Povežite se s nama

Kultura

Ilustratorice prikazale 100 žena koje su promijenile Hrvatsku

Putujuća grupna izložba “Neustrašive žene” dolazi u Galeriju Galženica

Objavljeno

na

“Neustrašive žene: 100 žena koje su promijenile Hrvatsku” naziv je pop-up izložbe koja se otvara u utorak, 17. siječnja u 19 sati u Galeriji Galženica. Kustosica Sonja Švec Španjol je pripremila radove ovih ilustratorica: Nina Iris Bešlić, Vanda Čižmek, Sonja Gašperov, Ivana Guljašević Kuman, Marsela Hajdinjak, Branka Hollingsworth Nara, Mirela Ivanković Bielen, Helena Janečić, Marijana Jelić, Irena Jukić Pranjić, Ana Kadoić, Helena Klakočar, Lana Ključarić, Hana Lukas Midžić, Željka Mezić, Margareta Peršić, Andrea Petrlik Huseinović, Sanja Pribić, Nataša Rašović Bodiš, Sanja Rešček Ramljak, Irena Sophia, Sanja Šantak i Manuela Vladić Maštruko.

Putujuća grupna izložba “Neustrašive žene” temelji se na knjigama “Priče o neustrašivim hrvatskim ženama” (2019.) autorice Tatjane Barat i “Ikone: neustrašive žene koje su promijenile Hrvatsku” (2020.) autorice Rosie Kugli u izdanju Naklade Iris Illyrica urednice Ivane Glavaš Bakija. Izložba objedinjuje ukupno 100 ilustracija značajnih žena iz hrvatske povijesti i sadašnjosti koje su ilustrirale 23 hrvatske ilustratorice. Riječ je o istovremeno likovnoj i književnoj priči s naglaskom na edukativni karakter cjelokupnog projekta.

Izložba ostaje otvorena do 23. siječnja.

HOTNEWS

‘Izložba je kruna događanja posvećenih Dragi Trumbetašu u ovoj obljetničkoj godini’

Na izložbi ‘Prva likovna kolonija – Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’ možete razgledati 39 slika s motivima Turopolja i Velike Mlake, a otvorena je do 9.lipnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Galeriji Trumbetaš sinoć je svečano otvorena izložba pod nazivom ‘Prva likovna kolonija Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’, na kojoj su izloženi radovi s istoimene manifestacije koja je krajem travnja održana rodnom mjestu velikog umjetnika. Susret umjetnika koji su stigli iz svih dijelova Hrvatske organiziralo je Društvo žena Velika Mlaka povodom obljetnice smrti poznatog velikomlačkog umjetnika.
– Ova izložba kruna je događanja posvećenih Dragi Trumbetašu održanih u godini kada obilježavamo  5. godišnjicu njegove smrti. Zahvaljujemo POU Velika Gorica i Jurici Škofaču na suradnji, Sidoniji Trumbetaš i njenoj kćeri Katarini, svim slikarima koji su se odazvali i došli na likovnu koloniju -istaknula je Ivana Andrić Penava, predsjednica Društva žena Velika Mlaka, koja je s Juricom Škofačem, voditeljem Galerije Galženica svečano otvorila izložbu.

Foto: Svečano otvorenje izložbe ‘Prva likovna kolonija Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’/Društvo žena V.Mlaka

Prisutne je posebno oduševio i nastup Nevenke Lang, predsjednice Udruge umjetnika SPARK, koja je za ovu prigodu napisala dvije pjesme koje je posvetila Dragi Trumbetašu, dragom i nikad prežaljenom prijatelju i suradniku.

Foto: Svečano otvorenje izložbe ‘Prva likovna kolonija Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’/Društvo žena V.Mlaka

Na izložbi možete pogledati 39 slika s motivima Turopolja i Velike Mlake, a otvorena je do 9.lipnja.

Foto: Svečano otvorenje izložbe ‘Prva likovna kolonija Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’/Društvo žena V.Mlaka

Naslovna i fotografije u članku: Katarina Trumbetaš, Lidija Pocrnić i Ivana Andrić Penava

Nastavite čitati

HOTNEWS

Najmlađi gorički glumci na kazališne daske donose bajku i Šegrta Hlapića

U tijeku su završne probe najmlađih polaznika Dramskog studija POUVG za dvije predstave, koje će početkom lipnja predstaviti na pozornici Dvorane Galženica.

Objavljeno

na

Objavio/la

Iz Pučkog otvorenog učilišta stižu vijesti o završnim probama najmlađih polaznika njihovog Dramskog studija za dvije predstave, koje će početkom lipnja predstaviti publici na pozornici Dvorane Galženica.
Tako doznajemo kako će se osnovnoškolci predstaviti predstavom ‘Čudnovate zgode Šegrta Hlapića’, rađenoj prema romanu I. B. Mažuranić.
– Priču o šegrtu malenom kao lakat, veselom kao ptica, hrabrom kao Kraljević Marko, mudrom kao knjiga, a dobrom kao sunce na pozornicu će postaviti 22 malih glumaca polaznika uz stručno vodstvo voditeljica Gabrijela Špehar i Marijane Vlahović – najavljuju.

Foto: Završne probe najmlađih polaznika Dramskog studija POUVG za dvije predstave/POUVG

Na finalne probe marljivo dolaze i oni najmlađi polaznici Dramskog studija, a njihova je završna predstava temeljena na Disney klasiku.
– Na pozornici Dvorane Galženica predstavit će se predstavom ‘Najljepše Belline bajke’, rađenoj prema Disneyjevom klasiku ‘Ljepotica i zvijer’. U čarobni svijet princeze Bellle, uvest će nas sedam vrtićanaca uz stručno vodstvo voditeljice Sandre Toplek – otkrivaju iz POUVG.

Foto: Završne probe najmlađih polaznika Dramskog studija POUVG za dvije predstave/POUVG

‘Hlapić’ u izvedbi osnovnoškolaca Dramskog studija na rasporedu je u petak, 2. lipnja u 19 sati, a predškolci se svojom bajkovitom produkcijom predstavljaju u utorak, 6. lipnja u 18 sati.

Nastavite čitati

Kultura

Kako je jedan bijeli fićek zauvijek povezao naš Buševec i rumunjski Klokotić

Već četiri generacije njeguju kulturnu suradnju

Objavljeno

na

Objavio/la

Krenulo je sasvim slučajno. Jedan put u nepoznato doveo je do neraskidivog prijateljstva koje traje već 50 godina. Četvorica Buševčana krenula su, naime, davne 1972. na put u malom bijelom fići, koji je tako i postao simbol ove priče. Nikoga tamo, u Rumunjskoj u koju su se zaputili, nisu poznavali. Znali su samo da negdje žive neki Hrvati i krenuli su ih potražiti.

– Dobili su dozvolu da odu u Rumunjsku i vozeći se naišli na radnike koji su radili uz cestu te ih pitali za Hrvate. Čudno su ih gledali, mislili su da su to neki špijuni, ali su ih ipak uputili u Klokotić uz napomenu da je tamo najbrojnija ta hrvatska manjina – ispričao nam je predsjednik Ogranka seljačke sloge Buševec Nenad Rožić te objasnio kako u Rumunjskoj postoje tri hrvatske manjine, a jedna od njih, u koju spada i Klokotić, nalazi se u Karaš-severinskoj županiji i najbrojnija je to skupina Hrvata u toj zemlji, a najvjerojatnije su doselili iz Bosne.

– Kad su Buševčani došli u Klokotić, malo su ih i u selu čudno gledali, ali su ih ipak spojili s komitetom. Kako je to bilo ’72. – možemo si samo zamisliti! I uspjeli su isposlovati, jedini u tadašnjoj Jugoslaviji, dozvolu da krenu s kulturnom suradnjom s Hrvatima iz Rumunjske. Tako su ’73. godine poslali poziv, a oni su s dva busa prvi puta došli u Buševec na kulturnu suradnju koja je nastavljena godinama. Sad već četvrta generacija nastavlja tu tradiciju – kaže Rožić.

Društva su održala prijateljstvo i pomagala si i tijekom najtežih vremena, kada se u Rumunjskoj događala promjena vlasti, ali i kada je u Hrvatskoj bjesnio rat.

– Uvijek smo i školu pomagali i slali im knjige. Održavali smo božićne koncerte, folklorne programe, a izvodili smo im i dramske predstave. Na taj način, kako i oni kažu, ponukali smo tu hrvatsku manjinu da održe hrvatsku kulturu i da opstanu u tim uvjetima gdje su živjeli – dodao je Rožić te istaknuo kako je avantura puta Ogrankaša u Klokotić opisana i u knjizi Putopisi koju je napisao jedan od četvorice putnika iz fiće – Josip Kovačević. Uz njega, u Rumunjsku su putovali još i Ivan Kos, te pokojni Stjepan Robić i Josip Vinter.

Povelja prijateljstva i okrugli stol

Kako bi svečano obilježili velikih jubilej i dugih 50 godina prijateljstva Ogranka seljačke sloge iz Buševca i KUD-a Klokotić iz Rumunjske, Buševčani su pripremili prigodan program. U subotu, 27. svibnja u 20 sati u Domu kulture Buševec zaplesat će folklorna sekcija OSS-a, a nastupit će i KUD Klokotić s nekoliko koreografija. Istu večer, potpisat će i povelju o prijateljstvu.

