Povežite se s nama

HOTNEWS

Menadžeri pobjegli od stresa i otkrili ljekovitu prirodu Turopolja od koje se može i zaraditi

Objavljeno

na

Verica Fišli i Nenad Peternac prije 10 godina odlučili su napustiti svoje dobro plaćene menadžerske pozicije i odseliti u Gornje Podotočje kako bi živjeli bez stresa i u skladu s prirodom. Oboje danas zrače srećom i optimizmom. Zadovoljni su, zdraviji i ispunjeni, a to im je omogućila sloboda i život u prirodi.

“Meni je uvijek bila želja iz stanova se vratiti se natrag na svoju djedovinu u Podotočju. Valjda u sebi imam taj ‘seljački gen‘. U Sofiji sam živio u neboderu koji ima 18 katova, a ja sam sebi na balkonu napravio pušnicu za sušiti meso. Susjedi su prvo zvali vatrogasce, a onda mi počeli nositi meso da i njima posušim”, kaže Nenad Peternac i prepričava kako je od dvije perilice rublja napravio priručnu pušnicu i tako dobro nasmijao vatrogasce.

U tom razdoblju radio je u informatičkoj industiji, bio vlasnik tvrtke koja je imala 70 zaposlenih i jako puno putovao. S druge strane, Verica sebe opisuje kao ‘dijete asfalta’ i, tvrdi, nije joj bilo ni na kraj pameti da će ikada živjeti u prirodi. Trebalo je za to, kaže, imati i dosta hrabrosti.

“Nenad je htio otići iz grada, a meni je ‘pukao film’ i rekla sam da idemo probati. Nije mi žao, daleko smirenije živim. Sad mi smeta buka gradova. Živimo dosta financijski skromnije, ali smirenije i zadovoljnije. Danas radim ono što me ispunjava”, objašnjava Verica Fišli koja je svojedobno radila u tekstilnoj industriji i bila zadužena za 650 ljudi, a nerijetko je radila i 20 sati na dan.

“Kad smo došli tu, ona je rekla da bi htjela imati vrt, ali se ne želi saginjati i puno kopati. Napravio sam joj uzdignuti vrt po kineskom principu starom 5.000 godina. Uzdignuti vrt u Europu je došao prije 200 godina, a u Podotočju je 10 godina“, kroz smijeh nam je ispričao Nenad Peternac.

No, preseljenjem na selo ovaj par nije se odrekao blagodati modernog života. Zagreb i dalje često posjećuju, odlaze u kazališta, kina i na koncerte. Živjeti na selu, jasno su dali do znanja, ne znači biti izoliran.

Ubrzo su počeli upoznavati prirodu i koristiti biljke koje su sakupljali na dugim šetnjama po goričkoj okolici. Otkrili su da je većina jestiva, a mnoge od njih imaju i ljekovita svojstva. Kao i mnogi drugi, Verica i Nenad trpjeli su mnoge zdravstvene probleme uzrokovane stresom. Visok krvni tlak, problemi sa žuči i štitnjačom sada su riješeni, a u svemu im je pomogla ljekovitost prirode.

“Prije svega treba otići živjeti u prirodu, maknuti se iz centra grada da si možeš napraviti svoj mali vrt i voćnjak i imati ono osnovno za preživljavanje. Već se tako mičeš od stresa i nervoze, a samim time su ti potrebe za zarađivanjem manje“, kaže Verica i dodaje kako, jednom kad naučiš živjeti od prirode, shvatiš kako je malo truda potrebno da se osiguraju financijska sredstva.

“Kad dođe jesen moramo rezati ribizle. Kad odrežem vrhove, zapelcam sadnice. Ribizli su po 30-ak kuna. Verica je stavila 10 dekagrama čičoka u zemlju prije tri godine i dobila je 30 kilograma. Nakon toga ih nismo više sadili, samo ih vadimo. Ovakvim načinom života otvaraju se druge mogućnosti jer način razmišljanja postaje potpuno drugačiji. Kad čovjek samo odlazi na posao i radi na poslu, ima pred sobom jedan tip opravdanja ‘ja sad ne moram ništa raditi, ja sam danas bio na poslu i radio sam'”, govori Nenad i nastavlja:”Znamo se strašno čuditi da čovjek ode na prodajnu izložbu sa sadnicama sibirskog limuna i za par sati vrati se s 1.000 kuna više kući“, govori Nenad i objašnjava kako svaka biljka koju su posadili može biti temelj za mnoge druge proizvode, a sve se to može unovčiti.

“Dok ne radite imate vremena uljepšati stare predmete. Od starog komada drveta koji je gorio u kaminu Nenad je napravio lampu. Ima toliko starih predmeta koje ljudi odbacuju. Radite da si kupite nešto novo, a daleko kvalitetnije bacate“, ispričala nam je Verica koju izuzetno veseli šivanje i ukrašavanje različitih predmeta.

Ovaj par zaljubljenika u prirodu i kulinarstvo, između ostalog, radi pekmeze, sokove, umake, čajeve, kreme i macerate. Hrana koju pripremaju spada u delicije i jako je skupa kada se kupuje u dućanima. Oni, s druge strane, sve sami uberu i pripreme, a ostane i za prodaju.

“Mogli bi samo od pekmeza, ajvara, usoljenih inćuna i čajeva funkcionirati. Pogotovo što je danas takvo vrijeme da svi traže nešto što je autohtono, prirodno i zdravo. A hrane ima oko nas, samo je treba pronaći“, kaže Verica Fišli i dodaje:”Naše salate su cvjetne, u njima ima jaglaca, maslačaka, zlatica, ljubičica i tratinčica. Sve je jestivo i vrlo ukusno. Radim pesto od medvjeđeg luka, ukiseljene lukovice i pupoljke medvjeđeg luka, a njega u Turopolju možete naći posvuda. Zdravo je i jeftino. Osim toga je višestruko korisno jer ste na zraku, šetate i uberete si hranu.“

Shvaćaju da je svaki početak težak i da je mladima teško odlučiti ostaviti poslove i otići živjeti u prirodu.

“Bojim se za sina koji živi u Sofiji i radi u IT sektoru. Po noći se radi i ne spava do 4 sata, radi se bjesomučno. Sofija je postala prenapučena i prljava te je strašno nehumana”, objašnjava Nenad i zaključuje kako je potrebna snaga za mlade ljude da naprave taj rez, ali oni koji to odluče sigurno neće požaliti, a novac će vrlo brzo početi dolaziti.

HOTNEWS

U dijelu Pokupskog nakon 30 dana puštena voda, no trenutačno nije ispravna za piće

Dozvoljeno je ispiranje toaleta, tuširanje i zalijevanje.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zbog kvara na cjevovodu stanovnici općine Pokupsko unazad mjesec dana imaju problem s opskrbom pitke vode, a u tom periodu iz VG Vodoopskrbe su obavijestili kako je riječ o začepljenju cjevovoda kamencem nataloženim kroz duži vremenski period.  

Kako nije bilo moguće identificirati sva mjesta začepljenja, a u međuvremenu su djelatnici imali nekoliko pokušaja puštanja vode, nakon kojih su se pojavila “novi čepovi” na drugim mjestima, uključena je i tvrtka koja je kamerama snimala cjevovod. 

Danas su iz VG Vodoopskrbe izvijestili kako radovi na otklanjanju višestrukog kvara cjevovoda Kravarsko-Pokupsko i dalje traju, no u pojedinim naseljima uspostavljena je vodoopskrba. 

– Molimo korisnike da do potvrde zdravstvene ispravnosti istu ne koriste za piće. Naime, dozvoljeno je ispiranje toaleta, tuširanje i zalijevanje. Molimo za postupanje po ovoj obavijesti, a kada bude potvrđena zdravstvena ispravnost vode, izići će nova obavijest. Zahvaljujemo se na razumijevanju i strpljenju – mole iz VG Vodoopskrebe. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO: Zamirisao proljetni Petek na Gorice!

Kod Muzeja Turopolja Turistička zajednica poziva na bogatu ponudu domaćih proizvoda, rukotvorina, glazbeno-scenski nastupe ali i besplatne zdravstvene preglede.

Objavljeno

na

Objavio/la

„Petek na Gorice”, prepoznatljiv termin među Turopoljcima koji neodoljivo podsjeća na tradicionalni sajamski dan u Velikoj Gorici, dolaskom proljeća vraća se na velika vrata. 

Danas kod Muzeja Turopolja u dva termina, od 11:00 do 13:30 sati te  od 16:30 do 18:30 sati, “Petek na Gorice” središte je druženja i domaće hrane. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Naime, jutarnji program donosi tradicionalnu tržnicu domaćih proizvoda, razne delicije poput meda, turopoljskih štrukli, prirodnih namaza i tradicionalnih kolača, a bit će dostupna i ponuda svježe pripremljene ribe. 

Posebna kulinarska atrakcija je kućica s ponudom jela s roštilja, gdje se cijeli dan pripremaju sočni burgeri i mesna jela pripremljena prema američkoj BBQ filozofiji.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nadalje, u kreativnom kutku moći ćete pronaći unikatne rukotvorine i dekoracije poput uskrsnih košarica, pisanica, drvenih ukrasa i ručno izrađenog nakita. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

U popodnevnim satima manifestacija se nastavlja uz nastupe tamburaša i plesnih skupina, a uz zabavni dio, organizirana je i besplatna javnozdravstvena akcija gdje će građani imati priliku izmjeriti krvni tlak, razinu šećera i kolesterola te dobiti savjete nutricionista. 

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Jedna od glavnih atrakcija ovogodišnjeg izdanja je kreativna radionica „Izradi svog zeku“, no zbog velikog interesa i popunjenja današnjeg termina, otvoren je novi, dodatni termin u subotu, 5. travnja u 11:00 sati.  

FOTO GALERIJA: 

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIA ITALIA TZ Zagrebačke županije s partnerima na međunarodnom sajmu Fiera del Cicloturismo

Sveta Nedelja za vikend domaćin utrke Spartan Santa Domenica.

Objavljeno

na

Turistička zajednica Zagrebačke županije, u suradnji s Turističkom zajednicom grada Dugog Sela i Turističkom zajednicom grada Samobora, sudjeluje na međunarodnom sajmu Fiera del Cicloturismo koji se održava u Bologni, od 4. do 6. travnja, gdje će svijetu prezentirati našu ponudu cikloturizma.  

Riječ je o najznačajnijem specijaliziranom sajmu posvećenom cikloturizmu u Italiji, koji okuplja destinacije, profesionalce i ljubitelje biciklizma iz cijele Europe. 

Zagrebačka županija kao atraktivna cikloturistička destinacija prezentira brojne rute i iskustva koje spajaju prirodne ljepote, kulturnu baštinu i eno-gastronomsku ponudu. Na sajmu su, uz Turističku zajednicu Zagrebačke županije, prisutne i lokalne turističke zajednice iz Dugog Sela i Samobora, koje predstavljaju svoje cikloturističke projekte i bogatu ponudu. 

– Naša županija pozicionirala se kao nezaobilazna cikloturistička destinacija Hrvatske, s više od 1.000 kilometara uređenih biciklističkih ruta koje povezuju gradove, vinske ceste, kulturne atrakcije i parkove prirode. Sudjelovanje na Fiera del Cicloturismo još je jedan iskorak prema međunarodnom tržištu i cikloturistima koji su, sve više, u potrazi za autentičnim destinacijama. Sudjelovanjem na ovakvim događanjima osnažujemo konkurentnost i povećavamo vidljivost naše turističke destinacije, među ključnim dionicima emitivnih tržišta – istaknula je direktorica županijske Turističke zajednice Ivana Alilović. 

Foto: Cityportal

Tradicija biciklizma u Samoboru živi još od kraja 19. stoljeća   

Samobor već desetljećima privlači izletnike, no sve više i bicikliste zahvaljujući sedam tematskih ruta koje vijugaju kroz 150 kilometara najljepših samoborskih pejzaža, od skrivenih šuma, vidikovaca i vinskih cesta, pa sve do Parka prirode Žumberak – Samoborsko gorje. Vožnja biciklom ovdje nije samo rekreacija, već i prilika za uživanje u povijesti, gastronomiji i prirodnim ljepotama, a tradicija biciklizma živi u ovom kraju još od kraja 19. stoljeća. 

– Samobor je već prepoznat kao omiljeno odredište za dnevne izlete, a uz vrhunsku gastronomiju i kulturne sadržaje, nudimo i bogatu biciklističku ponudu te razne outdoor aktivnosti. Vjerujemo kako će nas posjetitelji sajma prepoznati kao destinaciju idealnu za sve profile biciklista, od rekreativaca do profesionalaca – naglasila je direktorica Turističke zajednice grada Samobora Iva Pehar. 

Dugo Selo mrežu biciklističkih, pješačkih i konjičkih staza 

S druge strane, Dugo Selo, u neposrednoj blizini Zagreba, razvija projekt nove outdoor destinacije u suradnji sa Svetim Ivanom Zelinom i Vrbovcem, kreirajući mrežu biciklističkih, pješačkih i konjičkih staza idealnih za istraživanje pitomih brežuljaka, vinskih cesta i skrivenih kutaka istočnog dijela Zagrebačke županije. 

– Dugo Selo posljednjih godina intenzivno razvija biciklističku infrastrukturu i manifestacije, čime postajemo sve privlačnija destinacija i za ljubitelje aktivnog odmora i za biciklističke profesionalce, sudionike nacionalnih i međunarodnih natjecanja na dugoselskom pumptracku. Sajam u Bologni idealna je prilika da predstavimo potencijale i specifičnosti našeg područja, posebno stoga što se nalazimo na jednoj od najatraktivnijih ruta Zagrebačke županije – naglasila je direktorica Turističke zajednice grada Dugog Sela Karmela Vukov Colić. 

Foto: Samir Kurtagić

Sveta Nedelja za vikend domaćin utrke Spartan Santa Domenica 

Zagrebačka županija i ovaj vikend živi u znaku sporta i rekreacije. U subotu i nedjelju, 5. i 6. travnja, u Svetoj Nedelji održava se Spartan Santa Domenica, jedinstvena adrenalinska utrka poznatog svjetskog brenda Spartan. Očekuju se brojni natjecatelji iz Hrvatske i inozemstva, koji će na atraktivnim stazama ispitati vlastite granice izdržljivosti, snage i izdržavanja. Utrka Spartan Santa Domenica važan je dodatak sportskoj i outdoor ponudi Zagrebačke županije te potvrda njezina statusa kao jedne od vodećih destinacija u području aktivnog turizma. 

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Obnovljen školski trg srednjoškolskog centra

Investiciju je s 925 tisuća eura u cijelosti financirala Zagrebačka županija.

Objavljeno

na

Završeni su radovi na preuređenju trga ispred srednjoškolskog centra u Velikoj Gorici u kojoj djeluju tri srednje škole; Srednja strukovna i Ekonomska škola te Gimnazija Velika Gorica, a investiciju je s 925 tisuća eura u cijelosti financirala Zagrebačka županija. Školski trg danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara te ravnatelja i ravnateljica škola, obišao zamjenik župana Ervin Kolarec.

–Zagrebačka županija imala je u ovom srednjoškolskom centru tri faze investicije. Prva faza bila je energetska obnova zgrade koja je završila 2021. godine, druga faza je izgradnja Regionalnog centra kompetentnosti u strukovnom obrazovanju u strojarstvu – Industrija 4.0 čiji je nositelj bila Srednja strukovna škola Velika Gorica a radovi su vrijedni 15,5 milijuna eura. Treća faza je investicija u uređenje ovog školskog trga za koji vjerujem da će biti omiljeno mjesto školarcima te novo mjesto okupljanja za društveni život grada Velike Gorice – rekao je Kolarec.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Ravnatelj Srednje strukovne škole Miroslav Antolčić ističe kako školarci rado provode vrijeme školskog odmora upravo na otvorenom, na novom školskom trgu.

–Ovaj projekt se sastoji od dvije faze. Prva je bila rekonstrukcija a druga faza uređenje trga, od hortikulture, urbanog namještaja i rasvjete. Time smo dobili moderan i funkcionalan prostor. Mogu reći da je već sada postalo omiljeno mjesto gdje se učenici druže prije i nakon škole, a za vrijeme odmora cijeli trg je u potpunosti ispunjen našim učenicima – rekao je Antolčić.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Suradnju Županije s Gradom Velikom Goricom na nekoliko velikih projekata pohvalio je gradonačelnik Ačkar.

–Zahvaljujem se i ravnatelju Miroslavu i ravnateljicama Brankici i Vesni na suradnji, te zamjeniku Kolarecu i Zagrebačkoj županiji na podršci da se realizira ovaj projekt uređenja, što su prepoznali važnost da u centru grada imamo ovako lijepo uređen objekt i školski trg. Veselim se i daljnjim projektima koje Grad realizira u suradnji sa Županijom, poput energetske obnove zgrade Doma zdravlja Zagrebačke županije – Ispostave u Velikoj Gorici kao i izgradnji Doma za starije u našem gradu – istaknuo je Ačkar.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako je Zagrebačka županija za energetsku obnovu zgrade Doma zdravlja osigurala oko 3 milijuna eura, te 3 milijuna eura za realizaciju projekta izgradnje Doma za starije u Velikoj Gorici.

FOTO GALERIJA:

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Domaćinstvo Vijeća za urbani razvoj – Plenković: Dobili ste jednu vlastitu omotnicu u kojoj nemate konkurenciju!

Potvrđeni novi milijuni iz ITU mehanizma za razvoj Velike Gorice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je Velika Gorica postala 23. ITU središte, danas je bila domaćin 1. sastanka Vijeća za urbani razvoj, održanom u Poduzetničkom inkubatoru. Vijeće za urbani razvoj uspostavljeno je s ciljem uspostave platforme za suradnju te razmjenu znanja i iskustva između Vlade Republike Hrvatske i gradova korisnika ITU mehanizma, koji su temeljni nositelj razvoja urbanih područja.  

– Ovo je još jedan dokaz kako je naš grad prepoznat kao predvodnik u realizaciji razvojnih projekata – naglasio je u svojem obraćanju gradonačelnik Krešimir Ačkar, dodavši kako Velika Gorica unazad nekoliko godina snažnim i jasnim koracima ide naprijed u svom razvoju zahvaljujući podršci Vlade Republike Hrvatske, a ili i zajedničke sinergije lokalne, županijske i državne vlasti. 

–Nikada u povijesti nije bilo toliko financijskih sredstava na raspolaganju gradonačelnicima čijim ulaganjem možemo podići komunalni standard i sve ono što su stanovnici od nas očekivali. Zahvaljujem se na uključivanju u ITU mehanizam i dodijeljenom iznosu od 33 milijuna eura, koji će Velikoj Gorici donijeti bolju kvalitetu života, a sve to odrazit će se i na okolne općine – dodao je Ačkar i svim prisutnima, simbolično je poklonio jedan od simbola Turopolja – ‘Turopoljsku podgutnicu’, preteču kravate. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Sastanku su prisustvovali brojni ministri, predstavnici Udruge gradova te gradonačelnici gradova – ITU središta, a Vijećem je predsjedao predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković. 

– Na svečanoj sjednici povodom Dana grada sredinom prosinca prošle godine najavili smo kako smo odlučili dati dodatnu snagu Zagrebačkoj županiji, koja je cijela bila naslonjena na Grad Zagreb. Smatrali smo da ste ekonomski i demografski presnažni i razvojno bitni pa smo i Veliku Goricu s 33 milijuna eura uvrstili među ITU gradove i zato se na simboličan način, upravo ovaj sastanak održava u Velikoj Gorici, što smatramo ispravnim i pravednim. Takva politika nam je dala za pravo da sukladno veličini pojedinoga grada dobijete jednu vlastitu omotnicu u kojoj nemate konkurenciju – istaknuo je premijer.  

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Naime, politika ITU mehanizma je ostvariti brži urbani razvoj, odgovoriti na izazove gradova bez obzira radi li se tu o prometu, politici stanovanja, gospodarenju otpadom, gospodarstvu ili nizu drugih aktivnosti. 

– Dobivate sredstva koja su važna za vaš razvoj i vaše prioritete, programe, i za ono što treba dodatno ulagati na područjima vaših gradova, čime će ono postati kvalitetnijim mjestima za život. To je bio naš politički cilj i mislim da smo ga zajedničkim snagama itekako dobro pozicionirali – zaključio je Plenković. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dodajmo da je u sklopu sastanka, ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić predstavio novi razvojni ciklus za gradove u Hrvatskoj u okviru održivog urbanog razvoja, potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić govorio je o priuštivom stanovanju i zakonodavnom okviru za razvoj gradova, a ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs o ulaganjima u obrazovanje. 

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.