Ljiljana Grozaj oduvijek je voljela ručni rad. Prvo je gledala kako njezina majka Eva šiva, hekla, štrika i veze goblene, a s osam godina uzela je vunu i igle te sama pokušala i – shvatila da joj dobro ide. Nakon toga se, kao rođena Slavonka, okušala i u zlatovezu. No, vjerojatno bi sve ostalo na tome da za svoj ‘gušt’ ponekad napravi kakav ručni rad da nije, sasvim slučajno, vidjela slike napravljene koncem i da se tada u njoj nije probudio inat.
– Jednom je došla u firmu kolegica u mirovini i pokazala što radi. Jako su mi se svidjeli njezini radovi, a ona mi nije htjela ispričati kako to radi. Od nje sam tada za 200-tinjak kuna kupila jednu takvu malu sliku. Tada nigdje nisam mogla naći kako se to zove, ni koja je to tehnika. Ali ja sam znatiželjna i nikada ne odustajem. Doma sam tu sliku toliko dugo proučavala, uzela sam jedan običan karton i na njemu ispikala rupice. Pokušavala sam dobiti to što je ona napravila dok nisam shvatila kako – ispričala je Ljiljana Grozaj koja je prije 10 godina tako otkrila pick point tehniku.
– Pick point tehnika se bazira na tome da izabrani motiv prenesem na karton s mnogo rupica. On služi kao šablona. Potom se drugi karton obloži plišanom tapetom i na njemu ispikaju rupice prema šabloni. Kroz te rupice se provlače niti svilenog ili metaliziranog konca kako bi se dobio željeni motiv – objasnila je.
Uskoro je na internetu pronašla jednu rusku stranicu s puno radova u toj tehnici i po malo počela raditi. Uglavnom je sama otkrivala kako se stvaraju pojedini elementi, a uskoro se svakodnevno od posla knjigovođe opuštala izradom slika raznih motiva.
– Svaka slika je originalna i jedinstvena. I kada radim iste motive, uvijek nešto promijenim. Od motiva sam radila cvijeće, ženske likove, jedno vrijeme su mi bila opsesija ženske face na kojima se ne vide oči nego ih prekriva šešir. Jedno vrijeme su me držali leptiri, pa sam u svim bojama i oblicima radila leptire, pa sunce, par pod kišobranom… – ispričala je umjetnica.
Za neke jednostavnije motive Ljiljani Grozaj treba oko četiri dana, a za komplicirane slike u ovoj tehnici potrebni su i mjeseci rada. No, Ljiljana je predano radila i skupio se tu velik broj djela. Sve to dovelo ju je do izložbi. Prvu je imala još 2012. godine u Galeriji Rudija Stipkovića u Svetom Križu Začretju, a na istom je mjestu 2014. postavljena i druga izložba njezinih radova. Ovoga puta, mogle su se vidjeti i njezine slike u tehnici fimo mase.
Nova strast je čipkanje
Kako joj je otac rodom iz Lepoglave, Ljiljana, koja danas živi u Lukavcu, došla je na ideju da nauči izrađivati lepoglavsku čipku, ali zbog posla nije mogla dva puta tjedno, šest mjeseci, odlaziti na tečaj, pa je to ostavila za mirovinu.
– Budući da ove godine idem u mirovinu, valjda ću imati dovoljno vremena da i to probam. U međuvremenu sam gledala i pašku čipku. Tražila sam na internetu neki tutorial iz kojeg bi naučila i nabasala sam na čunčanu čipku i time sam se oduševila – priča simpatična Ljiljana koja od svibnja prošle godine tako započela i sa čunčanjem, a u međuvremenu je upisala i tečaj paške čipke.
– Tatting je tehnika izrade te čipke. Po legendi su čunčanu čipku izrađivali mornari na brodovima tijekom dugih plovidbi, a po povratku kući poklanjali su ju svojim djevojkama i ženama. Datira s kraja 16. i početka 17. stoljeća. Kada su kraljevi na francuskim dvorovima vidjeli te čipke, htjeli su da se kod njih na dvoru zaposli čipkarica koja će tom tehnikom ukrašavati njihove odjevne predmete. Njome se može napraviti ovratnik, orukavlje, nakit, naušnice i ogrlice, narukvice… – ispričala je Grozaj koja se veseli mirovini jer će se tako moći više posvetiti svojoj umjetnosti.
Želja joj je organizirati i radionice na kojima bi prenijela svoje znanje, a nada se i skoroj izložbi u Velikoj Gorici. No, budući da Ljiljana ima još mnoštvo kreativnih ideja, kaže kako je moguće da na kraju ne uživa u mirovini, već pokrene neki drugi posao.
– Primijetila sam kako Gorica nema niti jednu suvenirnicu i da tu nemate gdje kupiti neki suvenir tipičan za Turopolje i običaje ovoga kraja. I to mi je prošlo kroz glavu. Možda jednog dana, tko zna, hoće li me sve ovo odvesti i u nekakav novi posao – priznaje Ljiljana.
A do tada je vrijeme za novu izložbu na kojoj će ova umjetnica pokazati što je radila posljednjih godinu i pol. Pod nazivom “Slikočipke” u Narodnom sveučilištu Dubrava u Zagrebu 7. prosinca Grozaj će imati prvu izložbu na kojoj će biti predstavljeni radovi u tatting tehnici. Osim toga, posjetitelji će moći vidjeti i njezine slike u pick point tehnici.
Pjesme vrhunskog skladatelja i pjevača Gibonnija, čiji su i tekstovi i taktovi neotključana škrinja blaga, večeras su obilježile otvorenje Goričkih večeri, manifestacije koju naš grad njeguje već pola stoljeća.
Foto Cityportal
Gradonačelnik Krešimir Ačkar na pozornicu je, pred prepunim Parkom dr. Franje Tuđmana, pozvao samozatajnog glazbenika i humanitarca kojeg u Arenu Zagreb dođe slušati gotovo 20 tisuća ljudi, a večeras velikogoričkoj publici pjeva svoje najveće hitove: Dobri ljudi, Lipa moja, Zlatne Godine, U ljubav vjere nemam, Libar i mnoge druge…
Foto: Cityportal
Dodajmo kako Goričke večeri traju od 16. do 28. svibnja i donose bogat kulturno-zabavni program na dvije lokacije – u Parku Tuđmana i na Starom gradu Lukavcu. Na jubilarki očekujte koncerte, predstave, radionice, kino na otvorenom a ulaz na sve sadržaje je slobodan.
Foto: Cityportal
Osim Gibonnija, na pozornicu Goričkih večeri stat će i popularna grupa Ogenj u petak, 23. svibnja, dolaze i 4 tenora, Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica, Vokalni ansambl Jane te Blues, Rock & Country Festival s gostima Elvisom Stanićem i Tomislavom Golubanom. Za najmlađe su pripremljene predstave, crtići na otvorenom i kreativne radionice.
Ogranak seljačke sloge Buševec ove godine obilježava 105. obljetnicu osnutka društva.
Slavljeničkim koncertom “Preko Drave, Dunava i mora”, 25. svibnja od 17.55 sati, provest će publiku kroz ljepote hrvatskog folklora – kroz priču Hrvata koji žive izvan domovine.
U Domu kulture u Buševcu nastupat će društva iz Vojvodine, Rumunjske, Mađarske, Austrije, Češke, Italije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Prilog za ulaz je 10 eura, a Ogrankaši će ih iskoristiti za putovanje u Južnu Koreju na festival 2025 Yeongdong World Traditional Music & Arts EXPO.
Jučer (četvrtak, 15. svibnja 2025.) u prostoru Slastičarnice i pizzerije ”Memy” (Velika Gorica) predstavljen je 79. broj osnovnoškolskog lista ”Žir” (list osnovnih škola Grada Velike Gorice i općina Pokupsko, Kravarsko i Orle), čiji je nakladnik Pučko otvoreno učilište (POU), Odjel za kulturu.
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Uvodnu riječ imao je urednik Stipe Bilić, voditelj izdavačke djelatnosti u POU-u. Za ovaj broj ”Žira” stigao je veliki broj literarnih, likovnih i enigmatskih priloga.
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Svoje uratke čitali su odabrani učenici iz 10 osnovnih škola: OŠ Eugena Kvaternika, OŠ Pokupsko, OŠ Slavka Kolara Kravarsko, OŠ Šćitarjevo, OŠ Velika Mlaka (PŠ Mičevec), OŠ Vukovina, OŠ Jurja Habdelića, OŠ Nikole Hribara, OŠ Eugena Kumičića i OŠ Novo Čiče. Knjigama su nagrađeni učenice i učenici za vlastite pročitane priloge (28) i likovne ilustracije (10).
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Velika Gorica, 15.05.2025. Predstavljen 79. broj lista ”Žir”. Foto: David Jolić/cityportal.hr
U glazbenom dijelu promocije sudjelovale su učenice Umjetničke škole Franje Lučića. Po završetku promocije učenici, nastavnici, roditelji i djelatnici POU-a, uživali su u domjenku koji im je pripremio ”Memy”, domaćin i sponzor promocije.
”Žir” je tiskan na 44 stranice. Cijena lista je 1.50 eura.
Hit predstava „Gola u Kavezu” stiže u Buševec u nedjelju, 18. svibnja 2025. godine s početkom u 19 sati u Domu kulture Buševec. Ulaz je moguć uz prilog od 10 eura, a zbog ograničenog broja mjesta obavezna je rezervacija putem broja 098 829 907 (Nenad).
Na pozornicu Buševca dolaze tri poznata lica hrvatskog glumišta – Barbara Nola, Ecija Ojdanić i Ana Begić Tahiri – u komediji koja kroz duhovit, ali i emotivan pristup otvara važne društvene teme.
Predstava “Gola u Kavezu” prati priču triju žena koje, iako različitih životnih puteva i karaktera, dijele univerzalne dileme i probleme, nedostatak komunikacije, strah od majčinstva, prekide s roditeljima, usamljenost i izazove prijateljstva. Kroz njihove osobne sudbine publika dobiva uvid u svakodnevne borbe suvremene žene.
Iako se temelji na humoru, predstava ne izbjegava dublje poruke, donoseći uravnoteženu kombinaciju smijeha i introspekcije.
Ne propustite priliku i rezervirajte svoje mjesto na vrijeme!
Učenici iz Velike Gorice i okolice predstavljaju novi broj školskog lista „Žir“
U svakom proljetnom broju, pa tako i u ovom, predstavljaju se najbolji osmi razredi iz svake škole, čime se dodatno ističe rad i uspjeh učenika na kraju njihova osnovnoškolskog obrazovanja.
U četvrtak, 15. svibnja, u 12 sati, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica organizira predstavljanje 79. broja lista „Žir“. Predstavljanje će se održati u slastičarnici i pizzeriji Memy, na adresi Zagrebačka 22 u Velikoj Gorici.
Na predstavljanju će sudjelovati učenici-suradnici „Žira“ iz svih osnovnih škola iz Velike Gorice, kao i iz općina Pokupsko, Kravarsko i Orle. Pridružit će im se i učenici Umjetničke škole Franje Lučića Velika Gorica.
List „Žir“ jedan je od stalnih projekata Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica. Riječ je o zajedničkom izdanju osnovnih škola iz spomenutih gradova i općina koje okuplja različite učeničke radove, od novinarskih i literarnih do likovnih i enigmatskih. Kroz te radove učenici izražavaju svoje želje, razmišljanja i pogled na svijet.
U svakom proljetnom broju, pa tako i u ovom, predstavljaju se najbolji osmi razredi iz svake škole, čime se dodatno ističe rad i uspjeh učenika na kraju njihova osnovnoškolskog obrazovanja.
List izlazi od 1991. godine, dvaput godišnje, a tiska se u nakladi od 1000 primjeraka. Prema procjenama, čita ga oko deset tisuća učenika, roditelja i nastavnika, što potvrđuje njegovu popularnost i značaj u lokalnoj zajednici.
Kroz više od trideset godina postojanja, „Žir“ je postao izražavanja mladih, ali i svjedok njihova razvoja, kreativnosti i pogleda na svijet koji ih okružuje.