Povežite se s nama

Vijesti

“Naša obitelj tu je od 1700. godine, a Kozjača je postala kraj dostojan življenja”

Vukomeričke gorice su odličan turistički potencijal

Objavljeno

na

Josip Jerleković. Korijeni mu sežu iz Kozjače, Jerlekovići su tamo od 1700. godine, barem tako stoji u župnim knjigama, imaju i ulicu koja se zove po njima, a on je tamo rođen i odrastao. Puno je toga čime se bavi, ali red je krenuti s Kozjačom. Četiri godine bio je predsjednik Mjesnog odbora, a drugi mandat prepustio je Damiru Pukšiću jer se više htio angažirati u gradskom vijeću.

– Jedan je to od najvećih vrhova Vukomeričkih gorica gdje se radilo, radi se i radit će se puno. Asfaltirali smo dvije ulice u dužini oko dva kilometra, kompletno smo uredili dva doma, tu je i Trg svetog Mihovila, lovački dom i put do njega. Dakle, imamo tri objekta koji služe našim mještanima. Riješili smo rasvjetu i čitav niz malih projekata – kaže Jerleković.

– Posebno sam ponosan što smo napravili malonogometno igralište tijekom 2020. godine, bila je to velika investicija, ali tamo sad djeca imaju nastavu tjelesnog, a koriste ga i mladi. Naša Breška liga svima je znana, Kozjača do sad nije imala dobre uvjete, ali ovim igralištem se i to promijenilo – dodaje.

Ističe da planova i ciljeva imaju puno, da realno planiraju, svake se godine dogovaraju s čelnicima Grada i sve ide u dobrom smjeru.

Kad smo kod nogometa, Josip ističe kako je to njegova druga ili treća ljubav, te kako aktivno igra već 30 godina. Osim toga nekoliko sezona igrao je i spomenutu Brešku ligu, sudjelovao u njenom stvaranju, a i danas je tu da pomogne mladoj ekipi koja je preuzela priču na sebe.

Oko petstotinjak stanovnika broji ovo naselje, ali veliki je problem što je djece manje nego prije jer se mladi kasno odlučuju stupiti u brak i osnivati obitelj.

– Naše generacije, djedovi i bake znali su imati i po sedmero djece, a onda bi jedno od tih sedmero i uspjelo u životu, a tako su se bregi dizali. Donje Turopolje je tu malo kaskalo nisu imali puno djece. Kod nas to nije bio problem i danas je ovo kraj dostojan življenja – smatra Jerleković.

Vukomeričke gorice su odličan potencijal što se turizma tiče, a potvrđuje to i Jerleković.

– Kreće se u dobrom smjeru, seoski turizam se razvija, tu su i OPG-ovi, jedan od njih imamo supruga i ja. Dosta se radi i ulaže, u planu je tamo napraviti skijalište, sanjkalište, šetnice, biciklističke staze i nadam se da ćemo od toga uz pomoć Grada Velike Gorice napraviti jedan veliki turistički bum – objasnio je.

Društvo žena Kozjača i Sportsko društvo Kozjača pomažu u svakodnevnom funkcioniranju mjesta, te kako kaže Jerleković, nisu politički kruti nego vole staviti glave na hrpu i donijeti odluke koje su u javnom interesu.

Od 2017. godine aktivan je u Gradskom vijeću gdje se trudi biti konstruktivan, pozitivan i primjer sa svojim zalaganjem i karijerom.

– To je ono što ja mogu dati gradu, jer imam veliko iskustvo, ne samo u Hrvatskoj kao konzultant, nego i u Europi gdje sam predavao na raznim konferencijama, zato mogu dati neki novi smjer, a da to nije samo političko prepucavanje – kaže predsjednik Mjesnog odbora Kozjača.

Osim spomenutog, Jerleković je i ekonomski vijećnik u župi Kravarsko. Što bi to značilo?

– I ja sam se to pitao prije dvadeset godina kada je u župu došao župnik Ljubomir Vuković, a u to vrijeme nadbiskup je donio odluku da se župnike treba rasteretiti, te je osnovano pastoralno i ekonomsko vijeće. Ekonomsko vijeće planira i izvršuje infrastrukturne objekte. Imali smo tri kapele u vrlo lošem stanju koje smo obnovili u posljednih 15 godina – objasnio nam je Jerleković.

Sve je ovo zapravo logičan slijed kad samo malo zavirimo u životopis Josipa Jerlekovića koji je nakon srednjoškolskog obrazovanja u Nadbiskupskoj klasičnoj gimnaziji, završio preddiplomski stručni studij javne uprave pri Društvenom veleučilištu u Zagrebu, a nakon toga je diplomirao na Veleučilištu Velika Gorica na specijalističkom diplomskom stručnom studiju logistike i logističkog upravljanja. Od 2006. godine radi na poslovima nabave najprije kao referent, zatim voditelj odjela i od 2018. godine kao rukovoditelj Službe nabave i opskrbe KBC-a Zagreb. Između ostalog posjeduje certifikat iz javne nabave.

– KBC Zagreb za razliku od grada Velike Gorice ima tri puta veći proračun. Nas petero pod mojim vodstvom upravo radimo na planiranju proračuna i Plana nabave za 2021. godinu. Mi smo jedna od najvećih nabava u Republici Hrvatskoj – zaključuje.

U slobodno vrijeme bavi se sportom, točnije nogometom, ali i radom u voćnjaku i vinogradu gdje se opušta i relaksira od poslovne svakodnevice.

Planova za budućnost je puno, kako kaže postoje mladi ljudi kojima može prepustiti posao kojim se bavi bez straha da se oni neće snaći, a gdje se on vidi zasigurno ćemo ubrzo doznati.

Cijeli razgovor poslušajte OVDJE.

Crna kronika

FOTO VIJEST Noćas provaljeno u benzinsku u Lekeniku

Što je i koliko ukradeno, bit će poznato nakon očevida

Objavljeno

na

Objavio/la

Razbijena vrata, navučene trake i policijski kombi…prizor je to kojeg su mnogi jutros vidjeli prolazivši uz Ininu benzinsku postaju u Lekeniku.

Provala se dogodila tijekom noći. Što je sve ukradeno, zasad nije poznato. Policija i dalje obavlja očevid, nakon kojeg će biti poznato više detalja.

Foto: Matea Brenčić/cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

U obnovu ide Ulica Kovači u Velikoj Mlaki

Grad intenzivno ulaže u prometnu infrastrukturu i sigurnost svojih građana

Objavljeno

na

Objavio/la

Kako bi se život građana Velike Gorice i okolnih naselja učinio ugodnijim i sigurnijim, u tijeku je intenzivno razdoblje ulaganja u poboljšanje komunalne infrastrukture. Na pojedinim gradskim ulicama i prometnicama radovi su u punom jeku. Primjerice, Jelačićeva ulica u Kurilovcu te Ulica Augusta Šenoe uz obilaznicu u Velikoj Gorici trenutačno su u fazi obnove. Svakako jedan od ključnih projekata u nadolazećem razdoblju je rekonstrukcija Ulice Kovači u Velikoj Mlaki čijom će se obnovom riješiti povijesni problem, ali i ostvariti dugogodišnja želja svih mještana.

Ova prometnica ima izuzetno važnu ulogu za lokalnu zajednicu, jer povezuje Veliku Mlaku s Velikim Poljem te osigurava pristup ključnim institucijama poput Dječjeg vrtića Lojtrica, Osnovne škole Velika Mlaka, crkve i nogometnog igrališta gdje trenira oko 200 djece. Projekt obuhvaća obnovu prometnice u dužini od 530 metara, od Zamlačke do Smendrovićeve ulice, uključujući rekonstrukciju križanja sa Zamlačkom ulicom. Planirana je izgradnja kolnika za dvosmjeran promet širine od 5,5 do 7 metara, oborinske odvodnje te pješačke staze širine do 2 metra, čime će se značajno povećati sigurnost svih mještana. Također, predviđena je i zamjena vodoopskrbne mreže.

Procijenjena vrijednost radova iznosi oko 1.042.500,00 eura s PDV-om, od čega je za izgradnju prometnice s oborinskom odvodnjom predviđeno 880 tisuća eura, a za rekonstrukciju javne vodoopskrbe 162.500,00 eura. Rok za izvođenje radova je 150 dana. Trenutačno je u tijeku postupak javne nabave za odabir izvođača, a početak radova kreće nakon potpisa ugovora s izvođačem i uvođenja u posao od strane nadzornog inženjera.

Korak je to prema modernizaciji lokalne infrastrukture i sigurnijem prometovanju, posebno u dijelovima grada i okolice gdje postoji intenzivna potreba za obnovom. Velika Gorica tako nastavlja s razvojem kako bi svojim građanima osigurala još bolju kvalitetu života.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ove godine skoro 800 tisuća eura za natječaje i javne pozive

Većina njih bit će raspisano u prvom tromjesečju

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica objavio je Plan natječaja i javnih poziva koje će raspisati tijekom ove godine. Tako će kroz 11 natječaja dodijeliti čak 798 tisuća eura. Najviše natječaja, njih 8, raspisat će Upravni odjel za predškolski odgoj, školstvo i društvene djelatnosti vrijednih 658 tisuća eura.

Upravni odjel za prostorno planiranje, graditeljstvo i zaštitu okoliša putem natječaja dodijelit će 20 tisuća eura, Upravni odjel za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove EU raspisat će natječaj vrijedan 70 tisuća eura, a Služba gradske uprave Javni poziv u vrijednosti od 50 tisuća eura.

Nastavite čitati

Moja županija

Vincekovo: Zelinski vinogradari vesele se novoj vinogradarskoj godini

U Kapelu Svetog Duha u Vrtačama idu po blagoslov za što bolji urod.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na jugoistočnim padinama Medvednice, smjestili su se plodni vinogradi stanovnika grada Sveti Ivan Zelina, koji su poznati po proizvodnji kvalitetnih vina, posebice na Zelinskoj vinskoj cesti.

Posebna pažnja tijekom godina pripala je trsovima kraljice Prigorja – kraljevini, koja je autohtona i najrasprostranjenija baš u prigorskom kraju, a vino Kraljevine Zeline je i robna marka vina Zagrebačke županije.

Stoga, vrijedni vinari i vinogradari jedva čekaju spomendan Svetoga Vinka, kada se tradicionalno po prvi puta u novoj godini odlazi pregledati vinograd, ali i ispoštovati stari vinogradarski običaj zalijevanja trsova vinom i darivanjem domaćom kobasicom. Tom prilikom odrezat će prve rozgve s reznika koje će ponijeti kući i staviti u vodu, te nekoliko tjedana pratiti pupanje. Pokazatelj je to kako je trsje prezimilo ovu zimu i obećava li dobru berbu na jesen.

Foto: TZ Svetog Ivana Zelina

Vinogradari će se najprije u nedjelju, 26. siječnja, okupiti u Kapeli Svetog Duha u Vrtačama na svetoj misi u 11 sati, nakon koje će uslijediti tradicionalni blagoslov vinograda točno u podne.

Domaćini obilježavanja su članovi Udruge vinara i vinogradara Brina iz Kalinja, uz suorganizatore Grad Sveti Ivan Zelina i Turističku zajednicu grada Svetog Ivana Zeline.

Podsjetimo kako velike zasluge za razvoj vinarstva pripadaju donjozelinskom župniku Dragutinu Stražimiru, autoru prve suvremene knjige o vinogradarstvu u Hrvatskoj. Poticao je vinogradare i vinare da izlažu svoja vina i natječu se u postizanju što bolje kvalitete.

Nastavite čitati

Moja županija

Roditeljima beba Županija udvostručila novčanu naknadu

S početkom nove godine isplaćuje 300 eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za novorođene stanovnike Zagrebačke županije, rođene od prvog dana 2025. godine, u županijskom proračunu osigurano je duplo više sredstava za jednokratne novčane pomoći, tako da će roditelji s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije moći ostvariti jednokratnu naknadu u visini 300 eura.

– Naknadu za novorođenu djecu uveli smo 2018. godine, te je ona tada iznosila 1.000 kuna. Od 2023. godine povećana je na 150 eura, a od ove godine udvostručujemo iznos. To je naš doprinos roditeljima u njihovim izazovnim ali najvažnijim trenucima, kada u njihovu obitelj stiže novi član – poručio je župan Stjepan Kožić, dodavši kako je dugogodišnja vizija Županije usmjerena na mlade, što pokazuje i činjenica da se gotovo polovica izvornog proračuna ulaže u odgoj i obrazovanje.

Kakva je procedura?

  • Zahtjev za ostvarenje prava na jednokratnu novčanu pomoć za novorođeno dijete podnosi se u roku 4 mjeseca od dana rođenja djeteta. Može ga ostvariti jedan od roditelja/samohrani roditelj/roditelj iz jednoroditeljske obitelji, koji je državljanin Republike Hrvatske s prijavljenim prebivalištem na području Zagrebačke županije, najmanje 1 godinu, te u trenutku podnošenja Zahtjeva ima prijavljeno prebivalište na području Zagrebačke županije.
  • Postupak za ostvarivanje prava pokreće podnositelj zahtjeva s kojim novorođeno dijete živi u zajedničkom kućanstvu, a podnosi se putem nadležnog matičnog ureda ili putem sustava e-Građani kroz uslugu e-Novorođenče.

– Lani je za ovu namjenu Zagrebačka županija isplatila 2.502 jednokratne novčane pomoći u ukupnom iznosu od 375.300 eura, dok je ove godine, obzirom na povećanje sredstava, osigurano 810 tisuća eura. Vjerujem da je ovo povećanje iznosa, uz ostale mjere usmjerene na mlade koje Županija provodi, dodatan motiv za stvaranje pozitivne klime na području na kojem naši stanovnici zasnivaju obitelji – istaknula je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.