Povežite se s nama

Priroda

Kako su naši Turovci pošumili “pluća Splita i Dalmacije”

Članovi Turopoljske udruge skauta Tur vikend su proveli na jugu Hrvatske, baveći se ekologijom, pri čemu su svi – uživali. Kako im je točno bilo u Splitu i okolici detaljno su ispričali u svom opširnom izvještaju…

Objavljeno

na

Članovi Turopoljske udruge skauta Tur proteklog su vikenda sudjelovali u vrijednoj i važnoj akciji na Mosoru, gdje su sadili borove na opožarenim područjima. O svemu što su doživjeli objavili su opširan izvještaj na svojim stranicama, kojeg prenosimo u cjelosti…

“Turovci su i ove godine sudjelovali na akciji pošumljavanja opožarenih dijelova Dalmacije. Prosječno, svaki je zasadio petnaestak stabala, kako bi padine Mosora, pluća Splita i Dalmacije, uskoro ponovno bila zelena.

Savez izviđača Hrvatske, sa svojim partnerima, Hrvatskim šumama i Hrvatskom gorskom službom spašavanja nastavlja uspješnu akciju pošumljavanja onih dijelova Dalmacije koji su osobito postradali u požarima 2017. godine, ali i nakon toga. Tako su već prošle godine pošumljavana područja u okolici gradova Splita i Solina, gdje je pošumljavanje nastavljeno i ove godine, a njima je pridruženo i požarište u blizini grada Zadra.

Boranka je akcija izviđača, ali i brojnih drugih građana zainteresiranih za obnovu šuma na opožarenim područjima, kojoj je u osnovi edukacija djece i mladih o korisnosti i vrijednosti šuma za opstanak planeta i svih živih vrsta na zemlji, jer bez razvoja svijesti o tome i prevencije požari će i dalje činiti veću štetu nego li ljudi dobre volje mogu obnoviti. Kažu stručnjaci da je za obnovu onoga što u požaru nestane u svega sat vremena, potrebno desetak godina truda i sadnje u akcijama poput Boranke. Od svega zasađenog uspjet će se primiti i opstati tek dvadesetak posto, no srećom i priroda sama radi na svojoj obnovi.

Tek nakon edukativnog karaktera Boranka ima i onaj vidljiviji te javnosti i medijima zanimljiviji karakter, ekološki, odnosno sadnju mladica i sjemena desetak različitih autohtonih biljnih vrsta koje bi se u sljedećih desetak godina trebale razviti u pravu mladu šumu na nekad opožarenim područjima. Već ove godine vidjeli smo da je Mosor znatno zeleniji nego prošle godine, ali zasad travom i niskim raslinjem, dok grmlju i drveću treba znatno više vremena.

U akciju Boranka ove se godine uključilo četrdesetosam članova Turopoljske udruge skauta “Tur”, roditelja i prijatelja, odnosno Velikogoričana. Bilo ih je i prethodnih dana tamo na sadnji, jer svoj doprinos uključivanjem u akciju pošumljavanja daju i brojni pokrovitelji i partneri, među kojima su i članovi učiteljskog sindikata Preporod i brojnih tvrtki u kojima su Velikogoričani zaposleni.

Na krilima uspješne Boranke, ove je godine pokrenuta inicijativa Zasadi drvo, ne budi panj, koja je na sadnju drveća po cijeloj Hrvatskoj potaknula brojne jedinice lokalne samouprave, obnašatelje vlasti i ekološki zainteresirane građane. Turovci su svoje roditelje i mlađe članove pozvali da se uključe u sadnju drveća u lokalnoj zajednici, dok su organizirano i grupno i ove godine pošli u Dalmaciju.

Osim sadnje na padinama Mosora, prekrasan sunčani vikend iskoristili su i za sadržajan izlet u okolici. Tako su u subotu prošetali ulicama starog grada Trogira, upoznali njegovu povijest i njegove povijesne građevine, poput tvrđave Kamerlengo i najznačajniji gradski kulturni spomenik, ranokršćansku trogirsku katedralu, posvećenu Svetom Lovri, čiji je portal zapadnih vrata izradio glasoviti majstor Radovan.

U nastavku dana popeli su se i do Klisa, koji je u 9. stoljeću bio sjedište hrvatskih knezova i kraljeva Trpimirovića, odnosno u tom svojstvu je bio hrvatskim glavnim gradom. Obišli su prekrasnu klišku tvrđavu, koja kao da je iznikla u živom kamenu, a čije su zidine poslužila kao kulisa za snimanje mladima vrlo atraktivnog serijala Game of the Thrones.

Ostalo je još dovoljno vremena kako bi po dolasku u Split i smještaju u sportsku dvoranu Osnovne škole Bol prošetali do plaže Bačvice na kupanje. Zaista je nezamislivo uči u mora krajem listopada, ali vjerovali ili ne, more je tek malo hladnije nego tijekom ljeta, a nije bilo neugodno niti izaći iz njega na temperaturu od oko 25 celzijevih stupnjeva.

Uzbuđenje i ambijent noćenja u prepunoj sportskoj dvorani mlađim izviđačima nisu dopustili da rano zaspu, a odrasli su ugodnu večer iskoristili za druženje i razgovor.

Na nogama je u nedjelju trebalo biti već u sedam sati, jer nakon doručka organizatori su sve sudionike akcije sadnje na Mosoru, kod Sitnog Donjeg, očekivali oko devet sati. Nije bilo lako niti autobusom se uspeti do tamo uskim ulicama između objekata s izbačenim balkonima prema cesti te usred naselja, gdje manevar autobusa traje čak i desetak minuta. Zanimljivo je i to za doživjeti, a osobito s našim mladim vozačem Antom, koji se opuštao kako je odmicala naša zajednička avantura.

Na Mosoru se toga dana okupilo oko 350 saditelja, učenika splitskih osnovnih škola, izviđača iz Splita, djelatnika jedne banke, pripadnika Hrvatske ratne mornarice i pedesetak Turovaca. Prethodnog dana u dvije smjene zasađeno je oko 9000 sadnica, a te je nedjelje zasađeno još oko 4000 sadnica.

Sudionici su se podijelili u radne timove, zadužili su alat, rukavice, sadnice, minerani kamen i mjehove s vodom te su se raširili obroncima i pristupili sadnji. Bilo je živo i veselo, a već kroz sat i pol posao je bio završen. Dulje se na kasnojesenjem suncu ne bi ni dalo izdržati. Po posljednji put ove godine svi su još jednom dobili sunčanu boju na licu te su umorni i zadovoljni pošli na put kući.

Izviđači su sami preuzeli inicijativu u svoje ruke te je autobusom zavladala pjesma. No, trebalo je i prije polaska zaplesati. Turovke su, uz pomoć koreografkinje i pred očima cijele snimateljske ekipe sudjelovale u plesu uz himnu Boranke, koja će u obliku glazbeno-filmskog spota biti promovirana u proljeće. Jedva čekamo to vidjeti.”

Priroda

Što nam je to padalo s neba? Nije ni ledena kiša, ni tuča, ni snijeg…

Nešto nakon 14 sati na velikogoričkom području počela je padati oborina koju ne viđamo prečesto, ali ona nije ni po čemu neuobičajna za ovo doba godine. Bilo je zanimljivo saznati kako se ova pojava zove…

Objavljeno

na

Kiša nije, snijeg nije, najviše izgleda kao tuča, ali nije ni to… Što je ovo?

Tako su nekako vjerojatno naši sugrađani promatrali prirodnu pojavu koja ih je zadeslila. Usred sivog jesenskog dana krenuli su padati mali komadi leda, a ta pojava doista nije niti tuča, niti snijeg, niti ledena kiša, na koju je možda ovo najviše i nalikovalo.

Odgovor na pitanje iz druge rečenice, ukratko glasi ovako: padala je solika! Odnosno, prevedeno na laički jezik, ledena zrnca.

Solika je po definiciji oborina slična snijegu u obliku okruglih, čunjastih ili nepravilnih bijelih neprozirnih ledenih zrnaca promjera od dva do pet milimetara. Zrnca su prhka i lako se drobe, a padaju kao pljusak pri temperaturi zraka od približno nula stupnjeva, prije kiše ili snijega ili zajedno s kišom ili snijegom.

Baš po definiciji, palo je nakon solike i nešto kiše, a mi smo možda nešto i naučili o zimskim prirodnim pojavama…

Nastavite čitati

Priroda

Osvježenje uz razvoj olujnih oblaka – moguće više grmljavinskog nevremena, pa i tuče većeg zrna

Nakon oluja i nevera kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline, najavljuje prognostičar Kristijan Božarov.

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas će biti pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana većinom suho, uz ponegdje djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Najviša dnevna temperatura između 20 i 23°C.

U srijedu u noći i ujutro bit će pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. Poslijepodne i navečer uglavnom suho, uz moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 16°C, a najviša dnevna od 18 do 21°C – kaže prognostičar Kristijan Božarov sa stranice ‘Kad će kiša’.

No, već kraj tjedna opet izgleda ljepše, uz više sunca i topline.

Foto: ilustrativna/kiša/G.Kiš, cityportal.hr

Uzrok jače nestabilnog vremena je sudar između dvije mase u atmosferi, pa nam stižu oblaci zvani kumulonimbusi. 

– U danima koji su pred nama nalaziti ćemo se između dvije različite mase u atmos..Na jugu vrućine, a sjevernije hladnoća i snijeg. Njihov sudar će napraviti će dar mar u atmosferi, pa je za očekivati  vrlo nestabilno vrijeme i na kopnu i na moru, uz iznimno jake razvoje olujnih kumulonimbus oblaka, pa će grmljavinska nevremena biti česta pojava, kao i nažalost tuča većeg zrna, snažni udari vjetra, a na moru jaki neverini, nevere, moguće i pijavice – kažu prognostičari sa stranice Vremenska prognoza by MeteoTeam.

Kumulonimbus (lat cumulus: gomila, hrpa + nimbus: oblak; međunarodna kratica Cb) je veliki, debeli i gusti oblak koji se uzdiže okomito uvis, katkada i iznad deset kilometara. Zbog burnih procesa u kumulonimbusu s velikim okomitim brzinama (više od 20 m/s) te jakim silaznim strujama na dijelu područja ispod oblaka, katkada je uzrokom vremenskih nepogoda (tuče, jakih mahova vjetra, udara munje, kratkotrajnih no vrlo snažnih pljuskova, navode stručnjaci za vremenske prilike i neprilike.

DHMZ je stoga izdao i žuti meteoalarm za područje gotovo čitave Hrvatske.

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna/ Cumulonimbus Cb, skybrary.aero.com

Nastavite čitati

Priroda

Danas i sutra vrlo promjenjivo vrijeme – ponesite kišobran, za svaki slučaj!

Dnevni maksimalac će nam ići sve do 28 Celzijusa, a i u utorak nas očekuje slično vrijeme, s nešto nižim temperaturama zraka. Teško vrijeme za sve kronične bolesnike, jer će nas zapuhivati i južina i zapadni vjetrovi, no navečer stiže i malo onih sjevernijih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Do kraja dana ostaje nam prilično promjenjivo, no za one koji pate od kroničnih bolesti, i vrlo ‘teško’ vrijeme. Smjenjivat će se sunčanija i oblačnija razdoblja, mjestimično će biti kiše ili pljuskova s grmljavinom, lokalno izraženijih. Uz sve to i umjereni južni i zapadni vjetrovi, a osvježenje stiže navečer uz sjeverac. Dnevni maksimalac između 25 i 28 Celzijusa u zraku.

U utorak će biti umjereno do pretežno oblačno s kišom i pljuskovima s grmljavinom. U drugom dijelu dana su moguća djelomično sunčana razdoblja. Vjetar slab do umjeren  sjeverni i sjeveroistočni. Jutarnja temperatura od 13 do 17°C, a najviša dnevna od 20 do 24°C – najavljuje prognostičar Kristijan Božarov. 

 

Naslovna fotografija: Ilustrativna, promjenjivo vrijeme/pixabay.com

Nastavite čitati

Priroda

Stiže osvježenje, južina se okreće na sjeverac, do daljnjeg bez kiše

Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme, temperature će lagano rasti sve do vikenda koji bi nam ponovo mogao donijeti ljetne vrućine.

Objavljeno

na

Nakon višednevnih visokih temperatura zraka, srijeda nam donosi mali predah od travanjskih vrućina, najavljuju prognostičari DHMZ-a.

Južina se okreće na sjeverac, pa će u srijedu biti djelomice sunčano, vjetrovito i osjetno svježije. Jutarnja temperatura od 9 do 14°C, a najviša dnevna između 18 i 21°C. Do kraja tjedna ostaje pretežno sunčano vrijeme s temperaturama zraka u postupnom porastu, pa bi za vikend ponovo mogle zavladati ljetne vrućine u proljeće.

Nastavite čitati

Priroda

Vikend prognoza: Vrijeme je za šešir na glavi i kremu za sunčanje na koži!

Pred nama je vikend ljetnih temperatura – subota do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Objavljeno

na

Prvi travanjski vikend nam donosi pravo ljetno vrijeme! Danas još mjestimice umjeren jugozapadni vjetar, sutra mirno. Dnevni maksimalac danas i do 28, a u nedjelju i do 30 Celzijusa!

Subota pretežno sunčano i vrlo toplo. Vjetar slab do umjeren jugozapadni i zapadni. Jutarnja temperatura od 7 do 12°C, a najviša dnevna između 26 i 28°C. U nedjelju se nastavlja sunčano i vrlo toplo vrijeme. Vjetar slab. Jutarnja temperatura od 8 do 13°C, a najviša dnevna između 27 i 30°C – rekao nam je prognostičar Kristijan Božarov.

Pripazite i na visoki UV indeks, pa nije na odmet zaštititi kožu kremom za sunčanje, a iz ormara slobodno izvadite svoje ljetne šešire.

 

Naslovna fotografija: pexels/pixabay.com 

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.