Povežite se s nama

HOTNEWS

I Marcelo Brozović nominiran za godišnju nagradu Grada

Još samo potvrda Gradskog vijeća dijeli 16 nominiranih u pet kategorija. Među njima su sportaši, liječnici, znanstvenih, uspješne tvrtke…

Objavljeno

na

Na javni poziv za predlaganje kandidata i kandidatkinja za dobitnike gradskih priznanja stiglo je 27 prijedloga, kako za pojedince, tako i za udruge, tvrtke, organizacije… Razmatranje je, kažu, bilo temeljito, a nakon što je taj proces završio, donesena je odluka kako će se dodijeliti 16 priznanja. Potvrdi li Gradsko vijeće u srijedu prijedlog Povjerenstva za dodjelu javnih priznanja Velike Gorice, bit će to 16 fizičkih i pravnih osoba od kojih za mnoge Goričani jako dobro znaju.

Povjerenstvo je izašlo s odluku da će dodijeliti po dvije Povelje Grada Velike Gorice za životno djelo, Nagrade s likom Nikola Škrlca Lomničkog te Nagrade Turopoljsko srce, po tri Nagrade s likom Franje Lučića, Nagrade Krčka vrata te četiri Nagrade Zlatna turopoljska podgutnica. Ukupno, dakle, 16 komada. Kome će ići? Ne odluči li Vijeće drukčije, to će izgledati ovako…

Povelja Grada za životno djelo:

Đurđa Havidić

Više od pet desetljeća života posvetila je ljudima. Osnovala je Aktiv žena još 1970. godine, pokrenula je DVD u Velikoj Mlaki 14 godina poslije, osnovala je i žensko vatrogasno odjeljenje, inicirala izgradnju telefonske mreže u Velikoj Mlaki, a kao predsjednica Mjesnog odbora 1994. je potaknula izgradnju vodovoda, kanalizacija i plina. Od 2001. godine je i predsjednica Udruge umirovljenika, osnovala je i KUD Juraj Suša…

Dr. Ivan Jurkin

Ugledni liječnik cijeli je radni vijek proveo u Velikoj Gorici, bio je ravnatelj Doma zdravlja, a godinama i predsjednik Crvenog križa Velike Gorice. Sudjelovao je i u Domovinskom ratu kao načelnik Sanitetske službe 153. brigade HV-a, a u prvim danima rujna 1991. godine u Pokupskom je sudjelovao u izvlačenju ranjenika usred granatiranja.

Stjepan Rendulić 

Njegovom je inicijativom obnovljen Ogranak Matice Hrvatske, pokrenuo je Matičin četvrtak i Matičin književni natječaj, u Velikoj Mlaki je otvorio Matičinu čitaonicu… Njegovom zaslugom Ministarstvo kulture izdalo je rješenje o davanju statusa nematerijalnog kulturnog dobra turopoljskom dijalektu.

Nenad Črnko

Gospodarstvenik, vlasnik City radija, Reportera Velike Gorice, Reportera Svetog Ivana Zeline te cityportala.hr. Također, on je i predsjednik HNK Gorice, kluba koji je pod njegovim vodstvom ušao u prvu ligu, u kojoj se uspješno natječe u premijernoj sezoni. Kao predsjednik kluba pridonio je i poboljšanju infrastrukture na nogometnim terenima te sklopio ugovor s Veleučilištem Velika Gorica kojim se sportaše potiče na studiranje.

Krešimir Starčević

Pijanist, pedagog, ali i jedan od najuspješnijih glazbenika mlađe generacije. Dobitnik je brojnih nagrada na domaćim i međunarodnim glazbenim natjecanjima, a u akademskoj godini 2012./13. dobio je i Dekanovu nagradu. Također, posljednjih 18 godina je orguljaš i voditelj dječjeg zbog župe Navještenja BDM-a.

Nagrada Krčka vrata:

Gradsko stambeno gospodarstvo Velike Gorice d.o.o.
Tvrtka koja se pozicionirala kao profitabilno poduzeće usmjereno inovativnim i korisnim projektima. Zaslugom GSG-a Velika Gorica je uspjela povući šest milijuna eura iz EU fondova u programu energetske obnove stambenih zgrada, odnosno promjene fasada.

Boris Rozić
Svojim angažmanom dao je značajan doprinos odluci Atlantic grupe, kompanije koja zapošljava oko 5300 ljudi, da dio svoga poslovanja usmjeri u Veliku Goricu te izgradi veliki logostički distribucijski centar u gospodarskoj zoni Meridijan 16.

Matea Mesić
Na Svjetskom prvenstvu frizera i kozmetičara, održanom u Parizu ove godine, osvojila je brončanu medalju u kategoriji “prestige bridal style” u konkurenciji 4000 natjecatelja iz 50 zemalja. Iza nje su vrhunski rezultati i na državim natjecanjima vezanim uz njezinu struku.

Nagrada s likom Nikole Škrlca Lomničkog:

Miroslav Drljača
Doktor ekonomskih znanosti s četiri uspješne karijere: sportskom, vojnom, menadžerskom i znanstvenom. Jedan je od osnivača Udruge pripadnika 153. brigade HV-a, za monografiju o svojoj brigadi dobio je 2004. godine Povelju Zagrebačke županije, a četiri godine prije toga dobio je i nagradu Zajednice športskih udruga Velike Gorice i Glasnika Turopolja za sportskog djelatnika godine.

Stjepan Lučić
Obrtnik iz Kuča, vlasnik autolimarske radionice. Bio je član skupštine Udruženja goričkih obrtnika te predsjednik auto sekcije punih 12 godina. Bio je dio prvoga goričkoga Gradskog vijeća, a tijekom Domovinskog rata bio je član kriznog stožera.

Nagradu Turopoljska podgutnica:

Turopoljski banderij
Povijesna postrojba prepoznatljiva po podgutnici, rupcu koji se nosi oko vrata. Priče iz davnina kažu da su podgutnicu djevojke i žene vezale svojim muškarcima pred putovanje u bitku da ih podsjeća na dom. Riječ je o jednom od simbola našega grada.

Zajednica kulturno-umjetničkih udruga Velike Gorice
Udruga koja trenutačno ima 17 članica, koja u 70 sekcija okuplja više od 1600 aktivnih članova, a gotovo polovica toga su djeca i mladi.

Plesni klub Megablast
Gorički plesni klub s višegodišnjom tradicijom konstantno uspješno nastupa na natjecanjima, festivalima i drugim manifestacijama, vlasnici više titula državnih, europskim i svjetskih prvaka.

Marcelo Brozović
Nogometaš iz Okuja osvojio je srebro na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu, bio je važan kotačić u najvećem uspjehu u povijesti hrvatskog nogometa, jednom od najvećih u povijesti našega sporta. Isticao se požrtvovnošću i borbenošću, a karijeru uspješno gradi u velikom milanskom Interu.

Nagrada Turopoljsko srce:

Kaja Gmaz
Gorička zubarka koja već više od dva desetljeća redovno odlazi u vrtiće i osnovne škole u Velikoj Gorici, gdje uči djecu o važnosti pravilnog pranja zubi, ali i pravilne prehrane. Bavi se i humanitarnim radom, u siromašne dijelove Afrike šalje higijenske potrepštine, hranu, vodu, lijekove…

Sandra Toplek Ban
Odgojiteljica u Dječjem vrtiću Velika Gorica već 25 godina, žena koja je u život ispratila generacije Goričana. Ujedno je i koautorica, kreatorica i prevoditeljica raznih programa, te aktivna humanitarka.

CityTV

VIDEO/FOTO Školarci iz Ščitarjeva pomeli fašničku konkurenciju

Turopoljska mitologija ipak prevagnula u odluci.

Objavljeno

na

Objavio/la

Fašničkoj princezi gotovo da je pala kruna s glave u zanosu plesa, no imala je čvrstu voditeljsku podršku partnera Gusara koji je uspijevao balansirati situacijom…

Na koncu je sve dobro završilo, jer su klinci pod maskama bili pravi profesionalci, a strogi žiri se držao pravila k’o Princ Fašnik ključeva grada. Pod budnim okom Pajceka, Luka i Žira, dok doduše nisu imali prste u krafnama, nagrade su otišle u prave ruke. – doznajemo iz pouzdanog izvora.

No, najbolje da započnemo izvještaj sa Video atmosferom:

I dalje vlada Fašnička Republika na ulicama grada, tako da su mnoge goričke obitelji subotnji sunčan dan iskoristile za šetnju pod maskama, ali i za baciti oko na pozornicu na Tuđmancu. Voditeljski par u prepunom fašničkom šatoru prozivao je – školarce! Ovoga puta, ne za ocjenu u imeniku, već za aplauz i ocjenu žirija, koji je imao što i vidjeti.

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Na drugi dan Dječjeg izdanja 116. Turopoljskog fašnika predstavili su se Ronioci, Španjolke, čarobna šuma, oblaci s duginim bojama, likovi iz bajki…s originalnim krinkama, šivanim kostimima i rekvizitima, no najbolji kostimirani nastup imala je skupina “Moguti” iz OŠ Ščitarjevo, koji su sa sobom donijeli i cijelu šumu!

Foto:Sanjin Vrbanus/Cityportal

Iza pobjednika na rang listi stali su školarci iz Pokupskog te s bajkom o Petru Panu osvojili drugo mjesto, dok su svi ostali bili treći. Dodijeljene su nagrade i najboljim solo maskama kao i parovima.

Više u foto galeriji:

Foto: Sanjin Vrbanus/Cityportal

Nastavite čitati

Gospodarstvo

Obrtnici u šoku – kurikularna reforma ukida tražena zanimanja

Obrtnička komora Zagreb upozorava: Interes učenika za pojedina strukovna zanimanja nikad nije bio veći, a kurikulum ih ukida.

Objavljeno

na

Objavio/la

Kurikularna reforma strukovnog obrazovanja izazvala je nezadovoljstvo kod hrvatskih obrtnika.
Pred otvaranjem 10. Zagrebačkog obrtničkog sajma, krajem siječnja, strahovito je odjeknula informacija kako od sljedeće školske godine više neće biti upisa za pojedina zanimanja.

Dio tih zanimanja je deficitaran na tržištu rada i vlada veliki interes među mladima za upis tih programa.

Nismo li naučili da su deficitarna zanimanja okosnica funkciranja svakodnevice?

Uzmimo na primjer zanimanje bravar ili tokar. Riječ je o industrijskim i proizvodnim zanimanjima. Prošle godine popunjena su sva upisna mjesta za bravara, a to zanimanje se nalazi i u preporuci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje za upis i stipendiranje u školskoj godini 2025./2026. na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Od iduće godine neće se upisivati niti fotografi, iako su prošle školske godine popunjena sva upisna mjesta. Za jedno mjesto natjecalo se čak pet učenika.

Foto: Cityportal

– To je paradoks. Izgleda da državne institucije nisu koordinirane po ovom pitanju. Preporuke HZZ-a za područje Grada Zagreba i Zagrebačke županije jasno kažu za koje obrazovne programe treba povećati broj mjesta za upis, kao i broj stipendiranih učenika. S druge strane Ministarstvo obrazovanja donosi odluku da ta ista zanimanja ukidaju. Zanimljivo je za istaknuti kako zanimanja autoelektričar, pediker i plinoinstalater prošle godine nisu bila na popisu deficitarnih zanimanja. Ove godine su se našla, a mi ih ukidamo – upozorila je Antonija Tretinjak, potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: HOK Zagreb/Antonija Tretinjak

Oprezno sa praćenjem zahtjeva tržišta

Do ukidanja pojedinih programa obrazovanja došlo je i spajanjem srodnih zanimanja. Tako su automehaničari i autoelektričari spojeni u jedinstveno zanimanje automehatroničar ili autolakireri i autolimari u zanimanje serviser karoserije motornih vozila.

– Mi se slažemo ta treba pratiti zahtjeve tržišta i napredak tehnologije koji nose potrebu za novim zanimanjima, kao i spajanjem postojećih, ali tu treba biti oprezan. Uzmimo na primjer zanimanje plinoinstalater. Zagrebačka i Krapinsko-zagorska županija upisale su prošle godine više od planiranog broja učenika, zbog velikog interesa. Svi znamo koliko je to odgovoran posao i nepojmljivo je tu struku pripajati monterima strojarskih instalacija. Bojimo se da u određenim zanimanjima djeca neće dobiti potrebno specifično znanje i specijalizaciju – istaknula je Tretinjak.

Foto: Cityportal

Naukovanje isključivo u licenciranim radionicama

Još jedan problem vezan uz obrazovanje za strukovna zanimanja, upozoravaju iz Obrtničke komore Zagreb, jest odnedavna dozvola da se naukovanje učenika obavlja i u nelicenciranim radionicama. Tu dolazimo do drugog problema, da se kvaliteta tog dijela obrazovanja stavlja pod veliki upitnik.

– Hrvatska obrtnička komora inzistira na tome da naukovanje u programima u kojima se djeca školuju po jedinstvenom modelu obrazovanja moraju provoditi licencirani majstori. Kao prvo poslodavac mora imati majstorsku diplomu iz dotičnog zanimanja, što jamči kvalitetu i prijenos znanja. Osim toga, tu je niz drugih stvari koje licencirani obrtnik mora zadovoljiti da bi mogao provoditi naukovanje. Po novom modelu roditelji neće imati nikakav sustav na koji se mogu osloniti, a kao roditelju sigurno vam nije svejedno da li vam dijete provodi vrijeme kod nekoga tko je provjeren ili ga šaljete negdje gdje nema nadzora – upozorila je potpredsjednica Udruženja obrtnika grada Zagreba.

Foto: Cityportal

Obrtnike se nije pitalo?

Doznajemo i kako kroz e-Savjetovanja predstavnici Hrvatske obrtničke komore nisu bili involvirani u proces kurikularne reforme strukovnog obrazovanja, a ono što je i predloženo od HOK-a, nije u potpunosti usvojeno.

Možda ovih problema ne bi bilo da su u kreiranju nacrta sudjelovali sami obrtnici i da su se u toj fazi poslušali njihovi prijedlozi – zaključuju u Hrvaskoj obrtničkoj komori Zagreb.

Ostaje nam nadati se da će obrazovanje za zanimanja koja su nam prijeko potrebna u svakodnevnom životu, ipak dobiti svoje mjesto u kurikulumu, jer ćemo u suprotnom jedino moći zapjevati stihove poznate pjesme: …gdje je nestao čovjek?

Nastavite čitati

HOTNEWS

S gotovo 290 tisuća eura Županija sufinancira boravak djece u vrtićima

Maksimalan iznos potpore po djetetu je do 1.000 eura.

Objavljeno

na

Kako bi omogućila bolju kvalitetu predškolskog odgoja i obrazovanja na ruralnom području Zagrebačka županija iz godine u godinu pomaže svojim općinama u financiranju boravka djece u predškolskim ustanovama.

Za tu je namjenu ove godine osigurala iznos od 283.800 eura.

Pravo prijave na županijski natječaj imaju jedinice lokalne samouprave s područja Zagrebačke županije svrstane od I. do IV. skupine razvijenosti.

  • Intenzitet potpore:

– do 100% po polazniku programa predškolskog odgoja i  obrazovanja jedinici lokalne samouprave I. i II. skupine razvijenosti

– do 80% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave III. skupine razvijenosti

– do 60% po polazniku programa predškolskog odgoja i obrazovanja jedinici lokalne samouprave IV. skupine razvijenosti

Javni natječaj za dodjelu sredstava otvoren je do 13. ožujka.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Općina Orle: Imamo zeleno svjetlo za prijavu na stambeno zbrinjavanje

Broj zainteresiranih je zaista zadovoljavajući, kreće priprema za prijavu

Objavljeno

na

Objavio/la

Završila je anketa Općine Orle o interesu za stambeno zbrinjavanje mladih osoba i obitelji. Kako doznajemo u Općini, broj zainteresiranih zaista veseli, budući da je interes u anketi izrazilo 58 mladih, odnosno obitelji.

Inače, anketa je odredila količinu potrebe za stanovima i omogućila Općini Orle da pristupi programu Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, koje pomaže u izgradnji i obnovi stambenih jedinica u državnom vlasništvu na potpomognutim područjima Republike Hrvatske.

– Riječ je o programu namijenjenom našim mladim zaposlenim stanovnicima do 45 godina, kao i mladim obiteljima koje će dobiti i posebne uvjete, poput povoljne cijene najma stana. Namjera nam je da zadržimo mlade ljude, omogućimo im razlog za ostanak ali i da potaknemo doseljavanje na područje općine – istaknuo je načelnik Ervin Vujica.

Foto: Igor Đuran

Nastavite čitati

HOTNEWS

Skije i čašu pod ruku i – na Sljeme

Na ispijanje vrhunske kapljice na 1000 metara nadmorske visine zove TZ Zagrebačke županije

Objavljeno

na

Opet nešto novo i inovativno iz Turističke zajednice Zagrebačke županije! Osmislila je zanimljiv vikend program na Vidikovcu, koji očarava panoramskim pogledom sa Sljemena.

Foto: Cityportal

Dakle, u subotu 23. veljače od 13 sati počinje Ski & Wine fest, a skijate li ili ne, možete uživati u dobrom društvu uz ispijanje vrhunskih vina poznath vinara poput obitelji Tomac,Šember, Dobra Berba, Philipecz, Jagunić i Kos, i to u ambijentu koji nije uobičajen za eno događanja.

Zato će uživanje u vinu dobiti sasvim novu dimenziju, ne samo zbog snježne destinacije nego i činjenice da  činite dobro djelo.

Foto: Bolnica Bistra

Naime ovaj event Zajednica organizira u suradnji s Hrvatskom udrugom ljubitelja skijanja i snowboardanja a posvećen je podršci Specijalnoj bolnici Bistra, koja brine o djeci s najtežim zdravstvenim stanjima iz cijele Hrvatske, a kojoj će prikupljena sredstva u humanitarnoj tomboli omogućiti bolju kvalitetu njege i skrbi.

Zbog specifičnosti lokacije, brojnih sadržaja od 13 do 16 sati, broj sudionika je ograničen, pa je dolazak potrebno unaprijed potvrditi putem [email protected]ili +385 (1) 4873 665.

Nastavite čitati

Reporter 444 - 19.12.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.