značajna kulturna ličnost čiji je utjecaj zabilježen i van granica Hrvatske. Očito se njegov utjecaj već 50 godina širi i na one koji pod okriljem Lučićeva imena u toj školi stvaraju prekrasne glazbene i plesne priče.

Foto: Borut Vidošević, ravnatelj Umjetničke škole Franje Lučića/G.Kiš, Cityportal.hr

S ravnateljem UŠ Franje Lučića, Borutom Vidoševićem, popričali smo o najznačajnijim događajima tijekom ‘prvih 50’, specifičnostima njihove škole, ali i samih učenika i nastavnika, te onome što si žele za budućnost škole i novih generacija mladih umjetnika.

– Pola stoljeća je sigurno jedan respektabilan period i naša škola je u tom razdoblju narasla od vrlo skromnih i malih početaka do jedne vrlo respektabilne ustanove na razini Hrvatske. Počeli smo u sklopu nekadašnjeg Narodnog sveučilišta, nekom vrstom tečajnog nastavnog programa, a osnovna glazbena škola je osnovana 1973. godine u doba kad je Gorica bila prigradsko zagrebačko naselje. Počeli smo s tri nastavnika, klavir, gitara i violina i 20-tak učenika. U devedesetima smo se odvojili od tada Pučkog učilišta Velika Gorica. U dvijetisućitima smo otvorili i srednjoškolski glazbeni program, osnovnoškolski program suvremenog plesa i na koncu 2003. godine i srednjoškolski program. Danas smo osnovna i srednja glazbena i plesna škola, imamo blizu 70-tak nastavnika i više od pet stotina učenika, njih oko 350 samo u glazbenom dijelu škole – ističe ravnatelj.

Foto: Na hodnicima ove škole uvijek ćete naći nekoga, ali nikada nećete čuti ciku i vrisku za vrijeme odmora, jer kod njih školsko zvono – ne zvoni!/G.Kiš, Cityportal.hr

Većina učenika je iz goričkog kraja, svakodnevno ju pohađaju i djeca iz Pokupskog i Kravarskog, no pojedini učenici dolaze i iz Zagreba. To je škola koja se po mnogočemu razlikuje od redovnih.

Nemamo školsko zvono, no ono kod nas ni ne može postojati, jer je nastava u glazbenom dijelu većinom individualna, traje po 30 minuta, raspored se drugačije slaže. Kod nas ćete na školskim hodnicima uvijek naći nekoga, jer čekaju početak svog sata, ali nikad nećete doživjeti onu ciku i vrisku koja se proširi drugim školama za vrijeme odmora. Kod nas je to potpuno drugačije.

Foto: UŠ F.Lučića/G.Kiš, Cityportal.hr

Naša škola nije obavezna, kod nas djeca dolaze zato jer su ili osobno zainteresirana ili ih roditelji potiču da sami otkriju neki talent. No, vrlo brzo se pokaže tko je za redovito pohađanje. Drugačiji je profil učenika, a i sam proces nastave je drugačiji, pa i tamo gdje je nastava grupna, što su gotovo svi na plesnom odjelu, to su vrlo aktivni procesi, puno se fizički radi, nema tu prostora za ‘zabušavanje’ – ističe.

Foto: U školi se održavaju i brojna natjecanja/G.Kiš, Cityportal.hr

Foto: Ravnatelj Vidošević i muzikologinja Irena Paulus, nastavnica povijesti glazbe/G.Kiš, Cityportal.hr

U svakom slučaju, čini se kako je kod njih neupitna velika ustrajnost i motiviranost samih učenika, kojima je uz redovito školovanje ovo vlastiti izbor.

– Glazbenici vremenski u početku ne provode toliko vremena u nastavi, sve do srednje škole gdje se to ipak pojača. No, svakodnevno kod kuće vježbaju na svojim instrumentima. Kod plesača se radi u plesnim dvoranama, pa je njihova nastava intenzivnija – kaže ravnatelj.

Ova škola je i jedan od nositelja kulturnog života grada – koncerti njenih polaznika, koji su već obilježje Dvorane Galženica, kao i plesne predstava u Dvorani Gorica, integralni su dio kulturnih zbivanja Velike Gorice. Umjetnička škola Franje Lučića član je Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga i udruge plesača DACI, a redoviti je sudionik regionalnih i državnih natjecanja. I Lučićevi učenici redovito osvajaju prestižne nagrade na brojnim državnim i međunarodnim natjecanjima.

Foto: Trubač Stefan Gjorgiev/UŠ F.Lučića

No, ovog puta ravnatelj je istaknuo akciju koja je upravo u tijeku, kako bi se jednom njihovom sjajnom mladom glazbeniku omogućilo sudjelovanje na prestižnom natjecanju u Americi.

– Izdvojio bih našeg mladog trubača, Stefana Gjorgieva, koji se putem snimke plasirao na finale natjecanja u SAD-u za koje je u tijeku donatorska kampanja kako bi se financirao njegov put i boravak tamo, jer ni njegovi roditelji, ni mi kao škola to, nažalost, nismo u mogućnosti. Radi se o vrlo bitnom natjecanjuu sklopu Međunarodne trubačke konferencije, žiri sa svih krajeva svijeta, nadam se da će akcija biti uspješna kako bi Stefan i uživo sudjelovao. Natjecanje je u svibnju, pa do tada traje i akcija prikupljanja sredstava, pa pozivam i ovim putem sve koji mogu da se uključe – poručuje ravnatelj.

Što se tiče financiranja, najveći trošak, poput plaća i materijalnih troškova, snosi država, a obzirom na specifičnosti njihovog nastavnog procesa i ekstra troškove zbog obnavljanja fonda instrumenata, te opremanja plesnih dvorana u tome sudjeluju i roditelji učenika.

Foto: Plesna dvorana, UŠ F.Lučića/G.Kiš, Cityportal.hr

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića

No, pred njima je još jedan puno veći izazov, koji se samo nadovezao na već dugogodišnji problem nedostatka prostora.

– Najavljena reforma obrazovanja, u smislu provođenja cjelodnevne nastave, donosi nam veliki izazov. Naime, u sklopu EU fondova koje su za tu namjenu, nema sredstava koja bi bila predviđena za umjetničke škole. Mi svi radimo u dvosmjenskom sustavu, radimo i subotom. U gradu iznajmljujemo neke prostore, jedan smo od Grada dobili na besplatno korištenje. U jednosmjenskom sustavu nam treba barem dva i pol puta veći prostor, gotovo pa trostruki da bismo mogli organizirati nastavu – ističe ravnatelj.

Stoga je ono što si za budućnost najviše žele– nova zgrada. Ili barem za početak, vlastita dvorana za nastupe.

– Sami ne možemo ostvariti takva sredstva, a naši osnivači, Grad Velika Gorica, već duže vrijeme s nama razgovaraju na tu temu, no zasad nema konkretnih rješenja. Gorica u ovom trenutku nema pravu koncertnu dvoranu, jedina veća je Dvorana Gorica u Pučkom učilištu, dok naši plesači uopće ne mogu nastupati u Dvorani Galženica, to je za njih jednostavno premali prostor.

Foto: UŠ F.Lučića/G.Kiš, Cityportal.hr

Foto: Plesni odjel brojem učenika raste iz godine u godinu, no ne i broj dvorana za nastavu, UŠ F.Lučića/G.Kiš, Cityportal.hr

Foto: Plesni odjel, Umjetnička škola Franje Lučića-nastup u Dvorani Gorica

Za organizaciju nastave plesa bi nam trebalo pet dvorana, sad ih imamo tri, svlačionice su zapravo pregrađeni hodnik, tako da nam je dosta veliki problem nedostatak prostora. U doba kad smo se selili u ovu zgradu sve je bilo optimalno. No, od tada je prošlo 20 godina, mi smo jako narasli. Najveći problem je što nemam vlastitu dvoranu. Naći slobodne termine u Dvorani Gorica je dosta teško, kolikogod nam iz Pučkog učilišta izlazili u susret, puno je tamo i drugih programa, pa i kino. Jedino rješenje vidimo u izgradnji nove dvorane, a optimalno bi bilo kada bi to bilo u novoj zgradi Umjetničke škole – rekao nam je završno Borut Vidošević, ravnatelj Umjetničke škole  Franje Lučića.

Foto: Školska spremačica Snežana Sučec i ravnatelj Borut Vidošević/G.Kiš,

Od skromnih početaka do danas, Umjetnička škola Franje Lučića doista je prošla dug put, ali i ostvarila izuzetne rezultate. Neki od bivših učenika vratili su se nakon daljnjeg obrazovanja kako bi kao nastavnici radili na mjestu gdje je započelo njihovo glazbeno ili plesno obrazovanje.

‘Jedan se krug zatvorio. Novi se otvaraju iz godine u godinu’, poruka je koja vas dočekuje i na mrežnim stranica nedvojbeno velikogoričkog, ako ne i hrvatskog  Juilliarda – Umjetničke škole Franje Lučića.

Foto: Jedan od brojnih nastupa učenika u Dvorani Galženica/ UŠ F.Lučića

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića

Foto: Umjetnička škola Franje Lučića

Foto: 50 godina Umjetničke škole Franje Lučića

 

 

 

Obrazovanje

Mala škola matematike, „Kockići“ pripremaju predškolce za prve školske izazove

Program vodi Vanja Uzelac, magistra logopedije i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Centar za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica pokreće novi ciklus programa „Kockići“, edukativni program osmišljen za poticanje predmatematičkih vještina kod djece školske obveznike. Prijave za sudjelovanje traju do 22. travnja, a broj mjesta je ograničen.

Program vodi Vanja Uzelac, mag. logoped. i stručna suradnica Centra, a namijenjen je djeci koja na jesen kreću u školu. Cilj programa je pomoći djeci da kroz igru i svakodnevne aktivnosti razviju osnovne vještine koje su temelj za uspješno savladavanje matematike u školskom okruženju.

Predmatematičke vještine ne podrazumijevaju učenje matematike u klasičnom smislu, već uključuju niz znanja, činjenica i postupaka koji pomažu djetetu da razumije matematičke koncepte. Rana izloženost matematičkom jeziku, brojevima i logičkom razmišljanju potiče pozitivan odnos prema matematici i priprema dijete za izazove u školskim klupama.

Roditelji koji žele uključiti svoje dijete u program mogu se prijaviti putem e-mail adrese: [email protected], najkasnije do 22. travnja 2025.

Nastavite čitati

Obrazovanje

FOTO Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Veleučilište Velika Gorica (VVG) organiziralo je jučer (srijeda, 09. travnja 2025., od 13 do 17 sati) Dan otvorenih vrata. Gostima odnosno posjetiteljima, učenicima velikogoričkih srednjih škola (Gimnazija, Ekonomska škola, Srednja strukovna škola i Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina; ukupno 160 učenika) predstavljeni su studijski programi.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prezentirani su i ostali programi cijeloživotnog obrazovanja uz popratne sadržaje (obilazak knjižnice i čitaonice za studente, laboratorija očne optike uz mjerenje oštrine vida, kao i prezentacija novih tehnologija putem 3D printera. Organizirano je još nekoliko popratnih sadržaja koji bi mogli biti zanimljivi potencijalnim studentima VVG-a.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Veleučilištu su se na Danu otvorenih vrata pridružili njegovi partneri kao i ustanove s kojima surađuju: Javna vatrogasna postrojba Grada Velike Gorice (JVPGVG), Ravnateljstvo civilne zaštite i Auto Gašparić.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Hrvatsko društvo za kronične bolesti zajedno s velikogoričkom udrugom VG Dijabetičar mjerilo je zainteresiranim posjetiteljima tlak, razinu šećera u krvi, index tjelesne mase, a dijeljeni su i nutricionistički savjeti.

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vatrogasci JVPGVG-a pripremili su posebnu atrakciju za posjetitelje: ‘penjanje’ dugim vatrogasnim ljestvama u visinu od nekoliko desetaka metara i promatranje Grada iz ptičije perspektive. Hvala vatrogascima na ideji i spremnosti da sve zainteresirane podignu u ‘nedostižne’ visine. Organizirana je i tombola, s dva izvlačenja (prvo u 14, a drugo u 15 sati).

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 09.04.2025. Dan otvorenih vrata Veleučilišta Velika Gorica. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Dekanica Veleučilišta Velika Gorica dr.sc. Tamara Čendo Metzinger, profesori i djelatnici VVG-a odlično su pripremili Dan otvorenih vrata i učinili su sve da manifestacija protekne u najboljem redu.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

HOTNEWS

Tjedan medijske pismenosti u Velikoj Gorici: Naša djeca su digitalni urođenici

97 % predškolaca je u svakodnevnom kontaktu s različitim tehnologijama.

Objavljeno

na

U povodu nacionalnog Tjedna medijske pismenosti u organizaciji Saveza društava “Naša djeca” Hrvatske i u suradnji s Društvima “Naša djeca” Crikvenica i Ivanić-Grad te Gradom Velika Gorica, u velikogoričkom Pučkom otvorenom učilištu održana je interaktivna panel rasprava s temom “Medijska pismenost za najmlađe”.  

Tim stručnjaka iz područja novinarstva, odgoja i obrazovanja za medijsku pismenost, djece i roditelja, razgovarao je o izazovima medijskog odgoja a svoj doprinos dale su predavačice Višnja Biti, novinarka i autorica, te Gorana Dojčinović i Alma Čakmazović iz agencije Re:public. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Kako potaknuti roditelje i obrazovne djelatnike u podučavanju djece medijskoj pismenosti, objasnila je glavna tajnica Saveza društava Naša djeca, Snježana Krpes.  

– Današnji predškolci, i to njih čak 97 posto u svakodnevnom je kontaktu s različitim tehnologijama, od mobitela, laptopa ili video igrica, a podaci govore da djeca konzumiraju medijski sadržaj u prosjeku 3 sata tijekom vikenda. No, mediji prvenstveno služe informiranju, edukaciji i zabavi, a na odraslima je da zajedno s djetetom stvore ravnotežu – rekla je Krpes, dodavši kako projekt “Medijska pismenost za najmlađe” upozorava kako medijsku pismenost treba podučavati od najranije dobi. 

Tako je uoči panela na istu temu u Dječjem vrtiću “Lojtrica” u Velikoj Mlaki održana radionica. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaista je čast što se ovakav događaj odvija u našem gradu, a posebice je pozitivno što su uključena djeca različitih dobnih skupina. Time dajemo na značaju mladima kao ravnopravnim članovima društva jer je i njihov glas važan. Također, digitalna i medijska pismenost dio su nacionalnog kurikuluma, koji nalaže da od najranije dobi uključimo medijsku pismenost. Razlog je što je tehnologija, internet, mediji dostupni sve mlađoj djeci koja su digitalni urođenici, te je važno  osvijesti ih koliki je utjecaj na njihov razvoj – istaknula je Petra Gotal, savjetnica za predškolski odgoj, djecu i mlade Grada Velike Gorice, koji je bio partner u organizaciji panela. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Zaključak panel rasprave je potreba provođenja zajedničkog vremena roditelja i djece u praćenju medijskih sadržaja, praćenje dobne oznake u medijskim sadržajima, provjera sadržaja prije nego li ga pogledaju djeca i uputiti ih na primjerenost, a svoja iskustva podijelili su i učenici 7. i 8. razreda velikogoričkih osnovnih škola. 

Također, zaključeno je, da je roditeljima i odgajateljima potrebna kontinuirana podrška u jačanu digitalnih vještina, jer je to jedini način prepoznavanja rizika i upotrebe pozitivnih strana tehnologije. 

Foto: SanjinVrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Kultura

U Galženicu dolazi Smotra usmenog pripovijedanja

Kulturu govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja promicat će 25 pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića.

Objavljeno

na

U Dvorani Galženica u Velikoj Gorici 14. travnja će se održati Smotra usmenog pripovijedanja za djecu i mlade, a cilj je njegovanje kulture govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja.

–Želimo mlade ljude koji su talentirani ili jednostavno vole priče, ohrabriti i osvijestiti poticajnim komentarima podržati njihov daljnji razvoj u tom smjeru, a Velika Gorica za to ima veliki potencijal i samo ga treba što više njegovati. Zato je ovaj događaj za to idealna prilika – rekla je organizatorica događanja Maja Trupčević, inače odgojiteljica u Dječjem vrtiću Ciciban Velika Gorica.

Na smotri će sudjelovati 25 mladih pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića, a početak je u 17 sati.

Nastavite čitati

Obrazovanje

Gdje sve studenti mogu uštedjeti? Popusti na prijevoz, kulturu, fitness i još mnogo toga

Popusti vrijede tijekom cijele akademske godine, a ostvaruju se uglavnom predočenjem studentske iskaznice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: pexels.com

Redovni studenti u Hrvatskoj imaju pravo na brojne popuste i pogodnosti koje im mogu značajno olakšati financijski izazovan život. Od banaka, prijevoza i kulturnih ustanova, do teretana, muzeja i škola stranih jezika, studenti u gotovo svakom aspektu svakodnevice mogu ostvariti znatne uštede. Popusti vrijede tijekom cijele akademske godine, a ostvaruju se uglavnom predočenjem studentske iskaznice, poznate kao „iksica“.

Bankovni paketi bez skrivenih troškova

Redovni studenti mogu besplatno ili uz minimalnu naknadu otvoriti tekući račun u bankama poput PBZ-a, Erste banke i Zagrebačke banke. Erste banka privlači pažnju sloganom „Nula para, puno muzike“, naglašavajući kako su njihovi računi za mlade potpuno besplatni.

Prijevoz

Hrvatske željeznice do kraja 2025. godine omogućuju besplatan prijevoz redovitim studentima uz izradu pametne kartice koja stoji 2,65 eura. ZET također nudi pogodnosti, studenti iz kućanstava s mjesečnim prihodom po članu manjim od 265,13 eura mogu dobiti besplatne karte. Ostali studenti plaćaju mjesečnu kartu 13,27 eura, dok je redovna cijena 47,78 eura. Godišnja studentska karta stoji 127,41 eura, u odnosu na redovnu od 461,88 eura. Tu su i gradski taksiji u Šibeniku i Osijeku koji nude popuste uz pokazivanje studentske iskaznice.

Kultura

CineStar i Cineplexx kina nude studentske karte po povoljnijim cijenama, a s CineStar studentskom karticom moguće su i dodatne pogodnosti pri kupnji pića i hrane. Kino Tuškanac trenutačno je u renovaciji, no u sklopu projekta „Tuškanac u gostima“ studenti mogu gledati filmove za 2,50 eura.

Kazališta poput HNK-a u Zagrebu i Rijeci nude 30, odnosno 40 % popusta, a pridružuju im se i kazališta Kerempuh, Gavella i ZKM. Studenti mogu ostvariti popuste i u muzejima – Muzej mamurluka nudi 10 %, Muzej čokolade 15 %, dok Muzej krapinskih neandertalaca nudi čak 50 %. Popuste često nude i muzeji u inozemstvu, dovoljno je pokazati „iksicu“.

Učenje uz pogodnosti

Nacionalna sveučilišna knjižnica u Zagrebu nudi 50 % popusta na godišnju članarinu. U knjižarama, poput Školske knjige, studenti ostvaruju 10 % popusta na pribor i 20 % na sveučilišna izdanja. Škole stranih jezika, poput „Poliglota“ i Škole stranih jezika Šimunić, nude 10 % popusta na svoje tečajeve.

Ostali popusti

Nacionalni parkovi Plitvička jezera, Risnjak, Paklenica i Mljet nude studentske popuste od 30 % do više od 40 %. Ulaz u zagrebački Botanički vrt za studente iznosi samo jedan euro.

Također, Escape room The Old Lock Up i ClueGo nude 20 % popusta, Escape Room Arena 13 eura, a Fox in a Box 10 eura popusta za studente. U teretanama također postoje studentski popusti, Gyms4you nudi 15 %, a Fitness Blue Gym Rijeka 20 %.

Plesni Centar Zagreb Nicolas studentima omogućuje 20 % popusta, a Studentski centar u Zagrebu nudi brojne rekreativne aktivnosti po sniženim cijenama. Glazbeni streaming servis Spotify studentima nudi 50 % popusta na Premium pretplatu uz dokaz o statusu.

Na web stranici Kolegio studenti se mogu prijaviti za dodatne popuste iz raznih kategorija, od hrane i mode do elektronike. Tu je i „studentska zlatna karta“, brošura s kuponima za popuste u brojnim restoranima i trgovinama. Studenti mogu pratiti i njihov Instagram profil za aktualne ponude.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.