Povežite se s nama

Kultura

Kako je nekad bilo: Na Božić se jede ono što kopa, na Novu ono što ruje…

Kako je izgledao tradicionalni turopoljski božićni stol: donosimo vam nekoliko jednostavnih starinskih recepata kojima neće odoljeti ni najizbirljivija nepca…

Objavljeno

na

Božićni običaji, pa tako i hrana koju pripremamo za blagdane, u posljednjih dvadesetak godina pokleknuli su komercijalizaciji odmičući se od tradicije i onog istinskog smisla što Božić predstavlja – mir, ljubav i obitelj. No blagdani ne bi bili blagdani da nema obitelji i hrane koja nas okuplja oko zajedničkog stola. Za razliku od nekih prošlih vremena, danas je blagdanska trpeza daleko bogatija, pa od ponude koja se nađe na stolu ne znamo što bismo prije probali. Nekad davno u Turopolju, dok je većina ljudi živjela od poljoprivrede, jelo se ono što se imalo, a meso se pripremalo jednom tjedno. No za Božić je trebalo biti svega i sve se čuvalo za taj dan. Pa krenimo od Badnjaka…
Za razliku od danas, kad se na Badnjak jede riba, nekad se postilo na drugačiji način. Netko čak hranu nije okusio cijeli dan, no tog dana obično su se posluživala jaja, domaći kruh, krumpir ili posni grah na salatu. Naravno, ne sve odjednom… Tko je što imao. U obitelji moje bake za doručak se pripremala trena ili frkana kaša, a za ručak posni grah.

Trena kaša
Sastojci:
1 kg pšeničnog brašna (glat nuler)
Malo soli
Malo vode
Priprema: U malo vode umiješati (zruliti) brašno da se naprave grudice i kuhati u slanoj vodi. Kad je kuhano, prelijati s preprženim lukom.

Posni grah
Sastojci:
1 kg graha
Voda
Luk
Malo ulja ili rastopljene masti
Priprema: Grah se probere, očisti i opere. Pristavi se u hladnu vodu i kuha bez soli. Kad je mekan, ocijedi se i ohladi. Dodaje se malo ulja i soli, ako je bilo luka, i on se narezao i dodao. Obično se uz posni grah posluživao i domaći kukuruzni kruh.

Domaći kuruzni (kukuruzni) kruh
Sastojci:
1 kg kukuruznog brašna (mela)
60 dkg raženog brašna
2-3 žličice soli
Mlaka voda po potrebi
Za kvas:
2 kocke svježeg kvasca
1 žlica šećera
2-3 žlice glatkog brašna
Za premaz:
Par žlica glat nulera (pšeničnog brašna)
Mlake vode za razmutiti melu
Priprema: Oko 80 dkg kukuruznog brašna staviti u posudu, preliti s litrom kipuće vode, promiješati i ostaviti da se ohladi. Potom napraviti kvas. Kvasac razmutiti sa šećerom i 1 dl mlake vode te pustiti da se digne. Kad se ohladilo kukuruzno brašno, staviti kvas i sve dobro promiješati. Nakon toga se stavi raženo brašno te se dodaje voda po potrebi i sve se dobro treba promiješati. Tijesto se mijesi i dodaje se još vode i kukuruznog brašna koliko treba. Sve se radi u posudi i tijesto se tuče rukama oko deset minuta. Kad je gotovo, ne smije se lijepiti za ruke. Nakon toga, tijesto se diže oko sat vremena, dok se ne udvostruči. Kruh treba premazati premazom da ne ispuca. Nakon toga stavi se peći u zagrijanu pećnicu. Prvih pola sata peče se na najvećoj temperaturi (250 stupnjeva), a onda još sat vremena na 200 stupnjeva.

