Povežite se s nama

HOTNEWS

Loš izbor i zašto je potreban…

U životu se često nalazimo u prilikama da donosimo odluke. Nisu sve odluke od životnog značenja, dapače, ima ih i onih svakodnevnih jednostavnih, no i njih nerijetko krivo izaberemo.

Objavljeno

na

Koliko ste puta u životu sami sebi rekli: „E baš si pametna/pametan! Baš ti je to trebalo!“?

Bezbroj, jel’ tako? Da, znam. I ja isto.

Međutim, danas kad sagledam sve izbore koji su se utjecali na moj život s ovim iskustvom, moram priznati da gledam drugačije na njih.

Evo, recimo dok sam bila klinka koja je stalno bila na meti drugih klinaca zbog ovih i onih razloga, moj otac je zaključio da bi bilo najpametnije da se bavim nekim borilačkim sportom. Pa sam tako ja krenula na Taekwondo. Vi koji me poznajete, vjerujem da se smješkate, ali bez brige, nije to sve, tek sam krenula. I tako sam ja s mojom prijateljicom Anitom krenula istraživati čari borilačkih sportova, no ne zadugo. Jednog dana moja baka koja nas je sve ispraćala u školu gledajući nas s prozora svog stana, zaključila je da taj sport nije za mene. Zašto, pitate se?

E pa baka je primijetila da njezina princeza hoda kao harambaša. Naime, direktni udarci koje smo trenirali, moj hod su časkom pretvorili u nešto nalik „šestaru sa federima“. Dovoljno slikovito? Tako, da.

Nakon kratkog bakinog pojašnjenja mojim roditeljima da je promjena sportskih aktivnosti nužna, moji roditelji napravili su još veću pogrešku. Mene, koja sam uvijek imala rumene i popunjene obraščiće (i ne samo to), upisali su na ritmičku gimnastiku. Da, da. Sad se možete smijati. I to kod profesorice Drvodelić. Dakle, strah i trepet svih djevojaka na školi. Cure koje su se bavile tim sportom, naravno da nisu ni imale obraščiće, jer gimnastika bilo koje vrsta ne dozvoljava višak kose, a kamo li kilograma. Dakle, fijasko. Probali smo i s čunjevima (ili kako se već zovu) i s trakicom i hula-hopom (koji bi mi btw danas bio taman), ali uzalud. Baka mi je čak isplela „polovinke“ (plesne papučice) i našila na njih neku kožu da mi se ne kliže dok vježbam na parketu, ali uzalud. Moj hod sad se pretvorio u depresivno klaćenje još više zadirkivanje djevojčice kojoj odlazak u školu više nije bio zabavan. A imala sam tek 10, 11 godina. Jep, to je prva greška koja je utjecala na moj život, a da je se ja sjećam. Danas ju rado prepričavam majkama koje tlače svoju djecu viškom izvanškolskih aktivnosti, ali o tome ćemo drugom prilikom.

Foto: Pixabay-TobiasGrahl

No, nisam vam rekla kako mi je to pomoglo.

Nakon što sam sama sebe vidjela u staklenoj stijeni jednog dućana kako izgledam hodajući tako pogrbljena pokraj djevojčica koje su hodale uspravno s osmjehom, odlučila sam sama sebe natjerati da pazim na svoj hod. Baš da pazim. Da se ne klatim, da su mi leđa uvijek ravna unatoč super teškoj školskoj torbi i obavezno svaki put kad sam imala priliku vidjeti se kako hodam, da to i učinim. Nakon što sam to izvježbala, osjećala sam se bolje, a i izgledala sam bolje. Danas hodam kao patka, kažu neki, ali kad se natjeram prošetam ja i štiklu, a da pri tome ne izgledam kao rahitični dinosaur.

U životu se često nalazimo u prilikama da donosimo odluke. Nisu sve odluke od životnog značenja, dapače, ima ih i onih svakodnevnih jednostavnih, no i njih nerijetko krivo izaberemo. Evo recimo, jutros sam obukla tenisice, haljinu i traper jaknu jer mi je kroz prozor to izgledalo jako mudro. Izlaskom iz stubišta shvatila sam da mora da sam još uvijek sanjala dok sam donosila tu odluku jer vani je debela magla sakrivala zgradu preko puta, a sunce se ne bi moglo probit ni da se približilo planeti. Dakle, ipak sam trebala popiti tu kavu prije izlaska iz kuće, a ne ostati 10 minuta duže u toplom krevetu, jer danas ima da se smrznem samo tražeći auto na parkiralištu.

