Povežite se s nama

Vijesti

Lucija iz Buševca predvodila Povorku svjetlosti: ‘To je velika čast, a ova svetica mi je posebno važna’

Istražili smo i koji se običaji vežu uz blagdan zaštitnice Turopolja i Gorice. Neki su bili važni ratarima, drugi pučkim meteorolozima, a neki su bili posebno zanimljivi mladima. Ako znate još koji- javite!

Objavljeno

na

Paljenje druge adventske svijeće na Radićevom trgu ove je subote bilo obogaćeno i dolaskom svete Lucije, zaštitnice naše Gorice! Nakon kratkog molitvenog programa koji je vodio Filip Pranjić, đakon crkve Navještenja BDM, Povorka svjetlosti, predvođena svetom Lucijom, krenula je noseći upaljene lampaše kroz centar grada, simbolično šireći božićno svjetlo svim sugrađanima.

Foto: Lucija Rožić kao sveta Lucija kod adventskog vijenca na Trgu S.Radića/G.Kiš, Cityportal.hr

Lik svete Lucije ove godine predstavlja 23-godišnja Lucija Rožić, inače članica KUD-a Ogranka Seljačke sloge Buševec. Mladoj Luciji ova je svetica posebno draga iz više razloga.

– Jako je lijepa ova tradicija, a meni osobno je sama sveta Lucija i njeno značenje jako važno, pa mi je i velika čast predvoditi Povorku svjetlosti. Ona je bila mučenica, izvađene su joj i oči, zaštitnica je i našega Grada, vida i svjetlosti – rekla nam je Lucija iz Buševca.

Foto: Povorka svjetlosti u crkvi Navještenja BDM/G.Kiš, Cityportal.hr

Sveta Lucija je postala zaštitnicom Turopolja u 16. stoljeću, jer upravo su na njen blagdan, 13. prosinca, velike snježne padaline protjerale Turke. Zato su se Turopoljci zavjetovali na vjernost ovoj svetici i uzeli je za zaštitnicu. Grad Velika Gorica je pri svom osnutku 1995.godine odlučio kako će upravo blagdan svete Lucije biti i Dan grada.

Uz dan svete Lucije, 13. prosinca, vežu se brojni običaji. Neki su bili važni poljoprivrednicima, drugi pučkim meteorolozima, a neki su imali veliki utjecaj na ljubavni život mladih. Jedan od takvih opisala je i najčitanija hrvatska književnica, Marija Jurić Zagorka, u romanu ‘Kći Lotršćaka’, čija je radnja većinski i smještena u Turopolje.

Sveta Lucija u nas je veliki svetac. Ona je turopoljski patron i znamenita za muške i ženske. Svake godine na Lucijino muški biraju novog komeša i općinske poglavare, a djevojke biraju sebi muževe. Uoči sv. Lucije djevojka uzima papir, razreže ga na trinaest komadića, na svaki napiše ime po jednog poznatog viteza, onda papir smota i svih trinaest kuglica spremi u posudicu. Od Lucije do Božića upravo je trinaest dana. Svaki dan, počev od dana svete Lucije, baci djevojka jednu kuglicu u plamen, a da u nju ne zaviri. Na Božić dolazi na red trinaesta, ali ovu ne stavi u plamen, već je otvori. Onaj, čije je ime upisano na trinaestom papiru, taj će sigurno postati njezin muž’.

Foto: Martina Piškor, MC Marija Jurić Zagorka

Malo drugačija verzija kaže kako, osim djevojaka, i mladići ispisuju na papiriće imena potencijalnih udavača, no trinaesti papirić, i jedni i drugi, ostavljaju praznim. Svakog dana spaljuju jedan od 12 papirića. Trinaesti se otvara na Badnjak i na njemu se čita ime budućeg odabranika ili odabranice. Ako je pak ceduljica prazna, te godine neće biti ništa od udaje, odnosno od ženidbe. Ali ako vam sv. Lucija slučajno krivo izabere ili predvidi, ne smijete se ljutiti na nju, jer kako stari Pogledić iz spomenutog romana kaže : ‘Lucija radi svoje sljepoće može zabuniti i tako pogriješiti’, navode iz Memorijalnog centra Marija Jurić Zagorka.

Jedan od najraširenijih običaja svakako je sadnja pšenice, a posebno je bio bitan ratarima. Naime, po visini niknule pšenice do Božića procjenjuje se kakav će biti budući urod. Također, ako je na božićno jutro pšenica rosna, djevojku će zasigurno ostaviti njezin momak, a ako je suha, donijet će joj obilje veselja i radosti. Stara vjerovanja kažu i kako se božićna pšenica ne smije bacati u smeće, jer se smatra blagoslovljenom. Zato se na selu davala kao hrana stoci, a u gradu su je bacali u vatru.

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL

Dani od blagdana sv. Lucije do Božića nazivaju se i Lucijanskim danima, a kako ih je 12 naši stari su razvili i svojevrsni pučki sustav godišnje vremenske prognoze. Vrijeme iduće godine u pojedinom mjesecu biti će onakvo kakvo je odgovarajućeg dana u tom periodu.

Sv. Lucija kršćanska je mučenica koja je živjela u 4. stoljeću u gradu Sirakuzi. Prema legendi, zbog odbacivanja zaručnika i otkazivanja vjenčanja, mučena je do smrti. Zaštitnica je tjelesno i duhovno slijepih, ratara, lađara, staklara, krojača, tkalaca, pisara, vratara i kovača. Često se prikazuje sa svjetiljkom koja označava božansku mudrost, a i samo ime potječe od latinske riječ lux što znači znači svjetlo, stoga se kaže i kako ova svetica naviješta veliko svjetlo božićne noći.

Foto: Lucija Rožić kao sveta Lucija, đakon Pranjić, dir. TZVG Maja Toth, zamjenik gradonačelnika Neven Karas/G.Kiš, Cityportal.hr

 

HOTNEWS

FOTO Završna faza uređenja vatrogasnog doma u Novom Čiču

Dom bi trebao biti gotov početkom iduće godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

U tijeku je unutarnje uređenje novog vatrogasnog doma u Novom Čiču, a koji bi trebao u potpunosti biti dovršen do početka iduće godine. Kada bude dovršen, objekt veličine oko 900 metara kvadratnih, bit će na korist svim mjesnim udrugama.

– Ovaj vatrogasni dom bit će pravi društveni dom. Osim vatrogasaca svoje će prostore naći i brojne udruge koje djeluju na dobrobit ovog kraja. Nakon što smo već uredili prostorije Kulturno-umjetničkog društva Čiče da je to sada jedna zavidna razina društvenog života, ali i kada je u pitanju infrastruktura. Ovo je naš odgovor na sve ono što oni pružaju društvu, ali i poticaj drugima da niti jedan dobar i kvalitetan rad neće ostati neprepoznat od strane Grada Velike Gorice – naglasio je prilikom obilaska gradonačelnik Krešimir Ačkar.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vrijednost radova je milijun i 245 tisuća eura, a Čedomir Tomašić predsjednik Mjesnog odbora Novo Čiče ističe kako će dom imati više sadržaja.

– On neće biti prazan i neaktivan, a zasigurno će i obogatiti mjesto koje napreduje i u koje se sve više ljudi doseljava. Bit će to jedna lijepa i pozitivna priča za naše mjesto koje je u određenoj fazi ekspanziji razvoja i ima zavidan broj udruga – govori Tomašić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Vatrogastvo u Novom Čiču ima stoljetnu tradiciju, a novi vatrogasni dom upravo je prijeko potreban čičkim vatrogascima kako bi adekvatno mogli spremiti svoja vozila i opremu.

– Nakon što je naš stari vatrogasni dom srušen jer je stradao u potresu, ostali smo bez svojih prostorija. Trenutno se nekako snalazimo, a privremeno koristimo i prostorije KUD-a. Veselimo se novim i adekvatnim prostorijama za potrebe ne samo vatrogasnog društva, već i ostalih udruga te mogućnost druženja i okupljanja svih mještana – istaknuo je Zvjezdan Čurla predsjednik DVD-a Novo Čiče.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

U Novom Čiču već šest godina djeluje i Društvo žena Novo Čiče koje do sada nisu imale svoj prostor.

– Nestrpljive smo da se završi ovaj prostor kako bi mogli u svojim novim prostorima održavati sastanke i brojne aktivnosti koje udruga provodi – rekla je predsjednica društva Vera Stepančić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Svoj prostor u novom objektu imat će i Udruga umirovljenika Novo Čiče koje broji 130 članova.

– Do sada nismo mogli se družiti i okupljati naše starije mještane kako bi im uljepšali trenutke u njihovoj zlatnoj dobi. Radujemo se prostoru kojega smo dobili i nadamo se da će radovi biti što prije gotovi – istaknula je predsjednica udruge Nevenka Drapić.

26.04.2024. – Obilazak radova na uređenju Vatrogasnog doma u Novom Čiču – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Stari most je srušen, krenula je izgradnja novog betonskog mosta u Čičkoj Poljani

Rok za izvođenje radova je 180 dana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Prije dva mjeseca krenulo je rušenje starog hrastovog mosta u Čičkoj Poljani, a sad su krenuli i radovi na izgradnji novog, vrijednog milijun i 234 tisuće eura. Radove je danas obišao i gradonačelnik Krešimir Ačkar.

– Rok izvođenja radova je 180 dana, a početak je bio 15. siječnja. Most će biti armirano betonske konstrukcije s drvenom ogradom i dug oko 50 kilometara, a širok 7,5 metara. S prometne strane most se sastoji od jedne kolničke trake širine 3,6 metara i obostranih pješačkih staza širina po 1,7 metara. Drago mi je što će mještani uskoro imati kraći put do Velike Gorice za gotovo četiri kilometara. Most bi trebao biti gotov do kraja ove godine, a s njime će ovaj kraj dobiti još veći turistički potencijal – istaknuo je gradonačelnik Ačkar.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Da je most od velike važnosti za taj kraj, potvrdio je i predsjednik MO Čička Poljana Darinko Gučić.

– Mi smo se načekali, ali smo dočekali ovaj most prijeko rijeke Odre koji nam je od velike važnosti za naše mjesto. Kada su bile poplave nismo imali gdje izaći iz mjesta, taj projekt s poplavama je riješen i sada ćemo riješiti ovaj most. Ovo je jedan veliki početak za naše mjesto – istaknuo je Gučić i zahvalio Gradu i gradonačelniku što su omogućili ovaj projekt.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Uz kraći put, most će sada konačno nakon više od jednog desetljeća ponovno spajati Čičku Poljanu i Kuče.

– Do sada morali ići dva kilometara u jednom smjeru da bi zaobišli rijeku Odru. No, ne samo to. Kada su bili visoki vodostaji na ovom području ceste su bile zatvorene, a most je bio na višoj razini pa se moglo prolaziti, veseli nas što ćemo uskoro ponovno imati komunikaciju na dvije strane – naglasio je Gučić.

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

26.04.2024. – Obilazak radova na izgradnji novog mosta u Čičkoj Poljani – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Nastavite čitati

Vijesti

Tamburice se vraćaju u Kravarsko, ponovno će odzvanjati crkvom Uzvišenja Svetog Križa

U čast hrvatskim braniteljima.

Objavljeno

na

Zvuk tamburica ponovno će odzvanjati crkvom u Kravarskom u čast hrvatskim braniteljima! Tamburaški orkestar HRT-a u nedjelju 28. travnja održat će jubilarni 30. koncert u novosagrađenoj crkvi Uzvišenja Svetog Križa u Kravarskom. Koncert organiziraju ga Općina Kravarsko, Zdrug hrvatske obrane „Nikola Šubić Zrinski“ i Udruga pripadnika 153.brigade HV-a Velika Gorica.

– Tradicija održavanja koncerta počela je još  ratne 1992. godine. Pripadnici topničke postrojbe B1 153. brigade HV koji su se u to vrijeme nalazili na području današnje općine Kravarsko organizirali su u suradnji s glazbenom proizvodnjom HRT-a prvi koncert pod tim nazivom u župnoj crkvi. Nakon formiranja općine 1996. godine organizaciju je preuzima Općina Kravarsko – podsjetila je Valentina Čačić iz Općine Kravarsko.

Koncert se održavao neprekidno 29 godina, no kako je u razornom petrinjskom potresu stradala crkva, tako je i ova tradicija nakratko prekinuta. Ovo će biti prvi koncert u novoizgrađenoj crkvi. Uz tamburaše HRT-a, a pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda nastupit će i brojni gosti: Josipa Gvozdanić, Zvonko Kompes, velečasni Ljubomir Vuković, Gordana Ivanjek, Boris Ćiro Gašparac, Tatjana Matejaš – Tajči, Stanko Šarić, Adalbert Tuner Juci, Stjepan Vlahovac i Ansambl Jane

Koncert počinje u 18 sati, a odvija se pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Zagrebačke županije.

 

Nastavite čitati

Kultura

Sutra ispred Pučkog velika završna rođendanska fešta, evo što vas čeka

Od 10 do 12 sati…

Objavljeno

na

Cijeli tjedan Pučko otvoreno učilište častilo je Velikogoričane besplatnim programima, a veliku završnu slavljeničku feštu povodom 64. rođendana pripremaju sutra ispred same zgrade Učilišta. Od 10 do 12 sati čekaju vas radionice, ples, pjesma, akrobati i žongleri.

Svojim plesnim nastupom ‘zagrijat’ će vas članovi plesnog kluba Megablast. Glazbeno umijeće, uz polaznike Tečaja gitare i solo pjevanja, predstavit će i Orkestar UŠFL te Dječji zbor Cvrkutavci. Za sve male kreativce i znanstvenike pripremili su u jutarnjim satima školu crtanja, kiparsku i znanstvenu radionicu te sadnju cvijeća i proljetnica. Svojim performansom i ove će vas godine zabaviti nezaobilazni akrobati i žongleri.

Istoga dana, u 17 sati Gradsko kazalište „Scena Gorica“ uz rođendan slavi i 100. izvedbu predstave za djecu „Gospođica Neću“. U spoju glume i lutkarstva, čovječjih dijelova i dijelova lutaka, ljudi i životinja, Gospođica Neću svoju malu publiku uči što se sve događa ako tvrdoglavo govore ‘neću’ i što mogu dobiti kada počnu govoriti ‘hoću’.

Besplatne ulaznice za predstavu mogu se podići na blagajni Učilišta sat vremena prije početka.

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

U tri dana četiri krađe parfema iz Müllera u Dobrilinoj

Ukupna šteta je oko 4 tisuće eura.

Objavljeno

na

Ovaj tjedan gorička policija evidentirala je čak četiri krađe parfema iz Mullera u Dobrilinoj ulici. Prva je bila 22. travnja oko 14:30 sati, iduća je bila dan kasnije 23. travnja i to u dva navrata u 12:30 i 19:30. Posljednja krađa bila je 24. travnja oko 18:50 sati.

– Sva kaznena djela izvršena su na identičan način. Počinitelj je iskoristio trenutnu odsutnost ili zaokupljenost djelatnica poslom. Došao je do polica gdje su parfemi i iste je spremio u torbu te se udaljio iz trgovine – govore nam iz goričke policije.

Šteta je ovim kaznenim djelom 4 tisuće eura, a najvjerojatnije se radi o istom počinitelju.

Nastavite čitati

Reporter 436 - 11.04.2024.

Facebook

Izdvojeno