Velika Gorica ove godine postaje prava oaza blagdanske čarolije! Pod sloganom ‘Najslađi je Advent u Gorici’, grad otvara svoja vrata jedinstvenom zimskom doživljaju ispunjenom mirisima blagdanskih delicija, svjetlucavim ukrasima i raznolikim sadržajem za sve generacije. Od čarobnih foto-kutaka i ledenih atrakcija do bogatog glazbenog programa i toplih druženja uz zimske napitke, radosti i veselja neće nedostajati. Advent započinje 30. studenog, donoseći atmosferu koju ne smijete propustiti! Program su danas najavili gradonačelnik Krešimir Ačkar i direktorica Turističke zajednice Grada Velika Gorica, Maja Toth.
– Prošle smo godine ponijeli laskavu titulu drugog najljepšeg adventa u Hrvatskoj prema mišljenju čitatelja Jutarnjeg lista. Ove smo godine napravili smo korak dalje te nam je cilj napraviti čaroliju koja neće oduševiti samo naše sugrađane već i posjetitelje iz cijele Hrvatske. Želimo da naš Advent postane sinonim za zajedništvo, toplinu i blagdansku radost. Posebno smo ponosni na našu novu atrakciju, a to je panoramski kotač iz kojeg će posjetitelji imati prilike vidjeti grad u blagdanskom ruhu iz ‘ptičje perspektive’. Panoramski pogled sigurno će biti urezan svima – kazao je gradonačelnik Ačkar te dodao kako Advent neće biti samo mjesto zabave već i prostor za zajedništvo i solidarnost.
– Čeka nas dječji doček Nove godine sa svjetlima nade u suradnji s Hrvatskom udrugom za bolesti štitnjače. Pozivamo sve da nam se pridruže – dodao je gradonačelnik.
Bajkovito uređen Parku Plemenite općine turopoljske, posebno će oduševiti najmlađe posjetitelje. Sve će biti ukrašeno prepoznatljivim blagdanskim slatkišima poput velikih crveno-bijelih lizalica ili šarenim čovječuljcima napravljenima od medenjaka.
Koncept ovogodišnjeg Adventa doživio je osvježavajuće promjene. Klizalište je smješteno iza zgrade Turističke zajednice, a dok će se u prednjem dijelu parka nalaziti pet ugostiteljskih kućica i pozornica. Neposredno uz njih prostirat će se obrtnički trg s osam kućica, gdje vas očekuje raznolika ponuda suvenira i prigodnih poklona.
Po prvi puta, Velika Gorica donosi i ledeni tobogan, uz već dobro poznato klizalište na 400 četvornih metara. Središnja atrakcija bit će panoramski kotač ispred Muzeja Turopolja, visok čak 21 metar, koji pruža očaravajući pogled na osvijetljeni adventski park. Kako je najbliži panoramski kotač tek u Varaždinu, vjerujemo da će ova novost privući posjetitelje i iz okolnih gradova.
Gastro ponuda oduševit će sve gurmane! Očekuje vas savršen spoj tradicije i modernih trendova: od mirisnih domaćih specijaliteta do kreativnih kulinarskih iznenađenja koja će razveseliti vaše nepce. Uz to, zimske večeri uljepšat će Winter pub, grijani prostor idealan za druženja uz tople napitke.
Program započinje 30. studenog paljenjem prve adventske svijeće, uz bogat program za sve uzraste. Na sam dan otvorenja građani će uživati u prigodnom programu na ledu, besplatnom klizanju te spektakularnoj adventskoj rasvjeti.
Najmlađi će uživati u Božićnom selu, koje zadržava svoju prošlogodišnju lokaciju. Očekuju ih razne radionice, pričanje priča, kazališne predstave te nove slamnate instalacije. Naravno, dočekat ćemo i svetog Nikolu koji će slatkišima darivati mališane.
Subotom će se održavati koncerti, dok su petak i nedjelja rezervirani za popodnevne i večernje nastupe na pozornici. Advent će biti ispunjen raznovrsnim glazbenim sadržajem, od lokalnih izvođača do poznatih imena. Već prvog vikenda nastupit će mladi rock bend Reformatori, dok će na otvorenju atmosferu zagrijati A strana i Buđenje. Tijekom blagdanskih vikenda posjetitelji će moći uživati u izvedbama brojnih bendova.
Kroz tjedan će se organizirati radionice poput izrade blagdanskih vjenčića te pripreme toplih napitaka i koktela, idealne za opuštanje uz prijatelje ili obitelj.
Ulaz i izlaz iz Velike Gorice krasit će svjetleće digitalne podgutnice, koje su prošle godine izazvale pravo oduševljenje. One koji sve vole zabilježiti fotoaparatom posebno će oduševiti zanimljive blagdanske dekoracije od elegantno ukrašenih saonica do tematskih kutaka s čarobnim svjetlosnim instalacijama, a svaki detalj osmišljen je kako bi se na fotografijama zabilježila prava blagdanska čarolija i uspomene.
Advent završava na Badnjak, 24. prosinca, kada počinju Novogodišnji dani, a cjelokupni program završava na Sveta tri kralja, 6. siječnja 2025.
Pridružite se najčarobnijem Adventu u Velikoj Gorici i uživajte u blagdanskom ozračju, bogatoj ponudi i nezaboravnim trenucima s obitelji i prijateljima! Više informacija o samom programu Adventa moći ćete pratiti putem društvenih mreža i službene stranice goričke Turističke zajednice.
Hitni pacijenti iz Velike Gorice ponovno će se voziti na Rebro. Gradonačelnik Krešimir Ačkar postigao je dogovor s Ministarstvom zdravstva o promjeni režima prijevoza nakon intenzivnih pregovora. Odluka znači povratak na raniju praksu prema kojoj su pacijenti upućivani u KBC Zagreb, umjesto u tri druge zagrebačke bolnice.
Podsjetimo, zbog ranije odluke o preraspodjeli hitnih prijema, pacijenti su se prevozili u KB Dubrava, KBC Sestre milosrdnice i KB Sveti Duh. U praksi je to, kako se navodi, stvaralo poteškoće u organizaciji i produljivalo vrijeme potrebno za zbrinjavanje zbog većih udaljenosti.
“U takvoj situaciji je vrlo teško pružiti hitnu pomoć u potrebnom vremenu zbog velikih udaljenosti. Nismo to mogli pustiti tako zbog objektivnih razloga i zato sam tražio ministricu za pronalaženje drugog rješenja. I zajednički smo ga našli na dobrobit naših sugrađana”, rekao je Ačkar te zahvalio ministrici Hrstić na razumijevanju i pomoći, kao i voditelju velikogoričke hitne Siniši Golubu.
Velika Gorica i ove će godine svojim građanima isplatiti jednu od najvećih uskrsnica u zemlji, a redi se iznosu od 120 eura. Pravo na nju imat će gotovo 10.000 ljudi. Isplata počinje 23. ožujka i trajat će do 25. travnja u poslovnicama FINA-e.
Umirovljenici s mirovinom do 270 eura dobit će punu uskrsnicu od 120 eura, dok će oni s nešto višim mirovinama primiti manji iznos, od 40 do 65 eura, ovisno o visini mirovine. I korisnici nacionalne naknade za starije osobe, koji primaju 160,22 eura, također dobivaju 120 eura. Također, od ove godine pravo na uskrsnicu prošireno je i na nezaposlene hrvatske branitelje s prebivalištem u Velikoj Gorici, što će ostvariti oko 100 korisnika. Osim njih, uskrsnica se isplaćuje i korisnicima inkluzivnog dodatka I., II. i III. razine te osobne invalidnine kojima još nije izdano rješenje o inkluzivnom dodatku.
Za usporedbu, susjedni Zagreb isplaćuje 100 eura, Pula 80, Split 70, a Zaprešić 40 eura.
Gradonačelnik Krešimir Ačkar istaknuo je kako je prag za dobivanje uskrsnice s 266 eura prije pet godina povećan na 750 eura, čime je znatno proširen broj korisnika.
“Od ove godine uskrsnicu će dobiti i naši nezaposleni hrvatski branitelji koji imaju prebivalište na području Velike Gorice. To je najmanje što možemo učiniti kao znak zahvalnosti i poštovanja prema onima koji su dali svoj doprinos stvaranju naše domovine. Za ovu mjeru iz gradskog proračuna izdvajamo oko pola milijuna eura, jer želimo konkretnim djelima pokazati da nam je socijalna osjetljivost i briga za naše sugrađane jedan od prioriteta “, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.
Za umirovljenike i korisnike koji su već primili božićnicu u 2025. godini, zahtjev za isplatu uskrsnice nije potreban.
Županijsko natjecanje Školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Zagrebačke županije u futsalu za mladiće u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je jučer (četvrtak, 19. veljače 2026.) u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole Velika Gorica i Gradskoj sportskoj dvorani u Velikoj Gorici.
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Natjecalo se osam Društava: ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Mladen Dananić (SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), ŠSD Jastreb (SŠ Jastrebarsko), ŠSD Mladost (SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad), ŠSD Sokol (SŠ Vrbovec), ŠSD Samoborec (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola, Samobor), ŠSD Ban (SŠ Zaprešić) i ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica).
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Ekipe su bile podijeljene u dvije skupine: A – ŠSD Samoborec, SŠD Gorek, ŠSD Mladen Dananić, ŠSD Ban; B – ŠSD Jastreb, ŠSD Mladost, ŠSD Martin, ŠSD Sokol. U svakoj skupini odigrano je 6 međusobnih utakmica, a trajanje utakmice 2×15 minuta. Odigrano je ukupno 14 utakmica. Drugoplasirani u skupinama odigrali su susret za 3. mjesto, a u finalu su igrali pobjednici skupina.
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Finalni susret bolje su otvorili mladići iz Jastrebarskog i u 3. minuti pogotkom Dominika Matića došli u vodstvo. Ipak, bolju igru su igrači Ekonomske škole realizirali s dva gola u završnici prvog poluvremena. Junak preokreta s dva pogotka bio je Filip Ferenček.
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 19.02.2026. Županijsko natjecanje srednjih kola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Tri prvoplasirana Društva nagrađena su peharima i medaljama, a pobjednik se plasirao na Državno natjecanje u futsalu za mladiće.
Galerija fotografija
Županijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće 2025./2026.
ŠSD Gorek: Luka Klafurić, Luka Barišić, Noa Petrović, Niko Herak, Ivan Maljković, Jakov Mihael Bagarić, Sebastijan Munđer, Dario Župetić, Jurica Trčak, Filip Lučić, Filip Ferenček. Voditelj: Kristijan Ban, prof.
U Velikoj Gorici idućeg tjedna počinje zimsko prskanje ukrasnog bilja na javnim površinama. Radove će od 23. do 27. veljače, u vremenu od 6 do 16 sati, provoditi tvrtka Eko deratizacija, a obuhvatit će više lokacija u gradu, među kojima su prostor kod Pučkog otvorenog učilišta, Trg Stjepana Radića, područje oko spomenika Golubica te prostor ispred zgrade gradske uprave i policije.
Riječ je o redovitoj preventivnoj mjeri kojom se nastoji očuvati zdravlje gradskog zelenila i spriječiti razvoj biljnih bolesti i štetnika u nadolazećoj vegetacijskoj sezoni. Tretman se provodi sredstvima za zaštitu bilja s ciljem suzbijanja i iskorjenjivanja štetnih organizama.
U ovom ciklusu koristit će se sredstvo Modro ulje, na bazi bakra (100 g/l), koje se primjenjuje metodom prskanja. Izvođač navodi kako su odabrana isključivo sredstva registrirana pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske i odobrena za uporabu u Hrvatskoj, uz naglasak na učinkovitost i što nižu toksičnost.
U Proračunu Grada Velike Gorice osigurano je 10 tisuća eura za financiranje programa udruga mladih koje djeluju na području grada. Sredstva su namijenjena projektima usmjerenima na pružanje socijalnih usluga mladima, neformalno obrazovanje te različite oblike edukacija u lokalnoj zajednici.
Najniži iznos koji se može zatražiti po programu iznosi 400 eura, dok je gornja granica potpore 2.500 eura. Time se želi omogućiti financiranje većeg broja manjih, ali i srednje velikih projekata.
Rok za podnošenje prijedloga traje do 30. rujna, no prijave pristigle do 18. ožujka ulaze u prvi krug razmatranja, nakon čega slijedi administrativna i formalna provjera dokumentacije.
Detalji natječaja i uvjeti prijave dostupni su na službenoj stranici Grada.