Povežite se s nama

Zdravlje

Jeste li ga vidjeli? Nestao Ivan Graber, obitelj moli za pomoć

Objavljeno

na

Jučer oko 18 sati izgubio se Ivan Graber (72) iz Velike Gorice, a njegova kćer Natalija moli za pomoć i informacije. Svog oca zadnji je put vidjela kod Kuglane na Gradskom stadionu, a kasnije je viđen i u Rakarju.

“Vozi crvenu Hyundai elantru, registracija ZG 5799 DA. Na sebi ima crnu polo majicu, crne samterice i smeđe tenisice. Ima sijedu kosu, plave oči i visok je oko 185 centimetara. Molim sve koji su ga vidjeli da jave na 098/418739″, ispričala je Natalija Graber Kvakan.

HOTNEWS

MINISTRICA U VELIKOJ GORICI Obišla lokaciju buduće Dnevne bolnice i gradske zdravstvene ustanove

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana, a koji će biti gotov do kraja godine.

Objavljeno

na

Objavio/la

Lokaciju buduće Dnevne bolnice u Velikoj Gorici danas je u društvu gradonačelnika Krešimira Ačkara obišla ministrica zdravstva Irena Hrstić – objavili su iz Grada Velike Gorice.

Gradonačelnik Ačkar tom je prilikom naglasio važnost ovog strateškog projekta uvrštenog u Program Vlade Republike Hrvatske, koji predstavlja značajan iskorak za zdravstveni sustav grada Velike Gorice i šireg područja Zagrebačke županije, odnosno za gotovo 76 tisuća stanovnika Velike Gorice, kao i stanovnika okolnih općina koje gravitiraju gradu.  

Istaknuo je da su analize i istraživanja provedena na lokalnoj razini pokazala kako je upravo dostupnost medicinskih usluga jedan od najizraženijih prioriteta građana.

Dodao je kako će izgradnja dnevne bolnice omogućiti pružanje niza zdravstvenih usluga na lokalnoj razini, čime će se značajno smanjiti potreba za odlascima u zagrebačke bolnice, a time i smanjiti pritisak na već opterećeni zdravstveni sustav glavnog grada. 

Dogovoreno je kako će formirana radna skupina, koju čine predstavnici Grada i stručnjaci iz zdravstvenog sektora, definirati konkretne faze projekta, izraditi vremenski okvir provedbe kao i odrediti medicinske djelatnosti koje će buduća bolnica obuhvaćati.

Paralelno s tim, Ministarstvo zdravstva pokrenut će izradu idejnog projekta, čime se ulazi u početnu fazu konkretne realizacije. 

Grad Velika Gorica pokrenuo je korake za prenamjenu prostornog plana za potrebe izgradnje buduće dnevne bolnice, a koji će biti gotov do kraja godine.

Riječ je o parceli površine gotovo 50 tisuća četvornih metara, smještenoj uz Aveniju Pape Ivana Pavla II., u neposrednoj blizini budućeg nogometnog kampa Hrvatskog nogometnog saveza. Ministrica Hrstić i gradonačelnik Ačkar također su obišli i gorički Dom zdravlja kao i hitnu medicinsku službu.  

Dnevna bolnica u Velikoj Gorici pacijentima će nuditi širok spektar najpotrebnijih medicinskih usluga, uključujući specijalističke ambulante, malu kirurgiju i druge dijagnostičke i terapijske postupke koji su standardni u sklopu dnevnih bolnica.  

Ovo će biti prva takva ustanova u Zagrebačkoj županiji koja će omogućiti veću dostupnost i kvalitetu zdravstvene zaštite, te je konkretan korak u smjeru decentralizacije zdravstvene skrbi, ravnomjernijeg razvoja regija i izgradnje sustava koji je prilagođen stvarnim potrebama građana. 

(Foto: Grad Velika Gorica)

Nastavite čitati

Vijesti

APEL Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu hitno treba pomoć darivatelja!

Trenutačno su premale zalihe krvi krvnih grupa A+, A-, B-, 0+ i 0-

Objavljeno

na

Objavio/la

– Radi smanjenih zaliha krvi pozivamo darivatelje i sve zdrave odrasle osobe na darivanje krvi. Krv možete darivati u Hrvatskom zavodu za transfuzijski medicinu u Petrovoj 3 u Zagrebu, kao i na akcijama koje organiziraju gradska društva Crvenog križa – primili smo obavijest telefonskim pozivom iz Zavoda.

Trenutačno su premale zalihe krvi krvnih grupa A+, A-, B-, 0+ i 0-, a niske zalihe bilježe krvna grupa B+.

– Odazovite se darivanju i osnažite Zavod novim zalihama koje su neophodne pacijentima. Zahvaljujemo vam na dobroti i humanosti – poručuju iz Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu.

Postupak darivanja krvi jednak je kao i kod prvog darivanja te traje oko 15-20 minuta. Uključuje ispunjavanje upitnika, određivanje hemoglobina, liječnički pregled te postupak darivanja pune krvi. Također, krv se svaki puta testira, provjerava se hemogobin i potvrđuje krvna grupa i obavljaju se testiranja na krvlju prenosive bolesti.

Podsjećamo kako su prve akcije na području Zagrebačke županije 07. i 08. srpnja u Samoboru, u sjedištu društva. Kako je riječ o hitnoj potrebi i nestašici gotovo svih krvnih grupa – požurite u Petrovu 3!

Nastavite čitati

Vijesti

Nova studija pokazuje: virtualna kolonoskopija najpouzdanija metoda u ranom otkrivanju raka debelog crijeva

Stalno dostupna usluga Medicinskog centra Gorica.

Objavljeno

na

Iako u Hrvatskoj, za razliku od, primjerice, SAD-a, još nemamo mogućnost DNK testiranja stolice u probiru raka debelog crijeva, najnovije studije pokazuju kako imamo na raspolaganju nešto još korisnije – virtualnu kolonoskopiju, stalno dostupnu i važnu uslugu Medicinskog centra Gorica.

Što je virtualna kolonoskopija i zašto je trenutačno najbolji oblik pregleda u smislu ranog otkrivanja polipa i karcinoma debelog i završnog crijeva, saznajte u nastavku.

Kad govorimo o raku debelog i završnog crijeva, postoje dvije važne vijesti. Prva, nažalost negativna, je da je riječ o jednom od najsmrtonosnijih oblika raka u svijetu te da je najčešći novodijagnosticirani rak u Hrvatskoj i drugi najčešći uzrok smrti od malignih bolesti, odmah nakon raka pluća. 

Druga, ona dobra, je da se čak 90% slučajeva može uspješno izliječiti ako se bolest dijagnosticira u ranom stadiju. Upravo zato redoviti preventivni pregledi, edukacija i primjena suvremenih dijagnostičkih metoda imaju ključnu ulogu u borbi protiv ovog karcinoma.

 

  • Kako nastaje rak debelog crijeva i zašto ga je teško otkriti na vrijeme?

Rak debelog i završnog crijeva najčešće se razvija iz polipa – dobroćudnih izraslina koje se tijekom godina mogu pretvoriti u zloćudne tumore. Nažalost, u ranoj fazi bolest najčešće ne izaziva nikakve simptome, zbog čega mnogi pacijenti dolaze liječniku tek kada je rak već uznapredovao. Tada liječenje postaje zahtjevnije, a šanse za izlječenje znatno se smanjuju.

Zahvaljujući redovitim pregledima, moguće je na vrijeme otkriti i ukloniti polipe, čime se sprječava daljnji razvoj bolesti. Zbog sve češće pojave bolesti kod mlađe populacije, mnoge zdravstvene institucije,  uključujući Američku radnu skupinu za preventivne usluge, snizile su preporučenu dob za početak probira na 45 godina.

U SAD-u, konvencionalna kolonoskopija još uvijek je dominantna metoda probira, iako je riječ o najskupljoj i najinvazivnijoj opciji.

Dr. Nikola Leder

  • Kako izgleda probir u Hrvatskoj?

Od 2008. godine u Hrvatskoj se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva, koji uključuje testiranje stolice na nevidljivo (okultno) krvarenje (FOBT test) kod osoba u dobi od 50 do 74 godine. Riječ je o kućnom testu koji se šalje poštom, a pozitivan nalaz upućuje pacijenta na klasičnu kolonoskopiju – pregled koji, premda važan, mnogima izaziva nelagodu.

Iako je ovaj oblik probira koristan i pristupačan, on ima svoja ograničenja – ponajprije nižu osjetljivost u usporedbi s naprednijim metodama koje se koriste u svijetu, poput DNK testiranja stolice (mt-sDNA). Nažalost, i odaziv građana u Hrvatskoj je nizak – odazvalo se tek 34% pozvanih, a samo 75% njih u konačnici dostavilo uzorak.

Nastavite čitati

Vijesti

LJEKARNE SAVJETUJU Magnezij: superheroj u više od 300 enzimskih sustava

Jabuke uzgojene 1914., imale su 5 puta više magnezija nego one uzgojene 1992. godine.

