Povežite se s nama

Priroda

Kako su naši Turovci pošumili “pluća Splita i Dalmacije”

Članovi Turopoljske udruge skauta Tur vikend su proveli na jugu Hrvatske, baveći se ekologijom, pri čemu su svi – uživali. Kako im je točno bilo u Splitu i okolici detaljno su ispričali u svom opširnom izvještaju…

Objavljeno

na

Članovi Turopoljske udruge skauta Tur proteklog su vikenda sudjelovali u vrijednoj i važnoj akciji na Mosoru, gdje su sadili borove na opožarenim područjima. O svemu što su doživjeli objavili su opširan izvještaj na svojim stranicama, kojeg prenosimo u cjelosti…

“Turovci su i ove godine sudjelovali na akciji pošumljavanja opožarenih dijelova Dalmacije. Prosječno, svaki je zasadio petnaestak stabala, kako bi padine Mosora, pluća Splita i Dalmacije, uskoro ponovno bila zelena.

Savez izviđača Hrvatske, sa svojim partnerima, Hrvatskim šumama i Hrvatskom gorskom službom spašavanja nastavlja uspješnu akciju pošumljavanja onih dijelova Dalmacije koji su osobito postradali u požarima 2017. godine, ali i nakon toga. Tako su već prošle godine pošumljavana područja u okolici gradova Splita i Solina, gdje je pošumljavanje nastavljeno i ove godine, a njima je pridruženo i požarište u blizini grada Zadra.

Boranka je akcija izviđača, ali i brojnih drugih građana zainteresiranih za obnovu šuma na opožarenim područjima, kojoj je u osnovi edukacija djece i mladih o korisnosti i vrijednosti šuma za opstanak planeta i svih živih vrsta na zemlji, jer bez razvoja svijesti o tome i prevencije požari će i dalje činiti veću štetu nego li ljudi dobre volje mogu obnoviti. Kažu stručnjaci da je za obnovu onoga što u požaru nestane u svega sat vremena, potrebno desetak godina truda i sadnje u akcijama poput Boranke. Od svega zasađenog uspjet će se primiti i opstati tek dvadesetak posto, no srećom i priroda sama radi na svojoj obnovi.

Tek nakon edukativnog karaktera Boranka ima i onaj vidljiviji te javnosti i medijima zanimljiviji karakter, ekološki, odnosno sadnju mladica i sjemena desetak različitih autohtonih biljnih vrsta koje bi se u sljedećih desetak godina trebale razviti u pravu mladu šumu na nekad opožarenim područjima. Već ove godine vidjeli smo da je Mosor znatno zeleniji nego prošle godine, ali zasad travom i niskim raslinjem, dok grmlju i drveću treba znatno više vremena.

U akciju Boranka ove se godine uključilo četrdesetosam članova Turopoljske udruge skauta “Tur”, roditelja i prijatelja, odnosno Velikogoričana. Bilo ih je i prethodnih dana tamo na sadnji, jer svoj doprinos uključivanjem u akciju pošumljavanja daju i brojni pokrovitelji i partneri, među kojima su i članovi učiteljskog sindikata Preporod i brojnih tvrtki u kojima su Velikogoričani zaposleni.

Na krilima uspješne Boranke, ove je godine pokrenuta inicijativa Zasadi drvo, ne budi panj, koja je na sadnju drveća po cijeloj Hrvatskoj potaknula brojne jedinice lokalne samouprave, obnašatelje vlasti i ekološki zainteresirane građane. Turovci su svoje roditelje i mlađe članove pozvali da se uključe u sadnju drveća u lokalnoj zajednici, dok su organizirano i grupno i ove godine pošli u Dalmaciju.

Osim sadnje na padinama Mosora, prekrasan sunčani vikend iskoristili su i za sadržajan izlet u okolici. Tako su u subotu prošetali ulicama starog grada Trogira, upoznali njegovu povijest i njegove povijesne građevine, poput tvrđave Kamerlengo i najznačajniji gradski kulturni spomenik, ranokršćansku trogirsku katedralu, posvećenu Svetom Lovri, čiji je portal zapadnih vrata izradio glasoviti majstor Radovan.

U nastavku dana popeli su se i do Klisa, koji je u 9. stoljeću bio sjedište hrvatskih knezova i kraljeva Trpimirovića, odnosno u tom svojstvu je bio hrvatskim glavnim gradom. Obišli su prekrasnu klišku tvrđavu, koja kao da je iznikla u živom kamenu, a čije su zidine poslužila kao kulisa za snimanje mladima vrlo atraktivnog serijala Game of the Thrones.

Ostalo je još dovoljno vremena kako bi po dolasku u Split i smještaju u sportsku dvoranu Osnovne škole Bol prošetali do plaže Bačvice na kupanje. Zaista je nezamislivo uči u mora krajem listopada, ali vjerovali ili ne, more je tek malo hladnije nego tijekom ljeta, a nije bilo neugodno niti izaći iz njega na temperaturu od oko 25 celzijevih stupnjeva.

Uzbuđenje i ambijent noćenja u prepunoj sportskoj dvorani mlađim izviđačima nisu dopustili da rano zaspu, a odrasli su ugodnu večer iskoristili za druženje i razgovor.

Na nogama je u nedjelju trebalo biti već u sedam sati, jer nakon doručka organizatori su sve sudionike akcije sadnje na Mosoru, kod Sitnog Donjeg, očekivali oko devet sati. Nije bilo lako niti autobusom se uspeti do tamo uskim ulicama između objekata s izbačenim balkonima prema cesti te usred naselja, gdje manevar autobusa traje čak i desetak minuta. Zanimljivo je i to za doživjeti, a osobito s našim mladim vozačem Antom, koji se opuštao kako je odmicala naša zajednička avantura.

Na Mosoru se toga dana okupilo oko 350 saditelja, učenika splitskih osnovnih škola, izviđača iz Splita, djelatnika jedne banke, pripadnika Hrvatske ratne mornarice i pedesetak Turovaca. Prethodnog dana u dvije smjene zasađeno je oko 9000 sadnica, a te je nedjelje zasađeno još oko 4000 sadnica.

Sudionici su se podijelili u radne timove, zadužili su alat, rukavice, sadnice, minerani kamen i mjehove s vodom te su se raširili obroncima i pristupili sadnji. Bilo je živo i veselo, a već kroz sat i pol posao je bio završen. Dulje se na kasnojesenjem suncu ne bi ni dalo izdržati. Po posljednji put ove godine svi su još jednom dobili sunčanu boju na licu te su umorni i zadovoljni pošli na put kući.

Izviđači su sami preuzeli inicijativu u svoje ruke te je autobusom zavladala pjesma. No, trebalo je i prije polaska zaplesati. Turovke su, uz pomoć koreografkinje i pred očima cijele snimateljske ekipe sudjelovale u plesu uz himnu Boranke, koja će u obliku glazbeno-filmskog spota biti promovirana u proljeće. Jedva čekamo to vidjeti.”

Moja županija

Posavski kukuruzni labirint nominiran za svjetsko priznanje

U dva klika dajte glas za našu jedinstvenu atrakciju!

Objavljeno

na

Objavio/la

Ova zanimljiva kukuruzna avantura za cijelu obitelj, smještena kod Društvenog doma Posavski Bregi u Savskoj ulici u okolici Ivanić-Grada, nominirana je za nagradu Green Destinations TOP 100 Stories 2025. čija će se dodjela održati tijekom ITB sajma putovanja u Berlinu ove godine.

Osim što je Posavski kukuruzni labirint ušao u izbor za nagradu publike,  nominiran je i u posebnoj kategoriji „Kultura i tradicija“ te stoji uz bok nekolicini destinacija iz drugih krajeva svijeta.

 

No, kako bio ova sezonska turistička destinacija dobila nagradu, potrebna joj je podrška i vaši glasovi na službenoj stranici Green Destinations pod nazivom Posavski kukuruzni labirint – Croatia – Zagreb county – Ivanić-Grad. Vrijedi kliknuti na poveznicu na ovu jedinstvenu atrakciju jer ćete tako i vi biti indirektni promotor naše turističke ponude.

Ako još niste posjetili prirodni labirint na kukuruzištima ivanićgradske okolice, planirajte to učiniti već tijekom ovoga ljeta ili jeseni kada oživi ovaj neobični prizor inspiriran lokalnim narodnim nošnjama i ekološkom pozadinom.

Čeka vas nezaboravno istraživanje labirinta uz prateće sudjelovanje u edukativnim i zabavnim aktivnostima, a koliko je atraktivan zna i naš proslavljeni čelist Stjepan Hauser koji je upravo u labirintu snimio spot za svoju pjesmu.

Inače, projekt je pokrenula Turistička zajednica Ivanić-Grada u suradnji s Gradom Ivanić-Gradom, Turističkom zajednicom Zagrebačke županije, Hrvatskom turističkom zajednicom i Zagrebačkom županijom, a prepoznat je kao jedan najinovativnijih održivih turističkih iskustava u Hrvatskoj.

Nastavite čitati

Moja županija

U subotu otvorenje izložbe Čarobni svijet leptira

Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira.

Objavljeno

na

Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije poziva na izložbu  „U čarobnom svijetu leptira” čije će otvorenje biti 18. siječnja na Autobusnom kolodvoru Samobor.

Postav izložbe čini 36 slika nastalih na likovnim kolonijama u kojima je sudjelovalo 25 akademskih i amaterskih umjetnika, a različitim tehnikama zabilježili su svijet i posebnost ovih kukaca koji imaju stanište na području Zagrebačke županije. Višegodišnja istraživanja leptira na području županije pokazala su raznolikost i veliki broj vrsta, koje treba očuvati, čemu u prilog ide i ova izložba slika.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Inače, likovna djela s motivima leptira nastala su tijekom dviju likovnih kolonija u šumi Žutici i na jezeru Bobovica u Samoboru, s time da su organizirana promatranja  dokazala da 75% svih vrsta leptira pronađenih u Zagrebačkoj županiji obitava na području šume Žutice koja je jedna od najvećih nizinskih poplavnih šuma u Hrvatskoj i prva prirodna retencija rijeke Save nizvodno od Zagreba na području Lonjskog polja, a administrativno pripada Ivanić-Gradu i općini Križ.

Foto: JU Zeleni prsten Zagrebačke županije

Podsjećamo da je Zagrebačka županija dom je za čak 1.010 vrsta leptira. Njihov prosječan životni vijek je samo pet dana, dok neke vrste žive tek nekoliko sati, stoga Javna ustanova Zeleni prsten Zagrebačke županije organizira i Noć noćnih leptira, gdje uz stručno vodstvo i posebne tehnike, posjetitelji tijekom noćnih sati mogu upoznati ove tajnovite stanovnike naše županije.

Otvorenje izložbe „U čarobnom svijetu leptira” je u 18 sati.

Nastavite čitati

Moja županija

Zimska čarolija čeka vas na Kladeščici

Utočište za sve željne mira, čiste prirode i očaravajućih zimskih prozora.

Objavljeno

na

Objavio/la

Istočni obronci Medvednice, u administrativnom sastavu grada Svetog Ivana Zeline, kriju prirodni dragulj – lokaciju Kladeščica, na kojoj se smjestio i istoimeni planinarski dom.

Nizinski gradovi Zagrebačke županije kao i ostatak kontinenta na nižim nadmorskim visinama, ne mogu se pohvaliti zimskim snježnim padalinama koje bi omogućile kvalitetno sanjkanje, grudanje ili snježne skulpture.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Zato treba krenuti uzbrdo, na obronke naših obližnjih planina poput Samoborskog i Žumberačkog gorja, možda i Vukomeričkih gorica, ali i zelinskog kraja, koji se „penje“ na dio Medvednice. Kladeščica iz prve rečenice, raj je za planinare, rekreativce, ovisnike o čistom zraku i tišini ali i podsjetniku na vrijeme kada je zima mogla pružiti zvuk škripe snijega pod čizmama!

Poznati velikogorički fotograf Josip Škof, svojim je objektivom zabilježio mnoga mjesta Zagrebačke županije i navukao nas na detaljnije istraživanje, baš kao i na manje razvikani lokalitet – Kladeščicu.

Foto: TZZŽ_Josip Škof

Do planinarskog doma možete „na noge“ planinarskom stazom broj 47 iz Svetog Ivana Zeline, kroz Biškupec Zelinski, a za vas, koji ćete štedjeti korake i potrošiti na gorivo, odabrat ćete vožnju automobilom po makadamu, koji je, kažu lokalci, dobro održavani cestovni pravac do vašeg odredišta. Na cilju će vas dočekati pogled za pamćenje na 460 metara nadmorske visine te utočište – planinarski dom Kladeščica, koji pruža i okrepu s bogatim domaćim jelovnikom i srdačnim domaćinima.

S Kladeščice pogled puca na Zagorje i Ivanščicu, dok za vedrih dana vaše oko može baciti pogled čak i na Kamniško-Savinjske Alpe u Sloveniji, tako da je to odlična pozivnica na uživanje u bajkovitoj atmosferi, koja će vikendom napuniti vaše baterije.

Planinarski dom je otvoren vikendom od 10 do 17 sati.

Nastavite čitati

Priroda

‘Na cestama je 14 ekipa za čišćenje snijega, posut ćemo ih s 200 tona soli’

Iako u ranim jutarnjim satima baš i nije tako izgledalo, snijeg ipak nije napravio veći problem u funkcioniranju grada. Već se i topi, a zimska služba je na terenu…

Objavljeno

na

Velika Gorica ovog je jutra bila bijela, u ranim jutarnjim satima izgledalo je to kao da bi nas mogao zasuti ozbiljan snijeg, ali nije baš tako ispalo. Već nešto iza 10 sati snijeg je prestao padati, odmah se počeo i topiti, tako da umjesto snježnih radosti imamo – bljuzgu.

Koju će, naravno, djelatnici VG Komunalca pokušati ukloniti u najvećoj mogućoj mjeri.

– Snijeg je, kako je bilo i predviđeno prognozom, prestao padati, a na terenu su sve raspoložive ekipe naše zimske službe, u 14 kamionskih jedinica čiste prometnice prvog i drugog prioriteta. U brdskim dijelovima čeka se prestanak oborina, kako bi traktori i kamioni mogli na teren – kaže Jurica Mihalj, predsjednik Uprave ove gradske tvrtke, pod kojom je i zimska služba.

– U prvoj rundi utrošit ćemo oko 200 tona soli, da ne bi došlo do poledice, jer se u drugom dijelu dana očekuje pad temperature, a po noći i minusi, kao i tijekom vikenda. Jedinice koje će po gradu čistiti nogostupe, zebre, autobusna stajališta i ostalo krenule su u akciju čim je snijeg prestao padati. Ne bi trebalo biti nikakvih značajnih problema ni na cestama ni na pješačkim stazama – govori Mihalj.

Nešto kompliciranija situacija je na našim bregima, gdje snijega ima više, pa i problema ima više.

– Čim snijeg prestane padati, krenut ćemo s akcijom, prvo sa raljenjem, pa onda i posipavanjem. Iako, cesta je posuta i preventivno, tako da sporije dolazi do smrzavanja na tlu – pojasnio je Mihalj.

Podsjećamo, po Zakonu o komunalnom redu građani su dužni očistiti snijeg ispred svojih ograda, odnosno stanari ispred svojih zgrada.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Za redovito ulaganje u očuvanje okoliša Zagrebačkoj županiji dodijeljeno 80 tisuća eura

Financirana sredstva koristiti će se za sadnju stabala, uređenja okoliša, čišćenja rijeka i potoka.

Objavljeno

na

Objavio/la

Zagrebačka županija pokazuje da se priroda i razvoj mogu uspješno povezati. Poznata je kao „zeleni prsten“ Zagreba jer redovito ulaže u očuvanje prirode i okoliša te joj je 2024. godine dodijeljeno 80 tisuća eura za 28 ekoloških projekata koje provode lokalne eko-udruge.

Financirana sredstva koristiti će se za sadnju stabala, uređenja okoliša, čišćenja rijeka i potoka, uklanjanja divljih odlagališta te organizaciju radionica za djecu i mlade o zaštiti prirode.

Zagrebačka je županija bogata šumama, močvarama te raznovrsnim biljnim i životinjskim svijetom. Čak 13,5% županije čine zaštićena područja, a ovakvi projekti čuvaju prirodu te podižu svijest o važnosti okoliša u svakodnevnom životu.

 

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.