Povežite se s nama

Vijesti

Melatonin je više od dobrog sna, a evo kako sve utječe na naš organizam

Noćni rad, povišen stres, dugotrajna izloženost plavom svjetlu zbog gledanja u mobitel i druge ekrane do kasno u noć samo su neki od razloga zbog kojih se danas među općom populacijom sve više javlja problem sa spavanjem.

Objavljeno

na

Melatonin je hormon koji ima ključnu ulogu u regulaciji cirkadijalnog ritma, odnosno unutarnjeg biološkog sata našeg tijela. Najviše se proizvodi u epifizi, maloj žlijezdi u mozgu. Izlučuje se u mraku, čime tijelu daje signal da je vrijeme za spavanje, a svjetlost smanjuje njegovu razinu, pomažući nam da ostanemo budni tijekom dana.

Ovaj hormon ne samo da poboljšava kvalitetu sna, već je sve više saznanja o tome kako ima i niz drugih važnih funkcija, uključujući podršku imunološkom sustavu, antioksidativnu zaštitu te regulaciju krvnog tlaka. U medicini se melatonin koristi za liječenje poremećaja spavanja, kao što su nesanica i problemi s usklađivanjem sna zbog promjena vremenskih zona (jet lag). Sve češća upotreba melatonina kao dodatka prehrani otvara pitanja o njegovoj sigurnosti, učinkovitosti i mogućim interakcijama s drugim lijekovima. Stoga ćemo razjasniti djelovanja melatonina, njegovu medicinsku primjenu te izazove s kojima se susrećemo prilikom njegove upotrebe u svakodnevnom životu.

U u današnje doba sve je više osoba kojima je cirkadijalni ritam poremećen. Noćni rad, povišen stres, dugotrajna izloženost plavom svjetlu zbog gledanja u mobitel i druge ekrane do kasno u noć samo su neki od razloga zbog kojih se danas među općom populacijom sve više javlja problem sa spavanjem. Tijekom noći, dok nema stimuliranja živčanih završetaka u zjenici oka dnevnim svjetlom, epifiza luči melatonin. Proizvodnja melatonina prati cirkadijalni ritam: počinje uvečer, doseže vrhunac tijekom noći, opada ujutro, a tijekom dana zadržava vrlo niske razine.

Zbog toga nedostatak spavanja noću, primjerice zbog promjene vremenskih zona ili rada u noćnim smjenama, ima za posljedicu lučenje nedovoljnih količina melatonina. Brojna znanstvena istraživanja potvrdila su da melatonin, osim što regulira ritam spavanja i budnosti, ima i antioksidativno djelovanje te štiti od starenja. Stoga ne čudi da je riječ o iznimno popularnom dodatku prehrani kojeg sve više ljudi uzima.

Ovo su još neke od njegovih dobrobiti:

1. Melatonin kao snažan antioksidans

Istraživanje s Harvarda je pokazalo da nedostatak sna u crijevima uzrokuje oksidativni stres, odnosno proces koji može značajno oštetiti tkivo, te značajno skraćuje životni vijek životinjama. U tijeku su istraživanja koja bi otkrila optimalnu vrstu i dozu antioksidanasa pomoću kojih se mogu ublažiti oksidativni procesi u crijevima, a jedan od antioksidanasa koji jako učinkovito smanjuje oksidaciju upravo je melatonin te se nastoji ustanoviti koja bi bila minimalna učinkovita doza.

Melatonin neutralizira slobodne radikale, što je ključno za sprječavanje oštećenja stanica i tkiva. Istraživanja melatonina kao jakog antioksidansa na drugim organskim sustavima su pokazala da smanjuje rizik od raznih bolesti, uključujući neurodegenerativne bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti.

2. Utjecaj na imunološki sustav

Pokazalo se da ima važnu ulogu u regulaciji imunološkog odgovora. U slučaju virusnih infekcija ili autoimunih poremećaja, melatonin može modulirati imunološki odgovor. Primjerice, tijekom pandemije COVID-19, bilo je pokušaja da se melatonin koristi kao dodatak terapiji zbog njegovih imunomodulatornih svojstava.

3. Kardiovaskularno zdravlje

Melatonin također pokazuje obećavajuće rezultate u kontekstu zaštite kardiovaskularnog sustava. Prema novim istraživanjima, melatonin može pomoći u snižavanju krvnog tlaka i poboljšanju zdravlja krvnih žila. Pretpostavlja se da njegovo antioksidativno djelovanje i sposobnost smanjenja upala doprinose ovim korisnim učincima. Također, postoji istraživanje koje upućuje na to da bi melatonin mogao smanjiti rizik od srčanih bolesti.

4. Podrška mentalnom zdravlju

Može biti učinkovit kod poremećaja raspoloženja. Budući da je usko povezan s ciklusima spavanja i buđenja, znanstvenici sada istražuju njegovu ulogu u liječenju depresije, anksioznosti i sezonskog afektivnog poremećaja (SAD). Više razine melatonina tijekom noći doprinose mirnijem i kvalitetnijem snu, što može značajno poboljšati mentalno zdravlje.

5. Melatonin i dugovječnost

Jedna od najzanimljivijih teorija koja je proizašla iz novih istraživanja jest veza između melatonina i dugovječnosti. Studije na životinjama su pokazale da dodavanje melatonina može produžiti životni vijek i poboljšati opće zdravlje tijekom starenja. Ovo se može objasniti njegovim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, koja smanjuju rizik od bolesti povezanih sa starenjem.

Poteškoće sa suplementacijom:

Iako dodaci melatonina postaju sve popularniji, znanstvenici pozivaju na oprez. Dugotrajna upotreba melatonina može utjecati na prirodnu proizvodnju hormona u organizmu. Također, nije uvijek jasno koje je optimalno doziranje, jer prekomjeran unos melatonina može dovesti do glavobolja, vrtoglavice i poremećaja raspoloženja. Doziranje ovisi o dobi, a radi se o rasponu od 1-5mg, s time da su u istraživanjima bile korištene i više doze za postizanje željenih učinaka. Na našem tržištu postoje brojni dodaci prehrani u obliku tableta ili sprejeva koji sadrže samo melatonin (najčešće u dozi od 1 ili 2 mg) ili njegovu kombinacijju s biljnim ekstraktima koji imaju umirujući i uspavljujući učinak. Registrirani su i lijekovi u dozi od 1mg i 5mg, a koriste se za liječenje nesanice u djece i adolescenata u dobi od 2 do 18 godina s poremećajem iz spektra autizma i/ili sindromom Smith Magenis, u kojih su mjere higijene spavanja nedovoljne. Uvođenje melatonina u terapiju kada je u pitanju liječenje ovakvih stanja uvijek treba biti pod nadzorom liječnika.

Melatonin je, prema svemu sudeći, mnogo više od „hormona sna“ kako se prije mislilo, a njegovo daljnje proučavanje tek počinje otkrivati punu širinu njegovog potencijala u medicini i općem zdravlju. Potrebno je još istraživanja kako bi se potpuno razumjela njegova kompleksna uloga u ljudskom organizmu i kako bi se njegovo korištenje pravilno reguliralo.

Neki od kombiniranih proizvodi s melatoninom koje možemo naći u ljekarnama su: Dietpharm Magnezij noć caps., Lunestil Stada caps, Esi melatonin pura activ tbl, Dr Theis melatonin sprej, Pharmas femipause caps, te proizvodi koji sadrže samo melatonin: Esi melatonin pura tbl, Nutripharm melatonin sprej, N.W. Melatonin retard tbl.

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/dietpharm-magnezij-noc-20-kapsula/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/dr-theiss-melatonin-sprej-30-ml/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/lunestil-30-kapsula-stada/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/esi-melatonin-pura-activ-30-tableta/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/esi-melatonin-pura-mikrotablete/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/natural-wealth-melatonin-retard-30-tableta/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/nutripharm-melatonin-rapid-za-laksi-san-12-ml/

https://shop.ljekarne-zz.hr/proizvod/pharmas-femipause-60-kapsula/

Naslovna fotografija: Pexels/Andrea Piacquadio

HOTNEWS

Prijavite klince na besplatni VG teen fitness!

Funkcionalne treninge za mlade od 12 do 16 godina organizira Klokan sport.

Objavljeno

na

Funkcionalnim treningom pod vodstvom iskusnih trenera kineziologa i instruktora funkcionalnog fitnesa, usvajaju se i razvijaju motoričke sposobnosti, poput snage, koordinacije, ravnoteže, brzine i fleksibilnosti, ali i na poboljšanju kardiovaskularnog, aerobnog i anaerobnog kapaciteta, posebice kada je riječ o tinejdžerima čija tijela, zbog sjedilačkog načina života, vape za pokretom. 

Stoga je odlična prilika upisati ih na besplatne treninge uz stručno vodstvo koje Univerzalna sportska škola Klokan sport organizira u suradnji sa Športsko rekreativnim savezom Grada Velike Gorice. 

Treninzi VG teen fitness održavat će se kroz mjesec travanj u prostoru na katu Gradskog bazena svake subote u 10.30 sati, a namijenjen je djeci i mladima u dobi od 12 do 16 godina. 

Broj sudionika je ograničen, stoga su potrebne prijave (ime i prezime sudionika, dob i kontakt broj) putem maila: klokansport@gmail.com. 

Nastavite čitati

Vijesti

Staro Čiče kroz dva dana bez struje

Stanovnicima Velikogoričke ulice bit će prekinuta isporuka zbog radova.

Objavljeno

na

Foto: www.freepik.com

Djelatnici velikogoričke Elektre u ovom će tjednu realizirati planirane radove na elektroenergetskom postrojenju zbog kojih će u srijedu 02. i četvrtak 03. travnja biti prekinuta isporuka električne energije u naselju Staro Čiče.

Riječ je o Velikogoričkoj ulici od kućnog broja 19 do 45, osim kućnog broja 37A.

Struje neće biti od 9 do 14 sati.

Nastavite čitati

Vijesti

Google Street View automobili ponovno na hrvatskim cestama! Stižu svježe snimke gradova i znamenitosti

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Sasa Miljevic/PIXSELL

Od 1. travnja 2025. Googleovi Street View automobili ponovno kreću na hrvatske ceste kako bi ažurirali snimke gradova, prometnica i znamenitosti. Tijekom godine obići će niz urbanih i ruralnih područja, omogućujući korisnicima još precizniji virtualni doživljaj Hrvatske.

Među gradovima koji će dobiti osvježene vizuale nalaze se Zagreb, Rijeka, Šibenik, Varaždin, Požega, Drniš, Koprivnica, Gospić, Krk i Ivanić-Grad. Osim urbanih središta, Street View će ažurirati i prikaze kulturnih i prirodnih znamenitosti poput utvrde Sokolac u Brinju, Frankopanskog kaštela u Ogulinu, crkve svete Katarine u Novalji, Starog grada u Sisku, Plitvičkih jezera te zagrebačke Medvednice.

Google ističe kako je redovito osvježavanje snimaka važno zbog stalnih promjena u infrastrukturi, ali i zbog posljedica prirodnih nepogoda. Cilj ažuriranja je omogućiti korisnicima precizniju navigaciju i kvalitetniji doživljaj prostora.

Street View, koji je u Hrvatskoj dostupan od 2012. godine, omogućuje pregled ulica i znamenitosti u 360 stupnjeva. Google naglašava kako posebnu pažnju posvećuje zaštiti privatnosti korisnika. Sva lica i registarske oznake automatski se zamućuju, a korisnici imaju mogućnost dodatnog uklanjanja nepoželjnih snimaka putem opcije “Report a problem” u donjem kutu svake fotografije.

Nove slike pomoći će korisnicima u lakšoj orijentaciji i planiranju putovanja, pružajući još točniji doživljaj prostora.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ČIP I STERILIZACIJA Županija pokriva troškove veterinarskih usluga

Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pomaže svojim gradovima i općinama u provedbi Zakona o zaštiti životinja koji propisuje kontrolu populacije napuštenih pasa.

Županija naime, osigurava novčana sredstva za pokrivanje troškova veterinarske usluge označavanja pasa mikročipom te sterilizaciju ženki, a ovogodišnji iznos doseže 25 tisuća eura.

Na javni poziv se ove godine, od ukupno 34 grada i općina, javilo njih 20 s područja Zagrebačke županije, odnosno 8 gradova i 12 općina. Među gradovima najveći iznos dobili su Velika Gorica i Samobor – 3.000,00 eura, a od općina Bistra – 1.168,04 eura.

Sredstva su na raspolaganju svim stanovnicima županije čiji su gradovi i općine dobili sredstva za tu namjenu. Dodajmo da se kontrolom broja napuštenih pasa smanjuje vjerojatnost od širenja bolesti, napada na ljude i druge životinje te izazivanja materijalne štete i nesreća u prometu.

Zagrebačka županija je za provedbu kontrole populacija napuštenih pasa u periodu od 2021. – 2024. godine dodijelila gotovo 51 tisuću eura.

Nastavite čitati

Vijesti

Od izvora do mora! Više od 30 gradova diljem Hrvatske udružuje snage za čišći okoliš

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac.

Objavljeno

na

Objavio/la

U ovogodišnjem izdanju ekološkog projekta “Od izvora do mora” sudjelovat će 32 grada, što je najveći broj od kada je projekt pokrenut. Ovu inicijativu organiziraju Coca-Cola, Konzum, Jutarnji list i Udruga gradova s ciljem zaštite okoliša i podizanja svijesti o odgovornom gospodarenju otpadom. Gradovi će organizirati jednodnevne akcije čišćenja, a najuspješniji će biti nagrađeni sredstvima za pošumljavanje urbanih sredina.

Projekt okuplja male, srednje i velike gradove diljem Hrvatske. U kategoriji malih gradova (do 10 000 stanovnika) sudjeluju Pakrac, Korčula, Benkovac, Otočac, Vrgorac, Varaždinske Toplice, Beli Manastir, Vodnjan, Valpovo, Lipik, Crikvenica, Vrlika, Pag, Prelog i Rab. Među srednjim gradovima (od 10 000 do 35 000 stanovnika) nalaze se Našice, Sveta Nedelja, Jastrebarsko, Virovitica, Koprivnica, Zaprešić, Daruvar, Poreč, Vinkovci i Solin. Veliki gradovi (više od 35 000 stanovnika) koji sudjeluju ove godine su Velika Gorica, Varaždin, Rijeka, Pula, Osijek, Dubrovnik i Zadar.

Gradovi su se prijavili putem natječaja koji je trajao od 17. veljače do 17. ožujka, a njihova je obveza organizirati akciju čišćenja u suradnji s lokalnim nevladinim udrugama i volonterima između 14. travnja i 23. lipnja. Ocjenjivat će se prema broju volontera i količini prikupljenog otpada. Najuspješnija tri grada dobit će financijska sredstva u ukupnom iznosu od 45 000 eura za kupnju sadnica drveća, koje će biti posađene tijekom jesenskih mjeseci.

„Uz promicanje zaštite vodnoga bogatstva Hrvatske i poticanje na primjereno odlaganje otpada, cilj projekta Od izvora do mora je sadnja drveća u urbanim sredinama s ciljem smanjenja ispuštanja ugljikova dioksida i snižavanje temperature zraka. Pravo sudjelovanja na natječaju, koji je trajao mjesec dana, imali su svi gradovi koji žele pošumiti određene prostore na području svojega grada”,  ističu organizatori.

Prošle godine u projektu je sudjelovalo 30 gradova, a 2200 volontera prikupilo je 420 tona ambalažnog otpada. Najuspješniji su bili Velika Gorica, Vinkovci i Benkovac. Od pokretanja inicijative 2018. godine, kroz 107 akcija čišćenja, prikupljeno je ukupno 644 tone otpada, što je gotovo 74 kamiona punih otpada.

Prije četiri godine projektu se kao partner pridružio Jutarnji list, 2022. godine priključio se Konzum, a potom i Udruga gradova u Republici Hrvatskoj. Projekt podržavaju Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.

Više informacija dostupno je na Coca-Colinoj stranici i u digitalnom izdanju Jutarnjega lista.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.