Povežite se s nama

Kultura

Katja Matković Mikulčić dugogodišnja ravnateljica goričke gradske knjižnice otišla u zasluženu mirovinu

U 33 kutije registratora pohranila je arhivu o aktivnostima u Gradskoj knjižnici Velika Gorica…

Objavljeno

na

Dugogodišnja ravnateljica Gradske knjižnice Velika Gorica nakon 40 godina rada u kulturi i skoro polovicu radnog vijeka provedenog na čelu goričke kulturne ustanove, Katja Matković Mikulčić i službeno je otišla u mirovinu. Uz nekoliko prigodnih riječi oprostila se od svojih suradnika, kolega i sugrađana..

– Došao je i moj zadnji dan na mjestu ravnateljice Gradske knjižnice Velika Gorica, najstarije kulturne ustanove u Gradu. Otvorena davne 1886. godine na inicijativu onodobnih naprednih Velikogoričana pod patronatom Plemenite općine turopoljske, uz sva previranja i mijene ostala je svjetionik na putu obrazovanja i kulture. Mijenjali su se države, režimi, načelnici, gradonačelnici, povjerenici Vlade, a ona je opstala jer je to ustanova koja u svoje okrilje prima sve, od onih najmlađih do najstarijih, ne praveći nikakve razlike po bilo kojoj osnovi. Imala sam tu sreću ili privilegij biti na njezinom čelu dugi niz godina. Od prvih koraka u Vrbanju na rodnom otoku Hvaru gdje je moj otac vodio malu seosku knjižnicu, preko školovanja i rada uvijek sam bila vezana uz knjigu, književnike i korisnike. I tako preko 40 godina, točnije 44 godine, 1 mjesec i tri dana staža. U 33 kutije registratora pohranjena je moja uredno složena arhiva o aktivnostima u Gradskoj knjižnici Velika Gorica. Čini se da je brzo prohujalo tih četrdesetak godina rada, suradnje i druženja s kolegicama i kolegama, brojnim suradnicima svih profila, ustanovama i prijateljima knjižnice svih generacija kako na lokalnoj tako i na nacionalnoj razini, isprepleteni nitima poput paukove mreže ili čipke. Dugo je to razdoblje u kojem je bilo i dobrih i lošijih razdoblja, uspona i padova jer se nastojimo dati drugima, primamo od drugih, nekad smo bili povrijeđeni, neshvaćeni ali unatoč svemu mora se dalje. Jer paukova mreža je krhka, može lako puknuti, a onda je moramo „krpati“, zacjeljivati. Nekad se te zakrpe vide (osjete) više, nekad manje jer u ovom vremenu brzine i površnosti ponekad nesvjesno nismo u stanju „čitati“ i razumjeti znakove na putu. Odlazak u mirovinu je trenutak kada se rastajemo od ustaljenog načina života, dnevnih rituala, kolegica, kolega, suradnika ali taj trenutak treba učiniti dobitkom za sebe i svoje najbliže. To je trenutak kada zastanemo na raskrižju, pogledamo oko sebe, na sve strane, sagledamo gdje smo i kamo krećemo dalje. Ako smo odredili pravac, a uz to nas posluži zdravlje, odlazak u mirovinu prihvaćamo kao jedno novo (s)kretanje u životu, obogaćeno iskustvima, navikama i prijateljstvima. Uz podršku i ljubav najbližih vjerujem da će mi i razdoblje u mirovini biti lijepo, ispunjeno i zanimljivo kada ću imati više vremena za male stvari, zoru u rano jutro, zalaske sunca, glazbu, čaj bez šećera sa dragim osobama, poneko putovanje. Još ima puno nepročitanih knjiga i nenapisanih priča – rekla je Matković Mikulčić i zahvalila svima koji su joj bili podrška na njenom putu te poželjela novoj ravnateljici i svim kolegama uspješan rad u budućnosti.

 

Kultura

U Galženicu dolazi Smotra usmenog pripovijedanja

Kulturu govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja promicat će 25 pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića.

Objavljeno

na

U Dvorani Galženica u Velikoj Gorici 14. travnja će se održati Smotra usmenog pripovijedanja za djecu i mlade, a cilj je njegovanje kulture govorenja i slušanja pomoću pripovijedanja.

–Želimo mlade ljude koji su talentirani ili jednostavno vole priče, ohrabriti i osvijestiti poticajnim komentarima podržati njihov daljnji razvoj u tom smjeru, a Velika Gorica za to ima veliki potencijal i samo ga treba što više njegovati. Zato je ovaj događaj za to idealna prilika – rekla je organizatorica događanja Maja Trupčević, inače odgojiteljica u Dječjem vrtiću Ciciban Velika Gorica.

Na smotri će sudjelovati 25 mladih pripovjedača iz velikogoričkih škola i vrtića, a početak je u 17 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Otvorena izložba Igora Eškinje „Izvan percepcije“

Izložba „Izvan percepcije“ poziva posjetitelje na dijalog između prostora, mašte i promatranja.

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak je u Galeriji Galženica svečano otvorena izložba „Izvan percepcije“ nagrađivanog riječkog umjetnika Igora Eškinje. Izložba će biti otvorena do 18. travnja, a posjetitelji je mogu razgledati radnim danima u točno određenim terminima.

Na otvorenju su govorile voditeljica Galerije Galženica Antonia Vodanović i kustosica izložbe Ana Knifer, a publici se obratio i sam autor Igor Eškinja.

U izložbi su objedinjeni radovi nastali u razdoblju od 2009. do 2025. godine, a uključuju fotografije i dvije prostorne instalacije pod nazivom Priče koje znam. Instalacije se protežu kroz dvoetažni prostor galerije, koristeći sam prostor kao aktivni element u procesu percepcije, a ne kao njegovu neutralnu pozadinu.

Premda radovi ne pripadaju istoj seriji i nisu nastali u istom vremenu, međusobno komuniciraju te u suodnosu tvore povezanu cjelinu. Ta cjelina je u izravnom dijalogu s prostorom Galerije Galženica, stvarajući jedinstveni doživljaj za svakog promatrača.

Izložba se ne fokusira isključivo na ono što je vidljivo, već propituje i ono što je izvan granica naše percepcije, pozivajući publiku da aktivira vlastitu maštu i promatračku znatiželju.

Izložbu je moguće razgledati do četvrtka, 18. travnja, i to prema sljedećem rasporedu: ponedjeljkom, srijedom i četvrtkom od 10:00 do 15:30 te utorkom i petkom od 16:00 do 20:00.

Nastavite čitati

Kultura

„Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan“, napišite pismo i osvojite nagradu

Odluku o najboljim pismima donijet će tročlano prosudbeno povjerenstvo sastavljeno od dvoje knjižničara i jednog profesora hrvatskog jezika i književnosti.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica po četrnaesti put zaredom raspisala je natječaj „Pišem ti pismo…“, ovoga puta s posebnom prigodnom temom „Pišem ti pismo… svome gradu za rođendan“. Natječaj se organizira povodom Svjetskog dana pisanja pisama, koji se obilježava 11. svibnja, a ove godine ima dodatnu simboliku jer Velika Gorica slavi 30 godina od stjecanja statusa samostalnog grada.

Svi zainteresirani mogu poslati svoja pisma od 7. travnja do 5. svibnja 2025. putem e-maila na adresu [email protected] ili poštom na adresu Gradske knjižnice Velika Gorica (Zagrebačka 37, 10410 Velika Gorica). U obzir za nagrade ulaze sva pisma pristigla do zaključenja natječaja.

Natječaj je otvoren za sve uzraste, a nagrade se dodjeljuju u tri kategorije:

  • Naj pismo odraslih
  • Naj srednjoškolsko pismo
  • Naj dječje pismo

Ako pisma šaljete poštom, u zasebnu manju zatvorenu kovertu priložite svoje kontakt podatke (ime, prezime i kontakt telefon).

Prijavom na Natječaj kandidat daje privolu je da se njegovi osobni podaci prikupljaju u svrhu provedbe natječaja u skladu s propisima koji uređuju zaštitu osobnih podataka. Kandidati također ustupaju pisma na daljnju objavu te trebaju naznačiti pristaju li na objavu pisama pod punim imenom i prezimenom ili pod šifrom s kojom sudjeluju u Natječaju.

Odluku o najboljim pismima donijet će tročlano prosudbeno povjerenstvo sastavljeno od dvoje knjižničara i jednog profesora hrvatskog jezika i književnosti. Rezultati natječaja bit će objavljeni 12. svibnja 2025. na službenoj web stranici knjižnice, a svi sudionici bit će osobno obaviješteni. Pobjednik/ca će primiti knjige i promotivne materijale koje osigurava Gradska knjižnica Velika Gorica.

Ovim natječajem knjižnica pruža priliku građanima da na osoban način proslave rođendan svoga grada. Ako ste ikada poželjeli napisati pismo koje ima moć dirnuti, sada je pravo vrijeme.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Mladi folkloraši oduševili na Danu dječjeg folklora

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska smotra folklora 2025 – Dan dječjeg folklora u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice održana je jučer (nedjelja, 06. travnja 2025., početak u 17 sati) u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta. U konkurenciji je nastupilo 14 udruga: KUD Čiče (Novo Čiče), KUD Gradići, KUD Velika Mlaka, KUD Dučec (Mraclin), KUD Nova zora (Donja Lomnica), KUD Stari Grad (Lukavec), FA Šiljakovina, KUD Mičevec, KUD Šćitarjevo, FA Turopolje (Velika Gorica), Ogranak Seljačke sloge Buševec, KUD Kravarsko, KUD Slavuj (Bukevje) i KUD Veleševec.

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izvedeno je ukupno 25 koreografija. Nastupila su djeca u dobi od 3(!) do 14 godina. Mladi folkloraši predstavili su pjesme i plesove iz svih krajeva Republike Hrvatske.

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Dječje skupine su plesale po redoslijedu od najmlađih (3-6 godina, 3-7, 3-8, 3-9, 4-7, 4-8, 4-11) do nešto starijih skupina (5-10, 5-12, 7-9, 7-11, 8-10, 8-12, 9-13, 10-12, 10-14, 11-13, 11-14 godina). Devet KUD-ova predstavilo je po dvije dobne selekcije odnosno dvije koreografije: Čiče, Turopolje, Dučec, Velika Mlaka, Gradići, Nova Zora, Stari Grad, Šiljakovina i Šćitarjevo. OSS Buševec izveo je tri koreografije u tri dobne selekcije (4-7, 8-10, 11-13 godina).

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 06.04.2025. Gradska smotra folklora 2025-Dan dječjeg folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gledalište je dugotrajnim pljeskom nagradilo mlade folkloraše, koji su svojim koreografijama podsjećali na neka davna vremena i zaboravljene dječje igre. Program je vodila Ana Mirenić.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Promocija knjige „Riznice srca“ u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, duhovna inspiracija u korizmenom vremenu

Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Objavljeno

na

Objavio/la

Gradska knjižnica Velika Gorica bit će domaćin promocije knjige „Riznice srca” autorice Fanije Jelinčić. Događaj će se održati u četvrtak, 10. travnja 2025., u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle. Knjiga, koja kroz kratke crtice govori o molitvi, promišljanju Svetog pisma i osobnim vrlinama, donosi duhovnu inspiraciju uoči Uskrsa.

Fanija Jelinčić, rođena na otoku Braču, već dugi niz godina živi u Velikoj Gorici i radi kao vjeroučiteljica u Osnovnoj školi Nikole Hribara. Generacijama učenika prenosi temeljna znanja o vjeri s velikom ljubavlju i predanošću, a isti entuzijazam pretočila je i u svoju knjigu.

Uz autoricu, na promociji će govoriti dr. sc. Zrinka Jelaska, ugledna kroatistica i dugogodišnja profesorica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koja će stručno osvrnuti na književnu vrijednost i poruku knjige. Program će dodatno obogatiti glazbeni nastup mlade flautistice Lore Likan Kelentrić.

Ovaj događaj prilika je za sve zainteresirane građane da se upoznaju s djelom koje nudi duhovnu refleksiju i poticaj na promišljanje o životnim vrijednostima. Knjiga „Riznice srca” može biti posebno inspirativna uoči Uskrsa, pružajući čitateljima trenutke introspekcije i duhovne obnove.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.