Povežite se s nama

HOTNEWS

Na rubu Svemira: Gorički gimnazijalci lanisrali meteorološki balon

Riječ je o najnovijem projektu Ventus 1 ekipe okupljene u udrugu i prvi hrvatski raketni startup ‘Nucleus Aerospace’.

Objavljeno

na

Ekipa okupljena u udrugu i prvi hrvatski raketni startup ‘Nucleus Aerospace’ otišla je korak dalje te su jučer realizirali svoj najnoviji projekt Ventus 1. Većinu ekipe čine učenici goričke Gimnazije, a dolaze iz Velikog Polja, Velike Mlake i Velike Gorice.

Misiju Ventus 1, realizirali su Luka Niuć, Ante Matković, Andrija Hrvojević, Tomislav Penava, Marko Miličević, Ivan Nuić, Lucija Legin, Ana Hrvojević, Leon Beloša, Karlo Matković.

Ventus 1 je meteorološki balon sa sondom u kojoj se nalaze tri kamere, maketa CroCube satelita i elektronika koja mjeri određene parametre tijekom leta. Plan „Nucleusovog“ tima je poslati ga u visinu od čak 40 km. Glavna zadaća kamera postavljenih na meteorološkoj sondi Ventusa 1 je bilježiti spektakularne vidike koji će biti vidljivi u Svemiru – zakrivljenost Zemlje, tamu Svemira i Hrvatsku s te visine.

– U spomenutu sondu stavljena su imena i prezimena sudionika „Nucleusove“ radionice tijekom koje su vršene pripreme za našu najnoviju misiju. Na taj simboličan način dio njih će biti na rubu Svemira, dalje negoli je bio ijedan Hrvat – s ponosom poručuju iz „Nucleusa“.

A evo i kako je način spuštanja Ventuasa 1 opisao predsjednik udruge „Nucleus aerospace“ Luka Nuić.

– Meteorološki balon na Zemlji ima promjer 2,5 m, a kada dođe na visinu od 40 km promjer se proširi na 12 m te balon pukne. Kada pukne, aktivira se padobran tako što se otvori tijekom prolaska kroz atmosferu kada lovi zrak te polako sondu spušta na Zemlju. Njeno kretanje pratimo s pomoću GPS-a. Nakon što doznamo točnu lokaciju spuštanja, Nucleusov tim kreće na teren da ju pronađe – ispričao je Nuić.

– Zanimljivo je da je na meteorološkoj stanici i maketa satelita CroCube, koja je danas skupa s njom odletjela u svemirska prostranstva, dok je u planu da originalna verzija satelita CroCube bude lansirana u listopadu ove godine – pojasnio je Luka Nuić.

CroCube je prvi hrvatski satelit čije se lansiranje očekuje 15. listopada ove godine. Riječ je o nanosatelitu klase „1U Cubesat“ dimenzija 10x10x10 cm, a težine oko 1,1 kg. Kockasti oblik satelita odgovara hrvatskom nacionalnom simbolu prepoznatljivom u cijelom svijetu – crveno-bijelim kockicama pa misija zato s ponosom nosi naziv CroCube – Prva hrvatska kockica u Svemiru.

Više o tome doznajte na web-stranici crocube.hr.

Inače, ovi mladi zaljubljenici u svemir do sada su uspjeli lansirati svoje dvije rakete, Nucleus Aerospace, udruga i prvi hrvatski raketni startup, dosad je uspio lansirati svoje dvije rakete, jednostupanjsku suborbitralnu raketu Curie I te još veću i bržu raketu Curi I-EX.

Ovaj projekt velikogoričkih gimnazijalaca podupro je JANAF d.d.

Foto: Luka Beloša

HOTNEWS

Uskoro odzvonilo ilegalnim objektima za odlaganje otpada: Grad uputio zahtjev za njihovim uklanjanjem

Kako bi stali na kraj nelegalnom odlaganju otpada na područjima Mjesnih odbora Šćitarjevo i Kosnica, Grad je dio područja pokrio kamerama te smo u postupku ishođenja dozvola za korištenje drona.

Objavljeno

na

Grad Velika Gorica službeno je od Državnog inspektorata i ostalih nadležnih institucija zatražio poduzimanje dodatnih aktivnosti na suzbijanju ilegalnog odlaganja otpada na administrativnom području Velike Gorice, a prije svega uklanjanje ilegalnih objekata za prikupljanje otpada koji su izgrađeni na području Kosnice.

– Unazad par godina upozoravamo na gorući problem nastajanja sve većeg broja divljih deponija na području katastarskih općina Kosnica i Obrezina, a na području Mjesnih odbora Kosnica i Šćitarjevo, a o čemu smo obavijestili i nadležno ministarstvo prijavom navedenog područja kao lokacije koje su potencijalno onečišćene opasnim otpadom (“crna točka”) na području Republike Hrvatske. Budući da se radi o području II. i III. zone Vodocrpilišta Kosnica, Grad je dio područja pokrio kamerama te smo u postupku ishođenja dozvola za korištenje drona kako bismo brže reagirali te stali na kraj nelegalnom odlaganju otpada. No sve navedeno neće riješiti situaciju već nelegalno izgrađenih objekata, uz izliku sanacije poljoprivrednog zemljišta, odnosno, uz izliku postavljanja zahtjeva za prenamjenu zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko. Napominjemo da je navedene zahtjeve nemoguće prihvatiti budući da se radi o vodozaštitnom području koje je potrebno sanirati i vratiti u prvobitno stanje – navodi se u službenom dopisu koji je upućen Državnom inspektoratu iz Grada Velike Gorice.

Naime, iako je sveukupna situacija po pitanju ilegalnog odlaganja otpada na području grada puno bolja nego prije, zahvaljujući nizu poduzetih mjera, kao glavni problem sada je aktualan dovoz građevinskog otpada sa područja Zagreba. Na području Kosnice podignuti su i ilegalni objekti koji zaprimaju dio takvog otpada, dok se ostatak odlaže u okoliš. Kako su takvi objekti podignuti i djeluju protuzakonito, Grad je zatražio njihovo rušenje, odnosno uklanjanje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pijani motociklist u Velikoj Mlaki izazvao prometnu pa završio na triježnjenju

Očevidom je utvrđeno kako je 57-godišnji motociklist imao 1,71 promila alkohola u krvi.

Objavljeno

na

Ukupno 27 prometnih prekršaja gorička policija zabilježila je u vikendu od 14. do 17. lipnja u sklopu pojačanog nadzora vozača i vozila. Najviše ispisanih kazni bilo je za prekoračenje brzine, ali i nekorištenja sigurnosnog pojasa za vrijeme vožnje.

Vikend rekorder po promilima ovoga puta bio je 57-godišnjak koji se vozio motociklom po Zagrebačkoj ulici u Velikoj Mlaki te je izazvao prometnu nesreću u kojoj se sudario s automobilom.

Bilo je to u subotu 15. lipnja u 16:40 sati, a očevidom je utvrđeno kako je motociklist vozio s 1,71 promila alkohola u krvi. Muškarac je potom smješten u policiju  do otrežnjenja te je protiv njega podnijet Optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FA Šiljakovina bit će županijski predstavnik na državnoj smotri folklora u Čakovcu

Predstavilo se 10 kulturno-umjetničkih društava s područja Zagrebačke županije.

Objavljeno

na

Objavio/la

Folklorni ansambl Šiljakovina predstavljat će Zagrebačku županiju na državnoj smotri folklora koja će se krajem listopada održati u Čakovcu. Rezultat je to 24. Smotre koreografiranog folklora održane danas u Domu kulture u Buševcu. O najboljem županijskom predstavniku odlučivao je tročlani žiri stručnjaka u sastavu Tvrtko Zebec, Irena Miholić i Katarina Bušić, a biralo se između deset županijskih folklornih društava. Vidjeli smo i čuli pjesme i plesove iz zapadne Hercegovine, Negovca i okolice, Posavine, Svete Nedelje, okolice Vinkovaca, Moslavine, Međimirja, folkorne motive Hrvata iz kosovske Letnice te pokladne motive iz Strizivojne.

– Bilo je teško odlučiti, tri društva bila su jako blizu po izvedbama i kvaliteti. Jako su bile male razlike, zaista su odskočili u svojim izvedbama u odnosu na preostala društva. I ostali su imali izvrsne izvedbe, no nedostajalo je one pozitivne energije i snage u svakom od tih nastupa dok je kod ova tri društva to sve od početka raslo i vidjelo se da im je točka sjela – komentirao nam je nakon odgledane smotre Tvrtko Zebec.

Detalji su ipak presudili i odluka je pala na FA Šiljakovinu čiji su članovi izveli koreografiju ‘Jel Gabela gdje je prije bila’ pjesme i plesove iz Doline rijeke Neretve u BiH.

Uz njih, gorički predstavnici bili su i članovi iz KUD-a Nova zora iz Donje Lomnice, a nastupili su još i HKUD ‘Petra Zrinski’ iz Vrbovca, KUD ‘Oštrc’ iz Ruda, KUD ‘Preporod’ iz Dugog Sela, KUD ‘Hruševec Kupljenski’, KUD ‘Klinča Sela’, FA ‘Sveta Nedelja’, KUD ‘Kraluš’ iz Stupnika te KUD ‘Kupljenovo’.

– Jako je bilo teško odlučiti birati između deset društava, a izabrati samo jednog. Sva društva su bila snažna, vidi se da se intenzivno radi i da su svi jako puno uložili. Nekima su točke malo bolje legle, nekima treba još malo vremena – komentirao je Zebec i poručio im neka samo i dalje nastave raditi na očuvanju I promicanju kulturne baštine.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Organizator smotre bio je Ogranak Seljačke sloge Buševec, a pokrovitelj je bila Zagrebačka županija. U ime, Zajednice kulturno umjetničkih udruga Zagrebačke županije, uvodno je pristune pozdravio predsjednik Zlatko Herček.

– Pozdravljam vas u ime županijske zajednice, koja okuplja više od 160 raznih društava iz područja kulture. Ove godine, u okviru programa do sada smo odradili pet smotri. Krenuli smo sa glumcima, limenom glazbom, mažoretkinjama, sada imamo koreografirani, a već za tjedan dana slijedi nam još izvorni folklor pa tamburaši – podsjetio je Herček te poželio svima puno uspjeha.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Crna kronika

Pijani starac lopatom oštetio Audi, potom pokušao ubiti člana obitelji

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Objavljeno

na

Jučer, 14. lipnja oko 19:25 sati odvijala se prava drama na području Rugvice, izvijestila je Policijska uprava zagrebačka. Naime, kako ističu prema dosad prikupljenim informacijama, vidno alkoholizirani 70-godišnjak lopatom je oštetio parkirani Audi A5 u vlasništvu 43-godišnjeg člana obitelji.

Nakon toga je u kući oštrim predmetom ozlijedio 44-godišnjeg člana obitelji koji ga je pokušao smiriti te je prijetio ostalim članovima obitelji starosti 43 i 36 godina. Liječnička pomoć 44-godišnjaku pružena je u Kliničkoj bolnici Dubrava gdje je utvrđeno da je teško ozlijeđen.

Osumnjičeni starac je uhićen i priveden na kriminalističko istraživanje.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Građanima predstavljeni načini smanjenja otpada od hrane, ali i noviteti u sustavu gospodarenja otpadom na području grada

Sudionici konferencije obišli su i novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Objavljeno

na

Poduzetnici, predstavnici vrtićkih i školskih ustanova, jučer su u Poduzetničkom inkubatoru Velika Gorica imali priliku sudjelovati na specijaliziranoj radionici pod nazivom ‘Kako postupati s otpadom od hrane: Prilike za poduzetnike’. Riječ je o radionici koju je organizirao Grad Velika Gorica u suradnji s Razvojnom agencijom Grada Velike Gorice VE-GO-RA i trgovačkim društvom VG Čistoća, a u suradnji s projektom CITIES FOOD2003 sufinanciranog iz programa Obzor2020 Europske unije.

Prof. dr. sc. Sanja Kalambura, prodekanica Veleučilišta Velika Gorica, u svom je predavanju istaknula važnost promjene svijesti građana u odnosu prema hrani jer prema nekim statistikama u Hrvatskoj se godišnje baci više od 300 tisuća tona hrane.

– Hrana je nedopustiv otpad i ne bismo ju smjeli bacati. Uvijek ju nekako možemo prenamijeniti. Hranu treba pametno kupovati, skladištiti i na kraju upotrijebiti maksimalno moguće. Ovakva događanja odlična su za osvještavanje ljudi o potrebi da ne bacamo hranu – istaknula je Kalambura koja je još govorila o tome kako i kome donirati viškove hrane te koliko je Hrvatska po tom pitanju napravila u zakonodavnom okviru.

O usluzi sakupljanja biootpada iz kuhinja i kantina, govorio je Miroslav Kos iz Biogoriva koji je istaknuo kako trenutno s Gradom Velika Gorica i VG Čistoćom surađuje na projektu zbrinjavanja otpadnih jestivih ulja od građana.

– Projekt je zahtjevan i treba vremena. Riječ je o pilot projektu, a u planu je postavljanje spremnika na javnim površinama, ali i postavljanje plastičnih kanti u stambene zgrade. Građani će ulja koja stave u plastične i metalne boce imati gdje propisno odlagati. Ulje koje se zbrine ide na pročišćavanje, odnosno reciklira se, a kasnije se koristi kao bio gorivo – ističe Kos.

A na kraju su prisutnima predstavnici Zelene tehnologije predstavili pametna rješenja u obliku malih kućanskih kompostera, ali i velikih profesionalnih uređaja kapaciteta od 30 kg po procesu, pa sve do tonu ostataka od hrane.

Spomenimo i kako će na jesen Grad Velika Gorica s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva potpisati Dobrovoljni sporazum o sprječavanju i smanjenju nastajanja otpada od hrane.

Nakon jutarnje prezentacije o otpadu od hrane, u poslijepodnevnim satima održana je konferencija na temu ‘Novi sustav gospodarenja otpadom Grada Velike Gorice’. Plan razvoja poduzeća u novim uvjetima gospodarenja otpadom predstavio je predsjednik Uprave VG Čistoće Ivan Rak, ali i najavio neke novitete koje građani mogu očekivati u skorije vrijeme.

– Trenutno smo na 35 posto odvojeno prikupljenog otpada, a cilj nam je do 2035. godine doći do brojke od 65 posto što je ujedno i zadatak Hrvatske kojeg je postavila Europska unija. Time se ujedno smanjuje i količina miješanog komunalnog otpada, a u tome nam jedino mogu pomoći naši sugrađani s pravilnim odlaganjem otpada – istaknuo je Rak.

Kako bi građanima još više približila važnost razvrstavanja otpada, VG Čistoća planira razne sadržaje na društvenim mrežama, a do kraja godine uvest će i mobilnu aplikaciju.

– Građani će putem nje moći plaćati račune, vidjeti raspored odvoza otpada, moći će se i educirati o razvrstavanju otpada. Tu su i brojna ulaganja u komunalnu infrastrukturu – od proširenja novog reciklažnog dvorišta do otvaranja sortirnice – dodao je Rak.

Upravo o planiranim građevinama za gospodarenjem otpadom, koje se nalaze u strateškom planu razvoja VG Čistoće, a koji će se provoditi do 2030. godine, govorio je Marko Ružić iz VG Čistoće. Kako je istaknuo, za neke od njih ishođene su građevinske dozvole i riješeni imovinsko pravni odnosi.

– U Mraclinskoj Dubravi predviđena je izgradnja pogona za obradu biootpada odnosno kompostane i pogona za reciklažu građevnog i glomaznog otpada. Planirano je i proširenje odlagališta otpada na novoj parceli. Na novom reciklažnom dvorištu u Kurilovcu planiran je i Centar ponovne uporabe predmeta izdvojenih iz otpada, a gradit će se i pretovarna stanica – govori Ružić i ističe kako je u Mraclinu prošle godine u pogon puštena kazeta za odlaganje otpada koji sadrži azbest.

– VG Čistoća je ishodila dozvolu za gospodarenje otpadnim azbestom, a sa sakupljanjem te vrste otpada krenulo se krajem prošle godine. Građani će se moći javiti i naručiti odvoz, a u planu je da Grad sufinancira taj sustav te bi tako ova usluga za građane bila besplatna – istaknuo je Ružić.

Na konferenciji je također bilo riječi i o sprječavanju ilegalnog odlaganja otpada na području Velike Gorice, a predstavljeni su i rezultati novog sustava gospodarenja otpadom, za koje je Marijan Galović iz VG Čistoće napomenuo da omogućavaju kandidiranje Grada Velike Gorice za dobivanje „Zero Waste“ certifikata, za koji je potrebno proizvoditi manje od 100 kg miješanog komunalnog otpada po stanovniku godišnje, čemu je Velika Gorica već vrlo blizu. Na kraju konferencije, sudionici su posjetili i razgledali novo reciklažno dvorište u Kurilovcu.

Nastavite čitati

Reporter 437 - 23.05.2024.

Facebook

Izdvojeno