Moja županija
Marija Gorica sjeća se „nestale”, ali nikada zaboravljene generacije učenika
Prije 35 godina, 22. rujna 1989. godine, u naletu vlaka na autobus na pružnom prijelazu u Pojatnom, smrtno je stradalo četrnaest učenika tada Područne škole Ante Kovačića.
Objavljeno
prije 3 tjednana
Objavio/la
Redakcija CityportalaTo kobno i maglovito jutro, 22. rujan 1989., zauvijek će ostati urezano u pamćenje svih mještana današnje Općine Marija Gorica. Tragedija koja je tada pogodila gotovo svako domaćinstvo tog kraja zauvijek će sačuvati sjećanje na „nestalu generaciju”. Nezamisliva tragedija povezala je zajednicu još bliže, a sjećanja u srcima, mislima i molitvama zauvijek će sačuvati „nestalu generaciju” od zaborava.
Naime, prije 35 godina, 22. rujna 1989. godine, u naletu vlaka na autobus na pružnom prijelazu u Pojatnom, smrtno je stradalo četrnaest učenika tada Područne škole Ante Kovačića. U spomen na prerano prekinute mlade živote ovog su petka predstavnici Osnovne škole Ante Kovačića i predstavnici Općine Marija Gorica, u 8:36 sati položili cvijeće i zapalili svijeće na Goričkom trgu, kod spomen obilježja u povodu obilježavanja 35. godišnjice spomenute tragedije.
Ove strašne tragedije prisjetila se načelnica Općine Marija Gorica Marica Jančić.
– Sjećam se tog jutra kada su učenici nižih razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić iz Prigorja Brdovečkog i tada područne škole Ante Kovačića iz Marije Gorice krenuli na izlet put Zagorja, na igru i druženje. Trebao je to biti još jedan izlet za lijepo sjećanje. Bila sam na radnom mjestu kada su se oglasile sirene i kada smo saznali da se dogodila tragedija u kojoj je 14 mladih života zauvijek je ugašeno na pružnom prijelazu u Pojatnom. U kraju je vrijeme stalo. Ožiljci se osjete još i danas. – s tugom je ispričala načelnica Jančić, ističući da je to bila velika tragedija za malu sredinu kao što je Marija Gorica.
– No, moramo živjeti i nositi se s tim. Pamtimo taj 22. rujna i silno nam nedostaju. Naša dvorana je građena u spomen toj djeci. Gledamo je svaki dan i sretni smo što je koriste naši mladi, jer svi zajedno moramo ići naprijed, ali nikada ih ne smijemo i nećemo zaboraviti – naglasila je Jančić.
Ravnateljica Osnovne škole Ante Kovačića Marija Gorica Jasna Horvat, također se prisjetila ovog tužnog i tragičnog dana u kojem su mnoge obitelji izgubile najužeg člana obitelji, kumove i svoje prijatelje. U toj teškoj tragediji bili su tada i roditelji današnjih učenika škole – rekla je Horvat. Ravnateljica Horvat dodala je kako danas OŠ Ante Kovačića ima vrlo bogatu izvanučioničku nastavu i gotovo svakog tjedna izlaze iz škole.
– Iskoristit ću ovu priliku i reći da je krenula velika kampanja sigurnosti djece u prometu koje provodi Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih te Ministarstvo unutarnjih poslova. Neka ovo bude opomena da smo svi mi dužni brinuti o djeci, o njihovoj sigurnosti i neka se nikada više nikome to ne dogodi – završila je ravnateljica škole.
Povodom tužne obljetnice posjećena su i posljednja počivališta poginulih učenika na groblju u Mariji Gorici i Svetome Križu, a u Župnoj crkvi Blažene Djevice Marije od Pohoda za njih je služena i misa zadušnica.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Možda vam se sviđa
-
Raste iznos stipendija Zagrebačke županije! Studentima gotovo 3 tisuće, a učenicima 1.500 eura godišnje
-
Županija nagradila uspješne učenike i mentore, među njima i trubač Stefan Gjorgiev
-
Jesenska oaza zabave, okusa i tradicije u Ivanić Gradu, otvorena 20. jubilarna Bučijada
-
Zbog utrke Cro Race posebna regulacija prometa i u Velikoj Gorici
-
Frizerka Milena šiša Goričane dugih 47 godina, i ne misli stati…
HOTNEWS
FOTO Festival ‘Volim eko’ u Velikoj Gorici nudi zdrave proizvode, povrće i egzotično voće
Kupnjom ekoloških proizvoda brinete o zdravlju, ali i podržavate proizvodnju.
Objavljeno
prije 3 danana
11. listopada 2024.Objavio/la
Petra ŠkrinjarićŽupanijski ekološki proizvođači i ove godine u sklopu 23. Gastro Turopolja predstavljaju sebe i svoje proizvode na 3. Festivalu ekološke poljoprivrede Zagrebačke županije – Volim Eko.
Na 14 štandova Z-Eko udruge Velikogoričani i posjetitelji mogu kupiti egzotično voće, ekološki uzgojeno povrće, pekmeze, aronije, raznog bilja, pčelinjih proizvoda, žitarica…cijeli jedan spektar poljoprivrednih proizvoda.
– Jedina smo takva udruga na području županije, a brojimo sve više članova i priključuje nam se sve više proizvođača kako iz grada Zagreba tako i drugih županija. Iako je broj u županiji daleko veći, mi imamo oko 30 stalnih proizvođača, članova udruge koji izlaze na tržište i razne sajmove – govori nam predsjednik Udruge Z-Eko Dario Frangen te dodaje kako udruga postoji već 20 godina.
Osviještenost građanstva koji se žele zdravo hraniti postoji, no problem je svakako novac, ističe Frangen.
– Neminovno je da su naši proizvodi nešto skuplji jer je skuplja sama proizvodnja i veći su inputi, a količinski manje dobivamo proizvoda. Moramo se svakako okrenuti zdravlju. Mi NE koristimo pesticide, imamo zdravu zemlju, tretiramo sve dopuštenim ekološkim preparatima i na kraju dobijemo zdrav proizvod koji utječe na naše zdravlje, a to je zdrav organizam – naglašava Frangen.
Zagrebačka županija je lider u Hrvatskoj kada su u pitanju potpore u ekološkoj proizvodnji.
– Ekološka poljoprivreda raste kao i svijest, samo nije dovoljno. Kada su u pitanju potpore proizvođačima uvijek može bolje i više. Ukoliko se žele postići zacrtani ciljevi potpore moraju biti veće, jače i drugačije formulirane, ciljane. Ekološka poljoprivreda ima svoje mjesto pod suncem jer mjesta za napredak ima – dodaje prvi čovjek Z-Eko udruge.
Velika Gorica, osim što je najveći županijski grad, ima i najveći tržišni potencijal kada su u pitanju ekološki proizvodi.
– U županiji poseban naglasak dajemo na ekološku proizvodnju, tako da smo i potpore posebno usmjerili za ekološke proizvođače koji mogu ostvariti godišnje 12 tisuća eura. Nadamo se da će se kroz nekoliko narednih godina ostvariti naši planovi, a vizija nam je da ona bude vodeća zelena županija u Hrvatskoj koja se temelji na razvoju ekološke proizvodnje hrane i razvoju pametnih sela – ističe Kraljičković.
Izradili smo program kojim želimo da do 2030. godine sve površine budu pod ekološkim uzgojem.
– Stoga poduzimamo sve od potpora, manifestacija, raznih suradnja i prenošenja znanja, kako bi se što više približili zacrtanom cilju, no potrebno je puno više ulagati u osvješćivanje i ohrabrivanje potrošača da kupnjom i potrošnjom hrvatskih ekoloških proizvoda pomažu i proizvodnji i okolišu, ali i svom vlastitom zdravlju – naglasio je Kraljičković.
Proizvode ekoloških proizvođača možete pronaći u Parku Plemenite opčine turopoljske od 10 do 18 sati.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Moja županija
Raste iznos stipendija Zagrebačke županije! Studentima gotovo 3 tisuće, a učenicima 1.500 eura godišnje
Natječaj je otvoren do 28. listopada.
Objavljeno
prije 3 danana
11. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaIz Zagrebačke županije stižu dobre vijesti za učenike i studente, sadašnje i buduće stipendiste. U ovoj školskoj godini značajno raste iznos stipendija i to za učenike s 80 eura na 120 eura mjesečno, a za studente sa 160 eura na 240 eura mjesečno.
Raspisanim natječajem koji je otvoren do 28. listopada Zagrebačka županija traži 75 novih stipendista – 45 učenika i 30 studenata. Za njih, kao i 117 „starih stipendista“ koji su zadovoljili uvjete za nastavak financiranja u ovoj školskoj/akademskoj godini Zagrebačka županija osigurala je 430 tisuća eura.
– Gradnja novih školskih objekata, energetske obnove škola, nagrađivanje uspješnih učenika i mentora i stipendije mjere su kojima Zagrebačka županija kontinuirano podiže kvalitetu obrazovanja na svom području – rekao je župan Stjepan Kožić, naglasivši kako vjeruje da će veći iznos stipendija motivirajuće djelovati na učenike i studente, ali i pomoći roditeljima u kućnom budžetu. Dodao je kako je ukupan iznos za stipendije u Zagrebačkoj županiji sa 270 tisuća eura u prošloj školskoj godini povećan na 430 tisuća eura u ovoj školskoj godini.
Od 45 stipendija za učenike, prema kriteriju izvrsnosti dodijelit će se 20 stipendija, od čega do 3 za zanimanja glazbenog smjera. Prema socijalnom kriteriju dodijelit će se 25 stipendija za učenike, od čega do 10 za deficitarna zanimanja kao što su limar, klesar, mesar, medicinska sestra, dentalni asistent, pediker, kuhar, elektroinstalater, elektromehaničar, bravar, alatničar, tokar, instalater grijanja i klimatizacije, vodoinstalater, plinoinstalater, fasader, staklar, krojač, zidar itd.
Od 30 stipendija za studente, prema kriteriju izvrsnosti dodijelit će se do 15 stipendija, od čega do 3 stipendije za zanimanja glazbenog smjera. Prema socijalnom kriteriju dodijelit će se do 15 stipendija.
Prijedlog liste kandidata za dodjelu stipendija objavit će se na oglasnim pločama Zagrebačke županije, svih gradova i općina u Zagrebačkoj županiji te na web stranici Zagrebačke županije u roku od 45 dana od isteka roka za podnošenje prijava.
Moja županija
Županija nagradila uspješne učenike i mentore, među njima i trubač Stefan Gjorgiev
Povećava se iznos učeničkih i studentskih stipendija.
Objavljeno
prije 4 danana
10. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaZa učenike s područja Zagrebačke županije i njihove mentore koji su u protekloj školskoj godini osvojili jedno od prva tri mjesta na državnim i međunarodnim natjecanjima Zagrebačka županija osigurala je poklon bonove u vrijednosti od 70 do 200 eura. Tim povodom četvero učenika i jedan mentor danas su bili na prigodnom prijemu kod župana Stjepana Kožića, dok će svim drugim učenicima i mentorima poklon bonovi u sljedećih nekoliko dana biti dostavljeni u škole.
Čestitavši na postignutim uspjesima, Kožić je istaknuo kako se Zagrebačka županija itekako ponosi svojim talentiranim i uspješnim učenicima i mentorima.
– A da se imamo čime ponositi najbolje svjedoče i brojke! U prošloj školskoj godini 164 učenika osnovnih i srednjih škola na državnim i međunarodnim natjecanjima osvojilo je jedno od prva tri mjesta, a na njihovom putu do uspjeha ‘pratilo’ ih je 85 mentora – rekao je Kožić, istaknuvši kako iza svakog rezultata stoji puno rada i učenja.
Ovom prigodom Kožić je najavio povećanje iznosa stipendija za aktualnu školsku/akademsku godinu. Tako će učeničke stipendije umjesto dosadašnjih 80 iznositi 120 eura, a studentske sa sadašnjih 160 rastu na 240 eura mjesečno.
– To je još jedan doprinos školovanju naših srednjoškolaca i studenata kao i pomoć roditeljima u kućnom budžetu – dodao je Kožić.
Kristijan Šimović iz zagrebačke XV. Gimnazije osvojio je dvije medalje na međunarodnim natjecanjima i to srebrnu medalju na 65. međunarodnoj matematičkoj olimpijadi i brončanu medalju na 17. Srednjoeuropskoj matematičkoj olimpijadi. Iako je u matematici dobar oduvijek, Kristijan se ozbiljnije zainteresirao za ovaj predmet u višim razredima osnovne škole te je ostvario više zapaženih rezultata na državnim natjecanjima.
Česti treninzi, odlična mentorica i motiviran tim, razlog su uspjeha Petra Golešića iz OŠ Ljubo Babić koji je osvojio prva mjesta u krosu i atletici i treće mjesto u futsalu. Iz glazbene obitelji u kojoj su trubu svirali djed i otac dolazi Stefan Gjorgiev, učenik Umjetničke škole Franje Lučića koji je osvojio prvo mjesto na natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa.
– Trubu sviram 7 godina, a nakon što izaberem glazbeni program kreću intenzivne pripreme i vježbe – rekao je Stefan koji je ponosan na svoj ostvaren rezultat.
Još od vrtićkih dana Tia Pavelić pokazivala je interes za astronomiju i evoluciju, a prošle godine kao tadašnja učenica OŠ Đure Deželića osvojila je prvo mjesto na državnom natjecanju iz fizike i treće iz biologije. Tia je naglasila da se posebice spremala za fiziku, a njen mentor Denis Tovernić, koji je također bio na prijemu, istaknuo je da odavno nije imao priliku raditi s toliko talentiranom učenicom.
Za ostvareni uspjeh na međunarodnim natjecanjima učenici su nagrađeni poklon bonovima u iznosu od 200 eura za osvojeno 2. mjesto i 140 eura za osvojeno 3. mjesto, a za uspjeh na državnim natjecanjima poklon bonovima u iznosu od 140 eura za osvojeno 1. mjesto, 100 eura za osvojeno 2. mjesto i 70 eura za osvojeno 3. mjesto. Svi mentori nagrađeni su poklon bonovima u iznosu 70 eura.
Moja županija
U Kravarskom se uređuju sportski tereni
Osim glavnog terena, uz kojeg je izgrađeno i gledalište, rekreativcima će biti dostupno i odbojkaško igralište.
Objavljeno
prije 6 danana
8. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaNovi i moderniji sadržaji uskoro će biti dostupni mještanima općine Kravarsko. U tijeku je provedba III. faze projekta “Rekonstrukcija sportskih terena u Kravarskom” čijim će završetkom stanovnici imati dodatan sadržaj za provođenje sportskih i ostalih aktivnosti na otvorenom.
– Osim glavnog terena, uz kojeg je izgrađeno i gledalište, rekreativcima će biti dostupno i odbojkaško igralište. Uz sportske terene biti će postavljeno i dječje igralište s potrebnim spravama za najmlađe stanovnike općine. Ovim projektom osim povećanja dostupnosti komunalne infrastrukture na području općine, stvaraju se preduvjeti za poticaj mladima, ali i ostalim stanovnicima, da se uključe u razne udruge s područja općine te time značajno doprinose sportskom, društvenom i socijalnom životu stanovnika – ističu iz Općine.
Foto: Općina Kravarsko
HOTNEWS
FOTO Grad obojan u ružičasto! Šetnja kao poticaj na brigu o zdravlju
Dan je ružičaste vrpce! Zdravlje nema cijenu, a pet minuta vam može spasiti život!
Objavljeno
prije 1 tjedanna
5. listopada 2024.Objavio/la
Petra ŠkrinjarićKišobrani su grad obojili u ružičasto! Šetnju sa svrhom povodom Dana ružičaste vrpce danas je tradicionalno organizirala Udruga edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije u znaku podrške oboljelima od raka dojke, ali i podizanju svjesnosti o važnosti prevencije. Članicama udruge, pridružili su se brojni članovi obitelji, prijatelji i građani koji su prošetali Velikoj Goricom kako bi potaknuli i osvijestili žene, ali i muškarce da samopregled kao i rano otkrivanje bolesti može poboljšati kvalitetu života, ali i da su velike šanse za izlječenje.
– Tradicionalno već 20 godina šećemo Velikom Goricom, svaki puta s drugim rekvizitima, a unazad pet godina to su kišobrani. Bavimo se edukacijom zdravih žena o pravilnom samopregledu. Pokušavamo skrenuti pažnju na to da se rak dojke otkrije na vrijeme. Svaka bolest otkrivena na vrijeme šanse su 90 posto da se izliječi – ističe predsjednica Udruge Đurđa Dehin te dodaje kako je iznimno ponosna što Udruga u kontinuitetu dobro i kvalitetno radi, a istaknula je i brojke kada je u pitanju rak dojke.
– Broj žena koje obolijevaju je između i 800 i 900, ali broj umrlih se bitno smanjio s oko 900 je pao na 600. U Hrvatskoj ipak ta naša prevencija radi. To što mi radimo daje neke rezultate i to je najvažnije. Vjerujem kako će žene sada kada nas vide barem u nekom narednom periodu se sjetiti i odlučiti na pregled koji im život znači – naglašava Dehin.
Kako je to oboljeti, nositi se s bolešću i izliječiti se najbolje zna Mirjana Dragojević iz Drnka kojoj je ovaj zloćudni rak dijagnosticiran s 48 godina.
– Prije dvije godine odazvala sam se redovnoj mamografskom pregledu i otkriven mi je karcinom u prvoj fazi. Sreća, nije bilo metastaza. Operirana sam i primila sam četiri kemoterapije radi prevencije te 15 terapija zračenjem. Sada već godinu dana sam zdrava žena. Bila sam nedavno na kontroli i sve je uredu – ispričala nam je Mirjana te dodala i poslala snažnu poruku ženama.
– Taj mamograf, da ja nisam otišla na pregled, možda danas ne bi bila ovdje. Stoga bi preporučila i apelirala na žene da se odazovu mamografskim pregledima jer to je samo pet minuta vremena. Na kraju, što je pet minuta u odnosu na cijeli život. Ako i otkrijete karcinom, isplačite se, a onda stisnite zube i krenite se boriti. Život je borba – istaknula je Mirjana.
– Svake prve subote u listopadu nalazimo se u Velikoj Gorici gdje naša vrijedna Udruga nosi ovu aktivnost s namjerom da ovom šetnjom podignemo svijest žena koliko je zapravo važno voditi računa o svom zdravlju. Udruga održava mnoge edukacije i tribine na području županije koliko je važan samopregled dojki. Svi ćemo danas zajednički ukazati na ovaj problem, koji je naročito prisutan kod žena, i ova šetnja neka bude odraz prema javnosti da je prevencija vrlo važna i da žene vode računa o svom zdravlju – istaknula je županijska resorna pročelnica Ksenija Čuljak.
Šetnji gradom pridružio se i gradonačelnik Krešimir Ačkar sa suradnicima, a koji je ovom prilikom zahvalio Udruzi edukacijom protiv raka dojke Zagrebačke županije što iz godine u godinu kroz svoje aktivnosti usmjerava pažnju žena da je zdravlje na prvom mjestu.
– Hvala Udruzi koja u našem gradu već tradicionalno obilježava Dan ružičaste vrpce kako bi skrenula pozornost na preventivni pregled ove zloćudne i teške bolesti koja, na žalost zahvaća jako puno žena u Hrvatskoj, ali i kako bi se dala podrška onima koji su se pronašli u toj bolesti. Hvala svima koji pomažu i koji su uključeni kroz cijelu godinu u ovo plemenito djelovanje i akciju i mogu reći da kao Grad ćemo i dalje podržavati njihove aktivnosti – poručio je gradonačelnik Ačkar.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Reporter 441 - 26.09.2024.
Izdvojeno
-
Vijestiprije 6 dana
Trebate automobil? Svratite u subotu u Velikoj Polje na veliku javnu dražbu
-
HOTNEWSprije 15 sati
FOTO Gastro Turopolja: Najfiniju kotlovinu skuhali vatrogasci iz Kosnice
-
HOTNEWSprije 6 dana
Emocionalan susret i velika vijest! Prikupljeno je potrebnih 250 tisuća eura za Ivanovu rehabilitaciju
-
Sportprije 2 dana
Luka za pobjedu: Dječak koji je zaslužio više od 12 minuta u devet utakmica…