Povežite se s nama

Kultura

Jura je stigel u Gradiće! Mještani su proslavili Jurjevo uz krijes, ples i tradiciju

Poseban doprinos večeri dali su i najmlađi članovi KUD-a sa svojom izvedbom „Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni”.

Objavljeno

na

Jučer je u Gradićima iza Društvenog doma održana svečana proslava Jurjeva, proljetnog blagdana koji svake godine okuplja mještane i posjetitelje. Organizatori su ovom prigodom upriličili bogat kulturno-umjetnički program, a središnji trenutak večeri bilo je tradicionalno paljenje jurjevskog krijesa.

Simbol topline, svjetla i dolaska plodnijih dana obasjao je okupljene dok su uživali u nastupima Kulturno-umjetničkog društva Gradići i gostiju iz Folklornog ansambla Turopolje.

Poseban doprinos večeri dali su i najmlađi članovi KUD-a sa svojom izvedbom „Prešel je prešel pisani Vuzem, došel je došel Jura zeleni”.

Također tu su bili i domaći kolači koji su dodatno zasladili atmosferu za sve posjetitelje. Događanje je proteklo u znaku zajedništva i očuvanja kulturne baštine.

Iz KUD-a Gradići zahvalili su svima koji su sudjelovali u organizaciji i manifestaciji.

„Dragi prijatelji, mještani, djeco…zahvaljujemo svima na sudjelovanju u manifestaciji Jurjevskih običaja. Vaš doprinos očuvanju tradicije, običaja i narodnog blaga bio je neprocjenjiv, a vaša prisutnost obogatila je cijeli događaj. Uspjeli smo u zajedništvu oživjeti duh prošlih vremena i prenijeti dio te baštine novim generacijama. Veselimo se budućim susretima i zajedničkom njegovanju naše kulturne baštine! Hvala DVD Gradići i prijateljima iz FA Turopolje“, poručuju iz KUD-a.

Kultura

Predavanje o turopoljskim toponimima stiže u knjižnicu

Objavljeno

na

Objavio/la

U utorak 24. ožujka u 18 sati, u Središnjem odjelu Gradske knjižnice, održat će se predavanje o toponimima u Turopolju.

Predavanje pod nazivom „Zemlja govori“ održat će jezikoslovka i književnica Nives Opačić, a organiziraju ga Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Velika Gorica te Gradska knjižnica Velika Gorica.

Riječ je o temi koja istražuje značenje i porijeklo naziva mjesta, odnosno što oni mogu otkriti o povijesti, jeziku i identitetu prostora Turopolja.

Susret će moderirati upraviteljica Zavoda Katja Matković Mikulčić, a ulaz za sve posjetitelje je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Otvorena Stencil art izložba u Galeriji Trumbetaš

Objavljeno

na

Objavio/la

Stencil art izložba ”I got something to s(pra)ay umjetnika Igora Limani Lime otvorena je danas (petak, 20.03.2026.) u Galeriji Trumbetaš u Pučkom otvorenom učilištu u Velikoj Gorici. Uvodnu riječ imao je Dražen Kurilovčan, voditelj Odjela za kulturu.

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

U izložbenom letku je napisano: ”Igor Limani Lima umjetnik iz Zaprešića svoju karijeru počeo je graditi još u ranom djetinjstvu kao veliki ljubitelj grafiti umjetnosti. Počeo je s crtanjem slova na papiru te polako kreće izlaziti na gadske zidove crtajući sa sprejevima, ponekad i na rubu zakona. Kroz dugi niz godina slikanja sa sprejevima pronalazi se najviše u inačici grafita tzv. stencil artu.

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Njegova umjetnost vremenom dolazi do izražaja i publike te karijera kreće uzlaznom putanjom nakon prve samostalne izložbe”Paint it Black”, koja je održana u jednom lokalnom caffe baru 2021. godine. Danas Limani ima iza sebe 7 samostalnih i nekoliko skupnih izložbi. Aktivan je u slikanju na platnu, oslikavanju murala, grafita i oslikavanju vozila po narudžbama.

