Povežite se s nama

Vijesti

Ivan Bekavac upozorava na probleme, ali nudi i rješenja za velikogorički sport

Kandidat za gradonačelnika ističe da se trebamo usporediti s boljima i pokušamo dati najbolje od sebe, te tako uspjeh neće izostati.

Objavljeno

na

O velikogoričkom sportu, nacionalnom i lokalnom značaju, problemima i rješenjima govorio je danas u programu City radija kandidat MOST-a za gradonačelnika Velike Gorice dr. Ivan Bekavac.

Stariji Velikogoričani pamte i znaju kako je upravo sport bio središte interesa brojnih sugrađana, gdje je gorički sport danas?

-Nikad ranije naš grad nije imao tri prvoligaša, a ima ih zadnjih par sezona, i to u nogometu, košarci i rukometu. Treba naglasiti kako prvoligaše u sva tri sporta nemaju niti Split, niti Rijeka, niti Osijek. I to među prvih četiri na ljestvici. Međutim želim naglasiti kako unatoč prethodno spomenutim činjenicama postoje brojni problemi i ograničenja koja su u domeni i odgovornosti gradske uprave. Prvo neprimjereni sportski objekti, stari, ali nažalost, i novi ne zadovoljavaju potrebne sportske uvjete, pa tako rukomet nema potrebne uvjete, trenažni procesi košarkaša odvijaju se na sedam, osam lokacija što nikako nije dobro. Drugi problem je previše klubova, gdje nema dovoljno prostora za prepoznavanje i razvitak najboljih. Nogomet i košarka našli su način i suživot u tim okolnostima, međutim rukomet i odbojka nisu i plaćaju danak ovome problemu. Treće, Grad Velika Gorica ne prati dovoljno nositelje kvalitete goričkog sporta. Naime, rekao bih ide se na masovnost i broj klubova, a ne na ruku vrhunskom sportu. Treba znati kako naši prvoligaši imaju budžete u visini tek desetine iznosa kojim raspolažu drugi prvoligaši, a nisu tako uspješni na ljestvici poput goričkih klubova. Nemojmo zaboraviti kako naš gorički košarkaški prvoligaš igra u europskoj ligi s još tri hrvatska kluba, a od Grada Velike Gorice dobiva svega desetinu budžeta koji odvajaju Split, Zagreb i Zadar za svoje euro prvoligaše. Naravno razumijem da Grad Velika Gorica nema toliko sredstava niti kapaciteta, ali želim jasni prikazati koliko sportski vrijede gorički prvoligaši, a premalo naših sugrađana to zna.

Kako po tom pitanju uvjeta stoji Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici?

 –Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici, izgrađena prije desetak godina, zadovoljava propisane uvjete samo za odbojku. Nažalost ne zadovoljava propisane uvjete terena, kao niti odvijanja natjecanja drugih dvoranskih sportova poput rukometa, košarke ili malog nogometa. Nema dovoljne kapacitete gledališta ili pak nema drugih propisanih tehničkih uvjeta za održavanje natjecanja. Ima već godinama privremenu licencu za korištenje i to je naravno propust gradske uprave koja nije odgovorno gospodarila našim javnim novcem i napravljena je disfunkcionalna sportska dvorana.

Nije li stara sportska dvorana srednjoškolskog centra veća od nove gradske dvorane?

-Dvorana srednjoškolskog centra izgrađena prije više od trideset godina veličinom odgovara uvjetima međunarodnih natjecanja i jedini je takav objekt u našem gradu. Međutim tijekom nedavne energetske obnove oštećen je pod parket dvorane i još uvijek nije u funkciji, istom prilikom ili možda i ranije oštećene su i uništene tribine, pa tako opet tehnički ne zadovoljava uvjete organiziranja natjecanja. Zajednica sportskih udruga grada Velike Gorice mogla bi preuzeti upravljanje tom sportskom dvoranom. Rukomet i košarka konačno bi dobili svoj dom u Velikoj Gorici. Potrebno je uložiti oko dva milijuna kuna u popravak poda parketa i uređenje tribina i imat ćemo jedini funkcionalno ispravan prostor za dvoranske sportove i međunarodna natjecanja u Velikoj Gorici, jer sad nemamo niti jedan, a imamo tri prvoligaša, ponavljam. Tako bismo dobili gledalište kapaciteta 1200 gledatelja i stekli bi se uvjeti za međunarodna natjecanja. Naravno u toj dvorani nastavio bi se odvijati redovni školski sport u vrijeme nastave, a natjecanja bi se odvijala samo u večernjim satima i vikendom. Druge školske velikogoričke dvorane nisu iskoristive za ništa više od školskog sporta, samo možda dvorana Osnovne škole Nikole Hribara za košarku. Naravno nudim rješenje i u proširenju nedavno izgrađene Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici u smislu otkupa obližnjeg zemljišta i izgradnje montažnih tribina, tako bi se izmještanjem gledališta stekli potrebni uvjeti za odvijanje treninga dvoranskih sportova u propisanim gabaritima i u toj dvorani. – ističe Bekavac.

Što mislite o bazenu u Velikoj Gorici?

Nedavno izgrađeni bazen jedini je kapitalni projekt izgrađen u proteklom razdoblju, nažalost neuvjetan, neprimjeren vremenu i potrebama građana, debelo preplaćen našim novcem, bez mogućnosti i uvjeta natjecanja, te bez tribina spomenik je razbacivanju i neodgovornosti HDZ-a i partnera. Nažalost, građani su prevareni i čeka nas dug put do izgradnje poštenog olimpijskog bazena jednom i kad bude došao na red u budućoj zoni sporta i rekreacije.

Grad Velika Gorica zapravo doznačuje 11,5 milijuna proračunskih sredstava Zajednici sportskih udruga Velike Gorice koja dalje dijeli sredstva prema nekom ključu.

Da, ta sredstva dijeli pedesetak klubova i naravno nije dovoljno. Nemojmo zaboraviti kako gotovo sličan ili isti iznos od 9 milijuna kuna grad daje za održavanje postojećih sportskih dvorana. Npr. susjedne zemlje uredile su drugačije sportske prioritete na nacionalnoj razini, te se isto spušta na lokalne razine. U većoj mjeri njeguju se uvjetno govoreći uspješni sportovi, a u manjoj mjeri drugi sportovi. Međutim Hrvatskoj tek predstoji odrediti se u nekom smislu. Nered na nacionalnoj razini prenosi se i na lokalnu, pa zato imamo ovakvu situaciju. Na primjeru Njemačke možemo učiti, jedna zemlja koja je izgubila od Hrvatske na Svjetskom prvenstvu u nogometu, određuje projekt razvoja nogometa, provede projekt i dvanaest godina kasnije postaje svjetski prvak. Uspoređujmo se s boljima i pokušajmo dati najbolje od sebe, uspjeh neće izostati.

Velika Gorica ima sportsko rekreacijsku zonu, predviđenu urbanističkim planovima i drugim planovima uređenja i planiranja grada?

 –Između ceste koja vodi prema zračnoj luci, od drvene kapelice Ranjenog Isusa, pa do bivšeg remontnog zavoda nalazi se sportsko rekreacijska zona koja se, u mojoj viziji, nastavlja sportsko rekreacijskim centrom vodenih sportova na jezeru Čiče je dragulj Velike Gorice, ogroman potencijal smješten u koridoru između Plesa, Rakarja s jedne, te Pleške ulice, Cibljanice, groblja i Podbrežnice  s druge strane. Tu želim pripremiti i započeti izgradnju zone sporta i rekreacije, sa svim potrebnim sadržajima, poput sličnih projekata u drugim brojnim gradovima Europe. Javno privatnim partnerstvom osigurat ćemo sredstva, a interes gradske uprave bit će dati potrebne uvjete za početak izgradnje novog zdravog centra našeg grada, za 21, stoljeće, koji će počivati na zelenoj suvremenoj gradnji, stvoriti dodanu vrijednost našem gradu,  dati budućnost koju današnja uprava ne sanja, niti razumije.

Govorili ste dosta o profesionalnom sportu, imate li plan za školski sport?

Osnovna ideja je da se školski sport odvija kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, naravno poštivajući nacionalni plan svih školskih aktivnosti, kao i klupska natjecanja. Trenutno se sve svelo na jedan jedini dan u kome se odrade natjecanja u svim sportovima dobiju se pobjednici podijele diplome ili tako nešto i to je to do slijedeće školske godine. Jednom riječju trenutni sustav je ispunio formu (odradio jednodnevna natjecanja te tako dobivši pobjednike u svim sportovima obavio zadanu formalnost) ali je razvojno dugoročno gledano apsolutno neprihvatljiv. Moje mišljenje je da se u projekt trebaju uključiti sve osnovne škole u gradu u jednu natjecateljsku grupu, a drugu grupu sačinjavale bi područne osnovne škole kojih po riječima poznavatelja te problematike ima 10. Znači na taj način bi se uključilo u aktivni model cjelogodišnjim natjecateljskog planom oko 18 osnovnih škola u interne natjecateljske forme. Konkretno da svaka osnovna škola ima jednu selekciju oko 15 učenika za natjecanje to bi činilo bazu natjecatelja od 270 učenika.

U daljnjoj budućnosti, a pogotovo kada bi postojale bolje infrastrukturne pretpostavke (konkretno dvorane za odigravanje utakmica ) broj učenika bi premašio brojku 600 na način da svaka škola sudjeluje na početnoj razini što znači učenici 3. i 4. razreda odnosno učenici razredne nastave u nekoj formi mini-lige, a stariji učenici bi bili podijeljeni u dvije grupe 5. i 6. razredi kao i 7. i 8. razredi. Na taj način bi se postigla forma masovnog bavljenja sportom. – govori Bekavac, te ističe pozitivne aspekte ovakvog sportskog natjecanja po osnovnim školama.

-Socijalizacijski efekt. Sami smo svjesni jasne činjenice da se djeca malo igraju u realnim stvarnim uvjetima, a previše u virtualnim internetskim ili mobilnim aplikacijama u svojim stanovima. Tu je i natjecateljski ili sportski karakter. Natjecanjem sudjeluješ u pobjedama i porazima svoje osnovne škole ili svoje momčadi, to će te nužno natjerati da se homogeniziraš sa svojim razredom, a time i potražiš pomoć ostalih koji nisu dovoljno zainteresirani ili ne sudjeluju u sportskim aktivnostima da dolaze na utakmice i bodre korektnim sportskim navijanjem sa dijela tribina koji su za to predviđeni. Ovakva homogenizacija u neku ruku kompletan logistički projekt igračima na sportskom terenu pokrenuo bi u nekoj slobodnoj procijeni oko 8000 učenika osnovnih škola u Velikoj Gorici.

-Eho koji bi proizveli ovim modelom i svim logističkim sadržajima ( uključivanje plesnih koreografija i općenito plesa u prekidima između dvije, ali i tijekom utakmica) bio bi predmet zanimanja, vjerujem i za lokalnu medijsku televizijsku produkciju što bi opet bilo od posebnog značaja da se svaka osnovna škola može predstaviti sa svojom tradicijom odnosno svojim logom na dresu i svojim programom unutar natjecanja kada je domaćin natjecanja. No, zapelo je baš tamo gdje je najvažnije, a to su objekti jer su neadekvatni ili ih uopće nije moguće koristiti s obzirom da su osnovnoškolske dvorane trenutno skoro pa neadekvatnih dimenzija. Izuzetak su možda dvije dvorane, a ostale su neupotrebljive za ovakav vid razvitka sporta.

Tko bi na sebe trebao preuzeti odgovornost za ovako nešto?

-Uvijek postoje, u svakoj školi ravnatelji koji su zainteresirani, a koji sa svojim suradnicima mogu i znaju nositi pedagoške programe, oni su osposobljeni i za sportske programe koji su također pedagoški. Za ovu cjelogodišnju manifestaciju moramo pronaći sredstva da se dodatno plate nositelji programa, a ne manje važno je da sve bude osnovcima besplatno. Sportska oprema na teret grada. – ističe Bekavac, te zaključuje kako projekt može početi čim epidemiološke mjere dopuste.

Intervju s dr. Ivanom Bekavcem poslušajte OVDJE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obrazovanje

FOTO Održan Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica

Objavljeno

na

Objavio/la

Sajam Vježbeničkih tvrtki Ekonomske škole Velika Gorica održan je danas (petak, 28. ožujka 2025.) u holu Srednjoškolskog centra. Sudjelovale su vježbeničke tvrtke 3. i 4. razreda. Sajam je pozdravnim govorom otvorila ravnateljica Ekonomske škole Vesna Brkljačić.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Učenici iz Ekonomske škole dobro znaju da poduzetnički pothvat počinje s idejom, zamisli, predodžbom. Za sve što se započne potrebni su poduzetnici i investitori, a za poslovni uspjeh potrebni su kreativni i inovativni ljudi.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke iskoristile su ovaj nastup za uspješno predstavljanje svojih ideja i znanja, kao krunu rada tijekom školske godine, ali i suradnje s partnerskim tvrtkama. Sajam Vježbeničkih tvrtki ima promotivnu ulogu s ciljem razmjene iskustva i predstavljanja svojih fiktivnih proizvoda i usluga, ali i stjecanje novih kupaca. Vježbeničke tvrtke uspješno su ostvarile svoj cilj koristeći svoje komunikacijske vještine, umijeće pregovaranja, kreativnost, ali i osobni šarm i snalažljivost.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vježbeničke tvrtke ocjenjivalo je nekoliko povjerenstava – povjerenstvo za prezentacije tvrtki, povjerenstvo za prodajni razgovor, povjerenstvo za prodajnu dokumentaciju te povjerenstvo za vizualni dojam. Tri prvoplasirane vježbeničke tvrtke nagrađene su prigodnim darovima.

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 28.03.2025. Sajam Vježžbeničkih tvrtki Ekonomske škole. Foto: David Jolić/cityportal.hr

SKUPNA TABLICA: 1. Bucket list 67.34 (prodajna komunikacija – 14, vizualni dojam – 16.67, prezentacije – 19.67, poslovna dokumentacija – 17) – 4.A, mentor prof. Marin Čuljak;  2. Adalia 67.01 (14.67, 13.67, 1967, 19) – 3.A, mentorica prof. Vesna Radočaj;  3. Soushop 66.34 (13.67, 18.67, 17, 17) – 3.D, mentor prof. Željko Svekrić; 4. Eventopia 65.00 (11, 17:67, 17.33, 19), 5. Fit Zona 64.67 (15.67, 15, 17, 17), 6. Hightstart 64.43 (13.33, 18.3, 16, 17), 7. Poklončić 62.07 (10.33, 14.67, 19.67, 18), 8. Luogo d’oro 62.00 (10.67, 13, 19.33, 19), 9. El Printach 59.67 (10, 12.67, 18,19), 10. SOCX 55.63 (9.67, 12.3, 17.66, 16), 11. Incognito 54.67 (8.67, 11.67, 18.33, 16), 12. Imgao 53.99 (10.33, 17, 18.66, 8), 13. Eventx 51.67 (11.67, 11.67, 16.33, 12), 14. Glamour 51.67 (12, 11.67, 17, 11), 15. BREAKfast 47.33 (8.33, 6.67, 17.33, 15), 16. Cafinity 45.66 (11.33, 13, 17.33, 4).  Članovi povjerenstva: Jelica Kelava, Ana Likević, Ivan Mohar, Igor Skupnjak.

Nakon Sajma organiziran je ručak za članove povjerenstava, nastavnike i djelatnike škole u Hotelu Garden Hill.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Politika

Velikogoričanin želi biti župan: Danijel Pukšić kandidat sedam nezavisnih lista

Uz potporu nezavisnih lista iz Zagrebačke županije, 46-godišnji Velikogoričanin ušao je u utrku za župana, u kojoj (zasad) imamo četiri kandidata – Zmajlovića, Kožića, Deaka i sad Pukšića

Objavljeno

na

Ispred zgrade Zagrebačke županije u petak je predstavljena kandidatura Danijela Pukšića za župana Zagrebačke županije. Pukšić, koji je kandidat koalicije čak sedam nezavisnih lista, u svom je obraćanju naglasio kako mu je cilj donijeti stvarne promjene u Zagrebačku županiju.

– Stojim pred vama ne samo kao kandidat za župana, već kao netko tko razumije vaša očekivanja, nade i brige. Kandidiram se jer znam da može bolje, i to puno bolje nego što imamo danas – rekao je Pukšić, dodajući kako će mu prioriteti biti zdravstvo, promet, gospodarski razvoj i školstvo.

Danijel Pukšić rođen je 1979. u Zagrebu, a odrastao je u Velikoj Gorici. Diplomirao je na Geodetskom fakultetu 2005., stekao titulu sveučilišnog specijalista menadžmenta u javnom sektoru na Ekonomskom fakultetu u Rijeci 2015., dok je 2021. diplomirao u Ljubljani kao međunarodni inženjer zavarivanja (IWE). Član je Hrvatske komore ovlaštenih inženjera geodezije (HKOIG) i posjeduje niz stručnih certifikata, stoji u biografiji četvrtoga kandidata za župana.

Tijekom svoje karijere, istaknuto je, radio je na gotovo svim važnijim infrastrukturnim projektima u Hrvatskoj, cestama, autocestama, mostovima, tunelima, kao geodetski inženjer i nadzor. U inozemstvu je radio na brojnim velikim infrastrukturnim i industrijskim projektima. Osim navedenoga, svojevremeno je pola godine predavao u geodetsko-tehničkoj školi, želeći svoje znanje prenijeti mladim generacijama.

– Značajan dio problema može se riješiti slušanjem građana i njihovih potreba. Ja ću dati sve od sebe da pomognem svima kojima je pomoć potrebna, a ne prema stranačkoj podobnosti kao što je dosada bio slučaj – poručio je Pukšić.

Njegovu kandidaturu podržala je i nezavisna saborska zastupnica Marija Selak Raspudić, kao i gradonačelnik Grada Svete Nedelje te saborski zastupnik Dario Zurovec, ali i predstavnici nezavisnih lista iz Zagrebačke županije: Dr. Nenad Panian – Nezavisna lista, Matija Teur – Nezavisna lista, Marko Magdić – Nezavisna lista, Nezavisna lista Ivanić-Grad, SVE SE MOŽE – Jastrebarsko te predstavnici nezavisnih lista iz Velike Gorice, Stupnika, Pisarovine i Klinča Sela.

– Ne želim više raditi za strance i ulagati svoje znanje i iskustvo da bi njihove zemlje prosperirale. Sve što sam dosad naučio želim staviti na raspolaganje svojoj domovini. Budućnost je u našim rukama, vrijeme je da to osvijestimo i da se zajedno za nju izborimo – zaključio je Pukšić.

Svoju kandidaturu za župana Zagrebačke županije ranije su objavili Mihael Zmajlović ispred SDP-a i Možemo!, Gabrijel Deak kao kandidat Fokusa i aktualni župan Stjepan Kožić, ispred koalicije njegove nezavisne liste i HDZ-a.

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Raste broj poduzeća u hrvatskim gradovima, pogledajte kakvo je stanje u Velikoj Gorici

Grad broji 253 novih tvrtki, čime se nastavlja pozitivni trend.

Objavljeno

na

Objavio/la

Prema najnovijim podacima Ministarstva pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, Velika Gorica je prošle godina bila jedna od top 10 vodećih središta rasta poduzetništva u Hrvatskoj. Tijekom 2024. godine, u našem gradu je otvoreno 253 novih tvrtki, što je značajan porast u odnosu na prethodne godine.

Zagrebačka županija također bilježi snažan gospodarski zamah, s ukupno 1 154 novootvorenih poduzeća, čime se također svrstala među vodeće regije po poduzetničkoj aktivnosti.

Rast poduzetničke aktivnosti i njezin utjecaj

U Hrvatskoj je tijekom prošle godine otvoreno 11 847 novih poduzeća, što je 2 434 više nego 2021. godine, dok je broj aktivnih trgovačkih društava dosegao 142 732. Ovaj rast je posebno vidljiv u većim gradovima, među kojima prednjače Split, Rijeka, Zadar i Osijek. Iako je Velika Gorica zauzela šesto mjesto po broju novootvorenih poduzeća, značajno se ističe kada je riječ o kontinentalnoj Hrvatskoj izvan Zagreba. Ovakav rast odražaj je pozitivne poduzetničke klime.

Usporedimo li podatke s onima iz 2021. godine, Velika Gorica je ostvarila rast od 77 novih poduzeća, što pokazuje stabilan uzlazni trend. Osim toga, u odnosu na 2023. godinu, u Velikoj Gorici otvoreno je 13 novih tvrtki, čime je grad zauzeo deseto mjesto među gradovima s najvećim porastom.

Povećanje broja poduzeća ne znači samo gospodarski rast, već i mogućnosti zapošljavanja te jačanje lokalne ekonomije. Više tvrtki znači veći izbor proizvoda i usluga za građane, kao i povećanu konkurenciju koja može dovesti do povoljnijih cijena i bolje ponude.

Zagrebačka županija također među vodećima

Podaci pokazuju da Zagrebačka županija drži treće mjesto po ukupnom broju otvorenih poduzeća u 2024. godini, odmah iza Splitsko-dalmatinske i Primorsko-goranske županije. U odnosu na 2021. godinu, broj novih poduzeća u Zagrebačkoj županiji porastao je za 282, dok je u usporedbi s 2023. godinom otvoreno 74 tvrtke više. Ovo je ujedno i drugi najveći porast u Hrvatskoj.

Nadalje, Zagrebačka županija bilježi i rast broja zaposlenih, čime se potvrđuje da novoosnovane tvrtke imaju pozitivan utjecaj te stvaraju nova radna mjesta i pridonose zajednici.

Usporedba s prethodnim godinama i nacionalni trendovi

Na nacionalnoj razini vidljiv je trend rasta broja otvorenih poduzeća u svim županijama. U usporedbi s 2021. godinom najveći postotni rast broja poduzeća zabilježen je u Bjelovarsko-bilogorskoj (52,66 %), Zadarskoj (51,47 %) i Brodsko-posavskoj županiji (46,54 %). Zagrebačka županija je u apsolutnim brojkama ostvarila drugi najveći rast u Hrvatskoj, odmah iza Splitsko-dalmatinske.

S obzirom na to da je u 2024. godini broj brisanih poduzeća bio značajno manji nego prethodnih godina, može se zaključiti da novoosnovane tvrtke uspijevaju preživjeti na tržištu, što dodatno jača povjerenje u stabilnost gospodarstva.

Velika Gorica i Zagrebačka županija kao stabilna poslovna središta

Prema predstavljenim podacima, može se zaključiti da Velika Gorica, kao i Zagrebačka županija, predstavlja snažan poduzetnički centar u Hrvatskoj. Prisutan je kontinuiran rast broja novih poduzeća s pozitivnim gospodarskim pokazateljima.

Poduzetnici prepoznaju prednosti ovog grada, što se može pripisati pozitivnim mjerama poticaja i povoljnoj poslovnoj klimi. S obzirom na dosadašnji trend, očekuje se da će Velika Gorica u narednim godinama nastaviti privlačiti nove poslovne subjekte i time dodatno doprinositi gospodarskom rastu regije.

Nastavite čitati

Sport

Ivana Mlinar predstavila kandidatkinju za svoju zamjenicu

Iako je Ivana Novković politički debitant na ovim izborima, i ona i ja bit ćemo tim koji ne sliježe ramenima, rekla je Ivana Mlinar, kandidatkinja za gradonačelnicu SDP-a i Možemo!

Objavljeno

na

Kandidatkinja SDP-a i Možemo! za gradonačelnicu Velike Gorice Ivana Mlinar ovog se kišovitog petka obratila javnosti i predstavila kandidatkinju za njezinu zamjenicu Ivanu Novković.

– Kao zajednička kandidatkinja SDP-a i Možemo! najavila sam na svom predstavljanju prije par tjedana kako želimo donijeti stvarne promjene na političku scenu našeg grada i mijenja lice goričke politike. Od prvog dana govorim, a danas i potvrđujem, moj tim bit će ljudi koji nemaju svoj privatni interes isprepleten s gradskim proračunom, jer u Gorici teško da postoji neki segment života o kojem ne odlučuje politika. Smatramo to nedopustivim jer ljudi trebaju slobodno disati i živjeti, a Velika Gorica treba biti grad koji će pružiti šanse budućim generacijama – rekla je Mlinar i dodala:

– Upravo slijedom onoga što smo i najavili našom koalicijom, danas smo tu zbog predstavljanja moje kandidatkinje za zamjenicu gradonačelnice. Ona je igrom slučaja Ivana kao i ja, tako da ispada da je u našem stožeru važno zvati se Ivana. No, šalu na stranu, iako je Ivana politički debitant na ovim izborima, i ona i ja bit ćemo tim koji ne sliježe ramenima. Ona se kao prvostupnica psihologije upravo zato politički aktivirala, kako bi svojim angažmanom mogla utjecati na društvene nepravde oko nas.

Nabrajajući segmente koje smatra nepravednima, izdvojila je cijene kvadrata stanova, koja se popela i do 3000 eura.

– Drugi primjer nepravde u našem gradu je činjenica da je gotovo svaki natječaj fiktivan i namijenjen nekome. Ljudi se jadni ponadaju, pišu životopise i predaju zamolbe, a ne znaju da na tim radnim mjestima već rade neki ljudi, u pravilu članovi jedne stranke. Mi postavljamo posve opravdano pitanje zašto svako radno mjesto, posebice vodeće u ovome gradu mora uvijek dobiti nečija sestra, brat, snaha, supruga, a ne netko tko je ono najvažnije: stručan i ima silno radno iskustvo iza sebe?! Mi ne želimo da mladi ljudi, kako intelektualci, tako i strukovnjaci, napuštaju ovaj grad jer tu ne vide perspektivu i unaprijed znaju da neće moći nikada sebi osigurati stan ili zaposlenje bez stranačke iskaznice. Želimo da u ovom gradu ljudi ne žive u strahu za egzistenciju, da se boje družiti s nekim tko drugačije izgleda ili misli, jer moja zamjenica Ivana i ja istinski smatramo da naš grad treba biti grad za sve nas – rekla je Mlinar.

Nastavite čitati

HOTNEWS

VELIKA GORICA 23 posto više posjetitelja i 19 posto više noćenja u odnosu na prošlu godinu

Objavljeno

na

Objavio/la

Grad Velika Gorica sa svojom okolicom sve je poželjnija turistička destinacija, što pokazuju i brojke dolazaka turista i posjetitelja te broj noćenja. Naime, naš grad bilježi 23% više posjetitelja i 19% više noćenja u odnosu na prošlu godinu, što je pokazatelj da naše područje ima što ponuditi turistima, te da je briga o turističkim sadržajima prepoznata od strane posjetitelja. Također, porast broja dolazaka dugoročno se odražava na cijelu lokalnu zajednicu – istaknuto je na drugoj sjednici Skupštine Turističke zajednice Velike Gorice.

Foto: TZ grada Velike Gorice

Također, posebni naglasak gradska Turistička zajednica stavila je na izradu Plana upravljanja destinacijom koji stavlja održivost u središte razvoja turizma, uz očuvanje prirodnih i kulturnih bogatstava Turopolja te odgovorno upravljanje resursima i poticanje ekološki osviještenih inicijativa.

– Velik je interes za manifestacije poput AirVG-a, Gastro Turopolja, Adventa u Gorici, a sa izgradnjom nove biciklističke infrastrukture razvijamo se i kao cikloturistička destinacija – rekao je gradonačelnik grada Velike Gorice Krešimir Ačkar.

Slijedom toga će Turistička zajednica podržati projekte vezane uz eko-turizam, biciklističke rute, razvoj ruralnog turizma i digitalizaciju usluga čime će Velika Gorica i Turopolje ojačati svoju turističku poziciju.

– Nastavak je to naše vizije Velike Gorice kao održive destinacije budućnosti, gdje turizam i priroda idu ruku pod ruku – poručila je direktorica Turističke zajednice grada Velike Gorice Maja Toth..

Foto: Josip Škof

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.