Povežite se s nama

Vijesti

Inovacijama u prehrambenom sustavu ključ su razvoja urbanih sredina

Uz razne inicijative edukacije i umrežavanja tijekom protekle četiri godine, poseban naglasak bio je stavljen na aktivnosti Dobrovoljnog sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”.

Objavljeno

na

U Poduzetničkom inkubatoru Velike Gorice održana je jučer internacionalna konferencija “Transformacija urbanog sustava hrane”, koja je okupila stručnjake iz Hrvatske i inozemstva u sklopu projekta Cities2030. Cilj konferencije bio je predstaviti inovacije i rješenja koja mogu unaprijediti održivost i otpornost prehrambenih sustava u urbanim sredinama.

Konferenciju je otvorila ravnateljica Razvojne agencije Grada Velike Gorice, Mateja Kalisar, koja je u svom govoru naglasila ključnu važnost ove teme za održivi razvoj urbanih sredina. Istaknula je kako inovacije u prehrambenom sustavu igraju ključnu ulogu u budućnosti gradova.

Uslijedila je glavna prezentacija vezana za aktivnosti projekta Cities2030 na kojem su protekle četiri godine radili, kroz Velika Gorica LAB, Violeta Crnogaj i Blanka Kovač Walaitis ispred VE-GO-RE te Mario Konić i Damir Lučić iz Inventivnih rješenja d.o.o.

Uz razne inicijative edukacije i umrežavanja tijekom protekle četiri godine, poseban naglasak bio je stavljen na aktivnosti Dobrovoljnog sporazuma “Zajedno protiv otpada od hrane”, koji će se provoditi u Gradu Velikoj Gorici te vrlo važno povezivanje spomenute inicijative između grada Velike Gorice, Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Značajan dio programa posvećen je upravljanju otpadom. Marijan Galović iz VG Čistoće d.o.o. prezentirao je rješenja za biootpad u sustavu gospodarenja otpadom, dok je Gordana Matašin iz Zagrebačke županije predstavila aktivnosti usmjerene na smanjenje otpada od hrane u županiji, dok se Emil Tuk iz gradskog ureda za Urbanu prehranu Grada Zagreba dotaknuo Milanskog pakta o urbanim politikama hrane.

Uz hrvatske predstavnike, sudjelovali su i stručnjaci iz inozemstva. Selma Vaska, koordinatorica projekta Cities2030 sa Sveučilišta u Veneciji, podijelila je rezultate anketa provedenih u partnerskim zemljama, a Maarten Ameye iz belgijskog INAGRO-a predstavio Agrotopia Living Lab, fokusiran na premošćivanje jaza između poljoprivrednika i dobavljača.

Popodnevni dio programa bio je usmjeren na tehnološke inovacije. Tomaž Zadravec iz slovenske organizacije ITC predstavio je kako Blockchain tehnologija može unaprijediti integritet prehrambenog sustava i boriti se protiv prevara u prehrambenom sektoru. Također, Blagoja Mukanov iz AgFutura Technologies iz Sjeverne Makedonije govorio je o primjeni digitalnih tehnologija u malim i srednjim poljoprivrednim gospodarstvima.

Posebno zanimljiva bila je prezentacija o dječjoj prehrani i održivim sustavima hrane, koju je održala Terhi Välisalo iz Finske, dok je Zvjezdana Sirk Novak iz JYSK West Balkana predstavila projekt Urbani voćnjak kao primjer dobre prakse u edukativnim sustavima.

Pred sam kraj slušali smo o inovacijama i važnosti prenošenja znanja u poljoprivredno-prehrambenom sektoru, Filip Stipančić iz Smiona, EIT Food HUB-a Hrvatska.

Na kraju, konferenciju je zatvorila Ivana Alilović, direktorica Turističke zajednice Zagrebačke županije, predstavila je bogatu gastronomsku baštinu Zagrebačke županije.

Ova konferencija bila je važan korak prema unapređenju urbanih prehrambenih sustava u skladu s ciljevima održivog razvoja do 2030. godine.

 

Vijesti

Iz kioska u Sisačkoj ukrali mandarine, smokve i sok

Lopov je uhvaćen.

Objavljeno

na

Tijekom noći s 25. na 26. rujna provaljeno je u kisosk za prodaju voća u Sisačkoj ulici, izvijestili su iz goričke policije.

Provaljeno je u drvenu kućicu za prodaju voća i povrća u vlasništvu muškarca iz Zagreba, a lopov je ukrao četiri litre soka, nekoliko kilograma mandarina i smokvi. Ukrao je i polog od 30 eura.

No, počinitelj je ubrzo uočen u neposrednoj blizini te je uhvaćen. Riječ je o 27-godišnjaku iz Velike Gorice, a nakon kriminalističkog istraživanja muškarac će biti predan pritvorskom nadzorniku i protiv njega je podnesena kaznena prijava.

Foto: Pexels/Ryutaro Tsukata

Nastavite čitati

HOTNEWS

Pet goričkih vatrogasca u školi: Uče o spašavanju unesrećenih iz ruševina

Državnu vatrogasnu školu pohađajau vatrogasci iz Buševeca, Novog Čičea, Šćitarjeva i Velike Mlake.

Objavljeno

na

Vatrogasci iz dobrovoljnih vatrogasnih društava Buševec, Novo Čiče, Šćitarjevo i Velika Mlaka pristupili su zahtjevnom osposobljavanju za spašavanje iz ruševina u Državnoj vatrogasnoj školi.

Foto: FB VZGVG

Osposobljavanje u organizaciji Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije u trajanju od 80 teorijskih i praktičnih sati održava se u vremenu od 23.rujna do 4.listopada.

– Naši dobrovoljni vatrogasci odvojili su dva tjedna svoga slobodnog vremena kako bi se školovali kroz jedno od najtežih vatrogasnih osposobljavanja. Na ovaj način bit će spremniji nego ikad za pomoći našim građanima te ostatku Hrvatske u ovim zahtjevnim tehničkim intervencijama – ističu iz Vatrogasne zajednice Grada Velike Gorice.

Foto: FB VZGVG

Osim što su na osposobljavanju učili o mnogim temama poput metoda pretrage ruševina te statike oštećenih objekata i potresima,gorički vatrogasci prolaze i intenzivne praktične vježbe u kojima primjenjuju naučeno znanje. Neke od praktičnih vježbi uključuju i izbavu unesrećenih osoba, oslobađanje osoba od urušenog materijala te metode usidravanja spasilačke i radne užadi.

Foto: FB VZGVG

– Ponosni smo što na osposobljavanju sa kapacitetom za 20 vatrogasaca Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije, Vatrogasna zajednica Grada Velike Gorice sudjeluje sa čak 5 dobrovoljnih vatrogasaca. Također smo zahvalni članovima koji su odvojili veliku količinu vremena za ovo osposobljavanje – poručili su iz goričke Vagrogasne zajednice.

Nastavite čitati

Moja županija

Unpređuje se hitna služba u županiji: Dobit će tri nova vozila, računala i prijenosne laboratorijske uređaje

Djelatnici županijskog Zavoda, u sklopu projekta će educirati i osposobiti za rad 12 budućih dispečera u Domu Zdravlja Mostar i Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Objavljeno

na

U sklopu programa Interreg IPA CBC Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora, započeo je dvogodišnji projekt RACE 2, koji zajedno provode Dom zdravlja Mostar, kao vodeći partner, Zavod za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore i Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije. Početna konferencija projekta, vrijednog gotovo 2 milijuna eura, održana je danas u Jastrebarskom. Također projekt je sufinanciran europskim sredstvima s 85 posto, u iznosu od oko milijun i 600 tisuća eura.

Osnovni cilj projekta RACE 2 jest unaprijediti hitnu medicinsku službu standardizacijom i digitalizacijom procesa hitne pomoći, edukacijom djelatnika, nabavom novih vozila i opreme, kao i prevencijom kardiovaskularnih bolesti u partnerskim regijama.

Prije dvije godine isti projektni partneri uspješno su proveli projekt RACE – Utrka za život, a ovo je sada njegov nastavak.

– Projekt omogućuje razmjenu iskustva s našim partnerima i širenje znanja kako bismo jedni od drugih učili, odnosno razmjenjivali dobru i upozoravali na lošu praksu – rekla je Kristina Bevanda, ravnateljica Doma zdravlja Mostar. Ova zdravstvena ustanova, tijekom provedbe projekta, kompletno će rekonstruirati postojeće prostorije hitne pomoći i dograditi edukacijski centar.

– Nastavit ćemo i s edukacijom stanovništva te nabaviti EKG uređaje i automatske vanjske defibrilatore – rekla je Bevanda.

Foto: Dražen Kopač

Aleksandra Vlahović, u ime Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore, rekla je da je benefit ovoga projekta uvođenje prakse koja dosad nije postojala u Crnoj Godi, poput telemedicine i korištenja norveškog indeksa hitnog zbrinjavanja pacijenata.

– Kao jedna od mjera smanjenja kardiovaskularnih bolesti čeka nas i nabava aparata za mjerenje kolesterola i triglicerida u krvi. Nadalje, nabavit ćemo dva reanimobila s kompletnom opremom, educirati nemedicinsko osoblje, nabaviti više AVD uređaja i uvezati ih u sistem telemedicine – ispričala je Vlahović.

Foto: Dražen Kopač

U sklopu projekta, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije (ZHM) dobit će tri nova vozila za hitnu pomoć, a sva postojeća vozila opremit će se računalima i prijenosnim printerima. Zavod će dobiti i dva prijenosna laboratorijska uređaja za mjerenje lipida te će organizirati devet javno-zdravstvenih akcija usmjerenih na prevenciju kardiovaskularnih bolesti. Nadogradit će svoj IT sustav novim serverom te dodatno educirati medicinsko osoblje za zbrinjavanje politraumatiziranih pacijenata.

– Našim partnerima prenijet ćemo znanje i iskustvo u smislu standardizacije usluge hitne medicinske pomoći – rekao je Davorin Gajnik, ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

Foto: Dražen Kopač

Upravo će djelatnici ovoga Zavoda, prema priručniku Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu, educirati i osposobiti za rada 12 budućih dispečera u Domu Zdravlja Mostar i Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.

Početnoj konferenciji projekta u ime Zagrebačke županije prisustvovala je pročelnica za zdravstvo, socijalnu skrb i hrvatske branitelje Ksenija Čuljak. Pročelnica je rekla da je novom Mrežom hitne medicine i sanitetskog prijevoza Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije dobio veći broj T1 timova, čime su se ‘oslobodila’ sredstva u proračunu Zagrebačke županije koja je do veljače ove godine financirala osam T1 timova. Ova sredstva, rekla je Čuljak, prenamijenit će se u nabavu vozila za hitnu medicinu pa će Zavod ove godine, računajući i decentralizirana sredstva, nabaviti 16 novih vozila.

Foto: Dražen Kopač

Nastavite čitati

Vijesti

KRiP kviz Superliga ponovno u Velikoj Gorici

Tematika je opće znanje i kultura, a na rasporedu su svaki drugi četvrtak.

Objavljeno

na

Velikogorički Vegos bar ponovno je domaćin KRiP kviz Superlige, ligaškog i kvizaškog natjecanja diljem Hrvatske, u organizaciji ekipe iz KRiP kviza u trajanju od rujna do prosinca. Prva Superliga održana je od ožujka do lipnja ove godine te je okupila oko 400 ekipa iz jedanaest hrvatskih gradova. Kvizovi se održavaju u pubovima i kafićima, tematika je opće znanje i kultura, a kvizove sastavlja već dugogodišnji, uhodani organizacijski tim u suradnji s kolegama iz brojnih hrvatskih gradova poput Đurđevca, Karlovca, Konjščine, Koprivnice, Krapine, Osijeka, Pazina, Rijeke, Samobora, Siska, Svetvinčenata, Velike Gorice, Zagreba, Županje i drugih.

Najbolje tri ekipe na kraju lige osvajaju pozivnicu za veliko finale Superlige početkom prosinca na kojem će predstavljati Veliku Goricu. Također, pobjednička ekipa lige u Vegosu osvojit će posebne nagrade i vječnu slavu, ističu organizatori.

Što se samog kviza tiče, kao i obično na kvizovima u KRiP-ovoj organizaciji, dočekat će vas raznovrsni, dinamični i zabavni kviz općeg znanja sastavljen od osamdesetak pitanja koji će ponuditi kvalitetnu dvosatnu kvizašku razbibrigu. Svaki kviz bit će sastavljen na način da nudi dovoljno izazova za one iskusnije, ali i da u njemu mogu uživati kvizaški početnici koji samo traže lijep način da provedu večer u sklopu radnog tjedna.

– Cilj Superlige je donijeti kvalitetnu kvizašku zabavu, organiziranu na razini koju kvizašice i kvizaši zaslužuju, te dinamičnim pristupom pozvati ljude na druženje. KRiP predstavlja originalne kategorije koje sami osmišljavaju, poput Potrojene ličnosti koja je prvi put odigrana 2013. godine, glatko organiziran kviz i šaren nagradni fond koji osvajaju najbolje plasirane, ali i nasumične ekipe uz naglasak na podržavanje lokalnih proizvođača pa se tako na kvizovima dijele pizze i sendviči iz obližnjih pizzerija i restorana, vaučeri za obroke u lokalnim restoranima, gajbe piva velikih i malih proizvođača, boce žestica i slično, zbog čega se ekipe rado vraćaju – kažu nam organizatori.

Kvizovi u Vegosu na rasporedu su svaki drugi četvrtak, počevši od 26. rujna, u 20 sati, a prijave se primaju preko web stranice (www.krip.com.hr), na kojoj su dostupni svi detalji vezani za natjecanje.

Nastavite čitati

Moja županija

Županija u ovoj godini dodijelila više od 2 milijuna eura potpora za 492 poduzetnička projekta

Rebalansom proračuna u srpnju sredstva za potpore poduzetnicima povećana za 110 postao.

Objavljeno

na

Zagreb, 26. rujna 2024. – Nakon što je u mjesecu srpnju dodijelila 347 tisuća eura bespovratnih potpora poduzetnicima početnicima, Zagrebačka županija kreće s dodjelom gotovo 1,7 milijuna eura vrijednim bespovratnim potporama za povećanje konkurentnosti za proizvodne i neproizvodne djelatnosti – rečeno je na konferenciji za medije na kojoj je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić predstavio ovogodišnje rezultate natječaja namijenjenih poduzetnicima.

Od ukupno 2 milijuna i 33 tisuće eura – 1,06 milijuna eura iznose potpore za proizvodne djelatnosti, 625 tisuća eura potpore za neproizvodne djelatnosti, a 347 tisuća eura za poduzetnike početnike. Po korisniku potpore se kreću od 1.500 do 10 tisuća eura.

Na natječaje, koji su bili otvoreni tijekom travnja i svibnja 2024. godine ukupno je zaprimljeno 580 prijava, od kojih su 492 ispunjavale uvjete natječaja i ostvarile potporu. Tako su odobrene 183 potpore za početak poslovanja poduzetnika, 125 potpora za povećanje konkurentnosti za proizvodne te 184 potpore za neproizvodne djelatnosti.

– Ono na što sam posebno ponosan jest da mogu reći da je svaki poduzetnik koji je sa svojom prijavom ispunjavao uvjete natječaja ostvario bespovratnu potporu Zagrebačke županije. Rebalansom proračuna prvotno osiguranih milijun eura povećali smo na dva milijuna i sto tisuća eura, što je značajan vjetar u leđa našim poduzetnicima koji su nosioci gospodarskog razvoja naše županije ali i cijele Hrvatske – rekao je Kožić, istaknuvši kako su po gospodarskim pokazateljima FINE za 2023. godinu poduzetnici s područja Zagrebačke županije prema kriteriju ukupnih prihoda, prosječnoj neto plaći i izvozu zauzeli visoko drugo mjesto, odmah iza poduzetnika s područja grada Zagreba.

Na konferenciji za medije uručeni su ugovori trojici poduzetnika koji su tom prigodom zahvalili Zagrebačkoj županiji na dodijeljenim potporama i naglasili kako će im one pomoći u daljnjoj konkurentnosti i razvoju.

Marinko Nežić, vlasnik tvrtke FEMPOS iz Vrbovca koja se bavi proizvodnjom građevinskih elemenata i konstrukcija od metala istaknuo je kako će potporom od 10 tisuća eura nabaviti stroj za savijanje metala, Ivan Siladjin iz Siladjin uslužno-trgovačkog obrta i autopraonice s područja općine Dubrava potporu od 4 tisuće eura utrošit će za nabavu uređaja za autooptiku vozila, a Ivan Vlahović, vlasnik obrta za pripremu i izradu tiskarske forme TANGIR iz Samobora zahvaljujući potpori od 10 tisuća eura nabavio je stroj za digitalni tisak.

Odluke o dodjeli sredstava objavljene su na web stranici Zagrebačke županije www.zagrebacka-zupanija.hr pod rubrikom Natječaji, a svi poduzetnici koji su ostvarili pravo na potporu obaviješteni su o terminima kada će potpisati ugovor na lokaciji sjedišta Zagrebačke županije.

Nastavite čitati

Reporter 441 - 26.09.2024.

Facebook

Izdvojeno