Povežite se s nama

Vijesti

Hrvati su loši u oralnoj higijeni! Godišnje u prosjeku potrošimo tek 2 i pol tube zubne paste

Oralno zdravlje nije važno samo za zdravlje zubi, već je usko povezano i sa zdravljem cjelokupnog organizma.

Objavljeno

na

Svakog 12. rujna počevši od 2013. godine na inicijativu Vijeća europskih doktora dentalne medicine ( eng. council of european dentists, CED) obilježava se Europski dan oralnog zdravlja što za cilj ima podizanje svijesti o važnosti očuvanja oralnog zdravlja. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 1965. godine postavila je definiciju oralnog zdravlja – oralno zdravlje je stanje zdravih, za funkciju sposobnih zuba i njihovih potpornih tkiva, uključujući zdravlje svih dijelova usne šupljine koji sudjeluju u žvakanju.

Oralno zdravlje nije važno samo za zdravlje zubi, već je usko povezano i sa zdravljem cjelokupnog organizma budući da su istraživanja pokazala da loše oralno zdravlje može povećati rizik od nekih bolesti kao što su npr kardiovaskularne bolesti, moždani udar i dijabetes. Naša usta ulazna su točka u probavni i u respiratorni sustav te su puna bakterija, uglavnom onih „dobrih“, ali uvijek se mogu potkrasti i one koje bismo željeli izbjeći. Štetne bakterije u ustima mogu ući u krvotok i otputovati u druge dijelove tijela, dovodeći do upale i povećavajući rizik od zdravstvenih problema.

Kako očuvati oralno zdravlje?

Tu je prije svega bitna redovita i pravilna oralna higijena koja podrazumijeva pravilno četkanje zubi i desni laganim masirajućim, kružnim pokretima od zubnog mesa prema zubu po svim plohama, s vanjske i unutrašnje strane te po griznim plohama najmanje dvije minute ujutro i navečer. Idealno bi bilo zube oprati poslije svakog jela što često nije moguće, zato pri jutarnjoj i večernjoj higijeni zubima treba posvetiti iznimnu pažnju. Izbor četkice sa gustim i mekanim vlaknima je svakako bitan kao i pritisak prilikom četkanja zubi. Prejakim stiskanjem četkice i jakim četkanjem možemo oštetiti desne te uzrokovati njihovo povlačenje.

S druge pak strane, nedovoljno jakim četkanjem velika je vjerojatnost da nećemo ukloniti plak sa zubi. Osobama nedovoljno vještima kod četkanja zubi preporuka mogu biti električne i sonične četkice. Ove druge koristeći soničnu tehnologiju uklanjaju i do sedam puta više naslaga na teško dostupnim mjestima. Uz četkicu, izbor paste za zube koja se nikako ne bi smjela previše pjeniti također je važan. Teško dostupna mjesta između zuba potrebno je očistiti zubnim koncem, interdentalnom četkicom ili tušem za zube za kojeg su idealni kandidati pacijenti koji imaju zubne nadomjeste, nose fiksni aparatić za zube ili boluju od nekog oblika bolesti parodonta. U tim slučajevima preporučamo koristiti ovaj dodatak kako bi uspješno nastavili održavati detaljnu higijenu usta. Oralnu higijenu možemo upotpuniti vodicom za ispiranje usta s klorheksidinom pri čijem izboru bi se trebalo svakako posavjetovati sa stomatologom jer pretjerivanjem možemo narušiti prirodnu floru u usnoj šupljini.

Foto: Pexels/Cedric Fauntleroy

Uz higijenu, za oralno zdravlje potrebno je voditi računa i o pravilnoj i uravnoteženoj prehrani. Šećer je jedan od najvažnijih faktora za razvoj karijesa. Gazirani sokovi uz visoku količinu šećera, sadržavaju i fosfornu te limunsku kiselinu koje nagrizaju zubnu caklinu pa ih treba izbjegavati kao i sportske napitke. Slane grickalice također bi trebalo minimalno konzumirati jer grickanjem proizvodimo manje sline pa je i ispiranje štetnih bakterija slabije nego tijekom uobičajenog obroka, a nakon grickanja svakako usta dobro isprati vodom ako nismo u mogućnosti odmah ih iščetkati.

Hrana dobra za zube je svakako jabuka koja je uz celer i mrkvu najbolji čistač zubi, a i bogata je fosforom, kalcijem i fluorom koji sprječavaju nastanak karijesa. Žvakanje sirove mrkve potiče lučenje sline što pospješuje ispiranje zaostale hrane u ustima.

Vitamini esencijalni za zdravlje zuba su u prvom redu A,K, D i vitamin C., dok od minerala su tu svakako kalcij i fosfor, ali ne treba zanemariti i magnezij koji također sudjeluje u remineralizaciji cakline.

Redoviti kontrolno stomatološki pregledi neizostavni su dio priče vezane uz oralno zdravlje. Za većinu odraslih osoba, preporuka je odlaska na stomatološki pregled barem svakih 6 mjeseci, a kod starijih osoba to bi trebalo biti i češće. Djeca bi trebala stomatologa posjetiti prvi put barem do svog prvog rođendana ili kada im nikne prvi mliječni zubić. Budući da su trudnice sklonije bolestima desnih, važno je tijekom trudnoće redovito posjećivati stomatologa. Kod osjeta boli, krvarenja desni, lošeg zadaha, promjena u izgledu zuba ili zubnog mesa ili kod pojave klimanja zuba, trebate se što prije sa stomatologom dogovoriti za pregled.

U Hrvatskoj se od 2017. godine provodi Nacionalni program pod nazivom Zubna putovnica radi poboljšanja oralnog zdravlja školske i predškolske djece. Aktivnosti koje se provode s ciljem prevencije i ranog detektiranja karijesa uključuju svakodnevno organizirano četkanje zubi kako bi se od najranije dobi usadila ta zdrava navika. Provodi se preventivni pregled za upis u vrtić, upis u prvi razred osnovne škole, te se obavlja preventivni pregled u 6. razredu.

– Poražavajuća je činjenica da Hrvati godišnje u prosjeku potroše 2 i pol tube zubne paste, svaki deseti građanin Republike Hrvatske nikada ne pere zube, a svaki četvrti pere zube samo kada ide stomatologu. Uz podizanje svijesti o važnosti održavanja oralnog zdravlja uz stomatologe svakako važnu ulogu imaju i ostali zdravstveni radnici te vas pozivamo da nam se s povjerenjem obratite za savjet ili preporuku – pozivaju iz Ljekarni Zagrebačke županije.

Sport

Potpisala još dvojica: Gurlica i Žarkov ostaju dio goričke obitelji

Dogovor Gorice s Jakovom Gurlicom i Darijanom Žarkovom dobio je i svoju službenu potvrdu, budući da su obojica potpisali ugovore koji će vrijediti sljedeće dvije godine

Objavljeno

na

Objavio/la

Kad se pojavio popis za pripreme u Kranjskoj Gori, kad su na njemu uočena i ova dva imena, zapravo je bilo jasno da će službena objava doći samo kao formalnost. Nove ugovore s Goricom, dakle, potpisali su 21-godišnji Jakov Gurlica, polivalentni defenzivac, te 32-godišnji golman Darijan Žarkov. Prvi nastavlja svoju goričku priču nakon cijele prošle sezone, drugi nakon njezine proljetne polovice.

– Sretan sam zbog produžetka ugovora. Ovdje sam se od prvog dana osjećao kao dio prave sportske obitelji i zahvalan sam klubu na ukazanom povjerenju. Motiviran sam i dalje davati svoj maksimum u svakom treningu i utakmici kako bismo zajedno ostvarili ciljeve koji su pred nama. Vjerujem u ovu ekipu, stručni stožer i cijeli projekt kluba te se veselim onome što nas čeka u nadolazećoj sezoni – rekao je Gurlica, koji je potpisao dvogodišnji ugovor prije nego što se s momčadi zaputio prema Sloveniji.

Dvije godine trajat će i ugovor Darijana Žarkova, iskusnoga golmana koji je dosad funkcionirao kao rezervna opcija.

– Zahvalan sam upravi kluba, stručnom stožeru i suigračima na kontinuiranoj podršci i vjeri u mene. Veselim se novim izazovima i vjerujem da ćemo nastaviti graditi uspješnu i stabilnu budućnost, s još većim ciljevima i uspjesima. Hvala svima koji su dio ovog puta. Nastavljamo zajedno, s još većom motivacijom i odlučnošću – istaknuo je Žarkov.

Nastavite čitati

Sport

Goričani otišli u Sloveniju: Odmah idu na Brkljaču, ali neće i na Piramide!

Nogometaši Gorice otputovali su na središnji dio priprema u Kranjsku Goru, gdje će odigrati i četiri utakmice: prva je na rasporedu već sutra, protiv momčadi koju slaže Mario Brkljača, a u trećoj se promijenio protivnik

Objavljeno

na

Objavio/la

U utorak ujutro odrađen je i posljednji trening na Gradskom stadionu, a odmah nakon tuširanja Goričani su potrpali stvari u autobus oslikan klupskim bojama i krenuli prema Kranjskoj Gori. Ozbiljan je to put, gotovo tri sata treba se voziti do odredišta na kojem će Goričani odraditi ključan dio posla u pripremama za novu sezonu.

Momčad se sve više kompletira, došlo je sedam novih igrača, a u najavi je i osmi, 32-godišnji stoper Jakov Filipović, iskusan igrač koji stiže iz Belgije, a ima i tri nastupa za hrvatsku reprezentaciju. Pojačanja su nužna upravo u posljednjoj liniji, bit će ih vjerojatno još i u nekim drugim linijama, ali aktualni kadar s ovih 25, odnosno potencijalno 26 igrača, napravit će sve da Gorica za točno 20 dana u Varaždinu bude – spremna!

U tu svrhu poslužit će i planirane prijateljske utakmice, pri čemu je došlo do jedne promjene. Umjesto protiv prvaka Afrike, egipatskog Pyramidsa, kojeg vodi Kruno Jurčić, Gorica će 23. srpnja igrati protiv slovenskog drugoligaša Ilirije. Egipćanima, ispalo je, termin ipak nije odgovarao, pa će izostati ovaj potencijalno vrlo zanimljiv pripremni sudar.

Foto: Larisa Trošić/HNK Gorica

 

Vrlo zanimljivo bit će i u srijedu, kad je na rasporedu prva utakmica u slovenskom dijelu priprema. U Kranjskoj Gori će Gorica igrati protiv Austrije iz Klagenfurta, kluba koji je prošle sezone ispao iz elitnog razreda austrijskog nogometa, a s našim klubom ima nekoliko poveznica. Austria Klagenfurt u vlasništvu je grupacije na čelu sa Željkom Karajicom, koji drži i Šibenik, pa je tim putem na mjesto sportskog direktora novog austrijskog drugoligaša stigao – Mario Brkljača!

Bivši sportski direktor Gorice, čovjek koji je u toj ulozi potpisao ono ludo “Sopićevo proljeće”, prošle sezone se s Goricom borio za ostanak u ligi i tu bitku izgubio, a sad će pokušati dobiti barem ovu, pripremnu. U tome će nastojati pomoći i dva donedavna igrača Gorice, koji su na probi u klubu iz Klagenfurta. Za svoje mjesto pod suncem bore se Mario Matković i Sekou Sagna…

Tri dana nakon ovog ogleda Goričani će igrati protiv engleskog Charltona, kluba koji se vratio u Championship, a za kraj ovog slovenskog dijela ostat će još sudar s Triglavom u Kranju 25. srpnja.

Na varaždinski travnjak, u prvom kolu nove sezone, Goričani će istrčati u ponedjeljak, 4. kolovoza, u 20 sati.

Nastavite čitati

Sport

Vrijeme za makeover: U Vukovini popravljaju teren i čekaju trenera…

Jelačić iz Vukovine u novu će sezonu krenuti s novim trenerom, ali službena objava njegova imena tek se očekuje. U međuvremenu, odrađeni su radovi na sanaciji igrališta, pogotovo kaznenih prostora…

Objavljeno

na

Objavio/la

Nije ovo nogometno proljeće iza nas bilo dobro za nogometaše Jelačića iz Vukovine. Mijenjali su se treneri, tražila rješenja, ali rezultati nisu bili na očekivanoj razini, čak i daleko od toga. Možda je djelomično stvar i u visini letvice koju je u prvom dijelu sezone postavio Damir Milanović zvani Milka, ali u svakom će slučaju u Vukovini što prije pokušati zaboraviti proljeće 2025…

Samim time, ljeto je donijelo “facelifting” na nekoliko razina, svojevrsni novi početak ponosnih banova, kluba koji već godinama pripada samom vrhu velikogoričkog niželigaškog nogometa. Promjena će biti u svlačionici, a promjena će se dogoditi i na klupi. U NK Jelačiću i dalje čekaju sa službenom objavom, no mnogima je u nogometnim krugovima poznato da će momčad u novu sezonu povesti jedan domaći mladi stručnjak, trener koji je radio i u nešto višim rangovima od “premijerke”.

Uz sve te promjene, novosti ima i na samom igralištu. Iz kluba su objavili da su radovi na sanaciji terena u punom zamahu.

“Ljeto – najdraže godišnje doba svakom travnjaku. Konačno sve utihne i svi mu se skinu s grbače. Naravno, dobro dođe i neki makeover. Ovog puta smo to prepustili stručnim rukama ekipe iz Vrtnog centra Gorica, koji su sve odlično i profesionalno odradili. Hvala na odličnoj suradnji! Šesnaesterci su dobili novo ruho i bit će neprepoznatljivi do početka sezone!”, poručili su iz kluba.

Nastavite čitati

Vijesti

Stiže isplata za tisuće starijih građana, evo kada novac sjeda na račune i tko sve ima pravo na njega

Više od 18 tisuća starijih osoba dobit će nacionalnu naknadu za lipanj.

Objavljeno

na

Objavio/la

Foto: Pixabay/pexels.com

U četvrtak, 17. srpnja 2025., počinje isplata nacionalne naknade za starije osobe za mjesec lipanj, i to korisnicima koji imaju račune u poslovnim bankama. Ova naknada, koja iznosi 154,50 eura, stiže za ukupno 18.876 korisnika diljem Hrvatske. Država je za tu svrhu iz proračuna osigurala gotovo tri milijuna eura.

Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, čak 80,42 % korisnika ove naknade čine žene, dok muškarci čine preostalih 19,58 %.

Mjesečni iznos naknade, koji je od 1. siječnja 2025. fiksiran na 154,50 eura, isplaćuje se izravno iz Državnog proračuna. Pravo na tu potporu mogu ostvariti hrvatski državljani stariji od 65 godina s neprekidnim prebivalištem u Republici Hrvatskoj od najmanje deset godina neposredno prije podnošenja zahtjeva.

Podnositelj zahtjeva ne smije primati mirovinu, niti biti osiguranik u obveznom mirovinskom sustavu. Također, njegov mjesečni prihod po članu kućanstva iz prethodne godine ne smije prelaziti dvostruki iznos naknade, odnosno 309 eura. Isključenje vrijedi i za korisnike zajamčene minimalne naknade i one koji imaju priznato pravo na institucionalni smještaj, kao i za osobe koje su sklopile ugovor o uzdržavanju, osim u slučaju da je postupak za raskid ugovora u tijeku.

Zahtjev za nacionalnu naknadu moguće je podnijeti osobno u HZMO-u, poštom ili putem sustava e-Građani, a pravo na isplatu stječe se od dana podnošenja zahtjeva, ako su svi uvjeti ispunjeni.

Nastavite čitati

Vijesti

Gorivo se vraća zakonima tržišta! Vlada ukida regulaciju, pogledajte kako stoje cijene

Nakon tri godine kontrole, država se povlači iz igre određivanja cijena goriva.

Objavljeno

na

Objavio/la

Vlada Republike Hrvatske odlučila je ukinuti Uredbu o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata, čime od ponedjeljka prestaje dosadašnja praksa regulacije cijena goriva svaka dva tjedna, piše 24sata. Odluka, koju je priopćilo Ministarstvo gospodarstva, rezultat je, kako navode, temeljite analize i stabilizacije globalnih tržišta, a njezin učinak vozači već osjećaju na benzinskim postajama diljem zemlje, gdje cijene sada ponovno variraju ovisno o politici pojedine kompanije.

Trogodišnje razdoblje državne intervencije u određivanju cijena goriva, koje je uvođeno kako bi se amortizirali udari globalnih tržišnih šokova, sada je službeno završeno. Ministarstvo gospodarstva poručuje da je intervencija bila nužna radi zaštite životnog standarda građana i očuvanja stabilnosti gospodarstva u trenucima ekstremne volatilnosti na tržištu nafte.

Ukidanjem regulacije, cijene goriva na postajama ponovno ovise isključivo o tržišnim uvjetima i poslovnim strategijama pojedinih naftnih kompanija. To znači i veći prostor za razlike među prodajnim mjestima, što potvrđuju i aktualni podaci Hrvatskog autokluba (HAK). Naime, cijene Eurosupera 95 trenutno se kreću i do 1,82 eura, dok Eurodizel doseže i 1,86 eura, s najpovoljnijim iznosima oko 1,17 eura, ovisno o lokaciji i dobavljaču.

U praksi, to znači povratak “lovcima na popuste”, odnosno vozačima koji će ponovno morati pažljivo pratiti gdje se toči najjeftinije gorivo. Online platforme i alati poput portala Cijene goriva i podataka koje redovito ažurira HAK, ponovno postaju ključni saveznici u svakodnevnoj rutini vozača.

Iako je Vlada donijela odluku da više neće intervenirati u formiranju cijena goriva, naglašavaju kako će i dalje pratiti situaciju na tržištu i reagirati u slučaju „neopravdanog, prekomjernog porasta“ cijena. Ministar gospodarstva Ante Šušnjar poručuje da država neće dopustiti ugrožavanje životnog standarda građana niti stabilnosti poslovanja.

Do tada, tržište ponovno diktira uvjete. A vozači? Oni se vraćaju staroj navici, traženju najjeftinije crpke.

Nastavite čitati

Reporter 450 - 26.06.2025.

Facebook

Izdvojeno