Povežite se s nama

Vijesti

Ivan Bekavac upozorava na probleme, ali nudi i rješenja za velikogorički sport

Kandidat za gradonačelnika ističe da se trebamo usporediti s boljima i pokušamo dati najbolje od sebe, te tako uspjeh neće izostati.

Objavljeno

na

O velikogoričkom sportu, nacionalnom i lokalnom značaju, problemima i rješenjima govorio je danas u programu City radija kandidat MOST-a za gradonačelnika Velike Gorice dr. Ivan Bekavac.

Stariji Velikogoričani pamte i znaju kako je upravo sport bio središte interesa brojnih sugrađana, gdje je gorički sport danas?

-Nikad ranije naš grad nije imao tri prvoligaša, a ima ih zadnjih par sezona, i to u nogometu, košarci i rukometu. Treba naglasiti kako prvoligaše u sva tri sporta nemaju niti Split, niti Rijeka, niti Osijek. I to među prvih četiri na ljestvici. Međutim želim naglasiti kako unatoč prethodno spomenutim činjenicama postoje brojni problemi i ograničenja koja su u domeni i odgovornosti gradske uprave. Prvo neprimjereni sportski objekti, stari, ali nažalost, i novi ne zadovoljavaju potrebne sportske uvjete, pa tako rukomet nema potrebne uvjete, trenažni procesi košarkaša odvijaju se na sedam, osam lokacija što nikako nije dobro. Drugi problem je previše klubova, gdje nema dovoljno prostora za prepoznavanje i razvitak najboljih. Nogomet i košarka našli su način i suživot u tim okolnostima, međutim rukomet i odbojka nisu i plaćaju danak ovome problemu. Treće, Grad Velika Gorica ne prati dovoljno nositelje kvalitete goričkog sporta. Naime, rekao bih ide se na masovnost i broj klubova, a ne na ruku vrhunskom sportu. Treba znati kako naši prvoligaši imaju budžete u visini tek desetine iznosa kojim raspolažu drugi prvoligaši, a nisu tako uspješni na ljestvici poput goričkih klubova. Nemojmo zaboraviti kako naš gorički košarkaški prvoligaš igra u europskoj ligi s još tri hrvatska kluba, a od Grada Velike Gorice dobiva svega desetinu budžeta koji odvajaju Split, Zagreb i Zadar za svoje euro prvoligaše. Naravno razumijem da Grad Velika Gorica nema toliko sredstava niti kapaciteta, ali želim jasni prikazati koliko sportski vrijede gorički prvoligaši, a premalo naših sugrađana to zna.

Kako po tom pitanju uvjeta stoji Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici?

 –Gradska sportska dvorana u Rakarskoj ulici, izgrađena prije desetak godina, zadovoljava propisane uvjete samo za odbojku. Nažalost ne zadovoljava propisane uvjete terena, kao niti odvijanja natjecanja drugih dvoranskih sportova poput rukometa, košarke ili malog nogometa. Nema dovoljne kapacitete gledališta ili pak nema drugih propisanih tehničkih uvjeta za održavanje natjecanja. Ima već godinama privremenu licencu za korištenje i to je naravno propust gradske uprave koja nije odgovorno gospodarila našim javnim novcem i napravljena je disfunkcionalna sportska dvorana.

Nije li stara sportska dvorana srednjoškolskog centra veća od nove gradske dvorane?

-Dvorana srednjoškolskog centra izgrađena prije više od trideset godina veličinom odgovara uvjetima međunarodnih natjecanja i jedini je takav objekt u našem gradu. Međutim tijekom nedavne energetske obnove oštećen je pod parket dvorane i još uvijek nije u funkciji, istom prilikom ili možda i ranije oštećene su i uništene tribine, pa tako opet tehnički ne zadovoljava uvjete organiziranja natjecanja. Zajednica sportskih udruga grada Velike Gorice mogla bi preuzeti upravljanje tom sportskom dvoranom. Rukomet i košarka konačno bi dobili svoj dom u Velikoj Gorici. Potrebno je uložiti oko dva milijuna kuna u popravak poda parketa i uređenje tribina i imat ćemo jedini funkcionalno ispravan prostor za dvoranske sportove i međunarodna natjecanja u Velikoj Gorici, jer sad nemamo niti jedan, a imamo tri prvoligaša, ponavljam. Tako bismo dobili gledalište kapaciteta 1200 gledatelja i stekli bi se uvjeti za međunarodna natjecanja. Naravno u toj dvorani nastavio bi se odvijati redovni školski sport u vrijeme nastave, a natjecanja bi se odvijala samo u večernjim satima i vikendom. Druge školske velikogoričke dvorane nisu iskoristive za ništa više od školskog sporta, samo možda dvorana Osnovne škole Nikole Hribara za košarku. Naravno nudim rješenje i u proširenju nedavno izgrađene Gradske sportske dvorane u Rakarskoj ulici u smislu otkupa obližnjeg zemljišta i izgradnje montažnih tribina, tako bi se izmještanjem gledališta stekli potrebni uvjeti za odvijanje treninga dvoranskih sportova u propisanim gabaritima i u toj dvorani. – ističe Bekavac.

Što mislite o bazenu u Velikoj Gorici?

Nedavno izgrađeni bazen jedini je kapitalni projekt izgrađen u proteklom razdoblju, nažalost neuvjetan, neprimjeren vremenu i potrebama građana, debelo preplaćen našim novcem, bez mogućnosti i uvjeta natjecanja, te bez tribina spomenik je razbacivanju i neodgovornosti HDZ-a i partnera. Nažalost, građani su prevareni i čeka nas dug put do izgradnje poštenog olimpijskog bazena jednom i kad bude došao na red u budućoj zoni sporta i rekreacije.

Grad Velika Gorica zapravo doznačuje 11,5 milijuna proračunskih sredstava Zajednici sportskih udruga Velike Gorice koja dalje dijeli sredstva prema nekom ključu.

Da, ta sredstva dijeli pedesetak klubova i naravno nije dovoljno. Nemojmo zaboraviti kako gotovo sličan ili isti iznos od 9 milijuna kuna grad daje za održavanje postojećih sportskih dvorana. Npr. susjedne zemlje uredile su drugačije sportske prioritete na nacionalnoj razini, te se isto spušta na lokalne razine. U većoj mjeri njeguju se uvjetno govoreći uspješni sportovi, a u manjoj mjeri drugi sportovi. Međutim Hrvatskoj tek predstoji odrediti se u nekom smislu. Nered na nacionalnoj razini prenosi se i na lokalnu, pa zato imamo ovakvu situaciju. Na primjeru Njemačke možemo učiti, jedna zemlja koja je izgubila od Hrvatske na Svjetskom prvenstvu u nogometu, određuje projekt razvoja nogometa, provede projekt i dvanaest godina kasnije postaje svjetski prvak. Uspoređujmo se s boljima i pokušajmo dati najbolje od sebe, uspjeh neće izostati.

Velika Gorica ima sportsko rekreacijsku zonu, predviđenu urbanističkim planovima i drugim planovima uređenja i planiranja grada?

 –Između ceste koja vodi prema zračnoj luci, od drvene kapelice Ranjenog Isusa, pa do bivšeg remontnog zavoda nalazi se sportsko rekreacijska zona koja se, u mojoj viziji, nastavlja sportsko rekreacijskim centrom vodenih sportova na jezeru Čiče je dragulj Velike Gorice, ogroman potencijal smješten u koridoru između Plesa, Rakarja s jedne, te Pleške ulice, Cibljanice, groblja i Podbrežnice  s druge strane. Tu želim pripremiti i započeti izgradnju zone sporta i rekreacije, sa svim potrebnim sadržajima, poput sličnih projekata u drugim brojnim gradovima Europe. Javno privatnim partnerstvom osigurat ćemo sredstva, a interes gradske uprave bit će dati potrebne uvjete za početak izgradnje novog zdravog centra našeg grada, za 21, stoljeće, koji će počivati na zelenoj suvremenoj gradnji, stvoriti dodanu vrijednost našem gradu,  dati budućnost koju današnja uprava ne sanja, niti razumije.

Govorili ste dosta o profesionalnom sportu, imate li plan za školski sport?

Osnovna ideja je da se školski sport odvija kontinuirano kroz cijelu školsku godinu, naravno poštivajući nacionalni plan svih školskih aktivnosti, kao i klupska natjecanja. Trenutno se sve svelo na jedan jedini dan u kome se odrade natjecanja u svim sportovima dobiju se pobjednici podijele diplome ili tako nešto i to je to do slijedeće školske godine. Jednom riječju trenutni sustav je ispunio formu (odradio jednodnevna natjecanja te tako dobivši pobjednike u svim sportovima obavio zadanu formalnost) ali je razvojno dugoročno gledano apsolutno neprihvatljiv. Moje mišljenje je da se u projekt trebaju uključiti sve osnovne škole u gradu u jednu natjecateljsku grupu, a drugu grupu sačinjavale bi područne osnovne škole kojih po riječima poznavatelja te problematike ima 10. Znači na taj način bi se uključilo u aktivni model cjelogodišnjim natjecateljskog planom oko 18 osnovnih škola u interne natjecateljske forme. Konkretno da svaka osnovna škola ima jednu selekciju oko 15 učenika za natjecanje to bi činilo bazu natjecatelja od 270 učenika.

U daljnjoj budućnosti, a pogotovo kada bi postojale bolje infrastrukturne pretpostavke (konkretno dvorane za odigravanje utakmica ) broj učenika bi premašio brojku 600 na način da svaka škola sudjeluje na početnoj razini što znači učenici 3. i 4. razreda odnosno učenici razredne nastave u nekoj formi mini-lige, a stariji učenici bi bili podijeljeni u dvije grupe 5. i 6. razredi kao i 7. i 8. razredi. Na taj način bi se postigla forma masovnog bavljenja sportom. – govori Bekavac, te ističe pozitivne aspekte ovakvog sportskog natjecanja po osnovnim školama.

-Socijalizacijski efekt. Sami smo svjesni jasne činjenice da se djeca malo igraju u realnim stvarnim uvjetima, a previše u virtualnim internetskim ili mobilnim aplikacijama u svojim stanovima. Tu je i natjecateljski ili sportski karakter. Natjecanjem sudjeluješ u pobjedama i porazima svoje osnovne škole ili svoje momčadi, to će te nužno natjerati da se homogeniziraš sa svojim razredom, a time i potražiš pomoć ostalih koji nisu dovoljno zainteresirani ili ne sudjeluju u sportskim aktivnostima da dolaze na utakmice i bodre korektnim sportskim navijanjem sa dijela tribina koji su za to predviđeni. Ovakva homogenizacija u neku ruku kompletan logistički projekt igračima na sportskom terenu pokrenuo bi u nekoj slobodnoj procijeni oko 8000 učenika osnovnih škola u Velikoj Gorici.

-Eho koji bi proizveli ovim modelom i svim logističkim sadržajima ( uključivanje plesnih koreografija i općenito plesa u prekidima između dvije, ali i tijekom utakmica) bio bi predmet zanimanja, vjerujem i za lokalnu medijsku televizijsku produkciju što bi opet bilo od posebnog značaja da se svaka osnovna škola može predstaviti sa svojom tradicijom odnosno svojim logom na dresu i svojim programom unutar natjecanja kada je domaćin natjecanja. No, zapelo je baš tamo gdje je najvažnije, a to su objekti jer su neadekvatni ili ih uopće nije moguće koristiti s obzirom da su osnovnoškolske dvorane trenutno skoro pa neadekvatnih dimenzija. Izuzetak su možda dvije dvorane, a ostale su neupotrebljive za ovakav vid razvitka sporta.

Tko bi na sebe trebao preuzeti odgovornost za ovako nešto?

-Uvijek postoje, u svakoj školi ravnatelji koji su zainteresirani, a koji sa svojim suradnicima mogu i znaju nositi pedagoške programe, oni su osposobljeni i za sportske programe koji su također pedagoški. Za ovu cjelogodišnju manifestaciju moramo pronaći sredstva da se dodatno plate nositelji programa, a ne manje važno je da sve bude osnovcima besplatno. Sportska oprema na teret grada. – ističe Bekavac, te zaključuje kako projekt može početi čim epidemiološke mjere dopuste.

Intervju s dr. Ivanom Bekavcem poslušajte OVDJE.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sport

Carević: Treba nam još nekolicina pojačanja

Nakon slovenskog dijela priprema, deset dana prije nego što će Gorica otvoriti novu sezonu HNL-a gostovanjem u Varaždinu, trener Mario Carević analizirao je učinjeno i detektirao probleme koje momčad ima…

Objavljeno

na

Objavio/la

Desetodnevna slovenska avantura nogometaša Gorice je završila, momčad trenera Marija Carevića iz pokrajine Gorenjska vratila se u Turopolje, a za kraj ovog dijela priprema stigao je hladan tuš. U obliku obilne kiše, koja je padala cijelo prvo poluvrijeme, ali i u obliku 3-1 poraza od slovenskog drugoligaša Triglava.

– U svakom slučaju je ružno kad se izgubi, ali ovoga puta smo stvarno sami sebi zabili tri gola. To su utakmice koje se događaju, zadnji je dan priprema i igrači su malo izgubili fokus. Nažalost je tako, iako se to ne bi smjelo događati. Međutim, bilo je i dosta pozitivnih stvari… – analizirao je trener Carević utakmicu u kojoj je Gorica primala golove nakon zaista nevjerojatnih pogrešaka braniča i golmana.

– Imamo još dosta dana do te prve utakmice i sigurno ćemo se dizati. Ono što moramo shvatiti je da jednostavno moramo biti puno bolji, pogotovo u fazi obrane, u preuzimanju odgovornosti, u koncentraciji, u duelu, u drugim loptama… Jer koliko god težiš stilu igre kojem mi težimo, toga uvijek ima. Uvijek ćeš morati doći na drugu loptu, biti agresivan na tijelo protivnika u duelu. O tome stalno govorim igračima i u tom smislu se moramo podići – smatra Carević, svjestan da još neke stvari moraju biti bolje.

– Neke igrače koji su nam jako bitni, ponajbolji u našem rosteru, moramo još fizički podići na razinu prve lige, jer nisu u optimalnom stanju. Ukratko, imamo mi tu još posla, ali ja sam pozitivan i mislim da će to biti dobro.

U Kranjskoj Gori, podno Julijskih Alpa, Goričani su imali idealne uvjete za rad, pa će trener na kraju biti zadovoljan.

– Što se tiče uvjeta, tereni su bili savršeni, hotel i hrana također, čak i temperatura… Poželio bih se svake godine vratiti ovdje, sve je bilo na najvišem mogućem nivou – počeo je Carević i nastavio:

– Što se tiče samih priprema, mislim da smo ih dobro odradili. Nismo imali puno ozljeda, samo nekih manjih problema, što me veseli, budući da nemamo širok kadar. Otišlo je puno igrača i mi smo još u situaciji da moramo dovesti nekolicinu igrača, na nekim pozicijama pojačanja, a na nekim alternative. U hodu se dižemo, pripremamo… Očekujemo da to bude i puno bolje, ali ne mogu biti nezahvalan, jer ide to u dobrom smjeru.

Jasno je da su pojačanja potrebna u zadnjoj liniji, ali i na još nekima.

– Neću konkretno pozicijama, ali mi u klubu znamo što tražimo. Ponavljam, na nekim pozicijama tražimo pojačanja, tu moramo biti malo bolji, a na nekim pozicijama moramo imati alternativu, jer to daje i bolji trening, konkurenciju unutar momčadi, a samim time i bolju izvedbu. Mislim da su igrači svjesni nekih problema u današnjoj utakmici, kao i jučerašnjoj, bez obzira na to što smo pobijedili. Ni to nije bilo na nivou prve lige. Itekako sam svjestan, a to pokušavam prenijeti i na igrače, da nas čekaju puno bolji protivnici u HNL-u, puno bolji ritam i veći intenzitet. U ovom trenutku smo blizu, ali nismo još na tom nivou. Moramo raditi i napredovati, ništa drugo.

Neće Gorici biti lako na otvaranju sezone, jer povezat će čak šest gostovanja, a svaki početak je težak čak i u puno pogodnijim uvjetima od tih.

– Izazov je svaka utakmica, ne trebamo to tako gledati. OK, igramo šest utakmica zaredom u gostima, ali ne zanima me to. Moramo biti fokusirani na sebe, ispravljati pogreške, stvari koje nisu dobre, težiti onome što je dobro, da napravimo nekakvu prepoznatljivost u igri. A opet, ove neke banalne, elementarne nogometne stvari, koje nisu na dobrom nivou, moramo ispoštivati. Bez toga sve što napravimo dobro pada u vodu. Moramo napraviti i bolju pripremu, ali mislim da će to stvarno biti dobro.

Kad se Gorica konačno vrati kući, igrat će na travnjaku puno kvalitetnijem od dosadašnjeg.

– Naš teren je na kraju prošle sezone i na početku priprema bio savršen. Međutim, znamo da je drenaža bila loša i da bi to nakon prve kiše bilo užasno. Hvala Bogu da smo našli sredstva i došli u mogućnost promijeniti teren, što će biti bolje za nas, ali i za sve naše protivnike – misli trener Gorice, koji je svjestan da se vrijeme ne može kupiti i da će vremena trebati još malo da se stvari poslože kako treba.

– Spomenuli smo koliko je bilo odlazaka, a istovremeno je došlo i jako puno novih igrača. Ne može to u ovom trenutku biti idealno, ali veseli me kad pokažemo kojim putem idemo. Kad u pripremne utakmice prenesemo ideje s treninga, tu pričamo o fazi napada, to me veseli. Iz svega toga će se izroditi nekakva nadogradnja u hodu i mislim da će to biti dobro. Međutim, ne smijemo biti neodgovorni u fazi obrane, u prekidima… Puno utakmica lomi se na takvim detaljima, na faul, na odbijenu loptu, na prekid akcije ili nešto četvrto. To su sitnice koje napominjem, ali to je nogomet – zaključio je Carević.

Na redu su dva dana odmora, igrači će tijekom vikenda uživati u predahu od napornih treninga, a onda od ponedjeljka kreću završne pripreme za Varaždin, kod kojeg se gostuje 4. kolovoza.

Nastavite čitati

Sport

Sad je i službeno: Škrinjarić preuzima Jelačić, vraća se Smok, stižu dva golmana

Iz Vukovine su i službeno potvrdili kako će njihovu seniorsku momčad iduće sezone voditi Tomislav Škrinjarić, koji će u kadru imati i dva nova golmana, dva oporavljena igrača i jednog povratnika u Jelačić

Objavljeno

na

Objavio/la

Bila je to tjednima praktički javna tajna, ali u NK Ban Jelačić čekali su pravi trenutak za službenu objavu imena novoga trenera. Dočekali su ga u večernjim satima ovoga petka, kad je javna tajna postala javna stvar: Tomislav Škrinjarić novi je trener kluba iz Vukovine! Mladi stručnjak kojega smo godinama povezivali s NK Mraclinom prihvatio je izazov i na igralištu pokraj groblja vjeruju da je ovo početak jedne uspješne suradnje.

“Od ove jeseni seniorsko kormilo preuzima svima nam dobro znani Tomislav Škrinjarić, kojeg uistinu ne treba puno predstavljati. Veselimo se suradnji i zajedničkom radu, a nadamo se obostranom zadovoljstvu i uspješnoj sezoni. Za kondicijski dio treninga bit će zadužen Marko Novaković. Dobro nam došli!”, objavili su iz Jelačića.

A kad su već krenuli s najavama, nije bilo razloga da se na ovome stane. Trener Škrinjarić imat će, naime, na raspolaganju praktički istu, ali ne i potpuno istu momčad kao prošle sezone. Za početak, jednoga golmana na odlasku zamijenila su dvojica novih i mladih.

“Što se igračkog kadra tiče, prazninu koja je ostala odlaskom našeg Leonarda Klepca, kojem ovom prilikom želimo puno sreće u novim izazovima, popunit će domaći dečko iz Vukovine, Matej Vidić, donedavno igrač HNK Gorice na posudbi u HNK Segesti te Marin Bilić Nosić, mladi i perspektivni vratar koji nam dolazi iz NK Kurilovca”, otkrili su iz kluba.

Na tome, međutim, nisu stali, jer tu je i treći novi igrač, koji je ujedno i bivši igrač Jelačića, a pojačanja stižu i iz unutarnjih rezervi.

“U naše redove vraća se i novo/staro lice – Ivan Smok – koji je odradio vrlo uspješnu sezonu u susjednoj Austriji. Veseli nas i povratak donedavno ozlijeđenih i poslovno spriječenih Frana Milatovića i Dana Kovačevića te ostanak svih ostalih igrača što je ipak pokazatelj da smo na dobrom putu i da zajedničkim snagama možemo i želimo prema – gore!”, zaključili su iz Jelačića.

Društvo iz Vukovine sezonu će u Premijer ligi Zagrebačke županije otvoriti 23. ili 24. kolovoza, i to lokalnim derbijem protiv Lukavca. A bit će utakmica s takvim opisom još, jer u ovoj ligi su i Polet, Buna, Klas, Turopoljac, Lomnica te Gradići.

Nastavite čitati

Sport

Banovi imaju novog trenera: U Vukovinu stiže Tomislav Škrinjarić!

Službene potvrde još nema, ali nema ni previše dvojbi – novi trener Bana Jelačića bit će dugogodišnji voditelj omladinske škole Mraclina, dvaput i trener prve momčadi Mraclina i ponajbolji igrač veteranske lige

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad je jesenski dio prošle sezone NK Ban Jelačić iz Vukovine završio na drugome mjestu u Premijer ligi Zagrebačke županije, šestom razredu hrvatskoga nogometa, činilo se da nema velikih šansi da se s te pozicije do kraja previše pomakne. Na vrhu su NK Kobre bile nedodirljive, a sve što su “banovi” pokazali pod vodstvom Damira Milanovića Milke ukazivalo je na to da je društvo iz Vukovine definitivno druga najbolja momčad u ligi.

Međutim, nije ispalo baš tako…

U zimskoj stanci Dean Klafurić je dobio angažman u Širokom Brijegu, s njim je otišao i vjerni i korisni suradnik Milka, a u Vukovini su se odlučili dati priliku Zagrepčaninu Hrvoju Šiptaru. Samo tri kola duboko u proljetnom dijelu prvenstva ta je priča pukla po šavovima, Šiptar je otišao svojim putem, a Jelačić se do kraja sezone više nije uspio vratiti u normalu. Forma nekonstantna, izvedbe svakojake i na kraju tek šesto mjesto u prvenstvu.

I čim je prošla sezona završila, bilo je jasno da će se tražiti novi trener za novu sezonu. U Vukovini su imali ideju sličnu idejama koje su imali u posljednje vrijeme, željeli su na klupu dovesti mladog i ambicioznog trenera željnog rada i dokazivanja, sa stručnim i ljudskim kvalitetama koje će se uklapati u ono što uprava kluba želi. Tražili su, razmišljali, razgovarali i, kažu neslužbene informacije, došli do rješenja!

Službene potvrde, dakle, još nema, ali turopoljski nogometni kuloari govore da će novi trener Jelačića biti Tomislav Škrinjarić. Ponajbolji igrač velikogoričke veteranske lige u dresu VG Boysa, dugogodišnji voditelj mraclinske škole nogometa, u dva mandata i trener prve momčadi Mraclina, preselit će tako nešto bliže Velikoj Gorici, u kojoj živi i radi. U Jelačiću su očito procijenili da Tomi odgovara traženom opisu, da može ponuditi i znanje i energiju koje traže.

U ruke će Škrinjarić dobiti momčad s jako malo promjena u odnosu na prošlu sezonu, pri čemu se o jednom već ozbiljno priča. Na golu Jelačića, naime, u sljedećoj sezoni trebao bi biti mladi Matej Vidić, izdanak goričke škole nogometa, prošle sezone rezervni vratar sisačke Segeste.

Teren u Vukovini je renoviran i popravljen, novi trener je dogovoren, momčad je posložena… Vrijeme je za povratak najvišim ambicijama.

Nastavite čitati

Sport

Festival kardinalnih pogrešaka u Kranju: Gorica izgubila “generalku”

Nogometaši Gorice poraženi su 3-1 u posljednjoj pripremnoj utakmici od slovenskog drugoligaša Triglava iz Kranja. Prvom primljenom golu prethodila je velika pogreška, drugom još veća, a i treći je praktički autogol…

Objavljeno

na

Objavio/la

Na kraju slovenskog dijela priprema, s koferima već smještenim u bunker autobusa, nogometaši Gorice odradili su još jednu, osmu i posljednju provjeru u pripremnom ciklusu. Odjavili su se iz hotela u Kranjskoj Gori rano ujutro, pa već u 10 sati istrčali na stadion u obližnjem Kranju, dom slovenskog drugoligaša NK Triglava. Igrali su, očekivano, svi oni koji nisu sudjelovali u pobjedi protiv Ilirije 4-1 dan ranije, a očekivalo se da će i kiša lijevati kao iz kabla, što se i dogodilo…

Nije to pomoglo nogometašima Gorice, dapače, otežalo im je posao, ali prilično glupo i besmisleno bilo bi u uvjetima tražiti uzroke poraza 3-1 nakon ovih 90 minuta. Domaći Triglav, klub koji je na pomalo nevjerojatan način ostao bez promocije u najviši rang na kraju prošle sezone (dobili Domžale u gostima 3-1, pa doma izgubili 4-1), do pobjede je došao po jako dobro pripremljenom travnjaku, uz dozu svoje kvalitete, ali i uz neke nevjerojatne pogreške igrača Gorice.

U glavnim rolama u tom su, negativnom smislu bila dva nova igrača, branič Stefan Perić i golman Davor Matijaš, koji je nastavio ozbiljnu seriju kikseva na pripremama. Počelo je u 14. minuti, kad je desni stoper Perić poželio vratiti loptu Matijašu, no umjesto toga je u čistu šansu gurnuo protivničkog igrača Čadeža. Bila je to prilika koju napadač Triglava nije propustio pretvoriti u vodstvo.

Još lakše i jednostavnije Slovenci su došli do povećanja prednosti u 30. minuti. Situacija kao preslikana od ove prethodne, Perić vraća Matijašu, ovoga puta dovoljno snažno, a za novoga golmana Gorice i presnažno. Matijaš je promašio loptu, nakon čega ju je mogao samo pogledom ispratiti kako ulazi u mrežu. Autogol se piše Periću, ali pogreška je zapravo Matiješava, već treća te razine u Sloveniji. Protiv Klagenfurta je dodao loptu protivničkom igraču, protiv Charltona loptu ubačenu iz kornera unio u gol…

Samo minutu potom dogodio se i trenutak goričkog nadahnuća, jer naša je momčad uspjela ekspresno smanjiti zaostatak. Pršir je proigrao Kavelja, on lijevo vidio Ercega, a dobri stari Ante iz blizine je pogodio za 2-1.

Već do poluvremena Gorica je primila i treći gol, ovoga puta iz kornera za kojeg se Duraković bio spreman zakleti da se nije trebao ni dogoditi. No sudac je to vidio tako, lopta je otišla u kazneni prostor, a tamo su se igrači Gorice prema lopti odnosili kao prema vrućem krumpiru. Pucao je na kraju stanoviti Kregar, Čabraja je pokušao blokirati, a zapravo je prevario Matijaša.

I bilo je to konačnih 3-1, jer u drugom poluvremenu promjene rezultata više nije bilo. Svi su jedva čekali da završi ova utakmica za zaborav, utakmica s radnim naslovom “Festival kardinalnih pogrešaka u Kranju”. Ako su ovime Goričane takve pogreške barem djelomično ispucali, to je dobra vijest, jer rezultati će biti važni tamo od sljedećeg ponedjeljka i gostovanja u Varaždinu pa na dalje, ali da trener Carević ima zbog čega biti zabrinut, definitivno ima…

Vratarsko pitanje nakon svega se nameće kao ključno, jer Davor Matijaš dosad ničime nije pokazao da ga se može smatrati dostojnim nasljednikom Ivana Banića. I ne bi bilo nikakvo iznenađenje da na otvaranju sezone priliku dobiju Karlo Žiger ili Darjan Žarkov, koji su u ovim pripremama imali po tri teška kiksa manje od Matijaša. Moguće je da se u slučaju 26-godišnjeg Splićanina radi o sjajnom vrataru koji je samo u lošoj formi, ali moguće je i da to baš i nije tako.

Gorica je krenula u utakmicu u sastavu Matijaš – Perić, Filipović, Duraković – Mikanović, Pršir, Pozo, Čabraja – Kavelj, Vrzić – Erceg, ali sva je prilika da startnih 11 u Varaždinu 4. kolovoza neće izgledati baš tako. Društvo koje je nastupilo dan ranije pokazalo je puno više, njegov dio su i neupitni Mateo Leš i Ivan Fiolić, a puno toga dobroga pokazali su i još neki igrači iz tog sastava od četvrtka. Dodajmo tome da se Perić, jedan od kranjskih tragičara, još i ponovno ozljedio…

Nakon kraćeg predaha, na Gradskom stadionu slijedi završni dio priprema za početak osme goričke prvoligaške sezone…

Nastavite čitati

Vijesti

Kreće obnova Centra za odgoj i obrazovanje u Velikoj Gorici! Saznajte sve detalje

Planirana rekonstrukcija uključuje učionice, kabinete, prostore za rehabilitaciju, prilagođene sanitarne čvorove, smještajne jedinice, kuhinju, sustave grijanja i hlađenja i vatrodojavni sustav.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kreće obnova Centra za odgoj i obrazovanje u Velikoj Gorici. Riječ je o zgradi na adresi Zagrebačka 90, jednom od neprepoznatljivijih i povijesno najvrjednijih objekata u gradu, teško oštećenoj u razornom potresu 2020. godine. Nakon višemjesečnih odgoda i usklađivanja dokumentacije, otvorene su ponude za rekonstrukciju, a najnižu, u iznosu od 4.979.101 eura s PDV-om, podnijela je tvrtka Izgradnja Futura iz Donjeg Stupnika.

Zgrada koja danas služi kao dom djeci i mladima s intelektualnim teškoćama uskoro će dobiti novo, moderno ruho. Natječaj za obnovu raspisalo je Ministarstvo socijalne skrbi još u travnju, a prijavilo se čak 17 izvođača. Međutim, proces je usporen zbog dodatnih usklađivanja i žalbi, što je početak radova pomaknulo prema kraju ljeta.

Prema riječima ravnateljice Centra, prof. def. Nikoline Vučković Barišić, završna analiza dokumentacije je u tijeku, a očekuje se skoro potpisivanje ugovora s izvođačem.

„Obnova ove povijesne zgrade ključna je za povratak korisnika u domicilni prostor koji u potpunosti zadovoljava njihove potrebe, a čime će se svakako unaprijediti kvaliteta života najranjivijih skupina društva“, naglasila je ravnateljica.

Centar svoje aktivnosti trenutačno provodi na dvije alternativne lokacije, u Ulici Rudolfa Fizira, u blizini Zrakoplovne tehničke škole Rudolfa Perišina, te na adresi u Kolodvorskoj, gdje su smještena 23 korisnika i provodi se poludnevni boravak za odrasle. Radovi neće ometati nastavu ni rehabilitacijske programe.

Planirana rekonstrukcija uključuje učionice, kabinete, prostore za rehabilitaciju, prilagođene sanitarne čvorove, smještajne jedinice, kuhinju, sustave grijanja i hlađenja i vatrodojavni sustav.

Povijest ove zgrade seže u davnu 1896. godinu, kada je izgrađena kao Kotarska bolnica prema projektu arhitekta Koste Tomca, a u izvedbi tada 29-godišnjeg Nikole Hribara. Brzinom koja bi i danas zadivila, završena je za samo pet mjeseci. Godine 1939. prenamijenjena je u „Zavod s pomoćnom školom za mušku i žensku mentalno retardiranu djecu i omladinu u dobi od 6 do 20 godina“, a danas, gotovo stoljeće i pol kasnije, ona ostaje mjesto gdje se djeci i mladima pruža sigurnost, podrška i šansa za kvalitetniji život.

Radovi bi, ako sve prođe prema planu, trebali započeti krajem ljeta.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno