Povežite se s nama

Kultura

Istarski umjetnik Elvis Berton izlaže u Galeriji Galženica

Riječ je o samostalnoj izložbi ”Clean Up After Your Dog”, a koju će gorička publika imati prilike razgledati do 15.travnja…

Objavljeno

na

Istarski umjetnik Elvis Berton, predstavnik hrvatske autsajderske i art brut scene u Velikoj Gorici predstavit će svoja umjetnička djela na samostalnoj izložbi ”Clean Up After Your Dog” u Galeriji Galženica.

Istoimeni projekt je projekt kojim autor reagira na stanje u društvu, a koji se sastoji od nekoliko likovnih ciklusa, skulptura i instalacija na kojima je radio posljednjih godina.

– Izložbu „Clean Up After Your Dog“ možemo promatrati kao svojevrsnu umjetničku instalaciju koja nas navodi na propitkivanje u kakvom svijetu živimo. Svaki od ovih motiva nosi nam neku poruku, a iščitati ih možemo zasebno ili kao cjelinu. Na ovoj izložbi suočeni smo sa sukusom Bertonovog stvaralaštva, njegovog pogleda na današnji svijet i najaktualniji problem današnjice, ekologiju i konzumerizam. Promatrača ne ostavlja ravnodušnim i potiče ga na promišljanje o viđenom i neviđenom te poziva da stvori vlastitu viziju, priču i procjenu. U ovom, kako sam autor kaže, eskapističkom vrtu, punom sugestivnih vizualnih podsjetnika, kameno cvijeće raste iz željeznih šipki neotpornih na koroziju. I na kraju, znak upozorenja „počistite za svojim psom“ koji metaforički upućuje na sve nečistoće koje ugrožavaju postojanost živog svijeta – rekla je Daniela Bilopavlović Bedenik, kustosica izložbe i autorica predgovora, a inače voditeljica Zbirke marginalne umjetnosti u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu.

Otvorenje je sutra u 19 sati, a izložba ostaje otvorena do 15.travnja.

 

 

Kultura

Stiže nova Škrijna Turŏpolska – saznajte gdje možete doći na predstavljanje

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: FB Knjižnica Galženica

U četvrtak, 5. veljače u 19 sati, na Šetalištu Franje Lučića 15 održat će se 323. Matičin četvrtak, na kojem će biti predstavljen osmi broj godišnjaka Škrijna Turopŏlska 8/2025.

Časopis će predstaviti glavni urednik i lektor Stjepan Rendulić, uz autorice priloga Vesnu Župetić, Đurđu Parać i Nadicu Kološu, te Anu Plehinger, članicu uredništva i predsjednicu Ogranka.

Ulaz je slobodan, a iz Ogranka poručuju – “Sekak dojdete, bumu vam pripovedali o semu kaj smu napisali v naše  škrijne”.

Nastavite čitati

Kultura

Stand-up spektakl za Valentinovo! LAJNAP comedy stiže u Buševec

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Ogranak Seljačke Sloge Buševec/FB

U Domu kulture Buševec u subotu, 15. veljače, s početkom u 18 sati održat će se valentinovski stand-up show u izvedbi skupine LAJNAP comedy. Na pozornicu dolaze Aleks Curać Šarić, Josip Gotovac, Vlatko Štampar, Saša Turković i Goran Vugrinec, komičari koji već godinama nastupaju diljem Hrvatske.

Publiku očekuje večer humora posvećenog ljubavi, vezama i situacijama iz svakodnevice u kojima će se mnogi prepoznati.

Ulaz na predstavu moguć je uz prilog od 15 eura, a zbog ograničenog broja mjesta obavezna je prethodna rezervacija na broj 098 829 907.

Nastavite čitati

Kultura

Noć muzeja u Velikoj Gorici – evo što se sve nudi ove godine

Na repertoaru su tri različite izložbe.

Objavljeno

na

Objavio/la

Velika Gorica se i ove godine uključuju u Noć muzeja. Premda neće biti izložbe Muzeju Turopolja zbog obnove, građani imaju na raspolaganju tri različite izložbe u gradu i okolici.

U Mičevcu, u VS-centru Štarkelj, Oldtimer klub Turopolje od 18 do 23 sata priprema izložbu pod nazivom „1000 kilometara sjećanja“. Posjetitelji će moći razgledati starodobna vozila, motocikle, traktore, bicikle i vojna vozila, a poseban naglasak ove je godine na samim restauratorima. Članovi kluba osobno će pričati priče o tome kako su pronašli vozila, koliko je trajala obnova i kako izgleda proces vraćanja starina u izvorno stanje. Dio sudionika pojavit će se i u kostimima iz razdoblja kojem pripadaju njihova vozila, a organiziran je i parking te prigodna okrjepa za posjetitelje.

Nadalje, u Velikoj Buni, na adresi Filipovići 14, vrata otvara Spomen park 153. brigade Hrvatske vojske. Izložba „Sjećanja koja nas obvezuju“, u organizaciji Udruge pripadnika 153. brigade HV-a Velika Gorica, također se može razgledati od 18 do 23 sata. Program uključuje sadržaje posvećene ratnom putu goričke brigade, pripremama Velike Gorice za oružani otpor te prikaz svih ratišta kroz koja je brigada prošla, uključujući i Oluju. U unutarnjem prostoru muzeja posjetitelji mogu pogledati i kratki film o ratnom putu 153. brigade.

Za ljubitelje umjetnosti, Galerija Galženica u 19 sati otvara skupnu izložbu „Linije koje pamte“. Izložba okuplja tri umjetnice različitih generacija, Nataliju Borčić Peuc, Anitu Kontrec i Ljiljanu Mihaljević, a kroz njihove radove obrađuje se tema kulturnog nasljeđa, sjećanja i odnosa suvremenog društva prema prostoru, znanju i jeziku. Predstavljeni su najnoviji i dosad neizlagani radovi, a za one koji ne stignu na izložbu danas nemaju brige jer ostaje otvorena do 27. veljače.

Nastavite čitati

Kultura

Latinska Amerika uživo – put s Martinom od Meksika do Kolumbije

Objavljeno

na

Foto GKVG
Foto: GKVG

Gradska knjižnica Velika Gorica poziva sve putoholičare i ljubitelje putopisa na predavanje „Tamo gdje duga dobiva boju – putovanje Latinskom Amerikom“.

Martina Divić, nagrađivana putopisnica predstavit će svoju zbirku kratkih priča nastalu tijekom tromjesečnog putovanja kroz čak pet čudesnih destinacija otkivajući njihova prirodna, kulturna i povijesna bogatstva.

Putopisno predavanje i predstavljanje knjige čekaju vas u četvrtak, 5. veljače u 18 sati u Središnjem odjelu za odrasle – ulaz slobodan!

Nastavite čitati

Kultura

Puhački orkestar DVD-a donosi Turopoljsku himnu kakvu još niste čuli! Evo gdje je možete poslušati

Objavljeno

na

Objavio/la

Turopoljska himna dobila je novu verziju, a osmislio ju je Puhački orkestar DVD-a Velika Gorica koji ju je ujedno i snimio tijekom 8. božićno-novogodišnjeg koncerta, a riječ je o prvoj i zasad jedinoj snimci himne u aranžmanu za puhački orkestar.

Aranžman donosi moderniji pristup, ali bez gubitka ozbiljnosti i karaktera koji himna nosi.

Snimka je dostupna ovdje.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno