Kultura
KUD Čiče i od recikliranja napravi zabavu
U sklopu projekta “Etno naselje Novo Čiče u svrhu edukacije djece i mladih o zaštiti prirode i okoliša” u KUD-u su imali radionicu za najmlađe
Objavljeno
prije 3 godinena
Objavio/la
Redakcija CityportalaKulturno umjetničko društvo Čiče iz Novog Čiča posljednjih nekoliko godina sve više radi na različitim projektima po pitanju mladih, starijih osoba, volontiranja i zaštite okoliša. Osim toga, Društvo je sudionik i organizator mnogobrojnih ekoloških akcija, a dio akcija dobio je nagrade i na državnoj razini.
Jedan takav, najnoviji, projekt nosi naziv ‘Etno naselje Novo Čiče, u svrhu edukacije djece i mladih o zaštiti prirode i okoliša’, i provodi se u partnerstvu s OŠ Novo Čiče.
Cilj ovog projekta je stvoriti novi sadržaj unutar prostora Etno naselja u kojem će djeca moći naučiti način na koji čovjek utječe na prirodu, kako se može smanjiti negativan utjecaj na prirodu (recikliranjem i odvajanjem otpada, naučiti ponešto o održivom načinu konzumacije proizvoda iz staklenki i sl.) te način na koji su starije generacije uspjevale živjeti u većem skladu s prirodom te su zato imale i manji negativan utjecaj nego današnje generacije. Svrha projekta je povećati razinu znanja korisnika projekta o vrstama otpada i važnosti zašite okoliša, a što će biti mjereno pomoću ankete prije i nakon prolaska kroz počnu stazu.
Kroz dva dana edukacije svi učenici OŠ Novo Čiče, od prvog do četvrtog razreda prošli su edukaciju i na kraju zasluženo dobili diplome da su postali čuvari prirode. Osim diplome svaki učenik dobio je i sok koji je u svrhu edukacije bio u raznim ambalažama (staklena boca, limenka, tetrapak…).
Red učenja, red zabave…
Dječji usklici bili su dovoljan dokaz koliko je projekt zabavan, a jedna od učiteljica, gospođa Branka Hemen, koja je sudjelovala sa svojim razredom, slaže se da je ovakav način prezentiranja edukativnog sadržaja djeci od prvog do četvrtog razreda, učinkovit jer djeci kroz zabavu prikazuje edukativne teme.
– Proljetni dan i prekrasno okruženje savršeni su za boravak u prirodi. Naročito, ako se uz igru može i naučiti kako očuvati prirodne ljepote. Naši marljivi učenici brzo su usvojili nova znanja koja će primjenjivati i u školi i kod kuće. Posebno oduševljenje nastalo je kad su spoznali da su prilikom uručenja diplome postali ‘Čuvari prirode’ – kaže učiteljica.
Ono što je osobito zanimljivo je da su djeca sudjelovala u procesu upotrebe nečega (sokova) od čega je došlo do otpada, kojeg su onda odložila u za to predviđene kante, kako bi se taj otpad reciklirao.
– Cijela edukacije traje oko 60 minuta, edukacije počinju popunjavanjem ulaznog upitnika gdje mi možemo vidjeti početno znanje učenika, nakon toga učenicima ponudimo sok kako bismo prikupili ambalaže različite vrste otpada, te odlazimo do poučnog poligona. Kroz deset poučnih tabli tada djeci nastojim dati osnovne informacije o prikupljanju i razvrstavanju otpada. Po prolasku poligona podijelimo im rukavice te kroz praktični rad možemo uvidjeti koliko su pratila i slušala ‘predavanje’. U sklopu projekta stvoren je i mali poučni deponij na kojem se nalazi razni otpad te ga djeca razvrstavaju u ponuđene kante.
Možda vam se sviđa
-
KUD Čiče poziva na obilazak, etno radionice i reviju haljina povodom Dana europske baštine
-
Učenici iz Čiča na radionicama učili o zaštiti prirode i okoliša
-
Prijateljstvo koje traje: Folkloraši iz Čiča ugostili djecu i majke iz Kuće ljubavi
-
U tijeku su prijave za 6. Turopoljski Chill & Grill
-
Mladi u Čiču od sada će se okupljati u novoopremljenom prostoru u Edukativnom centru
HOTNEWS
FOTO Oglede oduševio: Iza sebe ostavio nezaboravne trenutke i inspirativne izvedbe
Ovogodišnji program bio je pravi odraz umjetničke strasti.
Objavljeno
prije 1 danna
8. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaNakon tri dana prepunih raznovrsnih umjetničkih događanja, Oglede festival službeno je završio, ostavljajući iza sebe nezaboravne trenutke, inspirativne izvedbe i susrete publike i umjetnika. Velika Gorica još jednom je potvrdila svoj status grada koji njeguje kulturu i kreativnost, a ovogodišnji program bio je pravi odraz te umjetničke strasti.
Posljednji dan festivala ponudio je niz performansa i izložbi koje su još jednom oduševile publiku. Kristina Vujica povela je posjetitelje na fascinantnu arhitektonsku šetnju “Arhitektura bez tura”, otkrivajući skrivene povijesne slojeve Velike Gorice kroz njezine zgrade i prostore. Šetnja je završila na Šetalištu Franje Lučića, pružajući sudionicima duboki uvid u razvoj grada i njegovih stanovnika, od prošlosti do današnjih dana.
U podne, Juraj Šantorić izveo je svoj performans “Jura i pl. Tur”, gdje je kroz igru identiteta, povijesti i svakodnevice potaknuo publiku na promišljanje o društvenim normama i kulturnim konstruktima. Kroz humor, satiru i povremene apsurdne momente, Šantorić je stvorio atmosferu koja je bila istovremeno zabavna i misaono angažirana.
Večer je donijela dojmljiv niz umjetničkih izvedbi. Josip Bišćan u neverbalnoj predstavi “Ikar” istražio je unutarnje borbe, ambicije i padove kroz moćan plesni izričaj, dok je Kata Mijatović svojom izvedbom “Buđenje, Velika Gorica” stvorila intenzivnu zvučnu i vizualnu atmosferu, potičući publiku na razmišljanje o “buđenju” iz društvenih okova.
Finale večeri pripalo je Curi i Dečku, elektro-glazbenom paru koji je svojom energijom rasplesao publiku, donoseći veselu i emotivnu završnicu festivalu. Glazba, ljubav i umjetnost spojili su se u jedno, zatvarajući festival na najbolji mogući način.
Organizatori su iznimno zadovoljni ovogodišnjim izdanjem festivala, koje je pokazalo kako kultura može povezati ljude, potaknuti promišljanje i otvoriti vrata novim perspektivama.
– Festival je okupio publiku koja se angažirala, sudjelovala, pratila, plakala, smijala se, jela, pila, plesala, nagradila izvođače glasnim pljeskom i bisom. Svaki je dan i svaka izvedba bila posebna, posjećena, zaista je sadržaj bio raznolik, bogat i svatko je mogao nešto pronaći. Oglede je rad na stvaranju boljeg, svjesnijeg, otvorenijeg društva, društva koje misli i koje djeluje, koje propitkuje, čuva stare i stvara nove vrijednosti – poručila je umjetnička voditeljica festivala, Ana Katulić.
Oglede festival još je jednom dokazao da umjetnost ima moć pokretati zajednicu i stvarati prostor za dijalog, a Velika Gorica se pokazala kao idealno mjesto za takav susret.
Zahvaljujemo se svim umjetnicima, volonterima i posjetiteljima koji su sudjelovali u ovogodišnjem festivalu i s nestrpljenjem iščekujemo nove projekte i suradnje u budućnosti.
„Oglede“ organiziraju Štoos teatar i Galerija Galženica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica, uz podršku Plartforme za medije i kulturu. Suorganizatori su Muzej Turopolja, Turistička zajednica Velike Gorice, Zaklada „Zamah“ te „Trećeprostor“. Oglede podupiru Grad Velika Gorica i Zagrebačka županija putem programa Javnih potreba u kulturi za 2024.
Kultura
‘Dramski set Zle Bubnjarke’ prvo ukoričeno izdanje scenarija i tekstova autorice Romane Rožić
Knjigu će svojim sugrađanima predstaviti u četvrtak 10. listopada u 19:10 sati u Gradskoj vijećnici.
Objavljeno
prije 2 danana
7. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaPoznata velikogorička kazališna i filmska redateljica i scenaristica Romana Rožić svojim će sugrađanima u četvrtak 10. listopada predstaviti knjigu ‘Dramski set Zle bubnjarke’, a riječ je o prvom ukoričenom izdanju autoričinih scenarija i dramskih tekstova.
Iako ovu filmsku redateljicu prepoznajemo po baštinskim projektima i brojnim kulturnim suradnjama sa gotovo svim institucijama Grada Velike Gorice, prije svega s amaterskim kazalištem Seljačke sloge iz Buševca za koje je režirala predstave na kajkavskom, te dokumentarnim filmovima „Turopoljska poculica“, „Seljenje čardaka“ i „Žganci“, Romana Rožić prije svega je autorica urbane suvremene poetike koju u tekstovima koje donosimo u knjizi okupiraju suvremena društvena, socijalna i etička pitanja kojima pristupa na različite načine, od dramskog do humorističnog.
Predstavljanje knjige koje će biti u Gradskoj vijećnici u 19:10 sati, otvorit će nastup aktivističko-glazbene skupine Zli bubnjari čija je Romana dugogodišnja aktivna članica, knjigu će uz moderatore predstaviti književnica Jasminka Tihi-Stepanić i dramaturginja Nives Madunić Barišić, a tekstove iz knjige čita glumica Marija Kolb.
Knjiga je objavljena u izdanju Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica i Gradske knjižnice Velika Gorica.
Kultura
KUD Čiče poziva na obilazak, etno radionice i reviju haljina povodom Dana europske baštine
Za sve radionice potrebne su prijave putem maila [email protected].
Objavljeno
prije 4 danana
5. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaU Novom Čiču će se drugu godinu za redom održati Dani europske baštine i to u prostorijama Edukativno kulturnog centra Novo Čiče. Kroz subotu, 12. listopada, održat će se obilazak Edukativno kulturnog centra Novo Čiče te upoznavanja s aktivnosti i djelatnostima Kulturno-umjetničkog društva „ČIČE“ Novo Čiče nakon čega slijede radionice.
Obilazak Centra počinje u 9 sati, a nakon toga će se održati prikaz tkanja platna i prebora na dasku uz mogućnost da se sudionici i sami okušaju, radionica tradicionalnog turopoljskog veza, radionica izrade minijaturnih suvenira – turopoljskih plemenitaških poculica te radionica izrade turopoljske podgutnice. Za sve radionice potrebne su prijave putem maila [email protected].
Dan nakon, u nedjelju 13. listopada, će KUD „ČIČE“ Novo Čiče u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Velike Gorice održati reviju etno haljina izrađenih na tkalačkom stanu te ukrašenih vezom. Revija će se održati u Parku plemenite opčine turopoljske s početkom u 14 sati.
Organizator navedenih aktivnosti je Kulturno umjetničko društvo “ČIČE” Novo Čiče u suradnji s Gradom Velika Gorica i TZ grada Velike Gorice.
Ove godine se kulturna manifestacija Dani europske baštine u Velikoj Gorici 2024. održava se na nizu lokacija na širem području grada sve do 27. listopada 2024.
Kultura
FOTO ‘Gozbom’ otvoreno drugo izdanje Oglede festivala, evo što vas čeka večeras
Festival traje još danas i sutra.
Objavljeno
prije 5 danana
4. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaU četvrtak, 3. listopada, u Velikoj Gorici je održano svečano otvorenje 2. Oglede festivala, koji će trajati sve do 5. listopada i uključivati niz inovativnih izvedbi suvremenih umjetnika. Festival je otvoren u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja happeningom “Gozba” Ljiljane Mihaljević, koja je privukla brojne posjetitelje.
– Iako je ovaj festival osmišljen kao festival u javnom prostoru, na kišu nismo mogli utjecati. No kiša je zapravo dobra metafora i ovog festivala, ali i umjetnosti same. To je često nešto novo, nepoznato, možda stvara određeni strah, nelagdu ili otpor jer moramo izaći iz svoje zone komfora. No sve nas to nagrađuje i nadograđuje – rekla je Ana Katulić, organizatorica Oglede festivala te je zahvalila svima koji su pomogli i podržali ovaj projekt.
Interaktivna instalacija Ljiljane Mihaljević koja je popratila otvorenje 2. Oglede festivala je metafora suvremenog potrošačkog društva. Sama instalacija je tražila od publike da sudjeluje u događanju na razne načine. Uz visoko postavljen stol prepun hrane, posjetitelji su morali pronalaziti kreativne načine da se domognu slastica, što je za cilj imalo izazivanje promišljanja o socijalnim preprekama koje se događaju u našem društvu.
Petra Gotal, u ime Grada Velike Gorice je pozvala sve da se pridruže i u nastavku programa.
– Ovaj festival je toliko autentičan i odražava temelj Turopolja, naše tradicije na nov način. Čestitam svim sudionicima i onima koji su omogućili da se Festival održava – izjavila je.
Program se nastavlja i danas. U Centru za posjetitelje u 18:30 sati održat će se interaktivna debata Debatnog kluba Velika Gorica na tezu “Participacija građana u urbanizaciji: ZA/PROTIV, a u 19:30 slijedi kazališna predstava Teatra Verrdi „Kronika nestajanja“ u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja.
HOTNEWS
Dođite na ‘Gozbu’: Raskošan stol, hrana i piće čekaju vas u Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja
Večeras u 18 sati počinje drugo izdanje Oglede festivala u Velikoj Gorici.
Objavljeno
prije 6 danana
3. listopada 2024.Objavio/la
Redakcija CityportalaFestival Oglede pozivaju vas večeras na ‘Gozbu’. U Interpretacijskom centru Muzeja Turopolja na adresi Šetalište Franje Lučića 15 bit će raskošno postavljen švedski stol s puno hrane i pića koji će biti ponuđeni posjetiteljima. Riječ je o umjetničkoj instalaciji autorice Ljiljane Mihaljević koji je zapravo rebus – metafora suvremenog društva u kojem prevladava oku vidljivo obilje koje nije dohvatno svima.
No u svemu postoji i jedna ‘caka’. Stol je dužine šest i visine 1.80 metara pa je hrana izvan dohvata ruke i posjetitelj moraju naći način kako da se domognu ukusnih zalogaja.
U suvremenom potrošačkom društvu pružaju nam se brojne mogućnosti da iskoristimo ponude koje se prostiru pred nama. Taj raskošni stol je svima ponuđen, ali samo se najspretniji mogu domoći njegova sadržaja. Svi imamo uvid u njegovu ponudu, ali mnogi i uz tu ponudu ostanu gladni, jer, kao što znamo, stol je prilično visok, gotovo nedohvatan.
– Gozba je na neki način psiho-socijalni pokazatelj snalažljivosti pojedinca (publike) u svladavanju prepreka (visina stola) da bi došao do željenog cilja ( hrana i piće) te kako se kulturološka uvjetovanost prostora u kojem živi odražava na njegovo ponašanje – ističu organizatori.
Ovom izvedbom ujedno i počinje drugo izdanje Oglede festivala, a organizatori poručuju da će se program festivala održati prema planiranom, ali će se mijenjati lokacije događanja zbog kiše. Stoga ih pratite na njihovim društvenim mrežama i službenoj stranici festivala.
Večerašnja gozba počinje u 18 sati.
Reporter 441 - 26.09.2024.
Izdvojeno
-
Vijestiprije 2 dana
Vozač zaustavljen u Buševcu mora platiti 700 eura, evo zašto
-
Obrazovanjeprije 3 dana
FOTO OŠ Nikole Hribara druženjem obilježila Svjetski dan učitelja
-
Moja županijaprije 5 dana
Zbog utrke Cro Race posebna regulacija prometa i u Velikoj Gorici
-
Sportprije 2 dana
FOTO Nogometašice Gorice visoko izgubile od Hajduka