Povežite se s nama

Vijesti

KUD ČIČE na konferenciji „Mladi – generacija koja dolazi”

Predsjednik društva Stipo Duvnjak predstavio je KUD i njegovu ulogu u poticanju aktivnog sudjelovanja mladih u aktivnostima važnih za njihov osobni rast i napredak lokalne zajednice.

Objavljeno

na

U periodu od 25. do 27. studenog 2021. u Centru za mlade „Bunker“ u Samoboru održana je Nacionalna konferencija „Mladi – generacija koja dolazi“, provedena u sklopu projekta Mreža za aktivaciju mladih. Trogodišnji projekt (1.11.2020. – 30.4.2023.) sufinanciran je sredstvima EU iz Europskog socijalnog fonda, a provodi ga Udruga ZAMISLI s projektnim timom koji čine predstavnici partnerskih organizacija – 18 udruga i institucija iz cijele Hrvatske (npr. CINAZ, Mreža udruga Zagor, Hrvatsko debatno društvo, „Impress“, „Igra”, NOGA, EIZ, Mladi u EU, Ambidekster klub, i dr.)

Na konferenciji su sudjelovale sve udruge uključene u provedbu projekta, među kojima je i Kulturno umjetničko društvo „ČIČE“. Predsjednik društva Stipo Duvnjak predstavio je KUD i njegovu ulogu u poticanju aktivnog sudjelovanja mladih u aktivnostima važnih za njihov osobni rast i napredak lokalne zajednice. Osim njega, u bogatom trodnevnom programu sudjelovali su i voditeljica projekta „Društveni centar Novo Čiče“ Petra Batelja Majić, koordinator centra Mario Konić i aktivna mlada osoba Natalia Radić.

Osim debate na temu „Mladi – generacija koja dolazi ili odlazi”, održane su i zanimljive panel-rasprave na kojima je obrađeno osam ključnih tema koje su prepoznate kao aktualne u hrvatskom društvu:

· „Stanovanje mladih – Problem ili mit”

· „Važnost informativnog rada s mladima”

· „Položaj organizacija civilnog društva koje rade s mladima ili za mlade – problemi i izazovi u radu”

· „Prometna povezanost kao ključni faktor mobilnosti koji utječe na razinu aktivacije mladih u lokalnoj zajednici – izazov ili prilika”

· „Koliko je prepoznat rad s mladima u Hrvatskoj“

· „Savjet mladih u Hrvatskoj: izazovi i perspektive”

· „Kompetencije koje utječu na aktivaciju mladih – građanski odgoj – (gd)jesmo li zakazali”

· „Zajednica otvorena mladima – Prostor aktivnosti i usluge za mlade”

Nacionalna konferencija pokazala je neke nove smjerove u kojima treba ići u radu s mladima, iznijela prijedloge legislativa, istaknula primjere dobre prakse, ali i ukazala na najčešće probleme s kojima se mladi susreću. Opravdanost ovoga projekta dodatno je pokazana aktivnim sudjelovanjem mladih osoba koji su svojim primjerima, iskustvom i sugestijama doprinijeli kreiranju novih smjernica djelovanja koji će doprinijeti pozitivnim promjenama u društvu.

Vijesti

Nesreća na pisti – avion izletio sa staze, evakuacija putnika u tijeku

Letovi nakon incidenta zasad su odgođeni.

Objavljeno

na

Objavio/la

Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

U splitskoj zračnoj luci danas je došlo do incidenta tijekom polijetanja zrakoplova Croatia Airlinesa koji je trebao letjeti za Frankfurt, kada je avion iz zasad nepoznatog razloga izletio izvan uzletno-sletne staze i završio na travnatoj površini uz pistu, prenosi Jutarnji.hr.

Kako je navedeno, riječ je o Airbusu A220-300, jednom od najnovijih zrakoplova u floti Croatia Airlinesa. Do izlijetanja je došlo tijekom polijetanja, a uzrok zasad nije poznat. Prema informacijama objavljenima na službenoj stranici Zračne luke Split, zrakoplov je poletio u 13:05 sati, a sletio u 13:15.

U ovom trenutku nije poznato ima li ozlijeđenih osoba niti je li na zrakoplovu nastala materijalna šteta. Evakuacija putnika je u tijeku.

Nastavite čitati

Sport

Šahisti Poleta završili proljeće na prvom mjestu nakon ključne pobjede nad Varaždinom

Buševec je nakon pet kola na čelu ljestvice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Šahisti ŠK Polet Buševec završili su proljetni dio 2. Šahovske lige Centar 2026 na prvom mjestu ljestvice nakon pet odigranih kola, a ključni trenutak sezone bila je uvjerljiva pobjeda nad izravnim konkurentom u borbi za vrh, ekipom ŠD Varaždin, rezultatom 5:1 u posljednjem kolu odigranom 10. svibnja.

Polet je u prvih pet kola upisao niz uvjerljivih pobjeda, protiv Ban Jelačića iz Zaprešića (4½:1½), Samobora (4½:1½), Garešnice (4½:1½) i Braslava Rabara iz Hercegovca (4½:1½), čime je potvrdio stabilnu formu kroz cijeli proljetni dio prvenstva. Natjecanje se nastavlja u rujnu, kada će se odlučivati o prvaku koji izborom prvog mjesta stječe pravo nastupa u kvalifikacijama za 1.B ligu.

U sastavu Poleta tijekom proljeća nastupili su Filip Radenić, Matej Blažeka, Željko Jukić, Petra Kejžar, Goran Radić, Mladen Dejanović, Marijan Rožić, Bruno Kos, Fran Rautner i Tereza Dejanović. Iz kluba ističu kako su rezultati došli kroz čvrste partije protiv jakih protivnika, bez lakih remija.

Posebno se istaknuo Filip Radenić koji je na prvoj ploči ostvario 4,5 boda iz 5 partija te ispunio normu za titulu FIDE majstora.

Nastavite čitati

Sport

Tri, dva, jedan, nogomet! Kurilovečka sezona za povijest zaslužila je ljepši kraj…

Niželigaški nogometni vikend donijet će povratak Kurilovca na domaći teren, a nadamo se i povratku pobjedničkim navikama. Mraclin je u gostima, ali u dva niža ranga nude se čak četiri lokalna derbija…

Objavljeno

na

Objavio/la

Minimalan poraz od HAŠK-a u prošlom kolu bio je i posljednje gostovanje za nogometaše Kurilovca ove sezone. Ukupno gledajući, nije to bila loša gostujuća kampanja, jer Kurilovčani su polovicu od svojih 30 bodova uzeli baš na gostovanjima, ali malo je koga ta brojka mogla utješiti. Bio je to, naime, treći uzastopni poraz Kurilovca, iza kojega je rezultatski vrlo neuvjerljivo proljeće. Uz dvije pobjede, jedan remi i čak sedam poraza…

Ispalo je tako da polusezona koja je započela najvećom utakmicom u klupskoj povijesti, četvrtfinalom Kupa protiv Dinama na Maksimiru, kultnom stadionu koji će uskoro otići u povijest, ulazi u svoju završnicu u bitno drukčijem, nimalo glamuroznom raspoloženju. A bilo bi šteta da tako i završi. Oksimoronično djeluje da proljeće koje toliko lijepo otvoriš mora vapiti za ljepšim krajem, ali tako se posložilo. I nogometaši Kurilovca u posljednja će tri kola tražiti – iskupljenje.

Sve tri utakmice Kurilovčani će, da stvar bude bolja, igrati na svom Udarniku. Počevši od ove subote, kad će u nešto kasnijem terminu, od 18 sati, Senad Harambašić i njegovi igrači odmjeriti snage sa zagrebačkim Ponikvama. Tjedan dana poslije na Udarnik će doći Cico Grlić i njegov Tigar iz Sv. Nedelje, dok će se posljednji gong čuti posljednjeg vikenda u svibnju, nakon ogleda s Prečkim.

Još četiri utakmice do kraja ima i Mraclin, koji će u 27. rundi 4. NL Središte gostovati u obližnjem Lekeniku, gdje će pokušati isprati gorak okus koji je ostao nakon visokog poraza od Vrbovca na domaćem terenu u prošlom kolu. Na Grabi, s obzirom na tijek ove sezone, jedva čekaju da ona završi, da se sve ovo zaboravi…

U rangu niže, u županijskoj Premier ligi, također ima još puno posla, odnosno još četiri kola za odigrati. U subotu od 18 sati u Mičevcu kod Klasa gostuje Sutla-Laduč, a u nedjelju će u istom terminu Lomnica ugostiti Zrinski, Buni dolazi Kloštar Ivanić, a Lukavec ide kod Lonje. Lokalni derbi igraju se u Gradićima, kojima stiže Polet, a na susjedski derbi do Kuča će prošetati nogometaši Jelačića.

U jedinstvenoj 1. Županijskoj ligi u subotu će Mladost Obrezina gostovati kod imenjaka iz Klinča Sela, a u nedjelju Velika Mlaka kod Pribića, a Dinamo Hidrel u Kraju Donjem. I tu ima lokalnih derbija, u nedjelju od 18 sati Kupa ide na prvaka Posavec, a sjajna Meštrica gostuje u Turopolju.

Nastavite čitati

Vijesti

Objavljene nove cijene goriva – evo što nas čeka od utorka

Vlada još može promijeniti odluku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vozače u Hrvatskoj od utorka čekaju nove cijene goriva, a prema neslužbenim informacijama koje je objavio Net.hr, promjene neće biti jednake za sve. Benzin bi trebao poskupjeti, dok će dizel i plavi dizel pojeftiniti.

Ako Vlada na svojoj sjednici ne donese novu intervenciju, nove cijene vrijedit će od ponoći s ponedjeljka na utorak.

Prema tim podacima, Eurosuper 95 trebao bi stajati 1,67 eura po litri, što je poskupljenje od tri centa. S druge strane, Eurodizel bi trebao pojeftiniti na 1,66 eura po litri, odnosno biti šest centi jeftiniji nego dosad.

Najveće smanjenje očekuje se kod plavog dizela, koji bi prema istim informacijama trebao pasti na 1,14 eura po litri, što znači pojeftinjenje od osam centi.

Ipak, konačna odluka još nije zaključena jer Vlada i dalje može intervenirati te dodatno korigirati cijene prije stupanja novih iznosa na snagu.

Nastavite čitati

Moja županija

Zagrebačka županija dijeli 20 promo paketa! Evo kako do torbe, majice i bilježnice

Darivanje traje do 29. svibnja na službenom Facebook profilu Turističke zajednice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Tim Samuel/pexels.com

Turistička zajednica Zagrebačke županije pokrenula je nagradno darivanje u kojem dijeli 20 promo paketa s motivima narodne nošnje ovog kraja. Giveaway se provodi putem službene Facebook stranice Turističke zajednice, a traje od 15. do 29. svibnja 2026. godine.

U svakom paketu nalaze se torba, majica i bilježnica, a svi artikli nose motive inspirirane tradicijskim detaljima Zagrebačke županije.

Za sudjelovanje je potrebno zapratiti Facebook stranicu Turističke zajednice Zagrebačke županije, lajkati objavu te u komentaru označiti osobu s kojom biste rado istraživali mjesta i priče ovog područja.

Pravilnik darivanja dostupan je na službenoj web stranici Turističke zajednice Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno