Upoznali smo se 2017. godine kada je tad kao student došao dati intervju na City radio s jednim odlučnim ciljem – postati gradonačelnik Velike Gorice. Bilo mi je super da se i mladi pokušavaju nametnuti, ali i danas mi nije jasno kako je mislio opstati bez liste za Gradsko vijeće. On je Karlo Milinković, poznatiji kao Šljeminho.
Foto: Privatna arhiva
Za sebe kaže da je društven lik iz Bratstva, ima 27 godina i radi kao project manager u jednoj IT firmi u Zagrebu.
I ne znajući kako će ova priča započeti na pitanje što je htio biti kao klinac odgovara bez previše razmišljanja – gradonačelnik Velike Gorice!
Nema kod Karla to je očito, danas jedno, sutra drugo. Pitam kako je bilo odrastati u Gorici.
-Odlično, djetinjstvo je jako brzo proletjelo, al’ volim se tu i tamo sjetiti nogometa na betoncima po Gorici, druženja u famoznoj „Rupi“, eminentnog disco cluba Srce, pizze u Memiju…
Foto: Privatna arhiva
Posljednjih godina ozbiljno se nametnuo na glazbenoj sceni, pa otkriva otkad je krenula ljubav prema glazbi.
-Oduvijek sam volio pisati stihove i pjesmice, ali tek u srednjoj sam s frendom Dackom počeo iz hobija raditi pjesme.
U osnovnu je išao u Kumičić, a upravo ambijent te škole iskoristio je za snimanje spota za „Ljubavne instrukcije“
-Volim Kumičić i samo dobre uspomene me vežu za tu školu. Zahvaljujem se ekipi za ustupanje škole za spot, bila mi je velika čast snimati tamo.
Pisao je još u osnovnoj, kaže, neke recitacije, a prvi tekst kojeg se baš sjeća napisao je u prvom srednje, o planetu Merkuru i dao ga profesorici iz geografije na čitanje.
Čini se da s inspiracijom baš nema problema…
-Ne znam, nekad jednostavno dođe i napišem cijeli tekst u pola sata, a nekad je nema i ne mogu u par sati napisat dva stiha.
E, sad pravo ime kojim ga još samo obitelj i cura zovu, i ovo umjetničko nemaju nikakvu vezu, pa dobro zašto Šljeminho?
-Zato jer imam veliku glavu!
Dobro, a jel’ znaš kako svi lomimo jezik na izgovor? Koje si sve inačice do sad čuo?
-Svakako su me znali pročitat na radiju il’ telki… Šmljinho, Šljemin – Ho (al baš tak morate pročitat), Šljemljinjo i tak… Moram napomenuti da me se nekad zove Glawatzky, po jednom Poljaku, to mi je odlično.
Foto: Ivica Mihalić
Šljeminho odnedavno ima novi singl koji je na prvu totalni odraz današnjice, pa provjeravam jel’ ga to cura inspirirala…
-Možda malo. Ha, ha, ha…Ma svi znamo da osobe nježnijeg spola ipak malo više prate modu, trendove i akcije od muškaraca.
Svega ovoga ne bi bilo da nije okružen sjajnom ekipom, a to i sam potvrđuje.
-Surađujem stvarno s vrhunskim ljudima. Dugo se znamo i ništa moje novo ne ide van dok ekipa ne da zeleno svjetlo. Jako cijenim njihova mišljenja i da nema njih, tko zna jel’ bi bilo pjesama. Konkretno za ovu zadnju pjesmu, spomenuo bih naravno Marka Stijakovića STEY-a koji je, kao i za svaki melos do sada, zaslužan za produkciju, mix i mastering. Uz mene, tekst potpisuje i Matija Gečević Khan koji je bacio super vers i puno mu hvala na suradnji. Pjesmu je svojim glasom na refrenu začinila Bagi, a gitarom odlični Ivan Vidović iz Retrodukcije. Za fotke sa snimanja svih spotova, zaslužan je Ivica Mihalić. Zahvaljujem još jednom svima na super suradnji i nadam se da će ih u budućnosti biti još!
Kakva je podrška od doma?
-Podržavaju me… Čak im se i sviđaju pjesme, ili bar tako kažu.
Privatno najviše sluša hip hop i r’n’b, a ističe da za sad od glazbe ne može živjeti, no vjeruje da će se to jednom promijeniti. Planira snimiti još nekoliko pjesama, pa izbaciti i album…
Foto: Privatna arhiva
Kako smo priču započeli, tako ćemo i završiti. Pitam jel’ stvarno mislio ozbiljno kad se kandidirao za gradonačelnika.
-Ajmo reć’ da jesam, znao sam da neću pobijediti, ali sam išao na to da kroz satirični pristup probudim mlađu populaciju da izađe na izbore jer je to bitno.
U kojem trenutku se pojavila ta ideja?
-U trenutku kad smo cimer i ja u Rijeci učili za ispite. Svakakve stvari se čovjeku motaju po glavi dok pokušava učiti. Frendovi su mi bili podrška, a moji doma baš i nisu. Razumijem ih.
Osvojio je tada 601 glas, odnosno 2,65%, i ističe da bi sve opet ponovio. Vjerujem, ovoga puta sa spremnom listom za Gradsko vijeće…
Oko 17:20 sati, u Dubravi na Aveniji Gojka Šuška, zasad nepoznata osoba usmrtila je muškarca hicima iz vatrenog oružja. Kako doznajemo od PU Zagrebačke, zločin se dogodio na ulici, pred očima građana, a počinitelj se nakon napada udaljio u nepoznatom smjeru.
Na mjestu događaja provodi se očevid, a policija je blokirala promet Avenijom Gojka Šuška u oba smjera, od Kolakove ulice do Maksimirske ceste.
Detalji o žrtvi zasad nisu poznati, kao ni motiv napada.
Prošla je godina dana od kada je javni prijevoz u Velikoj Gorici preuzeo prijevoznik Arriva, koji je zahvaljujući Gradu Velikoj Gorici, sa svojih 16 linija na području grada i prigradskih naselja, svim korisnicima omogućio besplatan javni prijevoz.
01.srpnja 2024. godine Velikogoričani su ga s nestrpljenjem dočekali, jer su osim besplatne vožnje, ponudili povezanost do pojedinih dijelova grada koji prije nisu imali direktne linije.
Foto: Cityportal
Također, korisnici su sudjelovali i u odabiru vizuala autobusa, koji su prepoznatljivi, zaštitnim znakom Grada, koji je nedavno dobio i priznanje Turističke zajednice Zagrebačke županije nagradom „Ruža Zagrebačke županije“.
U međuvremenu je Grad bio otvoren za sugestije građana o linijama i voznom redu, te je sve došlo na svoje, a kako smo danas doznali na licu mjesta na jednoj od vrlo prometnih linija, korisnici su itekako zadovoljni.
Foto: Gianna Kotroman
– Ja sam jako zadovoljna, vozači su susretljivi i pristojni, pričekaju nas minutu ako slučajno kasnimo, jer su svjesni da ćemo u protivnom zakasniti na posao. To je ljudskost. Inače, vožnja nam je ugodna, klimatizirano je i to nama putnicima puno znači po ovim ljetnim vrućinama. Autobusi su uvijek čisti, voze redovno, bez kašnjenja – ispričala nam je Mara Jukić iz Peternaca koja svakodnevno putuje na posao Arrivinom rutom od Novog Čiča do Velike Gorice ili Ogulinca, gdje presjeda na ZET koji je vozi do Zagreba, budući da radi na Trgu bana Jelačića.
Foto: Gianna Kotroman
S njom su se složile i njezine suputnice koje svakodnevno susreće u autobusu. Kažu kako je imati besplatnu liniju, stvarno pohvalno za Grad, a posebice kada su i autobusi novi i moderni.
Velika Gorica, odnosno poligon u Mičevcu od 11. do 13. srpnja bit će domaćin 11. Europskog prvenstva Moto Gymkhana.
Naime, moto gymkhana je sport koji je najbliži moto slalomu, natjecanje u spretnoj i sigurnoj vožnji gdje se na štoperici mjeri vrijeme prolaska kroz poligon koji je zamišljen i kojeg vozači nisu vidjeli do tog dana.
Foto: Moto Gymkhana Croatia
Osim vještine upravljanja motociklom, vozač mora zapamtiti poligon u roku od 45 minuta koliko je predviđeno za to na europskoj razini – objasnio je na konferenciji za medije Željko Marinović, predsjednik Moto Gymkhana Hrvatska.
–Vozači moraju proći cijeli poligon bez greške, a svaka greška se kažnjava sekundama. No, ovo natjecanje je više od spretne vožnje, jer vozači doslovce prkose pravilima fizike. Vrlo je atraktivno i za odrasle i za djecu, a prijavljeno je 82 natjecatelja iz 17 zemalja – rekao je Marinović.
Foto: Moto Gymkhana Croatia
Inače, Marinović i njegov tim ovu su disciplinu doveli iz Japana 2018.godine. U petak su neslužbeni treninzi, u subotu službeni, ali nitko još uvijek neće vidjeti poligon na kojem će se natjecati.
Staza će biti nacrtana i čuvana, 45 minuta prije natjecanja će se otvoriti koverta i tek onda će natjecatelji vidjeti stazu. Nakon toga imaju tih 45 minuta kako bi zapamtili sve smjerove poligona. Kroz poligon se prolazi dva puta, prvi je u jutarnjim satima, drugi u poslijepodnevnim.
Foto: Moto Gymkana Croatia
Podršku cijelom natjecanju dao je Grad Velika Gorica. Gradonačelnik Krešimir Ačkar:
–Ovaj događaj daje dodatnu dimenziju našem gradu, jedan dodatan sadržaj kako za sugrađane tako i za posjetitelje, jer će nam doći u goste ljudi iz svih dijelova Hrvatske i drugih zemalja. Znamo da će u tom periodu natjecatelji dovesti i svoje obitelji koje će trenutak iskoristiti za upoznavanje našega kraja, tako da će grad biti pun života – istaknuo je Ačkar.
Biti domaćin jednog ovakvog natjecanja, pozicionira Zagrebačku županiju kao poželjnu turističku destinaciju.
–Velika Gorica već se pozicionirala kao predvodnik po gospodarstvu u Zagrebačkoj županiji, već i po turizmu, čemu značajno doprinose velike međunarodne manifestacije poput ove, koje u grad dovode posjetitelje iz cijele Europe i šire. Tu je važan faktor sinergija – Županije s gradovima i organizatorima, jer time odašiljemo najljepšu pozivnicu u sve krajeve svijeta. Ne smijemo zaboraviti ni lokalnu korist ovog događanja, od OPG-ova koji će prodati svoje proizvode, smještajni objekti koji će ponuditi noćenja, restorani u kojima će posjetitelji probati našu hranu…Ako uzmemo u obzir da jedan takav turist potroši 100 eura dnevno, a prosjek na razini države je od 50 do 70 eura, onda vidimo razmjere profita za zajednicu – objasnila je Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije.
Organizatori su pripremili i niz popratnih sadržaja za cijelu obitelj, a ulaz za sve posjetitelje je besplatan.
Dodajmo kako je u svega nekoliko godina Moto Gymkhana klub Croatia postao predvodnik u ovom sportu na globalnoj razini, i po broju članova i po sadržajnosti te kvaliteti organizacije natjecanja. Inače imaju oko 120 članova koji imaju od 18 do čak 68 godina, koliko ima najstarija članica iz Zagreba.
*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom
Ljetna žega nimalo ne ide na ruku ni gradskom zelenilu, koje teško podnosi visoke temperature zraka, poput ruža i hortenzija.
Grad Velika Gorica s vatrogascima je već dogovorio redovito zalijevanje posađenih sadnica drveća, kako bi se dobro ukorijenile i ne bi osušile, a svoj doprinos daju ovih dana i radnice VG Komunalca koje smo zatekli u uređivanju Trga Plemenite opčine Turopoljske kod Muzeja Turopolja.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Kažu nam, vruće je, ali moramo maknuti suhe grane i korov oko ruža i hortenzija bez obzira na to, jer grad mora izgledati uredno, posebice uži centar.
Ljetne vrućine i nedostatak vlage uzrokovale su brže sušenje trajnica, stoga će djelatnice ovih dana dati sve od sebe da ih uredno okopaju i maknu dotrajale dijelove.
Foto: Marija Vrbanus/Cityportal
Iako je to njihov posao, zaista im treba „skinuti kapu“, jer sunce nemilosrdno prži…
Lokaciju buduće Dnevne bolnice u Velikoj Gorici danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara obišla ministrica zdravstva Irena Hrstić – objavili su iz Grada Velike Gorice.
Gradonačelnik Ačkar tom je prilikom naglasio važnost ovog strateškog projekta uvrštenog u Program Vlade Republike Hrvatske, koji predstavlja značajan iskorak za zdravstveni sustav grada Velike Gorice i šireg područja Zagrebačke županije, odnosno za gotovo 76 tisuća stanovnika Velike Gorice, kao i stanovnika okolnih općina koje gravitiraju gradu.
Istaknuo je da su analize i istraživanja provedena na lokalnoj razini pokazala kako je upravo dostupnost medicinskih usluga jedan od najizraženijih prioriteta građana.
Dodao je kako će izgradnja dnevne bolnice omogućiti pružanje niza zdravstvenih usluga na lokalnoj razini, čime će se značajno smanjiti potreba za odlascima u zagrebačke bolnice, a time i smanjiti pritisak na već opterećeni zdravstveni sustav glavnog grada.
Dogovoreno je kako će formirana radna skupina, koju čine predstavnici Grada i stručnjaci iz zdravstvenog sektora, definirati konkretne faze projekta, izraditi vremenski okvir provedbe kao i odrediti medicinske djelatnosti koje će buduća bolnica obuhvaćati.
Paralelno s tim, Ministarstvo zdravstva pokrenut će izradu idejnog projekta, čime se ulazi u početnu fazu konkretne realizacije.
Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana za potrebe izgradnje buduće dnevne bolnice, a koji će biti gotov do kraja godine.
Riječ je o parceli površine gotovo 50 tisuća četvornih metara, smještenoj uz Aveniju Pape Ivana Pavla II., u neposrednoj blizini budućeg nogometnog kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Ministrica Hrstić i gradonačelnik Ačkar također su obišli i gorički Dom zdravlja kao i hitnu medicinsku službu.
Dnevna bolnica u Velikoj Gorici pacijentima će nuditi širok spektar najpotrebnijih medicinskih usluga, uključujući specijalističke ambulante, malu kirurgiju i druge dijagnostičke i terapijske postupke koji su standardni u sklopu dnevnih bolnica.
Ovo će biti prva takva ustanova u Zagrebačkoj županiji koja će omogućiti veću dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite, te je konkretan korak u smjeru decentralizacije zdravstvene skrbi, ravnomjernijeg razvoja regija i izgradnje sustava koji je prilagođen stvarnim potrebama građana.