Kako sam u ‘Kavaliru’ sreo Peru Močiboba. I na trenutak se vratio u mladost…
Rekord Maksimira, dva gola Pere Močiboba, slavlje Zagreba nakon jedanaesteraca, dani erupcije nogometa u hrvatskoj metropoli… Sve to prolazilo je kroz glavu 46 godina poslije u jednom kafiću u Čiču
Što ti je život… Dani lete i prelete, a onda se ponekad igrom slučaja sve vrati gotovo pola stoljeća unatrag. Gore potpisanog autora teksta, danas 70-godišnjaka, jedan susret vratio je neočekivano u 1973. godinu i proradilo je živo sjećanje. A proradile su i emocije. Nogometna ovisnost od početka života kriva je za sve. Rodno Novo Čiče je autoru, polaskom u srednju školu negdje 1965. godine, zamijenio Zagreb, i rodila se vječna ljubav prema najljepšem gradu, a onda i nogometu naše metropole.
Začudo, na prvom mjestu nije bio Dinamo, kao kod većine, već NK Zagreb. Danas, nažalost, nije ostalo ni malo “z” od tog imena što se kluba tiče. Postao sam gotovo inventar stadiona u Kranjčevićevoj ulici još dok su početkom 60-tih tamo igrali Mišić, Galeković, Meštrović, Klobučar, Stanišić, Suša, Kralj, Bubanj, Wacha, Dračić, Azinović i ostali iz generacije kraja 60-tih. A trener je bio Gustav Lechner. Prvoligaši ondašnje države igrali su uglavnom pred ispunjenim stadionom. Početkom sedamdesetih stigla je nova generacija, također uglavnom domaćih, a vrhunskih igrača.
I ovog četvrtka susreli smo jednog od tada glavnih aktera. Dok smo u lokalu “Kavalir Dubravka” Hrkovca u Novom Čiču ispijali drugu kavicu, naišao je bivši nogometaš slavne generacije Zagreba Petar Močibob, danas vlasnik prestižnog lokala na Dolcu u Zagrebu.
Susret je automatizmom vratio život natrag na 19. srpanja 1973. godinu i kvalifikacijsku utakmicu za ulazak u 1. ligu tadašnje Jugoslavije između Zagreba i Osijeka. Igrale su se dvije utakmice. Prva u Osijeku, kažu pred 30 tisuća gledatelja, završila je bez pogodaka.
Uzvrat na stadionu Dinama u Maksimiru igran je pred rekordnih 64.128 gledatelja s kupljenim ulaznicama, a pretpostavlja se da je bilo i 70 tisuća ljudi!! Prije, a i kasnije, nikad više! Zagreb je igrao u sastavu: Horvat, Gašparini, Tucak, Antolić, Ivanišević, Lipovac, Markulin, Čopor, MOČIBOB, Rukljač, Smolek (Hušidić, Bakota). U regularnom vremenu završilo je 2-2, a za Zagreb oba je zabio centarfor Pero Močibob. Izvodili su se jedanaesterci i Zagreb je bio bolji te izborio elitni razred. Pero je zabio i iz “elvera”. Slavlje u Zagrebu je bilo veličanstveno!
Zbog čega danas nismo toliko zaluđeni nogometom, jedna je priča za dulji elaborat. Prilikom današnjeg susreta s Močibobom nismo ga željeli previše gnjaviti prošlošću. Nakon fotografiranja, saznali smo neke sudbine bivših mu igrača u Zagrebu, a Pero se pohvalio zdravljem i vitalnošću. Dolazi u okolicu Čiča jer ga kod prijatelja zanimaju – orlovi. Da, Pero je uvijek bio unikat.
27. Međunarodni memorijalni Karate Kup Slavonski Brod 2025. okupio je više od 500 natjecatelja iz 44 kluba iz BiH, Slovačke, Slovenije i Hrvatske, a boje naše zemlje predstavilo je i 8 goričkih karatista u 10 kategorija.
Najuspješniji su bili Katja Braica u seniorkama i Nikola Huzjak u juniorima koji su osvojili zlatne medalje. Srebro su osvojili Ema Jukić i David Lovrinović, a Luka Lukačić, Lucija Kirinić, Franka Jerkin, Ita Noršić i Katja Braica u juniorkama – brončana odličja.
Ovo natjecanje poslužilo je sportašima kao potvrda spremnosti pred nastup na prvenstvu Hrvatske koje se održava početkom lipnja u Zagrebu, te krajem lipnja na Youth ligi u Poreču na kojoj sudjeluje 11 članova kluba.
Hrvatski rukometni klub Gorica poslao nam je obavijest koju objavljujemo u cijelosti:
Svibanj 2025. HRK Gorica-U11 se plasirala na Prvenstvo Hrvatske. Foto: HRK Gorica
”Dječaci Hrvatskog rukometnog kluba Gorica u kategoriji U11 (rođeni 2013./2014.) osvojili su 3.mjesto u 1.HRL središte https://hrs.hr/natjecanje/?natjecanje=1352 . Tim rezultatom plasirali su se na završnicu prvenstva Hrvatske koja će se održati od 27.-30. svibnja 2025. u Poreču. U ligi su redom pobjeđivani najbolji klubovi, Sesvete, Metalac i Rudar, a Zagreb čak dva puta. Dečki iz HRK Gorice pokazali su veliko srce, zalaganje i znanje, te su ligu završili sa šest pobjeda u nizu. Kroz sezonu su ih vodili treneri Hrvoje Pekera i Patrik Varjačić, koji će ih povesti i u Poreč do novih pobjeda.
Vatrogasac je u 27. kolu Jedinstvene 1.ŽNL pobijedio Jamnicu rezultatom 6:4 i tako prekinuo niz poraza u proljetnoj polusezoni. Strijelci za pobjedu: Leon Badrić (2), Marko Haraminčić (2), Ivan Kontić (11m) i Mijo Jandriš.
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
”Vatrogasci” su od početka krenuli ambiciozno i s dva pogotka Badrića (6.) odnosno Haraminčića (14.) došli do 2:0 vodstva. Najbolji strijelac Lige Josip Pavek smanjio je na 2:1, ali je kapetan domaćih Kontić ubrzo realizirao kazneni udarac za 3:1. Do odlaska na odmor gosti su smanjili na 3:2 golom Silvestra Grčevića.
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Jamnica je u 62. pogotkom Patrika Milatovića izjednačila na 3:3. Dvadesetak minuta rezultat se nije mijenjao, a onda su u dramatičnoj završnici domaći s tri pogotka zasluženo pobijedili. Jandriš je solo prodorom doveo domaće u novo vodstvo (4:3, 81′)), izjednačio je na 4:4 (85′) udarcem iz daljine Dominik Špišić. U sudačkoj nadoknadi na 5:4 (90+1) poentirao je neuhvatljivi Haraminčić, pobjedu je potvrdio Badrić prizemnim udarcem sa 7-8 metara – 6:4 (90+3)!!
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Kobiliæ, 18.05.2025. Jedinstvena 1.ŽNL-27.kolo: Vatrogasac-Jamnica (Pisarovina) 6:4. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Vatrogasac (27 4 2 21 28:77 14) je s 14 bodova na posljednjem 16. mjestu.
Galerija fotografija
Jedinstvena 1.županijska nogometna liga 2024./2025., 27. kolo
Zlato, srebro, bronca i osobni rekord, Maraton klub VG pokazao snagu u tri grada
Sportaši Maraton kluba Velika Gorica osvojili su šest medalja na natjecanjima u Velikoj Gorici, Zagrebu i Jastrebarskom, uz osobne rekorde i zapažene rezultate.
