Povežite se s nama

Vijesti

FOTO Jesen u Kurilovcu u znaku zimnice

Posjetitelji su uživali u bijelim i žutim žgancima te raznim drugim domaćim delicijama

Objavljeno

na

Društveni dom u Kurilovcu ugostio je jednu zanimljivu izložbu. U sklopu manifestacije Jesen u Kurilovcu posjetitelji su mogli vidjeti kako se nekad pripremala zimnica. Vrijedne članice Etno udruge pripremile su je na tradicionalni način.

– Imam tu kiselu papriku koju sam napravila te džemove i pekmeze. Sve je to napravljeno na tradicionalni način. Kako je to nekad moja mama radila, tako ja radim danas. Čuvamo tradiciju – rekla nam je Barbara, članica Etno udruge.

Foto: Anes Šuvalić/cityportal.hr

Naša sugovornica specijalno za ovu priliku ispekla je i tradicionalni turopoljski kukuruzni kruh.

– Napravljen je od domaćeg kukuruznog brašna. Kukuruzno brašno treba popariti pa dodati germu da se digne. Dva puta se mijesi, a onda ide u protvan i peče se dva sata – dodala je Barbara.

Na čelu Etno udruge Kurilovec nedavno se našla jedna energična žena, koja je nedavno održanom Izboru za najuzorniju hrvatsku seosku ženu izabrana je za prvu pratilju. Snježana Dianežević primila se ozbiljnog posla vezanog uz čuvanje turopoljske i kurilovečke tradicije.

– Etno udruga Kurilovec aktivno se bavi očuvanjem tradicije i našeg domaćeg govora, izrađujemo poculice i grbeže, a organiziramo i radionice te izložbe. Danas možete vidjeti kako se na ovom prostoru zadnjih stotinu godina radi zimnica. Nekad nije bilo frižidera, već su se namirnice stavljale u trape i bunare ili su se kiselile – objasnila nam je Snježana.

Ove zanimljivu manifestaciju posjetio je i Josip Kraljičković, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije.

– Ovakve manifestacije i rad udruga jako su važni kako bi se tradicija i običaji prenijeli sa starijih na mlađe. Naša županija bogata običajima, svaki kraj ima svoje specifične običaje, a ponekad sela iz istog kraja pak imaju različite običaje. Zanimljivo je kako u Kurilovcu, koji je zapravo gradsko naselje, čuvaju tradiciju i sjećanje ne to kako se nekad ovdje živjelo i radilo. Upravo ova manifestacija može prerasti u nešto turistički interesantno te privući goste i posjetitelje u Veliku Goricu – istaknuo je pročelnik.

Foto: Anes Šuvalić/cityportal.hr

Posjetitelji su mogli uživati u domaćim bijelim žgancima s kuhanim krumpirom i žutim kukuruznim žgancima prelivenim špekom i lukom. Za domaći govor pobrinula se ekipa iz pučkog kazališta OSS-a Buševec sa svojom predstavom ‘Svoga tela gospodar’.

Galerija fotografija

Gospodarstvo

Imate ideju za projekt? Saznajte kako ga financirati na ovoj radionici

Objavljeno

na

Objavio/la

Razvojna agencija Grada Velike Gorice u suradnji s Nacionalnom kontaktnom točkom programa EU-a „Građani, jednakost, prava i vrijednosti“ poziva sve zainteresirane na interaktivnu radionicu projektnih ideja koja će se održati 11. veljače u VG Poduzetničkom inkubatoru, od 10 do 16 sati.

Radionica je prilika za sve koji žele doznati više o trenutačno otvorenim i planiranim natječajima za financiranje projekata u ovoj godini te razraditi vlastite ideje kroz praktične vježbe u grupama.

Sudjelovanje zahtijeva prethodnu prijavu, a zainteresirani se mogu prijaviti najkasnije do 9. veljače ovdje.

Nastavite čitati

Vijesti

Spomen park 153. brigade otvara vrata za Noć muzeja

Objavljeno

na

Objavio/la

U petak, 30. siječnja, Spomen park 153. brigade Hrvatske vojske u Velikoj Buni, na adresi Filipovići 14 bit će otvoren za sve posjetitelje u sklopu Noći muzeja.

Izložba pod nazivom “Sjećanja koja nas obvezuju” koju organizira Udruga pripadnika 153. brigade HV-a – Velika Gorica, traje od 18 do 23 sata, a posjetitelji će moći pogledati izložbe i sadržaje posvećene goričkoj brigadi.

Nastavite čitati

Vijesti

19. Dan mimoza u Velikoj Gorici – informirajte se o preventivnim pregledima i cijepljenju

“Rak vrata maternice gotovo je u potpunosti izlječiv ako se otkrije na vrijeme”.

Objavljeno

na

Objavio/la

U subotu, 24. siječnja, od 10 do 12 sati u Tržnom centru u Velikoj Gorici održat će se javnozdravstvena i edukativna akcija povodom 19. Dana mimoza, Nacionalnog dana borbe protiv raka vrata maternice, koju zajednički organiziraju Liga protiv raka Zagrebačke županije, Turistička zajednica grada Velike Gorice, Gimnazija Velika Gorica i Veleučilište Velika Gorica. Riječ je o dijelu nacionalne kampanje koja se istodobno provodi u brojnim gradovima diljem Hrvatske, s ciljem informiranja građana i poticanja na prevenciju.

Ovogodišnja akcija usmjerena je na podizanje svijesti o važnosti redovitih ginekoloških pregleda te cijepljenja protiv HPV-a, koje se smatra najučinkovitijom preventivnom mjerom. Posebnu težinu ovogodišnjem obilježavanju daje i činjenica da Liga protiv raka Zagrebačke županije slavi 15 godina djelovanja, tijekom kojih je kontinuirano radila na edukaciji javnosti i unapređenju onkološke zaštite.

Poručuju kako je rak vrata maternice gotovo u potpunosti izlječiv ako se otkrije na vrijeme, a HPV cijepljenje, koje se preporučuje i djevojčicama i dječacima, štiti ne samo od ove bolesti nego i od drugih karcinoma povezanih s virusom, dok redoviti preventivni pregledi mogu biti presudni za spašavanje života.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, svake godine u Hrvatskoj se dijagnosticira oko 300 novih slučajeva raka vrata maternice, dok oko 120 žena izgubi život od ove bolesti, često u mlađoj dobi.

Nastavite čitati

Vijesti

Oldtimer klub Turopolje za Noć muzeja vozi “1000 kilometara sjećanja” – restauratori u prvom planu

Posjetitelji će moći pogledati restaurirana vozila, ali čuti i priče iza njih.

Objavljeno

na

Objavio/la

Oldtimer klub Turopolje će u petak, 30. siječnja, od 18 do 23 h, u VS-centru Štarkelj u Mičevcu sudjelovati u 21. Noći muzeja izložbom “1000 kilometara sjećanja”, na kojoj će posjetitelji moći razgledati starodobna vozila i uživo razgovarati s njihovim restauratorima, uz organizirani parking i prigodnu okrjepu.

Ovogodišnji nastup turopoljskih oldtimerista u Noći muzeja razlikovat će se od prijašnjih jer fokus neće biti samo na izloženim vozilima, nego ponajprije na ljudima koji su ih vratili u život. Klub želi približiti “nevidljivu” stranu restauracije, godine rada, znanja i strpljenja koje stoje iza svakog obnovljenog primjerka.

“Imamo u udruzi članove koji se baš aktivno bave samom restauracijom, bilo profesionalno, poluprofesionalno ili amaterski, oni se upuštaju u jednu avanturu sa svakim starim autom ili motorom kojeg obnavljaju iz nule. Oni će biti te osobe koje će biti zvijezde ove Noći muzeja u Mičevcu, sa svojim eksponatima koje će izložiti i o kojima će pričati građanima o tome kako gdje i kako su nabavili vozilo, kako su ga restaurirali, koliko su vremena na to potrošili kako bi ga stavili u prvo izvorno stanje kakvo je bilo u samom početku svog života”, objašnjava Vladimir Štarkelj, predsjednik Oldtimer kluba Turopolje.

U unutarnjem prostoru VS-centra Štarkelj bit će postavljena zbirka povijesnih motocikala, dok će ispred zgrade biti izloženi automobili članova, neki obnovljeni, a neki već kupljeni u restauriranom stanju. Posjetitelji će moći vidjeti i traktore, bicikle te vojna vozila, uključujući nekoliko primjeraka vraćenih u izvorno stanje kakvo su imali u vrijeme Drugog svjetskog rata.

Posebnost programa bit će izravni susreti s restauratorima koji će pričati kako su došli do svojih vozila, kako su ih obnavljali i koliko je taj proces trajao. “Mislim da će ta priča iza njih, koju će oni ispričati biti najbitnija, da se vidi koliko je to velika ljubav uložena u taj posao i taj hobi i da i drugi građani vide u tome veliku vrijednost i da taj oldtimer svijet u Hrvatskoj se diže svake godine na jedan viši nivo kako gledamo i u Švicarskoj, Italiji i Njemačkoj i da naše priredbe budu što kvalitetnije i što posjećenije, tako da iz više zemalja dođu nas posjetiti”, dodaje Štarkelj.

Kako bi priča bila što autentičnija, dio članova pojavit će se u kostimima iz razdoblja kojem pripadaju njihova vozila, čime organizatori žele dodatno dočarati atmosferu prošlih vremena.

Bit će različitih vrsta vozila, a kako predsjednik ističe, svi radovi su jednako cijenjeni. “Mi cijenimo svakoga. Tako imamo i najmlađeg restauratora jednog Tomosa T12 iz 1950-ih godina, tzv. Kolibri. Tu ljubav koje to dijete ima prema tom motoriću, kojeg je i s pomoću svog oca to i obnovilo i recimo neki skuplji Jaguar, moramo poštivati jednako.

Kako bi izbjegli gužve iz prethodnih godina, klub najavljuje bolje organiziran parking za posjetitelje te ponudu osvježenja, kobasica, kuhanog vina i čaja.

Iz Oldtimer kluba Turopolje poručuju kako im je cilj podići razinu ovakvih događanja i privući publiku i izvan Hrvatske. Dolazak su već najavili gosti iz Mađarske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, a u tijeku su i razgovori s posjetiteljima iz Češke.

Nastavite čitati

promet

FOTO Novi semafor na ulazu u grad!

Radovi na ulazu u grad trebali b biti gotovi za 15-ak dana.

Objavljeno

na

Nakon zimskih vremenskih uvjeta koji su „zakočili“ radove na otvoreneom, rekonstrukcija dionice Sisačke ulice na ulazu u Veliku Goricu s istoka, trebala bi biti gotova kroz 15-ak dana – potvrđeno je iz Hrvatskih cesta.

Do tada, radi proširenja prometnice, slijedi iskop i ugradnja rubnjaka, asfaltiranje i postavljanje prometne signalizacije.

Ono što je trenutačno aktualno je postavljanje novog semafora kod skretanja za autokuće.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno