Povežite se s nama

Vijesti

Listopad, ružičasti mjesec

U Republici Hrvatskoj 2018. godine zabilježeno je 2845 slučajeva raka dojke, dok su tijekom 2020. godine od te bolesti u našoj zemlji umrle 722 žene čime se već petu godinu za redom bilježi pad mortaliteta od raka dojke

Objavljeno

na

Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke. Brojnim javnozdravstvenim manifestacijama te simbolom ružičaste vrpce želi se ukazati na važnost tog problema kao i na važnost ranog otkrivanja raka doke te odlaska na redovite preglede. Redovitim pregledom koji uključuje samopregled, mamografiju te ultrazvučni pregled dojki, rak dojke se može otkriti u ranom stadiju kada su šanse za izlječenje i preživljenje znatno veće.

Samopregled dojke žena obavlja sama i to najbolje pet do deset dana nakon mjesečnice, a ako žena više nema mjesečnicu, najbolje je odrediti jedan dan u mjesecu kada će se samopregledati. Pri tome valjda skrenuti posebnu pozornost na otkrivanje kvržice pri opipu, zadebljanje ili udubljenje u dojci, povećanje jedne dojke, bilo kakve promjene na koži bradavica i dojki, iscjedak iz bradavice ili pak bolove u dojci.

Ultrazvuk dojki je radiološka dijagnostička metoda izbora kod žena mlađe životne dobi tj žena mlađih od 40 godina gdje je preporuka ovu pretragu obaviti jednom godišnje.

Mamografija je rendgenski pregled dojki kojim se otkrivaju tumori i druge promjene dojke koje su premalene da bi se mogle napipati, a preporuka je prvu mamografiju obaviti između 38. i 40. godine života i to od petog do desetog dana ciklusa, brojeći od prvog dana zadnje mjesečnice.

Od 2006.godine odlukom Vlade Republike Hrvatske pokrenut je Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke te se svake godine na mamografski pregled pozivaju žene u dobi od 50 do 69 godina. Iako i mlađe žene oboljevaju od ove zloćudne bolesti, najčešće se ipak javlja iznad pedesete godine života te je cilj samog programa otkriti rak dojke u početnom stadiju i smanjiti smrtnost od ove zloćudne bolesti.

U Republici Hrvatskoj 2018. godine zabilježeno je 2845 slučajeva raka dojke, dok su tijekom 2020. godine od te bolesti u našoj zemlji umrle 722 žene čime se već petu godinu za redom bilježi pad mortaliteta od raka dojke u RH što je i cilj Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke koji ove godine bilježi sedmi ciklus pozivanja žena na mamografski pregled kojem se godišnje odazove oko 60% pozvanih žena. Godišnje se u okviru Programa učini cca 150 000 mamografskih pregleda, a tijekom ovogodišnjeg ciklusa koji je započeo u ožujku ove pozivaju se žene godišta od 1952. do 1971.

Na svjetskoj razini u 2020. godini 2,3 milijuna žena oboljelo je od raka dojke, a njih 685 000 je izgubilo bitku sa tom zloćudnom bolesti. Prema podacima s kraja 2020. u prethodnih 5 godine u svijetu je 7.8 milijuna žena žvjelo sa dijagnozom raka dojke što ga čini najučestalijim karcinomom na svijetu.

Uzrok raka dojke je uglavnom nepoznat, a neki rizični čimbenici su dob, prva menstruacija prije 12-te godine života, menopauza nakon 50-te godine života, nerađanje ili rađanje poslije 30-te godine života, pojavnost raka dojke i/ili raka jajnika kod bližih srodnika (5 do 10 % svih karcinoma dojke su nasljedni), prethodna bolest dojke. Određene životne navike i stil života također mog povećati rizik od nastanka raka dojke, a to su one nezdrave navike kao što su prehrana bogata masnoćama i šećerima, pretilost, povećana konzumacija alkohola, pušenje, izloženost radioaktivnom zračenju. Brojne zdravstvene ustanove, a među njima su i Ljekarne Zagrebačke županije, nude stručno savjetovanje o mijenjanju loših životnih navika te integriranju onih zdravih koje su prvi korak u prevenciji svih bolesti, u svakodnevnicu.

Vijesti

Štene pronađeno vezano lancem za grob, nakon zbrinjavanja traži novi dom

Petomjesečna kujica pronađena je na groblju u Ščitarjevu, nakon čega je prevezena u sklonište, pregledana kod veterinara i sada se oporavlja te čeka udomitelje.

Objavljeno

na

Foto: Sklonište za životinje Velika Gorica/FB

U Ščitarjevu je jučer zaprimljena dojava o psu koji je bio vezan lancem za nadgrobnu ploču na lokalnom groblju. Na intervenciju je izašlo Sklonište za životinje Velika Gorica, čiji su djelatnici na terenu zatekli petomjesečnu kujicu u lošem stanju.

Prema informacijama iz skloništa, kujica je bila izložena visokim temperaturama, a na vratu su uočeni tragovi i ozljede od lanca. U trenutku pronalaska bila je izrazito uplašena, puna krpelja te u stanju velikog stresa i iscrpljenosti.

Nakon zbrinjavanja prevezena je veterinaru, gdje je utvrđeno da je čipirana i cijepljena. Provedeno je uklanjanje krpelja, a daljnja skrb usmjerena je na oporavak.

Dobila je ime Brankica te iz skloništa poručuju kako joj traže odgovorne udomitelje koji će joj osigurati siguran i stabilan dom.

Nastavite čitati

Vijesti

OŠ Vukovina osvojila najviše glasova! U školu cijele godine stižu besplatno voće i povrće

Kupci Kauflanda odlučili su koje će škole sudjelovati u novom ciklusu projekta “Škola voća i povrća”

Objavljeno

na

Osnovna škola Vukovina osvojila je najviše glasova kupaca u izboru za partnersku školu Kauflanda te će tijekom školske godine 2026./2027. svakog tjedna primati besplatne donacije svježeg voća i povrća. Za svaku Kauflandovu trgovinu u Hrvatskoj odabrana je po jedna partnerska osnovna škola koja će tijekom cijele školske godine dobivati tjedne zalihe voća i povrća.

U konkurenciji škola prijavljenih uz velikogoričku poslovnicu Kauflanda najviše glasova osvojila je OŠ Vukovina, kojoj je dodijeljeno 408 kupona. Drugo mjesto pripalo je OŠ Eugena Kumičića s 392 kupona, treće OŠ Novo Čiče s 315, dok je OŠ Velika Mlaka prikupila 257 kupona.

Projekt se provodi već desetu godinu zaredom s ciljem poticanja zdravijih prehrambenih navika među učenicima. Partnerskim školama lokalne Kaufland trgovine tijekom cijele školske godine doniraju svježe voće i povrće koje učenicima postaje dio svakodnevnih školskih obroka.

Nastavite čitati

Sport

Velika Gorica dobila i drugi košarkaški klub: Na odrastanje u Velgor!

Pokrenuta je seniorska momčad KK Velgora, kluba koji je dosad radio isključivo s mlađim kategorijama, a ona će biti sastavljena od mladih igrača KK Gorice, koji rade prvi iskorak u seniorsku košarku

Objavljeno

na

Objavio/la

U košarkaškom klubu Gorica vlada mir. Analiza prošle sezone je odrađena, pouke su izvučene, dobre i loše stvari identificirane, a tijekom ljeta će dolaziti vijesti o eventualnim odlascima i dolascima. Neće se ni ove sezone divljati, financijska opterećenja iz prošlosti i dalje se moraju pokrivati iz mjeseca u mjesec, što ostavlja malo prostora za osnaživanje momčadi, što će reći da ambicija ni u sezoni pred nama neće biti, kako se to lijepo kaže, napadati prvu ligu.

U njoj je Gorici mjesto, ali zasad to nije realna priča i zato fokus ostaje na razvoju mladih igrača. Domaćih mladih igrača, ako je ikako moguće. Neki juniori su priliku već dobivali, neki će je dobivati, a neki su mladi domaći igrači u međuvremenu – odustali od košarke. Krug se vrti, stižu neki novi klinci, stiže generacija koja će imati za nijansu ili dvije kvalitetniji razvojni put.

Naime, u seniorski sustav natjecanja ušao je KK Velgor, klub koji je posljednjih godina prepoznat po kvalitetnom radu s mladima, kao zanimljiva akademija, koja je posljednjih godina uspješno surađuje s KK Goricom u radu s djecom. Sad će surađivati i kroz seniorsku košarku, jer plan je da Velgor bude razvojna momčad Gorice, u kojoj će igrati izlazni juniori, klinci 2007. godište, ali i aktualni juniori, kao i najtalentiraniji kadeti.

Svi će oni, uz povremenu pomoć nekog od igrača iz prve momčadi, svoj talent tesati u četvrtom, najnižem rangu, u društvu klubova kao što su Dugo Selo, Sisak, Petrinja, Ogulin… Bit će to ovim mladim igračima prvi sudar sa seniorskom košarkom, a to će sigurno biti podražaj koji će im pomoći u želji da ozbiljno konkuriraju i za prvu momčad, koja se natječe dva ranga više.

Dobra ideja, neka takvi budu i rezultati…

Nastavite čitati

Sport

Poznat raspored za novu sezonu: I u prvom i u drugom kolu gost je Osijek!

Nogometaši Gorice sezonu će otvoriti domaćim sudarom s Osijekom, koji u Veliku Goricu dolazi i u drugom kolu, ali tom prilikom Osječane će ugostiti Rudeš. Hajduk stiže dvaput u prvih šest kola…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nogometaši su još na odmoru, sportski direktori rade punom parom, treneri planiraju, a u HNS-u ovih dana – ždrijebaju! U srijedu su tako izvučeni natjecateljski brojevi za sljedeću sezonu, nakon čega je svaki klub sa svojim brojem ušao u famoznu Bergerovu tablicu, pa smo automatski doznali raspored cijeloga prvenstva.

Uz uvijek zanimljive datume najvećeg hrvatskog derbija, velikogorička nogometna javnosti imala je još “jedan i pol” razlog da ispravi ishod ždrijeba. Uz našu Goricu, ta polovica otpada na novog prvoligaša Rudeš, koji će svoje domaće utakmice igrati na našem Gradskom stadionu.

U prvom kolu nove sezone, u terminu između 31. srpnja i 2. kolovoza, Gorica će sezonu otvoriti domaćom utakmicom protiv Osijeka. Prvo gostovanje, tjedan poslije, donijet će kratki skok do Maksimira, na ogled s Lokomotivom, a u tom drugom kolu kod Rudeša će gostovati – Osijek! Poklopilo se tako da će Osječani u obje prve utakmice gostovati na istome mjestu, a i vikend poslije ponudit će atraktivan sadržaj.

U trećem kolu, naime, Gorica dočekuje Hajduk! Poklopilo se tako da će prvo ozbiljnije, malo dalje putovanje Goričani imati tek u devetome kolu, kad će se putovati do Pule.

Dinamo u prvoj četvrtini prvenstva neće navraćati do Velike Gorice, budući da i protiv Gorice i protiv Rudeša igra doma, ali zato će u onoj drugoj četvrtini prvak dolaziti dvaput. Sasvim suprotno, Hajduk će u naš grad doći i u trećem i u šestom kolu, pa opet tek na proljeće.

Govoreći o Dinamu i Hajduku, oni će svoj prvi derbi odigrati u posljednjem, devetom kolu prvoga kruga, i to na Poljudu. To automatski znači da će u posljednjem kolu sezone Dinamo i Hajduk igrati u Zagrebu, plan je da to bude u novoj Kranjčevićevoj…

1. kolo, 1. kolovoza 2026.
Rijeka – Rudeš
Dinamo – Slaven Belupo
Varaždin – Hajduk
Istra 1961 – Lokomotiva
Gorica – Osijek

2. kolo, 8. kolovoza 2026.
Rudeš – Osijek
Lokomotiva – Gorica
Hajduk – Istra 1961
Slaven Belupo – Varaždin
Rijeka – Dinamo

3. kolo, 15. kolovoza 2026.
Dinamo – Rudeš
Varaždin – Rijeka
Istra 1961 – Slaven Belupo
Gorica – Hajduk
Osijek – Lokomotiva

4. kolo, 22. kolovoza 2026.
Rudeš – Lokomotiva
Hajduk – Osijek
Slaven Belupo – Gorica
Rijeka – Istra 1961
Dinamo – Varaždin

5. kolo, 29. kolovoza 2026.
Varaždin – Rudeš
Istra 1961 – Dinamo
Gorica – Rijeka
Osijek – Slaven Belupo
Lokomotiva – Hajduk

6. kolo, 5. rujna 2026.
Rudeš – Hajduk
Slaven Belupo – Lokomotiva
Rijeka – Osijek
Dinamo – Gorica
Varaždin – Istra 1961

7. kolo, 12. rujna 2026.
Istra 1961 – Rudeš
Gorica – Varaždin
Osijek – Dinamo
Lokomotiva – Rijeka
Hajduk – Slaven Belupo

8. kolo, 19. rujna 2026.
Rudeš – Slaven Belupo
Rijeka – Hajduk
Dinamo – Lokomotiva
Varaždin – Osijek
Istra 1961 – Gorica

9. kolo, 10. listopada 2026.
Gorica – Rudeš
Osijek – Istra 1961
Lokomotiva – Varaždin
Hajduk – Dinamo
Slaven Belupo – Rijeka

Nastavite čitati

Najave

VG Fest donosi bogat program od robotike do gaminga – jedna stvar će posebno razveseliti filmoljupce

Pravo putovanje u budućnost…

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: tzvg.hr

U sklopu Dana mladih i obitelji te VG Festa od četvrtka, 4. lipnja u grad stižu VR kino, robotika, gaming i STEM radionice, programi koji mladima nude priliku da tehnologiju ne samo gledaju, nego je i sami isprobaju.

Jedan od najzanimljivijih sadržaja je VR kino na otvorenom koje će se održati u četvrtak, 4. lipnja, od 16:00 do 19:30 u Parku dr. Franje Tuđmana. Posjetitelji će kroz virtualnu stvarnost moći doživjeti filmove na način koji izlazi iz klasičnih okvira gledanja.

STEM dio programa donosi Formula Student s radionicama ForSTEM „Formula Beginner“. Djeca i mladi kroz rad s modularnim setovima uče osnove mehanike, inženjerstva i timskog rada, a pritom imaju priliku vidjeti i isprobati vlastite konstrukcije.

Geek Clubr ponovno donosi gaming i kreativnu zonu, od 3D bojanja figurica i PlayStation turnira do društvenih igara, VR sadržaja i pub kvizova. Ideja je spojiti igru, druženje i kreativnost u opuštenoj festivalskoj atmosferi.

Tu je i Notum Robotics, koji priprema radionice iz robotike, elektronike, programiranja i umjetne inteligencije. Posjetitelji će moći vidjeti robote, dronove i popularnog robot psa, ali i sami sudjelovati  jednostavnim zadacima koji približavaju kako tehnologija funkcionira u praksi.

Nastavite čitati

Reporter 460 - 28.05.2026.

Facebook

Izdvojeno