Povežite se s nama

Gospodarstvo

Na otvorenju VG Goričanke fotografija za pamćenje

Objavljeno

na

Nakon 15 godina podstanarstva, velikogoričke komunalne tvrtke konačno su smještene pod vlastiti krov, na jednome mjestu. Sve komunalne usluge građani od sada mogu plaćati u novom komunalnom centru VG Goričanka, na adresi Ljudevita Posavskog 45. Osim VG Čistoće, VG Komunalca, VG Vodoopskrbe i Gradskog stambenog gospodarstva, tu se nalazi i Upravni odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja.

milenijska-fotografija-vg-goricanka

Komunalni centar danas je svečano otvoren snimanjem fotografije ‘Zajedno za Goricu’ te druženjem djelatnika komunalnih tvrtki. Na fotografiji snimljenoj iz zraka nalazi se petstotinjak zaposlenika i uzvanika, koji su svojim tijelima formirali slova VG, inicijale Velike Gorice.

 

Nova era za Goricu

 

Završen je tako veliki gradski projekt na kojem se radilo nešto više od tri godine, od projektiranja, ishođenja dozvola do same izgradnje. Izgradnja Komunalnog centra ‘VG Goričanka’, investicija od 40 milijuna kuna, nastala je rekonstrukcijom i nadogradnjom zgrade bivše tvornice Goričanka, na posjedu od 30 tisuća četvornih metara u vlasništvu grada. S obzirom da je polovica ukupne parcele na kojoj se nalazi VG Goričanka ostala neiskorištena, ona će ići na prodaju, čime će novoosnovana tvrtka zatvoriti dio kredita. Riječ je o južnom dijelu zemljišta okrenutom prema Miošićevoj ulici, vrijednom desetak milijuna kuna.

 

Otvaranjem komunalnog centra počela je i nova era za Veliku Goricu jer gradske tvrtke više nisu podstanari, a novac koji su do sada morale trošiti na najam ulagat će u razvoj i na poboljšanje svojih usluga za građane. Komunalna društva u najmu su bila od stečaja Velkoma, za što su tijekom 10 godina podstanarstva izdvojila čak 18,5 milijuna kuna.

 

vg-goricanka-otvorenje- Barišić - komunalac

 

„Pozivam sve Goričanke i Goričane da dođu ovdje i upoznaju svoj komunalni dom, da koriste usluge koje su njima na raspolaganju i vide u što su utrošena njihova sredstva. Doista, ona su utrošena u budući razvoj našeg grada i zahvaljujem na tom doprinosu i razumijevanju“, poručio je na otvorenju gradonačelnik Dražen Barišić.

 

vg-goricanka-otvorenje- Tomislav Jelisavac

 

Direktor VG Goričanke Tomislav Jelisavac priča nam kako je zgrada potpuno prilagođena osobama s invaliditetom, od pristupnog dijela do sanitarnog čvora te kako je jedna od najmodernijih komunalnih građevina u Hrvatskoj.

 

„U prizemlju se nalazi portirsko-zaštitarski pult, s kojeg se unutarnji i vanjski prostor zgrade nadzire pomoću najmodernije digitalne opreme i tehničke zaštite, od kamera do senzora i dojavljivača požara. Najveća razina zaštite potrebna je zbog toga što tvrtke raspolažu imovinom vrijednom više milijuna kuna, ali i zbog blagajni te prometa novcem. Ugrađeni su suvremeni informatički sustavi, koji omogućuju uštedu samog poslovanja, a sa druge strane građani imaju mogućnost da sve komunalne usluge plaćaju na jednom mjestu“, naglasio je Jelisavac.

 

vg-goricanka-otvorenje- Rak - Perić - Galeković

Direktori komunalnih tvrtki – osnivača VG Goričanke; Stjepan Rak (VG Vodoopskrba), Dragan Perić (VG Komunalac), Željko Galeković (VG Čistoća)

Sadržaji za sve generacije

 

Na kompleksu VG Goričanke na raspolaganju su različiti sadržaji, koji će omogućiti ugodan boravak korisnicima i posjetiteljima svih dobnih skupina. Ispred zgrade se nalazi 189 parkirališnih mjesta i ‘pametni’ trg, na kojem su postavljene solarne klupe za punjenje mobitela te pametna solarna autobusna stanica kakvu Gorica ima jedina u Hrvatskoj uz grad Dubrovnik. Svaka klupa omogućuje punjenje do četiri mobitela, tableta ili laptopa i može raditi do sedam dana bez sunca.

 

vg-goricanka-otvorenje Dražen Barišić

 

Svi koji će čekati autobus ispred zgrade moći će energijom sunca besplatno puniti svoje različite elektroničke uređaje na pametnoj solarnoj autobusnoj stanici. Istovremeno je moguće puniti do 16 mobitela, laptopa ili tableta USB načinom i uz opciju WIFI hotspot. Stanica je također izrađena od pocinčanog čelika, na stražnjem dijelu ima kaljeno staklo koje štiti od kiše i vjetra, dok su solarni paneli na gornjoj plohi stanice.

 

„Ispred VG Goričanke postavljene su i dvije punionice za električne automobile. S desne bočne strane zgrade nalazi se malo dječje igralište. VG Goričanka uskoro će dobiti i banku te ugostiteljske sadržaje, poput kafića i restorana koji će jednako biti na raspolaganju zaposlenicima tvrtke kao i svim građanima“, dodao je Jelisavac.

 

Sjećanje na modnu konfekciju

 

Moderan komunalni centar izgrađen na temeljima čuvene modne konfekcije ‘Goričanka’, osim što nosi njezino ime, pričat će priču vrijednih radnica koje su stvarale poznat gorički proizvod te sedamdesetih i osamdesetih godina bile nositeljice gospodarskog razvoja grada. Očuvani su, stoga, mnogi detalji koji podsjećaju da je upravo na tom mjestu šivana kvalitetna ženska odjeća. Među njima, ostavljena je i kućica na samom ulazu u kompleks, u kojoj su radnice prodavale svoje proizvode i gdje su se odijevale mnoge Goričanke.

 

„Mogu reći kako sam istovremeno i zadovoljan i tužan. S jedne strane, uspjeli smo spasiti građevinu u prekrasnom dijelu grada i prostor nismo prepustili nekom špekulantu. Tužan sam, međutim, što više nema tekstilne industrije Goričanke po kojoj je Velika Gorica bila poznata i u kojoj je radilo gotovo 500 žena. Razlog tome je propast tekstilne industrije i tome što je europsko i naše tržište pokleknulo nad onim azijskim, kao i negativan moment koji je bio u cijeloj zemlji, a to je privatizacija“, kazao je gradonačelnik.

 

U čast nekadašnje Goričanke, na zidovima stepenica koje vode u upravni dio zgrade bit će izložene fotografije švelja i konfekcije koju su same izrađivale. Gradonačelnik je najavio i kako je ispred komunalnog centra u planu postavljanje skulpture ‘Goričanke’. Ona će simbolizirati ženu koja je godinama stvarala poznati gorički brend.

 

Galerija fotografija:

 

Gospodarstvo

Velike promjene za poduzetnike! eRačuni postaju zakonska obveza

Hrvatska gospodarska komora (HGK) aktivno je sudjelovala u radnoj skupini za izradu zakona, kao i u javnom savjetovanju održanom od 27. veljače do 28. ožujka 2025.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Mikhail Nilov/pexels.com

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske 24. travnja 2025. usvojen je Prijedlog Zakona o fiskalizaciji kojim se uvodi značajna reforma sustava izdavanja računa – fiskalizacija eRačuna i proširenje fiskalizacije na B2B segment, prenosi Hrvatska gospodarska komora (HGK). Novi zakon stupa na snagu 1. rujna 2025., s početkom primjene od 1. siječnja 2026., a poduzetnicima je ostavljeno prijelazno razdoblje do 1. siječnja 2027. za potpunu prilagodbu.

Uvođenje fiskalizacije eRačuna omogućit će automatsko preuzimanje podataka iz računa u strukturiranom obliku putem specijaliziranog softvera, čime se znatno smanjuje administrativno opterećenje za poduzetnike. Istovremeno, državne institucije dobit će uvid u financijske tokove u stvarnom vremenu.

Hrvatska gospodarska komora (HGK) aktivno je sudjelovala u radnoj skupini za izradu zakona, kao i u javnom savjetovanju održanom od 27. veljače do 28. ožujka 2025. Prihvaćen je prijedlog HGK da se koristi isti digitalni certifikat za dva razreda fiskalizacije – f1 (primjena od 1. siječnja 2026.) i f2 (primjena od 1. siječnja 2027.).

Također, usvojen je i prijedlog Udruženja trgovine HGK prema kojem će se u fiskalizacijske podatke dodavati i “datum izvršenja usluge ili isporuke dobara”, sukladno članku 79. Zakona o PDV-u, ako se taj datum razlikuje od datuma izdavanja računa. Dodan je i podatak o datumu isporuke kao obvezni dio fiskalizacijskih podataka.

Djelomično je prihvaćen prijedlog pojednostavljenja dostave promjena poslovnih prostora za poduzetnike s velikim brojem lokacija, poput trgovaca koji upravljaju s više od 600 poslovnica.

Kako bi se omogućila pravovremena prilagodba IT sektora, Ministarstvo financija već je objavilo tehničke specifikacije, a održane su i edukacije u suradnji s HGK. Tako je 2. travnja održano online predstavljanje nacrta prijedloga Zakona o fiskalizaciji na kojem je sudjelovalo više od 500 predstavnika iz različitih gospodarskih djelatnosti. Prethodno, 25. ožujka, organiziran je sličan događaj za IT tvrtke pružatelje fiskalizacijskih usluga, s više od 60 sudionika.

Fiskalizacija u Hrvatskoj provodi se već 12 godina i predstavlja ključan alat u nadzoru gotovinskih transakcija. Novi zakon ide korak dalje – uključuje i bezgotovinske račune, posebno u poslovanju prema državnim tijelima (B2G) te u B2B segmentu. Najavljen je i razvoj besplatne aplikacije za eRačune namijenjene malim poreznim obveznicima, kako bi se njima olakšala tranzicija.

Cijeli projekt provodi se u sklopu programa Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.–2026. pod nazivom Fiskalizacija 2.0. Ciljevi projekta uključuju:

  • Prijavu bezgotovinskih računa Poreznoj upravi
  • Obveznu razmjenu eRačuna u B2B sektoru
  • Razvoj besplatnog IT rješenja za eRačune

Nacionalna fiskalna reforma u skladu je s europskim smjernicama. Europska komisija predložila je Direktivu o modernizaciji PDV sustava za digitalno doba, kako bi se smanjio gubitak prihoda i suzbile prijevare. U 2020. godini države članice izgubile su čak 99 milijardi eura prihoda od PDV-a. Novim pravilima omogućit će se digitalno izvješćivanje u stvarnom vremenu i bolja unakrsna provjera podataka između država.

Zaključno, Hrvatska novim zakonom ne samo da osigurava transparentnije i učinkovitije poslovanje, već se pozicionira kao aktivni sudionik u modernizaciji poreznih sustava unutar Europske unije. Poduzetnicima predstoji period prilagodbe, ali i konkretna prilika za optimizaciju poslovanja uz smanjenje administrativnih barijera. Uvođenje fiskalizacije eRačuna predstavlja značajan korak prema digitalnom gospodarstvu u kojem je svaka transakcija transparentna, sigurna i nadzirana u stvarnom vremenu.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Hrvatska kućanstva bogatija za 9,6 milijardi eura! Rekordan rast financijske imovine

U samo godinu dana financijska imovina kućanstava porasla je za 10 %, dok istodobno raste i njihovo zaduženje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Financijska imovina hrvatskih kućanstava na kraju 2024. godine iznosila je 106 milijardi eura, što predstavlja rast od 9,6 milijardi eura, odnosno 10 % u odnosu na prethodnu godinu, objavila je Hrvatska narodna banka (HNB) u petak u izvješću o financijskim računima za četvrto tromjesečje, prenosi Lider.

Istodobno su se financijske obveze kućanstava povećale za 2,7 milijardi eura te su na kraju godine dosegnule 28 milijardi eura, što je porast od 10,7 % u odnosu na kraj 2023. godine.

Kao rezultat tih kretanja, financijska neto vrijednost sektora kućanstava povećana je na 78,3 milijarde eura, što je za 2,1 % više nego na kraju trećeg tromjesečja te za 9,7 % više u usporedbi s istim razdobljem prethodne godine. Kako navodi HNB, neto vrijednost kućanstava nastavlja s ubrzanim rastom započetim još u četvrtom kvartalu 2022.

Na razini cijelog gospodarstva, ukupna financijska imovina Hrvatske na kraju 2024. iznosila je 480 milijardi eura, što je smanjenje od 4,8 milijardi eura u odnosu na prethodno tromjesečje, ali i rast od 22,3 milijarde eura u odnosu na godinu dana ranije.

S druge strane, financijske obveze gospodarstva dosegnule su 503 milijarde eura, što je povećanje od 25,1 milijardu eura u odnosu na kraj 2023., unatoč blagom smanjenju od 1,2 milijarde eura tijekom posljednjeg kvartala.

U relativnom odnosu prema bruto domaćem proizvodu (BDP), financijska imovina gospodarstva na kraju 2024. iznosila je 560 % godišnjeg BDP-a, što predstavlja smanjenje od 17,2 postotna boda u tromjesečju te 25,6 postotnih bodova u odnosu na prethodnu godinu. Financijske obveze gospodarstva iznosile su 587 % BDP-a, što je pad od 13,6 postotnih bodova kvartalno i 24,7 postotnih bodova godišnje.

HNB ističe da se time nastavlja trend smanjivanja stanja imovine i obveza hrvatskog gospodarstva u odnosu na BDP.

Na razini poduzeća, ukupna financijska imovina nefinancijskih poduzeća krajem četvrtog tromjesečja prošle godine iznosila je 145 milijardi eura, što je porast od 1,3 % u odnosu na prethodni kvartal. Njihove financijske obveze dosegle su 215 milijardi eura, što je povećanje od 1,1 %.

Zbog navedenih kretanja, neto financijska pozicija nefinancijskih poduzeća ostala je negativna i iznosila je minus 70,4 milijarde eura, zaključuju iz središnje banke.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Rad u mirovini u porastu! Sve više umirovljenika zapošljava se u trgovini, zdravstvu i obrazovanju

Prema najnovijim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje, krajem ožujka ove godine bilo je 33.904 umirovljenika zaposlenih na pola radnog vremena…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Stevepb/pixabay.com

Umirovljenici u Hrvatskoj sve više odlučuju nastaviti raditi, a trend rasta broja zaposlenih umirovljenika postaje sve očigledniji. U posljednjem mjesecu na tržištu rada pojavilo se gotovo 500 novih zaposlenih umirovljenika, a najviše ih je našlo zaposlenje u trgovini, prenosi Mirovina.hr.

Prema najnovijim podacima Zavoda za mirovinsko osiguranje, krajem ožujka ove godine bilo je 33.904 umirovljenika zaposlenih na pola radnog vremena, što je za gotovo 500 više nego u veljači. Najveći broj umirovljenika zaposlen je u trgovini, koja okuplja više od 5.700 zaposlenih korisnika mirovina. I dok trgovina i dalje prednjači, sve više umirovljenika zaposleno je i u drugim djelatnostima, poput prerađivačke industrije, stručnih, znanstvenih i tehničkih djelatnosti, zdravstva i obrazovanja.

Umirovljenici se sve češće zapošljavaju u administraciji, građevinskoj industriji, prijevozu, skladištenju, pa čak i u obrazovanju. Na tržištu rada trenutno se nudi više od 500 oglasa namijenjenih umirovljenicima, pri čemu gotovo polovica tih oglasa traži prodavače, dok su tu i oglasi za medicinske sestre, kuhare, konobare, čistače, vozače i zaštitare.

Prilika i izazovi za poslodavce i umirovljenike

Iako se čini da rad u mirovini postaje sve češća opcija za starije radnike, sektor zapošljavanja umirovljenika suočava se s nekoliko izazova. S obzirom na porast broja stranih radnika koji mogu raditi na puno radno vrijeme, poslodavci u turističkoj industriji sve više preferiraju strane radnike zbog njihove veće fleksibilnosti u pogledu radnog vremena. Ipak, za mnoge umirovljenike rad u mirovini predstavlja priliku za dodatni prihod i aktivnost, bez potrebe za odustajanjem od uživanja u mirovini.

Mirovinska reforma koja će stupiti na snagu u srpnju 2025. godine donijet će promjene u načinu zapošljavanja umirovljenika. Umirovljenici stariji od 65 godina moći će birati opciju rada na puno radno vrijeme uz isplatu polovice mirovine, što će im omogućiti dodatnu financijsku fleksibilnost. Međutim, na primjenu ovih izmjena morat ćemo pričekati do 2026. godine.

Hrvatska se suočava s rastućim trendom zapošljavanja starijih radnika. Trenutno je na tržištu rada oko 147.000 zaposlenih starijih od 60 godina, dok ih je više od 36.000 starijih od 65 godina. Za usporedbu, prije pet godina bilo ih je gotovo 50.000 manje, a broj starijih zaposlenika raste iz godine u godinu.

Rad u mirovini postaje normalna stvar?

Rad u mirovini još je uvijek novo područje za mnoge, čini se da postaje ozbiljna opcija za sve više umirovljenika. Kroz prilagodbu zakonodavstva i promjene u mirovinskom sustavu, Hrvatska je na dobrom putu prema omogućavanju veće fleksibilnosti za starije radnike. Uz to, porast broja umirovljenika na tržištu rada može donijeti koristi i poslodavcima koji traže iskusne radnike, kao i samim umirovljenicima koji žele ostati aktivni i financijski neovisni.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Županija gradovima i općinama osigurala 3,8 milijuna eura za realizaciju 108 projekata

Samo za projekte iz domene prometa i komunalne infrastrukture dodijeljeno 1,5 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predstavnici gradova i općina danas su u prostorijama Zagrebačke županije preuzeli ugovore ukupne vrijednosti 3,8 milijuna eura, čime će biti omogućena realizacija čak 108 projekata na području županije.

Na taj način Županija potvrđuje svoju dugogodišnju viziju ravnomjernog razvoja svih svojih dijelova – istaknuo je prilikom uručivanja ugovora župan Stjepan Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

– Riječ je o projektima iz domene prometa i komunalne infrastrukture, opremanja poduzetničkih zona, financiranja EU projekata te razvoja infrastrukture u našim ruralnim područjima. Time nastavljamo kvalitetnu suradnju općina, gradova i Županije na kojoj leži realizacija čak 462 projekta u protekle četiri godine, a za koje je Županija dodijelila 12,7 milijuna eura. Uz pomoć ovogodišnjih 3,8 milijuna eura ostvarit ćemo zajednički cilj – povećanje kvalitete života svih stanovnika na području županije – rekao je Kožić.  

Foto: Zagrebačka županija

Bespovratne potpore osiguravaju snažan gospodarski zamah na području cijele županije. 

 – Kontinuitet ulaganja u poduzetničke zone, stvorili smo poželjna mjesta za investiranje u kojima posluju brojne strane i domaće tvrtke, a čiji uspješni rezultati poslovanja doprinose činjenici da je Zagrebačka županija danas najrazvijenija županija u Hrvatskoj – dodao je župan. 

Foto: Zagrebačka županija

Dodajmo kako je najviše sredstava, odnosno 1,5 milijuna eura, dodijeljeno kroz Upravni odjel za promet i komunalnu infrastrukturu, a radi se o 29 projekata kojima se sufinancira izgradnja i održavanje objekata i uređaja komunalne infrastrukture.  

Nadalje, za 36 projekta u gospodarstvu dodijeljeno je 1,2 milijuna eura, od čega je 510 tisuća eura za opremanje poduzetničkih zona te nešto više od 715 tisuća eura za izradu projektne dokumentacije i sufinanciranje EU projekata. Za 43 projekta gradnje i uređenja infrastrukture na ruralnom području izdvojeno je nešto više od milijun eura. 

Foto: Zagrebačka županija

U ime svih općina i gradova riječima hvale obratio se načelnik Općine Pisarovina Tomo Kovačić. Podsjetio je na važnost postizanja jednake kvalitete života na ruralnom području, u odnosu na urbani dio županije. 

Foto: Zagrebačka županija

–Sa svojim dugogodišnjim načelničkim stažem od 30 godina mogu svjedočiti velikim ulaganjima Zagrebačke županije na svim poljima, a posebno ističem na financijsku podršku u opremanju naših poduzetničkih zona koje privlače investitore i time osiguravaju prosperitet. Apostrofiram ravnomjeran razvoj naše županije upravo zbog sredstava koje se usmjeravaju u pravom smjeru, jer na taj način je općinama puno lakše ostvariti ciljeve i projekte na ruralnom području – naglasio je Kovačić.

Foto: Zagrebačka županija

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Traži se odgoda zabrane benzinaca i dizelaša! „Industriji treba dati prostor za inovacije”

Iako zabrana novih benzinskih i dizelskih vozila 2035. ostaje na snazi, Europska komisija je pod pritiskom industrije i članica poput Njemačke i Italije, koje traže iznimke za vozila na obnovljiva goriva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Kelly/pexels.com

„EU treba promijeniti kurs i dopustiti prodaju benzinaca i dizelaša i nakon 2035. godine, ako se emisije ugljika mogu nadoknaditi”, poručio je Manfred Weber, čelnik najveće političke skupine u Europskom parlamentu, Europske pučke stranke. Kako prenosi Poslovni.hr, u razgovoru za Financial Times, Weber je istaknuo da bi kupci i dalje trebali imati mogućnost odabira tradicionalnih motora, uz uvjet da se emisije kompenziraju, primjerice kroz skladištenje CO2.

„Koristim motor s unutarnjim izgaranjem i klasično gorivo, ali onda plaćam za skladištenje CO2 u tlu – vjerojatno je to poslovni model budućnosti“, rekao je Weber, navodeći kao alternativne opcije i hibride te vozila s produženim dometom.

Njegov apel dolazi u osjetljivom trenutku za europsku automobilsku industriju. Veliki proizvođači poput Volkswagena i Boscha prošle su godine najavili tisuće otkaza, suočeni s rastućim troškovima i konkurencijom iz Kine. Paralelno, SAD pod administracijom Donalda Trumpa uveo je carine od 25 % na uvoz automobila, dok je Velika Britanija nedavno ublažila ciljeve vezane uz električna vozila, omogućivši prodaju hibrida do 2035.

Iako zabrana novih benzinskih i dizelskih vozila 2035. ostaje na snazi, Europska komisija je pod pritiskom industrije i članica poput Njemačke i Italije, koje traže iznimke za vozila na obnovljiva goriva. Povjerenik za klimu Wopke Hoekstra, također iz redova EPP-a, više je puta ponovio predanost ciljevima iz 2035., iako se predviđa revizija zakona 2026.

U međuvremenu, prodaja električnih vozila bilježi rast – podaci ACEA-e pokazuju porast od 28,4 posto u prva dva mjeseca ove godine, a u Njemačkoj čak 41 posto.

Weber je naglasio kako je cilj EPP-a pomiriti gospodarski rast i zaštitu okoliša. „Moramo to učiniti na tehnološki neutralan način. Postoji mnogo novih tehnologija danas“, rekao je, dodajući kako bi industriji trebalo prepustiti slobodu inovacije u postizanju ekoloških ciljeva.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno