Povežite se s nama

Kultura

Klinček Turopoljski je top! Ovako će klinci čuti o turu, banderiju i Alapiću…

U petak navečer u dvorani Galženica premijerno je izvedena lutkarska predstava za djecu “Klinček Turopoljski”. Plan je da predstava uđe u goričke škole i vrtiće, a već na premijeri mogli smo se uvjerili da je to jako dobra vijest…

Objavljeno

na

Prizor je nudio vizuru grada koji živi punim plućima. Petak predvečer, ugodna ljetna večer po svim parametrima osim po kalendaru, Galženica puna kao šipak. Sve terase šarene i prožete žamorom, klinci su raštrkani i oko vodoskoka, i kod DM-a, i kod Kolarca… A gore, iznad njihovih glava, udara se po kulturi! I na terasi Centra za kulturu Galženica su djeca, glasna i vesela, na stolu je torta, nasmiješena ekipa zajednički je reže, blicaju fotoaparati…

U tijeku je opušteni domjenak nakon premijere predstave “Klinček Turopoljski”, zadovoljni i sretni su svi. I publika, klinci i njihovi roditelji, i režiser Mirel, i glumci, i šefica Ana, i predsjednik POT-a Jura… Naime, ova bajkovita lutkarska predstava za djecu koja otkriva tajne Turopolja kroz uzbudljivo putovanje dječaka Jurice, pri čemu upoznajemo povijest turopoljskog kraja, znamenitosti, ljude i događaje, istovremeno prateći priču o odrastanju, prijateljstvu, ljubavi i prihvaćanju, kako je opisana od autora, predstava je koja je nastala povodom 800. obljetnice Plemenite Općine Turopoljske.

I potpuno je prikladna takvom povodu. Riječ je o dinamičnoj lutkarskoj predstavi od nekih 45 minuta, u kojima se može vidjeti i koliko je kreativan čovjek koji stoji iza cijele priče. Mirel Huskić odrastao je u Velikoj Gorici, nedaleko od iste ove Galženice, danas uživa u čarima seoskog života u Pokupskom, a ovom predstavom pokazao je da je kadar stvoriti jednu posebnu, istovremeno i zabavnu i poučnu predstavu koju se ima zašto preporučiti. Vrlo je vješto iskoristio i pozornicu i rasvjetu, ali posebno je zanimljiv u svemu tome odabir scenografije… Da ne pokvarimo doživljaj svima koji će gledati, na tome ćemo i stati.

Predstava je nastala po tekstu Ivone Marciuš, izveli su je glumci Hana Kunić i Karlo Bernik te Franjo Đaković, Splićanin koji je odnedavno naš sugrađanin. Likovno oblikovanje lutaka na sebe je preuzeo Dražen Matijašić, glazbom i songovima bavio se Matija Antolić, a scenografijom i kostimografijom Marta Crnobrnja. Producentski dio vodila je Ana Katulić, a iza svega skupa, naravno, stoji velikogorički Štoos teatar, koji sve aktivnije doprinosi kulturnom životu našega grada.

Predstava je ponovno izvedena i u subotu prijepodne, a priliku da će pogledaju u svom prostoru imat će i polaznici velikogoričkih vrtića, ali i osnovnih škola. Sve je to dio kampanje kojoj iz POT-a žele upoznati djecu iz našega kraja s turopoljskom tradicijom već u tim, ranim godinama. U ovoj se predstavi na lepršav način priča i o turopoljskoj svinji, i o kuriji Alapić, i o govedu tur, i o Turopoljskom lugu, i o banderiju…

U osnovi je predstava namijenjena djeci starijoj od pet godina, ali pratili su i zabavljali se i nešto mlađi od toga. Ukratko, dobili smo nešto vrijedno i važno u kulturnom životu našega kraja.

HOTNEWS

FOTO Plesni klub Barbara dvostruki osvajač Kupa Hrvatske na 13. Državnom prvenstvu

U gradu na tri rijeke imale dupli uspjeh!

Objavljeno

na

Objavio/la

Trodnevno 13. Državno prvenstvo mažoret timova završeno je jučer (nedjelja, 24.05.2026.) u organizaciji Hrvatske udruge mažoret timova (HUMT-a, predsjednik Vlado Palac) i suorganizaciji Grada Siska odnosno Plesačke udruge Stardance Sisak. Prvenstvo je održano u Sportskoj dvorani Brezovica u Sisku (22. do 24. svibnja 2026. godine).

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trećeg dana na prvenstvu sudjelovalo je 14 timova: Belečke mažoretkinje (Belec), Halubajke Viškovo (Viškovo), Jelačićke – Zaprešićke mažoretkinje, Mažoretkinje DND-a Budinščina, Mažoretkinje Dubrovčan (Dubrovčan), Mažoretkinje Grada Kutine, Mažoretkinje Grada Svetog Ivana Zeline, Plesna udruga Magi (Graberje Ivaničko – Ivanić Grad), Plesna udruga Ritmokracija (Brdovec), Plesna udruga Stardance Sisak, Plesni klub Barbara (Velika Mlaka – Velika Gorica), Stankovačke mažoretkinje (Stankovci), Tribunjske mažoretkinje (Tribunj) i Vodiške mažoretkinje (Vodice).

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Trećeg dana natjecanja izvedeno je više od stotinu koreografija (uračunat i show program) u konkurenciji sva tri dobna uzrasta: kadetkinja, juniorki i seniorki. Izvedbe je ocjenjivao sudački žiri u sastavu: Vlado Palac – delegat natjecanja, Lucija Palac, Ivana Mišević (svi iz Velike Gorice), Sara Bogović (Veliko Trgovišće), Ana Marija Benčić (Kutina), Josipa Razum (Ivanić Grad), Petra Kocman  (Budinščina) i Katarina Ahel.

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Sisak, 24.05.2026. 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova HUMT-a. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Dvostruke osvajačice Kupa Hrvatske 2026. su mažoretkinje Plesnog kluba Barbara (juniorke i kadetkinje) i Mažoretkinje Dubrovčan u konkurenciji seniorki.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

“Dar od Boga” u Galženici – izložba koja je nastala nakon četiri desetljeća pauze u slikanju

Objavljeno

na

Objavio/la

U Područnoj knjižnici Galženica, od 25. svibnja do 6. lipnja 2026. bit će otvorena izložba likovnih radova pod nazivom “Dar od Boga” autorice Sanja Mastin.

Riječ je o izložbi koja donosi presjek njezina povratka slikarstvu nakon višedesetljetne pauze. Nakon što je posljednju sliku naslikala još u osnovnoj školi, Mastin se umjetnosti vratila tek četrdesetak godina kasnije, potaknuta životom u prirodi i okruženjem koje ju je, kako navodi, ponovno usmjerilo prema boji i crtežu.

U svojim radovima najčešće koristi akril i ugljen, a inspiraciju pronalazi u religijskim motivima te crkvenoj umjetnosti i vitrajima. Izložba će biti postavljena u prostoru područne knjižnice.

Izložba će biti postavljena u prostoru područne knjižnice.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Izložba koja spaja nakit, crtež i skulpturu stiže u Galeriju Galženica

Otvorenje je najavljeno za 19 sati, a postav ostaje dostupan do 25. lipnja 2026. godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Publika će od 2. lipnja u Galeriji Galženica moći razgledati novu samostalnu izložbu akademskog kipara i dizajnera nakita Ivana Midžića pod nazivom „Krpama, prstima, kistom i osjećajem”.

Midžićev najnoviji ciklus temelji se na istraživanju likovnosti kroz različite umjetničke forme i materijale. Autor, koji se tijekom karijere kretao između suvremene skulpture, slikarstva, prostornih instalacija i konceptualnih radova i ovoga puta povezuje više područja vlastitog stvaralaštva u jedinstvenu cjelinu.

Posebnu ulogu u izložbi ima njegov dugogodišnji rad na umjetničkom nakitu. Oblikovanju nakita pristupa kiparski, naglašavajući volumen i prostor, dok žica koja je nekada osnovni element u izradi nakita, u novijim radovima prelazi u liniju na papiru izvedenu pastelom. Inspiraciju pritom pronalazi u prirodi, posebice u motivima šuma, korijenja i stabala.

Ivan Midžić rođen je 1976. godine u Osijeku. Diplomirao je kiparstvo na Akademija likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi profesora Šime Vulas, a potom je magistrirao na Akademija za likovno umetnost in oblikovanje kod profesora Jože Barši. Sudjelovao je na brojnim domaćim i međunarodnim samostalnim te skupnim izložbama, a član je Hrvatsko društvo likovnih umjetnika i Hrvatska zajednica samostalnih umjetnika.

Otvorenje je najavljeno za 19 sati, a postav ostaje dostupan do 25. lipnja 2026. godine.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Otvoreno trodnevno 13. Državno prvenstvo mažoretkinja Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT-a) u Sisku

Objavljeno

na

Objavio/la

Trodnevno 13. Državno prvenstvo mažoret timova otvoreno je danas (petak, 22.05.2026.) u organizaciji HUMT-a, predsjednik Vlado Palac i suorganizaciji Grada Siska odnosno Plesačke udruge Stardance Sisak. Prvenstvo je u Sportskoj dvorani Brezovica u Sisku (22. do 24. svibnja 2026. godine).

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Prvenstvo je otvorila Ivana Plavec, direktorica Turističke zajednice Sisačko-moslavačke županije i izaslanica župana Ivana Celjaka. Prije nje mažoretkinjama i posjetiteljima kratko su se obratili Tomislav Kralj, predsjednik Gradskog vijeća Grada Siska, odnosno Emir Fetibegović, tajnik Zajednice sportskih udruga Grada Siska. Vlado Palac predsjednik HUMT-a i delegat natjecanja uručio im je spomen zahvalnice.

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Na prvenstvu sudjeluje deset timova: Halubajke Viškovo (Viškovo), Mažoretkinje DND-a Budinščina, Mažoretkinje Dubrovčan (Dubrovčan), Plesna udruga Magi (Graberje Ivaničko), Plesna udruga Ritmokracija (Brdovec), Plesni klub Barbara (Velika Mlaka – Velika Gorica), Stankovačke mažoretkinje (Stankovci), Tribunjske mažoretkinje (Tribunj), Vodiške mažoretkinje (Vodice) i domaćin prvenstva Plesna udruga Stardance Sisak.

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Prvog dana natjecanja izvedeno je 80 koreografija u konkurenciji kadetkinja i juniorki. Izvedbe je ocjenjivao sudački žiri u sastavu: Vlado Palac, Lucija Palac, Ivana Mišević (svi iz Velike Gorice), Sara Bogović (Veliko Trgovišće), Ana Marija Benčić (Kutina), Petra Kocman  (Budinščina). Sudački stažisti: Mateja Palac, Ana Vit, Monika Hodak, Marija Skočić i Božena Niewinska.

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Sisak, 22.05.2026. 13. Državno prvenstvo HUMT-a. Foto: David Joliæ/cityportal.hr

Prvenstvo se nastavlja sutra (subota, 23.05.2026., 09 sati).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Plesni klub Barbara na 13. Državnom prvenstvu mažoret timova u Sisku

Objavljeno

na

Objavio/la

Plesni klub Barbara natjecat će se na 13. Državnom prvenstvu mažoret timova u organizaciji Hrvatskog udruženja mažoret timova (HUMT) u Sisku, u Dvorani Brezovica, od petka do nedjelje (22.-24.05.2026.).

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Barbarice će se natjecati sa 48 koreografija u tri dobna razreda: kadetkinje, juniorke, seniorke – ukupno 86 natjecateljica. U petak (22.05.) 17 koreografija, u subotu (23.05.) 21 koreografija i u nedjelju (24.05.) 10 koreografija.

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Osim  natjecanja za medalje i pehare, Barbarice se u sva tri dobna razreda natječu i za Kup Republike Hrvatske.

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Velika Gorica, 21.05.2026. Najava – 13.Držžavno prvenstvo mažžoret timova u Sisku. Foto: PK Barbara

Istovremeno će to biti i natjecanje za kvalifikacije za Europsko prvenstvo u Francuskoj (St. Laurent de la Salanque, 03.-05.07.2026.). Barbarice, sretno!

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Reporter 459 - 30.04.2026.

Facebook

Izdvojeno