Povežite se s nama

Kultura

Hommage za naše bake: ‘Ajmo vidjeti kako bi Roža iz Kravarskog prošla danas…’

Velikogorička glumica i performerica Ana Katulić priprema monodramu u kojoj će veliku pažnju konačno dobiti Roža, lik iz Kolareva djela “Svoga tela gospodar”, a u tome joj pomaže koreograf Žak Valenta i drugi suradnici…

Objavljeno

na

Ulica Slavka Kolara, jedna od najpoznatijih u gradu, prostor Folklornog ansambla Turopolje, katedrala baštine ovoga kraja, i – dvoje umjetnika. Upravo tu, u ulici s potpuno prikladnim nazivom, okruženi tradicionalnim turopoljskim nošnjama, zajedno stvaraju naša cura iz Buševca i koreograf čije ime zvoni.

Ulazimo polako, pozdravljamo samo kimanjem glavom, jer Ana Katulić i Žak Valenta upravo su u stvaralačkom zanosu. Rasprava koja se vodi na trenutke dosiže i ozbiljnu žustrinu, izmjenjuju se mišljenja, propitkuju stvari, slažu se kockice jedne predstave u nastajanju.

– Radimo priču o Roži, liku iz Kolareva komada “Svoga tela gospodar”. Nemamo zasad još ni radni naziv, u procesu smo “rađanja” predstave, najtežem kad su takve stvari u pitanju, no svaki put se to u jednom trenutku otvori, posloži i sjedne na svoje mjesto. Eto, tako mi je najlakše opisati ono što si upravo vidio, raspravu koju si pratio – kaže Ana, sveprisutna umjetnica iz Velike Gorice.

Originalno je Buševčanka, već godinama s adresom u centru grada, a u istom tom gradu pokrenula je i teatar koji će se prvi put u ovom smislu predstaviti upravo monodramom koja tek nastaje.

– Neće ovo biti prva produkcija našega teatra, jer radili smo već neke stvari, uključujući i komade od Čehova, pa i “PiaMia i čudesan safari”, ali ovo će biti prva cjelovečernja produkcija novoosnovanog “Štos teatra” iz Velike Gorice. I poželjela sam, kao izvođačica, kao voditeljica teatra, kao Velikogoričanka, kao cura iz Buševca, pozabaviti se upravo likom Rože. Taj lik mi nije stran, Rožu sam već igrala u Pučkom kazalištu u Buševcu, kad su oni postavili predstavu “Svoga tela gospodar”, a od tad mi se Roža nekako i mota po mislima – predstavlja Ana svoj tok misli i nastavlja:

– Uvijek sam mislila kako je, među svim tim Kolarevim ženskim likovima, Janica iz Breze nekako najistureniji lik. Ona je uvijek dobivala jako puno pažnje, dok je Roža malo ostala u zapećku. Kolar je, uostalom, tako i opisuje, kao curu iz zapećka, koja je šepava, koja ima falingu, nije pretjerano ni zgodna… Budući da tu nikad nije bila, ja sam je, takvu kakva jest, poželjela staviti u prvi plan.

Roža je u Kolarevoj komediji djevojka koja živi u Vukomeričkim goricama u razdoblju između dva rata, u Bikovskom Vrhu, danas Kravarskom, a iz toga kraja dolazi i Anina baka.

– Da, ta neka fiktivna Roža mogla je doslovno biti moja baka. I inače se moj rad često bavi pitanjem žene, a ja se često bavim pitanjem svog identiteta. Kad sam razmišljala o timu, o ljudima koje bih željela uključiti, odmah sam se sjetila Žaka Valente. On je moj dugogodišnji suradnik, prijatelj, izvrstan koreograf i autor, njegovu estetiku pokreta jako volim i cijenim. Željela sam njega jer smo već radili zajedno, zato što znam da Žak donosi različitost, svježinu, osuvremenjavanje. Roža jest klasičan komad, ali i Žak i ja želimo je staviti u današnje vrijeme, jer i ja se mogu zapitati koliko sam ja Roža u današnjem vremenu.

Žak Valenta tu će svakako moći pomoći, i to u svom povratničkom projektu.

– Zadnje dvije godine živio sam u Švedskoj i završavao master na Stockholm University of Arts, a ovo mi je prvi projekt nakon povratka u Hrvatsku. Jako mi je drago da je to baš s Anom, koja vrlo intimno i nepretenciozno, kroz svoj vrlo autorski rad, pokušava napraviti hommage svojim precima, odnosno ženskoj liniji svojih predaka. Ujedno je to i hommage svome kraju, zajednici u kojoj živi. Super mi je što se iz tog “svjetskog” života vraćam u neki mali, lokalni milje, pogotovo zato što uvijek mislim da je lokalno zapravo globalno – priča nam Valenta dok Tomica s kata donosi kavu glumcima, kao i svaki dan.

– U ovom predivnom prostoru bavimo se jednim ženski likom kroz koji, osim što želimo napraviti hommage kraju i Aninim precima, dužnost nam je progovoriti i o poziciji žena danas. I vidjeti gdje smo danas, koliko smo daleko odmaknuli. Više ja tu njoj služim kao neko zrcalo, kao sugovornik, suradnik koji zajedno s njom razmišlja i propitkuje tematiku – ističe Umažanin Žak.

Tu negdje, u istom prostor, nalazi se i kostim krave, jer Roža je svom suprugu Ivi prodana za kravu, a kako će točno ovu priču ispričati publici, zasad nisu do kraj sigurni ni sami kreatori.

– To neće biti predstava “Svoga tela gospodar”, iako će biti nekih scena iz te priče. Ovo će biti baš “Roža”. Gledamo njezinu perspektivu, donijet ćemo neke običaje, duh vremena, neka vjerovanja, a pritom je zavrtjeti, ovisno o dramaturgiji, kroz suvremeni dio. Dotaknut ćemo se pitanja patrijarhata, feminizma, ekonomije braka… – predstavlja projekt Ana.

Uz nju i Žaka, na predstavi radi u Mia Štark, koja je suradnica za pokret, inače umjetnica vrlo širokih interesa, a za kravu i ostatak scenografije zadužen je Matej Vuković, dok će se glazbom baviti Ivan Grubenski, glazbenik iz Koprivnice koji voli otići u etno.

– Povezati Rožino vrijeme s ovim današnjim svakako je izazov. Treba pokazati i tradiciju, i pretke, ali i naše vrijeme, kao i dati do znanja da postoje generacije iza nas, koje potpuno drukčije promišljaju odnose. Vidjet ćemo kako je najbolje prijeći put od tradicionalnog, ugovorenog braka, do vremena u kojem mi živimo, kad je kompletno dekonstruiran odnos muškarca i žene – kaže Žak.

Premijera je u planu negdje u listopadu, oko Dana europske baštine, i to na Sceni Gorica, koja će do tad biti renovirana. I time će gorički “Štoos teatar” iskoračiti u novu fazu svoga djelovanja.

– “Štoos teatar” nije se dogodio na moju, nego na inicijativu Mirela Huskića, mog dragoga kolege, te Luka Kuzmanovića. Obojica su glumci iz Velike Gorice, a zajedno imamo puno i želja i planova. U prvoj smo godini djelovanja i zasad ispada da nam ne ostaje previše vremena za “Štoos”, a htjeli bismo jako puno toga. Neke programe i planove stavili smo na papir, a sad je do egzekucije i realizacije, kad ćemo se toga primiti. Na nezavisnoj sceni mi najčešće radimo volonterski, tu nema novca, sve je nentuzijazam. A da bi on cvjetao i rastao, negdje drugdje moramo osigurati egzistenciju. To je začarani krug, no svakako ćemo se više posvetiti našim projektima. Imamo i podršku Grada, želimo obrađivati i promovirati djela domaćih autora i tematike vezane uz naš kraj – zaključuje Ana.

Kultura

Poznati kantautor Hari Rončević stiže u Veliku Goricu

Glazbena večer u intimnoj atmosferi goričke dvorane bit će 29. studenog od 20 sati.

Objavljeno

na

Jedan od najpoznatijih hrvatskih kantautora, Hari Rončević stiže u Veliku Goricu gdje će u dvorani Gorica održati svoj koncert.

Ovaj svestrani kantautor poznat je po svojoj sposobnosti da jednostavne životne trenutke pretvori u nezaboravne glazbene priče. Njegov repertoar nudi pjesme koje se pjevaju generacijama, bilo da se radi o ljubavnim baladama, melankoličnim notama ili vedrim pjesmama koje slave život.

Karte po cijeni od 13 eura možete nabaviti na blagajni Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica ili putem web shopa.

Glazbena večer u intimnoj atmosferi goričke dvorane bit će 29. studenog od 20 sati.

Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svi sveti – Misa na Gradskom groblju u Velikoj Gorici

Objavljeno

na

Objavio/la

Blagdan Svih svetih je dan kojim Katolička crkva slavi sve kanonizirane svece, ali i svece koji nisu kanonizirani, a ostvarili su ideal kršćanskog života.

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Blagdan Svih svetih je i državni blagdan u Republici Hrvatskoj na koji građani tradicionalno obilaze groblja u spomen na svoje najmilije. U crkvi se Spomen svih vjernih mrtvih ili Dušni dan obilježava dan kasnije, 2. studenoga.

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Crkvena liturgija ističe kako u središtu svetkovine Svih svetih nije smrt nego život. Bog poziva sve ljude svih naroda i svih vremena u vječno zajedništvo svoje ljubavi. Krist je otkupitelj svih ljudi i Bog ih sve poziva da budu sveti. (Izvor: Večernji list, Hina)

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Svi sveti – Misa na Gradskom groblju. Foto:David Jolić/cityradio.hr

Misa na svetkovinu Svih svetih (petak, 01. studenog 2024.) na Gradskom groblju u Velikoj Gorici bila je u 15 sati. Sveta misa na Dušni dan (subota, 02.11.2024.) bit će na Gradskom groblju u 15:00 sati.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

FOTO Svi sveti – položeni vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i središnjeg križa unutar Gradskog groblja

Objavljeno

na

Objavio/la

Povodom blagdana Svih svetih članovi izaslanstva Grada Velike Gorice, gradonačelnik Krešimir Ačkar, zamjenik gradonačelnika Neven Karas i predsjednik Gradskog vijeća Darko Bekić, položili su danas (petak, 01. studeni 2024. godine) u 9 sati vijenac i zapalili svijeće kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, na platou ispred Gradskog groblja.

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Vijence su položili i članovi obitelji poginulih hrvatskih branitelja, predstavnici braniteljskih udruga, policije, vatrogasaca te predstavnici političkih stranaka.

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 01.11.2024. Blagdan Svi sveti – položženi vijenci kod Spomenika poginulim hrvatskim braniteljima. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Nakon toga su vijence položili i svijeće zapalili kod središnjeg križa unutar Gradskog groblja.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Lidija Bajuk gostuje u Knjižnici Galženica

Sutra od 18 sati.

Objavljeno

na

Vrsna kantautorica, etno umjetnica i književnica Lidija Bajuk stiže u Veliku Goricu. U sklopu Mjeseca hrvatske knjige, koji su ove godine posvećeni pričama i pripovijedanju, Bajuk će Velikogoričanima čitati priče iz svoje knjige ‘Kneja’.

Program će upotpuniti i svojim glazbenim izvedbama, a druženje u Područnoj knjižnici Galženica je sutra 28. listopada od 18 sati.

Ulaz je slobodan.

Nastavite čitati

Kultura

U Retro kinu Galženica pogledajte tri filmska ostvarenja poznatog redatelja Rajka Grlića

Povodom Svjetskog dana audiovizualne baštine.

Objavljeno

na

Svake godine, 27. listopada, cijeli svijet slavi Svjetski dan audiovizualne baštine kako bi istaknuo važnost očuvanja dragocjenih filmskih i televizijskih sadržaja koji čine neizbrisiv dio našeg kulturnog nasljeđa. Ove godine čak tri od četiri naslova u programu slave svoje godišnjice izlaska, a naglasak je stavljen na filmska ostvarenja poznatog redatelja Rajka Grlića.

Tako će se od 25. do 27. listopada u suradnji s Kino mrežom i Hrvatskim državnim arhivom/Hrvatskom kinotekom, u Retro kinu Galženica, prikazivati tri kultna filma za odrasle iz opusa Rajka Grlića i jedan posebno dragocjen film za djecu redatelja Vladimira Tadeja.

U tri dana možete pogledati četiri nezaboravna naslova iz sedamdesetih i osamdesetih godina. Domaći filmski klasik za djecu ‘Tajna starog tavana’ 80-ih godina predstavio je mlade glumačke snage, Marija Mirkovića i Renea Bitorajca, a sada njihove prve glumačke korake ponovno možete pogledati u Domu kulture Galženica.

Prikazat će sei  klasik ‘U raljama života’ nastao prema popularnom romanu Dubravke Ugrešić ‘Štefica Cvek u raljama života’. Na programu je i debitantski film Rajka Grlića ‘Kud puklo da puklo’ o nekonvencionalnom mladiću radničke provenijencije.

Ovogodišnju manifestaciju zatvorit će klasik kojeg potpisuje Grlić – ‘Za sreću je potrebno troje’. Film je to u kojem se uz tada već ugledne glumce Mikija Manojlovića, Miru Furlan i Bogdana Diklića prvi put na filmskom platnu pojavljuju Ksenija Pajić i Dubravka Ostojić.

Ulaz na sve projekcije će biti besplatan.

Nastavite čitati

Reporter 442 - 24.10.2024.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.