Pronaći dobar studentski posao nekada zna biti jednako izazovno kao i pronaći posao u struci poslije studija. Korona kriza utjecala je i na studente koji, u zadnje vrijeme, teško pronalaze poslove. Za sve brucoše ili one koji dosad nisu radili kao studenti – donosimo kratak vodič kako dobiti željeni studentski posao.
Spremite dobar CV!
Ovo je prvo i najbitnije. Vaš curriculum vitae ili životopis prvi je kontakt vas i budućeg poslodavca. Zadnjih godina vlada mišljenje kako je Europass forma najpoželjnija kod poslodavaca no imajte na umu da inozemne korporacije preferiraju nestandardne oblike CV-a. Dosadan Europass CV rastavljen po točkama odličan je izbor za državne institucije, ali neke tvrtke žele vidjeti vašu kreativnost.
Nemojte se bojati pokazati svoju osobnost kroz CV, koristiti boje te nemojte izostaviti fotografiju. U današnje vrijeme kao slika u CV-u može proći i malo ozbiljniji selfie.
Prilagođavajte rubriku o željenoj poziciji i karijernim ciljevima ovisno o tome za koju se poziciju prijavljujete. Ne zaboravite nabrojati niti jednu svoju vještinu jer nikad ne znate što bi moglo presuditi da upravo vas izdvoje iz gomile.
Isto vrijedi i za prethodna radna iskustva, nemojte se sramiti uvrstiti sva prethodna relevantna radna iskustva. Ako ste majstor za stvaranje audiovizualnih sadržaja ili pak web stranica, nemojte stati na pisanom CV-ju.
Na kraju, nikako ne zaboravite uvrstiti svoje kontakt podatke. Neke tvrtke pohranjuju CV-je još dugo nakon što selekcijski proces završi. Nikad ne znate, možda će jednog dana isplivati vaš CV za neku poziciju te se pobrinite da vas uvijek mogu kontaktirati.
Aktivno tražite posao i nemojte čekati s prijavama
Redovito pregledavajte ponudu poslova na stranicama Student Servisa i vodite računa o završetku prijavnog roka za određene pozicije jer, nažalost, na njihovim stranicama ponekad zaostaju oglasi za koje je prijavni rok završio. Oglasi za posao objavljuju se i na različitim portalima za studente i srednjoškolce pa bacite oko i na njih.
Napravite profile i na MojPosao i Posao.hr, iako su ove stranice predviđene za “ozbiljne” poslove vezane ugovorom o radu, tu i tamo zna se pronaći i pokoji s opcijom rada na studentski ugovor.
Izuzetno je bitno da prijavu i životopis pošaljete u što kraćem roku jer u svijetu poslova kao i u životu vrijedi ona “tko prvi – njegova djevojka”. Najbolje je da, ako je ponuđen kontakt broj nazovete isti, umjesto da prvo šaljete mail. Mnogi mladi prezaju od telefonskih razgovora no upravo posredna komunikacija često je ono što vam može povećati šanse.
Iako ih poslodavci rijetko koriste, uzmite u obzir i servise poput Poslovca i Dinga. Zapamtite, treba se staviti na raspolaganje.
Učlanite se u grupe Tražim/nudim studentski posao na Facebooku
Iako većina oglasa na ovakvim stranicama treba uzeti s rezervom, upravo na ovakvim grupama najbrže se pronalazi brza studentska zarada. Također, ako tražite posao na ovaj način, na Facebook grupama, morat ćete biti “najbrži prst” jer upravo je na njima najbitnija ažurnost i brzina. Javite se što prije porukom oglašivaču!
Napravite LinkedIn
LinkedIn je društvena mreža čiji je primarni cilj traženje posla, ali i networking koji je izuzetno bitan za profesionalce i za početnike.
Popunite svoj LinkedIn profil, objavljujte redovno, označite se kao dostupni za rad i dodajte poznanike u svoju mrežu. Ako vam dođe poziv za umrežavanje od nepoznate osobe – prihvatite ga. Jedino tako možete stvoriti raznovrsnu i razgranatu mrežu potencijalnih poslovnih suradnika.
Plus LinkedIna je i što ova mreža ima dostupne i razne video upute za traženje posla. Tako na primjer, možete pronaći upute o tome kako na razgovoru za posao odgovoriti na neka od uobičajenih pitanja zaposlenika odjela za ljudske potencijale. Na ovoj društvenoj mreži možete položiti i ispite za razne vještine te se tako podići na ljestvici poželjnih zaposlenika.
Također, LinkedIn će vam otvoriti vrata raznih poslova koji se ne oglašavaju na stranicama Student Servisa već se selekcijski proces provodi putem platformi kao što je TalentLyft.
Raspitajte se kod poznanika
Naravno, možete pokušati pronaći posao i na stari dobar način. Raspitajte se kod obitelji, kolega i poznanika znaju li nekog tko uzima studente.
Kada prvi put tražite posao, možda vam se čini ugodnije raditi s ljudima koje poznajete od prije no nemojte se iznenaditi ako se desi upravo suprotno.
Neplaćena studentska praksa?
Ako vam se nudi studentska praksa u vašoj struci, odvagnite koristi i nedostatke. Pregršt je neplaćenih praksi, neke od njih u utjecajnim tvrtkama, često mogu biti ulazne pozicije ili odlično mjesto za stvaranje korisne mreže poznanstava za buduće zaposlenje.
Korisne vještine za daljnji razvoj u poslovnom svijetu i životu su također kriterij za pristanak na neplaćenu praksu, ali dobro razmislite. Naučite još za studentskih dana cijeniti svoje vrijeme, sposobnosti i rad.
Uložite vrijeme u učenje novih vještina
Novi jezik, programiranje, photoshop ili brzo čitanje… Sve ovo može se pokazati kao korisno ne samo pri traženju studentskog posla nego i u životu. Poslovni svijet traži konstantno usavršavanje. Danas postoje brojni resursi za besplatno online učenje. Nemojte biti lijeni, uložite barem sat vremena dnevno na savladavanje nečeg korisnog što ćete moći uvrstiti u CV.
Zapamtite, ako vas i uz odličan CV, gomilu radnog iskustva i korisnih vještina ipak ne izaberu – ne očajavajte. Broj prijavljenih može biti velik pa odgovor može kasniti. Neke tvrtke niti ne šalju povratnu informaciju o selekcijskom postupku. Ubuduće takve tvrtke izbjegavajte, a ostalima zahvalite na povratnoj informaciji. Nikad ne znate, možda vas iza ugla čeka neka, još bolja, poslovna prilika!
Sretno!