Povežite se s nama

HOTNEWS

Loš izbor i zašto je potreban…

U životu se često nalazimo u prilikama da donosimo odluke. Nisu sve odluke od životnog značenja, dapače, ima ih i onih svakodnevnih jednostavnih, no i njih nerijetko krivo izaberemo.

Objavljeno

na

Koliko ste puta u životu sami sebi rekli: „E baš si pametna/pametan! Baš ti je to trebalo!“?

Bezbroj, jel’ tako? Da, znam. I ja isto.

Međutim, danas kad sagledam sve izbore koji su se utjecali na moj život s ovim iskustvom, moram priznati da gledam drugačije na njih.

Evo, recimo dok sam bila klinka koja je stalno bila na meti drugih klinaca zbog ovih i onih razloga, moj otac je zaključio da bi bilo najpametnije da se bavim nekim borilačkim sportom. Pa sam tako ja krenula na Taekwondo. Vi koji me poznajete, vjerujem da se smješkate, ali bez brige, nije to sve, tek sam krenula. I tako sam ja s mojom prijateljicom Anitom krenula istraživati čari borilačkih sportova, no ne zadugo. Jednog dana moja baka koja nas je sve ispraćala u školu gledajući nas s prozora svog stana, zaključila je da taj sport nije za mene. Zašto, pitate se?

E pa baka je primijetila da njezina princeza hoda kao harambaša. Naime, direktni udarci koje smo trenirali, moj hod su časkom pretvorili u nešto nalik „šestaru sa federima“. Dovoljno slikovito? Tako, da.

Nakon kratkog bakinog pojašnjenja mojim roditeljima da je promjena sportskih aktivnosti nužna, moji roditelji napravili su još veću pogrešku. Mene, koja sam uvijek imala rumene i popunjene obraščiće (i ne samo to), upisali su na ritmičku gimnastiku. Da, da. Sad se možete smijati. I to kod profesorice Drvodelić. Dakle, strah i trepet svih djevojaka na školi. Cure koje su se bavile tim sportom, naravno da nisu ni imale obraščiće, jer gimnastika bilo koje vrsta ne dozvoljava višak kose, a kamo li kilograma. Dakle, fijasko. Probali smo i s čunjevima (ili kako se već zovu) i s trakicom i hula-hopom (koji bi mi btw danas bio taman), ali uzalud. Baka mi je čak isplela „polovinke“ (plesne papučice) i našila na njih neku kožu da mi se ne kliže dok vježbam na parketu, ali uzalud. Moj hod sad se pretvorio u depresivno klaćenje još više zadirkivanje djevojčice kojoj odlazak u školu više nije bio zabavan. A imala sam tek 10, 11 godina. Jep, to je prva greška koja je utjecala na moj život, a da je se ja sjećam. Danas ju rado prepričavam majkama koje tlače svoju djecu viškom izvanškolskih aktivnosti, ali o tome ćemo drugom prilikom.

Foto: Pixabay-TobiasGrahl

No, nisam vam rekla kako mi je to pomoglo.

Nakon što sam sama sebe vidjela u staklenoj stijeni jednog dućana kako izgledam hodajući tako pogrbljena pokraj djevojčica koje su hodale uspravno s osmjehom, odlučila sam sama sebe natjerati da pazim na svoj hod. Baš da pazim. Da se ne klatim, da su mi leđa uvijek ravna unatoč super teškoj školskoj torbi i obavezno svaki put kad sam imala priliku vidjeti se kako hodam, da to i učinim. Nakon što sam to izvježbala, osjećala sam se bolje, a i izgledala sam bolje. Danas hodam kao patka, kažu neki, ali kad se natjeram prošetam ja i štiklu, a da pri tome ne izgledam kao rahitični dinosaur.

U životu se često nalazimo u prilikama da donosimo odluke. Nisu sve odluke od životnog značenja, dapače, ima ih i onih svakodnevnih jednostavnih, no i njih nerijetko krivo izaberemo. Evo recimo, jutros sam obukla tenisice, haljinu i traper jaknu jer mi je kroz prozor to izgledalo jako mudro. Izlaskom iz stubišta shvatila sam da mora da sam još uvijek sanjala dok sam donosila tu odluku jer vani je debela magla sakrivala zgradu preko puta, a sunce se ne bi moglo probit ni da se približilo planeti. Dakle, ipak sam trebala popiti tu kavu prije izlaska iz kuće, a ne ostati 10 minuta duže u toplom krevetu, jer danas ima da se smrznem samo tražeći auto na parkiralištu.

Foto: Pixabay-RayanMcGuiver

Međutim, nesporna je činjenica da za ništa u životu nemamo garanciju, osim da će život koji smo dobili na korištenje – jednog dana završiti. Na ovaj ili onaj način. To je jedina garancija. Sve ostalo, učimo sami, odlučujemo sami i zahvaljujući odlukama koje donosimo rastemo ili stagniramo. Ne vjerujem da na ovoj planeti postoji čovjek nije naučio iz svojih pogrešaka ili loših odluka. Sasvim druga je stvar to što većina nas krivi druge za vlastite pogrešne odluke, ali tako je valjda lakše. Kad je netko drugi kriv. Iako, kad se pogledamo u ogledalo, pravi krivac nas gleda.

Ovo se može primijeniti na sve u životu. Od odabira namirnica za objed, preko odabira odjeće, prijatelja, partnera, posla, hobija, putovanja, kupovine bilo čega i odlazaka bilo gdje.

Budući da su ove kolumne uglavnom bazirane na odnosima žena i muškaraca, loš izbor je nešto što smo zasigurno svi bar jednom u životu napravili.

Činjenica da smo odgajani tako da imamo samo jednog partnera kroz život, jer inače si promiskuitetna (kako mrzim ovu riječ), najveća je glupost koju su nas mogli naučiti. Baš zbog tog glupog stava i odgoja, postoji previše loših brakova oko nas. Baš zbog toga, zbog tog lošeg odabira kojeg su nas učili da ne možemo ispraviti, mnogi od nas trpe uz sebe partnere s kojima nakon nekog vremena nemaju ništa zajedničkog. Nije nužno da veze postaju nasilničke ili kobne, ali kad se jedno jutro probudite pokraj partnera prema kojem nemate niti jednu pozitivnu emociju, što to govori o vašem životu? Ovom jednom životu koji ste dobili? Zapitajte se.

Foto: Pixabay-ICSilviu

Osobno vjerujem da svako od nas u životu sretne srodnu dušu, pa ako ne prije onda u staračkom domu. Isto tako vjerujem da svako od nas zaslužuje provesti život uz onoga tko mu paše, a ne uz onoga uz koga mora. Obično su to dvije različite osobe. Samo rijetki sretnici nađu svoju srodnu dušu rano u životu. Neki se prepoznaju tada, a neki tek nakon što provedu godine i godine u lošem braku. Koliko ste puta čuli da se neka žena razvela i nakon razvoda susrela čovjeka s kojim je išla u školu i „rodila se ljubav“? Prečesto… Bar ja jesam.

Da zaključimo. Molim vas nemojte učiti svoju djecu da je promjena loša i da će ih loše odluke u životu skupo koštati. Neke hoće, ali većina neće, no naučit će ih kako ubuduće prepoznati što je dobra odluka u toj situaciji. Posljedica svake loše odluke je bolja škola od posljedice dobre odluke. Dobre odluke nam spuštaju oprez i postajemo ranjiviji. Loše odluke nas tjeraju da razmišljamo više nego inače.

Osim ako ste baksuz. E onda vam nema pomoći.

Šalim se..možda…

I ovu srijedu, voli vas vaša N.

HOTNEWS

FOTO Likovna kolonija u Gradićima: Veliki i mali umjetnici zajedno u očuvanju kulturne baštine

Počeli su 12. Dani europske kulturne baštine u Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Objavio/la

Baština koja nas povezuje – kulturne rute i mreže! – tema su ovogodišnjeg izdanja najraširenije kulturne manifestacije u Europi, Dana europske kulturne baštine. A Europu i svijet povezuje i turopoljska podgutnica koja je danas bila motiv 9. Dječje etno likovne kolonije u Gradićima kojima je ova manifestacija i službeno započela u Velikoj Gorici.

– Unatoč tome što moderni svijet često kaže tradiciji NE, ali zahvaljujući vama, svim entuzijastima, čuvamo kulturu i nasljeđe. Za ove mlade ljude kultura je most iz prošlosti u budućnost. Želimo da naša djeca rastu u zdravom i tolerantnom okruženju, a u svemu tome nam uvelike pomaže kultura – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar i zahvalio članovima i vodstvu KUD-a Gradići na organiziranom događanju.

07.09.2024. – Dječja etno likovna kolonija u Gradićima – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Svoju maštu, kroz umjetničke i likovne radove, prikazat će 52 djece koja su se prijavila na ovu radionicu, a mnogi od njih koji su došli, zatekli smo s posebno osmišljenim kravatama i podgutnicom oko vrata.

– Sva djeca su danas došla u svojim kravatama. Svi nose neku svoju instalaciju. Drago nam je da su doživjeli i prihvatili ovu našu ideju. Vidimo da su si svi doma dali truda i stvorili svoje kreacije, a neki su oko vrata zavezali tatinu ili djedovu kravatu. Ocjenjivački sud imat će težak zadatak izabrati posebnu i najbolju. Moram spomenuti da smo ponosni što možemo biti dio ove priče i što smo domaćin otvaranja Dana europske kulturne baštine u našem gradu – poručila je Gordana Kovačić, predsjednica KUD-a Gradići.

07.09.2024. – Dječja etno likovna kolonija u Gradićima – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Svoja znanja i vještine djeci na koloniji prenose i ove godine pripovjedači iz Sparka kao i slikari iz Ulikuma, a drugu godinu za redom pod mentorstvom akademskom kipara Andrije Gašparuša, našeg Velikogoričana, djeca rade umjetnine s glinom.

– Djeca će svojim rukama dizajnirati modele podgutnica i kravata, pustit će mašti na volju. Prošle smo se godine više bazirali na poculicu, sada podgutnica. Držimo se tih tradicionalnih turopoljskih modnih dodataka – rekao je Gašparuš te dodao:

07.09.2024. – Dječja etno likovna kolonija u Gradićima – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

– Većina djece ima jako bujnu maštu i razvijenu kreativnost. I mnogo veći umjetnici to su primijetili da se svi rodimo kao umjetnici, no to se izgubi kroz život. Lijepo ih je vidjeti, zaista su svi talentirani. Naravno da uvijek ima netko tko zabljesne i više se pronađe u tome te se voli izražavat. Važno je zato održavati ovakve radionice koje nude priliku otkriti potencijal i talent – naglasio je ovaj mladi akademski kipar.

07.09.2024. – Dječja etno likovna kolonija u Gradićima – foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Kao i prethodnih godina, najbolji radovi bit će nagrađeni, a birat će se i najkreacija dana. Kolonija traje danas do 17 sati, a program Dana europske kulturne baštine koji će u našem gradu potrajati sve do 27. listopada možete pronaći ovdje.

Galerija fotografija: 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Od ponedjeljka u prometu i 689 goričkih prvašića, policija poziva vozače na oprez

S novom školskom godinom kreće tradicionalna akcija ‘Poštujte naše znakove’. U zonama škola pojačano će se nadzirati vozači, a policija će obaviti i preventivne preglede školskih autobusa.

Objavljeno

na

Policijska uprava zagrebačka, pa tako i policijska postaja Velika Gorica, i ove će godine u rujnu provesti tradicionalnu akciju „Poštujte naše znakove“ koja se odnosi na školsku djecu, a poglavito na učenike prvih razreda koji ove godine po prvu puta kreću u školu.

Kako su javili iz goričke policije, njihovi će službenici pojačano će obilaziti sve osnove škole na području Velike Gorice, a sve s ciljem zaštite najranjivije skupine sudionika u prometu, odnosno djece.

Poseban apel upućen je roditeljima. Važno je da djeci pokažu djeci put od kuće do škole i obrnuto, da skrenu pažnju djeci na opasnosti koje ih mogu čekati na putu, da izbjegavaju nepropisno parkiranje u zonama škola te da djecu prevoze u vozilu sukladno odredbama Zakona o sigurnosti prometa na cestama.

Također važno je upozoriti i sve vozače da budu oprezniji prilikom vožnje u blizini škola, a posedjećamo i da je brzina vožnje u zoni škola ograničena na 40 kilometara na sat.

– Apeliramo vozače i da poštuju znakove policijskih službenika ili drugih osoba koje upravljaju prometom, da na pješačkom prijelazu zaustave vozilo te potom djeci rukom daju znak da mogu sigurno prijeći cestu – ističu iz goričke policije te dodaju kako će se u narednim danima pojačano nadzirati brzina kretanja vozila u zonama škola te će kažnjavati nepropisno parkirana vozila, a obavljat će se i prvenetivni pregledi školskih autobusa koji prevoze djecu iz i do škole.

Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad i ove godine stipendira učenike koji se školuju za deficitarna zanimanja

Prijave se primaju od ponedjeljka 9. rujna.

Objavljeno

na

Kako bi poduprli obrtništvo i potaknuli učenike da se školuju za deficitarna zanimanja, Grad Velika Gorica i ove će godine stipendirati učenike prvih razreda srednje škole koji odaberu jedno od 34 obrtničkih zanimanja s liste.

Dodijelit će se 50 stipendija u iznosu od 70 eura mjesečno za deset mjeseci.

Prijave će se zaprimati od ponedjeljka 09. rujna do 27. rujna.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Škola u Dubrancu je spremna! Mali učenici ‘z brega’ imat će prvi dan škole za pamćenje

Gotovi su radovi na školi.

Objavljeno

na

Objavio/la

Za male učenike ‘z brega’ ponedjeljak 9. rujna bit će poseban dan kojeg će pamtiti zauvijek. Nakon višegodišnjeg pohađanja nastave u privremenoj improviziranoj školi u domu u Bukovčaku, konačno će sjesti u nove školske klupe nove škole.

Škola u Dubrancu je završena i spremna da u prvi dan nove školske godine primi svoje učenike, objavio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

– Hvala svima koji su odradili veliki posao na ovom izuzetno zahtjevnom projektu. Učenicima, roditeljima i nastavnicima hvala na strpljenju i potpori. Možemo svi biti ponosni! – istaknuo je prvi čovjek grada.

Podsjetimo, novu će školu pohađati učenici u četiri razreda, a bit će i jedna mješovita vrtička skupina.

Škola u Dubrancu u potpunosti je morala biti srušena jer je stradala u potresu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Dokumentaracu ‘Hassanovi ratovi’ nagrada Zlatni šlep, a dobitnicima čestitao i gradonačelnik Ačkar

Premijera filma bila je u lipnju u Velikoj Gorici.

Objavljeno

na

Dokumentarni film „Hassanovi ratovi“ trijumfirao je na ovogodišnjem 18. Vukovar film festivalu na kojem je osvojio nagradu Zlatni šlep u kategoriji najboljeg dokumentarnog filma. Ovaj dokumentarac, u režiji Roberta Bubala, prati priču o libanonskom novinaru, političkom komentatoru i ratnom reporteru Hassanu Haidaru Diabu, koji inače živi u Velikoj Gorici.

Film je premijerno prikazan u lipnju upravo u Velikoj Gorici, a danas je gradonačelnik Krešimir Ačkar održao svečani prijem za redatelja i novinara.

– Vaš uspjeh u jakoj konkurenciji dokumentarnih filmova uključujući ovogodišnjeg dobitnika Oskara, vaša priča je osvojila srce žirija i gledatelja što govori samo koliko je to kvalitetna, dobra i bitna priča. Ovo priznanje ne samo da slavi viziju redatelja već ističe izniman doprinos Hassana kao novinara, ratnog reportera i političkog komentatora. Velika Gorica postaje grad koji kroz vašu priču svjedoči važnosti dokumentiranja povijesti, ali istine i pravde – naglasio je gradonačelnik Ačkar.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Film otkriva nepoznatu priču Hassana iz njegove prošlosti, kako je kao dječak držao pušku u ruci u svom rodnom gradu Bejrutu, ali i kako je stigao u svoju novu domovinu Hrvatsku te u njoj ostavio traga, a danas s ponosom ističe da je postao pravi Turopoljac.

– Sretan sam što smo premijeru imali upravo u Velikoj Gorici i hvala gradonačelniku što nam je otpočetka dao svoju podršku. Kada sam pročitao da je bila najveća elita ikada na promociji u Gorici, bila mi je iznimna čast i obećajem da ću uvijek promovirati ovaj grad i Turopolje – rekao je Hassan.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Scenarist i redatelj Robert Bubalo istaknuo je kako je snimanje filma bio ogroman, ali i opasan pothvat.

– Tko je pogledao film vidio je da se ekipa u jednom trenutku bila izgubila na jednom od najopasnijih mjesta na svijetu. Unutar filma imamo tu jednu digresiju di je bila potraga za jednim dijelom ekipe. Bilo je doista uzbudljivo i opasno, zanimljivo i jedno veliko životno iskustvo nakon čovjek izvuče određene pouke. Svaki je to na svoj način interpretirao, a sebi sam rekao da mi je dosta nošenja ‘glave u torbi’ i da ću sljedeći film raditi neku glazbenu komediju – komentirao je Bubalo.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Film je sufinanciran sredstvima Hrvatskog audiovizualnog centra i Fondacije za kinematografiju Sarajevo, a podršku su dobili i od Grada Velike Gorice.

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

Foto: Petra Škrinjarić/Cityportal.hr

 

Nastavite čitati

Reporter 440 - 29.08.2024.

Facebook

Izdvojeno