Povežite se s nama

HOTNEWS

Hrvatski robotičari osvajaju svijet, a među njima i naši Velikogoričani

U kategoriji Rescue Maze, 3. mjesto osvojila je ekipa ADI CRO team za koju su nastupili Antonio Dijanić, Dora Dijanić i Ivan Dijanić.

Objavljeno

na

Hrvatski robotičari ponovno osvajaju odličja! Ovoga puta nastupili su na 25.po redu RoboCup-u održanom u Bangkoku od 13. – 16.srpnja gdje se okupilo više od 3 tisuće natjecatelja iz 45 zemalja.

Ovo je najveće svjetsko robotičko natjecanje koje je od iznimne važnosti za prijenos i razmjenu znanja u području robotike, umjetne inteligencije i automatizacije između obrazovnih i istraživačkih institucija na svim razinama. Natjecanje je utemeljeno 1997., a hrvatske ekipe na njemu nastupaju od 2011. godine.

Foto: Hrvatski robotički savez

– Od 2012. redovito se s tog natjecanja vraćamo s odličjima. Niti ove godine nismo prekinuli tu tradiciju i u Hrvatsku se vraćamo s dva pehara za osvojena 3. mjesta u Rescue Line i Rescue Maze kategorijama. Laskavo je godinama biti u vrhu svjetske natjecateljske robotike, ali sam put do tamo je dugotrajan i težak posao, pun odricanja. Svake godine ovo natjecanje biva sve teže, koristi se sve složenija oprema i programska rješenja pa je postizanje vrhunskih rezultata vrlo složen edukativni i logistički poduhvat. Ali uspjeli smo, otišli opet do kraja i stali uz bok najboljima, ostavivši iza sebe zemlje koje značajno više ulažu u moderne tehnologije i sustav edukacije – istaknuli su iz Hrvatskog robotičkog saveza.

Dvije hrvatske ekipe osvojile su treće mjesto, a jedna od ekipa je i ekipa koju čine Velikogoričani. U kategoriji Rescue Maze, 3. mjesto osvojila je ekipa ADI CRO team za koju su nastupili Antonio Dijanić, Dora Dijanić i Ivan Dijanić. Mentori ekipe su bili Jelka Hrnjić, Željko Krnjajić i Lovrek Dijanić.

Foto: Hrvatski robotički savez

U kategoriji Rescue Line, 3. mjesto osvojila je ekipa Školska knjiga CRO team za koju su nastupili Borut Patčev, Juraj Kolarić i Franko Prikratki. Mentori ekipe su bili Ivica i Ivan Kolarić.

– Nadamo se da ćemo ovim našim uspjesima privući što više djece u razne edukativne i natjecateljske aktivnosti koje organiziramo. Nadamo se i većoj percepciji značaja postizanja ovakvih uspjeha, ne samo na svjetskom nego na domaćim i ostalim međunarodnim robotičkim natjecanjima kako bi se ovim iznimnim talentima ostvarile želje za nastavkom obrazovanja i karijera u područjima vezanim uz robotiku. Moramo imati na umu da je robotika budućnost, ali i sadašnjost te je zbog svoje interdisciplinarnosti jedno od najprikladnijih polja za podučavanje zasnovano na STEM i projektnim osnovama – zaključili su iz Saveza.

Doček uspješnih hrvatskih robotičara je u utorak u 7 sati ujutro u Međunarodnoj zračnoj luci Zagreb.

Izvor/foto: Hrvatski robotički savez

HOTNEWS

FOTO Prvi poraz odbojkaša Gorice u ovoj godini

Objavljeno

na

Objavio/la

Odbojkaši Gorice su u derbi utakmici 14. kola Prve lige izgubili od Željezničara (Osijek) u pet setova. Bio je to prvi poraz goričkog sastava u ovoj godini, prvi poraz nakon četiri uzastopne pobjede.

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Prvi set je bio izjednačen do ulaska u završnicu i vodstva domaćih (23:20). Serijom pogrešaka Gorica je izgubila set i nije se oporavila ni u drugom setu kojeg je glatko izgubila (15:25). Ipak, domaći se nisu predali i u rijetko viđenoj drami su dobili treći set (32:30).

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gorica je suvereno dobila i četvrti set (25:20) te je utakmica je riješena u petom setu. Osječani su za nijansu bili smireniji u odlučujućim poenima i osvojili zaključni set (13:15) za vrijednu 3:2 pobjedu! Utakmica je ukupno trajala 140 minuta, poeni 110:117!

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 21.02.2026. Prva liga-14.kolo: OK Gorica-MOK ŽŽeljezničar 2:3. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Gorica (14 8 6 28:24 16) je sa 16 bodova na 2. mjestu u trenutačnom redoslijedu, a MOK Željezničar (14 8 6 27:24 16) je s istim brojem bodova na 3. mjestu.

Galerija fotografija

Prva liga seniori 2025./2026., 14. kolo

OK Gorica – MOK Željezničar 2:3 (25:27, 15:25, 32:30, 25:20, 13:15)

Velika Gorica. Gradska sportska dvorana. Gledatelja: 40. Subota, 21.02.2026., početak u 17 sati. Suci: Mihael Bišćan i Petra Vizner. Zapisničarka: Lara Dervoz. Granične sutkinje: Paulina Piškor i Petra Zovko.

GORICA: Bruno Slavica, Matej Martić, Mandić Baranović (L1), Noa Horvat, Ivan Čičak, Vito Zirdum, Matija Klasnić, Luka Mačvanin, Tin Devald, Luka Petrović, Patrik Vidaković (L2), Matej Šakota (cap.), Dominik Glavaš, Gabrijel Cindrić. Trener: Gašpar Škorić Budimir.

ŽELJEZNIČAR: Petar Sebastian, Andrej Čeke, Franjo Ćulap, Damir Stipančić, Petar Habrka (L), Ivan Gudelj (cap.), Mateo Mađarić, Petar Majer, Jakov Šužberić (L), Dino Šoš, Kristija Bečeheli, Matija Prugovečki, Petar Mikolčević. Trener: Marin Marinović.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Ačkar postigao dogovor s Ministarstvom! Hitni pacijenti ponovno idu na Rebro

Nakon intenzivnih pregovora, dogovor je postignut.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Krešimir Ačkar/FB

Hitni pacijenti iz Velike Gorice ponovno će se voziti na Rebro. Gradonačelnik Krešimir Ačkar  postigao je dogovor s Ministarstvom zdravstva o promjeni režima prijevoza nakon intenzivnih pregovora. Odluka znači povratak na raniju praksu prema kojoj su pacijenti upućivani u KBC Zagreb, umjesto u tri druge zagrebačke bolnice.

Podsjetimo, zbog ranije odluke o preraspodjeli hitnih prijema, pacijenti su se prevozili u KB Dubrava, KBC Sestre milosrdnice i KB Sveti Duh. U praksi je to, kako se navodi, stvaralo poteškoće u organizaciji i produljivalo vrijeme potrebno za zbrinjavanje zbog većih udaljenosti.

“U takvoj situaciji je vrlo teško pružiti hitnu pomoć u potrebnom vremenu zbog velikih udaljenosti. Nismo to mogli pustiti tako zbog objektivnih razloga i zato sam tražio ministricu za pronalaženje drugog rješenja. I zajednički smo ga našli na dobrobit naših sugrađana”, rekao je Ačkar te zahvalio ministrici Hrstić na razumijevanju i pomoći, kao i voditelju velikogoričke hitne Siniši Golubu.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Velika Gorica rekorder po uskrsnicama u Hrvatskoj – evo o kojem se iznosu radi i tko će je sve dobiti

Osigurano je oko pola milijuna eura.

Objavljeno

na

Velika Gorica i ove će godine svojim građanima isplatiti jednu od najvećih uskrsnica u zemlji, a redi se iznosu od 120 eura. Pravo na nju imat će gotovo 10.000 ljudi. Isplata počinje 23. ožujka i trajat će do 25. travnja u poslovnicama FINA-e.

Umirovljenici s mirovinom do 270 eura dobit će punu uskrsnicu od 120 eura, dok će oni s nešto višim mirovinama primiti manji iznos, od 40 do 65 eura, ovisno o visini mirovine. I korisnici nacionalne naknade za starije osobe, koji primaju 160,22 eura, također dobivaju 120 eura. Također, od ove godine pravo na uskrsnicu prošireno je i na nezaposlene hrvatske branitelje s prebivalištem u Velikoj Gorici, što će ostvariti oko 100 korisnika. Osim njih, uskrsnica se isplaćuje i korisnicima inkluzivnog dodatka I., II. i III. razine te osobne invalidnine kojima još nije izdano rješenje o inkluzivnom dodatku.

Za usporedbu, susjedni Zagreb isplaćuje 100 eura, Pula 80, Split 70, a Zaprešić 40 eura.

Gradonačelnik Krešimir Ačkar istaknuo je kako je prag za dobivanje uskrsnice s 266 eura prije pet godina povećan na 750 eura, čime je znatno proširen broj korisnika.

“Od ove godine uskrsnicu će dobiti i naši nezaposleni hrvatski branitelji koji imaju prebivalište na području Velike Gorice. To je najmanje što možemo učiniti kao znak zahvalnosti i poštovanja prema onima koji su dali svoj doprinos stvaranju naše domovine. Za ovu mjeru iz gradskog proračuna izdvajamo oko pola milijuna eura, jer želimo konkretnim djelima pokazati da nam je socijalna osjetljivost i briga za naše sugrađane jedan od prioriteta “, rekao je gradonačelnik Krešimir Ačkar.

Za umirovljenike i korisnike koji su već primili božićnicu u 2025. godini, zahtjev za isplatu uskrsnice nije potreban.

Nastavite čitati

HOTNEWS

FOTO Učenici Ekonomske škole Velika Gorica pobjednici Županijskog natjecanja u futsalu

Objavljeno

na

Objavio/la

Županijsko natjecanje Školskih sportskih društava (ŠSD) srednjih škola Zagrebačke županije u futsalu za mladiće u organizaciji Ekonomske škole Velika Gorica održano je jučer (četvrtak, 19. veljače 2026.) u Sportskoj dvorani Srednje strukovne škole Velika Gorica i Gradskoj sportskoj dvorani u Velikoj Gorici.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecalo se osam Društava: ŠSD Martin (Srednja škola Dugo Selo), ŠSD Mladen Dananić (SŠ Dragutina Stražimira, Sveti Ivan Zelina), ŠSD Jastreb (SŠ Jastrebarsko), ŠSD Mladost (SŠ Ivan Švear, Ivanić Grad), ŠSD Sokol (SŠ Vrbovec), ŠSD Samoborec (Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola, Samobor), ŠSD Ban (SŠ Zaprešić) i ŠSD Gorek (Ekonomska škola Velika Gorica).

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Ekipe su bile podijeljene u dvije skupine: A – ŠSD Samoborec, SŠD Gorek, ŠSD Mladen Dananić, ŠSD Ban; B – ŠSD Jastreb, ŠSD Mladost, ŠSD Martin, ŠSD Sokol. U svakoj skupini odigrano je 6 međusobnih utakmica, a trajanje utakmice 2×15 minuta. Odigrano je ukupno 14 utakmica. Drugoplasirani u skupinama odigrali su susret za 3. mjesto, a u finalu su igrali pobjednici skupina.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Finalni susret bolje su otvorili mladići iz Jastrebarskog i u 3. minuti pogotkom Dominika Matića došli u vodstvo. Ipak, bolju igru su igrači Ekonomske škole realizirali s dva gola u završnici prvog poluvremena. Junak preokreta s dva pogotka bio je Filip Ferenček.

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 19.02.2026. ŽŽupanijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Tri prvoplasirana Društva nagrađena su peharima i medaljama, a pobjednik se plasirao na Državno natjecanje u futsalu za mladiće.

Galerija fotografija

Županijsko natjecanje srednjih škola u futsalu za mladiće 2025./2026.

POREDAK (u skupinama) Skupina A: 1. ŠSD Gorek, 2. ŠSD Ban, 3. ŠSD Samoborec, 4. ŠSD Mladen Dananić. Skupina B: 1. ŠSD Jastreb, 2. ŠSD Martin, 3. ŠSD Mladost, 4. ŠSD Sokol.

Finale: ŠSD Gorek – ŠSD Jastreb 2:1 (Filip Ferenček 2 / Dominik Matić). Utakmica za 3. mjesto: ŠSD Ban – ŠSD Martin 8:0.

KONAČNI POREDAK 1. mjesto: ŠSD Gorek, 2. mjesto: ŠSD Jastreb, 3. mjesto: ŠSD Ban, 4. mjesto: ŠSD Martin.

ŠSD Gorek: Luka Klafurić, Luka Barišić, Noa Petrović, Niko Herak, Ivan Maljković, Jakov Mihael Bagarić, Sebastijan Munđer, Dario Župetić, Jurica Trčak, Filip Lučić, Filip Ferenček. Voditelj: Kristijan Ban, prof.

Nastavite čitati

HOTNEWS

Počinje sezonsko prskanje ukrasnog bilja – donosimo popis lokacija

Trajat će od 23. do 27. veljače, u vremenu od 6 do 16 sati.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Gorica.hr

U Velikoj Gorici idućeg tjedna počinje zimsko prskanje ukrasnog bilja na javnim površinama. Radove će od 23. do 27. veljače, u vremenu od 6 do 16 sati, provoditi tvrtka Eko deratizacija, a obuhvatit će više lokacija u gradu, među kojima su prostor kod Pučkog otvorenog učilišta, Trg Stjepana Radića, područje oko spomenika Golubica te prostor ispred zgrade gradske uprave i policije.

Riječ je o redovitoj preventivnoj mjeri kojom se nastoji očuvati zdravlje gradskog zelenila i spriječiti razvoj biljnih bolesti i štetnika u nadolazećoj vegetacijskoj sezoni. Tretman se provodi sredstvima za zaštitu bilja s ciljem suzbijanja i iskorjenjivanja štetnih organizama.

U ovom ciklusu koristit će se sredstvo Modro ulje, na bazi bakra (100 g/l), koje se primjenjuje metodom prskanja. Izvođač navodi kako su odabrana isključivo sredstva registrirana pri Ministarstvu poljoprivrede Republike Hrvatske i odobrena za uporabu u Hrvatskoj, uz naglasak na učinkovitost i što nižu toksičnost.

Nastavite čitati

Reporter 456 - 18.12.2025.

Facebook

Izdvojeno