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Radio je za mnoge poznate osobe. Nositelj je certifikata kao umjetnik, koji je pridonio liku i djelu Arnolda Schwarzeneggera. Sudionik je na prvom zagrebačkom street art festivalu te bilježi kolaboracije s drugim poznatim umjetnicima. Godine 2025. s kolegom Božom KLepcem – Mase osniva grafit duo Kings OF Walls te djeluju zajedno u izradi murala i raznih projekata uređenja interijera i vanjskih zidova.

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Njegovom osmom samostalnom izložbom ”I got something to s(pr)ay” Lima želi privući pažnju na sprej, koji nije nužno simbol vandalizma, već i medij umjetnosti.”

Velika Gorica, 20.03.2026. Stencil art izložžba u Galeriji Trumbetaš. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izložba ostaje otvorena do 05.04.2026. godine.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

326. Matičin četvrtak – saznajte tko je osvojio “Turopoljsku poculicu”

Nagradit će se najbolje kratke priče na standardnom i kajkavskom narječju.

Objavljeno

na

Objavio/la

Ogranak Matice hrvatske organizira 326. Matičin četvrtak, 19. ožujka, na kojem će dodijeliti nagrade najboljim autorima 17. književnog natječaja “Turopoljska poculica”. Program počinje u 17 sati na adresi Šetalište Franje Lučića 15, a moguće ga je pratiti i online.

Na natječaj za 2025. godinu pristigla su 42 rada, a stručni žiri odabrao je najbolje priče u dvije kategorije te još po dva rada u užem izboru.

U kategoriji standardnog jezika pobijedila je Jelena Stanojčić iz Zagreba s pričom “Majka”, dok su u užem izboru Ljiljana Haidar Diab i Mirko Devčić. Na kajkavskom narječju najbolji je Mario Surjak iz Ivanca s pričom “Homo sapijensi opali z Marsa”, a među finalistima su Darko Raškaj i Štefica Dianežević.

Kao i uvijek, ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

Rekordan interes za natječaj u pisanju poezije – stigle prijave iz Hrvatske i inozemstva

Prijavili se autori svih generacija.

Objavljeno

na

Objavio/la

Na treće izdanje natječaja u pisanju poezije koji organizira Gradska knjižnica Velika Gorica pristigla su ukupno 102 rada iz Hrvatske i inozemstva, čime je zabilježen najveći odaziv otkako se natječaj provodi. Nakon zatvaranja prijava, pjesme su predane stručnom žiriju koji će odabrati najbolje radove, a pobjednici će biti proglašeni 19. ožujka na završnoj večeri u knjižnici.

Prijave su stigle iz različitih dijelova Hrvatske, ali i iz Slovenije i Irske. Autori dolaze iz svih generacija, od 19-godišnjaka do pjesnika starijih od 70 godina, a gotovo 90 % prijava poslale su autorice.

O pristiglim radovima sada odlučuje tročlani žiri u sastavu Marija Cvetnić Hubak, Ana Matak i Zdenka Mlinar.

Završna večer natječaja održat će se 19. ožujka, u 18 sati u knjižnici. Program počinje književnim susretom s pjesnikinjom Dunja Bahtijarević, nakon čega slijedi proglašenje pobjednika i čitanje odabranih pjesama.

Nastavite čitati

Kultura

U nedjelju gradska smotra folklora – na pozornici 13 kulturno-umjetničkih društava

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju, 15. ožujka, u dvorani Gorica održat će se gradska smotra folklora. Program počinje u 17 sati, a publiku očekuje večer posvećena tradiciji, plesu i narodnim nošnjama.

Smotru organizira Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Grada. Na pozornici će se predstaviti čak 13 folklornih društava, a to su KUD Ščitarjevo, KUD Dučec iz Mraclina, KUD Mičevec, KUD Stari grad iz Lukavca, KUD Nova zora, KUD Velika Mlaka, FA Šiljakovina, KUD Gradići, KUD Veleševec, KUD Čiče, KUD Kravarsko, OSS Buševec te FA Turopolje.

 

Nastavite čitati

Reporter 457 - 26.02.2026.

Facebook

Izdvojeno