Povežite se s nama

HOTNEWS

Kako su Goričani stvarali “vatrene”: Od Luke i Štefa, preko tate Bombe, do bake u Bosni…

U iščekivanju ogleda s Belgijom u Kataru, vraćamo se u prošlost i predstavljamo važnu ulogu velikogoričkih trenera u razvoju cijelog niza hrvatskih reprezentativac, od Luke Modrića pa nadalje…

Objavljeno

na

Dok ovih dana uživamo u svemu što hrvatski nogometaši rade u Kataru, dok s nestrpljenjem iščekujemo ključnu utakmicu protiv Belgije, s posebnim ponosom pratimo što na terenu izvodi Marcelo Brozović. Koji je, usput rečeno, protiv Kanade pretrčao 13,9 kilometara!

– To je zato što je za užinu jeo kolače. Da je bilo salame i sira, pretrčao bi 14 i pol – našalio se Dejan Lovren nakon objave ovog frapantnog podatka.

U međuvremenu, dok pratimo maratonca iz Okuja, čekamo i hoće li barem poneku minutu dobiti naš Ante Budimir, dečko s Cibljanice, a u svemu tome tražimo i neke druge poveznice Velike Gorice i Turopolja s ovom vatrenom generacijom. A njih ima koliko ti srce želi. Pa ajmo krenuti redom, od Broza i njegove udarničke priče.

– Bio je klinac, baš dijete, valjda 8-9 godina, kad ga je tata Bomba doveo na Udarniku. Bio je sitan, manji i puno mlađi od ostalih u toj generaciji, najmlađoj koju smo tad imali, ali odmah sam vidio da tu ne pripada. Onako vižljast, motoričan, prolazio je između ovih mojih, puno većih od njega, izluđivao ih je… I doslovno sam se bojao da ga netko ne udari, ne oplete po nogama – prisjeća se Senad Harambašić, aktualni trener Kurilovca i čovjek koji je povukao možda i ključni potez u toj najranijoj fazi Marcelove nogometne priče.

– Ne znam više točno koliko je točno bio kod nas, ali mislim da nije duže od dva tjedna. Kad sam vidio kako stoje stvari, pozvao sam njegovog tatu na stranu i rekao mu: ‘Bomba, ajde uzmi malog pod ruku i vodi ga dalje. Imaš Radnik, imaš Dragovoljac, oni imaju i mlađe kategorije, u koje on spada, jer ovdje nema što raditi. I Bomba me poslušao, odveo ga je u Siget, a meni i danas to zamjeraju na Udarniku – priznaje Senad, koji se ipak nekako nosi s tim zamjerkama.

I može mu biti, jer tko zna kako bi se cijela priča razvijala da ga je ostavio tu, da ga nije poslao dalje, koliko god je teško vjerovati da Marcelo ne bi “isplivao” prije ili kasnije.

A kad smo već kod Senada, idemo dalje. Prema Anti Budimiru, kojeg je trenirao u kadetima Radnika.

– Ajoj, koja je to ‘klempina’ bila… – smije se Senad, pa nastavlja:

– Sjećam se prvog treninga, mislio sam da me sprda. Što god kažem da se radi, njemu ne ide pa ne ide. Čak sam mu rekao da ode trčati krugove dok se svi ostali zagrijavaju, nije mi bilo jasno što se događa… A onda sam shvatio o čemu se radi, da je to dečko koji nema urođeni talent, ali je nevjerojatan radnik, klinac koji je odlučan da uspije.

 

Pamti još jednu sekvencu, epizodu koja je vjerojatno i Anti pomogla da još ozbiljnije shvati nogomet.

– Došao mi je jedan dan i rekao da ga neće biti sljedeća tri tjedna jer ide kod bake u Bosnu… Rekao sam mu: ‘Ante, jesi ti normalan?! Nisi više u pionirima, ovo su kadeti i nema toga. Imaš slobodno od četvrtka do nedjelje, u ponedjeljak da si bio na treningu!’ I bogme, pojavio se u ponedjeljak – pamti Harambašić.

S Budimirom u napadu kadeti Radnika ušli su u 1. HNL, i to u najvećoj mjeri zahvaljujući upravo toj “klempini”.

– Te sezone zabio je, ako se ne varam, 53 ili 54 gola! Čudo jedno. Iako, bio je specifičan, svi mi okolo nismo mogli vjerovati kako to sve izvodi. Znate, on ima neobično veliko stopalo, broj 45 ili 46, i kad god šlampavo, krivo zahvati loptu, zabije gol. A kad je pogodi kako treba, golmani mu obrane. Ali eto, zabijao je, trpao nemilice, bio zaista sjajan – govori Senad.

Veze su ostale snažne i godinama poslije, kad je Budimir već bio klasa od igrača.

– Kad sam polagao za PRO licencu, trebala mi je praksa u nekom od klubova iz liga petice. Nazvao sam Antu, rekao mu što mi treba i čovjek mi je sve riješio. Ali baš sve; avionsku kartu, smještan kod sebe u stanu, sve dogovorio u klubu… Ali to je samo potvrda onoga što svi koji ga poznaju jako dobro znaju, da je riječ o izuzetnom dečku, kvalitetnom i prekrasno odgojenom – hvali svog igrača i prijatelja Harambašić na kraju svog dijela ovog teksta.

Pa idemo dalje, nastavljamo s Budimirom, ali prebacujemo se na Ivana Preleca.

– Antu nisam nikad trenirao, ali igrao sam s njim u Radniku. Tad je još bio junior, tek je ulazio u prvu momčad, i mogu se složiti da možda nije bio najtalentiraniji, ali bio je nevjerojatan radnik, uporan i neumoran, s kvalitetom da se uvijek nađe u pravo vrijeme na pravome mjestu, da nekako ugura loptu u gol – govori Prelec, trenutačno trener danskog Vejlea, s dugogodišnjim iskustvom iz Dinamove škole nogometa.

A tamo su se rodile još neke poveznice s ovom generacijom hrvatske reprezentacije.

– Uh, ima ih koliko hoćeš… Prvo, s Lukom Modrićem sam trenirao u vrijeme dok smo bili klinci, u sklopu individualnog rada za najveće talente iz škole. Stariji je od mene dvije godine, ali svi smo mi taj dodatni rad imali u istim terminima, tu sam ga dobro upoznao i shvatio o kakvom je potencijalu riječ – počinje Prela, pa nastavlja:

– U Dinamu sam igrao i s Dejanom Lovrenom, koji je moja generacija, ali i s godinu starijim Vedranom Ćorlukom, danas pomoćnikom izbornika. A onda sam, kad sam se upustio u trenerske vode i došao u Dinamo, vodio još nekoliko igrača iz ove momčadi. Josipa Šutala trenirao sam najduže, pune dvije godine, a radio sam i s Bornom Sosom kroz generaciju ’98. Odmah se vidjelo da je ekstra potencijal, pravi moderni lijevi bek s nevjerojatnom moći ponavljanja, s izvrsnim centaršutem iz punog trka… U fizičkom smislu možda nije bio posebno impresivan, ali izuzetno je inteligentan igrač.

Bila je to vrlo zanimljiva generacija, u kojoj su bili i Josip Brekalo, Branimir Kalaica, Adrian Šemper, Karlo Goda, Vinko Soldo, a sa svim tim dečkima više i duže radio je još jedan Velikogoričanin, Dean Klafurić.

– Ja sam zapravo vodio generaciju ’99, a Klaf tu ’98, ali jedan drugome smo asistirali na treninzima, tako da smo ih obojica jako dobro upoznali. Kratko sam trenirao i Joška Gvardiola, počeo sezonu s njegovom generacijom, ali vrlo brzo je došao poziv da preuzmem Goricu, što sam i prihvatio te napustio Dinamovu akademiju. Sve u svemu, lijepo je vidjeti sve njih na SP-u, na ovom nivou, ali ‘moji’ klinci zapravo tek dolaze. Baš sam zbrajao tijekom posljednje utakmice U-21 reprezentacije, od 22 igrača u zapisniku, trenirao sam njih 18… – zaključio je Prela pa predao riječ Klafu.

– Da, Sosa i Šutalo su ‘naši’ igrači, ali nisu i jedini s kojima sam radio iz ove momčadi tijekom karijere. Kad sam 2013. bio pomoćnik izbornika U-17 reprezentacije Dinka Jeličića, u toj momčadi bili su i Dominik Livaković i Marko Livaja. Puno toga sam u to vrijeme doznao o njima kao igračima i dečkima, naravno da sam sretan što su svi nabrojeni danas na ovoj razini, da su napravili velike karijere – priča Klafurić, aktualni trener mađarskog Honveda.

Kao pomoćni trener prve momčadi Dinama vodio je Klaf i Bornu Barišića, još jednog člana ove vatrene momčadi, kroz Dinamovu akademiju upoznao Lovru Majera i Gvardiola, kroz Radnikovu školu spoznao što može mladi Budimir, s kojim je u jednom razdoblju radio i Andrej Panadić, još jedan velikogorički trener, danas u kosovskom Farizaju…

– Kad već nabrajamo, moram vam ispričati priču i o Daniju Olmu… – vraća se još malo unatrag Dean Klafurić.

– S Dinamovom generacijom ’98 bio sam na jednom turniru u mađarskom Györu i tamo smo u finalu izgubili na penale od Barcelone. Kapetan te momčadi bio je Olmo, pamtim i da je tijekom utakmice promašio penal, a onda u raspucavanju zabio. Bio je fantastičan i nisam mogao vjerovati kad sam godinu dana poslije čuo da je došao u Dinamo. I to baš u moju generaciju! Eto, mogu se pohvaliti da sam sudjelovao i u njegovu razvoju, da sam vodio jednog takvog igrača – kaže Klaf.

A kad smo već kod igrača najviše klase, idemo opet do Luke Modrića. I do Donje Lomnice, u kojoj danas stoluje Stjepan Deverić.

– Ako niste znali, Štef je jedini hrvatski nogometaš koji je nastupio na svjetskom i europskom prvenstvu, ali i na Olimpijskim igrama, na kojima je čak i uzeo broncu, u Los Angelesu 1984. – uveo nas je Klafurić u posljednji dio našeg nabrajanja.

Kao trener, Štef Deverić imao je iznimno važnu ulogu u razvoju čudesnog Luke. Dočekao ga je u Dinamovoj školi, vodio ga kao trener, a koju godinu poslije i poveo sa sobom u mostarski Zrinjski. Kažu mnogi da je ta sezona u “divljini” BiH lige puno pomogla Modriću da izraste u igrača kakav je postao.

– Tad je Dinamo usko surađivao sa Zrinjskim, pa se dogovorilo da tri mlada igrača Dinama, Ivica Džidić, Davor Landeka i Luka Modrić, odu na posudbu u Zrinjski. S obzirom na to da sam Luku trenirao u kadetima i juniorima, znao sam sve o njemu, sve napamet. Već u mlađim kategorijama pokazivao je sve znakove velike kvalitete. Kad sam došao kao trener u Zrnjski, samo sam nastavio priču s Lukom. Od samog starta naše suradnje u Mostaru Luka se ponašao kao i uvijek, maksimalno profesionalno. Na svakom treningu i utakmici težio je napretku. Radio je jako, predano, iz dana je u dan je napredovao, bilo je to oku vidljivo kao kad raste neka zgrada – opisivao je Deverić hrvatskog kapetana, uz nastavak:

– Bio je zaista jako talentiran i svojim igrama se stalno nametao. Neću baš reći da sam znao da će jednog dana biti proglašen najboljim igračem svijeta, ali vidjelo se da će biti pravi igrač, jer već u tim ranim godinama bio je maksimalni profesionalac, odskakao je svojim igrama, ali i radom i trudom. To što Luka ima, tu viziju, osjećaj za igru, taj pas, kvalitetu, mekoću… To je nešto posebno. Možda mu je Zrinjski bio prvi seniorski korak, ali nakon toga imao ih je on još puno i svaki je za njega bio važan jer je u svakom još dodatno napredovao. Već tad je puno koristio tu svoju desnu vanjsku… Naravno, sad kad me pitate jesam li mogao pretpostaviti da će Luka jednog dana biti izabran za najboljeg igrača svijeta, mogu kazati da nisam. Tko bi to mogao?! Ali tada se već vidjelo da će biti odličan igrač, jer razvijao se koracima o sedam milja.

I razvio se do neslućenih visina. Zahvaljujući, između ostaloga, i jednom našem treneru. Kao, uostalom, i svi drugi spomenuti u ovoj našoj priči s povodom. Ima Turopolja u ovoj našoj momčadi u Kataru, nema sumnje, treba biti ponosan na to…

– Još sam nešto da vam ispričam – javio se za kraj Senad Harambašić.

– Sjećam se utakmice na Udarniku, igrali smo protiv Dubrave i izgubili 4-1, a Josip Juranović zavaljao nam je nevjerojatan gol iz slobodnjaka s 30 metara. Tad je igrao veznog igrača, tek kasnije postao je bek… Sjećam se i Andreja Kramarić iz finala Kupa regije, Radnik je izgubio 1-0 od Dinama, on je zabio jedini gol.

Eto, još malo poveznica. I tu ćemo stati. Turopolje do Katara, drugi dio, prvi smo već ispričali

HOTNEWS

Župan: Zagrebačka županija predvodnik je po ulaganju u školstvo u Hrvatskoj

Na konferenciji za medije Kožić predstavio rezultate ulaganja u školstvo i obrazovanje, podršku mu pružili koalicijski partneri.

Objavljeno

na

Danas je u Dugom Selu župan Zagrebačke županije i kandidat za župana na lokalnim izborima, Stjepan Kožić održao konferenciju za medije na kojoj su predstavljeni rezultati ulaganja Zagrebačke županije u školstvo i obrazovanje. Na konferenciji je župan govorio uz podršku koalicije Stjepan Kožić – nezavisna lista (SKNL), Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), Hrvatske stranke umirovljenika (HSU) i Domovinskog pokreta (DP).

–Brojke pokazuju ono što je najvažnije, a to je da je Zagrebačka županija predvodnik u Hrvatskoj kada je riječ o ulaganju u školstvo i stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje djece i mladih. Među svim hrvatskim županijama, upravo smo mi osigurali najviše sredstava za izgradnju škola i prelazak na jednosmjensku nastavu, što je cilj koje odgovorno i sustavno težimo – istaknuo je župan Kožić.

Dogradnjom škola do jednosmjenske nastave

Zagrebačka županija danas provodi najveći investicijski ciklus u školstvu u svojoj povijesti. Poseban naglasak stavljen je na sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO). Za pet školskih objekata ukupne vrijednosti 55 milijuna eura odobrena su bespovratna sredstva u iznosu od gotovo 47 milijuna eura. Najveći pojedinačni projekt među dosad odobrenim je izgradnja nove osnovne škole u Dugom Selu, za 24 razredna odjela, s dvodijelnom i malom sportskom dvoranom, ukupne vrijednosti 19,3 milijuna eura. Realizacijom tog projekta, Osnovna škola Josipa Zorića u Dugom Selu i Osnovna škola Stjepana Radića u Božjakovini prijeći će na rad u jednoj smjeni.

Uz već osigurana sredstva, Zagrebačka županija priprema nove projekte za prijavu na NPOO – tijekom svibnja bit će prijavljena još četiri školska objekta, ukupne procijenjene vrijednosti oko 25 milijuna eura. Također, u tijeku je izrada projektne dokumentacije za još devet škola, s ciljem prijave na iduće pozive do kraja rujna 2025. godine.

–Naša odgovornost bila je prepoznati priliku i iskoristiti sve izvore financiranja kako bismo unaprijedili školsku infrastrukturu i omogućili što većem broju učenika kvalitetnu jednosmjensku nastavu. Uz izgradnju i dogradnju novih škola, jednako nam je važno modernizirati postojeće objekte kako bismo učenicima osigurali bolje uvjete, a školama veću energetsku učinkovitost i niže troškove. Trenutno se provodi energetska obnova škola kroz projekt ukupne vrijednosti 21,5 milijuna eura – dodao je župan.

Ravnomjeran razvoj – dugogodišnja vizija Zagrebačke županije

Kako bi dodatno ojačala školsku infrastrukturu, Zagrebačka županija je kroz mandatno razdoblje provela mjere ravnomjernog ulaganja u školsku infrastrukturu, dodjeljujući potpore gradovima i općinama, pri čemu je uloženo više od 8 milijuna eura za izgradnju i opremanje 18 dječjih igrališta, pet vrtića i pet područnih škola. Posebna pažnja posvećena je i jačanju strukovnog obrazovanja kroz tri regionalna centra kompetentnosti u Velikoj Gorici, Dugom Selu i Samoboru. U tim centrima učenici stječu znanja iz robotike, 3D modeliranja i rada na CNC strojevima, pripremajući se za tržište rada budućnosti.

– Obrazovanje je ono što me najviše motivira u ovom poslu. Brojke, projekti i osigurana sredstva jasno pokazuju da znamo što radimo i da ulaganja planiramo odgovorno i strateški. Iskustvo koje sam stekao i ostvareni rezultati obvezuju me da nastavim raditi predano, s jasnim ciljem da svako dijete u Zagrebačkoj županiji ima priliku učiti u jednoj smjeni, u modernoj i kvalitetnoj školi – zaključio je župan Stjepan Kožić.

Uz infrastrukturna ulaganja, Zagrebačka županija sustavno ulaže i u podršku mladima. Tako su od 1. siječnja 2025. godine stipendije za učenike i studente povećane za 50 posto, kao dodatna potpora obrazovanju i mladima na području županije.

Dodajmo kako su na konferenciji nazočili i zamjenik župana Ervin Kolarec, načelnik Općine Rugvica Mato Čičak te kandidat za gradonačelnika Dugog Sela Stipo Velić.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO: Muzej Turopolja uz pomoć Županije ide u cjelovitu obnovu

Kolarec: Velika Gorica je primjer kako uspješno prijaviti projekte na javne pozive. Za javne zgrade oštećene tijekom potresa odobreno 6,5 milijuna eura

Objavljeno

na

Objavio/la

Najznačajnija povijesna građevina Velike Gorice na jesen kreće u cjelovitu obnovu. Naime, nakon prijave obnove na javni poziv zgrada javne namjene oštećenih u potresu, Zagrebačka županija donijela je odluku da će za radove na obnovi Muzeja Turopolja u Velikoj Gorici isplatiti 1,5 milijuna eura.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Ovu zgradu izgradila je Plemenita opčina turopoljska koja je ispisala povijest velikogoričkog kraja, stoga smo s veseljem dočekali pozitivno rješenje Zagrebačke županije uz čiju ćemo pomoć kompletno urediti naš muzej. To znači da će se zidovi ogoliti do cigle, učvrstiti statika zgrade i postaviti nove instalacije, a za vrijeme radova muzej će biti zatvoren za javnost. Imamo tu sreću da u blizini muzeja stoji naš novi Interpretacijski centar gdje smo već preselili urede, a moći ćemo skloniti i zbirke iz stalnog postava budući da muzej djeluje na pet lokacija. Period do početka radova u rujnu, ispunit će se procesom okupljanja Povjerenstva Grada Velike Gorice koji će voditi obnovu te raspisivanje javne nabave, nakon čega u devetom mjesecu očekujemo prvi udarac čekićem – najavila je ravnateljica muzeja, Margareta Biškupić Čurla.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Od kada je Zagrebačka županija raspisala Javni poziv da dodjelu sredstava za obnovu javnih zgrada oštećenih potresom, potpisano je 126 ugovora ukupne vrijednosti 51,5 milija eura.

–Među ostalim, izgradili smo potpuno novu crkvu u Kravarskom, Pučko otvoreno učilište i zgradu suda u Zaprešiću te muzej u Jastrebarskom. Kada govorimo o gradu Velikoj Gorici, kao zamjenik župana a ujedno i Velikogoričanin, zaista me veseli što je Grad velika Gorica na naš natječaj kandidirao 31 projekt za što je odobreno ukupno 6,5 milijuna eura. Riječ je o značajnim građevinama poput građevine Starog grada Lukavca za čiju je obnovu osigurano 400 tisuća eura, izgradnji nove škole u Dubrancu za koju je isplaćeno 3 milijuna eura, za našu „velikogoričku katedralu“, odnosno Crkvu Navještenja Blažene Djevice Marije 642 tisuće eura, kao i obnovu Muzeja Turopolja za što je odobreno milijun i 532 tisuće eura. To je značajan novac, za čije su dobivanje, djelatnici i gradonačelnik Krešimir Ačkar dobro pripremili projekte – istaknuo je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Zagrebačka županija i Grad Velika Gorica zajednički su se „bacili“ u izvršenje ovog projekta koji je izuzetno značajan za našu povijest, kulturu i društvenu zajednicu. Nakon obnove, Grad Velika Gorica će i modernizirati samu postavu muzeja kako bi ona bila atraktivnija i u skladu s modernim dobom u kojem živimo. Tako da je za očekivati da će naš muzej doživjeti transformaciju u najboljem smislu –naglasila je Lana Krunić Lukinić, pročelnica za predškolski odjel, školstvo i društvene djelatnosti Grada Velike Gorice.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom 

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Jurjevo se vratilo “kući” – Ačkar i pl. Odrčić svečano otvorili vrata Starog grada Lukavca

Nakon pet godina tradicionalna proslava Turopoljskog Jurjeva u organizaciji Plemenite općine turopoljske vratila se u Stari Grad Lukavec, potpisan i Sporazum s Gradom.

Objavljeno

na

Zbog posljedica potresa 2020. godine, manifestacija se nije mogla održavati pod zidinama starog grada, no nakon obnove dvorca 33. Turopoljsko Jurjevo u punom sjaju i duhu tradicije opet je na starome mjestu, a to su, osim plemenitaša jedva dočekali i brojni posjetitelji. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

– Veseli nas što je ovo mjesto nakon obnove opet središte naših kulturnih događanja, a to vidimo po brojnim posjetiteljima koji su došli danas ovdje provesti dan. Kako u godini Plemenita opčina turopoljska slavi svoj veliki jubilej – 800. obljetnicu postojanja, tim je veća čast našu tradicionalnu manifestaciju održati na starome mjestu, a hvala dragom Bogu i lijep nam je sunčani dan. Tako da je stvarno odličan ambijent. Potrudili smo se brojnim sadržajima za sve generacije uveličati ovu proslavu, tako da nastupa gotovo 700 folkloraša iz 20 kulturno-umjetničkih društava, tu je i povijesna postrojba Turopoljski banderij i brojni drugi sadržaji – rekao je uoči svečanog otvorenja dvorca u Lukavcu, župan POT-a Juraj pl. Odrčić. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Osim toga, posjetitelje je dočekao “Turopoljski sejem”, bogata gastro ponuda vožnja kočijom ili jahanje konja, radionice za djecu te veliki srednjovjekovni tabor s prikazom starih zanata.  Ovaj događaj stoljećima su njegovali naši preci, a očuvanju tradicije najviše su pridonijeli turopoljski plemenitaši, koji će ubuduće imati veću ulogu u Starom gradu Lukavcu. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

–Danas Plemenita opčina Turopoljska i Grad Velika Gorica potpisuju Sporazum o suradnji za nas povijesni čin, koji će nama omogućiti veće ovlasti kako bismo ga mogli razvijati. Recimo cijela ova šuma koja okružuje dvorac bit će Arboretum, a već smo izradili idejno rješenje, a nekoliko rješenja imamo i za uređenje samog dvorca kako bi on u budućnosti bio reprezentativni primjerak baštine našega kraja – najavio je Odrčić. 

Foto: Gianna Kotroman/Cityportal

Dodajmo kako je nakon obnove, svečanim ceremonijalnim činom uz povijesne postrojbe i gradonačelnika Krešimira Ačkara, 300.-godišnji Stari grad Lukavec, najstarija građevina na području grada, otvorila svoja vrata.

Ponos Turopolja i dragulj naše tradicije od sada otvara i novo poglavlje svojih zidina koje su nekoć štitile od Turaka, a gdje će u budućnosti biti središte brojnih događanja, uz poseban ugođaj nekih prošlih vremena.  

FOTO GALERIJA:

Nastavite čitati

HOTNEWS

Gradonačelnik svečano otvorio novi Vatrogasni dom u Novom Čiču

Vatrogastvo zauzima mjesto broj 1 u našem gradu – poručio je Ačkar.

Objavljeno

na

Objavio/la

Povijesni trenutak za svako mjesto je izgradnja Vatrogasnog doma, koji je oduvijek povezivan s društvenim životom zajednice. A vatrogasci iz Novog Čiča s nestrpljenjem su dočekali današnji dan, kada i službeno započinje nova era u njihovom vatrogasnom stažu. Jednom u 100 godina, kažu, događa se da selo dobiva ovakav objekt, za vrijeme čije je gradnje sva oprema morala biti razmještena na nekoliko lokacija. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Dugačak je popis osoba kojima se zahvaljujem što smo danas ovdje uz ovako lijep objekt. Prvenstveno hvala KUD-u Čiče i predsjedniku Stipi Duvnjaku, Mjesnom odboru i Čedomiru Tomašiću, našem Nogometnom klubu, Udruzi žena i umirovljenika koji su nam bili podrška u svakom trenutku. Također zahvaljujem mojim vatrogascima koji su strpljivo čekali današnji dan. Zahvaljujem Zagrebačkoj županiji koja nam je omogućila nabavu sve potrebne vatrogasne opreme, a najveća hvala Gradu Velikoj Gorici i gradonačelniku Ačkaru koji je imao sluha za naše potrebe i podmirio troškove izgradnje Vatrogasnog doma – istaknuo je u pozdravnom govoru predsjednik DVD-a Novo Čiče, Zvjezdan Čurla. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Vrijednost sveukupnih radova je 1,2 milijuna eura, uz pomoć kojih, na nekadašnjoj praznoj livadi, danas stoji moderan dom za vatrogasce, ali i popratne prostorije koje će ubuduće koristiti umirovljenici, članice Društva žena ali i nogometaši za svoje skupštine. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

– Stoljetna tradicija vatrogastva na području Velike Gorice i okolice dokazala je da vatrogasci apsolutno zaslužuju sve ono što jedan grad, jedan gradonačelnik može učiniti i omogućiti, jer podsjetimo se, kad uslijedi bilo kakva opasnost, nesreća ili nepogoda – tu su vatrogasci, kada nas je zadesila poplava – prvi su vatrogasci, kad je bio potres – ništa bez vatrogasaca, u vrijeme Covida – pomagali su vatrogasci…i zato vatrogastvo zauzima mjesto broj 1 u našem gradu, i dužni smo mu vratiti i omogućiti svo poštovanje. Jer koliko god ulagali u vatrogastvo ne možemo vratiti sve ono što nam oni svakodnevno pružaju –naglasio je Ačkar. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dalibor Mrakovčić, predsjednik Vatrogasne zajednice grada Velike Gorice apostrofirao je činjenicu da je vatrogasni dom – srce svakog mjesta – tu će ubuduće vatrogasci napokon moći kvalitetno obavljati svoju dužnost, imati gdje skladištiti opremu i vozila, no i cijela zajednica je danas dobila prekrasno mjesto za druženja, sastanke, promocije, održavanje skupština…tako da je ova gradska investicija doprinijela društvenom životu ovog mjesta.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Svečanosti je uz brojne uzvanike i prijatelje vatrogasce sudjelovao i zamjenik župana Ervin Kolarec, koji je podsjetio kako je Zagrebačka županija lider u Hrvatskoj po izdvajanjima za vatrogastvo. Samo u ovoj godini osigurala je gotovo milijun eura za financiranje sustava vatrogastva i zaštite od požara, a vatrogascima iz Novog Čiča uz pomoć Županije nabavljena je kompletna oprema. 

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Dodajmo kako osim vatrogasnog spremišta za opremu i vozila, u prizemlju stoji velika sala za druženja i skupštine, a na katu su moderno uređene i opremljene prostorije koje će koristiti udruge, društva i klubovi.

FOTO GALERIJA: 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Grad objavio Javni poziv za potporu pedijatrima

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica odlučno je krenuo u rješavanje jednog od ključnih problema koji već neko vrijeme zabrinjava roditelje, a to je nedostatak pedijatara. Svojom proaktivnom politikom donio je novu mjeru financijske potpore namijenjenu upravo liječnicima i liječnicama pedijatrijske medicine

Kako je i ranije najavljeno, raspisan je Javni poziv za ostvarivanje prava na namjensku potporu za 2025. godinu, koji je namijenjen pedijatrima koji već rade u goričkom Domu zdravlja, ali i budućima.

Grad će isplatiti 1.200 eura mjesečno neto za pedijatre koji rade puno radno vrijeme, dok će pedijatri zaposleni na nepuno radno vrijeme moći ostvariti potporu od 600 eura mjesečno.

–Zdravlje djece prioritet je svakog odgovornog društva, a naš zadatak kao lokalne vlasti, jest stvoriti uvjete u kojima će pedijatri poželjeti raditi i ostati ovdje. Ovim javnim pozivom želimo jasno poručiti da je Velika Gorica grad koji brine o svojim najmlađima i koji aktivno ulaže u zdravstveni sustav – poručio je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Javni poziv otvoren je za sve zainteresirane doktore medicine specijaliste pedijatrije koji rade u pedijatrijskim ordinacijama Doma zdravlja Zagrebačke županije, Ispostavi Velika Gorica, kao i za one koji obavljaju privatnu praksu u ordinacijama u zakupu Doma zdravlja.

Trenutačno, Velika Gorica ima potrebu za šest pedijatara, što je optimalan broj  gledajući broj malih pacijenata, a mjera bi trebala rasteretiti postojeće pedijatare, smanjiti vrijeme čekanja u čekaonicama, ali i stres koji roditelji i djeca doživljavaju tijekom posjeta pedijatru. Dodajmo kako će situaciju u zdravstvenim ambulantama uskoro olakšati i dolazak nove pedijatrice.

–Zahvalan sam našim pedijatricama na njihovom nesebičnom trudu, predanosti i brizi koju svakodnevno pružaju našim najmlađima. Svjesni smo koliko su preopterećene i koliko izazova nosi njihovo zanimanje, a naš doprinos je upravo ova mjera kojoj je cilj olakšati im posao – dodao je Ačkar.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno