Povežite se s nama

Zanimljivosti

Je li bolje tuširati se ujutro ili navečer? Evo što kažu stručnjaci

Dok jedni ne mogu započeti dan bez tuširanja, a drugi ne žele leći u krevet bez toga, mikrobiologinja otkriva koji je izbor bolji.

Objavljeno

na

Foto: Pixabay/pexels.com

Dr. Primrose Freestone, viša predavačica kliničke mikrobiologije sa Sveučilišta u Leicesteru, otkriva zašto bi jutarnje tuširanje moglo biti bolji izbor od večernjeg. U članku objavljenom na platformi The Conversation, kojeg prenosi Ordinacija.hr, istaknula je znanstvene razloge zašto jutarnja higijena donosi više koristi i za tijelo i za posteljinu.

Iako se čini da je izbor trenutka za tuširanje stvar osobne navike, znanost nudi konkretnije odgovore. Tijekom dana, naša koža nakuplja znoj, masnoće, zagađivače, pelud i prašinu, što sve pogoduje razvoju bakterija. Večernje tuširanje svakako uklanja dio tih nečistoća i smanjuje količinu prljavštine koja završava na plahtama.

Međutim, dr. Freestone upozorava kako se tijelo znoji i tijekom noći, bez obzira na temperaturu. Taj znoj postaje hrana za mikrobe s kože, što može dovesti do neugodnog mirisa već ujutro. Osim toga, tijekom noći odbacuju se stanice kože koje hrane grinje, čije nakupljanje može izazvati alergije i pogoršati simptome astme, posebno ako se posteljina ne mijenja redovito.

Jutarnje tuširanje, prema mišljenju dr. Freestone, pomaže u uklanjanju znoja, bakterija i mrtvih stanica kože koje su se nakupile tijekom noći. Time se ne samo čisti tijelo, već se i smanjuje mogućnost razvoja neugodnih mirisa tijekom dana. Oblačenje čiste odjeće na svježe oprano tijelo dodatno pojačava osjećaj svježine i higijene.

Neovisno o terminu tuširanja, dr. Freestone savjetuje redovitu izmjenu posteljine, barem jednom tjedno, kako bi se uklonile nataložene nečistoće, znoj, bakterije i mrtve stanice kože koje se skupljaju tijekom spavanja.

Iako večernje tuširanje ima smisla u kontekstu čiste posteljine, znanstveni argumenti ipak staju na stranu jutarnjeg tuširanja. Ne samo da ono uklanja sve što se na tijelu nakupilo tijekom noći, već pomaže i u duljem održavanju osjećaja čistoće i svježine tijekom dana.

Zanimljivosti

Roditelji otkrili trikove koji im pomažu u svakodnevnom odgoju djece

Roditelji su podijelili najučinkovitije, ali i najkreativnije trikove za odgoj djece.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

Roditelji iz različitih sredina podijelili su svoje provjerene trikove za odgoj djece putem Reddita, s ciljem da olakšaju svakodnevne izazove poput pospremanja igračaka, prehrambenih navika i odlaska na spavanje. 24sata.hr istaknuo je one koji su ostali najzapaženiji.

Kreativne metode

Neki roditelji pribjegavaju nekonvencionalnim kaznama koje su djeci ostale u dugotrajnom sjećanju. Tako je jedan otac, umjesto da jednostavno oduzme mobitel kćeri, od nje tražio da napiše devet razloga zašto je čovjek. Zadatak koji je trajao satima i izazvao filozofska pitanja. Drugi su pak koristili emocionalnu distancu kao kaznu, sestrama je bilo zabranjeno ne samo da razgovaraju, nego i da se gledaju, što se pokazalo posebno djelotvornim.

Nadalje, roditelji su često koristili maštovite metode kako bi nadmudrili dječji otpor. Jedan otac bi svom sinu ujutro zadavao misiju da otkrije koja mu noga brže trči, pretvarajući buđenje u igru. Kod cijepljenja, strah je ublažen rečenicom da će dijete dobiti „pet malih injekcija umjesto jedne velike”, što je dijete potpuno smirilo.

Drugi trik uključuje korištenje mobitela kao kazne, ali ne oduzimanjem, nego pretrpavanjem memorije s 500 majčinih selfija koje dijete mora ručno izbrisati. Time se ekran pretvara u alat za disciplinu.

Postavljanje jasnih očekivanja i psihološke igre

Nekolicina roditelja istaknula je važnost jasne komunikacije prije izlazaka, objašnjavajući djetetu kamo idu, koliko će to trajati i kako se očekuje da se ponaša. Time se izbjegava nesporazum i potiče odgovornost.

Taktika „iluzije izbora” također se pokazala učinkovitom. Djetetu se nude dvije opcije, ali obje vode istom cilju. Jedan otac pitao bi sina želi li kositi travu ili prati prozore, čime bi se poticalo samostalno donošenje odluka, dok je stvarna kontrola ostajala u rukama roditelja.

Malo zabave

Od pospremanja igračaka po bojama do natjecanja u slaganju rublja, roditelji su često koristili igre kako bi obavili kućanske zadatke bez prigovora. Za uspavljivanje, koristila se obrnuta psihologija, roditelj bi djetetu rekao da ne mora spavati, nego da će nakon što sestra zaspi jesti slatkiše i igrati igrice, što je uvijek rezultiralo brzim snom.

Trikovi za prehranu i ponašanje

Kreativne taktike pomagale su i u prehrambenim navikama. Jedno dijete bilo je uvjereno da je brokula „cvijet kraljice” koji se ne smije jesti, što je potaknulo suprotno ponašanje. Drugi roditelji su povrće prikazivali kao privilegiju odraslih, čime su izazvali dječju znatiželju i želju za kušanjem. Neki su čak koristili bombone koje dijete ne voli kao „ulaznicu” za juhu, što je brzo prestalo biti privlačno i juha je postala prvi izbor.

U javnosti, roditelji su pribjegavali i javnoj posramljenosti. Kad se djeca loše ponašaju, jedan otac počne pjevati dječje pjesmice. Samo čišćenje grla kasnije je bilo dovoljno da se ponašanje odmah popravi.

Odgoj djece ne dolazi s uputama, ali ovi trikovi pokazuju koliko su domišljatost i humor moćni alati u roditeljstvu. Umjesto borbe, mnogi izazovi mogu postati prilika za povezivanje, smijeh i mirniji dan za cijelu obitelj. Cijeli popis trikova možete pronaći ovdje.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Pet pogrešaka koje vas mogu koštati prodaje doma, stručnjakinja otkriva što mnogi rade krivo

Gotovo polovica kupaca odlučuje o kupnji nekretnine već u prvih pet minuta razgledavanja. Evo što biste trebali izbjegavati kako ne biste izgubili priliku.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Jakub Zerdzicki/pexels.com

Stručnjakinja za pripremu nekretnina za tržište, Liv Conlon, podijelila je pet najčešćih pogrešaka koje vlasnici rade prilikom prodaje svojih domova. Kako prenosi Večernji.hr, u analizi, koju je podržalo istraživanje britanske tvrtke Harron Homes, istaknuto je kako gotovo polovica kupaca odlučuje žele li kupiti nekretninu unutar samo pet minuta razgledavanja. Upravo zbog toga, pravilna priprema prostora može imati presudan utjecaj na uspješnost prodaje.

Prema riječima Conlon, prva velika greška koju vlasnici čine odnosi se na zanemarivanje vanjskog izgleda nekretnine. „Vanjski dio jednako je važan kao i unutrašnjost“, pojašnjava, dodajući da izblijedjela boja, neuredan ulaz i zapušten travnjak mogu ostaviti negativan prvi dojam. Savjetuje prebojavanje ulaznih vrata, košnju travnjaka, dodavanje lončanica te nadogradnju vanjske rasvjete kako bi ulaz bio topao i primamljiv.

Druga česta pogreška je miješanje pojmova čistoće i urednosti. Iako je prostor možda besprijekorno čist, previše namještaja ili vizualnog nereda može stvoriti dojam skučenosti. Conlon predlaže uklanjanje suvišnih komada namještaja i pojednostavljenje dekora, ali i oprez s natrpavanjem ormara jer to može signalizirati nedostatak prostora za pohranu.

Treća pogreška odnosi se na pretjeranu personalizaciju prostora. Stručnjakinja savjetuje uklanjanje osobnih predmeta i zadržavanje neutralnog, ali ugodnog ambijenta. „Vaš dom bi trebao biti odraz vas, osim kada ga pokušavate prodati“, poručuje Conlon, naglašavajući kako kupci žele zamisliti vlastiti životni prostor, a ne gledati tuđi.

Četvrta greška leži u nejasnoj funkciji prostorija. Prostor koji u isto vrijeme služi kao ured, teretana i gostinjska soba može zbuniti potencijalnog kupca. Umjesto toga, preporučuje se jasno definirati namjenu prostora i dodati „lifestyle“ detalje poput kutka za čitanje ili luksuznih dodataka u kupaonici koji prostor čine poželjnijim.

Kao posljednju, ali ne i manje važnu grešku, Conlon navodi loše upravljanje rasvjetom. „Rasvjeta može napraviti ili uništiti prostoriju“, ističe. Preporučuje slojevitu rasvjetu iz različitih izvora, od efektnih lustera do toplih lampi, kao i ugradnju prigušivača za stvaranje ugodnije atmosfere.

U vremenu kada kupci donose odluku o kupnji u svega nekoliko minuta, izbjegavanje ovih pet pogrešaka može biti presudno. Uz nekoliko pažljivo osmišljenih promjena, vlasnici mogu povećati šanse za uspješnu i brzu prodaju, a potencijalnim kupcima pružiti upravo onaj osjećaj „doma“ koji traže.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Vožnja s nebalansiranim gumama može vas skupo koštati, evo kako prepoznati problem na vrijeme

Vibracije pri većim brzinama znak su za uzbunu, donosimo na što trebate obratiti pozornost kako biste izbjegli štetu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: HutchRock/pixabay.com

Vozači često zanemaruju važnost pravilnog balansa guma, no vibracije koje se javljaju tijekom vožnje mogu biti jasan znak da nešto nije u redu. Što su točno nebalansirane gume, kako ih prepoznati i što učiniti ako ih osjetite tijekom vožnje, pitanja su koja postaju ključna kada sigurnost postane ugrožena.

Kako prenosi HAK, Jedan je vozač nedavno iz prve ruke osjetio što znači imati nebalansirane gume. Tijekom vožnje autocestom, već pri brzini od 90 km/h osjetio je lagane vibracije na upravljaču, a pri 110 km/h one su postale gotovo neizdržive. Srećom, putovanje nije bilo hitno te je odmah napustio autocestu i odvezao vozilo na balansiranje guma.

Problem se može dogoditi bilo kojem vozaču, osobito onima koji često voze po lošim cestama ili imaju starije gume. Ne radi se samo o udobnosti, već nebalansirane gume mogu utjecati na cijeli automobil.

Simptomi se najčešće javljaju pri većim brzinama, osobito na autocestama. Dok pri manjim brzinama nećete primijetiti značajnije promjene, na višim brzinama vibracije mogu postati vrlo izražene. Do nebalansiranosti dolazi kada se os naplatka i gume okreće izvan svog idealnog težišta. Razlozi mogu biti brojni:

  • udarci kotača o rubnike ili rupe na cesti
  • istrošenost guma
  • neujednačen rad kočnica
  • slični mehanički problemi.

Ako su nebalansirani prednji kotači, vibracije ćete osjetiti na upravljaču. Kod stražnjih kotača, vibracije se prenose na sjedala. U svakom slučaju, znakovi su jasni i ne treba ih ignorirati.

Nema razloga za paniku, ali je ključno čim prije posjetiti vulkanizersku radionicu. Vožnja s nebalansiranim gumama može ih dodatno oštetiti, a snažne vibracije mogu negativno utjecati i na druge dijelove automobila.

Nije pitanje hoće li, već kada ćete osjetiti posljedice vožnje s nebalansiranim gumama. Ignoriranje znakova može dovesti do skupljih popravaka i smanjene sigurnosti na cesti. Ako primijetite neuobičajene vibracije, reagirajte odmah. Kratak posjet servisu može spriječiti velike probleme.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Ovih 10 rečenica žene često izgovaraju, a muškarci ih ne mogu podnijeti

Mnoge fraze koje žene izgovaraju svakodnevno, muškarcima mogu zvučati prijeteće ili uznemirujuće, pa čak i kad dolaze od voljene osobe.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Alena Darmel/pexels.com

Postoji deset rečenica koje žene često izgovaraju, a muškarci ih doživljavaju kao znakove upozorenja, prijetnje ili čak osobne kritike. Kako piše 24sata, takvi izrazi mogu izazvati nesporazume, nelagodu ili potaknuti sukobe u vezi, čak i kada to nije bila namjera.

U nastavku donosimo popis izjava koje muškarci najčešće navode kao neugodne, zajedno s razlozima zbog kojih ih takve rečenice uzrujavaju ili zbunjuju.

1. „Moramo razgovarati”

Ova fraza kod muškaraca odmah izaziva osjećaj da nešto nije u redu. Čak i kada tema nije ozbiljna, sama formulacija stvara dojam problema i podiže tenzije. Muškarci često preferiraju izravan pristup bez uvoda koji sugeriraju dramu.

2. Stalno spominjanje drugog muškarca

Bez obzira radi li se o kolegi, susjedu ili prijatelju, muškarci ne vole kada njihova partnerica često spominje isto muško ime. Takvo ponašanje često kod njih izaziva sumnju i ljubomoru, jer se pitaju zašto se ta osoba stalno spominje i koliko im je zapravo važna.

3. Raspravljanje s prijateljicama o intimnim detaljima

Dok muškarci često govore općenito o intimnim iskustvima, žene se znaju upustiti u detaljna prepričavanja i analize. Činjenica da netko komentira njihovu izvedbu u krevetu s drugima može izazvati nelagodu i osjećaj povrede.

4. Generaliziranje

Izjave poput “ti uvijek” ili „vi muškarci nikad” odmah izazivaju obrambeni stav. Muškarci osjećaju da se već unaprijed optužuju za nešto, što otežava daljnju komunikaciju i razumijevanje.

5. „Ti mene ne voliš”

Muškarci često svoje osjećaje izražavaju djelima, a ne riječima. Ovakve optužbe im djeluju kao osporavanje njihove ljubavi zbog određenih propusta, što im je teško argumentirano pobiti. Više bi voljeli da partnerica jasno kaže što ju muči.

6. Prigovaranje zbog druženja s prijateljima

Muška prijateljstva često se temelje na jednostavnim aktivnostima i međusobnom poštovanju. Ako žena stalno prigovara na to druženje, muškarci to mogu doživjeti kao prijetnju ili pokušaj kontrole.

7. Ispitivanje o bivšima

Razgovori o prošlim vezama često dovode do uspoređivanja i nelagode. Muškarci takve teme smatraju neugodnima, jer mogu otvoriti prostor za buduće zamjerke i svađe.

8. Sukobi između partnerice i majke

U situacijama kada dođe do nesuglasica između njihove partnerice i majke, muškarci se često osjećaju kao da ne mogu pobijediti. Ne žele birati strane, već traže rješenje bez emocionalnih prepričavanja.

9. „Ne posvećuješ mi dovoljno pažnje”

Ova fraza zvuči generički i često se doživljava kao manipulacija. Muškarci više cijene konkretna ponašanja i izravnu komunikaciju nego općenite optužbe.

10. Ponavljanje starih problema

Neprestano vraćanje na iste teme iz prošlosti stvara osjećaj zamora. Muškarci ne vole dramatične analize bez jasnog cilja, radije bi čuli konkretno rješenje ili prijedlog.

Iako žene ove fraze često koriste bez loše namjere, kod muškaraca mogu izazvati nesigurnost, nelagodu ili frustraciju. Ključ uspješne komunikacije u vezi leži u razumijevanju i prilagodbi s obje strane. Otvoren dijalog bez predrasuda i optužbi može spriječiti nesporazume i ojačati odnos.

Nastavite čitati

Zanimljivosti

Porezna uprava upozorava! Ne otvarajte sumnjive mailove s temom „Plaćanje poreza na dohodak”

Porezna uprava upozorava građane na oprez, šire se prijevarne poruke s naslovom „Plaćanje poreza na dohodak” koje sadrže QR kodove i lažne poveznice.

Objavljeno

na

Objavio/la

Porezna uprava objavila je kako su zaprimljene brojne prijave građana o lažnim email porukama koje dolaze pod nazivom „Plaćanje poreza na dohodak”, a u kojima se od poreznih obveznika traži uplata poreza, prenosi Mirovina.hr. Ove poruke nisu službene i predstavljaju pokušaj internetske prijevare, poznate kao phishing.

Prevaranti koriste trenutačno aktualno razdoblje isplata povrata poreza kako bi zavarali građane. Naime, Porezna uprava je početkom svibnja započela s isplatom povrata poreza na dohodak, a većina građana može očekivati povrat do kraja svibnja, dok će porezna rješenja stizati sve do kraja lipnja. Ove godine pravo na povrat ima više od 840.000 građana.

Iz Porezne uprave poručuju da lažne poruke najčešće sadrže gramatičke pogreške, a nerijetko uključuju i QR kodove te zahtjev za unosom jednokratne lozinke. Građanima se savjetuje da obrate posebnu pozornost na email adresu pošiljatelja.

Dakle, opet se radi o tzv. phishingu, obliku mrežne krađe identiteta, kriminalne aktivnosti u kojoj se pošiljatelj lažno predstavlja kao službena institucija. U ovom slučaju Ministarstvo financija ili Porezna uprava, s ciljem da građane navede na dijeljenje osobnih ili financijskih podataka. Lažne poruke ponekad sadrže i tvrdnje o odobrenom povratu poreza kako bi povećale šanse da korisnik postupi prema uputama iz poruke.

Iz Porezne uprave još jednom pozivaju građane na krajnji oprez te podsjećaju da nijedna državna institucija neće putem emaila tražiti uplatu novca ili dijeljenje lozinki. Dodatne informacije o prepoznavanju i postupanju s lažnim porukama dostupne su ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 448 - 14.05.2025.

Facebook

Izdvojeno