Riječki slučaj trovanja bezalkoholnim pićem svjetski poznatog brenda, zbog kojeg od sinoć ‘gore’ društvene mreže, potvrđuje policija, ali i KBC Rijeka. Policijska uprava primorsko-goranska u subotu, 4. studenog, zaprimila je dojavu da je jednoj osobi pozlilo tijekom konzumacije bezalkoholnog pića u jednom od ugostiteljskih objekata u središtu Rijeke te je prevezen u KBC Rijeka radi pružanja odgovarajuće liječničke pomoći.
– Tijekom dosadašnjeg postupanja policijski službenici obavili su očevid, izuzeli određene predmete te obavili razgovore s više osoba. O svim dosadašnjim saznanjima policija je izvijestila nadležno državno odvjetništvo, kao i nadležni Državni inspektorat radi poduzimanja mjera iz svoje nadležnosti. Utvrđivanje svih relevantnih činjenica vezanih uz ovaj događaj se nastavlja. Napominjemo da osim ovog te jednog događaja iz prethodnog razdoblja, policiji do sada nisu prijavljeni drugi slični događaji – izvijestili su iz riječke policije.
Iz Državnog inspektorata pak izvješćuju kako je njihova sanitarna inspekcija odmah po zaprimanju obavijesti Policijske uprave primorsko-goranske obavila očevid iz svoje nadležnosti, te kako je ‘inspekcijski postupak u tijeku’.
– U KBC-u Rijeka je zaprimljena na bolnički odjel jedna osoba pod sumnjom na kemijsku ozljedu jednjaka. Njezino medicinsko stanje je trenutno stabilno te se nastavljaju indicirani dijagnostičko-terapijski postupci. Odmah tijekom javljanja u Ustanovu i obrade u Objedinjenom bolničkom hitnom prijemu koja je prethodila hospitalizaciji izvršena je prijava nadležnim istražnim organima PU Primorsko-goranskoj – objavili su iz bolnice.
U tijeku je i analiza sokova i mineralne vode poznatog proizvođača u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, a bočice s pićem uzete su u riječkim kafićima. Na Facebook stranici “Halo, inspektore”, koju je pokrenuo Europski centar izvrsnosti potrošača – ECIP, podsjećaju na vrlo sličan slučaj iz Italije.
– Za one koji ne znaju nešto slično se dogodilo prije godinu dana u Italiji. Boce zatrovane mineralne vode otkrivene su u samoposluživanjima između Mantove i Verone. Zatim je otkrivena zatrovana boca i u jednoj milanskoj bolnici, koja je kupljena na automatu. Nakon dvadesetak dana po cijeloj Italiji otkriveni su pojedinačni slučajevi, da bi zadnji bio zabilježen u Palermu na Siciliji. Kod svake pronađene zatrovane plastične boce mineralne vode bilo je isto. Nepoznate osobe injekcijom odmah ispod čepa probušile bi plastičnu bocu i u vodu uštricale otrovne kiseline poput varikine, kaustične sode, amonijaka…Otrovalo se tridesetak osoba, među kojima je i dvoje male djece. Simptomi trovanja bili su peckanje i žarenje u grlu i želudcu, povraćanje, grčevi… Iako trovanje nije bilo smrtonosno, cijelu Italiju je zahvatila panika. Zatrovane mineralne vode nisu pripadale samo jednoj tvrtki, pa se pretpostavljalo da je trovanje djelo manijaka u skladištima, no nije odbačena mogućnost da se trovanje ipak događalo i u prodavaonicama. Talijanska je policija bezuspješno pokušavala ući u trag nepoznatom manijaku i pomagačima. Što će biti u Hrvatskoj? – zapitali su se.
Naslovna fotografija:KBC-a Rijeka na Trsatu/Nel Pavletic/PIXSELL