Foto: Pixabay-RayanMcGuiver

Međutim, nesporna je činjenica da za ništa u životu nemamo garanciju, osim da će život koji smo dobili na korištenje – jednog dana završiti. Na ovaj ili onaj način. To je jedina garancija. Sve ostalo, učimo sami, odlučujemo sami i zahvaljujući odlukama koje donosimo rastemo ili stagniramo. Ne vjerujem da na ovoj planeti postoji čovjek nije naučio iz svojih pogrešaka ili loših odluka. Sasvim druga je stvar to što većina nas krivi druge za vlastite pogrešne odluke, ali tako je valjda lakše. Kad je netko drugi kriv. Iako, kad se pogledamo u ogledalo, pravi krivac nas gleda.

Ovo se može primijeniti na sve u životu. Od odabira namirnica za objed, preko odabira odjeće, prijatelja, partnera, posla, hobija, putovanja, kupovine bilo čega i odlazaka bilo gdje.

Budući da su ove kolumne uglavnom bazirane na odnosima žena i muškaraca, loš izbor je nešto što smo zasigurno svi bar jednom u životu napravili.

Činjenica da smo odgajani tako da imamo samo jednog partnera kroz život, jer inače si promiskuitetna (kako mrzim ovu riječ), najveća je glupost koju su nas mogli naučiti. Baš zbog tog glupog stava i odgoja, postoji previše loših brakova oko nas. Baš zbog toga, zbog tog lošeg odabira kojeg su nas učili da ne možemo ispraviti, mnogi od nas trpe uz sebe partnere s kojima nakon nekog vremena nemaju ništa zajedničkog. Nije nužno da veze postaju nasilničke ili kobne, ali kad se jedno jutro probudite pokraj partnera prema kojem nemate niti jednu pozitivnu emociju, što to govori o vašem životu? Ovom jednom životu koji ste dobili? Zapitajte se.

Foto: Pixabay-ICSilviu

Osobno vjerujem da svako od nas u životu sretne srodnu dušu, pa ako ne prije onda u staračkom domu. Isto tako vjerujem da svako od nas zaslužuje provesti život uz onoga tko mu paše, a ne uz onoga uz koga mora. Obično su to dvije različite osobe. Samo rijetki sretnici nađu svoju srodnu dušu rano u životu. Neki se prepoznaju tada, a neki tek nakon što provedu godine i godine u lošem braku. Koliko ste puta čuli da se neka žena razvela i nakon razvoda susrela čovjeka s kojim je išla u školu i „rodila se ljubav“? Prečesto… Bar ja jesam.

Da zaključimo. Molim vas nemojte učiti svoju djecu da je promjena loša i da će ih loše odluke u životu skupo koštati. Neke hoće, ali većina neće, no naučit će ih kako ubuduće prepoznati što je dobra odluka u toj situaciji. Posljedica svake loše odluke je bolja škola od posljedice dobre odluke. Dobre odluke nam spuštaju oprez i postajemo ranjiviji. Loše odluke nas tjeraju da razmišljamo više nego inače.

Osim ako ste baksuz. E onda vam nema pomoći.

Šalim se..možda…

I ovu srijedu, voli vas vaša N.

HOTNEWS

HVZ: Situacija na poplavljenom području je pod kontrolom

U protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s više od 400 vatrogasaca i 138 vatrogasnih vozila.

Objavljeno

na

U okolici Orahovice, gdje su vatrogasci tijekom 29. ožujka aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja, došlo je do plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. Na obrani od poplave prema evidenciji, ukupno je angažirano 146 vatrogasaca s 44 vatrogasnih vozila s područja Virovitičko-podravske županije – javlja Hrvatska vatrogasna zajednica. 

– Situacija je na poplavljenom području pod kontrolom i vatrogasci su odradili sve sanacije na koje su izašli, no i dalje ostajemo u pripravnosti te aktivno radimo na obrani od poplave – izvijestio je v.d. županijskog zapovjednika Robert Teskera. 

Na obrani od poplava u Osječko-baranjskoj županiji ukupno je angažirano 418 vatrogasaca s 94 vatrogasna vozila, a najteže stanje je na području Općine Đurđenovac gdje je veliki broj objekata poplavljen te se radi na ispumpavanju. 

– Na području Đurđenovca vatrogasci Vatrogasne zajednice Đurđenovca ispumpavali su vodu u zgradi koja ima zajednički podrum za više kućnih ulaza, a zbog električnih instalacija koje se nalaze u istoj kako bi djelatnici HEP-a pustili električnu energiju natrag u zgradu. Ostale intervencije odnose se na ispumpavanje podruma obiteljskih kuća. Na intervencijama je sudjelovalo 30-tak vatrogasaca s 5 vatrogasnih pumpi – rekao je zapovjednik Vatrogasne zajednice Osječko-baranjske županije Zoran Pakšec. 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađeno 7 tehničkih intervencija koje su se uglavnom odnosile na ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata i bunara, čišćenje prometnica od blata te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode. Ukupno je angažiran 21 vatrogasac s 10 vatrogasnih vozila iz JVP Požega, JVP Požeško – slavonske županije te DVD-i: Čaglin, Jaguplije, Ruševo i Biškupci. 

Prema evidenciji zaprimljenih i obrađenih vatrogasnih intervencija u sustavima za upravljanje vatrogasnim intervencijama u protekla 24 sata zabilježeno je 110 vatrogasnih intervencija na kojima je kumulativno sudjelovalo 120 vatrogasnih organizacija s ukupno 401 vatrogascem i 138 vatrogasnih vozila. 

Prognoza vremena za iduće dana je optimistična po pitanju padalina. Već danas će biti manje kiše za razliku od proteklih dana a moguća su i kraća sunčana razdoblja, osobito u zapadnim predjelima – stoji u prognozi HDMZ-a. Prema sedmodnevnoj prognozi u četvrtak se očekuje porast dnevnih temperatura, bez kiše. 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Vatrogasci i dalje angažirani u obrani od poplava

Na području Zagrebačke županije odrađeno je13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Obilna kiša na području nekoliko županija izazvala je bujične poplave, a riječ je o Virovitičko-podravskoj, Osječko-baranjskoj, Požeško-slavonskoj, Sisačko-moslavačkoj i Zagrebačkoj županiji. 

Najteža situacija je u Virovitičko-podravskoj i Osječko-baranjskoj županiji, javlja Hrvatska vatrogasna zajednica, gdje su tijekom jučerašnjeg dana i noći na području grada Orahovice i mjesta Slavonske Bare vatrogasci aktivno radili na obrani od poplave i sanaciji poplavljenih područja. Došlo je do izlijevanja rijeke Vučice i plavljenja stambenih i gospodarskih objekata te prometnica. U posljednja 24 sata ukupno je kumulativno angažirano 80 vatrogasaca s 24 vatrogasnih vozila s područja županije. 

– Situacija na području županije je pod kontrolom, a vodostaji su u opadanju. Na području Orahovice se još radi na nekoliko ispumpavanja, a slična situacija je i na području Slavonske Bare i Zokovog Gaja. Na području Crnca je došlo do puknuća nasipa, ali srećom i tu se vodostaj povlači, a vatrogasci i dalje rade na punjenju vreća – rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Robert Teskera.  

Foto Hrvatska vatrogasna zajednica

Osječko-baranjska županija 

Na području Osječko-baranjske županije ukupno je angažirano 340 vatrogasaca sa 75 vatrogasnih vozila s područja županije na obrani od poplava, jer je velik broj objekata na području Općine Đurđenovac  poplavljen te se radi na ispumpavanju. Prema riječima županijskog vatrogasnog zapovjednika Zorana Pakšeca, vatrogasci su i dalje na terenu, radilo se cijelu noć te s ispumpavanjem objekata nastavljaju i danas. 

Požeško-slavonka županija 

Na području Požeško-slavonske županije ukupno je odrađena 21 tehnička intervencija, uglavnom ispumpavanja vode iz stambenih i gospodarskih objekata, bunara te jedno spašavanje vozila i osobe iz vode, a angažirana su 102 vatrogasca sa 23 vatrogasna vozila sa područja županije. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Sisačko-moslavačka županija 

Na području Sisačko-moslavačke županije kiša je uzrokovala plavljenje objekata na području Siska, Petrinje, Novske i Kutine. Ukupno je odrađeno 15 tehničkih intervencija ispumpavanja vode iz objekata gdje je ukupno angažirano 36 vatrogasaca s 18 vatrogasnih vozila iz Javnih vatrogasnih postrojbi grada Siska, Petrinje, Novske i Kutine. 

Zagrebačka županija 

I na području Zagrebačke županije bilježi se povećan broj tehničkih vatrogasnih intervencija koje su posljedica obilne kiše. Ukupno je odrađeno 13 intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja stabala s prometnica gdje su ukupno angažirana 73 vatrogasca s 19 vatrogasnih vozila. 

Foto: Hrvatska vatrogasna zajednica

Vodostaji u porastu, najkritičnije kroz vikend

Vodostaji rijeka u slivu Save nastavljaju rasti, a najkritičniji trenuci očekuju se tijekom vikenda i početkom idućeg tjedna. Rijeka Una u Hrvatskoj Kostajnici mogla bi tijekom današnjeg dana doseći razinu koja zahtijeva izvanredne mjere obrane od poplava. Kupa i Korana u Karlovcu svoj vrhunac očekuju u nedjelju oko podneva, dok srednji i donji tok Save od nedjelje ulazi u dulje razdoblje visokih vodostaja zbog obilnih dotoka iz Bosne i Hercegovine te domaćim pritocima nakon kišnih dana – stoji u prognozi DHMZ. 

Najavljen prestanak oborina 

U razdoblju 27. do 28. ožujka do podneva na području Hrvatske najviše oborine zabilježeno u Slavoniji, Banovini, Žumberku i u Gorskom Kotaru, obavijestio je HDMZ, što je vidljivo na radarskoj slici. 

Foto: HDMZ

Prema objavi prognostičkog portala Kad će kiša, subota će još biti kišovita. 

– Današnji dan će još biti oblačan, prohladan i kišan uz umjeren sjeverac i temperaturu oko desetke. Sutra prijepodne i sredinom dana još malo kiše ili pljuskova, a poslijepodne i malo sunca pa će biti koji stupanj ugodnije. Pokoji pljusak moguć je i početkom tjedna, ali će vrijeme ipak polagano ići na bolje – dodaju prognostičari s portala. 

Foto: Cityportal

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA 23 posto više posjetitelja i 19 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica sa svojom okolicom sve je poželjnija turistička destinacija, što pokazuju i brojke dolazaka turista i posjetitelja te broj noćenja. Naime, naš grad bilježi 23% više posjetitelja i 19% više noćenja u odnosu na prošlu godinu, što je pokazatelj da naše područje ima što ponuditi turistima, te da je briga o turističkim sadržajima prepoznata od strane posjetitelja. Također, porast broja dolazaka dugoročno se odražava na cijelu lokalnu zajednicu – istaknuto je na drugoj sjednici Skupštine Turističke zajednice Velike Gorice.

Foto: TZ grada Velike Gorice

Također, posebni naglasak gradska Turistička zajednica stavila je na izradu Plana upravljanja destinacijom koji stavlja održivost u središte razvoja turizma, uz očuvanje prirodnih i kulturnih bogatstava Turopolja te odgovorno upravljanje resursima i poticanje ekološki osviještenih inicijativa.

– Velik je interes za manifestacije poput AirVG-a, Gastro Turopolja, Adventa u Gorici, a sa izgradnjom nove biciklističke infrastrukture razvijamo se i kao cikloturistička destinacija – rekao je gradonačelnik grada Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Slijedom toga će Turistička zajednica podržati projekte vezane uz eko-turizam, biciklističke rute, razvoj ruralnog turizma i digitalizaciju usluga čime će Velika Gorica i Turopolje ojačati svoju turističku poziciju.

– Nastavak je to naše vizije Velike Gorice kao održive destinacije budućnosti, gdje turizam i priroda idu ruku pod ruku – poručila je direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice Maja Toth..

Foto: Josip Škof

Nastavite čitati

HOTNEWS

ZBOGOM ZIMO Počinje ljetno računanje vremena

U noći sa subote na nedjelju spavat ćemo jedan sat kraće…

Objavljeno

na

Ovog vikenda počinje ljetno računanje vremena. U noći sa subote na nedjelju, u 2 sata ujutro kazaljke će se pomaknuti jedan sat unaprijed, što znači da će se dva sata računati kao tri. Zbog toga ćemo spavati jedan sat kraće.

S ljetnim računanjem vremena dolazi i do promjene u obračunu skuplje i jeftinije struje. Onima koji imaju jednotarifno brojilo cijena kilovatsata uvijek je ista i cijelog se dana električna energija obračunava prema dnevnoj, skupljoj tarifi. Kod višetarifnog brojila električna energija obračunava se prema višoj i nižoj tarifi, odnosno dnevnoj i noćnoj. Ono što je važno znati jest da je cijena kilovatsata električne energije tijekom noći upola jeftinija.

Viša tarifa računa se od 8 do 22 sata, a niža tarifa od 22 do 8 sati.

No, važno je naglasiti da je korištenje dnevnih svjetala na automobilima obavezno do 31.ožujka, bez obzira na ljetno računanje vremena.

Naime, u Hrvatskoj je obaveza paljenja dnevnih svjetala na automobilima na snazi od 1.studenog do kraja ožujka, a to znači kako od utorka, 1.travnja više ne morate imati upaljena dnevna svjetla na svom vozilu.

Također, vozači mopeda i motocikala imaju obvezu tijekom cijele godine voziti s upaljenim dnevnim svjetlima. U slučaju da se vozači ne drže ove odredbe, morat će platiti kaznu od 30 eura.

Nastavite čitati

HOTNEWS

ŽUPANIJA U posljednje 4 godine udvostručen iznos za poljoprivredu

Pravo na poljoprivredne potpore tijekom posljednje četiri godine iskoristilo je 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija raspisala je 1,1 milijun eura vrijedne javne pozive za dodjelu bespovratnih potpora poljoprivrednicima.

573 tisuće eura osigurano je za potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu, 340 tisuća eura za ekološku poljoprivredu i ruralni razvoj, 70 tisuća eura izdvojeno je za poticanje energetske učinkovitosti i nabavu i ugradnju obnovljivih izvora energije na poljoprivrednim gospodarstvima, a 150 tisuća eura je na raspolaganju za nabavu poljoprivrednog materijala za sjetvu i sadnju, kao i kreditiranje nabave poljoprivrednog repromaterijala.

Važno je istaknuti i činjenicu da jedan poljoprivrednik može istovremeno biti korisnik svih poljoprivrednih potpora Zagrebačke županije.

Foto: Cityportal

– Pitanje poljoprivrede i samoodrživosti je pitanje nacionalnog interesa, a činjenica da smo u posljednje 4 godine udvostručili iznos za poljoprivredu pokazatelj je u kojoj  mjeri Zagrebačka županija brine o poljoprivrednicima i ovoj strateškoj gospodarskoj grani. Zbog toga smo odlučili pomoći mjerama koje idu u tri smjera. Prvi je gradnja i modernizacija gospodarstava i proizvodnje čime osiguravamo opstanak naših ruralnih područja. Drugi smjer postepena preorijentacija poljoprivrede na ekološku proizvodnju kako bismo očuvali ekosustav te usmjerili se prema održivim izvorima energije. Time naši poljoprivrednici postaju energetski neovisniji, smanjuju troškove svog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i pridonose očuvanju okoliša. Treći smjer pomoći je potpora sjetve i sadnje, gdje zbog previsokih cijena repromaterijala želimo smanjiti pritisak na poljoprivrednike – istaknuo je župan Stjepan Kožić.

Ekološka poljoprivredna proizvodnja odvija se na 2.125 hektara zemlje koju za ekološki uzgoj koristi 244 aktivnih gospodarstava na području županije, za koje je Županija pripremila široku paletu potpora. Konvencionalni proizvođači mogu ostvariti potporu do 15 tisuća eura godišnje, dok ekološki proizvođači mogu ostvariti godišnje do 20 tisuća eura potpore.

Foto: Cityportal

Osim tih mjera, već četvrtu godinu zaredom Zagrebačka županija sufinancira ugradnju fotonaponskih sustava za proizvodnju električne energije na zgradama poljoprivredne namjene, a od ove godine i nabavu te postavljanje dizalica topline. Riječ je o 70 tisuća eura vrijednom javnom pozivu kojim poljoprivrednici mogu ostvariti do 10 tisuća eura bespovratnih sredstava.

Također, sa 150 tisuća eura Zagrebačka županija sufinancira troškove nabave i subvencionira kamatu na kredite za nabavu poljoprivrednog repromaterijala za sjetvu ratarskih kultura te sjetvu i sadnju presadnica.

Dodajmo kako je u posljednje četiri godine pravo na poljoprivredne potpore iskoristilo 3 tisuće poljoprivrednika kojima je Zagrebačka županija dodijelila gotovo 4 milijuna eura, a aktualni javni pozivi otvoreni su do 15. studenoga.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.