Povežite se s nama

Vijesti

Ivan Bekavac upozorava na probleme, ali nudi i rješenja za velikogorički sport

Kandidat za gradonačelnika ističe da se trebamo usporediti s boljima i pokušamo dati najbolje od sebe, te tako uspjeh neće izostati.

Objavljeno

na

O velikogoričkom sportu, nacionalnom i lokalnom značaju, problemima i rješenjima govorio je danas u programu City radija kandidat MOST-a za gradonačelnika Velike Gorice dr. Ivan Bekavac.

Stariji Velikogoričani pamte i znaju kako je upravo sport bio središte interesa brojnih sugrađana, gdje je gorički sport danas?

-Nikad ranije naš grad nije imao tri prvoligaša, a ima ih zadnjih par sezona, i to u nogometu, košarci i rukometu. Treba naglasiti kako prvoligaše u sva tri sporta nemaju niti Split, niti Rijeka, niti Osijek. I to među prvih četiri na ljestvici. Međutim želim naglasiti kako unatoč prethodno spomenutim činjenicama postoje brojni problemi i ograničenja koja su u domeni i odgovornosti gradske uprave. Prvo neprimjereni sportski objekti, stari, ali nažalost, i novi ne zadovoljavaju potrebne sportske uvjete, pa tako rukomet nema potrebne uvjete, trenažni procesi košarkaša odvijaju se na sedam, osam lokacija što nikako nije dobro. Drugi problem je previše klubova, gdje nema dovoljno prostora za prepoznavanje i razvitak najboljih. Nogomet i košarka našli su način i suživot u tim okolnostima, međutim rukomet i odbojka nisu i plaćaju danak ovome problemu. Treće, Grad Velika Gorica ne prati dovoljno nositelje kvalitete goričkog sporta. Naime, rekao bih ide se na masovnost i broj klubova, a ne na ruku vrhunskom sportu. Treba znati kako naši prvoligaši imaju budžete u visini tek desetine iznosa kojim raspolažu drugi prvoligaši, a nisu tako uspješni na ljestvici poput goričkih klubova. Nemojmo zaboraviti kako naš gorički košarkaški prvoligaš igra u europskoj ligi s još tri hrvatska kluba, a od Grada Velike Gorice dobiva svega desetinu budžeta koji odvajaju Split, Zagreb i Zadar za svoje euro prvoligaše. Naravno razumijem da Grad Velika Gorica nema toliko sredstava niti kapaciteta, ali želim jasni prikazati koliko sportski vrijede gorički prvoligaši, a premalo naših sugrađana to zna.

Kako po tom pitanju uvjeta stoji Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici?

 –Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici, izgrađena prije desetak godina, zadovoljava propisane uvjete samo za odbojku. Nažalost ne zadovoljava propisane uvjete terena, kao niti odvijanja natjecanja drugih dvoranskih sportova poput rukometa, košarke ili malog nogometa. Nema dovoljne kapacitete gledališta ili pak nema drugih propisanih tehničkih uvjeta za održavanje natjecanja. Ima već godinama privremenu licencu za korištenje i to je naravno propust gradske uprave koja nije odgovorno gospodarila našim javnim novcem i napravljena je disfunkcionalna sportska dvorana.

Nije li stara sportska dvorana srednjoškolskog centra veća od nove gradske dvorane?

-Dvorana srednjoškolskog centra izgrađena prije više od trideset godina veličinom odgovara uvjetima međunarodnih natjecanja i jedini je takav objekt u našem gradu. Međutim tijekom nedavne energetske obnove oštećen je pod parket dvorane i još uvijek nije u funkciji, istom prilikom ili možda i ranije oštećene su i uništene tribine, pa tako opet tehnički ne zadovoljava uvjete organiziranja natjecanja. Zajednica sportskih udruga grada Velike Gorice mogla bi preuzeti upravljanje tom sportskom dvoranom. Rukomet i košarka konačno bi dobili svoj dom u Velikoj Gorici. Potrebno je uložiti oko dva milijuna kuna u popravak poda parketa i uređenje tribina i imat ćemo jedini funkcionalno ispravan prostor za dvoranske sportove i međunarodna natjecanja u Velikoj Gorici, jer sad nemamo niti jedan, a imamo tri prvoligaša, ponavljam. Tako bismo dobili gledalište kapaciteta 1200 gledatelja i stekli bi se uvjeti za međunarodna natjecanja. Naravno u toj dvorani nastavio bi se odvijati redovni školski sport u vrijeme nastave, a natjecanja bi se odvijala samo u večernjim satima i vikendom. Druge školske velikogoričke dvorane nisu iskoristive za ništa više od školskog sporta, samo možda dvorana Osnovne škole Nikole Hribara za košarku. Naravno nudim rješenje i u proširenju nedavno izgrađene Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici u smislu otkupa obližnjeg zemljišta i izgradnje montažnih tribina, tako bi se izmještanjem gledališta stekli potrebni uvjeti za odvijanje treninga dvoranskih sportova u propisanim gabaritima i u toj dvorani. – ističe Bekavac.

Što mislite o bazenu u Velikoj Gorici?

Nedavno izgrađeni bazen jedini je kapitalni projekt izgrađen u proteklom razdoblju, nažalost neuvjetan, neprimjeren vremenu i potrebama građana, debelo preplaćen našim novcem, bez mogućnosti i uvjeta natjecanja, te bez tribina spomenik je razbacivanju i neodgovornosti HDZ-a i partnera. Nažalost, građani su prevareni i čeka nas dug put do izgradnje poštenog olimpijskog bazena jednom i kad bude došao na red u budućoj zoni sporta i rekreacije.

Grad Velika Gorica zapravo doznačuje 11,5 milijuna proračunskih sredstava Zajednici sportskih udruga Velike Gorice koja dalje dijeli sredstva prema nekom ključu.

Da, ta sredstva dijeli pedesetak klubova i naravno nije dovoljno. Nemojmo zaboraviti kako gotovo sličan ili isti iznos od 9 milijuna kuna grad daje za održavanje postojećih sportskih dvorana. Npr. susjedne zemlje uredile su drugačije sportske prioritete na nacionalnoj razini, te se isto spušta na lokalne razine. U većoj mjeri njeguju se uvjetno govoreći uspješni sportovi, a u manjoj mjeri drugi sportovi. Međutim Hrvatskoj tek predstoji odrediti se u nekom smislu. Nered na nacionalnoj razini prenosi se i na lokalnu, pa zato imamo ovakvu situaciju. Na primjeru Njemačke možemo učiti, jedna zemlja koja je izgubila od Hrvatske na Svjetskom prvenstvu u nogometu, određuje projekt razvoja nogometa, provede projekt i dvanaest godina kasnije postaje svjetski prvak. Uspoređujmo se s boljima i pokušajmo dati najbolje od sebe, uspjeh neće izostati.

Velika Gorica ima sportsko rekreacijsku zonu, predviđenu urbanističkim planovima i drugim planovima uređenja i planiranja grada?

 –Između ceste koja vodi prema zračnoj luci, od drvene kapelice Ranjenog Isusa, pa do bivšeg remontnog zavoda nalazi se sportsko rekreacijska zona koja se, u mojoj viziji, nastavlja sportsko rekreacijskim centrom vodenih sportova na jezeru Čiče je dragulj Velike Gorice, ogroman potencijal smješten u koridoru između Plesa, Rakarja s jedne, te Pleške ulice, Cibljanice, groblja i Podbrežnice  s druge strane. Tu želim pripremiti i započeti izgradnju zone sporta i rekreacije, sa svim potrebnim sadržajima, poput sličnih projekata u drugim brojnim gradovima Europe. Javno privatnim partnerstvom osigurat ćemo sredstva, a interes gradske uprave bit će dati potrebne uvjete za početak izgradnje novog zdravog centra našeg grada, za 21, stoljeće, koji će počivati na zelenoj suvremenoj gradnji, stvoriti dodanu vrijednost našem gradu,  dati budućnost koju današnja uprava ne sanja, niti razumije.

Govorili ste dosta o profesionalnom sportu, imate li plan za školski sport?

Osnovna ideja je da se školski sport odvija kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, naravno poštivajući nacionalni plan svih školskih aktivnosti, kao i klupska natjecanja. Trenutno se sve svelo na jedan jedini dan u kome se odrade natjecanja u svim sportovima dobiju se pobjednici podijele diplome ili tako nešto i to je to do slijedeće školske godine. Jednom riječju trenutni sustav je ispunio formu (odradio jednodnevna natjecanja te tako dobivši pobjednike u svim sportovima obavio zadanu formalnost) ali je razvojno dugoročno gledano apsolutno neprihvatljiv. Moje mišljenje je da se u projekt trebaju uključiti sve osnovne škole u gradu u jednu natjecateljsku grupu, a drugu grupu sačinjavale bi područne osnovne škole kojih po riječima poznavatelja te problematike ima 10. Znači na taj način bi se uključilo u aktivni model cjelogodišnjim natjecateljskog planom oko 18 osnovnih škola u interne natjecateljske forme. Konkretno da svaka osnovna škola ima jednu selekciju oko 15 učenika za natjecanje to bi činilo bazu natjecatelja od 270 učenika.

U daljnjoj budućnosti, a pogotovo kada bi postojale bolje infrastrukturne pretpostavke (konkretno dvorane za odigravanje utakmica ) broj učenika bi premašio brojku 600 na način da svaka škola sudjeluje na početnoj razini što znači učenici 3. i 4. razreda odnosno učenici razredne nastave u nekoj formi mini-lige, a stariji učenici bi bili podijeljeni u dvije grupe 5. i 6. razredi kao i 7. i 8. razredi. Na taj način bi se postigla forma masovnog bavljenja sportom. – govori Bekavac, te ističe pozitivne aspekte ovakvog sportskog natjecanja po osnovnim školama.

-Socijalizacijski efekt. Sami smo svjesni jasne činjenice da se djeca malo igraju u realnim stvarnim uvjetima, a previše u virtualnim internetskim ili mobilnim aplikacijama u svojim stanovima. Tu je i natjecateljski ili sportski karakter. Natjecanjem sudjeluješ u pobjedama i porazima svoje osnovne škole ili svoje momčadi, to će te nužno natjerati da se homogeniziraš sa svojim razredom, a time i potražiš pomoć ostalih koji nisu dovoljno zainteresirani ili ne sudjeluju u sportskim aktivnostima da dolaze na utakmice i bodre korektnim sportskim navijanjem sa dijela tribina koji su za to predviđeni. Ovakva homogenizacija u neku ruku kompletan logistički projekt igračima na sportskom terenu pokrenuo bi u nekoj slobodnoj procijeni oko 8000 učenika osnovnih škola u Velikoj Gorici.

-Eho koji bi proizveli ovim modelom i svim logističkim sadržajima ( uključivanje plesnih koreografija i općenito plesa u prekidima između dvije, ali i tijekom utakmica) bio bi predmet zanimanja, vjerujem i za lokalnu medijsku televizijsku produkciju što bi opet bilo od posebnog značaja da se svaka osnovna škola može predstaviti sa svojom tradicijom odnosno svojim logom na dresu i svojim programom unutar natjecanja kada je domaćin natjecanja. No, zapelo je baš tamo gdje je najvažnije, a to su objekti jer su neadekvatni ili ih uopće nije moguće koristiti s obzirom da su osnovnoškolske dvorane trenutno skoro pa neadekvatnih dimenzija. Izuzetak su možda dvije dvorane, a ostale su neupotrebljive za ovakav vid razvitka sporta.

Tko bi na sebe trebao preuzeti odgovornost za ovako nešto?

-Uvijek postoje, u svakoj školi ravnatelji koji su zainteresirani, a koji sa svojim suradnicima mogu i znaju nositi pedagoške programe, oni su osposobljeni i za sportske programe koji su također pedagoški. Za ovu cjelogodišnju manifestaciju moramo pronaći sredstva da se dodatno plate nositelji programa, a ne manje važno je da sve bude osnovcima besplatno. Sportska oprema na teret grada. – ističe Bekavac, te zaključuje kako projekt može početi čim epidemiološke mjere dopuste.

Intervju s dr. Ivanom Bekavcem poslušajte OVDJE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vijesti

Gornje Podotočje mjesec dana u mraku? Stigao odgovor iz Grada

Sanacija predmetnog dijela javne rasvjete je u prioritetu.

Objavljeno

na

Stanovnici Gornjeg Podotočja poslali su Gradu Velikoj Gorici i medijima apel za pomoć oko rješavanja problema javne rasvjete, koja već mjesec dana ne radi u spomenutom naselju. Prema njihovim navodima primorani su nakon zalaska sunca, mjestom se kretati baterijskim svjetiljkama, a zapažen je i veći broj “sumnjivih automobila” koji vozi više nego prije po tom dijelu, posebice oko škole Vukovina.

Od Grada traže što skoriji popravak rasvjete, a odgovor na njihov zahtjev stigao je iz gradskog Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i promet.

–U tijeku je izrada projektno tehničke dokumentacije sanacije javne rasvjete. Po izradi troškovnika pokrenuti će se postupak javne nabave s obzirom na predviđenu vrijednost  investicije. Sanacija predmetnog dijela javne rasvjete je u  prioritetu – odgovorio je pročelnik Dubravko Katulić.

Dodao je kako nije riječ samo o svjetiljkama već i kablovima u dužini od 850 metara koji su se rastopili zajedno sa ormarićem javne rasvjete.

 

Također, Katulić je naveo je u planu privremeno pripajanje struji,  krugova koji nisu stradali, a to je dio rasvjete na cesti kod igrališta  i ceste sjeverno od škole.

Nastavite čitati

Vijesti

Novi projekti u Pokupskom! ulaganja u domove kulture i dječji park

Domovi kulture u Opatiji i Hotnji opremljeni su novim namještajem, a središnji park u Pokupskom dobio je potpuno nove sprave za igru.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Općina Pokupsko/FB

U općini Pokupsko nedavno su završeni projekti opremanja domova kulture i uređenja dječjeg igrališta u središnjem parku ispred općinske zgrade, ukupne vrijednosti 49.044,50 eura. Opremljeni su domovi kulture u Opatiji i Hotnji, a obnovljene su i sprave za igru u središnjem parku. Cilj projekata bio je poboljšati uvjete za lokalnu zajednicu i omogućiti kvalitetniji boravak u zajedničkim prostorima.

U sklopu projekta Opremanje društvenih domova u Općini Pokupsko, domovi kulture u Opatiji i Hotnji opremljeni su novim stolovima i stolicama. Ukupno je nabavljeno 16 stolova i 128 stolica. U Opatiju je smješteno 9 stolova i 72 stolice, a u Hotnju 7 stolova i 56 stolica. Projekt je vrijedan 31.392 eura, od čega je Zagrebačka županija putem javnog poziva osigurala 29.884 eura, dok je Općina Pokupsko financirala preostalih 1.508,00 eura.

Foto: Općina Pokupsko/FB

Ovo ulaganje nastavak je prošlogodišnjeg opremanja domova novim suđem, uključujući tanjure, pribor za jelo, pehare te setove za sol i papar. Sada su domovi potpuno opremljeni. Dom kulture Opatija za 80 ljudi, Dom kulture Hotnja za 70, Dom kulture Lijevi Štefanki za 40 i Lovačka kuća Pokupsko za 60 ljudi.

Paralelno s tim, u središnjem parku ispred općinske zgrade postavljene su nove sprave za igru i urbana oprema. Projekt uređenja dječjeg igrališta vrijedan je 17.652,50 eura, od čega je Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine osiguralo 8.100 eura, dok je preostalih 9.552,50 eura pokrila Općina Pokupsko. Stare, dotrajale sprave zamijenjene su novima kako bi se djeci osigurao siguran, kvalitetan i primjeren prostor za igru.

Foto: Općina Pokupsko/FB

S realizacijom ovih projekata, općina Pokupsko podigla je standard društvenih prostora i kvalitete javne infrastrukture, čime se dodatno potiče društveni život i sigurnost najmlađih članova zajednice.

Nastavite čitati

Moja županija

Svečano otvorenje obnovljenog Vatrogasnog doma uz feštu na pokupskoj plaži

Pokupsko priprema veliku feštu za mještane uz domjenak i tamburaše.

Objavljeno

na

Objavio/la

Sutra će Pokupsko dočekati svečano otvorenje obnovljenog doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva uz veliku feštu. Naime, Općina Pokupsko u suradnji s Caffe barom Saky organizira cjelodnevni program na popularnom Pokupsko Beach-u.

Program započinje u 14 sati s prigodnim domjenkom, dok će u17 sati započeti glazbeni program u kojem nastupaju tamburaši Cosa Nostra, te od 20 sati Tamburaški sastav Trešnja.

Podsjetimo, radovi na obnovi doma Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Pokupskom vrijedni su milijun i gotovo 307 tisuća eura, a osim vatrogascima, bit će i od velikog značaja i za društveni život Pokupskog.

Polovica objekta namijenjena je vatrogascima za njihove aktivnosti, dok će drugu polovicu koristiti stanovnici općine za održavanje raznih kulturnih sadržaja.

Vatrogasni dom tijekom obnove/Foto: Općina Pokupsko

Inače, ovaj projekt Općina realizira iz više izvora. Ostvarila je potporu iz Programa ruralnog razvoja u visini nešto manjoj od milijun eura, Zagrebačka županija dala je potporu vrijednu gotovo 96 tisuća eura, preko Ministarstva regionalnog razvoja dobivena je potpora od 154.700 eura dok je sama Općina uložila nešto više od 59 tisuća eura vlastitih sredstava.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Županijski Lovački savez održao sjednicu Skupštine

Čičak: Naš Savez je perjanica lovstva u Hrvatskoj!

Objavljeno

na

Lovački savez Zagrebačke županije u Svetom Ivanu Zelini održao je godišnju sjednica Skupštine, na kojoj je predsjednik Saveza Mato Čičak istaknuo da lovci rade odličan posao koji će nastaviti i u budućnosti. Naime, Savez je prvi u Hrvatskoj u svim segmentima – od streljaštva u kojem ima europskog prvaka do kinologije u kojoj ima niz svjetskih prvaka.

–To, i sve ostale aktivnosti naših lovaca, pokazuje da smo jedna od najboljih županija, ako ne i prva u Hrvatskoj, jer imamo podršku Zagrebačke županije koja ulaže u lovstvo i lovotehničke objekte, a podrška je i u organizaciji naših manifestacija kao i važnih natjecanja koje je Savez doveo u županiju. Zato se i možemo pohvaliti činjenicom da smo perjanica lovstva u državi – istaknuo je Čičak.

Foto: Dražen Kopač

Dodajmo kako je Lovački savez u zadnje dvije godine organizirao dva državna prvenstva, lani i Svjetsko prvenstvo u lovnoj kinologiji, a iduće godine proslavit će 30. godišnjicu osnutka. Njihov rad pohvalio je zamjenik župana Damir Tomljenović.

–Zagrebačka županija dugi niz godina iz proračuna izdvaja značajna sredstva za lovstvo, a ona su svake godine bila sve veća. Od kad je na čelu Saveza Mato Čičak, aktivnosti lovaca su se povećale, što pokazuju i natjecanja koja u našu županiju dovode ljude iz domene lova i kinologije iz Europe, pa i svijeta. Zato moram pohvaliti Savez koji je zaista lovstvo digao na veću razinu – naglasio je Tomljenović.

Foto: Dražen Kopač

Podsjetimo da je nedavno Zagrebačka županija dodijelila 160 tisuća eura vrijedne ugovore lovačkim udrugama i društvima te Lovačkom savezu Zagrebačke županije. Od tog iznosa, 110 tisuća eura namijenjeno je za infrastrukturu u lovištima i kapitalna ulaganja u objekte, 30 tisuća eura je za promicanje lovstva i lovnog turizma te 20 tisuća eura za lovno streljaštvo i kinologiju. Ugovore za ukupno 47 projekata prijavilo je 37 udruga i Lovački savez Zagrebačke.

*Tekst je dio programskog sadržaja ‘Moja županija’ nastao u suradnji sa Zagrebačkom županijom

Nastavite čitati

Sport

Novo zlato za hrvatski parastolni tenis! Lučić osvojila zlato u Laškom

Turnir za Lučić još nije gotov. U subotu nastavlja natjecanje u disciplini mješovitih parova XD17, gdje će igrati s hrvatskim reprezentativcem Bornom Zohilom.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Parastolnoteniski klub USPON/FB

Nakon srebra u Podgorici, Mirjana Lučić, članica Parastolnoteniskog kluba Uspon, ostvarila je veliki uspjeh na međunarodnoj sportskoj sceni osvojivši zlato na ITTF World Para Challenger turniru koji se ovih dana održava u Laškom. Lučić je do zlata stigla impresivnim nizom pobjeda, uključujući i onu nad aktualnom svjetskom prvakinjom Szvitasz Alexom, protiv koje je slavila rezultatom 3:2.

Osim toga, u skupini je pobijedila Dankinju Nielsen (3:1) i Španjolku Migueles (3:0), dok je u napetom meču protiv Turkinje Kavas imala meč loptu, ali je u konačnici izgubila rezultatom 2:3. Unatoč tom porazu, Lučić je pokazala iznimnu formu i borbenost, što joj je osiguralo mjesto na najvišoj stepenici pobjedničkog postolja.

 

Foto: Parastolnoteniski klub USPON/FB

„Uz sjajnu igru i nevjerojatnu borbenost, Mirjana je pokazala da je među najboljima na svijetu”, poručuju iz kluba putem Facebook stranice.

Turnir za Lučić još nije gotov. U subotu nastavlja natjecanje u disciplini mješovitih parova XD17, gdje će igrati s hrvatskim reprezentativcem Bornom Zohilom. Uz to, idućeg tjedna očekuje je i nastup na ITTF World Para Elite turniru, koji okuplja najbolje igrače s vrha svjetske rang liste.

Uz Mirjanu, na natjecanju su sudjelovali i drugi članovi PK Uspona, Marko Vračan te Marija Sečenj, koja je nedavno osvojila broncu u Podgorici. Oboje su pružili snažne nastupe i osvojili setove protiv vrlo jakih suparnika, ali nisu uspjeli proći skupinu.

Foto: Parastolnoteniski klub USPON/FB

Ovo je veliki uspjeh za hrvatski parastolni tenis i snažna potvrda da se domaći sportaši mogu ravnopravno nositi s najboljima na svijetu. Pobjeda u Laškom jasno pokazuje, uz rad, predanost i srce, granice ne postoje. Čestitke Mirjani, ali i svim ostalim natjecateljima kluba Uspon.

Nastavite čitati

Reporter 447 - 17.04.2025.

Facebook

Izdvojeno