Nakon doručka i ručka, više se nije jelo, već se prionulo na pripremu kuće za Božić. Sve se taj dan moralo urediti i počistiti, nacijepati drva, nahraniti blago i slično. Posljednja stavka je bila kićenje borovice, a nakon toga je slijedio unos Božića u kuću. Cijela obitelj se okupila u kuhinji, ugasila su se sva svjetla, a glava obitelji, najstariji muški član, otišao je u štalu po slamu. Nakon toga se sa slamom i svijećom vratio u kuću izgovarajući sljedeće: “Daj nam Bog picekov, racekov, telekov, pajcekov, puno zdrave dječice, mira i blagoslova ovoj kući”. Dio slame se potom položio ispod stola, a od preostalog dijela se napravio oblik križa i oko njega su se posipala zrna pšenice te se sve zajedno stavilo ispod stolnjaka. Tamo je stajalo sve do Ivanja, kad se slama iznosila van i stavljala na voćke, kako bi bolje rodile iduće godine.

Navečer se išlo na polnoćku nakon koje se moglo jesti meso, najčešće krvavice. Oni koju ne uzgajaju svinje i ne kolju, danas ih možete kupiti u bilo kojoj mesnici. Ako je u obitelji bilo kiselog zelja, onda se on dinstao i poslužio uz krvavice.

Na sam Božić uglavnom se nije doručkovalo jer se jedva čekalo ručak. Oni najgladniji ujutro su pojeli malo posnog graha, ako ga je ostalo od dana prije. Za božićni ručak u Turopolju se uvijek pripremala guska ili pura s mlincima. Stara narodna kaže da se perad jede na Božić jer nogama kopa unazad – dakle, da tim činom odguruje staru godinu iza sebe – a svinjetina za Novu godinu jer svinja ruje prema naprijed, pa da nadolazeća godina bude dobra.
Božićni ručak bio je u tri slijeda – juha, glavno jelo i desert. Juha se kuhala od iznutrica (pluća, srčeko) i nogica od pure ili patke. U juhu se obavezno stavljao grincek. Danas ga kupujemo na tržnici ili trgovačkom lancu, no prije pedesetak godina postupak je bio daleko drugačiji. Kao što znamo, svaka obitelj je imala vrt na kojoj su uzgajali razno povrće. Kako mi priča baka, mrkva se čuvala u trapu. Njen djed je napravio drvenu kutiju u kojoj se prvo stavio red pijeska, pa zatim red mrkve, pa opet red pijeska, mrkve… I tako sve dok kutija nije puna. Što se tiče ostale “zelenjave”, celera i peršina, prabaka je povrće stavljala u veliku staklenku, posolila i zatvorila, čime je povrće ostalo dugo vremena svježe. Naravno, juha ne bi bila juha bez domaćih rezanaca.

Domaći rezanci
Sastojci:
Pola kg brašna
2 jaja
Malo soli
Vode
Priprema: Sastojci se pomiješaju, tijesto se zamijesi rukama, dodavajući po potrebi malo brašna, dok tijesto ne postane glatko i čvrsto. Tijesto podijeliti na nekoliko dijelova te svaki dio zasebno razvaljati i ostaviti neko vrijeme da se osuši. Ako imate mašinicu za rezance, posao će brzo biti gotov, no nemate li je, dobar nož će biti sasvim dovoljan. Razvaljano tijesto treba zarolati i rezati oštrim nožem na uske trakice. Narezane rezance dobro posušiti na stolnjaku.

Juha od purećih iznutrica
Sastojci:
Pureće iznutrice (srce, pluća, jetra)
Grincek
Rezanci
Sol, papar
Voda
Priprema: Za juhu je najbitnije da se kuha što dulje na laganoj vatri, da krčka. S obzirom da se radi o purećim iznutricama, bit će dovoljno oko sat i pol do dva sata.
U većini turopoljskih kuća, uz puricu ili gusku posluživali su se domaći mlinci.

Mlinci
Sastojci:
Oko 80 dkg brašna
Prstohvat soli
Malo vode
1 jaje (može i bez njega)
Priprema: Sve sastojke izmiješati i mijesti, ali da tijesto nije ni pretvrdo ni premekano. Tijesto treba pustiti da odstoji oko pola sata, pokriveno krpom da se ne osuši. Nakon toga tijesto razdijeliti u nekoliko manjih komada. Svaki komad se treba razvaljati na jako tanko. Iako se tradicionalno mlinci peku na ploči peći na drva, danas postoje druge inačice, a mlinci ispadnu jednako ukusni. Možete ih peći na tavi ili možda jednostavnije, peći na limu (protvanju) u pećnici. Kad se mlinci ispeku, treba ih staviti na hrpu da se ohlade. Kad se ohlade, ako ih ne mislite odmah pripremati, treba ih pohraniti u neku posudu koja se može zatvoriti. Moja baka ih čak stavlja u jastučnicu. Jednako učinkovito. Što se tiče samog posluživanja, postupak je sljedeći: mlince natrgati na manje komade i pofuriti (preliti) ih vrućom vodom i ostaviti neko vrijeme da se natope i omekšaju. Nakon toga ih dobro ocijediti i dodati u ulje/mast na kojem se pekla pura što će im dodati taj okus zbog kojih su neodoljivo ukusni. Dodati začina po potrebi.

Purica
Sastojci:
1 purica (cca 2-3 kg)
Ulje
sol
Malo vode
Puno ljubavi i vremena
Priprema: Puricu treba posoliti i popapriti iznutra i izvana, a u unutrašnjost pure možete čak staviti i jednu neoguljenu jabuku. U lim za pečenje staviti ulje i zatim puru staviti peći. Tijekom pečenja, koje traje nekoliko sati (ovisno o kilaži, 1kg = 1 sat), puricu povremeno politi vodom i uljem u kojem se peče.

Kad su juha, purica i mlinci gotovi, stol serviran, vrijeme je za obiteljski ručak. Doduše, danas se još poslužuje francuska salata i još mnogi dodaci. Nekad toga nije bilo. Obično se kao salata posluživala zimnica – kiseli krastavci, cikla ili kisela paprika punjena sa zeljem.

Nakon ručka, moralo se malo zasladiti. Ipak je bio Božić. Naravno, nije se pripremalo sto vrsta kolača, nego jedna ili eventualno dvije vrste, a najčešće je to bila gibanica (makovnjača ili orehnjača) i mramorni kolač.

Orehnjača
Sastojci za tijesto:
50 dkg brašna (oštro za dizana tijesta)
Dva i pol dl mlijeka
1 dl ulja
2 žumanjka
2 žlice šećera
2 žlice ruma
Naribana korica od pola limuna
Malo soli
Jedna svježa germa
Nadjev:
40 dkg mljevenih oraha
15 dkg šećera
10 dkg grožđica
2 dl mlijeka
Korica limuna
Snijeg od dva bjelanjka
Kvas: Blago ugrijati pola dl mlijeka i dodati mu izmrvljenu germu, 2-3 žlice brašna i žličicu šećera. Sve se izmiješa, pokrije i ostavi dizati na toplom mjestu.
Priprema tijesta: U veću posudu prosijati brašno te dodati ostale sastojke (mlijeko, ulje, šećer, rum, žumanjci, limunova korica, sol i kvas). Sve se dobro izmiješa i lupa kuhačom tako dugo dok se tijesto ne počne odvajati od kuhače i posude. Potom se prekrije krpom i ostaviti da se diže. Kad se tijesto udvostruči, staviti ga na pobrašnjenu podlogu, razvaljati na prst debljine, premaže nadjevom, zarolati, staviti u protvan i ostaviti još neko vrijeme da se diže. Potom se premaže razmućenim jajetom i stavi se peči. Nakon pečenja ostaviti da se skroz ohladi jer se gibanica ne smije rezati dok je vruća.

Mramorni kolač
Sastojci:
300 g brašna
150 g šećera
1 vrećica vanilin šećera
1 vrećica praška za pecivo
3 jaja (bjelanjak i žutanjak posebno)
2 dcl mlijeka
1 dcl ulja
Kakao u prahu
Limunova korica
Priprema: Brašno se prosije s praškom za pecivo. Žumanjci i šećer se miješaju dok smjesa ne postane pjenasta. Zatim se doda brašno s praškom, mlijeko, naribana limunova korica i snijeg od bjelanjaka. Smjesa se razdijeli u dva dijela. U jedan se stavi kakao u prahu, a drugi ostane bijel. Dno lima za pečenje se premaže s uljem i pospe brašnom. Zatim se naizmjence stavlja žlica bijele i žlica crne smjese (jedna do druge), dok se ne popuni cijeli lim. Stavi se peči na umjerenoj temperaturi.

Turopoljska jela su, prije svega, bila jako jednostavna, no jako ukusna. Nadamo se da ste dobili pokoju ideju za blagdanski ručak. Dobar vam tek!

CityLIGHTS

FOTO DV Čarobna šuma pobjednik Dječjeg fašnika s koreografijom ”Put u čarobni svemir”

Objavljeno

na

Objavio/la

Na 116.Turopoljskom fašniku – Dječji fašnik u kategoriji Predškolske grupe u organizaciji Turističke zajednice Grada Velike Gorice  u velikom fašničkom šatoru u Parku dr. Franje Tuđmana jučer (petak, 21. veljače 2025., početak u 17 sati) su se djeca iz Dječjih vrtića, 14 grupa, natjecala za vrijedne nagrade.

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vrtićanci su pokazali svoju kreativnost, smjelost u nastupu, visoki stupanj uvježbane koreografije i sve to na ponos svojih roditelja, teta u vrtiću, baka i deda. Kroz program vodio ih je voditeljski par Princeza i Gusar. Svi sudionici su pri silasku s pozornice posluženi krafnama i čokoladnim mlijekom.

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prema prosudbi četveročlanog žirija konačne odluke bilo je tešklo donijeti, jer su sve kreacije bile odlične. Dodijeljena je prva nagrada (1. mjesto) i dvije druge nagrade (2. mjesto), a sve ostale grupe (12) su se plasirale na 3. mjesto.

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2025. 116.Turopoljski fašnik-Dječji fašnik, Predškolske grupe. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Poredak: 1.mjesto: DV Čarobna šuma – ”Put u čarobni svemir”, 2. mjesto: DV Lojtrica (Skupina Slonići) – ”Plesna čarolija 50-ih Mini Briljantin”, 2.mjesto: DV Didi – ”Slatkiši’, 3.mjesto: sve ostale predškolske grupe (12).

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Kelnerice, Čuvarice vremena i misteriozno pismo poziva na Zagorkin rođendan

Memorijalni stan na Dolcu otkrit će vam tajne najutjecajnije Hrvatice koja je rođena prije više od 150 godina.

Objavljeno

na

Objavio/la

Brojimo sitno do rođendana prve hrvatske profesionalne novinarke i najčitanije spisateljice, Marije Jurić Zagorke.

Rođena Vrbovčanka (02.ožujka 1873., Negovec pokraj Vrbovca) bila je borkinja za ženska prava, no najbolje da detalje o njenom životu i stvaralaštvu upoznate sami.

Kao i svake godine, uoči Zagorkinog rođendana, održava se zanimljiv višednevni program u njenom Memorijalnom stanu na Dolcu broj 8. Stan vodi Centar za ženske studije i ove vas godine poziva na obilježavanje 152. obljetnice njena rođenja.

Program ispunjen šetnjama, performansom, predstavom, igrom, kao i nezaobilaznim stručnim vodstvima po Memorijalnom stanu, financijski podržava Grad Zagreb u kojem je Zagorka provela većinu života.

Na sva događanja potrebne su prijave:

Nastavite čitati

Kultura

Zajednica dodijelila ugovore o financiranju

Za nastavak vrijednog rada i čuvanje nematerijalnog kulturnog blaga, sredstva je osigurao Grad.

Objavljeno

na

Objavio/la

Predsjednik Zajednice kulturno umjetničkh udruga grada Velike Gorice Vladimir Šarkelj, u Društvenom domu u Donjoj Lomnici, uz domaćinstvo KUD-a Nova Zora, članicama Zajednice uručio je ugovore o financiranju.

– Hvala Gradu na čelu s gradonačelnikom Krešimirom Ačkarom na konstantnoj potpori amaterizmu u gradu putem naše Zajednice – poručili su okupljeni.

Riječ je o 18 članica Zajednice koje ju čine najvećom na području Zagrebačke županije. Svaka članica ima brojne programe u kojima građani ostvaruju svoj kulturni i umjetnički potencijal u sviranju, plesanju, dramskoj ili vokalnoj izvedbi.

Uz financijsku podršku Grada Velike Gorice koja je u proračunu osigurala sredstva za njihov rad, možemo očekivati još jednu plodonosnu, rasplesanu i raspjevanu, te godinu punu gostovanja.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice obilježila Valentinovo

Objavljeno

na

Objavio/la

Danas je Valentinovo ili Dan Sv. Valentina koji se obilježava i kao Dan zaljubljenih. Umirovljenici iz Udruge umirovljenika Grada Velike Gorice, 175 članova iz 16 podružnica odazvali su se na tradicionalno druženje ”Valentinovo”, koje je održano jučer (četvrtak, 13. veljače 2025.) u Restoranu Medanović u Okuju.

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uz piće dobrodošlice za sve, ženama je dodatno uručivan simboličan dar, ”srce” s natpisom ”Ljubav nikad ne prestaje”. Predsjednica Udruge Vera Šebrek pozdravila je nazočne i izrazila zadovoljstvo njihovim brojnim odzivom. Spomenula je brojne aktivnosti koje čekaju Udrugu te naglasila kako sve Podružnice trebaju do kraja travnja 2025. održati godišnje skupštine.

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Raspoloženi posjetitelji, svečano odjeveni, uživali su u veselom druženju, a šest konobara, sportski građeni, bili su na usluzi, hitro i s osmjehom.

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Raspoloženje u restoranu dodatno je podizao Darko Janječić svirkom i pjesmom za svačiju dušu.

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica – Okuje, 13.02.2025. Udruga umirovljenika Grada Velike Gorice – Valentinovo u Restoranu Medanović. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Uz Majčin dan, Valentinovo je dan kada se kupuje i poklanja najviše cvijeća.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Je li nam lagao Marko Polo? Otkriva Put svile Jasena Boke

Što je sve Polo izmislio i gdje vjerojatno uopće nije bio, donosi izuzetno zabavan, ponekad tužan, ali vrlo dirljiv putopis u formi romana.

Objavljeno

na

Objavio/la

Jedan od najčitanijih hrvatskih putopisaca dolazi u ponedjeljak, 17. veljače u Gradsku knjižnicu Velika Gorica, gdje će predstaviti svoju novu putopisnu knjigu Na putu svile – Kako nam je lagao Marko Polo.

Jasen Boka donosi svojevrsni vremeplov, oslikavajući život u nama dalekim zemljama u kojima ljudi još uvijek žive u nekom prošlom vremenu.

Opisuje slavnu rutu iz Kine prema Europi, mijenjajući pritom sva moguća prijevozna sredstva – od deva, taksija, džipova do autobusa za spavanje, ali stavljajući područje u povijesni kontekst. Zahvaljujući komentarima i citatima slavnog trgovca Marka Pola, doznajemo što je sve izmislio i gdje vjerojatno uopće nije bio!

Predstavljanje knjige počinje u 19 sati, a više detalja pročitajte ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.