Povežite se s nama

Sport

Nakon ‘Legende turopoljskog nogometa’, ide leksikon!

Davor Štuban živa enciklopedija sporta u Turopolju

Objavljeno

na

Minulo je s vihorom već 20 ljeta, od kad se u Plavom salonu na Gradskom stadionu u Velikoj Gorici okupilo brojno i vrlo zanimljivo i birano društvo. Bilo je tu nogometnih legendi našeg Turopolja svih generacija, sportskih dužnosnika, predstavnika najvažnijih političkih struktura, predstavnika medija svih sorti, tamburaši. Dogodilo se to 25. veljače 2000. godine na promociji knjige Davora Štuban pod imenom “Legende Turopoljskog nogometa”. Davor je u to vrijeme bio tajnik Zajednice sportskih udruga Velike Gorice, dopisnik Sportskih novosti i urednik sportskih stranica u Glasniku Turopolja, glavnog urednika Aleksandra Božića Saše. Saša je bio i urednik “Legendi”. Jedan od nakladnika knjige bila je Zajednica sportskih udruga čiji je predsjednik u to vrijeme bio legendarni Vlado Stepanić, moglo bi se kazati, dugogodišnji “tata i mama” NK Udarnika a kasnije pomalo i NK Kurilovca (neka se ne uvrijede ostali zaslužni za procvat i prosperitet drugog kluba u Turopolju iza prvoligaša Gorice).


U knjizi je najprije obrađen Branko Peštaj Brane. Davor je uvodno napisao: “Poznavatelji nogometnih legendi odavno su ustvrdili: najbolji nogometaš Turopolja bio je Željko Plepelić, a najveća legenda turopoljskog nogometa Branko Peštaj”. Brane ljepši kompliment nije mogao dobiti. Kao najuspješniji, najpoznatiji i najcjenjeniji naveden je Stjepan Deverić Štef. Ukratko, igrao je i zabijao za Dinamo i Hajduk. Velemajstorski. Na trećem mjestu u knjizi je Mladen Župetić Keber. Radnik(ovac) i dinamovac. Tu je i Branko Godinić Jagoda (nadimak mu je složio legendarni zagrebaš Pero Močibob) iz Odre. Jagoda u tada sjajnom NK Zagrebu i kasnije Radniku. Nije se u Davorovoj knjizi moga zaobići ni plavokosi dečko iz Mraclina Vjekoslav Kovačić Kova, dinamovac po dresu i srcu. Logično, Kova je bio i ostao vezan i za NK Mraclin.

Na 37. stranici “Legendi” je Željko Plepelić Beli. Davor je napisao: “potezi koji se pamti”. Čarobnjak i golgeter prije Messija. Ovo vrijedi za mnoge koji su ga dobro poznavali i cijenili. Stroj za golove bio je i Nikola Cvetnić Đekson iz Mraclina. Isto vrijedi i za “mister gol” Josipa Ledera Kvaku. Ivan Graber Bojs imao je drugačije radno mjesto spram Kvake. Otraga neprelazan ali po potrebi nakon prekida i naprijed u nebeskom skoku.

Što kazati o Stjepanu Mesariću Čapi? Nema ga više među nama a kao da je predosjećao autor knjige prerani odlazak napisavši ispod imena i prezimena “legenda koja traje”. I traje kod nas starijih koji još nekako trajemo. Vlado Mihalj Škija je čudo iz Velike Mlake, i centarfor i centarhalf! Autor knjige je zaista pažljivo birao i nije nigdje pogriješio pa ni kad je za Vladu Mirenića naveo “stup obrane”. A što je Željko Košković Kole? Veliki zaljubljenik u Radnik, strijelac s desnog boka, neustrašiv kao igrač i kasnije trener. Maratonac s dušom je Vlado Benšak Beni. Zašto danas u Turopolju nema takvi igrači? Štuban je za Vladu Lutera napisao “golgeter s osjećajem”, a autor Davor je ekspert za nogomet i svaka mu je na mjestu.

Među legendama je i Silvo Kranjac Šime, beskompromisni Dalmatinac u Turopolju. Sjajan čovjek i uvijek gospodin. Ivica Mikulčić Mika je za svoju generaciju nekako bio intelektualac, odličan nogometaš i kasnije takav prvoligaški sudac. Za Željka Radočaja Spidera autor “Legendi” je naveo: posljednji romantičar. Iz Kurilovca. Među odabranima je u knjizi i Josip Jančić Babriga, libero i šef obrane, te Ivan Kučiš Blohin, Juraj Radočaj Leks, Željo Mrakovčić Čefok golman iz Vukovina, Stjepan Rogina Das, Zlatko Čunčić Čelik, Josip Palorec Rolek i Josip Rožić Skela. U skici za portret spomenuti su Željko Domitrović Beli, Krešimir Marušić Keko, Dubravko Hrkovac Hrki i Branko Sambolić Samba. I na kraju, minulih 20 ljeta Davor Štuban i suradnici nisu mirovali. U finišu je nova knjiga, bolje reći leksikon. Obrađeno je, koliko znamo, blizu tisuću sportaša našeg podneblja! Da se nije dogodilo ovo što nam se dogodilo, prezentacija je trebala biti oko Uskrsa. Ovako, to će se vjerojatno prolongirati za neka ljepša vremena.

Sport

USPON briljirao u Lignanu – pet medalja, dvije u pojedinačnoj konkurenciji i tri u parovima

Velikogorički klub još jednom među vodećima.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Parastolnoteniski klub USPON/FB

Parastolnoteniski klub Uspon osvojio je pet brončanih medalja na ITTF World Para Challenger turniru u Lignanu.

U pojedinačnoj konkurenciji, do medalja su stigle Marija Sečenj i Mirjana Lučić. Sečenj je u kategoriji Women’s Singles Class 2 nakon drugog mjesta u skupini izborila polufinale, u kojem je poražena od domaće predstavnice G. Rossi. Sličan put imala je i Lučić u kategoriji 9, koja je također kao drugoplasirana prošla skupinu, a u polufinalu ju je zaustavila Mađarica Alexa Szvitacs.

U parovima su stigle dodatne tri medalje. Vračan i Borna Zohil osvojili su broncu u muškim parovima (MD18), dok su Zohil i Lučić do trećeg mjesta stigli u mješovitim parovima (XD17-20).

Marko Vračan bio je nadomak medalje u klasi 8. Nakon što je kao prvoplasirani prošao skupinu i slavio u osmini finala, no zaustavljen je u četvrtfinalu. Najmlađa članica ekipe, Lorena Rinčić, natjecala se u klasi 6, ali nažalost nije prošla skupinu.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO PK Barbara dominirala na Regionalnom prvenstvu i osvojila ukupno 39 medalja

Objavljeno

na

Objavio/la

Treće regionalno prvenstvo Regije Sjeveroistok 2026. u organizaciji Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT) održano je u Graberju Ivanićkom, u subotu, 21. ožujka 2026. godine.

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Plesni klub Barbara natjecao se sa rekordnim brojem mažoretkinja u tri dobna uzrasta i osvojio je rekordan broj medalja – ukupno 39! Seniorke su izvele 11 koreografija i bile nagrađene sa 11 medalja: 8 zlatnih, jedna srebrna i dvije brončane. Juniorke su s 12 koreografija osvojile 12 medalja: 7 zlatnih, 3 srebrne i dvije brončane.

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Tri formacije kadetkinja prezentirale su 17 koreografija i osvojile 16 medalja: 6 zlatnih, 9 srebrnih i jednu brončanu te jedno 4. mjesto. Barbarice su sveukupno osvojile 39 medalja: 21 zlatnu, 13 srebrnih i 5 brončanih. Dječja formacija se predstavila u revijalnom dijelu prvenstva.

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Regionalno prvenstvo bilo je istovremeno i kvalifikacijsko natjecanje za 13. Državno prvenstvo u Sisku (svibanj 2026.). HUMT će proglasiti sveukupno 10 najboljih u svakoj kategoriji sa tri Regionalna prvenstva, koji će imati pravo natjecati se na Državnom prvenstvu.

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Graberje Ivanićko, 21.03.2026. Regionalno prvenstvo HUMT-a. Foto: PK Barbara

Barbarice vjeruju da će se na Državnom prvenstvu natjecati u velikom broju kategorija.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Sport

Hrvatska reprezentacija dobila nove dresove! Vraćaju sjećanja na povijesnu utakmicu

“Važno je čuvati uspomenu na te događaje, utakmice i ljude koji su stvarali povijest hrvatskog nogometa te sam siguran da će igrači i navijači s ponosom nositi ovaj dres”

Objavljeno

na

17.12.2022., stadion Khalifa International, Katar - FIFA Svjetsko prvenstvo, utakmica za trece mjesto, Hrvatska - Argentina. Photo: Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatski nogometni savez predstavio je nove dresove hrvatske reprezentacije, koji kombiniraju tradiciju i suvremene inovacije. Kako navode iz HNS-a, inspiracija za dizajn potekla je iz prve službene utakmice Hrvatske protiv SAD-a 1990., odigrane neposredno prije proglašenja samostalnosti, a ove godine SAD je ponovno domaćin važnog međunarodnog turnira.

Prvi dres zadržava prepoznatljive crveno-bijele kvadratiće, ali u manjoj i profinjenijoj izvedbi prilagođenoj modernim standardima. Druga garnitura dolazi u tamnoplavoj varijanti s toniranim kvadratićima, pružajući elegantan kontrast domaćoj opremi. Poseban detalj na unutarnjoj strani dresa nosi poruku “Obitelj”, simbolizirajući zajedništvo reprezentacije i navijača.

“Važno je čuvati uspomenu na te događaje, utakmice i ljude koji su stvarali povijest hrvatskog nogometa te sam siguran da će igrači i navijači s ponosom nositi ovaj dres, koji još jednom naglašava koliko je hrvatska reprezentacija posebna sa svojim prepoznatljivim kvadratićima”, rekao je predsjednik HNS-a Marijan Kustić.

“Iako sam imao sreću 194 puta odjenuti najljepši dres na svijetu, taj trenutak još uvijek mi je poseban i dragocjen jer znam što hrvatska reprezentacija znači svakom hrvatskom nogometašu i našim navijačima. Ovaj dres jako me podsjeća na onaj iz 1990., a svi smo stotinu puta vidjeli te povijesne scene kada je započela ova nevjerojatna priča hrvatske nogometne reprezentacije. Stoga ovaj dizajn doživljavam inspirativnim – podsjeća me na velikane koji su postavili temelje današnjih uspjeha. Dres je moderan, lagan i ugodan za igru, ali najvažnije je što zadržava ono najvažnije – prepoznatljivi hrvatski identitet. Nosit ćemo ga s velikim ponosom, kao i svaki do sada”, dodao je kapetan reprezentacije, Luka Modrić.

Dizajn novih dresova možete pogledati ovdje.

Nastavite čitati

Sport

Mraclin vodio pa izgubio: Najbolji igrač Zeline u preokretu – golman!

Nogometaši Mraclina izgubili su 2-1 na gostovanju kod Zeline, u utakmici 18. kola 4. NL Središte B. Poveli su Mraclinci preko Smolkovića, Zelina se brzo vratila, a pola sata prije kraja i povela…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon remija kod Stupnika i domaće pobjede protiv Jaske-Vinogradar, došao je red i na prvi poraz nogometaša Mraclina u proljetnom dijelu sezone. On se dogodio u Sv. Ivanu Zelini, na gostovanju kod protivnika koji je Mraclince dočekao s dva vezana poraza, ali i sa starim liscem Draženom Biškupom na klupi, čovjek koji je dio trenerske karijere proveo i u Turopolju.

Ovoga puta Biškup je izašao kao pobjednik u trenerskom sudaru s kolegom Markom Pancirovom, iako je moglo sve skupa, da su se neke stvari poklopile, završiti i malo drukčije…

Izvrsno je Mraclin otvorio utakmicu, vodstvom već u šestoj minuti. Strijelac je bio Dominik Smolković, koji je bio najviši u skoku i glavom pogodio za ranih 1-0. Imali su do kraja poluvremena Mraclinci još nekoliko jako dobrih situacija, pokušavali su doći do drugoga gola, no domaći golman Sven Brlek definitivno je imao svoj dan. I nije dozvolio Mraclinu da se vrati u vodstvo.

Da, vrati, jer Zelina je do izjednačenja došla već u 13. minuti, i to nakon sjajno izvedenog slobodnjaka 19-godišnjeg Brune Vlajsovića. Lopta je uz samu vratnicu ušla u gol i stvari su se već i prije trećine prvog dijela vratila na početak. Na kojemu su i ostale u prvom redu zahvaljujući vrlo raspoloženom vrataru Brleku…

U drugom poluvremenu Zelina je razinu svoje igre podigla za jednu razinu, a to se vratilo i kroz rezultat u 59. minuti. Stipe Stanojević donio je preokret, okrenuo rezultat na stranu domaćina, pa je u posljednjih pola sata Mraclin morao juriti izjednačenje. Nije to bio nimalo lagan zadatak, s druge strane bio je protivnik s puno samopouzdanja, ali i s dovoljno kvalitete da odbije sve pokušaje kapetana Hajduka i društva iz navale Mraclina.

Bio je to osmi poraz Mraclina ove sezone, uz po pet pobjeda i remija, a sve to dovoljno je za deveto mjesto u ovom trenutku. Nove bodove Mraclinci će sljedećeg vikenda tražiti protiv Naftaš Ivanića, koji je u ovom kolu doživio prvi poraz u sezoni, i to u sudaru s pretposljednjom Savom Strmec. Koja je, usput rečeno, na pet bodova iza Mraclina…

Standings provided by Sofascore

Nastavite čitati

Sport

Jedan gol do čudesnog spasa: Udarnik praznih ruku u Umagu

Rukometašice Udarnika poražene su 28-27 na gostovanju u Umagu, koji ih je preskočio na tablici. Naše djevojke sad drže šesto mjesto, a u rubrici poraza piše brojka sedam…

Objavljeno

na

Objavio/la

Rukometašice Udarnika ne igraju osobito proljeće, drugi dio sezone obilježen je ozljedama, izostancima i problemima, a posljedično i neobično velikim brojem poraza. Posljednji od njih stigao je ove subote, na gostovanju kod Umaga, gdje je upisan rezultatski minimalan poraz, ali pobjeda domaćina nešto je uvjerljivija od tih konačnih 28-27.

Umažanke su već na ulasku u 13. minuti prvi put imale pet golova razlike, Udarnik je u tom razdoblju zabio samo dva gola, ali već u 25. minuti vratile su se djevojke u potpuni egal. Nera Butković pogodila je za tih 10-10, no do poluvremena je Umag napravio seriju 5-1 i ponovno odjurio u puno bolju poziciju.

Tu poziciju su domaće rukometašice iskoristile da se u 38. minuti vrate na plus pet, a malo potom imao je Umag i svojih najvećih šest golova razlike (21-15). U posljednjih 18 minuta ništa se bitno nije mijenjalo, budući da su u 58. minutu Umažanke ušle s pet golova razlike.

Golovi Lorene Belanić i Anje Haramine, a zatim i dva komada Nere Butković, ponudili su nadu u izbjegavanje poraza u zadnjih 25 sekundi, no toliko vremena nije nije bilo dovoljno za još jedan gol, samim time i jedan bod.

Ovako, Udarnik se kući vratio praznih ruku, sa sedmim porazom u sezoni. Spustile su se naše rukometašice tako na šesto mjesto poretka, s bodom manje od Umaga i Lokomotive II.

Sa sedam golova Udarnik je predvodila Iva Žerdin, po šest puta zabijale su Nera Butković i Lorena Belanić, četiri puta Anja Haramina, no taj jedan gol je nedostajao…

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno