Povežite se s nama

Vijesti

IVAN BEKAVAC Stanje u hrvatskom zdravstvu je iz dana u dan sve teže

Dom zdravlja u Velikoj Gorici se treba osuvremeniti, laboratorij također pripada jednom drugom vremenu.

Objavljeno

na

Posljednjih nekoliko mjeseci jedna od glavnih tema ne samo u Hrvatskoj, nego i svijetu je pandemija koronavirusa. I dok su mnogi još uvijek teoretičari zavjere i tvrde kako je tu riječ o samo malo jačoj gripi, te se ti isti ne pridržavaju nikakvih mjera jer smatraju da se iza brda nešto drugo valja, zdravstveni sustav je, slobodno možemo reći na koljenima.

Bolnice su pune, traži se respirator više, medicinsko osoblje ulaže zadnje atome snage kako bi pomoglo pacijentima koji, mnogi svoje posljednje dane dočekaju u bolnici, bez prilike da se oproste od svojih najmilijih.

Kakva je situacija na terenu, iz prve ruke, gostujući u programu City radija ispričao je doktor Ivan Bekavac, inače voditelj Savjeta za zdravstvo MOST-a, te vijećnik u skupštini Zagrebačke županije.

– Stanje u hrvatskom zdravstvu je iz dana u dan sve teže. Proteklih mjeseci bili smo svjedoci različitoj dinamici tijeka koronakrize gdje smo u proljetnim mjesecima uspješno odolijevali epidemiji, te na kvalitetan i stručan način osigurali mir građanima. Međutim, kasnije vrijeme unijelo je niz politikantskih intervencija u borbu protiv epidemije, a to se odrazilo povećanim brojem oboljelih pacijenata. Situacija je opasno eskalirala i svakodnevno bilježimo porast hospitaliziranih, kao i i sve veći broj pacijenata koji trebaju respirator.- rekao je Bekavac.

Kako ističe ne postoji potreban trend povećanja testiranja građana, ponovne uspostave nadzora nad kontaktima zaraženih, a ne vide se ni pomaci i osmišljavanje strategije u smjeru stavljanja koronakrize pod nadzor.

– Kolegice i kolege daju sve od sebe, rade iznad svojih mogućnosti, žrtvuju svoje zdravlje, sigurnost svojih obitelji. Nažalost, kolege zdravstveni djelatnici su zadnji ljudi koje naši pacijenti vide u svojem životu. To su teške životne situacije s kojima se svakodnevno suočavaju. Iz tog razloga, politika bi trebala pokazati više odgovornosti, kako prema građanima koji su žrtve ovo koronakrize, ali i prema nama zdravstvenim djelatnicima koji smo pogođeni ovim okolnostima.

Bekavac ističe da je neophodno početi ozbiljno zdravstvo doživljavati kao temu i djelatnost koja je ishodište zdravog napretka jedne zemlje. Podsjetio je da smo svi odmalena učili kako je zdravlje najveći kapital, kako je bitno živjeti zdravo i imati zdrave navike.

– Vidimo kako država nije zainteresirana za zdravstvo, dokaz tome su prevelike liste čekanja koje se moglo riješiti davnih dana održivom i učinkovitom digitalizacijom sustava naručivanja, kao i procjenjivanjem opravdanosti pojedinih pretraga i zahvata. Još uvijek nam nedostaje sustavan pristup reformi zdravstva, ona kao takva nije niti započela, strategija zdravstva ove godine upravo ističe. Pred nama je jedan vrlo neizvjestan period u kojem će korona kriza oštetiti u velikoj mjeri kapacitete zdravstvenog sustava, ostaviti za sobom veći broj bolesnih i preminulih pacijenata, ne od COVID-a nego od drugih bolesti.

Što se Velike Gorice tiče, Bekavac smatra da se može i mora bolje.

-Naši zdravstveni djelatnici u Gorici daju sve od sebe, i mi to znamo poznajući naše obiteljske liječnike, međutim, premalo ih je na dispoziciji građanima. U konačnici Dom zdravlja se treba osuvremeniti, laboratorij također pripada jednom drugom vremenu. Moramo osigurati dostupnost zdravstvene zaštite specijalista 24 sata na dan u ovom gradu. To je projekt koji se mora i može omogućiti jer to nije nemoguće osigurati. Nama možda ne treba bolnica kakve gledamo u Zagrebu, ali treba nam dostupna zdravstvena zaštita na način da se ako je potrebno u Zagreb ide na sofisticirane zahvate koje ne trebamo izvoditi u gradu veličine poput Gorice, no potpuno je neprihvatljivo da građani zdravstvenu zaštitu ne mogu u većoj mjeri ostvariti u okviru Doma zdravlja.-zaključio je Bekavac.

Cijelu snimku razgovora poslušajte OVDJE.

Vijesti

Goričani na svjetskoj sceni, 8 mladih karatista otputovalo na prestižni turnir u Madridu

Turnir okuplja najbolje natjecatelje iz cijelog svijeta i donosi važne bodove za svjetsku rang listu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Rano jutros osam mladih karatista iz Velike Gorice otputovalo je u Madrid, gdje će sudjelovati na prestižnom turniru Youth League, jednom od najjačih svjetskih natjecanja za uzraste mlađe od seniora. Turnir okuplja najbolje natjecatelje iz cijelog svijeta i donosi važne bodove za svjetsku rang listu, ali i za kvalifikacije na Europsko prvenstvo koje će se održati na Cipru.

Youth League je serija elitnih natjecanja koja se održava u nekoliko svjetskih gradova, uključujući Poreč, Guadalajaru, Monterey, Fujairah i Veneciju.

Tko su predstavnici Velike Gorice

Na turniru će nastupiti osam boraca iz Velike Gorice:

  • Vito Hulina (kadeti, -63 kg)
  • David Lovrinović (juniori, +76 kg)
  • Nikola Huzjak (juniori, +76 kg)
  • Ema Jukić (juniorke, -48 kg)
  • Matea Kordić (juniorke, -53 kg)
  • Katja Braica (juniorke, -66 kg)
  • Ema Filković (juniorke, -66 kg)
  • Lucija Kirinić (U21, -50 kg)

Nažalost, mlada nada Mia Čunčić nije uspjela osigurati prijavu u kategoriji kadetkinja -47 kg, zbog velike potražnje i ograničenog broja natjecatelja. Ipak, njezina borba za plasman na Europsko prvenstvo nastavlja se kroz druga natjecanja.

Impresivni rezultati uoči Španjolske

Karate klub Velika Gorica posljednjih je tjedana imao niz zapaženih nastupa na domaćim i međunarodnim turnirima.

Unazad tri tjedna nastupili su na tri turnira, u Opatiji, Križu i Rijeci. U Opatiji su nastupili samo s juniorima i juniorkama u open ili tzv. apsolutnoj kategoriji, gdje je bila velika konkurencija, a za prva tri mjesta dijelila se novčana nagrada. U juniorkama je Katja Braica osvojila broncu, dok su u juniorima David Lovrinović uzeo srebro, a Nikola Huzjak broncu. Još je nastupila Ema Filković, no nažalost izgubila je u polufinalu i u meču za broncu.

Vikend poslije Opatije slijedio je KIK KUP u Križu, gdje su nastupili s mlađim uzrastima u 13 kategorija. Križ je okupio oko 350 natjecatelja iz cijele Hrvatske, a Karate klub Velika Gorica u ukupnom je poretku zauzeo visoko 7. mjesto od ukupno 35 klubova, osvojivši 10 medalja – 4 zlata, 1 srebro i 5 bronci. Najuspješniji su bili Vito Miletović, Nikola Krnjaja, Ita Noršić i Antonio Brletić, koji su se popeli na najviše postolje. Sara Banović osvojila je srebro, dok su Nikola Krnjaja, Marina Čale, Gabrijel Zagorac, Luka Jukić i Borna Miletović osvojili broncu.

Posljednji turnir odrađen u ožujku bio je TAD CUP u Rijeci, koji je okupio oko 550 natjecatelja iz Mađarske, Austrije, Slovenije i Hrvatske. U Rijeci je Franka Jerkin osvojila zlatnu medalju u kategoriji U14 -50 kg, dok je Petar Tibor osvojio broncu u kategoriji juniora +76 kg. Još su nastupili Nika Budinski i Luka Jukić, no nažalost su ostali bez medalja.

Velika prilika za mlade sportaše

Turnir u Madridu prilika je mladim goričkim karatistima da se okušaju protiv najboljih u svijetu te osvoje vrijedne bodove za nastavak sezone. Klub kontinuirano radi na razvoju svojih natjecatelja kroz sustavni rad s mlađim uzrastima, a dugoročni cilj je ostati u vrhu hrvatskog i međunarodnog karatea.

Svim natjecateljima želimo puno sreće u Španjolskoj i što bolji plasman među elitom svjetskog karatea!

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Popularna gastronomska manifestacija se vraća! 7. Turopoljski Chill & Grill

Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom.

Objavljeno

na

Objavio/la

U nedjelju 11. svibnja., vraća se jedna od najomiljenijih gastronomskih manifestacija u Turopolju – Turopoljski Chill & Grill. Sedmo izdanje ovog popularnog događaja održat će se na već poznatoj lokaciji, u Etno naselju Novo Čiče, a organizator, KUD “ČIČE” iz Novog Čiča, najavljuje bogat program uz podršku Grada Velika Gorica i Turističke zajednice grada.

Ljubitelji roštilja i dobre zabave ponovno će imati priliku sudjelovati u natjecanju u pripremi jela s roštilja, a ekipe od 5 do 15 članova mogu se prijaviti i odmjeriti snage u kulinarskim vještinama. Najbolje tri ekipe osvajaju vrijedne nagrade, dok će dodatna priznanja biti dodijeljena najbrojnijoj i najveselijoj ekipi te ekipi s najljepše uređenim stolom. Cijena po ekipi iznosi 10 € te se plaća na mjestu događaja. Također, već treću godinu za redom održat će se i natjecanje za „Najbolja gibanicu“.

Prošlogodišnje izdanje privuklo je 33 natjecatelja u ovoj kategoriji, a organizatori se nadaju još većem odazivu ove godine.Manifestacija će biti popraćena i kulturno-umjetničkim programom, čime se dodatno naglašava važnost očuvanja turopoljske tradicije. Ako je suditi prema dosadašnjem interesu, i ovogodišnji Turopoljski Chill & Grill privući će brojne ljubitelje dobre hrane i ugodne atmosfere.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da se prijave putem Google obrasca za natjecanje u roštilju i najboljoj gibanici te uživaju u gastronomiji, druženju i zabavi.

Nastavite čitati

CityLIGHTS

Uskrsna atmosfera u Kravarskom, vrijedne žene uljepšale centar

Radi se o već tradicionalnim pothvatu.

Objavljeno

na

Objavio/la

Središte Kravarskog ovih je dana zablistalo u blagdanskom duhu zahvaljujući članicama Udruge žena općine Kravarsko, koje su svojim trudom i kreativnošću uredile javne prostore povodom nadolazećeg Uskrsa.

Radi se o već tradicionalnim pothvatu vrijednih žena iz udruge koje su ukrasile prostor oko lipe u središtu mjesta te prostor ispred općinske zgrade.

Nastavite čitati

Kultura

“Dobar Štoos u kvartu” traži vezu sa srednjoškolcima, u grad dovode i francuske umjetnike

Svi programi su besplatni!

Objavljeno

na

Objavio/la

Velikogorički Štoos teatar ima novi program štosnog naziva “Dobar Štoos u kvartu”, a koji do kraja godine u Veliku Goricu dovodi zanimljive umjetnike i umjetničke izvedbe koji će, jednom mjesečno, na različitim lokacijama i u suradnji s institucijama i gradskim organizacijama ugostiti umjetnička imena Hrvatske i šire. Riječ je o mladim glumcima, izvođačima i autorima koji će se predstaviti svojim umjetničkim konceptima.

Start je 04. travnja u 17 sati u Gimnaziji Velika Gorica gdje stiže Mia Štark s izvedbenim predavanjem “Zbornik pogleda”. Inače, Mia je već gostovala u sklopu prvog Oglede festivala, a u gimnaziju dolazi s autorskim radom kojeg je razvijala na rezidenciji u Berlinu, te koji je predstavljen i u Barceloni, Rijeci, ali i drugim gradovima. Rad će biti izveden na engleskom jeziku, a ideju i inspiraciju Mia je crpila i pronašla u razgovoru sa svojom bakom i načinom na koji ona (koja je odrasla bez mobitela i ekrana) gleda na svijet oko sebe.

Foto: Camille Blake

–Želimo se povezati sa srednjoškolcima, pitati ih što žele vidjeti, kako možemo surađivati, pa je Mijina izvedba svojevrsna pozivnica prema njima. Naravno, ponovit će i gradivo suvremenih praksi i engleski, uz profesorice Elen Zubek i Ivu Rožić u suradnji s kojima smo organizirali program. Voljeli bismo da dio njih bude i ostane naše publika i prijatelji teatra – objasnila je koordinatorica programa pri Štoos teatru, Ana Katulić.

“Dobar Štoos u kvartu” ugostit će Irenu Boćkai i izvedbu „Bear with me“ u svibnju, Luku Kuzmanovića s monodramom „Zlo-čist-oća“ u lipnju, a program krajem listopada zatvara međunarodno gostovanje umjetnika iz Francuske koji će tri dana boraviti u javnom prostoru našeg grada. Riječ je o francuskim umjetnicima Laurentu Boijeotu i Valii Kardi s izvedbom „Odyssée“ koji stvaraju zanimljiv konceptu otvaranja pitanja javnog prostora kao mjesta susreta. Rad je do sada predstavljen u New Yorku, Tokyu, Strasbourgu, Lisabonu i brojnim francuskim gradovima, a dio je zajedničke međunarodne suradnje Francuske, Bugarske i Hrvatske, te uz Veliku Goricu gostuje i u Splitu.

Foto: Odysees

–Želja nam je predstaviti ih publici, dovesti ih u grad, gradski kvart, u školu i otvoriti dijalog o tome što rade i zašto to rade. Uz Oglede festival kojeg organiziramo želja nam je i tijekom cijele godine ponuditi publici raznovrsne naslove, predstave i izvedbe, pozvati ih da nas upoznaju, da se s nama druže i da dođu na naše programe – dodala je Katulić.

Svi programi su besplatni, a podržani su sredstvima Zaklade Kultura Nova.

Foto: Odysees

Nastavite čitati

HOTNEWS

Poznati laureati „Turopoljske poculice”

„Prokleti propuh“ autorice Fani Frković iz Zagreba najbolja je kratka priča na standardnom hrvatskom jeziku.

Objavljeno

na

Ogranak Matice Hrvatske Velika Gorica objavio je najbolje kratke priče pisane kajkavskim dijalektom ili hrvatskim standardnim jezikom pristigle na 16. Matičin književni natječaj „Turopoljska poculica”

Na natječaj je poslan 21 književni rad na standardu i 12 na kajkavskom narječju a Prosudbeno povjerenstvo odabralo je po jedan najbolji rad u obje kategorije, te po još dva rada užeg izbora.

Najbolja kratka priča na standardnom hrvatskom jeziku je „Prokleti propuh“ autorice Fani Frković iz Zagreba, dok su radovi užeg izbora priče „Margareta“, autora Franka Stipkovića iz Zagreba i „Piščeva osveta“ autorice Jelene Pavičić Vukičević iz Zagreba.

Najbolju kratku priču na kajkavskom dijalektu „Kak je to bilo kad je turopolski tur zestal vraga“ napisao je Boris Deverić iz Donje Lomnice, a radovi užeg izbora su priče „Čez kuruzu, čez me“ autora Darka Raškaja iz Lobora i „Jagica“ autorice Biserke Rozer iz Siska.

Najbolji radovi i njihovi autori bit će predstavljeni 3. travnja u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica u 17 sati, a Ogranak će ih potom objaviti na svojoj web stranici i uvrstiti u svoj godišnji časopis LUČ u tiskanom obliku.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.