Povežite se s nama

Gospodarstvo

Mladi, visokoobrazvoani i nezaposleni zahvaljujući EU projektu postali Menadžeri poslovnog razvoja

Objavljeno

na

Projekt ‘Menadžeri poslovnog razvoja’ ulazi u svoju završnu fazu, a njime je 30-ero mladih, visokoobrazovanih i nezaposlenih ljudi dobilo certifikat za stečena znanja iz poduzetništva i fondova Europske unije, te tako dobilo priliku za zaposlenje.

 

“Htio bih pohvaliti sve sudionike ovog projekta i zahvaljujem im se na uloženom trudu i radu. Nadam se da su svi polaznici stekli kvalitetna iskustva i vještine za budući rad. Nadam se i da je ovo samo jedan u nizu projekata koji ćemo odraditi s Gradom Požegom i Sisačko-moslavačkom županijom”, rekao je Domagoj Ilečić, pročelnik goričkog Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove Europske unije.

 

Menadžeri poslovnog razvoja (1)

 

Projekt su u prosincu 2014. godine započeli Grad Velika Gorica, Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije Si-Mo-Ra te Grad Požega. Polaznici su u sklopu projekta prošli 15-dnevnu obuku na kojoj su učili kako posluju obrti, poduzeća i jednostavna trgovačka društva, kako pokrenuti vlastiti posao te izraditi poslovni plan. Drugi dio programa bio je usmjeren na edukaciju o prijavama na EU fondove i programe.

 

“Volontiram u ovom uredu od veljače ove godine. Stekla sam puno dobrih iskustava, upoznala puno ljudi, a nadam se i da sam uspjela pomoći klijentima koji su nam se obratili, pogotovo s poslovnim planovima za dobivanje poticaja za samozapošljavanje”, kaže polaznica programa Anamarija Hucika.

 

Menadžeri poslovnog razvoja (2)

 

Osim edukacija, polaznici su pet dana u Požegi učili o mogućnostima financiranja poduzetnika, a nakon toga su posjetili i Irsku gdje su na studijskom putovanju više saznali o irskim primjerima poduzetništva.

 

“Velika većina naših mladih je dobila zaposlenje što smatramo najvećim benefitom ovog projekta, osim povezivanja mladih s poduzetnicima na terenu. U planu je prijaviti i fazu dva koja bi bila nastavak projekta, a ovi sadašnji polaznici tada bi bili mentori novim mladim polaznicima“, objasnila je Dražana Halar, koordinatorica projekta ‘Menadžeri poslovnog razvoja’.

 

Gotovo mjesec dana prije kraja projekta, od osam prijavljenih Velikogoričana, šest ih je već pronašlo posao.

 

Gospodarstvo

Otvorene prijave za prestižnu stipendiju u SAD-u! Hrvatski stručnjaci mogu se usavršavati na američkim sveučilištima

Prijave su otvorene do kraja srpnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Lukas/pexels.com

Hrvatski stručnjaci s najmanje pet godina radnog iskustva mogu se prijaviti za stipendije programa Hubert H. Humphrey za akademsku godinu 2027./2028., koje omogućuju stručno usavršavanje na jednom od 11 odabranih sveučilišta u Sjedinjenim Američkim Državama. Natječaj je otvoren do 31. srpnja 2026. godine.

Program su objavili Veleposlanstvo SAD-a u Hrvatskoj, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih te Agencija za mobilnost i programe Europske unije, a namijenjen je profesionalcima koji žele unaprijediti svoja znanja, razvijati liderske vještine i ostvariti suradnju s partnerima u SAD-u.

Pravo prijave imaju hrvatski državljani sa završenim najmanje četverogodišnjim studijem ili petogodišnjim diplomskim studijem, iskustvom u vođenju te najmanje pet godina radnog iskustva u području za koje se prijavljuju. Od kandidata se očekuje i izvrsno poznavanje engleskog jezika te dokaz o zaposlenju u Hrvatskoj.

Stipendije su dostupne za područja komunikacija i novinarstva, prava i upravljanja, politike upravljanja prirodnim resursima, javne i ekonomske politike, javno-zdravstvene politike i upravljanja te tehnologijske politike i upravljanja.

Važno je istaknuti da program nije namijenjen redovitom studiranju niti polaznicima omogućuje stjecanje akademskog naziva u SAD-u, već je usmjeren na stručno usavršavanje i profesionalni razvoj.

Više detalja dostupno je na web stranici Ministarstva.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Građani i dalje troše, ali opreznije – maloprodaja porasla, prodaja goriva snažno pala

U travnju je promet u trgovini na malo bio veći nego prije godinu dana, no u odnosu na ožujak zabilježen je blagi pad, ponajviše zbog slabije prodaje goriva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Promet u hrvatskoj trgovini na malo u travnju 2026. bio je 2 % veći nego u istom mjesecu prošle godine, pokazuju najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku. Rast su nosile trgovine hranom i neprehrambenim proizvodima, dok je prodaja motornih goriva nastavila padati.

Na godišnjoj razini promet u trgovinama hranom, pićem i duhanskim proizvodima povećan je za 2,6 %, a u segmentu neprehrambenih proizvoda za 2,8 %. Istodobno je promet od prodaje motornih goriva i maziva pao za čak 15,1 % u odnosu na travanj prošle godine.

Ipak, gledajući kretanja iz mjeseca u mjesec, trgovina na malo zabilježila je blagi pad. U travnju je, nakon sezonske i kalendarske prilagodbe, promet bio manji za 0,2 posto nego u ožujku.

Najveći mjesečni pad zabilježen je upravo u prodaji goriva i maziva, gdje je promet smanjen za 3,7 %. Pad od 2,4 % zabilježen je i u trgovini neprehrambenim proizvodima, dok je promet prehrambenim proizvodima porastao za 2,8 %.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Velika logistička tvrtka otvara sortirni centar u Vukovini – dnevno će se obrađivati do 150 tisuća paketa

BOX NOW otvorio je novi distribucijsko-sortirni centar u Vukovini, vrijedan 1,5 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

U Vukovini je otvoren novi distribucijsko-sortirni centar tvrtke BOX NOW, investicija vrijedna 1,5 milijuna eura kojom ova kompanija širi svoju logističku mrežu u Hrvatskoj.

Novi centar prostire se na 4.000 četvornih metara i, prema podacima tvrtke, može obraditi do 150 tisuća pošiljaka dnevno, odnosno oko 14 tisuća paketa na sat. Riječ je o značajnom logističkom pogonu koji bi trebao dodatno ubrzati obradu i distribuciju pošiljaka.

Iz tvrtke ističu kako je cilj jačanje infrastrukture zbog sve većeg rasta internetske kupnje i dostave putem paketomata, modela koji posljednjih godina bilježi snažan rast i u Hrvatskoj.

“Iz BOX NOW-a ističu kako je cilj jačanje infrastrukture zbog sve većeg rasta internetske kupnje i dostave putem paketomata, modela koji posljednjih godina bilježi snažan rast i u Hrvatskoj”, rekao je direktor BOX NOW-a za Hrvatsku Miroslav Mareš.

Tvrtka trenutno upravlja mrežom od oko 950 paketomata i 90 tisuća pretinaca diljem Hrvatske, a do kraja godine planira dodatno širenje mreže. Kroz njihovih pet logističkih centara godišnje prođe više od 10 milijuna paketa.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Od ideje do vlastitog posla – VEGORA organizira radionice za buduće obrtnike

Polaznici će dobiti konkretne informacije o otvaranju i vođenju paušalnog obrta.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Burst/pexels.com

Razvojna agencija Grada Velike Gorice – Vegora tijekom lipnja organizira niz besplatnih radionica namijenjenih poduzetnicima i svima koji tek razmišljaju o pokretanju vlastitog posla. Program se održava u Poduzetničkom inkubatoru u Podložnici 6, a radionice će voditi stručnjaci iz različitih područja poslovanja.

Ciklus počinje 9. lipnja radionicom “Kako otvoriti paušalni obrt?”, na kojoj će polaznici dobiti praktične informacije o pokretanju poslovanja, administrativnim obvezama i najčešćim pogreškama koje prate prve poduzetničke korake.

Dan kasnije, 10. lipnja, na rasporedu je radionica “Paušalni obrt bez stresa”, posvećena poreznim savjetima za paušalce. Program se nastavlja 11. lipnja radionicom “Prezentacijske vještine”, dok će 16. lipnja sudionici moći učiti o pregovaranju i uvjeravanju.

Posljednja radionica održat će se 17. lipnja pod nazivom “Pitch koji prodaje”, a fokus će biti na predstavljanju poslovne ideje i komunikaciji prema klijentima ili partnerima.

Sve radionice održavat će se od 16 do 18 sati, sudjelovanje je besplatno, a organizatori pozivaju zainteresirane da se prijave putem online obrasca.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

HZZ objavio brojke, evo što se događa na tržištu rada u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Vojtech Okenka/pexels.com

Krajem travnja 2026. na području Velike Gorice u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje bilo je 815 nezaposlenih osoba, što predstavlja pad od 4,0 % u odnosu na ožujak te 14,6 % manje nego u istom razdoblju prošle godine.

Podaci HZZ-a pokazuju i da je tijekom travnja iz evidencije zaposleno 93 osobe. Najčešće su posao pronalazile u zanimanju čistača, gdje je zaposleno ukupno devet osoba.

Istodobno, poslodavci su u istom mjesecu prijavili 162 slobodna radna mjesta na području ispostave Velika Gorica. Među oglašenim poslovima najviše je traženih poštara, točnije njih 26.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno