Povežite se s nama

Vijesti

Kraj sezone omraženih krvopija! Kako smo ‘preživjeli’, zašto će nas ‘zaprašivači’ zapamtiti i koliko je to sve uopće koštalo?

Gorica je zbilja po mnogočemu specifična, pa i u obračunu s komarcima!

Objavljeno

na

Osim po nešto većem broju toplinskih valova koji su obilježili ovo ljeto i jakom olujnom nevremenu koje nas je pogodilo sredinom srpnja, brojni će stanovnici goričkog kraja ovu ljetnu sezonu zasigurno pamtiti i po ‘teškoj’ borbi s omraženim krvopijama – komarcima. Ili bolje reći, komaricama, jer samo ženke tog letećeg stvora ljudima sišu krv koja im je potrebna kako bi proizvele jajašca. Muški su sretni i s cvjetnim nektarom.

A borilo se doslovno i rukama i nogama, uz rekordne prodaje raznih sprejeva, najčešće nedostojnih obračuna s rojevima napadača iz zraka, i ponovnim otkrivanjem prirodnih zaštitnika – od aloe vere, bosiljka, limuna, pa sve do unutrašnje kore banane, luka, češnjaka i sirovih krumpira!

Kritike su uglavnom ciljale one koji su zaduženi za zaprašivanje letećih krvopija, pa bi se društvene mreže svako malo ‘zapalile’ od prozivanja odgovornih  – ‘nigdje ih nema, zašto ne dođu više k nama, nikakve koristi od njih, treba to češće raditi, ne zaprašuju komarce samo se bezveze voze imamo dokaze!’, tek su neki od stotine komentara.

Stoga smo na kraju sezone tih predosadnih zujalica, koje mogu biti i itekako opasne kao prijenosnici brojnih zaraznih bolesti, odgovore na najčešća pitanja i nedoumice potražili upravo na toj adresi. A i Grad smo upitali koliko je sve to koštalo i što je napravljeno.

– U proračunu Grada Velike Gorice za 2023. godinu osigurano je 75.653,25 EUR za provedbu mjera dezinsekcije i deratizacije.

Nakon provedbe postupka javne nabave za provedbu mjera dezinsekcije, Grad je sklopio Ugovor s najpovoljnijim ponuditeljem – trgovačkim društvom EKO – Deratizacija d.o.o. iz Zagreba. Vrijednost ugovorene usluge iznosio je 10.722,00 EUR, a usluge uključuju tri akcije zamagljivanja (naselja V. Gorica, Velika Mlaka i Gradići), četiri LARVICIDNA tretiranje na području Grada, te dvije Izvanredne dezinsekcije letećih oblika za šire područje Grada Velika Gorica (ruralna naselja).

Uslijed učestalih poziva i izvanrednih vremenskih prilika Grad je potpisao i aneks Ugovora za jednu dodatnu izvanrednu akciju na širem području Grada Velika Gorica, za dodatni iznos od 3.700,00 EUR – odgovorili su nam iz Grada.

Foto: arhiva/Vozilo Eko-Deratizacije, zaprašivanje komaraca/G.Kotroman/Cityportal.hr

I kako je naša Gorica specifična po mnogočemu, tako će ovu sezonu komaraca pamtiti i djelatnici zagrebačke tvrtke EKO-Deratizacija. Jer nisu se užarile samo telefonske linije goričke gradske uprave.  Naime, kako su nam ispričali u telefonskom razgovoru, u svih 27 godina poslovanja samo su u Gorici doživjeli takve reakcije građana. Reklo bi se, lagani ‘šok & nevjerica’ zbog učestalih poziva s našeg područja… No, svakome su pojašnjavali i odgovarali.

Posebno su im bili interesantni zaključci stanovnika Šćitarjeva, Jagodnog i Novog Čiča, koji su tvrdili kako specijalna vozila prolaze kroz mjesto bez obavljenog posla, jer da vozilo prolazil ulicom, a iz njega ne izlazi tzv. ‘magla’. No, iz tvrtke pojašnjavaju, kako je kontrola takva da kad se uključi stroj za zamagljivanje, uključuje se i GPS, tretiraju se određene pozicije a ne ‘šprica’ se gore-dole ulicama, a vozilo kad dođe u slijepu ulicu naravno da se treba i okrenuti.

– Tu je prikazano naše vozilo, snimljeno na povratku s već istretirane lokacije te odlazak istog na sljedeću lokaciju – službeni je odogovor Eko-Deratizacije.

Građani su se žalili i kako vozilo EKO-Deratizacije prolazi mjestom bez tretiranja komaraca, iz tvrtke demantiraju i pojašnjavaju/ Screenshot

Pojedini građani smatraju kako se loše radi jer ‘sredstva koja se koriste nisu učinkovita’. Zanimalo nas je i koliko se puta ove godine tretiralo komarce na goričkom području, te koliko je učinkovito tretiranje ako se isto ne provodi istovremeno u susjednim selima (npr. tretira se na području Gradića, ali taj dan ili tjedan uopće ne na području susjedne Petrovine gdje su šuma i kanal?). Evo što su odgvorili.

– Ugovorom je dogovorena dezinsekcije letećih oblika komaraca (adultcidne metode) na javnim površinama, uz dužinu prometnica, u naseljima te javnim građevinama kao što su sportske, kulturne, odgojno-obrazovne, upravne i druge u gradu Velika Gorica, Velika Mlaka i Gradićima. Ugovorene su tri akcije, koje su se provodile 29.06.2023., 18.07.2023. te 22.08.2023. Izvanredna dezinsekcija letećih oblika komaraca (adulticidne metode) ugovorene su dvije akcije, koje su i izvršene 29.06.2023. te 18.07.2023. S obzirom na pojavnost tigrastog komarca, Aneksom ugovora, ugovorena je jedna dodatna dezinsekcija, koja je obavljena u razdoblju od 05. do 07.09.2023. Dezinsekcija komaraca u stadiju ličinke (larvicidni tretman), provodi se na 12 lokacija te su ugovorene četiri akcije.

Foto: arhiva/ G.Kotroman/Cityportal.hr

Za suzbijanje komaraca u stadiju ličinke, koriste se larvicidi, registrirani od strane Ministarstva zdravstva RH te su prikladni za primjenu u leglima koja se tretiraju. Za dezinsekciju letećih oblika komaraca, koriste se djelatne tvari na bazi sintetskih piretroida niske toksičnosti, namijenjene za ULV primjenu preporućeni od Svjetske zdravstvene organizacije za primjenu u naseljenim sredinama s dozvolom Ministarstva zdravstva RH. Radi zaštite okoliša, kao sredstvo za razrjeđivanje, koristi se voda – odgovor je EKO-Deratizacije.

Također su poručili kako i sami stanovnici mogu puno toga učiniti, primjerice maknuti iz dvorišta, s balkona i otvorenog nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda, bar jednom prazniti ili mijenjati vodu u posudama koje su u upotrebi i zadržavaju vodu, poklopcem ili folijom zatvoriti spremnike za vodu u dvorištima i vrtovima.

 

Naslovnica: fotomontaža/Dubravka Petric Pixsell/pixabay.com

Kultura

Galerija Galženica otvara vrata samostalnoj izložbi Glorije Lizde „Neustrašiva mladost“

Predstavlja obiteljske odnose, traume, sjećanja i genetska naslijeđa.

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak, 31. siječnja, s početkom u 19 sati, u Galeriji Galženica održati će se samostalna izložba nagrađivane fotografkinje Glorije Lizde pod nazivom „Neustrašiva mladost“.

Autorica je inspirirana ratnim zapisima svog djeda Hasana iz Drugog svjetskog rata, bavi se obiteljskim odnosima, traumom, sjećanjem i genetskim naslijeđem. Kroz fotografije, dnevničke zapise i autoportrete, Lizde reinterpretira djedove opise i dokumentira prostore koje je opisivao – od Bosne i Hercegovine, preko Slovenije, do Hrvatske.

– Prošlost naših predaka nosimo kao neželjeno naslijeđe, čak i kad joj nikada nismo svjedočili. Moj rad spaja arhivske materijale, pejzaže i autoportrete, uspostavljajući dijalog između moje i djedove prošlosti – rekla je Glorija Lizde.

Glorija Lizde dobitnica je Nagrade Radoslav Putar 2022. za najboljeg mladog likovnog umjetnika/cu u Hrvatskoj, a ova je nagrada samo jedno od mnogih priznanja za njezin rad.

Izložba će biti otvorena za javnost do 28. veljače.

Nastavite čitati

Najave

Upisi na intenzivni tečaj gitare u Pučkom

Za tečaj treba donijeti vlastitu gitaru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Pučko otvoreno učilište poziva sve ljubitelje glazbe na intenzivni tečaj gitare.

Od 20. siječnja do 20. veljače traju upisi na intenzivni tečaj gitare „Nema zime“, koji će se održati od 24. do 28. veljače 2025.

Tečaj je prikladan za sve, bilo da ste početnik ili već imate predznanje, a u možete birati između klasične ili električne gitare. Uče se osnove harmonije, ljestvica i rastavljenih akorda, pa i popularne tehnike sviranja i poznate pjesme po vlastitom izboru.

Tečaj traje 10 školskih sati, a cijena je samo 35 eura. Jutarnje grupe početi će od 10 sati, a popodnevne grupe od 18 sati.

Važno je napomenuti kako za tečaj ipak trebate donijeti vlastitu gitaru.

Upisati se možete na blagajni Učilišta ili online od 20. siječnja do 20. veljače.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Javna vatrogasna postrojba u potrazi za djevojčicom

Pretražuju pomoću čamaca, quadova i dronova.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gorički vatrogasci nastavljaju akciju traganja za djevojčicom s kojom se majka zaputila u rijeku,

Pretražuju područje od Domovinskog mosta nizvodno kroz područje Velike Gorice i krajnjih granica Orle, pomoću čamaca, quadova i dronova.

Majka nestale djevojčice odvedena je na sud, a tamo joj je određen istražni zatvor pod sumnjom na počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva bliske osobe.

Nastavite čitati

Moja županija

Čuljak najavila nove projekte socijalne skrbi

Riječ je o radionicama o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi, te podršci socijalno ugroženim obiteljima s četvero i više djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Socijalna osjetljivost odlika je razvijene društvene zajednice, u kojoj postoji razrađen plan i program pomoći stanovnicima koji su u određenom trenutku života ostali bez dostatne materijalne sigurnosti ili podrške obitelji, a Zagrebačka županija putem Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje, značajna sredstva usmjerava u projekte pomoći socijalno ugroženim stanovnicima.

Pročelnica Ksenija Čuljak najavila je da će uz gotovo 340 tisuća eura temeljem Zakona, Zagrebačka županija u ovoj godini županijskom Društvu Crvenog križa dodijeliti i dodatna sredstva.

–Novac je namijenjen za opremanje interventnih timova, te provedbu niza projekta sa županijskim i gradskim društvima. Podsjećam da su u proračunu Zagrebačke županije ove godine osigurana sredstva u iznosu od 68.600 eura za isplatu regresa i božićnica gerontodomaćicama zaposlenima u sklopu projekta „Zaželi“, kojeg provode gradska društva Crvenog križa. Važnost ovog projekta je neprocjenjiva za naše stanovnike kojima je neophodna svakodnevna pomoć u kući – istaknula je Čuljak.

Foto: GDCKVG

A da je to zaista tako, pokazuje i slučaj iz prosinca, gdje je gerontodomaćica doslovno spasila život jednoj korisnici koja je u nesvijesti ležala zaključana u svojoj kući. Nakon što je nije mogla dozvati, pozvala je vatrogasce i druge nadležne službe, koji su provalili vrata i pozvali liječničku pomoć. No, osim svakodnevnih poslova u kući i dostave lijekova, korisnicima nerijetko veću sreću donosi druženje i socijalni kontakt koji imaju putem projekta.

Spomenuta dodatna sredstva od 16.400 eura namijenjena su za provedbu dva nova projekta koja će unaprijediti socijalnu skrb na području županije.

Prvi projekt naziva „Radionice o zdravlju, zdravstvenoj pismenosti i pravima iz socijalne skrbi“ usmjeren je na unaprjeđenje znanja i svijesti osoba u socijalnom riziku o temama vezanim uz zdravlje, prava iz područja socijalne skrbi i važnost zdravstvene pismenosti. Provest će se nizom radionica i edukativnih aktivnosti, gdje će osobe u socijalnom riziku dobiti informacije o zdravim životnim navikama, prevenciji bolesti te dostupnim pravima i uslugama u sustavu socijalne skrbi.

–Na taj način dižemo socijalnu skrb na novu razinu, jer će nove aktivnosti provoditi stručnjaci iz različitih područja, poput zdravstvenih i socijalnih radnika te pravnih savjetnika, kako bi naši socijalno ugroženi građani dobili sveobuhvatne informacije koje će im poboljšati kvalitetu života – objasnila je pročelnica.

Foto: Zagrebačka županija/kreiranje Socijalnog plana

Drugi projekt, „Četiri plus“ provodit će gradska društava Crvenog križa, uz koordinaciju županijskog Društva, a podršku će dobiti socijalno ugrožene obitelji s četvero i više djece s područja Zagrebačke županije.

–To je naša podrška u vrijeme kada troškovi života svakoga dana rastu, a uz poskupljenja namirnica, teško je obiteljima s više djece iznaći novac za dodatne izdatke ili opremanje stambenog prostora osnovnim stvarima. Tako da će putem projekta moći ostvariti pravo na donaciju kućanskih i drugih potrepština – dodala je Čuljak.

Ove aktivnosti obuhvaćene su Socijalnim planom Zagrebačke županije za razdoblje od 2025. do 2027. godine koji je krajem prošle godine prihvatila Skupština Zagrebačke županije, a u kojem su jasno definirane strateške smjernice i plan realizacije socijalnih usluga.

Nastavite čitati

Vijesti

Da li je vaš poslodavac – prijatelj obitelji?

Prestižnu titulu „Poslodavac prijatelj obitelji“ dobivaju poslodavci čiji zaposlenici mogu uskladiti poslovne i privatne obaveze.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kandidati za prestižnu titulu „Poslodavac prijatelj obitelji“ mogu biti poduzeća koja njeguju prijateljsko ozračje prema svojim zaposlenicima i njihovim obiteljima, u poslovanju nude podršku zaposlenim roditeljima kako bi oni što bolje mogli uskladiti poslovne i privatne obaveze, te nalaze rješenja u postizanju ravnoteže i usklađenosti radnih zadataka i privatnog života djelatnika.

Priznanja dodjeljuje Ministarstvo demografije i useljeništva u četiri kategorije, odnosno za mikro, mala, srednja i velika poduzeća, čime daje svoj doprinos društveno odgovornom poslovanju kod poslodavaca.

Naime, kako je dokazana direktna povezanost usklađenog obiteljskog života s radnim potencijalom i učinkom zaposlenika, ovo priznanje dodatak je stvaranju poslovne klime čiji je temelj: zadovoljan zaposlenik – uspješna tvrtka!

Prihvatljivi prijavitelji su poduzeća upisana u Sudski registar i Obrtni registar Republike Hrvatske, a prijave, uz dostavu prateće dokumentacije, traju do 31. siječnja 2025. godine.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.