Osim zabavnog programa, domaćini su organizirali i okrugli stol na temu “Položaj Hrvata u Rumunjskoj”, koji će se održati u 17 sati u buševskom Domu kulture.

Foto: KUD Klokotič – Clocotici

Nastavite čitati

HOTNEWS

Izložba radova s prve likovne kolonije ‘Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’ otvara se u galeriji njegova imena

Na izložbi, koja se svečano otvara ovog petka, bit će izloženo 39 slika s motivima Turopolja i Velike Mlake, a u Galeriji Trumbetaš ih možete razgledati do 9.lipnja.

Objavljeno

na

Objavio/la

Krajem prošlog mjeseca, 29.travnja, Društvo žena Velika Mlaka održalo je prvu likovnu koloniju povodom pete obljetnice smrti slavnog sumještana,pod nazivom ‘Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’, u dvorištu kod kapelice sv. Barbare. Tom su prigodom članovi umjetničke udruge SPARK, čiji je i Trumbetaš bio član, održali i poetsko-glazbeni recital.

Foto: Katarina Trumbetaš Jagodić, Ivana Andrić Penava i Sidonija Trumbetaš na 1.likovnoj koloniji Trumbetašu u čast u V.Mlaki/G.Kiš, cityportal.hr

Manifestacija je ujedno i dio programa kojim društvo žena obilježava pola stoljeća postojanja. Kao rezultat ovog okupljanja umjetnika pred nama je i nova izložba u Galeriji Trumbetaš, u Pučkom otvorenom učilištu, koja će biti svečano otvorena u petak, 26.svibnja, u 19 sati.

– Bit će izloženo sveukupno 39 radova nastalih na toj prvoj likovnoj koloniji posvećenoj Trumbetašu, gdje je sudjelovalo tridesetak slikara iz različitih dijelova Hrvatske, iz Ivanić Grada, Kutine, Gradiške, Kraljeve Velike, Brezničkog Huma, Varaždina, Siska, Lipovljana, Novske, Vrbovca, Velike Gorice i Velike Mlake. Umjetnike je okupila Katica Trumbetaš, a slikali su u župnome dvorištu s pogledom na kapelu svete Barbare, poznatu turopoljsku ljepoticu. Budući, da je Dragutin Trumbetaš jako volio ovaj kraj i svoje rodno mjesto, motivi na slikama bili su upravo vezani za Veliku Mlaku i Turopolje, kapelica sv. Barbare, narodne nošnje, dvorac Lukavec, kurija Modrić – Bedeković i slično – rekla nam je Ivana Andrić Penava, predsjednica Duštva žena Velika Mlaka.

Izložba radova sudionika prve likovne kolonije ‘Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’ ostaje otvorena u Galeriji Trumbetaš do 9.lipnja.

Foto: Prva likovna kolonija u čast Dragutinu Trumbetašu, V.Mlaka/G.Kiš, cityportal.hr

Naslovna fotografija: Prva likovna kolonija ‘Velika Mlaka Dragutinu Trumbetašu’, V.Mlaka/G.Kiš, cityportal.hr

Nastavite čitati

Kultura

Kako su Mraclinci nekada gradili čardake doznajte na Dučecovim spelancijama

Kroz izložbu će biti predstavljeni rezultati istraživanja seizmičke otpornosti tradicijske drvene arhitekture.

Objavljeno

na

Kulturno-umjetničko društvo Dučec iz Mraclina poziva sutra na Dučecove spelancije u sklopu kojih će biti izloženi plakati studenata arhitekture na temu “Poruka baštine – protupotresne prednosti tradicijske gradnje”.

– Protekle dvije godine Mraclin je bio često odredište studentima završne godine Arhitektonskog fakulteta, koji su obavljali terenski dio kolegija “Istraživanja, seminari, projekti”, nositelja prof. art. Siniše Justića, pod nazivom “Građenje u trusnim područjima – Pouke baštine 2022/2023.” Nakon dvije godine pred nama su rezultati istraživanja seizmičke otpornosti tradicijske drvene arhitekture Mraclina, Turopolja i Pokuplja, predočeni u obliku postera.  Studenti su dali svoje viđenje Kokotanovog, Jankečinovog, Rackovog čardaka, kao i baštine s nekih drugih turopoljskih i pokupskih lokacija – ističu organizatori.

U umjetničkom djelu programa nastupit će Dučecova vokalna skupina, ali i Ansambl za tradicijsku glazbu zagrebačke Muzičke akademije. Program će se odvijti na Jančetovom gruntu u 18 sati, a ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Reporter 426 - 25.05.2023.

Facebook

Izdvojeno