Povežite se s nama

Kultura

Hommage za naše bake: ‘Ajmo vidjeti kako bi Roža iz Kravarskog prošla danas…’

Velikogorička glumica i performerica Ana Katulić priprema monodramu u kojoj će veliku pažnju konačno dobiti Roža, lik iz Kolareva djela “Svoga tela gospodar”, a u tome joj pomaže koreograf Žak Valenta i drugi suradnici…

Objavljeno

na

Ulica Slavka Kolara, jedna od najpoznatijih u gradu, prostor Folklornog ansambla Turopolje, katedrala baštine ovoga kraja, i – dvoje umjetnika. Upravo tu, u ulici s potpuno prikladnim nazivom, okruženi tradicionalnim turopoljskim nošnjama, zajedno stvaraju naša cura iz Buševca i koreograf čije ime zvoni.

Ulazimo polako, pozdravljamo samo kimanjem glavom, jer Ana Katulić i Žak Valenta upravo su u stvaralačkom zanosu. Rasprava koja se vodi na trenutke dosiže i ozbiljnu žustrinu, izmjenjuju se mišljenja, propitkuju stvari, slažu se kockice jedne predstave u nastajanju.

– Radimo priču o Roži, liku iz Kolareva komada “Svoga tela gospodar”. Nemamo zasad još ni radni naziv, u procesu smo “rađanja” predstave, najtežem kad su takve stvari u pitanju, no svaki put se to u jednom trenutku otvori, posloži i sjedne na svoje mjesto. Eto, tako mi je najlakše opisati ono što si upravo vidio, raspravu koju si pratio – kaže Ana, sveprisutna umjetnica iz Velike Gorice.

Originalno je Buševčanka, već godinama s adresom u centru grada, a u istom tom gradu pokrenula je i teatar koji će se prvi put u ovom smislu predstaviti upravo monodramom koja tek nastaje.

– Neće ovo biti prva produkcija našega teatra, jer radili smo već neke stvari, uključujući i komade od Čehova, pa i “PiaMia i čudesan safari”, ali ovo će biti prva cjelovečernja produkcija novoosnovanog “Štos teatra” iz Velike Gorice. I poželjela sam, kao izvođačica, kao voditeljica teatra, kao Velikogoričanka, kao cura iz Buševca, pozabaviti se upravo likom Rože. Taj lik mi nije stran, Rožu sam već igrala u Pučkom kazalištu u Buševcu, kad su oni postavili predstavu “Svoga tela gospodar”, a od tad mi se Roža nekako i mota po mislima – predstavlja Ana svoj tok misli i nastavlja:

– Uvijek sam mislila kako je, među svim tim Kolarevim ženskim likovima, Janica iz Breze nekako najistureniji lik. Ona je uvijek dobivala jako puno pažnje, dok je Roža malo ostala u zapećku. Kolar je, uostalom, tako i opisuje, kao curu iz zapećka, koja je šepava, koja ima falingu, nije pretjerano ni zgodna… Budući da tu nikad nije bila, ja sam je, takvu kakva jest, poželjela staviti u prvi plan.

Roža je u Kolarevoj komediji djevojka koja živi u Vukomeričkim goricama u razdoblju između dva rata, u Bikovskom Vrhu, danas Kravarskom, a iz toga kraja dolazi i Anina baka.

– Da, ta neka fiktivna Roža mogla je doslovno biti moja baka. I inače se moj rad često bavi pitanjem žene, a ja se često bavim pitanjem svog identiteta. Kad sam razmišljala o timu, o ljudima koje bih željela uključiti, odmah sam se sjetila Žaka Valente. On je moj dugogodišnji suradnik, prijatelj, izvrstan koreograf i autor, njegovu estetiku pokreta jako volim i cijenim. Željela sam njega jer smo već radili zajedno, zato što znam da Žak donosi različitost, svježinu, osuvremenjavanje. Roža jest klasičan komad, ali i Žak i ja želimo je staviti u današnje vrijeme, jer i ja se mogu zapitati koliko sam ja Roža u današnjem vremenu.

Žak Valenta tu će svakako moći pomoći, i to u svom povratničkom projektu.

– Zadnje dvije godine živio sam u Švedskoj i završavao master na Stockholm University of Arts, a ovo mi je prvi projekt nakon povratka u Hrvatsku. Jako mi je drago da je to baš s Anom, koja vrlo intimno i nepretenciozno, kroz svoj vrlo autorski rad, pokušava napraviti hommage svojim precima, odnosno ženskoj liniji svojih predaka. Ujedno je to i hommage svome kraju, zajednici u kojoj živi. Super mi je što se iz tog “svjetskog” života vraćam u neki mali, lokalni milje, pogotovo zato što uvijek mislim da je lokalno zapravo globalno – priča nam Valenta dok Tomica s kata donosi kavu glumcima, kao i svaki dan.

– U ovom predivnom prostoru bavimo se jednim ženski likom kroz koji, osim što želimo napraviti hommage kraju i Aninim precima, dužnost nam je progovoriti i o poziciji žena danas. I vidjeti gdje smo danas, koliko smo daleko odmaknuli. Više ja tu njoj služim kao neko zrcalo, kao sugovornik, suradnik koji zajedno s njom razmišlja i propitkuje tematiku – ističe Umažanin Žak.

Tu negdje, u istom prostor, nalazi se i kostim krave, jer Roža je svom suprugu Ivi prodana za kravu, a kako će točno ovu priču ispričati publici, zasad nisu do kraj sigurni ni sami kreatori.

– To neće biti predstava “Svoga tela gospodar”, iako će biti nekih scena iz te priče. Ovo će biti baš “Roža”. Gledamo njezinu perspektivu, donijet ćemo neke običaje, duh vremena, neka vjerovanja, a pritom je zavrtjeti, ovisno o dramaturgiji, kroz suvremeni dio. Dotaknut ćemo se pitanja patrijarhata, feminizma, ekonomije braka… – predstavlja projekt Ana.

Uz nju i Žaka, na predstavi radi u Mia Štark, koja je suradnica za pokret, inače umjetnica vrlo širokih interesa, a za kravu i ostatak scenografije zadužen je Matej Vuković, dok će se glazbom baviti Ivan Grubenski, glazbenik iz Koprivnice koji voli otići u etno.

– Povezati Rožino vrijeme s ovim današnjim svakako je izazov. Treba pokazati i tradiciju, i pretke, ali i naše vrijeme, kao i dati do znanja da postoje generacije iza nas, koje potpuno drukčije promišljaju odnose. Vidjet ćemo kako je najbolje prijeći put od tradicionalnog, ugovorenog braka, do vremena u kojem mi živimo, kad je kompletno dekonstruiran odnos muškarca i žene – kaže Žak.

Premijera je u planu negdje u listopadu, oko Dana europske baštine, i to na Sceni Gorica, koja će do tad biti renovirana. I time će gorički “Štoos teatar” iskoračiti u novu fazu svoga djelovanja.

– “Štoos teatar” nije se dogodio na moju, nego na inicijativu Mirela Huskića, mog dragoga kolege, te Luka Kuzmanovića. Obojica su glumci iz Velike Gorice, a zajedno imamo puno i želja i planova. U prvoj smo godini djelovanja i zasad ispada da nam ne ostaje previše vremena za “Štoos”, a htjeli bismo jako puno toga. Neke programe i planove stavili smo na papir, a sad je do egzekucije i realizacije, kad ćemo se toga primiti. Na nezavisnoj sceni mi najčešće radimo volonterski, tu nema novca, sve je nentuzijazam. A da bi on cvjetao i rastao, negdje drugdje moramo osigurati egzistenciju. To je začarani krug, no svakako ćemo se više posvetiti našim projektima. Imamo i podršku Grada, želimo obrađivati i promovirati djela domaćih autora i tematike vezane uz naš kraj – zaključuje Ana.

Kultura

FOTO Sjajne izvedbe folkloraša na Turopoljskom festivalu folklora

Objavljeno

na

Objavio/la

Turopoljski festival izvornog i koreografiranog folklora u organizaciji Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Grada Velike Gorice održan je jučer (nedjelja, 30. ožujka 2025., početak u 17 sati) u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Natjecalo se trinaest (13) udruga: KUD Veleševec, FA Šiljakovina, KUD Velika Mlaka, KUD Nova zora (Donja Lomnica), KUD Gradići, KUD Kravarsko, KUD MIčevec, KUD Stari Grad (Lukavec), KUD Ščitarjevo, KUD Dučec (Mraclin), KUD Čiče (Novo Čiče), OSS Buševec i FA Turopolje.

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Velika Gorica, 30.03.2025. Turopoljski festival folklora. Foto: David Jolić/cityportal.hr

Izvedeno je 15 koreografija, 10 koreografiranog folklora i 5 izvornog folklora. Sudjelovalo je preko 500 folkloraša.

Galerija fotografija

Nastavite čitati

Kultura

Čitateljski klub Društva hrvatskih književnih prevodilaca dolazi u Veliku Goricu

Gradska knjižnica ugostit će par prevodilaca koji će publici predstaviti prijevode djela napisanih na stranom jeziku.

Objavljeno

na

Objavio/la

U Gradskoj knjižnici Velika Gorica u srijedu 2.travnja dolaze prevodioci s nizozemskog jezika, Svetlana Grubić Samaržija i Radovan Lučić.

Naime, prevodioci osim knjiga koje sami prevode, rado čitaju i prijevode svojih kolegica i kolega, te u sklopu projekta „Posudite od prevodilaca“ po dvoje prevodilaca gostuje u gradskim knjižnicama diljem Hrvatske i predstavljaju jedni druge kroz jedan prijevod koji im se naročito svidio, čime publiku zainteresiraju za posuđivanje predstavljenih književnih djela.

Tako će prevoditeljica Svetlana Grubić Samaržija predstaviti roman “Grand Hotel Europa” nizozemskog autora Ilje Leonarda Pfijffera u prijevodu Radovana Lučića, dok će Lučić predstaviti roman “Trofej” flamanske autorice Gaee Schoeters u prijevodu Grubić Samaržije.

Druženje počinje u 19 sati.

Foto: xigxag.co.uk

Nastavite čitati

HOTNEWS

Mraclinci u Budimpešti zaigrali kolo na željezničkom kolodvoru

KUD Dučec na 10. međunarodnom folklornom festivalu pokazao sve boje Turopolja.

Objavljeno

na

Članovi Dučeca iz Mraclina proveli su vikend u Budimpešti na 10. međunarodnom folklornom festivalu, što im nije prvi “izlet” u glavni grad Mađarske, budući da su na ovom prestižnom festivalu već nastupali 2013. godine.  

Na ovogodišnjem festivalu vokalna skupina izvela je dvije turopoljske pjesme, dok se folklorna skupina predstavila novom koreografijom Posavine – Gledaj, majko, mojega dragana. No, prava atrakcija za sve koji su se u tom trenu našli na trgu bio je nastup na otvorenom, ispred znamenite zgrade Glavnog željezničkog kolodvora. 

Foto: KUD Dučec

U Budimpešti je članove dočekala gospođa Neda Maretić iz Bitole, koja trenutačno živi u Budimpešti i radi u tamošnjem Veleposlanstvu Republike Hrvatske, a veza između KUD-a Ilinden iz Bitole traje već gotovo 30 godina. 

Foto: KUD Dučec

– Još jedno prekrasno putovanje, puno veselja, pjesme, druženja, ali i odličan nastup obilježili su naš vikend u Budimpešti. Pohvaljujem sve svoje članove, a posebno se zahvaljujem brojnim sponzorima koji su nam pomogli u realizaciji ovog gostovanja. Kad nam se slegnu dojmovi, krećemo sa zaavršnim pripremama za goričke smotre folklora, nastup povodom stote obljetnice rada našeg prijateljskog društva, KUD-a Bukovac iz Zagreba, nastup na Turopoljskom Jurjevu, ali i nastavak rada na projektu “V Mraclinu se ponovo tke” – istaknuo je predsjednik KUD-a Dučec Matija Kos. 

Foto: KUD Dučec

Osim sudjelovanja na samom festivalu, članovi Dučeca slobodni dio dana iskoristili su za obilazak brojnih znamenitosti Budimpešte, vožnju Dunavom, upoznavanje mađarskog folklora, njihove gastronomije, ali i upoznati noćni život glavnog grada Mađarske. 

Foto: KUD Dučec

Nastavite čitati

Kultura

Bliži se 25. Gradska smotra izvornog, koreografiranog i dječjeg folklora

Na pozornicu će stati gotovo 500 izvođača!

Objavljeno

na

U organizaciji Zajednice kulturno – umjetničkih udruga Grada Velike Gorice 30. ožujka i 06. travnja u dvorani Gorica Pučkog otvorenog učilišta održat će se Gradska smotra izvornog, koreografiranog i dječjeg folklora.  

Na ovogodišnjoj jubilarnoj smotri sudjeluju sve članice Zajednice, FA Turopolje, KUD  „Veleševec“, KUD „Slavuj“ Bukevje i  KUD „Kravarsko“. Na smotri odraslih skupina  na pozornici će se izmijeniti 491 izvođač, a publika će moću uživati u izvedbama Turopolja,  Slavonije, Posavine, Gorskog kotara, Moslavine, Banovine  i Međimurja. 

Smotre u oba vikenda počinju u 17 sati. 

Nastavite čitati

Kultura

Obljetničkim koncertom folkloraši iz Lukavca obilježili svojih prvih 25. godina

Mnoštvo mladih koji se priključuju KUD-u nastavljaju njegovati turopoljsku tradiciju i ljubav prema folkloru

Objavljeno

na

KUD Stari grad Lukavec ovog je vikenda kroz dva dana obilježio 25. godina postojanja. Nedjeljnim obljetničkim koncertom u Dvorani Gorica pokazao je svu svoju raskoš, bogatstvo narodnih nošnji i koreografija, te poseban glazbeni izričaj.

Na pozornici im se pridružilo i prijateljsko društvo „Sloga” iz Đenovića iz Crne Gore koje broji 120 članova a dio njih doputovao je našim sugrađanima pokazati crnogorsko folklorno stvaralaštvo.

Dodajmo kako je u Društvenom domu Lukavec u subotu na Svečanoj akademiji dodijeljene zahvalnice istaknutim članovima i prijateljima društva a prikazanim filmom prisjetili su se na dugogodišnju tradiciju. Također, izložili su i svoje rukotvorine koje marljivo stvaraju članovi etno skupine.

Predsjednica društva Elizabeta Stipetić KUD vodi unazad dvije godine a kako je istaknula, posebno je ponosna što se iz godine u godinu priključuju mladi, tako da će se tradicija nastaviti i dalje, no uz to mlađi naraštaji kroz angažman i obaveze u društvu uče o našoj kulturi, usvajaju dobre navike i uz zajedništvo se oblikuju u zrele ljude.

Nastavite čitati

Reporter 446 - 20.03.2025.

Facebook

Izdvojeno

Sva prava pridržana © 2022 e-Radio d.o.o.