Objavljeno

na

Na sam spomen magnezija, većina će nas pomisliti na grčeve u mišićima, ali priča o tom važnom mineralu mnogo je šira. Radi se o elementu neophodnom za normalno funkcioniranje cijelog organizma.

Dovoljno je spomenuti da je magnezij potreban za aktivnost više od 300 enzimskih sustava pa da nam postane jasno koliko je važna njegova uloga u organizmu bilo da pričamo o proizvodnji energije u tijelu, formiranju kostiju, metabolizmu bjelančevina, ugljikohidrata i masti, zgrušavanju krvi, zaštiti funkcije srčanog mišića, prijenosu živčanih impulsa… 

Vrijednost magnezija u tijelu 

Približno 70% magnezija u ljudskom tijelu nalazi se u koštanom tkivu dok je ostatak raspoređen u mekim tkivima. Vrlo mala količina magnezija u našem organizmu raspoređena je u tkivnim tekućinama stoga se vrijednosti magnezija u tijelu ne mogu jednoznačno i pouzdano odrediti iz krvi, analizom seruma ili plazme zbog čega je važno obratiti pozornost i prepoznati simptome nedostatka magnezija u organizmu.  

Odrasla osoba u prosjeku treba 300 do 400 mg magnezija dnevno (420 mg na dan za muškarce, odnosno 320 mg na dan za žene) pri čemu treba imati na umu da dnevna potreba za magnezijem može biti i veća ovisno o dnevnim aktivnostima i fiziološkim stanjima kao što su trudnoća i dojenje, sportske aktivnosti, kronične bolesti (poput dijabetesa) i stresne situacije. Budući da ljudsko tijelo ne može samo proizvesti magnezij, potrebno ga je uzimati hranom. Bogat izvor magnezija su tamno zeleno lisnato povrće kao što su npr. blitva, špinat, cikorija, rikola budući da je magnezij sastavni dio klorofila (zelenog pigmenta biljaka), zatim orašasti plodovi (orasi, bademi, lješnjaci, kikiriki, pistacije, indijskim i brazilskim oraščićima) i sjemenke , neprocesuirane žitarice (pšenica, ječam, raž, riža), a manje količine se mogu naći i u mahunarkama (grah, slanutak, soja), voću (banane, jabuke, šljive, kruške), ribi i mesu. Zanimljivo je za spomenuti da su gorka čokolada i kakao također bogati izvori magnezija.

 

Zašto nam fali magnezija u organizmu? 

Do manjka magnezija u organizmu dolazi zbog njegove povećane potrebe u nekim stanjima kao što su trudnoća, rast/razvoj, stres, povećana tjelesna aktivnost neuravnotežene prehrane i unosa namirnica siromašnih magnezijem pojačanog izlučivanja uslijed npr. dojenja, dijabetesa, povećane tjelesne aktivnosti, korištenja nekih lijekova kao što su diuretici ili zbog prekomjerne konzumacije alkohola i laksativa malapsorpcije koja je posljedica starenja ili nekih gastrointestinalnih tegoba i uvjeta u okolišu. Naime, zbog kiselih kiša i umjetnih gnojiva koja se koriste u poljoprivredi tlo je osiromašeno magnezijem što dovodi i do manje koncentracije magnezija u biljkama koje konzumiramo. Tako su jabuke 1914.godine imale 5 puta više magnezija nego one uzgojene 1992.godine 

Rani znakovi nedostatka magnezija u organizmu su najčešće simptomi neuromuskularne slabosti povezani sa grčevima u mišićima, poteškoće s koncentracijom, smušenost, tjeskoba, glavobolja, iritabilnost, nesanica, dismenoreja, probavne smetnje, podložnost stresu… 

Kako doskočiti manjku? 

U situacijama kada nismo u mogućnosti unijeti dnevnu dozu magnezija hranom, poželjno je posegnuti za suplementima.  

Neki od najčešće korištenih oblika magnezija u dodacima prehrani su: 

  •  magnezijev oksid; njegova bioraspoloživost je cca 15%, a najčešća uloga mu je ublažavanje simptoma žgaravice te rješavanje problema zatvora  
  • magnezijev karbonat koji ima nešto veću bioraspoloživost od oksida i primarno se koristi kao antacid magnezijev sulfat poznatiji kao „gorka sol“ koji je osmotski laksativ i koristi se za pripremu organizma prije različitih dijagnostičkih pretraga probavnog sustava  
  • magnezijev klorid čija primjena može biti i oralna i lokalna  
  • magnezijev citrat, oblik koji se dobro resorbira u tijelu te doprinosi opuštanju mišića, smanjenju umora i iscrpljenosti uz to djeluje i kao osmotski laksativ navlačeći vodu u crijevo te omekšavajući stolicu 
  • magnezijev taurat oblik je magnezija za kojeg su novija istraživanja pokazala povoljan učinak na kardiovaskularni sustav te pozitivne učinke kod aritmije i nakon srčanog udara.  
  • magnezijev malat se smatra najboljim oblikom magnezija za sportaše te osobe koje pate od kroničnog umora budući da je malatna kiselina bitna komponenta enzima koji sudjeluju u procesima proizvodnje energije. Za razliku od većine ostalih oblika magnezija koje se najčešće savjetuje uzimati navečer uz obrok zbog njihovog opuštajućeg učinka, ovaj oblik magnezija preporuča se uzimati ujutro. 
  • magnezijev glicinat je oblik koji ima najveću apsorpciju u organizmu a uz taurat ima preventivnu ulogu kod glavobolja, migrena. Može pomoći kod anksioznosti, nesanice, različitih upalnih stanja i dijabetesa. Ne uzrokuje probavne smetnje ili laksativni učinak poput nekih drugih oblika magnezija. 
  • magnezijev treonat je oblik magnezija koji se dobro resorbira i prolazi krvno-moždanu barijeru te poboljšava kognitivne sposobnosti (pamćenje, učenje, koncentracija) 

Vitamin B6 se često dodaje u preparate koji se primjenjuju u suplementaciji magnezija jer je jedan od glavnih čimbenika koji utječu na apsorpciju i pravilno iskorištavanje magnezija u organizmu. Uz vitamin b6, apsorpciju magnezija povećavaju i laktoza te vitamin D, dok je ometaju fitati, vlakna, masnoće, oksalna kiselina, alkohol. Magnezij pomaže apsorpciji kalcija u organizmu, ali i obrnuto. Idealan omjer kalcija i magnezija u organizmu je 2:1. 

Oblici i razlike 

Što se tiče oblika magnezija koji se najčešće konzumiraju, tu je na prvom mjestu magnezij u obliku šumećih tableta te marketinški podaci pokazuju njihov kontinuirani rast u prodaji. Na drugom mjestu su tzv. direkt oblici tj. oblici magnezija u prahu, a na trećem mjestu su oblici u tabletama. Na tržištu su svoje mjesto našle i vode obogaćene magnezijem. 

„Šuma“ podataka i različitih proizvoda magnezija na tržištu može ponekada djelovati zbunjujuće te vam za savjet o najboljem obliku magnezija za vas na raspolaganju stoje ljekarnici Ljekarni Zagrebačke županije. 

Nastavite čitati

Najave

NOVO Subotnja jutra u gradu uz Gorica Rise & Shine

Tuđmanac subotom poziva na „reset“!

Objavljeno

na

Ljeto u gradu postaje još zanimljivije!

Velika Gorica ovoga vikenda dobiva nov, osvježavajuć ritam – subotnja jutra u Parku dr. Franje Tuđmana od ove subote su rezervirana za dobru glazbu, rekreaciju i druženje na otvorenom.

Za to je zaslužno prvo izdanje projekta Gorica Rise & Shine, koje će se održati u subotu, 29. lipnja, od 8 do 12 sati ispred Park Caffea.

Program otvara besplatan grupni trening uz profesionalne trenere Roberta i Antona Buronjija, a nakon aktivnog zagrijavanja slijedi opuštenija faza jutra – DJ set, osvježavajuća pića i lagano druženje pod krošnjama našeg omiljenog Tuđmanca!

Ljetni dodatak ponudi gradskih aktivnosti osmislila je Turistička zajednica grada Velike Gorice, kao odgovor na potrebu za zdravim i pristupačnim sadržajem tijekom ljetnih mjeseci.

– Gorica Rise & Shine stvoren je za sve – one koji žele započeti vikend pokretom, one kojima treba mirno jutarnje resetiranje, kao i one koji traže dobar razlog da ostanu u gradu i ljeto provedu drugačije, bez stresa i gužvi – poziva Zajednica.

Događanja će se održavati svake subote ujutro, sve do kraja ljeta, uz raznolik sadržaj koji uključuje tematske treninge, glazbene nastupe, gostovanja i razna iznenađenja.

– Ulaz i sudjelovanje su besplatni – dovoljno je doći i uživati – poručuju iz gradske Turističke zajednice.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno