Povežite se s nama

Vijesti

Ivan Bekavac upozorava na probleme, ali nudi i rješenja za velikogorički sport

Kandidat za gradonačelnika ističe da se trebamo usporediti s boljima i pokušamo dati najbolje od sebe, te tako uspjeh neće izostati.

Objavljeno

na

O velikogoričkom sportu, nacionalnom i lokalnom značaju, problemima i rješenjima govorio je danas u programu City radija kandidat MOST-a za gradonačelnika Velike Gorice dr. Ivan Bekavac.

Stariji Velikogoričani pamte i znaju kako je upravo sport bio središte interesa brojnih sugrađana, gdje je gorički sport danas?

-Nikad ranije naš grad nije imao tri prvoligaša, a ima ih zadnjih par sezona, i to u nogometu, košarci i rukometu. Treba naglasiti kako prvoligaše u sva tri sporta nemaju niti Split, niti Rijeka, niti Osijek. I to među prvih četiri na ljestvici. Međutim želim naglasiti kako unatoč prethodno spomenutim činjenicama postoje brojni problemi i ograničenja koja su u domeni i odgovornosti gradske uprave. Prvo neprimjereni sportski objekti, stari, ali nažalost, i novi ne zadovoljavaju potrebne sportske uvjete, pa tako rukomet nema potrebne uvjete, trenažni procesi košarkaša odvijaju se na sedam, osam lokacija što nikako nije dobro. Drugi problem je previše klubova, gdje nema dovoljno prostora za prepoznavanje i razvitak najboljih. Nogomet i košarka našli su način i suživot u tim okolnostima, međutim rukomet i odbojka nisu i plaćaju danak ovome problemu. Treće, Grad Velika Gorica ne prati dovoljno nositelje kvalitete goričkog sporta. Naime, rekao bih ide se na masovnost i broj klubova, a ne na ruku vrhunskom sportu. Treba znati kako naši prvoligaši imaju budžete u visini tek desetine iznosa kojim raspolažu drugi prvoligaši, a nisu tako uspješni na ljestvici poput goričkih klubova. Nemojmo zaboraviti kako naš gorički košarkaški prvoligaš igra u europskoj ligi s još tri hrvatska kluba, a od Grada Velike Gorice dobiva svega desetinu budžeta koji odvajaju Split, Zagreb i Zadar za svoje euro prvoligaše. Naravno razumijem da Grad Velika Gorica nema toliko sredstava niti kapaciteta, ali želim jasni prikazati koliko sportski vrijede gorički prvoligaši, a premalo naših sugrađana to zna.

Kako po tom pitanju uvjeta stoji Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici?

 –Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici, izgrađena prije desetak godina, zadovoljava propisane uvjete samo za odbojku. Nažalost ne zadovoljava propisane uvjete terena, kao niti odvijanja natjecanja drugih dvoranskih sportova poput rukometa, košarke ili malog nogometa. Nema dovoljne kapacitete gledališta ili pak nema drugih propisanih tehničkih uvjeta za održavanje natjecanja. Ima već godinama privremenu licencu za korištenje i to je naravno propust gradske uprave koja nije odgovorno gospodarila našim javnim novcem i napravljena je disfunkcionalna sportska dvorana.

Nije li stara sportska dvorana srednjoškolskog centra veća od nove gradske dvorane?

-Dvorana srednjoškolskog centra izgrađena prije više od trideset godina veličinom odgovara uvjetima međunarodnih natjecanja i jedini je takav objekt u našem gradu. Međutim tijekom nedavne energetske obnove oštećen je pod parket dvorane i još uvijek nije u funkciji, istom prilikom ili možda i ranije oštećene su i uništene tribine, pa tako opet tehnički ne zadovoljava uvjete organiziranja natjecanja. Zajednica sportskih udruga grada Velike Gorice mogla bi preuzeti upravljanje tom sportskom dvoranom. Rukomet i košarka konačno bi dobili svoj dom u Velikoj Gorici. Potrebno je uložiti oko dva milijuna kuna u popravak poda parketa i uređenje tribina i imat ćemo jedini funkcionalno ispravan prostor za dvoranske sportove i međunarodna natjecanja u Velikoj Gorici, jer sad nemamo niti jedan, a imamo tri prvoligaša, ponavljam. Tako bismo dobili gledalište kapaciteta 1200 gledatelja i stekli bi se uvjeti za međunarodna natjecanja. Naravno u toj dvorani nastavio bi se odvijati redovni školski sport u vrijeme nastave, a natjecanja bi se odvijala samo u večernjim satima i vikendom. Druge školske velikogoričke dvorane nisu iskoristive za ništa više od školskog sporta, samo možda dvorana Osnovne škole Nikole Hribara za košarku. Naravno nudim rješenje i u proširenju nedavno izgrađene Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici u smislu otkupa obližnjeg zemljišta i izgradnje montažnih tribina, tako bi se izmještanjem gledališta stekli potrebni uvjeti za odvijanje treninga dvoranskih sportova u propisanim gabaritima i u toj dvorani. – ističe Bekavac.

Što mislite o bazenu u Velikoj Gorici?

Nedavno izgrađeni bazen jedini je kapitalni projekt izgrađen u proteklom razdoblju, nažalost neuvjetan, neprimjeren vremenu i potrebama građana, debelo preplaćen našim novcem, bez mogućnosti i uvjeta natjecanja, te bez tribina spomenik je razbacivanju i neodgovornosti HDZ-a i partnera. Nažalost, građani su prevareni i čeka nas dug put do izgradnje poštenog olimpijskog bazena jednom i kad bude došao na red u budućoj zoni sporta i rekreacije.

Grad Velika Gorica zapravo doznačuje 11,5 milijuna proračunskih sredstava Zajednici sportskih udruga Velike Gorice koja dalje dijeli sredstva prema nekom ključu.

Da, ta sredstva dijeli pedesetak klubova i naravno nije dovoljno. Nemojmo zaboraviti kako gotovo sličan ili isti iznos od 9 milijuna kuna grad daje za održavanje postojećih sportskih dvorana. Npr. susjedne zemlje uredile su drugačije sportske prioritete na nacionalnoj razini, te se isto spušta na lokalne razine. U većoj mjeri njeguju se uvjetno govoreći uspješni sportovi, a u manjoj mjeri drugi sportovi. Međutim Hrvatskoj tek predstoji odrediti se u nekom smislu. Nered na nacionalnoj razini prenosi se i na lokalnu, pa zato imamo ovakvu situaciju. Na primjeru Njemačke možemo učiti, jedna zemlja koja je izgubila od Hrvatske na Svjetskom prvenstvu u nogometu, određuje projekt razvoja nogometa, provede projekt i dvanaest godina kasnije postaje svjetski prvak. Uspoređujmo se s boljima i pokušajmo dati najbolje od sebe, uspjeh neće izostati.

Velika Gorica ima sportsko rekreacijsku zonu, predviđenu urbanističkim planovima i drugim planovima uređenja i planiranja grada?

 –Između ceste koja vodi prema zračnoj luci, od drvene kapelice Ranjenog Isusa, pa do bivšeg remontnog zavoda nalazi se sportsko rekreacijska zona koja se, u mojoj viziji, nastavlja sportsko rekreacijskim centrom vodenih sportova na jezeru Čiče je dragulj Velike Gorice, ogroman potencijal smješten u koridoru između Plesa, Rakarja s jedne, te Pleške ulice, Cibljanice, groblja i Podbrežnice  s druge strane. Tu želim pripremiti i započeti izgradnju zone sporta i rekreacije, sa svim potrebnim sadržajima, poput sličnih projekata u drugim brojnim gradovima Europe. Javno privatnim partnerstvom osigurat ćemo sredstva, a interes gradske uprave bit će dati potrebne uvjete za početak izgradnje novog zdravog centra našeg grada, za 21, stoljeće, koji će počivati na zelenoj suvremenoj gradnji, stvoriti dodanu vrijednost našem gradu,  dati budućnost koju današnja uprava ne sanja, niti razumije.

Govorili ste dosta o profesionalnom sportu, imate li plan za školski sport?

Osnovna ideja je da se školski sport odvija kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, naravno poštivajući nacionalni plan svih školskih aktivnosti, kao i klupska natjecanja. Trenutno se sve svelo na jedan jedini dan u kome se odrade natjecanja u svim sportovima dobiju se pobjednici podijele diplome ili tako nešto i to je to do slijedeće školske godine. Jednom riječju trenutni sustav je ispunio formu (odradio jednodnevna natjecanja te tako dobivši pobjednike u svim sportovima obavio zadanu formalnost) ali je razvojno dugoročno gledano apsolutno neprihvatljiv. Moje mišljenje je da se u projekt trebaju uključiti sve osnovne škole u gradu u jednu natjecateljsku grupu, a drugu grupu sačinjavale bi područne osnovne škole kojih po riječima poznavatelja te problematike ima 10. Znači na taj način bi se uključilo u aktivni model cjelogodišnjim natjecateljskog planom oko 18 osnovnih škola u interne natjecateljske forme. Konkretno da svaka osnovna škola ima jednu selekciju oko 15 učenika za natjecanje to bi činilo bazu natjecatelja od 270 učenika.

U daljnjoj budućnosti, a pogotovo kada bi postojale bolje infrastrukturne pretpostavke (konkretno dvorane za odigravanje utakmica ) broj učenika bi premašio brojku 600 na način da svaka škola sudjeluje na početnoj razini što znači učenici 3. i 4. razreda odnosno učenici razredne nastave u nekoj formi mini-lige, a stariji učenici bi bili podijeljeni u dvije grupe 5. i 6. razredi kao i 7. i 8. razredi. Na taj način bi se postigla forma masovnog bavljenja sportom. – govori Bekavac, te ističe pozitivne aspekte ovakvog sportskog natjecanja po osnovnim školama.

-Socijalizacijski efekt. Sami smo svjesni jasne činjenice da se djeca malo igraju u realnim stvarnim uvjetima, a previše u virtualnim internetskim ili mobilnim aplikacijama u svojim stanovima. Tu je i natjecateljski ili sportski karakter. Natjecanjem sudjeluješ u pobjedama i porazima svoje osnovne škole ili svoje momčadi, to će te nužno natjerati da se homogeniziraš sa svojim razredom, a time i potražiš pomoć ostalih koji nisu dovoljno zainteresirani ili ne sudjeluju u sportskim aktivnostima da dolaze na utakmice i bodre korektnim sportskim navijanjem sa dijela tribina koji su za to predviđeni. Ovakva homogenizacija u neku ruku kompletan logistički projekt igračima na sportskom terenu pokrenuo bi u nekoj slobodnoj procijeni oko 8000 učenika osnovnih škola u Velikoj Gorici.

-Eho koji bi proizveli ovim modelom i svim logističkim sadržajima ( uključivanje plesnih koreografija i općenito plesa u prekidima između dvije, ali i tijekom utakmica) bio bi predmet zanimanja, vjerujem i za lokalnu medijsku televizijsku produkciju što bi opet bilo od posebnog značaja da se svaka osnovna škola može predstaviti sa svojom tradicijom odnosno svojim logom na dresu i svojim programom unutar natjecanja kada je domaćin natjecanja. No, zapelo je baš tamo gdje je najvažnije, a to su objekti jer su neadekvatni ili ih uopće nije moguće koristiti s obzirom da su osnovnoškolske dvorane trenutno skoro pa neadekvatnih dimenzija. Izuzetak su možda dvije dvorane, a ostale su neupotrebljive za ovakav vid razvitka sporta.

Tko bi na sebe trebao preuzeti odgovornost za ovako nešto?

-Uvijek postoje, u svakoj školi ravnatelji koji su zainteresirani, a koji sa svojim suradnicima mogu i znaju nositi pedagoške programe, oni su osposobljeni i za sportske programe koji su također pedagoški. Za ovu cjelogodišnju manifestaciju moramo pronaći sredstva da se dodatno plate nositelji programa, a ne manje važno je da sve bude osnovcima besplatno. Sportska oprema na teret grada. – ističe Bekavac, te zaključuje kako projekt može početi čim epidemiološke mjere dopuste.

Intervju s dr. Ivanom Bekavcem poslušajte OVDJE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HOTNEWS

Goričanka Branka osvojila je 37 bodova: Ivan predjelo nije mogao probati zbog alergije

Sutra kuha Karlo Milinković, a kako će se u kuhinji snaći Šljeminho ne propustite u novoj epizodi ‘Večere za 5’!

Objavljeno

na

Branka Ivkić kuhala je prvi dan turopoljskog tjedna ‘Večere za 5’. Ekipu je ugostila u svom domu u Velikoj Gorici i za svoju večeru osvojila 37 bodova – od Zvonka i Karla dobila je po deset bodova, Lea joj je dala devet bodova jer joj je nedostajalo dekoracije na stolu, a Ivan joj je dao osam bodova.

– Predjelo nisam mogao probati zbog alergije, ali cijenim trud, glavno jelo je bilo u redu, a desert odličan, nema se što prigovoriti – rekao je Ivan, iako je prethodno napomenuo kako neće zamjeriti domaćici što neće moći jesti predjelo.

Domaćica je pripremu započela desertom ‘Slatka tajna’ – cheesecakeom posluženim u čašama. Nije pripremala klasični cheesecake, nego je malo izmijenila recept i priznala kako kremu za cheesecake nije napravila sama nego ju je kupila u dućanu.

Predjelo ‘Sad i zauvijek’ navelo je Leu da pretpostavi da bi tu mogli biti žganci i špek i bila je u pravu. Domaćica je pripremila kocke od palente u koje je dodala sir, a uz njih je poslužila i zapečeni špek te pršut, svježi sir i matovilac sa strane.

Glavno jelo ‘Šarene rolice u narančastom’ bile su rolice od svinjetine, punjene sirom i povrćem, a kao prilog Branka je pripremila njoke u umaku od povrća i vrhnja za kuhanje.

Gosti su se okupljali u kombiju i pomalo upoznavali a putu do Branke, koja ih je dočekala s čašicama teranina. „Ja bih radije da je to bilo nešto žešće, ali dobro“, komentirao je aperitiv Zvonko.

Ekipa se zatim zaputila za stol, a domaćica i je poslužila predjelo.

– Predjelo je fantastično izgledalo, lijepo je bilo dekorirano, a i stol fino postavljen – rekao je Zvonko.

– Ja bih se rado pridružio komentarima, ali ne mogu jer sam alergičan na kukuruz – komentirao je Ivan te dodao:

– Ne zamjeram domaćici što je spremila nešto što ja ne mogu jesti, nije mogla znati, cijenim trud i izgled – reako je.

Glavno jelo gostima se svidjelo izgledom, ali okus nije svima jednako odgovarao.

– Okus glavnog jela mi je bio jako fin – meso je bilo sočno i dovoljno slano, kao i umak – zadovoljna je bila Lea.

– Meso mi je bilo suho, njoki neslani, ali sve u svemu – jestivo, ukusno – rekao je Ivan.

Izgled deserta oduševio je goste, kojima se svidio i okus. Lei se posebno svidjelo što desert nije bio pretjerano sladak i nije joj smetalo što je bilo malo više keksa u čašici.

– Domaćici svaka čast, nemamo što reći – vesela, nasmijana, vedra, komunikativna, nije se stisnula i čekala da večera završi, nemam zamjerki nikakvih, svaka čast na trudu – zaključio je Ivan.

Nakon večere, domaćica je gostima podijelila poklone – balone s košaricama u kojima se nalazio sok aloe vere, a zatim je ekipu iznenadio ‘Crta’ bend, koji im je zapjevao i zasvirao.

Branka je svojom večerom bila zadovoljna.

– Najvažnije mi je bilo da se opustim i to sam uspjela. Atmosfera nam je bila odlična, meni se svidjela, onako opušteno i točno onako kako sam očekivala da će biti neka pozitivna ekipa – dodala je Branka.

A kako će se sutra u kuhinji snaći Karlo – ne propustite u novoj epizodi ‘Večere za 5’ na RTL-u od ponedjeljka do petka od 17.50! Epizoda je dostupna na platformi Voyo 24 sata prije prikazivanja na televiziji.

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Vokalnoj skupini iz Šiljakovine srebro s državnog susreta u Đurđevcu

Uz tamburašku pratnnju nastupile su u kategoriji malih vokalnih sastava i komornih zborova, a izvele su pet tradicijskih pjesama.

Objavljeno

na

Srebrna plaketa s 21. Susreta hrvatskih malih vokalnih sastava koja je proteklog vikenda održana u Domu kulture u Đurđevcu otišla je u ruke Ženske vokalne skupine Folklornog ansambla ‘Šiljakovina’.

Djevojke iz Šiljakovine predstavile su se tradicijskim pjesmama iz Gabele, Donje Stubice i Vukomeričkih gorica, a za nastup ih je pripremio i uvježbao Tomislav Habulin. Zajedno s tamburašima, nastupile su u kategoriji malih vokalnih sastava i komornih zborova u konkurenciji od šest sastava.

Osim FA “Šiljakovina” u konkurenciji su bili Ženski vokalni sastav “Đurđevčice” KUD-a “Petar Preradović” iz Đurđevca, Ženska vokalna skupina KUU-a “Veseli Međimurci” iz Čakovca, Ženski vokalni sastav “Kraluž” KUD-a “Posavina” iz Budaševa, Ženska vokalna skupina “Zipka” KUD-a “Marof” iz Novog Marofa, Vokalni ansambl “Samoborka” iz Samobora i Folklorna družina “Vuga” iz Karlovca.

Stručno povjerenstvo u sastavu Ivan Ivančan, Irena Miholć i Luka Vukšić je nastup ženske vokalne skupine ocijenilo s 88,33 bodova što im je donijelo srebrnu plaketu.

Čestitamo!

 

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mještani Gradića pozivaju se na oprez! Provaljeno u garaže i obiteljske kuće

Policija obavlja očevid.

Objavljeno

na

Lopovi očito ne miruju. Kako javljaju iz Gradića, noćas je provaljeno je u garaže i u obiteljske kuće. Na meti lopova našle su se dvije kuće u Gradićkoj ulici te jedna u Slavonskoj ulici.

Kako navode i sumnjaju mještani je da je ova akcija očito bila dobro isplanirana jer su provalnici porazbijali senzore, a uglavnom je svima ukraden razni već i manji alat.

Policija obavlja očevide, nakon kojih će se znati više detalja. Pozivaju se mještani na oprez.

Nastavite čitati

Vijesti

Gorički maratonci za Vukovarske leptiriće, priključite se grupnom trčanju od 18:11 sati na Trgu grada Vukovara

Na druženje uz trčanje i hodanje pozvani su svi, bez obzira na klupsku pripadnost.

Objavljeno

na

Gorički maratonci danas će se priključiti virtualnoj humanitarnoj utrci ‘Vukovaru sa srcem 5’ u organizaciji platforme ‘Trči sa srcem’, a kojom se obilježavaju Dan sjećanja za žrtvu Vukovara i Škabrnje te se tom prilikom prikupljaju i donacije za Udrugu Vukovarski leptirići.

Maraton klub Velika Gorica pridružuje se akciji organizacijom grupnog trčanja ulicama Velike Gorice, večeras sa simboličnim početkom u 18:11 sati na Trgu grada Vukovara.

–  Na druženje uz trčanje i hodanje pozvani su svi koji žele spojiti sportsku aktivnost s humanitarnom idejom, bez obzira na klupsku pripadnost. Nakon trčanja, a predviđen je minimalno jedan krug oko grada u dužini od 5 kilometara, zapalit ćemo lampaše na Trgu grada Vukovara – ističu iz Maraton kluba Velika Gorica.

Što tiče prikupljanja donacija, za virtualnu utrku može se prijaviti preko portala www.stoperica.hr, no donacije se Vukovarskim leptirićima mogu uplatiti i narednih dana izravno na njihov račun.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Da se ne zaboravi: Velika Gorica i Turopolje odali počast Vukovaru i Škabrnji

33. obljetnica je stradanja Vukovara i Škabrnje…

Objavljeno

na

Objavio/la

Dan je sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje. Prije 33 godine slomljena je herojska obrana grada Vukovara, a u Škabrnji je počinjen stravičan zločin nad stanovništvom.

Bitka za Vukovar započela je 25. kolovoza, a završila 18. studenog 1991. i u njoj je sudjelovalo 1800 branitelja. U borbama u gradu i na širem području Vukovara poginulo je oko 1600 branitelja, a njih oko 600 ubijeno je nakon zarobljavanja. Poginulo je i oko 1000 civila, a ranjeno je više od 2500 osoba. Uz to je u srpske koncentracijske logore odvedeno oko 7000 zarobljenih branitelja i civila, dok je iz grada prognano oko 22 tisuće njegovih stanovnika. Na popisu zatočenih i nestalih osoba iz Domovinskog rata još je nekoliko stotina osoba s vukovarskog područja.

S posebnim pijetetom danas se prisjećamo i žrtava u Škabrnji gdje je ubijeno 43 civila. Po završetku napada, Škabrnja je spaljena i u potpunosti uništena, a katolička crkva do temelja srušena. Nakon što je selo opustošeno, cijeli je kraj miniran. Oni civili koji su bili pošteđeni, kasnije su predani hrvatskoj strani u mjestu Pristeg, a muškarci su zatočeni u kninskim logorima te kasnije razmijenjeni.

Foto: Gradska četvrt Hrvatski velikani

I baš zato da se sve ovo ne zaboravi, brojni Velikogoričani i mještani okolnih naselja iz godine u godinu u sve većem broju paljenjem lampiona i molitvom odaju počast svim žrtvama Domovinskog rata. Tako je bilo i sinoć.

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.