Povežite se s nama

Moja županija

Iz Programa ruralnog razvoja 3 milijuna kuna za farmu za tovno govedarstvo

Objavljeno

na

Završeni su radovi na novoj, modernoj farmi za tovno govedarstvo obitelji Radenović u općini Dubravica, čija su izgradnja i opremanje sufinancirani sredstvima iz Programa ruralnog razvoja s oko 3 milijuna kuna.

Riječ je o obitelji koja se generacijama bavi stočarstvom i poljoprivredom.

– Trenutni kapacitet OPG-a je 150 bikova, a planira se kroz idućih godina da se to digne na 250 komada u proizvodnom ciklusu. Nastavljamo proizvodnju kojom smo se i bavili, ali na jedan puno moderniji i lakši način – rekao je Ivan Radenović, vlasnik OPG-a.

Novoizgrađenu farmu obišla je ministrica poljoprivrede Marija Vučković.

– Nova i moderna staja ovom mladom poljoprivrednom gospodarstvu omogućit će daljnji rast i razvoj, kakav želimo vidjeti u cjelokupnom hrvatskom stočarstvu, a na čemu kontinuirano radimo – istaknula je ministrica Vučković.

– Svatko tko se ozbiljno bavi stočarstvom i poljoprivredom, kao što se generacijama bavi obitelj Radenović, sanja da će jednog dana modernizirati svoje imanje, dignuti ga na jednu višu razinu i učiniti od njega još prepoznatljivije ime među uzgajivačima – rekao je zamjenik župana Ervin Kolarec, istaknuvši kako je Zagrebačka županija u samom vrhu po broju OPG-ova kao i visini potpora koje daje poljoprivrednicima.

Moja županija

Velik dan za Pokupsko – svečano otvoren obnovljeni Vatrogasni dom

Škrinjarić najavio i projekt izgradnje Doma za starije i nemoćne.

Objavljeno

na

Stanovnici i vatrogasci Općine Pokupsko od danas imaju kompletno uređeno mjesto za sve vatrogasne aktivnosti, kao i kulturna zbivanja u ovome kraju. Obnovljena zgrada vatrogasnog doma službeno je otvorila svoja vrata, a svečanosti otvorenja odazvali su se brojni mještani i vatrogasci, kao i uvaženi gosti. 

Vrijednost radova je 1,3 milijuna eura, od kojih je nešto manje od milijun iz Programa ruralnog razvoja, gotovo 96 tisuća eura izdvojila je Zagrebačka županija, putem Ministarstva regionalnog razvoja dobiveno je gotovo 155 tisuća, a sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

–Naši vatrogasci danas dobivaju ono što su i zaslužili. Oni su snaga koja je našim stanovnicima oduvijek na raspolaganju; od ratnih vremena, poplava, požara, nakon potresa, u vrijeme nestašice pitke vode, ali kao podrška hitnoj pomoći i policiji. Ovaj dom je mjesto gdje će sada oni moći organizirati svoju opremu i vozila, kako bi bili spremni za svaku intervenciju, no u zgradi je polovica kvadrature namijenjena za naše udruge i događanja, od najmanjih do najstarijih stanovnika. Time kao Općina ispunjavamo zadatak da osiguramo najbolje moguće uvjete, ne samo u Pokupskom već i u drugim naseljima naše općine – rekao je načelnik Općine Pokupsko Božidar Škrinjarić. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodao je kako je u tijeku izrada idejnog rješenja za još jedan dom u Lukinić Brdu i vatrogasno spremište u Hotnji.  

–Zadali smo si nove obaveze u budućnosti. U planu je u ovoj jezgri općine, na potezu između dječjeg vrtića i zgrade Općine, izgradnja Doma za starije i nemoćne, čime bismo u središtu naše općine objedinili brigu i skrb, i za naše mališane i za naše starije – najavio je načelnik. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dobrovoljno vatrogasno društvo Pokupsko danas broji 89 vatrogasaca, od čega je 35 operativnih, naveo je u svojem obraćanju zapovjednik društva Josip Mareković. 

–Svakog dana se usavršavamo i školujemo, ulažemo svoje slobodno vrijeme u edukacije, kako bi mogli kvalitetno odgovoriti na sve intervencije. Dali smo veliki obol nakon potresa, kada je toliko zahtjevnom periodu svaki naš vatrogasac radio preko svojih mogućnosti. Mi smo na raspolaganju u bilo koje vrijeme, u bilo kojem izazovu i kriznoj situaciji, ostavljajući svoje obitelji kako bismo spasili ljude i imovinu, što je za zajednicu neprocjenjivo – poručio je Mareković. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

U ime Vlade Republike Hrvatske svečanosti je nazočio državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Tugomir Majdak, koji je u svojem govoru pohvalio realizaciju projekta i dosege načelnika Škrinjarića. 

–Načelnik ove Općine zaista je pionir u projektima javne infrastrukture na ruralnom području. Naime, projekt toplane u Pokupskom svojevremeno je bio prvi projekt realiziran iz IPARD predpristupnog fonda. Cilj Vlade je i dalje osigurati standard u općinama ali i koordinacija među ministarstvima kako bi se realizirali projekti poput ovog kojeg danas otvaramo, jer su također okosnica života stanovnika na ruralnom području. Oni su svjedočanstvo da hrvatski čovjek marljivo radi i živi u seoskim domaćinstvima – naglasio je Majdak. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Što manje “posla” vatrogascima je poželio ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački. 

–Drago mi je da sada imate ovakvo lijepo zdanje, jer i sam sam odrastao na ruralnom području i znam koliko je to važno za seosku zajednicu. Možete i sami vidjeti diljem općine natpise koji svjedoče o povučenim EU sredstvima uz pomoć kojih su realizirani mnogi projekti, tako da Općina Pokupsko zaista može biti ponosna svojim rezultatima, jer je svojim stanovnicima osigurala bolje uvjete života – zaključio je Dolački. 

Foto: Sanjin Vrbaus/Cityportal

Dodajmo kako u povodu svečanog otvorenja Vatrogasnog doma, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky, organizira i cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u s prigodnim domjenkom i glazbenim programom. U 17 sati nastupaju tamburaši Cosa Nostra,a od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja. 

Foto galerija:

Nastavite čitati

Moja županija

Svečano otvorenje obnovljenog Vatrogasnog doma uz feštu na pokupskoj plaži

Pokupsko priprema veliku feštu za mještane uz domjenak i tamburaše.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će Pokupsko dočekati svečano otvorenje obnovljenog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva uz veliku feštu. Naime, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky organizira cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u.

Program započinje u 14 sati s prigodnim domjenkom, dok će u17 sati započeti glazbeni program u kojem nastupaju tamburaši Cosa Nostra, te od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.

Podsjetimo, radovi na obnovi doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Pokupskom vrijedni su milijun i gotovo 307 tisuća eura, a osim vatrogascima, bit će i od velikog značaja i za društveni život Pokupskog.

Polovica objekta namijenjena je vatrogascima za njihove aktivnosti, dok će drugu polovicu koristiti stanovnici općine za održavanje raznih kulturnih sadržaja.

Vatrogasni dom tijekom obnove/Foto: Općina Pokupsko

Inače, ovaj projekt Općina realizira iz više izvora. Ostvarila je potporu iz Programa ruralnog razvoja u visini nešto manjoj od milijun eura, Zagrebačka županija dala je potporu vrijednu gotovo 96 tisuća eura, preko Ministarstva regionalnog razvoja dobivena je potpora od 154.700 eura dok je sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija poziva na ZdravFest u Samoboru!

Građanima će biti dostupni besplatni zdravstveni pregledi, savjetovanja i edukacije, kao i mogućnost PSA testiranja za rano otkrivanje raka prostate za muškarce starije od 50 godina.

Objavljeno

na

Samobor sutra postaje točka brige za naše zdravlje! Naime, županijske zdravstvene ustanove pozivaju sutra na ZdravFest Zagrebačke županije – veliki javnozdravstveni događaj koji će se od 10 do 14 sati održavati ispred Glazbene škole Ferdo Livadić, na Trgu Matice hrvatske u Samoboru.

Program ZdravFesta vodi pjevač i poznati radijski voditelj Saša Lozar, a zajednički ga organiziraju Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije, Dom zdravlja Zagrebačke županije, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije, Ljekarne Zagrebačke županije i Specijalna bolnica Naftalan.

Građanima će bez prethodne najave moći sudjelovati u besplatnim zdravstvenim pregledima, savjetovanjima i edukacijama.

Foto: Marija Vrbanus/Cityportal

Riječ je desetak različitih pregleda i aktivnosti; od mjerenja razine šećera u krvi i kolesterola, krvnog tlaka, indeksa tjelesne mase (BMI), do pregleda madeža i promjena na koži, zatim doznati više informacija o grupama za potporu dojenja i trudničkim tečajevima, naučiti pravilno koristiti automatski vanjski defibrilator (AVD), sudjelovati u promotivnim i edukativnim aktivnostima koje promiču zdrav način života, a poseban naglasak ZdravFest stavlja na PSA test, odnosno tumorski marker za prostatu, koji će moći obaviti muškarci iznad 50 godina.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Inače, ZdravFest Zagrebačke županije organizira se u povodu Međunarodnog dana medicinskih sestara i tehničara, koji se ove godine obilježava pod sloganom „Naše sestre, naša budućnost“, s ciljem isticanja njihove ključne uloge u zdravstvenom sustavu i svakodnevnom životu zajednice, a ovo je tek početak ovakvog načina promoviranja zdravijeg načina života. Naime, ZdravFest će se ubuduće organizirati svake godine u drugom gradu Zagrebačke županije.

Ne propustite priliku doći prošetati Samoborom i biti u korak sa konkretnim saznanjima o zdravlju vašeg organizma!

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

HOTNEWS

Županijski Lovački savez održao sjednicu Skupštine

Čičak: Naš Savez je perjanica lovstva u Hrvatskoj!

Objavljeno

na

Lovački savez Zagrebačke županije u Svetom Ivanu Zelini održao je godišnju sjednica Skupštine, na kojoj je predsjednik Saveza Mato Čičak istaknuo da lovci rade odličan posao koji će nastaviti i u budućnosti. Naime, Savez je prvi u Hrvatskoj u svim segmentima – od streljaštva u kojem ima europskog prvaka do kinologije u kojoj ima niz svjetskih prvaka.

–To, i sve ostale aktivnosti naših lovaca, pokazuje da smo jedna od najboljih županija, ako ne i prva u Hrvatskoj, jer imamo podršku Zagrebačke županije koja ulaže u lovstvo i lovotehničke objekte, a podrška je i u organizaciji naših manifestacija kao i važnih natjecanja koje je Savez doveo u županiju. Zato se i možemo pohvaliti činjenicom da smo perjanica lovstva u državi – istaknuo je Čičak.

Foto: Dražen Kopač

Dodajmo kako je Lovački savez u zadnje dvije godine organizirao dva državna prvenstva, lani i Svjetsko prvenstvo u lovnoj kinologiji, a iduće godine proslavit će 30. godišnjicu osnutka. Njihov rad pohvalio je zamjenik župana Damir Tomljenović.

–Zagrebačka županija dugi niz godina iz proračuna izdvaja značajna sredstva za lovstvo, a ona su svake godine bila sve veća. Od kad je na čelu Saveza Mato Čičak, aktivnosti lovaca su se povećale, što pokazuju i natjecanja koja u našu županiju dovode ljude iz domene lova i kinologije iz Europe, pa i svijeta. Zato moram pohvaliti Savez koji je zaista lovstvo digao na veću razinu – naglasio je Tomljenović.

Foto: Dražen Kopač

Podsjetimo da je nedavno Zagrebačka županija dodijelila 160 tisuća eura vrijedne ugovore lovačkim udrugama i društvima te Lovačkom savezu Zagrebačke županije. Od tog iznosa, 110 tisuća eura namijenjeno je za infrastrukturu u lovištima i kapitalna ulaganja u objekte, 30 tisuća eura je za promicanje lovstva i lovnog turizma te 20 tisuća eura za lovno streljaštvo i kinologiju. Ugovore za ukupno 47 projekata prijavilo je 37 udruga i Lovački savez Zagrebačke.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Moja županija

Županija snagama Civilne zaštite nabavila novu opremu vrijednu 55 tisuća eura

Vrhunskom opremom povećat će se učinkovitost djelovanja timova u slučaju kriznih situacija.

Objavljeno

na

Objavio/la

Nakon što je ove godine operativnim snagama za njihov rad Županija dodijelila milijun eura, odnosno 300 tisuća eura više u odnosu na prethodnu godinu, sada je osigurala i dodatnu opremu vrijednu 55 tisuća eura, koja je danas uručena Vatrogasnoj zajednici Zagrebačke županije, Društvu Crvenog križa Zagrebačke županije, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja – Stanici Samobor i Hrvatskoj udruzi za obuku potražnih pasa.

Foto: Zagrebačka županija

–Ovo je nadstandard i vjerujem da će ova oprema svim dionicima Operativnih snaga sustava Civilne zaštite biti od velike koristi, za vježbe i za pomaganje unesrećenima i spašavanje na terenu. Želimo da su naše snage opremljene kvalitetnom, suvremenom opremom, kako bi mogli odgovoriti na sve krizne situacije. Također, primjer sinergije Županije i gradova je i skorašnja nabava novog terenskog vozila za potrebe HGSS-a Samobor – poručio je zamjenik župana Ervin Kolarec.

Foto: Zagrebačka županija

Ova oprema je ključna za intervencije, naveo je županijski vatrogasni zapovjednik Dario Kezerić.

–Vatrogasci su ovom prilikom dobili izolacijske aparate, koji će se koristiti za sustavno opremanje i osposobljavanje vatrogasaca, kao i za logističku potporu, jer smo imali puno situacija da nam na terenu fali takav aparat, a sada smo potpuno opremljeni što je za nas jedan veliki dar – dodao je Kezerić.

Predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Slavko Povrlišek nadovezao se apelom uoči ljetne sezone obrane od požara.

–Pred nama je ljetna protupožarna sezona, stoga bih se osvrnuo na spaljivanje korova na njivama i dvorištima, koje građani obavljaju u nekontroliranim uvjetima i tada dolazi do širenja požara, posebice kad je vjetrovito vrijeme. Zato apeliram, da ako već i moraju spaljivati, da pozovu najbliže Dobrovoljno vatrogasno društvo koje će doći nadzirati mjesto spaljivanja – upozorio je Povrlišek.

Foto: Zagrebačka županija

Inače, novom opremom povećat će se učinkovitost djelovanja timova u slučaju kriznih situacija.

– Društvo Crvenog križa Zagrebačke županije dobilo je električne grijače, lampe za šatore, industrijski usisavač, motornu pilu i mobilni uređaj za hlađenje i grijanje, tako da smo zaista zahvalni Zagrebačkoj županiji što kontinuirano prepoznaje naše potrebe s ciljem sigurnosti i dobrobiti stanovnika županije – naglasio je Kristijan Katanić iz Društva Crvenog križa Zagrebačke županije.

Također, služenje novom opremom je dvojako, istaknuo je Nikola Tot, pročelnik HGSS-a- Stanice Samobor.

Foto: Zagrebačka županija

–Jedan dio opreme namijenjen je edukaciji i vježbama a drugi dio služi za akcije spašavanja. Riječ je o vakuum madracima za stabilizaciju kralježnice, tronošcu za spašavane iz dubina i velikom sklopivom šatoru za potrage i operativnu bazu, te lutke za edukaciju, odnosno simulaciju oživljavanja – rekao je Tot.

Prema riječima Vedrana Vukomanovića iz Hrvatske udruge za obuku potražnih pasa nova zaštitna oprema bit će na korist i psima i njihovim vodičima.

Foto: Zagrebačka županija

–Naime, zaštitna oprema nam je prijeko potrebna tijekom spašavanja iz ruševina za što smo primarno specijalizirani. Ti su tereni izazovni tako da i naši psi i spašavatelji moraju biti kvalitetno zaštićeni tijekom akcije. Dobivena oprema je vrhunska, tako da smo ponosni što ćemo ubuduće moći obavljati svoj posao na nivou – zaključio je Vukomanović.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno