Povežite se s nama

HOTNEWS

Mali genijalci brži su od digitrona

Mentalna aritmetika postala je pravi hit u našem gradu

Objavljeno

na

U Osnovnoj školi Eugena Kumičića upoznali smo jednu zanimljivu grupicu mladih ljudi koja ‘razbija’ matematiku. Zbrajanje, oduzimanje, množenje i dijeljenje nizova dvoznamenkastih i troznamenkastih brojeva njima ne predstavlja problem, a pri tome ne koriste papir i olovku. Točni su poput digitrona, ali puno brži. Svoje umijeće na početku bruse na abaku, odnosno abacusu ili okviru za računanje. Ovo pomagalo korišteno je još i u drevnom Sumeru i Egiptu, preuzeli su ga Grci, Perzijanci i Rimljani, a u Europi se koristio sve do 16. stoljeća. Neobičan naziv ovog starog matematičkog pomagala privuklo je Gitu.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

– Moji roditelji negdje su vidjeli reklamu za Soroban akademiju i predložili mi da se upišem. Pristala sam, jer me zanimalo što znači ta riječ abacus i što je to ustvari. Kad sam došla na prvi sat saznala sam što je to, što me je ugodno iznenadilo. Jako sam brzo naučila kositriti ga i dosta mi je pomogao oko zbrajanja i oduzimanja – objasnila nam je Gita.

U Aziji se još uvijek potiče učenje djece radu na abacusima, jer je to znanje izrazito je pogodno za prenošenje u mentalno računanje na vrlo visokoj razini. Nakon što se naučila dobro služiti abakom, Gita je počela računati tako da ga vizualizira, odnosno prešla je na Anzan ili mentalno računanje. Svoju vještinu pokazao nam je i Patrik koji je u trenutku, koristeći mentalnu aritmetiku, riješio postavljeni matematički zadatak.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

– Kad dugo učite i naučite tehniku onda počinjete to vizualizirati u svojoj glavi. Sve to mi je jako zabavno i vjerujem da će mi biti korisno u životu – rekao nam je Patrik.

Mentalna aritmetika djeci omogućuje da lakše svladaju matematičke izazove s kojima se susreću u nižim razredima osnovne škole.

– Djeca dobro reagiraju. Kako sami kažu, ovo im je lakši sustav računanja od onog standardnog u školama. Omogućava im da na potpuno drugačiji i jednostavniji način računanja. Oni si u svojoj glavi mogu vizualizirati te kuglice i to njima predstavlja igru, odnosno neki kreativniji pristup računanju. Sam soroban (abacus), odnosno ova računaljka se u Japanu koristi već pola tisućljeća, a u radu s djecom koristimo vizualno-auditivno-kinestetičku metodu – istaknula je Davorka Ilečić, učiteljica razredne nastave i trenerica u Soroban akademiji.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Zahvaljujući vještini mentalnog računanja Jakov je bezbrižno zaronio u svijet matematike. Ne propušta predavanja učiteljice Davorke.

– Ovdje mi je jako zabavno, ponekad čak zabavnije nego u parku. Ovdje sam naučio puno toga korisnoga i sada mi matematika ne predstavlja neki bauk – kaže Jakov.

S njim se složila i Klara. Kako kaže, na početku je imala velike probleme prilikom dijeljenja, ali zahvaljujući ovoj metodi riješila je svoj problem.

– Više mi ne predstavljaju problem niti računske operacije s troznamenkastim brojevima. Djeci koja ne idu na ova predavanja malo je teže dijeliti i množiti veće brojeve napamet – otkrila nam je Klara.

Odlučila je napustiti siguran posao u renomiranoj tvrtki i podučavati djecu ovoj zanimljivoj tehnici

Helena i Hrvoje Tkalčić također su fascinirani mentalnom aritmetikom. U svom novootvorenom Centru za poduku Helena od jeseni će provoditi program ‘Malac Genijalac’, koji će biti temeljen na originalnom japanskom Hikari programu mentalne aritmetike. Helena se sprema napustiti siguran posao u jednoj domaćoj renomiranoj tvrtki i posvetiti se isključivo podučavanju djece ovoj zanimljivoj tehnici.

– Ovo je za mene nešto novo i izazovno te se jako veselim. Već radim sa svojom kćeri, ona mi je pokusni kunić. Radimo tek dva tjedna, a ona veća sada zbraja i oduzima do 1000 i to bez olovke i papira. Ona je drugi razred osnovne škole i sve to joj je jako zanimljivo. Čim dođe iz škole uzima abacus i kaže mi: Mama idemo vježbati zadatke. U školi su učili zbrajati i oduzimati do 100, a ona veća sada zbraja i oduzima do 1000 – pohvalila nam se Helena.

Foto: Anes Šuvalić/Cityportal.hr

Kako smo doznali od naših sugovornika, djeca kroz mentalnu aritmetiku poboljšavaju vizualizaciju problema, jačaju koncentraciju, uče se fokusirati na problem te se uspješnije nose s postavljenim izazovima, što u konačnici pozitivno utječe na njihovo samopouzdanje.

– Koncentriraniji i fokusiraniji su te uredniji, iz iskustava roditelja djeca počnu ljepše pisati i bolje čitaju, a pokazuju i veći interes za školu. Djeca prvo uče brojeve, zatim pisati brojeve na abakusu, a onda kreće računanje do 10, zatim do 100 i na kraju do 1000, to je prvi nivo. Na drugom nivou s djecom radimo množenje i dijeljenje, a treći nivo ‘Super um’ rezerviran je za korjenovanje i potenciranje pa čak i za računanje datuma u prošlosti – objasnila nam je naša sugovornica.

Svaka razina trajat će 10 mjeseci i pratit će školsku godinu, a nastava će se održavati vikendom u trajanju tri školska sata. Uz osnovni fond sati od 12 sati mjesečno, polaznici će imati pravo na besplatnu dopunsku i dodatnu nastavu. Djeca će biti raspoređena u četiri starosne grupe: predškolsku za djecu od četiri do šest godina, mlađu školsku za učenike prvih i drugih razreda, srednju školsku i stariju školsku grupu za učenike trećih i četvrtih, odnosno petih i šestih razreda osnovne škole. Na kraju svakog nivoa polagat će se test i dobiti certifikat.

Reporter 379

Crna kronika

Policija stala na kraj pljačkašima kuća. Provalili u kuću u Buševcu, Rakarju, Kravarskom…

Riječ je o osobama starosti 19 i 22 godine, a koje nisu s velikogoričkog područja već iz Ličko-senjske županije.

Objavljeno

na

Gorička policija provela je kriminalističko istraživanje nad dvojcem koji je pokušao opljačkati kuću u Buševcu, ali su ih u tom činu spriječili susjedi.

Riječ je o osobama starosti 19 i 22 godine, a koje nisu s velikogoričkog područja već iz Ličko-senjske županije.

Kuća u Buševcu, nije im bila jedina meta. Krali su iz obiteljskih kuća u Rakarju, Ščitarjevu, Kravarskom, Vrbovu Posavskom…

– Ulazili bi u dvorišta obiteljskih kuća i tom prilikom iskoristili bi činjenicu da su vrata otključana, ulazili u kuću i tom prilikom krali nakit i novac – ističu iz goričke policije.

Protiv njih je podneseno posebno Izvješće nadležnom Općinskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici.

Nastavite čitati

HOTNEWS

VIDEO Najpoznatiji Djedica otkrio tajnu: ‘Baka Mrazica mi uređuje loknice, a redovito idem u teretanu’

Nakratko je ostavio sobove da se odmore na “sobodromu” te stigao u studio City radija.

Objavljeno

na

Djed Božićnjak, najomiljeniji čovjek svijeta, posjetio je City Radio, izazvavši oduševljenje radijske ekipe i slušatelja. Iako je nakratko ostavio sobove da se odmore na “sobodromu”, nije zaboravio donijeti blagdanski duh u studio.

Radijska ekipa – Gianna, Marija i Matea – spremno su dočekale Djeda i obasule ga pitanjima, dok je njegov karakterističan smijeh “Ho Ho Ho” odjekivao studijem. Djedica je otkrio nešto više o svom životu u Laponiji, kako organizira posao, jesu li sobovi jedino prijevozno sredstvo koje koristi, kako se priprema za božićnu noć i ide li u teretanu.

Na pitanje kako je živjeti u Rovaniemi, selu blizu Sjevernog pola, Djed Božićnjak otkrio je čaroliju života na niskim temperaturama.

– Posebno je živjeti ispod nule, volim hladnoću, baš kao i moji vilenjaci. Najposebnije su Polarna noć i Ponoćno sunce. Od polovice prosinca do polovine siječnja sunce uopće ne izlazi, dok od lipnja do srpnja ne zalazi. A najljepši dio života ovdje je Aurora Borealis – Polarna svjetlost. Nebeski spektakl boja privlači tisuće turista svake godine – otkrio nam je i priznao da koristi razna prijevozna sredstva, i koje mu je najomiljenije.

– Najdraže su mi saonice koje vuku sobovi ili haskiji. Na kraća putovanja idu dva do četiri soba, a na dulja i do dvadeset! Zamislite samo koliko je to rogova – nasmijao se Djed.

Što se tiče njegovog imena, objasnio je kako “Djed Mraz” simbolizira hladnoću i zimu, a brigu o njegovom izgledu vodi baka Mrazica.

– Prije svakog puta napravi mi loknice i pobrine se da sve bude uredno. Brada i odijelo su dio mog opisa posla – dodao je.

Djed Božićnjak kazao je kako njegova svakodnevica nije samo rad na Božić. Tijekom godine dočekuje turiste, odgovara na pisma i e-mailove te organizira rad vilenjaka.

– Svaki ponedjeljak imam sastanak s vilenjacima. Planiramo izradu igračaka, čitamo pisma s dječjim željama i dogovaramo tekuće poslove – objašnjava omiljeni starac.

Kako bi ostao u formi za nošenje vreća s poklonima, Djed redovito vježba.

–  Imam svoju teretanu, trčim na pokretnoj traci i dižem utege. Nekad mi se ne da, ali moram zbog kondicije – dodaje.

Na pitanje kako uspijeva obići cijeli svijet u samo nekoliko sati, Djed je sa smiješkom odgovorio:

– Vilenjaci su moja tajna. Oni sve pripremaju, a tijekom podjele darova vrijeme se zaustavlja. Naravno, teleportacija je ključna, ali detalji ostaju tajna – naglasio je i na kraju uputio svima božićnu poruku:

– Božićno vrijeme donosi ljubav, radost i zajedništvo. Dijelite osmijehe, stvarajte uspomene i budite dobri jedni prema drugima. Sretan Božić! HO HO HO! – istaknuo je Djedica.

I tako je Djed Božićnjak, uz zvuk zvončića, napustio studio, ostavivši sve u blagdanskom duhu.

 

Gianna Kotroman

Nastavite čitati

Crna kronika

Iz obiteljske kuće u Suši ukrao vrijedan nakit

Ušao je kroz prozor u prizemlju kuće.

Objavljeno

na

Gorička policija izvijestila je o provali u obiteljsku kuću u Suši. Nepoznati počinitelj provalio je u kuću 20. prosinca koja je u vlasništvu 73-godišnjakinje.

Obavljenim očevidom utvrđeno je da je lopov prišao prozoru kuće, uklonio mrežicu za insekte potom obio i otvorio prozor. Ušao je u kuću kroz prozor u prizemlju i djelomično je ispremetao stvari u svim prostorijama pa ukrao zlatni i srebrni nakit.

Šteta je nekoliko stotina eura.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vozač iz Lukavca imao je više od 2 promila, prespavao je u policiji

Sedam kazni ispisano je zbog nedozvoljene količine alkohola u krvi, a dva su vozača uhićena.

Objavljeno

na

Policija je ovoga vikenda u trodnevnom pojačanom nadzoru prometa u večernjim satima od 22 do 6 sati provela akciju i utvrdila 36 prometnih prekršaja. Najviše je kažnjeno vozača koji su vozili pod utjecajem alkohola kao i bez pojasa.

Vozači koji su zatečeni pod utjecajem alkohola, a nisu zadržani do otrežnjenja, vozačka dozvola im je privremeno oduzeta na rok od 12 sati i isključeni su iz prometa. Uhićena su dva vozača i prepraćena na Općinski sud zbog koncentracije alkohola u krvi koja je vila viša od 1,50 promila.

Vikend rekorder po promilima zaustavljen je 21. prosinca u 00:25 sati u Lukavcu. Vozio se Trantinskom ulicom kada ga je zaustavila policija. Napuhao je 2,22 promila alkohola u krvi. Potom je 35-godišnjak smješten u prostorije policije na triježnjenje te je priveden na sud.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Što se krije u malim glavama? Popričajte sa svojom djecom

Razgovor s djecom doprinosi njhovom mentalnom zdravlju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Tragični događaji podsjećaju nas na važnost mentalnog zdravlja svih ljudi, a osobito djece. Ljudi su izloženi konstatnom stresu života, dok se djeca često nađu među pritiskom obitelji, vršnjačkih odnosa i društvenih mreža. Zanemarivanje njihovog mentalnog zdravlja može imati ozbiljne posljedice na odrastanje.

Mentalni problemi kod djece, poput anksioznosti, depresije ili problema s agresijom, često budu zanemarivani od strane roditelja I profesora, ili ne budu ni prepoznati.

Roditelji imaju najvažniju ulogu kod mentalnog zdravlja svoje djece te njihov odnos s djetetom može značajno utjecati na to kako se ono nosi s izazovima i emocijama. Razgovor s djecom, pokazivanje interesa za njihove misli i osjećaje, čak i kad se možda čine nevažnima, te podrška djeci može učiniti veliki napredak u njihovom mentalnom razvoju.

Djeca ne traže uvijek rješenja, često samo žele biti saslušana, a ako primijetimo da dijete postaje povučeno, nesmiju se ignorirati te promjene, jer baš to može biti znak da mu je potrebna podrška.

Ako dijete daje naznake da se bori s ozbiljnijim problemima, potrebno je obratiti se stručnjacima. Važno je imati u na umu da posjet psihologu ili savjetniku nije znak neuspjeha, nego pokazivanje odgovornosti i ljubavi prema djetetu.

A kad smo kod ponašanja djece, oni često uče iz ponašanja upravo onih ljudi kojima su okruženi. Ako sami rješavamo konflikte mirno i otvoreno pričamo o problemima, pokazujemo primjer djeci.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.