Vikend iza nas, od 16. do 18. svibnja, bio je iznimno uspješan za članove Maraton kluba Velika Gorica, koji su nastupili na atletskim natjecanjima u tri različita grada, osvojili ukupno šest medalja, ali i postigli osobne rekorde.
Najmlađi članovi kluba natjecali su se 16. svibnja u Velikoj Gorici na Plazma Sportskim igrama mladih, gdje su ostvarili odlične rezultate i donijeli tri medalje. Emanuel Žagar osvojio je zlato, Eva Plepelić srebro, a Luka Đurić broncu.
Dva dana kasnije, 18. svibnja, Nelli Komljenović nastupila je na ZAZAK atletskom natjecanju u Zagrebu, gdje je dominirala u sprintu i skoku u dalj. Istrčala je 200 metara za 30 sekundi te postavila osobni rekord u skoku u dalj s rezultatom od 4.35 metara, osvojivši prvo mjesto u obje discipline.
Istog dana, dugoprugaši Maraton kluba nastupili su na polumaratonu u Jastrebarskom, koji se boduje za Hrvatsku atletsku cestovnu ligu. Ivan Barišić završio je utrku kao 19. u ukupnom poretku s vremenom 1:38:02, dok je Petar Petrić bio 35. s vremenom 1:46:27, što mu je donijelo drugo mjesto u kategoriji M23. Berislav Devčić utrku je završio na 92. mjestu s rezultatom 2:44:58.
„Sjajan vikend je iza nas – čestitke svim našim sportašima, trenerima i roditeljima na podršci! Nastavljamo s pripremama za sljedeće izazove”, poručili su iz kluba putem Facebook stranice.
Lomnica je u 30. kolu Premier lige pobijedila susjednu Meštricu rezultatom 7:0, strijelci su bili: Antonio Homsi (3), Nikola Antunović (2), Zvonimir Čizmadija i Leon Garvanović.
Donja Lomnica, 18.05.2025. Premier liga-30.kolo: Lomnica-Metrica (Gornja Lomnica) 7:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Donja Lomnica, 18.05.2025. Premier liga-30.kolo: Lomnica-Metrica (Gornja Lomnica) 7:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Meštrica je utakmicu započela i završila s devet igrača, tako da je to od početka do kraja bila igra na jedna vrata, rezultat je mogao biti i znatno viši.
Donja Lomnica, 18.05.2025. Premier liga-30.kolo: Lomnica-Metrica (Gornja Lomnica) 7:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Donja Lomnica, 18.05.2025. Premier liga-30.kolo: Lomnica-Metrica (Gornja Lomnica) 7:0. Foto: David Jolić/cityportal.hr
Lomnica (30 11 6 13 60:54 39) je s 39 bodova na 10. mjestu, a Meštrica(-3) (30 2 6 22 23:123 9) je s 9 bodova na posljednjem 18. mjestu u trenutačnom poretku.
Galerija fotografija
Premier liga NSZŽ-e 2024./2025., 30. kolo
NK Lomnica – NK Meštrica (Gornja Lomnica) 7:0 (4:0)
Donja Lomnica. Stadion: ŠRC Lomnica. Gledatelja: 50. Nedjelja, 18.05.2025., 17:30 sati. Glavni sudac: Stjepan Sučić. Pomoćni suci: Filip Krznarić i Anđel Dario (svi iz Velike Gorice). Delegat: Igor Mudrić (Vrbovec). Strijelci: 1:0 – Čizmadija (10), 2:0 – Garvanović (21), 3:0 – Antunović (25), 4:0 – Antunović (29), 5:0 – Homsi (51), 6:0 – Homsi (59), 7:0 – Homsi (68).
LOMNICA: Žugaj, Skupnjak, Garvanović, Burazer, Dijanežević (cap.), Deverić (od 46. Ćurić), Godinić, Šoštarec, Čizmadija, Kevrić (od 46. Homsi), Antunović (od 46. Arbanas). Trener: Zoran Tomčić.